Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μείωση γάλακτος


Recommended Posts

να συμπληρώσω οτι και πριν την μαστίτιδα τ προβληματικό δεν μου φαινόταν οτι γέμιζε το ίδιο όσο το άλλο. Εκανα ένα γεύμα απο το ένα και το επόμενο γεύμα απο το 2ο στήθος. Όταν την θήλαζα απο το προβληματικό κάποιες φορές ξυπνούσε μετά απο λίγο και την έβαζα απο το μη προβληματικό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 393
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βασικά δεν είμαι σίγουρη, αλλά αυτό που περιγράφεις μου κάνει περισσότερο για φραγμένος πόρος παρά για μαστίτιδα. Δεν κράτησε ο πυρετός πάνω από ένα 24ωρο. Πήρες αντιβίωση;

 

Βάζε το μωρό να θηλάζει πρώτα από το πονεμένο στήθος. Κάνε ζεστά μπάνια και μαλάξεις στο σημείο που σε πονάει για να διευκολύνεις τη ροή. Βάλε το μωρό ανάσκελα και κάτσε από πάνω του να θηλάσει. Το σαγονάκι του να είναι απο τη μεριά που σε πονάει. Πίνε πολλά υγρά, να τρως υγιεινά και καλά και να ξεκουράζεσαι. Συνήθως αυτά αρκουν για να περάσει. Αλλά αν ο πυρετός επανέλθει και διαρκέσει πάνω από 24 ώρες θα χρειαστείς αντιβίωση. Πες μας πως τα πας!

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο πυρετός κράτησε περίπου 12 ώρες και έπεσε μόνος του. Κάνω συνεχώς ζεστές κομπρέσες και μασαζ. Την βάζω συνέχεια στο στήθος αλλά μάλλον δεν το βρίσκει ενδιαφέρον και κοιμάται πολύ γρήγορα έτσι ότι καταφέρνω με το θήλαστρο...Ο φραγμένος πόρος δικαιολογεί την μείωση του γάλατος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τη δικαιολογεί. Αλλά μην κάνεις το λάθος να μετρήσεις την παραγωγή σου από το πόσο βγάζεις με το θήλαστρο. Δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αυτό. Το μωρό κατεβάζει αλλιώς το γάλα από το στήθος και με τρόπο που το θήλαστρο δεν μπορεί. Το ότι κοιμάται από αυτό το στήθος δεν σημαίνει ότι δεν έχεις γάλα. Πέρα από την ποσότητα που βγάζεις με το θήλαστρο, τι άλλο σε κάνει να λες ότι από εκεί είναι λιγότερο το γάλα;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

3-4 μέρες πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα πρόσεξα οτι το στήθος δεν ήταν τόσο βαρύ,σαν να μην γ΄μιζε. Δεν έδωσα πολύ σημασία γιατί το μωρό έδιχνε να καταπίνει, οι πάνες οι βρεγμένες ήταν γύρω στις 6. Τώρα με το θήλαστρο βλέπω οτι δεν βγάζει όσο το άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το στήθος δεν είναι ουροδόχος κύστη για να γεμίζει και να αδειάζει. Είναι αδένας που παράγει γάλα την ώρα που θηλάζει το μωρό. Είναι λάθος να περιμένεις να γεμίσει το στήθος για να καταλάβεις ότι έχεις γάλα ή να το ελέγχεις με το θήλαστρο. Εγώ έχω να νοιώσω το στήθος μου πρησμένο από 6 ημερών. Το μέγεθος είναι το ίδιο με πριν γεννήσω περίπου.

Έχεις καταλάβει μερικά πράγματα λάθος. Μην αγχώνεσαι, μέτρα τις βρεγμένες/λερωμένες πάνες και μην κοιτας θήλαστρα και πρηξίματα. Θήλαζε όποτε θέλει το μωρό σου και να του έχεις εμπιστοσύνη σε αυτά που κάνει. Μόνο αυτό ξέρει.

