Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μείωση γάλακτος


Recommended Posts

γεια σου jen. Kοιτα οτι το στηθος δεν ειναι πρησμενο ειναι φυσιολογικο. Θηλαζω αποκλειστικα και το στηθος μου αν θυμαμαι καλα ειχε ξεπριστει πριν τις σαραντα μερες. Μπορει να νομιζεις οτι δεν εχεις γαλα γιατι δεν ειναι πρισμενο το στηθος σου αλλα οπως μου ειχε πει η Αγλαια το στηθος δεν ειναι ουροδοχος κυστη για να γεμιζει. Οσο το παιδι πιπιλαει τοσο γαλα κατεβαινει. Οσο για την πιπιλα ειναι πολυ μικρη ακομα να δωσεις. Πριν το ελαχιστο τις 40 μερες δεν πρεπει να δινετε πιπιλα. Πρεπει πρωτα εδραιωθει ο θηλασμος και μετα. Οπως αλλωστε λεει και η Αγλαια ο μη θρεπτικος θηλασμος ειναι εξισου σημαντικος. Αν το παιδι θελει να πιπιλαει να πιπιλαει το στηθος σου. Τουλαχιστον για το διαστημα που απαιτητε. Σοφουκα διορθωσεμε αν κατι λεω λαθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 393
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μωρο μην αγχώνεσαι όλα καλα τα κάνεις και το γαλα δεν μειωνεται αν θηλάζεις αποκλειστικά. Κι εμενα σταματησε να πρήζεται και ειναι οπως πριν εκτος λιγο απο το βραδυ που περνάει 5ωρο για να φαει το μωρο. Εφοσον το μωρο δεν κλαει σημαινει οτι ειναι χορτάτο οποτε μετα το θηλασμο αν δινεις και πιπιλα ενταξει δεν ειναι και τοσο κακο....εμεις σωθηκαμε τοτε...τωρα δεν την θελει πια καθολου μιας και ανακαλυψε τον αντιχειρα του :lol:

Εγω σκέψου οτι απο 2 μηνων κιολας δεν τον ταιζα πριν το 2ωρο με τιποτα γιατι πονουσα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

βρε yogini μου και πότε μαζεύεις γάλα για την τράπεζα αν ποτέ δεν σου περισσεύει? εμένα τσίμα τσίμα φτάνει για όλη την ημέρα...όσο για το δάχτυλο μα καλά πως πέρασε έτσι απο την πιπιλα στο δάχτυλο? στροφή 180 μοιρών ο μικρουλης σου!

 

Όσο για την πιπίλα δεν τίθεται θέμα να την κόψουμε και μάλιστα το είχαμε συζητήσει πολύ το θέμα με την Αγλαΐα...επειδή για μένα η περίπτωση ήταν ή πιπίλα και αποκλειστικός θηλασμός ή καθόλου θηλασμός αποφάσισα ότι καλύτερα να του δώσω την πιπίλα για να μπορώ να θηλάσω...νομίζω για κάθε γυναίκα είναι διαφορετικά και φυσικά αυτοί οι κανόνες των 40 ημερών καλό είναι να υπάρχουν αλλά από την άλλη κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά όρια...εμείς που του δώσαμε πιπιλα εδώ και λίγο καιρο δεν ειχαμε θεμα με συγχιση θηλής πάντως, μόνο κάτι πολυ πολυ περιστασιακό που αμέσως το ξεπερασε.

 

Η ερώτηση μου όμως είναι η εξής...αν το μωρό πεινάει πραγματικά θα πετάξει την πιπιλα και θα κλαίει μεχρι να του δωσω στηθος ή μπορεί να ξεγελαστεί και με την πιπιλα και έτσι να χασει θρεπτικα γεύματα?

 

:roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου όμως είναι η εξής...αν το μωρό πεινάει πραγματικά θα πετάξει την πιπιλα και θα κλαίει μεχρι να του δωσω στηθος ή μπορεί να ξεγελαστεί και με την πιπιλα και έτσι να χασει θρεπτικα γεύματα?

 

Στην ηλικιά που είναι το μωρό σου, μπορεί να ξεγελαστεί και να χάσει γεύματα. Αυτό όμως θα το δεις εσύ.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου όμως είναι η εξής...αν το μωρό πεινάει πραγματικά θα πετάξει την πιπιλα και θα κλαίει μεχρι να του δωσω στηθος ή μπορεί να ξεγελαστεί και με την πιπιλα και έτσι να χασει θρεπτικα γεύματα?

