Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μείωση γάλακτος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 393
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ολα τα παραπανω συμπτωματα για τη μαστιτιδα ειναι στη θηλη πανω ή θα μπορουσε να ειναι οπουδηποτε στο στηθος?

 

οπουδηποτε Ελενη!!!

δες αν εχεις πουθενα καμια κοκκινιλα εκει που πονας...

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

"πως να αντιμετωπισω την μαστιτιδα;

ο καλυτερος τροπος να επιταχυνετε την αναρρωση σας ειναι κανοντας τα εξης:

1.μεινετε ξαπλωμενη με το μωρο διπλα σας!

2. η μαστιτιδα δεν κανει το γαλα σας επικινδυνο για το μωρο, παρολο που ισως αλλαζει λιγο τη γευση του και γινεται υφαλμυρο. τα μωρα εν εχουν προβλημα μ΄αυτη την αλλαγη. συνεχιστε να θηλαζετε αποκλειστικα κι συχνα. βαζετε το μωρο να θηλαζει ειδικα απο το πονεμενο στηθος και αν ειναι δυνατον με το πιγουνι του στραμμενο προς το πονεμενο σημειο. για να γινει αυτο , εαν η φλεγμονη ειναι στην ανω πλευρα του στηθους τοποθετηστε το μωρο ανασκελα σε μια επιφανεια οπως η αλλαξιερα ή το τραπεζι της κουζινας, με το κεφαλι του προς εσας και σκυψτε απο πανω του για να θηλσετε.

3. τρωτε καλα και πινετε πολλα υγρα,δηλαδη το λιγοτερο 4 λιτρα το 24-ωρο. σε 2 το πολυ μερες θα εχετε συνελθει.

4. οι υγρες ζεστες κομπρεσες αν εφαρμοστουν τοπικα ειναι πολυ ανακουφιστικες για καποιες μητερες.

5.εαν εχετε πυρετο ανω απο 38,5 για περισσοτερο απο 24 ωρες, σπανιο, θα πρεπει να επικοινωνησετε με το γατρο σας. θα σας συστησει αντιβιωση που πρεπει να παρετε 10 μερες και οχι μονο μεχρι να υποχωρησουν τα συμπτωματα. σε αντιθετη περιπτωση μπορει να ξαναπαθετε συντομα μαστιτιδα ή η μαστιτιδα να εξελιχθει σε αποστημα!

6.αρχιστε να παιρνετε λεκιθινη απο μη μεταλλαγμενη σογια, ενα συμπληρωμα διατροφης ακινδυνο για το μωρο, ενα κουταλακι πρωι βραδυ για ενα μηνα. εχει αποδειχθει οτι προλαμβανει την υποτροπη της μαστιτιδας. για οσες φορες παθατε μαστιτιδα σ'αυτο το μωρο, τοσους μηνες μετα τη τελευταια μαστιτιδα να παιρνετε λεκιθινη.

7.μη φορατε συνθετικα ρουχα και εσωρουχα.

8. μη κοιμαστε μπρουμυτα.

9.μην αρχισετε διαιτα αδυνατισματος ή σταματηστε την αν κανετε αυτο το διαστημα.

10.οπως προαναφερθηκε ειναι πολυ σημαντικο να καταλαβετε γιατι παθατε μαστιτιδα για να μην ξαασυμβει αν ειναι δυνατον.

εαν σταματησετε το θηλασμο μπορει να παθετε ξανα μαστιτιδα ή αποστημα στο στηθος".

 

απο το βιβλιο της αννας παστουρου: "θηλασμος μια υπεροχη σχεση"

 

ελπιζω να βοηθησα... :wink:

περαστικα!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω την πατησα πολλες φορες και πηρα και 2 φορες αντιβιωση. απ οτι μου ειπε ομως η παιδιατρος, δεν ηταν μαστιτιδα αλλα αποφραξη πορων. μου συνεστησε να τρωω λεκιθινη καθε μερα, πρωί-βραδυ (απο ενα χαπι, μετα το φαγητο). απο τοτε δεν επαθα ξανα, μαλλον βοηθησε. προσπαθησε να βαζεις το μωρο συνεχεια στο στηθος, αυτο ειναι και το μυστικο -μονο αυτο μπορει να σε βοηθησει- να ριχνεις ζεστο νερο πανω στο στηθος και να το μαλαζεις ελαφρα. αν εχεις και θηλαστρο, χρησιμοποιησε το συνεχεια.

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τέλειωσαν τα εύκολα και από σήμερα κολυμπάμε στα βαθιά: τέρμα τα 3ωρα ύπνου και μετά θηλασμός - σήμερα η μπέμπα είναι μονίμως στο στήθος και κοιμάται 10λεπτα. Απολύτως φυσιολογικό, άλλωστε η 3η εβδομάδα των νεογέννητων είναι και γνωστό growing spot οπότε το περίμενα.

