Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μείωση γάλακτος


Recommended Posts

Από ότι ξέρω και εγώ και από την προσωπική μου εμπειρία, σε καμία περίπτωση η μαστίτιδα δεν σημαίνει ότι σταματώ να θηλάζω ΕΙΔΙΚΑ από το μαστό που έχει το πρόβλημα.

 

Σαν μέτρα πρώτων βοηθειών στη μαστίτιδα είχα διαβάσει και ακολούθησα τα εξής: πολύ ανάπαυση (αν γίνεται, συνέχεια ξάπλα στο κρεβάτι με το μωρό μαζί), θηλασμός όσο το δυνατόν πιο συχνά (κυρίως από το στήθος που έχει το πρόβλημα), πολύ πολύ νερό και υγρά γενικά και ντους με ζεστούλικο νερό.

 

Έκανα 2 φορές μαστίτιδα τους πρώτους μήνες, αλλά ακολουθώντας τα παραπάνω δεν χρειάστηκε να επικοινωνήσω με το γιατρό μου για αντιβίωση...Υποχώρησε μέσα σε 2 μέρες! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 393
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ κι εγώ μαστίτιδα σημαίνει συνεχίζω να θηλάζω κανονικά και όσο πιο πολύ μπορώ από τον πονεμένο μαστό για να αδειάζει. Και μάλιστα ξέρω ότι σε αρχή μαστίτιδας έτσι προλαβαίνεις και δε χρειάζεται ούτε αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

Ρένα πως πας? Πέρασε? Είχα κι εγώ πριν μερικές μέρες πυρετό και φοβήθηκα για μαστίτιδα αλλά τελικά ήταν μάλλον κάτι άλλο, πλερασε σε μια μέρα.

Ελπίζω να είσαι καλά τώρα!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω και εγώ και από την προσωπική μου εμπειρία, σε καμία περίπτωση η μαστίτιδα δεν σημαίνει ότι σταματώ να θηλάζω ΕΙΔΙΚΑ από το μαστό που έχει το πρόβλημα.

 

Σαν μέτρα πρώτων βοηθειών στη μαστίτιδα είχα διαβάσει και ακολούθησα τα εξής: πολύ ανάπαυση (αν γίνεται, συνέχεια ξάπλα στο κρεβάτι με το μωρό μαζί), θηλασμός όσο το δυνατόν πιο συχνά (κυρίως από το στήθος που έχει το πρόβλημα), πολύ πολύ νερό και υγρά γενικά και ντους με ζεστούλικο νερό.

 

Έκανα 2 φορές μαστίτιδα τους πρώτους μήνες, αλλά ακολουθώντας τα παραπάνω δεν χρειάστηκε να επικοινωνήσω με το γιατρό μου για αντιβίωση...Υποχώρησε μέσα σε 2 μέρες! :wink:

 

 

Τα ίδια πέρασα και εγώ και με τον ίδιο τρόπο τα αντιμετώπισα..

 

Μια φίλη είχε πρόβλημα με την ανατομία του στήθους της (το μωρό δεν μπορούσε να πιάσει τη ρόγα) και μόλις έπαθε μαστίτιδα σταμάτησε να θηλάζει...