 

Στην ηλικιά που είναι το μωρό σου, μπορεί να ξεγελαστεί και να χάσει γεύματα. Αυτό όμως θα το δεις εσύ.

 

Ευχαριστώ pipi μου :wink:

Μετά από ποια ηλικία δηλαδή δεν θα συμβαίνει αυτό? Μετά τις 40 μέρες? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ερώτηση μου όμως είναι η εξής...αν το μωρό πεινάει πραγματικά θα πετάξει την πιπιλα και θα κλαίει μεχρι να του δωσω στηθος ή μπορεί να ξεγελαστεί και με την πιπιλα και έτσι να χασει θρεπτικα γεύματα?

 

:roll:

 

Μερικά μωράκια μπορεί και να μη ζητήσουν ποτέ να φάνε

Γνώμη είναι αν η πιπίλα σε βοηθάει να συνεχίσεις το θηλασμό, να τη δίνεις, αλλά να προσφέρεις και αρκετά συχνά στήθος ώστε να είσαι βέβαιη ότι δε χάνει γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου όμως είναι η εξής...αν το μωρό πεινάει πραγματικά θα πετάξει την πιπιλα και θα κλαίει μεχρι να του δωσω στηθος ή μπορεί να ξεγελαστεί και με την πιπιλα και έτσι να χασει θρεπτικα γεύματα?

 

:roll:

 

Μερικά μωράκια μπορεί και να μη ζητήσουν ποτέ να φάνε

Γνώμη είναι αν η πιπίλα σε βοηθάει να συνεχίσεις το θηλασμό, να τη δίνεις, αλλά να προσφέρεις και αρκετά συχνά στήθος ώστε να είσαι βέβαιη ότι δε χάνει γεύματα.

 

Αυτό προσπαθώ να κάνω lst...ευχαριστώ! Απλά ελπίζω να μην επηρεάζει αυτό την παραγωγή μου. Και από ότι βλεπω και απο την yogini και από άλλες κοπέλες μάλλον δεν ειναι λόγος αυτός εφόσον τον βάζω αρκετά στο στήθος...για να δούμε...

 

Μα καλά όσες κάνανε τράπεζα πότε αρχίσανε να μαζεύουν γάλα? Μετά τις 40 μέρες? Προσπαθώ να την αρχίσω την άτιμη αλλά δεν μπορώ. :(

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα μια μικρή τράπεζα όταν είχα υπερπαραγωγή. Αλλά δεν στο εύχομαι να την κάνεις με αυτό τον τρόπο.

 

και εγώ με τους μαραθώνιους θηλασμούς κατάφερα και μάζεψα 3-4 σακουλάκια αλλά ήδη τα μισά τα κατανάλωσα...ούτε καν τράπεζα δεν το αποκαλώ αυτό... :D

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω του έδινα πιπιλα μονο εφόσον ειχε φάει για να ειμαι σιγουρη οτι δεν θα εχανε γεύμα....ευτυχως δεν κινδύνευσε ο θηλασμός μιας και εχει φάει δικό μου απο μπουκάλι μονο 2 φορες που έλειψα. Να σου πω και την γνωμη μου δεν χάνεται ο θηλασμός απο τη στιγμή που δεν μπει μπιμπερό.

Τράπεζα έφτιαξα (και τζάμπα να δεις θα παει) απο το πρωινο γαλα που αντλουσα γιατι ειχα περισσότερο λογω πολλων ωρών ύπνου....τωρα ομως που ξυπνάει το βράδυ πάλι αντλώ τα πρωινα γιατι δεν εχει όρεξη να φάει μιας και μετα τον υπνο εχει όρεξη για κουβεντουλες και παιχνιδάκια πλέον :D

Πάντως σήμερα νύσταζα και δεν τον τάισα στις 2,30 που ξύπνησε...τον πήγα στις 4,30 κατευθειαν και δεν είπε τιποτα το πουλάκι μου :lol: καλα εμενα ειναι και χοντρός και δεν εχω άγχος :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω...πειράζει να πάρω προληπτικά ταμπλέτες μαγιάς μπύρας έτσι για να είμαι σίγουρη οτι θα έχω γάλα? Θα μου κάνει κακό?

 

Και αν ειναι να πάρω πόσες να πάρω την ημέρα?

