Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μείωση γάλακτος


Recommended Posts

ΛΗΤΩ... και σε σκεφτόμουν αυτές τις μέρες! :D

δε σε πετύχαινα κάπου!!!

 

Για το ένα στήθος να σου πω (ω, τί σύμπτωσης...) κι εμάς το αριστερό μας βόλευε από την αρχή περισσότερο αλλά το ξεπέρασα αναγκαστηκά όταν έβαλα τον μικρό στην κούνια! (βολεύει το τελευταίο στήθος που θηλάζει να είναι το δεξί... για να μπορώ να τον αφήνω κοιμησμένο -όταν το πετυχαίνουμε βέβαια πια...- χωρίς να τον αλλάζω χέρια-θέση!

 

Ο πυρετός πως πάει; σήμερα έχεις;

 

για μαστίτιδα δεν ξέρω κάτι...

 

μήπως βρε παιδί μου ήταν κάτι παροδικό, τύπου ιωσούλα "γειά σας ήρθα και φεύγω" ένα πράγμα!! :lol::lol::lol:

Πέρα από την πλάκα εύχομαι να είναι άμεσα περαστικό και να μην ταλαιπωρηθείς!

 

φιλιά στην κούκλα σου! :P

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 393
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χρυσαλιδάκι μου ξεκίνησα δουλειά και πήζω για αυτό ψιλοεξαφανίστηκα..

Βασικά από τα ξημερώματα έχω κάτι δεκατάκια μόνο αλλά το στήθος πονάει αρκετά..εγώ γενικά με τις ιώσεις δεν κάνω πυρετό για αυτό και ανησύχησα χτες βράδυ...δεν είχα κανένα σύμπτωμα ίωσης,πονόλαιμο,καταρροή,βήχα κτλ,παρά μόνο υψηλό πυρετό και πόνο στο αριστερό στήθος..πιστεύω από αυτά που διάβασα ότι μάλλον είναι μαστίτιδα..τι να πώ,θα παραμείνω στο κρεβάτι μου και αύριο,κάνω κομπρέσες χλιαρές,προσπαθώ να τη θηλάζω όσο μπορώ-αν και με πονάει-και ο θεός βοηθός....

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου,φιλιά στον Ωριονάκο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι μαστίτδες είναι πιο συχνές στην αρχή της γαλουχίας, δεν έχουν ηλικία και μπορούν να συμβούν οποτεδήποτε. Τα συμπτώματα που περιγράφεις μάλλον μαστίτιδα δείχνουν.

 

Ξεκουράσου, κοιμήσου, πιες πολλά υγρά και

 

συνέχισε αυτά που κάνεις!

 

περαστικά σου! :)

Link to comment
Share on other sites

[Πάντως, και στη πλευρά που κοιμάσαι μπορείς να δίνεις και το δεξί. Απλά γέρνεις λίγο περισσότερο τη πλάτη (θα χρειαστείς μαξιλάρια αν δε διαθέτεις πλούσιο στήθος).

 

 

.

 

 

....κι εγώ που δε διαθετω καθολου (μην τα ξαναλεμε τωρα!) μια χαρα θηλαζω ξαπλα,το μωρο χωρις να αλλαζει θεση,και απο τα δυο στηθη...εξάσκηση θελει λιγο στην αρχή :wink:

Link to comment
Share on other sites

[Πάντως, και στη πλευρά που κοιμάσαι μπορείς να δίνεις και το δεξί. Απλά γέρνεις λίγο περισσότερο τη πλάτη (θα χρειαστείς μαξιλάρια αν δε διαθέτεις πλούσιο στήθος).

 

 

.

 

 

....κι εγώ που δε διαθετω καθολου (μην τα ξαναλεμε τωρα!) μια χαρα θηλαζω ξαπλα,το μωρο χωρις να αλλαζει θεση,και απο τα δυο στηθη...εξάσκηση θελει λιγο στην αρχή :wink:

 

ναι αλλά εσύ δε μπορείς να θηλάσεις μπρούμυτα, χοχοχό :cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@doo, Ναι αλλά εσύ δε μπορείς να θηλάσεις ανάσκελα!! χοχοχοχοχοχο :lol:

 

Χωρίς πλάκα πάντως, εμείς θηλάζουμε σε όλες τις θέσεις. Κι ασ φοράω 34β με το ζόρι. Στο καρεκλακι του αυτοκινήτου δυσκολεύτηκα λίγο, αλλά τα κατάφερα. Παραλίγο να βγάλω τον ώμο μου βέβαια, αλλά η μικρή κοιμήθηκε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νι καλά...κι ανάσκελα μπορώ, και κάθετα και διαγώνια και μέσα από τα κάγκελα της κούνιας μπορώ :cool::cool::cool:

 

Με το κεφάλι κάτω και τα πόδια πάνω δεν έχω προσπαθήσει ακόμα :P

Link to comment
Share on other sites

Νι καλά...κι ανάσκελα μπορώ, και κάθετα και διαγώνια και μέσα από τα κάγκελα της κούνιας μπορώ :cool::cool::cool:

 

Με το κεφάλι κάτω και τα πόδια πάνω δεν έχω προσπαθήσει ακόμα :P

 

...όπως πάμε,όλα θα τα κάνουμε :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Νι καλά...κι ανάσκελα μπορώ, και κάθετα και διαγώνια και μέσα από τα κάγκελα της κούνιας μπορώ :cool::cool::cool:

 

Η εικόνα που μου ήρθε είναι να θηλάζεις και μέσα από τα κάγκελα του σχολείου, αφού θα απαγορεύεται η παρουσία των μαμάδων μέσα στην αυλή! :P

 

Με το κεφάλι κάτω και τα πόδια πάνω δεν έχω προσπαθήσει ακόμα :P

Θα το κάνει η κόρη σου σε λίγο!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Μιλώντας με την κουμπάρα μου, μου είπε ότι η ξαδέλφη της θήλαζε το μωράκι της περίπου μέχρι 8 μηνών, και τότε σταμάτησε γιατί έπαθε μαστίτιδα. Μάλιστα επέμεινε ότι τη μαστίτιδα την έπαθε γιατί η μικρή είχε βγάλει δόντια και από το δάγκωμα της έκανε πληγή.

Ισχύουν τα παραπάνω; Παθαίνεις μαστίτιδα από μια πληγή (με όποιον τρόπο κι αν αυτή δημιουργηθεί);

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η πληγή είναι πύλη εισόδου μικροβίων και γι'αυτό ΙΣΩΣ οδηγήσει σε μαστίτιδα, αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο.

Το σίγουρο και απόλυτα βέβαιο είναι οτι ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ ο θηλασμός λόγω μαστίτιδας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ζητάω την βοήθεια σας, πεθαίνω απο πόνο στο στήθος, νιώθω σαν να με μαχαιρώνουν. Χθές άργησα να θηλάσω και ένιωσα έντονο πόνο στο στήθος, σήμερα πόναγα πολυ περισσότερο και διαπίστωσα σκληρά σημεία στο κάτω μέρος του. Παρόλα αυτά θήλασα το μωρό απ'τον πονεμένο μαστό, έφαγε κανονικά, αλλα δεν μου πέρασε ούτε ο πόνος ούτε μαλάκωσε η περιοχή. Επιχείρησα να βγάλω γάλα με το χέρι και πέρα από μερικές στάλες δεν είδα προκοπή. Ζεστό νερό έριξα, κομπρέσες έκανα, μασαζ επίσης, ο πόνος με έχει διπλώσει δεν μπορώ να περπατήσω καλα καλα, να φανταστείτε μέχρι και οι αδένες της μασχάλης μου έχουν πιαστεί! Help :cry:

.png
Link to comment
Share on other sites

θηλαστρο να χρησιμοποιησεις για να αντλησεις μεχρι ανακουφισης???εγω σε μια τετοια περιπτωση επειδη ο γιατρος μου ελειπε εκτος αθηνων με εστειλε ΙΑΣΩ με ειδαν μαιες και με εβαλαν να αντλησω μεχρι ανακουφισης...(δε πληρωσα τιποτα) μη το αφηνεις θα πετρωσει

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Μέχρι χθες ξυπνούσα ξημερώματα με πρησμένο το στήθος από το γάλα και μάλιστα και με πόνο...εβγαζα για να ηρεμήσω...αλλα ένιωθα οτι το μωρο χορταινε και με μονο το ενα στηθος μου...

 

ΑΛΛΑ

 

από σήμερα το πρωί ξύπνησα με το στηθος πολυ χαλαρο και φρικαρα οτι μου μιεωθηκε το γάλα...

ειναι φυσιολογικό αυτό να ηρεμει ξαφνικα το στηθος και να ξεφουσκωνει μετα απο καποιο καιρό??

 

γαλα φαινεται να εχω αλλα δεν πεταγεται οπως πριν σαν βρυση...το μωρο χρειαζεται τωρα και τα 2 στηθη και παλι δεν ειμαι σιγουρη αν χορταινει...σημερα απο πανες ειχαμε 4 πολυ γεματες με κενωσεις και αλλες 2-3 με πολυ λιγες...μαλλον καλα ειναι αν και με αδειο στηθος...ε?

 

 

φταει μηπως που τις πρηγουμενες μερες το μωρο ηταν κολημενο σαν βεντουζα συνεχεια στο στηθος μου??(και ακομη ειναι και δεν το αντεχω αλλα αλλο θεμα αυτο...)

 

μπορώ να κάνω κάτι για να ξαναφουσκώσει το στήθος μου με γάλα ή ειναι κατι φυσιολογικό?? και αν δεν ειναι τι σημαινει αυτό? οτι μου τελειωνει το γάλα? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

τΟ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟ στηθος ειναι επειδη εχει πολυ γαλα αποθηκευμενο......γαλα που δεν ηπιε το μωρο....το παθαινω κι εγω οταν λειπω πολλες ωρες και δε θηλαζει το μωρο........οταν το μωρο θηλαζει κανονικα και η παραγωγη εχει προσαρμοστει αναλογως με τη ζητηση, το στηθος δεν φουσκωνει...μην ανησυχεις........το θεμα ειναι να τρωει το μωρο οταν θελει να φαει.....οταν το ταιζεις απο το ενα στηθος σε ενα γευμα στο επομενο θα το ταιζεις απο το αλλο στηθος..... για να μη δημιουργηθει προβλημα.......μην αγχωνεσαι.......