Καλή συνέχεια και περαστικά!

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας...

Χθές έπαθα μαστίτιδα, πρησμένος αδένας, κοκκινίλα σε δύο σημεία και ανέβασα και 38 πυρετό. Άρχισα τις ζεστές κομπρέσες και νοίκιασα το elite της ameda.

 

Η χρήση του θήλαστρου στη διάρκεια της μαστίτιδας μόνο προβλήματα δημιουργεί.

 

Η καλύτερη λύση είναι να θηλάζει το παιδί σε όλα τα γεύματα πρώτα από το προσβεβλημένο μαστό για να φυγει πιο γρήγορα η φλεγμονή.

 

Το θήλαστρο δεν αντλεί ικανοποιητικά το γάλα, αυξάνει την κούραση και δεν προσφέρει τίποτα θετικό σε τέτοιες καταστάσεις.

 

Περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω οταν έπαθα το ιδιο πράγμα και πηρα ομοιοπαθητικά το γάλα μου μειωθηκε παρα πολυ για κάποιες ώρες αλλα ήταν κατι παροδικό λογω του ομοιοπαθητικού σκευασματος.

Βαζε το παιδι στο στηθος κανονικά και μετρα πάνες, το θήλαστρο θα σε αγχώσει γιατι το στηθος αργει να προσαρμοστει και να βγαλει ικανοποιητικές ποσότητες.

Απο τη στιγμή που το παιδί τρεφεται αποκλειστικά απο εσενα δεν εχεις κανενα λογο να φοβάσαι, ολα ειναι αντιμετωπίσιμα (τουλαχιστον απ'οσο εχω καταλαβει εδω μεσα και ως παθουσα η ίδια :))

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ 4.5 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 7.300 ΚΙΛΑ. ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΦΗΝΩ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΛΕΙΠΩ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΦΗΝΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ, ΒΓΑΖΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 150ML ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΗΣ MENTELA ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΑΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΝΑ ΤΟΥ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΑ 150 ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΠΕΙΝΑΕΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΑΠΕΖΑ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ?????????????ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ???????????

Link to comment
Share on other sites

hippo και η μπέμπα μου είναι 4μ κ 3εβδ. (1.12.08 γέννηση) και ίδιο ακριβώς βάρος. Λοιπόν, βρέθηκα στη θέση σου πριν ένα μήνα. Εγώ έκανα τα εξής:

1. Έπινα ρόφημα γλυκάνισου,

2. Έβγαζα γάλα στη δουλειά γύρω στα 180μλ, και 100μλ αργότερα όσο μπορουσα ή το πρωί πριν φύγω για δουλειά και συνήθως έχουμε πολύ γάλα.

3. Έβγαζα γάλα με το χέρι, το θεωρώ πιο πρακτικό από το θήλαστρο ακόμη και το νοσοκομειακό. Όσο περισσότερο γάλα βγάζεις τόσο περισσότερο γάλα θα παράγεις.

4. Διατρεφόμουν περισσότερο με ζυμαρικά, μαρούλι και τομάτες, φρούτα, γάλα και σούπες.

5. Ξεκουραζόμουν όσο περισσότερο μπορούσα.

Κάνε υπομονή σε ένα μήνα τα μικρά μας θα φάνε στερεή τροφή και θα μειωθεί το πρόβλημα.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!! ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΕΠΗΡΕΑΣΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΜΟΥ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

hippo, για να σε βοηθήσουμε, δώσε μας μερικά στοιχεία παραπάνω.

Ποιό θήλαστρο ακριβώς της Μεντέλα χρησιμοποιείς; Είναι νοσοκομειακό ή το απλό ηλεκτρικό;

Πόσες ώρες λείπεις απ' το σπίτι, μαζί με τη διαδρομή.