 

(σήμερα έβγαλα με 1000 ζορια 80 ml επειδη κοιμηθηκε για 5 ωρες αλλα αυτό γινεται 1 φορά στις 10 μέρες και εγώ θα θελα να φτιάξω μια μικρή τραπεζούλα... :roll: )

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν παιρνουμε κάτι προληπτικά !!!

Μπορει να δημιουργήσεις προβλημα και σε σενα και στο μωρό !

 

οκ Λαμπρινή μου! :)

 

Αλλά τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπερπαραγωγή !

Κινδυνος το μωρό να μην τρεφεται σωστά να παιρνει το ελαφρύ γαλα να ερεθιστει το εντεράκι του και να εχει αιματάκι στα κακακια ...

Κινδυνος για σενα να μην μπορεις να την διαχειριστεις και να παθαινεις μαστίτιδες ...

 

Μια χαρά τα πατε , ηρέμησε και ολα θα γινουν σιγα σιγα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπερπαραγωγή !

Κινδυνος το μωρό να μην τρεφεται σωστά να παιρνει το ελαφρύ γαλα να ερεθιστει το εντεράκι του και να εχει αιματάκι στα κακακια ...

Κινδυνος για σενα να μην μπορεις να την διαχειριστεις και να παθαινεις μαστίτιδες ...

 

Μια χαρά τα πατε , ηρέμησε και ολα θα γινουν σιγα σιγα :D

 

:shock::shock::shock:

 

πωπω όλα αυτα???

 

οκ δεν θα τα πάρω...απλά μου έλειψαν οι μέρες που ένιωθα γεμάτα τα στήθη μου...τώρα νιώθω πάντα ότι ειναι άδεια ασχετα που βγάζουν γάλα...και ο μικρός αργεί να χορτάσει γιατί κάνει μια ώρα μέχρι να το βγάλει το γαλατακι και κουράζεται και κοιμάται...

τέλος πάντων θα κάνω υπομονή λιγάκι ακόμη... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρησμένο στηθος δεν σημαινει οτι εχεις περισσότερο γάλα ! Τωρα εχεις σχεδον εδραιώσει την γαλουχία , το στηθος δεν πρηζεται αλλα εχεις οσο γαλα θελει το μωρο :D

 

Δεν νομιζω οτι κουράζεται το μωρο σου ...χουχουλιάζει στο στηθος της μανούλας :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μετά από σχεδόν 2 μήνες παρά 1 βδομάδα νομίζω οτι εχουμε βρει ενα καλο ρυθμό θηλασμού κάθε 1,5 ή 2 ή 2,5 ώρες αναλόγως κάθε φορά και όλο αυτό με την πολύτιμη βοήθεια σας...

 

το θέμα που με καίει όμως τώρα είναι το βαρος του μωρού...ξερω λίγο τετριμμένο θέμα αλλά δεν μπορώ να μην ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό που το μωρό μου αρχίζει να παίρνει λιγότερο βάρος κάθε βδομάδα από τις αρχές...

δηλαδή ενώ τις πρώτες βδομάδες έπαιρνε μέχρι και 300 γρ την βδομάδα ή 260 ή 240 αυτήν τη βδομάδα πέσαμε στα 190...ξέρω οτι πάνω από 150 ειναι καλά αλλά απορώ γιατί να πέφτει ο ρυθμός μας...

 

κάνω κάτι λάθος? ή είναι κάτι φυσιολογικό?

 

το μωρό μας είναι πλέον σήμερα 5.080 γρ άρα γενικά απο βάρος είναι προς το παρόν οκ...

 

 

:roll::roll::roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα, αλλά μπορώ να σου πω ότι εμάς η μικρή αρχισε παίρνοντας 100 γρ. τη βδομάδα, γύρω στο μήνα έπαιρνε 300 τη βδομάδα, και μετά ξαναέπεσε. Οπότε μου φαίνεται φυσιολογικό αυτό που γράφεις, το περάσαμε κι εμείς, άσε που έχω την εντύπωση ότι από τον τρίτο μήνα και μετά ούτως ή άλλως μειώνεται ο ρυθμός της πρόσληψης βάρους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να σταματησεις να ζυγίζεις το παιδί και απλα να μετράς πάνες :lol::lol:

Το πρωι ξύπνησα με πετρωμένο στηθος!!!! Οταν λέω πετρα, πέτρα!!!

Και τι έφταιγε....η μαλ^%**(^%$ το σουτιέν που ήταν πολυ στενο :shock:

το μωρό δεν μπορουσε καν να ακουμπήσει το στηθος και αναγκάστηκα και το έβγαλα με το θήλαστρο.