Αλλά θα συμφωνήσω πως πέρα από γνώση θέλει και γερές αντοχές πολλές φορές. Είναι αγωνία και κούραση αν δεν ξέρεις το πως και πόσο πρέπει να θηλάζεις....... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Αγλαία καλημερα. τις τελευταιες μερες το στηθος μου εχει "λαπαδιασει". Δεν το νιωθω βαρυ οπως την προηγουμενη βδομαδα. Μηπως φταιει που εκοψα τις lanes? με το καινουριο θηλαστρο που αγορασα (pump in style), ισα που καταφερνω το βραδυ να βγαλω 70ml, ενω την προηγουμενη βδομαδα εβγαζα το βραδυ 150 απο ενα στηθος. Γιατι τετοια διαφορα? Δοκιμασα να χρησιμοποιησω και το παλιο μου θηλαστρο (mini electric) και ειδα οτι, ναι μεν βγαινει καλυτερα και περισσοτερο γαλα, αλλα οχι στην ποσοτητα που εβγαζα. Μηπως κανω κατι λαθος με το θηλαστρο, ή φταει που εκοψα τη μαγια? Τι μου προτεινεις? Κανω λες κακο αν θα συνεχισω τη μαγια (επαιρνα ημερισιως 7 χαπακια). Προσπαθησα να τον εχω και πιο πολυ στο στηθος την ημερα, για να αυξηθει η παραγωγη μου. Πρεπει βλεπεις να επιστρεψω και στη δουλεια. Η διατροφη μου επισης ειναι καλη (δεν αλλαξε κατι αλλο, σουπες τρωω σχεδον καθημερινα). Υπαρχει περιπτωση να γινεται κατι και με το στηθοδεσμο που φοραω ολη μερα και καμια φορα και νυχτα? τι να πω, ολα παιρνουν απο το μυαλό μου. Ευχομαι μονο να μην σταματαει το γαλα μου.... Μπορει να κοπει το γαλα απο τη μια μερα στην αλλη?

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

Έπαιρνες 7 ταμπλέτες την ημέρα ή 3 φορές τη μέρα από 7 που είναι η κανονική δοσολογία;

 

Πρέπει να κάνεις διακοπή μιας εβδομάδας για να ξαναπάρεις τη μαγιά, αλλιώς δεν επιδρά.

 

Συνήθως αυτές οι αλλαγές είναι προσωρινές και δεν κρατούν πάνω από 3 μέρες. Άφησέ το να περάσει έτσι και το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

συνολο την ημερα επαιρνα 7 ταμπλετες- ελεγα να μην επιβαρυνω πολυ την κατασταση. Οκ. θα περιμενω...την Δευτερα θα δω και την παιδιατρο σου. Εκλεισα ραντεβου. θα τη ρωτησω κια γι αυτο. Ευχαριστω

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα καλησπέρα. Μπορείς σε παρακαλώ να μου διεκρινήσεις εάν η προτεινόμενη δοσολογία (7 ταμπλέτες 3 φορές την ημέρα εβδομάδα ανά εβδομάδα) είναι για συγκεκριμένη χρονική περίοδο? Μπορεί να διαρκεί όσους μήνες και ο θηλασμός (αντλήσεις για εμένα...)

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ,

Η ζωή μου όλη είναι η μπέμπα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συνολο την ημερα επαιρνα 7 ταμπλετες- ελεγα να μην επιβαρυνω πολυ την κατασταση.

 

Η μαγιά της μπύρας είναι συμπλήρωμα διατροφής, οι βιταμίνες που περιέχει είναι υδατοδιαλυτές και αποβάλλονται εύκολα και δεν επιβαρύνουν τίποτα.

 

Οι 7 ταμπλέτες την ημέρα δεν είχαν καμία επίδραση στη γαλουχία.

 

Προφανώς δεν συμβαίνει τίποτα. Απλά το στήθος μεταβάλλεται φυσιολογικά όσο περνάει ο καιρός.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα καλησπέρα. Μπορείς σε παρακαλώ να μου διεκρινήσεις εάν η προτεινόμενη δοσολογία (7 ταμπλέτες 3 φορές την ημέρα εβδομάδα ανά εβδομάδα) είναι για συγκεκριμένη χρονική περίοδο? Μπορεί να διαρκεί όσους μήνες και ο θηλασμός (αντλήσεις για εμένα...)

 

 

Χριστίνα, τη μαγιά την παίρνουμε για 2 εβδομάδες και τη σταματάμε για μία. Μετά αν χρειάζεται την ξαναπαίρνουμε για 2 εβδομάδες και πάλι σταματάμε για μία.

 

Μετά τις 2 εβδομάδες ο οργανισμός συνηθίζει και η μαγιά δεν έχει καμία επίδραση. Αν όμως διακόψουμε για μία εβδομάδα, τότε όταν την ξαναπάρουμε, θα αυξηθεί πάλι το γάλα.