Έχεις τη δυνατότητα να αντλείς στη δουλειά και αν ναι πόσες φορές;

Ποιες ώρες αντλείς συνήθως;

Πόσα γεύματα κάνει το μωρό όταν λείπεις και πόση ποσότητα χρειάζεται σ' αυτά;

Εάν η γαστρεντερίτιδα προκάλεσε κάποια μείωση στην παραγωγή σου, μην αγχώνεσαι, θα επανέλθει γρήγορα.

Έχεις δοκιμάσει να αντλείς από το άλλο στήθος την ώρα που θηλάζει το μωρό; Έτσι έρχεται περισσότερο γάλα.

 

Έδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=27748 θα βρεις συγκεντρωμένες συμβουλές και εμπειρίες εργαζόμενων μαμάδων με παρόμοιες με τη δική σου απορίες.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,το mini electric της medela χρησιμοποιώ, στη δουλειά συνολικά λείπω 7 ώρες, θηλάζω στις 11.15 φεύγω, βγάζω το γάλα στις 15.00 και ξαναθηλάζω στις 18.30. όποτε προσπάθησα να βγάλω γάλα νωρίτερα απο τις 15.00 δεν εβγαζα αρκετό και το σημαντικότερο που ξέχασα να σας πω και ουσιαστικά αυτό μου δημιουργεί το πρόβλημα είναι οτι το ένα στήθοσ δεν έχει καθόλου γάλα, δηλαδή απο το ένα βγάζω 130-150 και απο το άλλο 10-20.μετά σκέφτηκα να προσπαθήσω να βγάζω στη δουλειά ανα 2 με 2,30 ώρες μπασ και μου αυξηθεί αλλά πωσ θα αποστειρώνω το θήλαστρο;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,το mini electric της medela χρησιμοποιώ, στη δουλειά συνολικά λείπω 7 ώρες, θηλάζω στις 11.15 φεύγω, βγάζω το γάλα στις 15.00 και ξαναθηλάζω στις 18.30. όποτε προσπάθησα να βγάλω γάλα νωρίτερα απο τις 15.00 δεν εβγαζα αρκετό και το σημαντικότερο που ξέχασα να σας πω και ουσιαστικά αυτό μου δημιουργεί το πρόβλημα είναι οτι το ένα στήθοσ δεν έχει καθόλου γάλα, δηλαδή απο το ένα βγάζω 130-150 και απο το άλλο 10-20.μετά σκέφτηκα να προσπαθήσω να βγάζω στη δουλειά ανα 2 με 2,30 ώρες μπασ και μου αυξηθεί αλλά πωσ θα αποστειρώνω το θήλαστρο;

 

πηρα να νοικιάσω επαγγελματικό θήλαστρο μήπωσ και δώ διαφορά!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

To θήλαστρο που έχεις κάνει πολύ λιγότερες θηλαστικές κινήσεις από τα νοσοκομειακά και από αυτά που είναι για συχνή χρήση. Επιπλέον δεν έχει φάση διέγερσης. Η ποσότητα που βγάζεις με το συγκεκριμένο θήλαστρο είναι πολύ μεγάλη!

Δες εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862 για τα θήλαστρα ώστε να διαλέξεις το κατάλληλο για σένα. Ίσως θα σε βοηθούσε να νοίκιαζες για ένα μήνα νοσοκομειακό για να αντλείς στο σπίτι και να έχεις το μίνι μόνο για τη δουλειά, μην αγοράζεις άλλο. Όταν μπεις στις στερεές θα δεις αν θα χρειαστεί να συνεχίσεις να νοικιάζεις ή αν θα σε καλύψουν οι στερεές για τις ώρες που θα λείπεις.

 

Στη δουλειά μπορείς να πλένεις το θήλαστρο με σαπούνι και νερό και να το αφήνεις να στεγνώνει στον αέρα (ίσως θα βόλευε να το βάλεις να στεγνώνει μέσα σ' ένα τάπερ ανοιχτό, πάνω σε χαρτί κουζίνας.

edit= Eίναι καλό να αποστειρώνεται το θήλαστρο μετά από κάθε χρήση, αλλά σε υγιές τελειόμηνο νεογνό, μπορεί να αποστειρώνεται με ασφάλεια 1 φορά τη μέρα!