 

Μία απορία μόνο: πως θα καταλάβω αν πρόκειται για μαραθώνιους θηλασμούς με σκοπό την αύξηση της παραγωγής ή για ένδειξη οτι η παραγωγή μου χρειάζεται μια επιπλέον υποστήριξη, π.χ με μαγιά μπύρας ή με ρόφημα γλυκάνισου / τρυγωνέλλας;

Η μπέμπα είναι σήμερα 17 ημερών, γεννήθηκε με καισαρική & επισκληρίδιο στις 38+4 εβδομάδες. Το βάρος γέννησης ήταν 3200 (9/5/08) και το βάρος εξόδου 3.080 (13/05/08). Στο 1ο ζύγισμα (16/05) ήταν 3.240 και στο 2ο ζύγισμα (23/05) ήταν 3.500.

Θηλάζουμε αποκλειστικά!

 

Περιμένω τις (σοφές) γνώμες σας.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Μία απορία μόνο: πως θα καταλάβω αν πρόκειται για μαραθώνιους θηλασμούς με σκοπό την αύξηση της παραγωγής ή για ένδειξη οτι η παραγωγή μου χρειάζεται μια επιπλέον υποστήριξη, π.χ με μαγιά μπύρας ή με ρόφημα γλυκάνισου / τρυγωνέλλας;

 

Aπό το βάρος αντιλαμβανόμαστε ότι πρόβλημα παραγωγής δεν έχεις :)

Καλή συνέχεια στους μαραθώνιους !!!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Άρα, μείωση της παραγωγής διαπιστώνεται μόνο αν το μωρό δεν παίρνει επαρκές βάρος ενώ θηλάζει αποκλειστικά, σωστά;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σας!!

Γεννησα στις 31/05/2008 το μπουμπουκακι μου με βαρος 3200γρ. Βαρος εξοδου ειχαμε 3170γρ..Ακομα δεν την εχω ζυγισει περιμενω να κλεισω βδομαδα απ την ημερα που βγηκαμε απ το νοσοκομειο..Θηλαζω αποκλειστικα...με τις συμβουλες σας εκοψα και την πιπιλα που μου την εδωσε η παιδιατρος την δευτερη μερα..προσπαθησα να σημειωσω τησ ωρες που τρωει ποσο τρωει κτλ αλλα δεν τα καταφερα :oops: ..τρωει πολυ συχνα μπορει και καθε μισαωρο.Βεβαια καμια φορα κοιμαται και μεγαλα διαστηματα..Χτες το βραδυ κοιμιθηκε απο τις 3 μεχρι της 7:15...Ειμαι καινοθργια μαμα και ξερω οτι μπορει να ρωταω βλακειουλες..αλλα ...Τα στηθια μου εχουν μαλακωσει πολυ...δεν πρηζοντε καθολου οπως στην αρχη που τα ενιωθα βαρια...πιστευω λογω του οτι την θηλαζω συνεχεια..ποση ωρα θελει το στηθος να γεμισει? :oops: Χτες γκρινιαζε στο στηθος σαν να μου φανηκε δεν χορταινε..πιεζα κι εγω απ το στηθος και δεν εβγαζε ...πανικοβληθικα!!περασε απ την σκεψη να της δωσω συμπληρωμα αλλα δεν το εκανα...εβαλα και τα κλαμματα :cry: θελω να την ζυγισω πρωτα σε 2 μερες να δω και βλεπουμε..αφου θηλαζω συνεχεια κι απ τα 2 στηθη...δεν θα επρεπε να εχει αυξηθει η παραγωγη μου...?δεν εχω χρησιμοποιησει θηλαστρο..Ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα

:roll:

line_flow_rose_beg_39_time_1212206400_text_546f20ecf0eff5ecf0eff5eae1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!

Γεννησα στις 31/05/2008 το μπουμπουκακι μου με βαρος 3200γρ. Βαρος εξοδου ειχαμε 3170γρ..Ακομα δεν την εχω ζυγισει περιμενω να κλεισω βδομαδα απ την ημερα που βγηκαμε απ το νοσοκομειο..Θηλαζω αποκλειστικα...

 

Να σου ζήσει Χριστινάκι και μπράβο σας για την επιλογή σας να θηλάσετε! :D

 

με τις συμβουλες σας εκοψα και την πιπιλα που μου την εδωσε η παιδιατρος την δευτερη μερα.....

 

Σωστή κίνηση!!! :wink:

 

προσπαθησα να σημειωσω τησ ωρες που τρωει ποσο τρωει κτλ αλλα δεν τα καταφερα :oops: ..τρωει πολυ συχνα μπορει και καθε μισαωρο......