 

Η λήψη της μπορεί να διαρκέσει σε όλη τη διάρκεια του θηλασμού ή των αντλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΠΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ?ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΥΤΑ,ΟΤΑΝ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ?

ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 5-6 ΩΡΕΣ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ,ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ 150-160γρ.ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 100γρ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΙΕΣ?

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗΝ ΑΓΛΑΙΑ,ΠΟΣΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ?

B8xkp2.png 4MTZp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΑΠΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ?

 

Η μαγιά της μπύρας δεν είναι φάρμακο, είναι συμπληρωμα διατροφής και γι αυτό τη βρίσκουμε και στα καταστήματα υγιεινών τροφών.

 

Υπάρχουν ομως και φάρμακα που αυξάνουν το γάλα!

 

ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΥΤΑ,ΟΤΑΝ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ?

 

Για να μη σε απασχολήσει μέχρι τώρα σημαίνει ότι δεν τα χρειάζεσαι. Αν διαβάσεις διάφορα τόπικ θα δεις πότε τα χρειάστηκαν οι μαμάδες.

 

 

ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 5-6 ΩΡΕΣ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ,ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ 150-160γρ.ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 100γρ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΙΕΣ?

 

Για τον ίδιο λόγο που δεν χρησιμοποιείς και τα δύο χέρια με τον ίδιο τρόπο! Γράφεις μόνο με το ένα! Το ίδιο κάνεις και με τα πόδια, το ένα είναι συνήθως πιο επιδέξιο από το άλλο. Γενικά δεν υπάρχει συμμετρία στο σώμα!

 

 

 

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗΝ ΑΓΛΑΙΑ,ΠΟΣΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ?

 

Μέχρι να χορτάσει, αυτό μπορεί να είναι 80ml ή 180ml! Εξαρτάται από την ηλικία, από την ώρα, από τη όρεξη, από τις συνήθειες του μωρού. Κάποια κάνουν λίγα μεγάλα γεύματα ενώ άλλα πολλά μικρά.

 

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλήσπερα

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, ο μικρός μου είναι 5 μήνων και 10 ήμερων ξεκίνησε

με μικτή διατροφή( δεν είχα γνωσή πάνω στον θήλασμο και είχε γενηθεί μολίς 2 κίλα) και το τελέυταιο 3μηνο τον θηλάζω αποκλέιστικα. Τον τελευταιο μήνα πήρε 250 gr. Να μείνω ήσυχη ή θα πρεπεί να παρεί περισσοτερο βάρος ;

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω, ο μικρός μου είναι 5 μήνων και 10 ήμερων ξεκίνησε

με μικτή διατροφή( δεν είχα γνωσή πάνω στον θήλασμο και είχε γενηθεί μολίς 2 κίλα) και το τελέυταιο 3μηνο τον θηλάζω αποκλέιστικα. Τον τελευταιο μήνα πήρε 250 gr. Να μείνω ήσυχη ή θα πρεπεί να παρεί περισσοτερο βάρος ;

 

Να σου ζήσει και συγχαρητήρια που τα καταφέρατε! :)

 

Από ένα βάρος ενός μήνα δεν μπορούμε να βγάλουμε κανένα συμπέρασμα. Αν θέλεις γράψεις όλες τις ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες.

 

Τα ξαναλέμε! :)

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ . ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΑΚΙ 5 1/2 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΑΡΌΛΟ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΥΚΛΟ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ (ΤΥΧΑΙΟ?). ΣΗΜΕΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ. ΟΥΤΕ ΡΟΦΗΜΑΤΑ ΜΑΡΑΘΟΥ ΟΥΤΕ ΥΓΡΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ. ΝΑ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΩ 7-8 ΤΣΙΓΑΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΚΑΤΆΡΧΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ 3 ΩΡΕΣ ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ 30 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΑΝΤΙ ΤΩΝ 120-150 ΠΟΥ ΕΒΓΑΖΑ? ΑΝ ΟΧΙ -ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΑΡΧΙΖΑΜΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ- ΠΟΣΟ ΕΤΟΙΜΟ ΓΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ. ΚΡΕΜΑ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ? ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΟΠΟΤΕ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω τόσα πολλά περί θηλασμού...