Πιστεύω πως οι περισσότερες αντλήσεις στη δουλειά, σε συνδυασμό με κάποια-ες αντλήσεις στο σπίτι με νοσοκομειακό θα σε καλύψουν μέχρι να μπείτε στις στερεές. Δες και το λινκ που έβαλα με εμπειρίες άλλων εργαζόμενων μαμάδων, θα πάρεις πολλές ιδέες!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου!!! πήρα και ζήτησα το symphony της medela ελπίζω να δώ διαφορά!!!!έχω και όλουσ γύρω που μου λένε μα είναι λίγο το γάλα που αφήνεις το παιδί θέλει κιάλο να του δωσεις συμπλήρωμα......και όσο μου λένε τόσο πεισμώνω!!!!το θέμα ουσιαστικά είναι για ένα γεύμα ρε γαμώτο όλα τα υπόλοιπα του τα δίνω εγώ και είναι μια χαρά!!! λες άραγε να καταφέρω να ξαναενεργοποιήσω το άλλο στήθος ή είναι αργα?????????

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσεις με διπλό σύστημα άντλησης (το ένα μπουκαλάκι και χωνί το έχεις ήδη από το μίνι, θα ζητήσεις μόνο το σωληνάκι), οπότε θα δουλέψεις το άλλο στήθος ταυτόχρονα, χωρίς να χάνεις χρόνο. Πάρε τηλ. και πες τους ότι θέλεις διπλό

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο μπέμπης μου γεννήθηκε στις 15/04.

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος : 38

Β. Το φύλο του βρέφους : Αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) : ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. : Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. : Ελάχιστο

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. : για 8 ημέρες λόγω ουρολοίμωξης ( από 19/05 έως 26/05) Στο ίδιο διάστημα εμφανίστηκε αίμα στα κακά του και διαγνώστηκε αλλεργία στο γάλα. Μέχρι αυτό το διάστημα το παιδί δεν είχε φάει καθόλου ξένο. Είμαι σε δίαιτα σε όλα τα αλλεργιογόνα ( γαλακτοκομικά, μοσχάρι, ψάρια, φρούτα εκτός από μήλο και πορτοκάλι κλπ). Στο νοσοκομείο πήρε συμπλήρωμα 30 ml( μέχρι τότε ακόμα και στο μαιευτήριο δεν είχε πάρει καθόλου συμπλήρωμα)

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

15/04 : 3030

19/04 : 2780

21/04 : 2820

15/05 : 3530

27/05 : 3960

03/06 : 4150

08/06 : 4280

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει : σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα : όχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο): όχι

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.: όχι

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. Αρκετές

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο : τις τελευταίες τέσσερις μέρες έχω έως και 9 λερωμένες πάνες

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Το πρόβλημα είναι ότι μετά την νοσηλεία και την αυστηρή δίαιτα υπάρχει μείωση στο γάλα την οποία καταλαβαίνω από τα κλάματα του μωρού πάνω στο στήθος μου και την χαμηλή πρόσληψη βάρους ( τελευταία βδομάδα 130 γρ). Τις 2 τελευταίες μέρες κλαίει ασταμάτητα στο στήθος ( ιδιαίτερα από το μεσημέρι και μετά δεν τον ευχαριστεί η ροή του γάλατος μάλλον ) και αναγκάστηκα να του δώσω συμπλήρωμα. Το παιδί δεν έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα τρώει όποτε θέλει ανά τέσσερις, τρέις ή δύο ώρες. Τα μεγάλα κλάματα παρουσιάζονται στις 2 ώρες που ζητάει να φάει και το στήθος δεν έχει. Πόσο χρόνο χρειάζεται για να παράγει ; Τι κάνω λάθος ;

Είμαι απίστευτα στεναχωρημένη και δεν ξέρω τι να κάνω... ήθελα τόσο πολύ να το θηλάσω για μεγάλο διάστημα και δεν ξέρω τι κάνω λάθος. Είμαι απελπισμένη... Δεν θέλω να του δώσω ξένο.