 

Πολύ φυσιολογική συμπεριφορά έχει το μωρό σου! Αν είναι 23 ώρες το 24ωρο στο στήθος, πού να μπορέσεις να μετρήσεις γεύματα;;;; Αλλά να ξέρεις δεν πάει κάτι στραβά με αυτή τη στάση ούτε υποδεικνύει ότι δεν έχεις γάλα!!! Με τους συχνούς θηλασμούς το μωρό σου αυξάνει την παραγωγή σου και τη φέρνει στα επιθυμητά επίπεδα!!! :wink:

 

Βεβαια καμια φορα κοιμαται και μεγαλα διαστηματα..Χτες το βραδυ κοιμιθηκε απο τις 3 μεχρι της 7:15........

 

Ουάουυυυυυυ!!!

 

Τα στηθια μου εχουν μαλακωσει πολυ...δεν πρηζοντε καθολου οπως στην αρχη που τα ενιωθα βαρια...πιστευω λογω του οτι την θηλαζω συνεχεια..ποση ωρα θελει το στηθος να γεμισει? :oops: Χτες γκρινιαζε στο στηθος σαν να μου φανηκε δεν χορταινε..πιεζα κι εγω απ το στηθος και δεν εβγαζε ...πανικοβληθικα!!περασε απ την σκεψη να της δωσω συμπληρωμα αλλα δεν το εκανα...εβαλα και τα κλαμματα :cry: ....

 

Το στήθος δεν είναι ουροδόχος κύστη για να "γεμίζει" ή τελοσπάντων η αποθηκευτική του δυνατότητα είναι πολύ μικρή... πόσο μάλλον όταν το μωράκι σου είναι όλη την ώρα στο στήθος!!! Η πίεση στο στήθος για να δεις το γάλα να "τρέχει" δεν είναι απαραίτητα αποτελεσματική... εγώ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ φορές το είδα αυτό να συμβαίνει!!! Ένα "τουμπανιασμένο" στήθος είναι ένα στήθος που έχει πολύ ώρα να θηλάσει ή που τέλοσπάντων στην αρχή ακόμα δεν έχει ακόμα προσαρμοστεί στις ανάγκες του μωρού σου... Καλά έκανες και δεν έδωσες συμπλήρωμα... η γκρίνια του μωρού σου δεν είναι απαραίτητο ότι ήταν από "πείνα", τα μωρά γκρινιάζουν για πολλούς λόγους! Α! Και ούτε να κάνεις το λάθος να δώσεις συμπλήρωμα για να δεις "αν θα το πιει!" τα περισσότερα μωρά δε λένε όχι σε άφθονο γάλα που ρέει στο στόμα τους!!! Όσο για τα κλάμματα... είναι ακόμα οι ορμόνες σου στα "κέφια" τους οπότε τα έχεις και εύκολα....

 

θελω να την ζυγισω πρωτα σε 2 μερες να δω και βλεπουμε..αφου θηλαζω συνεχεια κι απ τα 2 στηθη...δεν θα επρεπε να εχει αυξηθει η παραγωγη μου...?δεν εχω χρησιμοποιησει θηλαστρο..Ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα

:roll:

 

Ο μικρός μου έχανε βάρος για 2 βδομάδες από τη στιγμή που γεννήθηκε και μετά τα έβαζε τα κιλά κατα 1,5 το μήνα!!!! Ότι και να δεις στη ζυγαριά μη φρικάρεις... θα μας πεις και όλα καλά θα πάνε... :wink:

ΔΕ μας κούρασες! :D

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά Χριστίνα!

 

Αν έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης όταν θα την ζυγίσεις (3200) πάτε πολύ καλά! Επίσης να βρέχει (όχι μούσκεμα) 6-7 πάνες το 24ωρο μέχρι να γίνει ενός μηνός, μετά 5-6 πάνες...

 

Τα κλάματα τα βάζουμε γιατί οι ορμόνες κάνουν πάρτυ στην περίοδο της λοχείας... Εγώ να δεις τί έκανα!!! Δεν μπορούσες να μου πεις κιχ και πάταγα τα κλάματα! Πιο πολύ έκλαιγα εγώ από την μπέμπα :lol:

 

Το στήθος δεν θα είναι πρησμένο μονίμως. Αν το μωρό τρώει καλά και τα "αδειάζει" τότε δεν θα τα νιώθεις σχεδόν ποτέ πρησμένα... Καλό είναι αυτό, όχι κακό. Αν το μωρό δεν μπορεί να θηλάσει καλά, τότε πρήζονται και χειροτερεύει η κατάσταση γιατί το μωρό δεν μπορεί να πιάσει καλά ένα πρησμένο στήθος. Να σκέφτεσαι μόνο τον ΧΡΥΣΟ ΚΑΝΟΝΑ "Όποτε θέλει και όσο θέλει" και θα πάτε μια χαρά.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να βρέχει (όχι μούσκεμα) 6-7 πάνες το 24ωρο μέχρι να γίνει ενός μηνός, μετά 5-6 πάνες...