 

αλλά γιατί βγάζεις με το θήλαστρο και δεν βάζεις το μωρό σου κατ'ευθείας??

 

Τώρα για το πόσο γαλα πρέπει να πίνει, θα σου πω τι έκανα εγώ: 5 γεύματα από 180 ml περίπου... όταν μπήκε το ρυζάλευρο, μείον ένα γεύμα, ή αν δεν έτρωγε ρυζάλευρο συμπλήρωνα με γάλα... αλλά και πάλι εξαρτάται από το παιδί, το βάρος, πόσο θέλει να φάει κλπ

 

και τέλος, ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΕΣ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ !!!!!!!!!!!???????????? :x

Link to comment
Share on other sites

Για θηλασμό κι εγώ δεν το κατέχω...

Αλλά για το έτοιμο γάλα δοκίμασε να ξεκινήσεις με 180 ml όπως λέει και η ANSOU και αν το πιει όλο, δώστου κι άλλο.

Καταλαβαίνεις ότι το παιδί χόρτασε, όταν μείνει λίγο στο μπιμπερό....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

doudou

Να σου ζήσει το ζουζούνι σου! :D

Κανε ένα Post στη στηλη του θηλασμού.... είναι πολύ πιθανότερο να το δει η Αγλαϊα που είναι η σύμβουλός μας σε θέματα που αφορούν το θηλασμό και θα σε διαφωτίσει...

Από αυτά που γνωρίζω εγώ τώρα και από προσωπική πείρα και από ανταλλαγή εμπειριών εδώ μέσα :wink: :Το λιγότερο γάλα το έχεις μόνο τις ημέρες της περιόδου ή γενικότερα, γιατί δεν πολυκατάλαβα... ένας πολύ καλός τρόπος να ενεροποιήσεις ξανά την παραγωγή είναι να βάζεις το μωράκι σου όσο μπορείς πιο συχνά στο στήθος. Είναι κρίμα μετά από την προσπάθεια τόσων μηνών άθελά σου να αποθηλάσεις!

Όσον αφορά την ποσότητα στο γάλα που θα πρέπει να πίνει τώρα που θα ξεκινήσει το ρυζάλευρο: Συνεχίζεις κανονικά με το θηλασμό σου όλα τα γεύματα όπως κάνεις τώρα. Όσο η ποσότητα της κρέμας που θα τρώει είναι μικρή συμπληρώνεις επίσης με θηλασμό για να χορτάσει.

Επειδή επίσης δεν καταλαβαίνω αν είσαι εργαζόμενη και λείπεις κάποιες ώρες από το σπίτι (γι' αυτό και το θήλαστρο) αν θες το μωράκι σου παρόλα αυτά να τρέφεται με δικό σου γάλα και όχι με ξένο όσο λείπεις, θα πρέπει να διαθέτεις ένα θηλαστρο που πραγματικά να σε βοηθήσει σε κάτι τέτοιο... αυτά είναι τα νοσοκομειακά τα οποία και νοικιάζεις... αν γράψεις περισσότερες λεπτομέρειες για την καθημερινότητά σου θα σε βοηθήσουν όλα τα κορίτσια... και προπαντώς η Αγλαϊα!

:D

Link to comment
Share on other sites

[και τέλος, ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΕΣ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ !!!!!!!!!!!???????????? :x

 