Σας παρακαλώ βοήθεια ...

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές

 

Πόσες είναι οι αρκετές; Σύμφωνα με τις οδηγίες οι αρκετές είναι 5, αν δεν είναι τόσες, δεν είναι αρκετές.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο : τις τελευταίες τέσσερις μέρες έχω έως και 9 λερωμένες πάνες

 

 

Το πρόβλημα είναι ότι μετά την νοσηλεία και την αυστηρή δίαιτα υπάρχει μείωση στο γάλα την οποία καταλαβαίνω από τα κλάματα του μωρού πάνω στο στήθος μου και την χαμηλή πρόσληψη βάρους ( τελευταία βδομάδα 130 γρ).

Η δίαιτα που κάνεις δεν επηρεάζει την παραγωγή του γάλακτος. Οι περιορισμοί στη διατροφή σου είναι στα είδη της τροφής όχι στις ποσότητες. Αν τρως κατσίκι αντί για μοσχάρι δεν επηρεάζεται η παραγωγή.

 

Το γάλα πιθανότατα έχει μειωθεί γιατί το διάτημα που το μωρό είχε ουρολοίμωξη δεν θήλαζε όσο θα θήλαζε αν ήταν καλά.

 

Η χαμηλή πρόσληψη βάρους είναι αναμενόμενη μετά από τέτοια ταλαιπωρία.

 

 

Τις 2 τελευταίες μέρες κλαίει ασταμάτητα στο στήθος ( ιδιαίτερα από το μεσημέρι και μετά δεν τον ευχαριστεί η ροή του γάλατος μάλλον ) και αναγκάστηκα να του δώσω συμπλήρωμα. Το παιδί δεν έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα τρώει όποτε θέλει ανά τέσσερις, τρέις ή δύο ώρες. Τα μεγάλα κλάματα παρουσιάζονται στις 2 ώρες που ζητάει να φάει και το στήθος δεν έχει. Πόσο χρόνο χρειάζεται για να παράγει ; Τι κάνω λάθος ;

Το γάλα παράγεται συνεχώς, προφανώς όμως η παραγωγή είναι μικρότερη από τις ανάγκες του οπότε το μωρό δεν είναι ικανοποιημένο. Αυτό δεν διορθώνεται με αραιότερους θηλασμούς αλλά με συχνότερους. Οι αραιότεροι θηλασμοί θα φέρουν μεγαλύτερη μείωση στην παραγωγή. Οι συχνότεροι θα φέρουν αύξηση.

 

Θα βοηθούσε αν έπαιρνες κάποιο συμπλήρωμα αύξησης της παραγωγής. Η τριγωνέλα (fenu greek) και η μαγιά της μπύρας μπορεί να βοηθήσουν αλλά θέλουν μέρες και ίσως δεν έχεις την πολυτέλεια να περιμένεις.

 

Το καλύτερο θα ήταν να βρεις έναν γιατρό που γνωρίζει από τέτοια θέματα για να δει αν μπορεί να σου δώσει δομπεριδόνη (σκεύασμα cilroton) η οποία αυξάνει πιο γρήγορα την παραγωγή.

 

Για το δικό σου μωρό που έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα, αυτή θα ήταν η καλύτερη λύση.

 

Είμαι απίστευτα στεναχωρημένη και δεν ξέρω τι να κάνω... ήθελα τόσο πολύ να το θηλάσω για μεγάλο διάστημα και δεν ξέρω τι κάνω λάθος.

 

Το μόνο που κάνεις λάθος είναι η εκτίμηση ότι το γάλα μειώθηκε μόνιμα. Η αύξηση και η μείωση της παραγωγής είναι αντιστρεπτές διαδικασίες, όπως μειώθηκε το γάλα εξαιτίας των λίγων θηλασμών έτσι θα αυξηθεί με τους πολλούς. Μέχρι όμως να συμβεί αυτό θα πρέπει να συνεργατείς με κάποιον γιατρό που ξέρει για να σε στηρίξει και να δώσει το λιγότερο δυνατό συμπλήρωμα στο μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.