Προσοχή λοιπόν και στα εσώρουχα!

Link to comment
Share on other sites

peony και yogini ευχαριστώ!

 

Ξέχασα να πω οτι λερωμένες πάνες εχουμε κατα μερο ορο 4-5 αλλα υπαρχουν μερες που εχουμε 6 και αλλες που εχουμε μονο 3!!! :(

 

Το ζυγιζω καθε βδομαδα γιατι μας το ζητησε και η παιδίατρος και για να ξερω που παω...να ησυχάζω κάπως...

 

βρε κοριτσια που θα βρω πληροφοριες για τον ρυθμό αναπτυξης και αποκτησης βαρους γιατι λογω ελλειψης χρονου δεν προλαβαινω να ψαξω ολη την ενοτητα...

 

οσο για το πετρωμα εμενα συμβαινει το εξης παραδοξο...χτες κοιμηθηκε 7 ωρες σερι το βραδυ (ρεκορ) και το στηθος μου ηταν αδειο σχεδον! :shock: άλλες φορες που κοιμαται λιγοτερο το στηθος μου πετρωνει απο το πολυ γαλα και χαιρομαι ενω τωρα με το ζορι βγαινει και σακουλιαζει...γιατι συμβαινει αυτο το παραδοξο?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια που θα βρω πληροφοριες για τον ρυθμό αναπτυξης και αποκτησης βαρους γιατι λογω ελλειψης χρονου δεν προλαβαινω να ψαξω ολη την ενοτητα...

 

Eδώ: http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια που θα βρω πληροφοριες για τον ρυθμό αναπτυξης και αποκτησης βαρους γιατι λογω ελλειψης χρονου δεν προλαβαινω να ψαξω ολη την ενοτητα...

 

Eδώ: http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

 

Ευχαριστώ! :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!!!Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας...

Χθές έπαθα μαστίτιδα, πρησμένος αδένας, κοκκινίλα σε δύο σημεία και ανέβασα και 38 πυρετό. Άρχισα τις ζεστές κομπρέσες και νοίκιασα το elite της ameda. Σήμερα είμαι πολύ καλύτερα ούτε πυρετό και οι κοκκινίλες ήδη άρχισαν να υποχωρούν, το θέμα είναι οτι απο την στιγμή που με έπιασε δεν βγάζω γάλα, προσπαθώ να κάνω άντληση κάθε 2,5-3 ώρες και δεν βγάζω πάνω απο 10-20ml την φορά. Εντωμεταξύ το στήθος το αισθάνομαι άδειο, το μόνο σημείο που ψηλαφώ και είναι πρησμένο είναι ένας αδένας (ξεκινάει λίγο κάτω απο την μασχάλη). Πριν πάθω την ζημιά δεν είχα θήλαστρο για να ξέρω πόσο βγάζω αλλά αισθανόμουν οτι γέμιζε το στήθος μου (όχι στις 3 ώρες και πάλι χρειαζόταν παραπάνω). Και το μωρό το βάζω να θηλάζει απο αυτήν την πλευρά δεν προσπαθώ μόνο με το θήλαστρο. Απο το άλλο στήθος στο 3ωρο βγάζω γύρω στα 50ml. Παίζει ρόλο ο πρησμένος αδένας και έχει μειωθεί το γάλα???Έχω αρχίσει να τρομάζω...Ααααα 20 μέρες θηλάζω την μικρή μου αποκλειστικά απο την 2η μέρα....

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

39w4d

Β. Το φύλο του βρέφους

κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

12,1 ανώτερη την 5η μέρα

11,5 κατώτερη την 6η και δεν ξαναέγινε μέτρηση

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

26-03-2009 2.720 (γέννηση)

30-03-2009 2.610 (ημ.εξόδου)

10-04-2009 2.820

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

8-10 γεύματα ημερησίως

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Μέχρι χθές σε όλα απο χθές το απόγευμα της έδωσα 6 γελυματα απο το θήλαστρο

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

Δεν παίρνει

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Εlite της Ameda

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

Απο χθές στις 8 το απόγευμα έχω κάνει 6 αντλήσεις

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

έκανα στις 8(βράδυ)-11(βράδυ)-2(βράδυ)-8-11.30-13.30

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

και για τα δύο στήθη περίπου 1-1,5 ώρα απο το "προβληματικό" βγαίνουν γύρω στα 20ml και απο το άλλο απο 40-55ml

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...