 

 

Χριστίνα να σου ζήσει! :)

Με τις πάνες μπορείς να ελέγχεις κάθε 24ωρο το πόσο καλά τρώει το μωρό! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστινακι καταρχην να σου ζησει

Να μην ανησυχεις καθόλου και να μην δώσεις καθόλου συμλήρωμα.Ολα αυτα που γράφεις αντιμετώπισα και εγώ και τελικά μεσα σε ενα μηνα πήρε 1.700 και τον 2ο 1.600 (σήμερα θα δω και τον 3ο). Εγώ σχεδόν ποτε δεν αισθάνθηκα το στήθος πρησμένο και θήλαζα συνεχώς. Υπηρχαν βράδια -- παρα πολλα-- που θήλαζε καθε μιση ωρα. Μαλιστα την 3η εβδομαδα που κανει αλμα ανάπτυξης ειμαστα σχεδόν ολη την ημέρα και ολη την νυχτα στο στήθος και για πολυ ώρα.

Τα πας πολυ καλα συνεχισε ετσι και το αποτελεσμα θα σε δικαιώσει.Και οτι θες εδω ειμαστε εμεις

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

τελικά μεσα σε ενα μηνα πήρε 1.700 και τον 2ο 1.600 (σήμερα θα δω και τον 3ο).

 

Κάτι έχει το γάλα σου! :lol:

Και να μη δεις τη ζυγαριά να μετακινείται τους επόμενους τρεις μήνες, το βάρος θα είναι πάλι κανονικό! :wink:

 

Εγώ σχεδόν ποτε δεν αισθάνθηκα το στήθος πρησμένο και θήλαζα συνεχώς. Υπηρχαν βράδια -- παρα πολλα-- που θήλαζε καθε μιση ωρα. Μαλιστα την 3η εβδομαδα που κανει αλμα ανάπτυξης ειμαστα σχεδόν ολη την ημέρα και ολη την νυχτα στο στήθος και για πολυ ώρα.

 

Πώς να το νιώσει πρησμένο με ένα μωρό που πίνει πάνω από 1,5 λίτρο το 24ωρο; Πίνει για δύο!!!

 

Φτού να μη σας ματιάξω!

:shock:

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!η γκρινια την πιανει το απογευμα μεχρι τετοια ωρα περιπου..την ταιζω κοιμαται στο στηθος...την βαζω αγκαλιτσα μου να κατεβει το γαλατακι για 5-10 λεπτα (ρεψιμο δεν εχω ακουσει ακομα) και μετα στο κρεβατακι της...ε εκει τσουκ μαμ παλι το κοριτσι ... :D ξανα παλι...μην πω και για την αλλαγη πανας...αλλα ειναι η ωρα η συγκεκριμενη που την πιανει...σκεφτηκα για κολικους αλλα δεν κλαιει απλα γκρινιαζει...παω για ταισμα παλι!!φιλακια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Το μπουμπουκακι το ζυγισα το πρωι και ειναι 3.600...νομιζω πως ειναι μια χαρα!! :) με το γαλα μου ολα ενταξη τελικα..εχω αρκετο..με ξεκουραστο στηθος :wink: φτου φτου λοιπον...προχωραμε..και περιμενουμε πως και πως να σαραντησουμε :D φιλια

Link to comment
Share on other sites

Το μπουμπουκακι το ζυγισα το πρωι και ειναι 3.600...νομιζω πως ειναι μια χαρα!! :) με το γαλα μου ολα ενταξη τελικα..εχω αρκετο..με ξεκουραστο στηθος :wink: φτου φτου λοιπον...προχωραμε..και περιμενουμε πως και πως να σαραντησουμε :D φιλια

 

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα για μια γνωστή μου οτι έκοψε το θηλασμό γιατί της "τελείωσε" το γάλα απότομα..... :shock:

Γίνεται αυτό????? :shock:

 

Για ρώτησέ την πόσο απότομα της κόπηκε; Τη μία μέρα θήλαζε αποκλειστικά και την άλλη δεν είχε τίποτα ή μήπως έδινε συμπλήρωμα 900 ml και μετά κόπηκε;

 

έλεος!

Link to comment
Share on other sites

επισης θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο...

οπως εγραψα και πριν τετοια ωρα περιπου νομιζω πως μειωνεται το γαλα ...και καπου στο φορουμ διαβασα πως αυτο συμβαινει..Υπαρχει καποιος τροπος να το καταπολεμησουμε αυτο?Δοξα το θεο η μικρη τρωει κανονικα...αλλα αυτη η ωρα μας ταλαιπωρει παντα...καπου διαβασα οτι η μαγια μπυρας βοηθαει ..θα κανει μου κανει καλο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...