Οι βρεγμένες πάνες είναι πάνω από 7 την ημέρα ενώ τα κακάκια του μουσταρδί.

Με την μαγιά πόσες μέρες χρειάζεται για την αύξηση του γάλατος ; Το σκεύασμα cilroton δίνεται μόνο με συνταγή γιατρού ; Να το αναφέρω στην παιδίατρο μου να μου το γράψει ή χρειάζεται άλλος γιατρός; Έχει παρνέργειες σε εμένα ή στο μωρό ;

Αξίζει να σημειωθεί ότι η παιδιάτρος μου εώς τώρα είναι εντελώς αρνητική στο συμπλήρωμα και περίμένουμε να κλείσει η βδομάδα για να δούμε πως θα τα πάει. Είναι τόσο χαμηλό το βάρος του ; Τρομάζω που δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο...

Πως μπορώ να αυξήσω τους θηλασμούς του μωρού ; Να το ξυπνάω ;

Σήμερα έφαγε στις 9 για 20 λεπτά και τώρα πάλι στις 12 για 11 λεπτά και κοιμήθηκε μάλλον εξαντήθηκε για στο ενδιάμεσο δεν κοιμήθηκε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας!

Θηλάζω μέσω άντλησης αποκλειστικά ένα αγοράκι περίπου 3 μηνών. χρησιμοποιώ το Symphony. Η άντληση γίνεται 5 φορες την ημέρα μέχρι τώρα. Όμως έχει περίπου 3-4 μέρες που διαπιστώνω πως μειώνεται το γάλα μου...ο μικρος έχει αρχίσει να αυξάνει την ποσότητα του κάθε γεύματος με αποτέλεσμα να αγχωθώ τρομερά αφού δεν θέλω να δωσω ξένο γάλα...Πήρα προχθες το s26 gold για να ξεαγχωθώ λιγακι ... μη τυχόν και δεν έχει το παιδί μου να φάει....και πάνω που έλεγα να βγάζω πιο πολύ ώστε να δημιουργίσω απόθεμα μιας και επιστρέφω στη δουλειά τον Σεπτέμβρη...

 

Ποια είναι η συμβουλή σας? Να προσπαθώ άντληση πιο συχνα? Μήπως θα τραυματίσω τις θηλές?? please help!!!

 

Ευχαριστώ πολύ!

T9oHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να αυξήσεις τον αριθμό των αντλήσεων! Γιατί να τραματίσεις τη θηλή; Πονάς όταν αντλείς; Κανονικά δεν πρέπει να πονάς. Πρόσεξε πώς τοποθετείς το στήθος στο χωνί του θηλάστρου και αν χρειάζεται ζήτα από την εταιρεία να σου φέρει χωνί με μεγαλύτερη διάμετρο. Αν θέλεις γράψε μας περισσότερες λεπτομέρειες όπως τις ζητάει εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα!