ΑΧ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΡΧΙΣΑ.... :? ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ. ΘΑ ΤΟ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ. ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ (ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΕ 13 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ) ΚΑΠΝΙΖΑ 2-2 1/2 ΠΑΚΕΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ 8 ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 6 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΕ ΠΙΕΣΤΙΚΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ. ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ. ΤΩΡΑ ΘΕΣ Η ΑΠΡΑΞΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΑΦΟΥ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΘΗΛΑΖΩ (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ), ΘΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΕΞΩ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΚΑΙΡΟΥ, ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΣΥΝΕΠΗΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ "ΑΧΡΗΣΤΗ" ΟΠΟΤΕ ΗΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΙΡΡΕΠΗΣ. ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΘΑ ΔΙΕΚΟΠΤΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΑ 7 ΤΣΙΓΑΡΑ. ΜΟΛΙΣ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΕΦΑΓΕ ΜΙΓΜΑ 70 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΝΕΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟΥ. ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ. ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΦΑΓΕ 4-5 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΤΟΙΜΟ ΓΑΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΣΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΦΑΓΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 130 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΒΑΖΕ 1 ΚΙΛΟΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ 400 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΕ ΚΑΙ ΓΡΙΠΠΟΥΛΑ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΝΥΣΗΧΩ.

Link to comment
Share on other sites

[ :Το λιγότερο γάλα το έχεις μόνο τις ημέρες της περιόδου ή γενικότερα, γιατί δεν πολυκατάλαβα...

Επειδή επίσης δεν καταλαβαίνω αν είσαι εργαζόμενη και λείπεις κάποιες ώρες από το σπίτι (γι' αυτό και το θήλαστρο)

 

ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ (Η 5Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΔΙΑΡΚΕΙ 10-12 ΜΕΡΕΣ). ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΝΑ "ΕΚΒΙΑΖΩ" ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΩΡΟ, ΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ. ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ. ΘΑ POSTΑΡΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΚΟΜΙΣΑ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΛΑΙΑ ΜΕΣΩ POSTS ΑΛΛΩΝ ΜΑΜΑΔΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ . ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΑΚΙ 5 1/2 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΑΡΌΛΟ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΥΚΛΟ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ (ΤΥΧΑΙΟ?). ΣΗΜΕΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ. ΟΥΤΕ ΡΟΦΗΜΑΤΑ ΜΑΡΑΘΟΥ ΟΥΤΕ ΥΓΡΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ. ΝΑ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΩ 7-8 ΤΣΙΓΑΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΚΑΤΆΡΧΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ 3 ΩΡΕΣ ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ 30 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΑΝΤΙ ΤΩΝ 120-150 ΠΟΥ ΕΒΓΑΖΑ? ΑΝ ΟΧΙ -ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΑΡΧΙΖΑΜΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ- ΠΟΣΟ ΕΤΟΙΜΟ ΓΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ. ΚΡΕΜΑ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ? ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΟΠΟΤΕ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

[ :Το λιγότερο γάλα το έχεις μόνο τις ημέρες της περιόδου ή γενικότερα, γιατί δεν πολυκατάλαβα...

Επειδή επίσης δεν καταλαβαίνω αν είσαι εργαζόμενη και λείπεις κάποιες ώρες από το σπίτι (γι' αυτό και το θήλαστρο)

 

ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΚΑΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ (Η 5Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΔΙΑΡΚΕΙ 10-12 ΜΕΡΕΣ). ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΝΑ "ΕΚΒΙΑΖΩ" ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΩΡΟ, ΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ. ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ. ΘΑ POSTΑΡΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΚΟΜΙΣΑ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΛΑΙΑ ΜΕΣΩ POSTS ΑΛΛΩΝ ΜΑΜΑΔΩΝ.

 

Ίσως θες ένα καλύτερο θήλαστρο doudou στην προκειμένη περίπτωση... θα σου πει και η Αγλαϊα...

 

(παρεπιπτόντως, έχω παρατηρήσει και απο το δικό μου το μικρό και από άλλα, πως εκεί γύρω στον 5ο μήνα τα παιδάκια μας στο βάρος κανουν λίγο "κοιλιά". Κάπου τόσο είχε βάλει και ο μικρός μου τότε - 400 γρμ περίπου - όταν τους άλλους μήνες έβαζε πάνω από κιλό...παρόλα αυτά ο θηλασμός μας συνέχισε μέχρι το 10ο μήνα...

Όσο για τον πολύωρο θηλασμό... έχω κάνει "μεταπτυχιακό" και σε καταλαβαίνω απόλυτα!)

:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...