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το εξής θέμα: ξαφνικά πριν μια βδομάδα (λίγο πριν κλείσουμε τον 4ο μήνα) το κοριτσάκι μου άρχισε να γκρινιάζει πολύ έντονα κάθε μέρα για μια βδομάδα, τόσο που νόμιζα ότι έχει πάλι κολικούς. Τον τελευταίο καιρό θήλαζα αποκλειστικά 5 φορές την μέρα, περίπου ανά 4 ώρες κατά την διάρκεια της ημέρας και αραιότερα το βράδυ. Όλη την βδομάδα της γκρίνιας δεν έδωσα καθόλου ξένο γάλα με την σκέψη ότι το παιδί τραβάει όσο του χρειάζεται και ότι δεν φταίει η πείνα του αλλά κάτι άλλο που δεν μπορώ να ανακαλύψω. Κατόπιν και μετά τις πιέσεις εμπειρότερων από εμένα δοκίμασα ξένο για να δω μήπως έχουν δίκιο όλοι αυτοί που τους κατηγορούσα ότι ήταν κατά του θηλασμού. Το αποτέλεσμα ήταν ότι το παιδί μου καταβρόχθησε 120ml μετά τον θηλασμό!!! Την πρώτη μέρα που πειραματίστηκα με το ξένο έφαγε 200ml συνολικά. Σημειώνω ότι το ξένο της το έδινα πάντα μετά το θηλασμό. Η απορία μου (και μαζί απογοήτευση) είναι γιατί αυτή η ξαφνική μείωση της ποσότητας του γάλακτος. Ταλαιπωρήθηκα πολύ να εδραιώσω τον θηλασμό γιατί το παιδάκι μου ήταν πρόωρο, νοσηλέυτηκε 10 μέρες στη ΜΕΝΝ και τους 3 πρώτους μήνες παρουσίαζε το γαστροκολικό αντανακλαστικό σχεδόν κάθε φορά που θήλαζε με αποτέλεσμα ο θηλασμός να κρατάει πολύ ώρα γιατί έκλαιγε. Απαντώ και στις υπόλοιπες λεπτομέρειες που ζητά η Αγλαϊα.

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 36+1

Β. Το φύλο του βρέφους: Κορίτσι

Γ. Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία: επισκλειρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο: μέγιστη 11,8 ελάχιστη δεν γνωρίζω (μία μέρα στη λάμπα)

Ε. Νοσηλεύτηκε 10 μέρες στη ΜΕΝΝ για προληπτικούς λόγους. Είχα δίδυμη κύηση, το 2ο παιδάκι πέθανε στην 28 βδομάδα αλλά παρέμεινε μέσα στην κοιλιά μου μέχρι τον τοκετό. Τελικά δεν φάνηκε να υπήρχε κανένα πρόβλημα, ωστόσο της χορηγούσαν αντιβίωση.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

30/7 (γέννηση): 2350

μετά έχασε 200γρ.

στις 10/8 2550

25/8 3150

5/10 4500

3/11 5000

1/12 5300

 

Τις τελευταίες 40 μέρες είχαμε κολλήσει, η καλλιέργεια των ούρων ήταν στείρα.

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 5

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: μέχρι πριν 3-4 μέρες σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: της δίνω σε 2 από τα γεύματα πάντα μετά τον θηλασμό περίπου 120 και 80

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο: 200ml

6. θήλαστρο: Avent philips

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο άρχισα τισ τελευταία μέρες να κάνω 1 τις τελευταίες 3 μέρες

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι στις 12 το βράδυ

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 20 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). 6-8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο είχε 1 την ημέρα αλλά τις τελευταίες 3-4 μέρες που δίνω ξένο κάνει 3

 

10. Κάποιες λεπτομέρειες για το πως ξέκίνησα να θηλάζω: περίπου 20 ώρες μετά τον τοκετό άρχισα να αντλώ με θήλαστρο στο μαιευτήριο κάθε 3 ώρες. Στην ΜΕΝΝ της έδιναν κυρίως το δικό μου αλλά και ξένο περίπου στα 2-3 γεύματα από τα 8. Όταν την φέραμε σπίτι την έβαζα για 10 μέρες λίγο στο στήθος και μετά το αντλούσα για να της το δώσω. Μετά την έβαζα κυρίως στο στήθος και κάποιες φορές το αντλούσα. Τον πρώτο μήνα έδωσα και εγώ λίγο ξένο (το πολύ 1 γεύμα την ημέρα) αλλά σιγά σιγά το έκοψα. Επίσης την ημέρα που άρχισε η έντονη γκρίνια έκανα το εμβόλιο της νέας γρίπης, δεν ξέρω αν αυτό είναι σύμπτωση ή η αιτία του κακού...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...