 

Απαξ και το μωρο ειναι ηρεμο κι ευχαριστημενο δεν εχεις προβλημα!!! Μολις ξεπεταχτει θα παψει να ειναι κολλημενο πανω σου.....]

 

Παντως θα σου προτεινα να χαρεις αυτη την περιοδο...πολυ συντομα δεν θα θελει να καθεται στην αγκαλια σου και θα το κυνηγας να το αγκαλιασεις......δες το απο αυτη την πλευρα....τοσο μωρουλι με τεραστια αναγκη για την αγκαλια σου θα ειναι για λιγο καιρο......απολαυσε το!!! :D

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

vera σε ευχαριστώ για την απαντηση με ακθησυχασες λιγο...

 

σημερα τα ξημερωματα το στηθος μου εγινε παλι πολυ φουσκωμενο αφου οταν πηγα να θηλασω ετρεχε σαν βρυση...αυτο με ηρεμησε λιγακι...αλλα το μωρο εφαγε και απο τα 2 στηθη και τωρα εργει πολυ να φουσκωσει...δηλαδη θελεις να πεις οτι υπο νορμαλ συνθηκες δεν πρεπει να το νιωθω καθολου φουσκωτο και οτι το γαλα δημιουργειται on demand έτσι? κατι τεοτιο θυμομουνα αλλα δεν ειναι και σιγουρη...

οταν αδειαζει το στηθος μου παρατηρησα οτι οταν το παταω βγαζει γαλα οχι τρεχουμενο αλλα καποιες σταγονες βλεπω, απλα θελει πιο πολυ πιεση απο το μωρο για να το πιει...και φοβαμαι μηπως αυτο τον κουραζει...

παντως κανα 2 φορές οταν αδειασε εντελως οταν το πατουσα δεν εβγαζε γαλα...δεν θα επρεπε να βγαζει αφου το γαλα ειπαμε οτι παραγεται On demand? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το στήθος προσαρμόζεται στις ανάγκες του μωρού. Όταν το μωρό θηλάζει το στήθος παράγει. Δεν θα είναι πλέον πρησμένο αλλά επανέρχεται στα αρχικά του επίπεδα. Μην ανησυχείς. Το μέγεθος και το πρήξιμο δεν είναι ένδειξη μεγέθους παραγωγής. Εγώ έχω να δω το στήθος πρησμένο παρα πάρα πολύ καιρό.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Jen το αν βγαζει γαλα το στηθος οταν το ζουλας δεν ειναι αντιπροσωπευτικο της ποσοτητας γαλακτος που παραγεις......

 

Εγω ας πουμε ακομα κι οταν ειμαι φουλ, αν το ζουληξω θα βγαλει κανα δυο σταγονιτσες.......με το ζορι.....αφου θελω καμμια φορα να βγαλω λιγο να του βαλω πανω στα εκζεματα και δεν βγαινει γαλα......

Οταν γεννησα στο νοσοκομειο μου ζουλαγαν το στηθος κι επειδη δεν εβγαινε κατι μου λεγαν εσφαλμενα οτι δεν ειχα γαλα.....χρειαστηκε να βρεθει μια σοβαρη μαια να με πιασει και να μου πει οτι ελεγαν βλακειες κι αντιθετως ειχα πολυ.....

 

Και θηλαστρο να ξερεις οτι δεν λειτουργει οπως το μωρο......μπορει δλδ να εβαζα θηλαστρο να βγαλω γαλα , ενω ειχα να το χρησιμοποιησω λιγες βδομαδες και δεν εβγαινε σταγονα!!!!! Το μωρο κανει αλλη δουλεια.....βγαζει το γαλα με διαφορετικο τροπο.....επικοινωνει το γαλατακι με το μωρο....:lol: ..το κανει να τρεχει....

 

Επισης οταν εχω ωρες να θηλασω, πιανει το μωρο το ενα στηθος και τρωει και σταζει πολυ γαλα απο το αλλο.....

 

Οταν το γαλα τρεχει συντριβανακι σημαινει οτι εχει υπερπαραγωγη και δεν ταισες απο κει το μωρο πολλες ωρες.......

 

Για να ειναι φουσκωμενο τοσο το στηθος σου σημαινει οτι πρεπει ειτε να το ταιζεις κι απο κει, ειτε να βγαζεις λιγο γαλα ωστε να το προσαρμοσεις στα δεδομενα.....παντως να προσεχεις, μη το αφηνεις ετσι γιατι ετσι φρακαρουν οι ποροι και δημιουργουνται τα σκασιματα (λευκα σημαδια)....στην φαση του πρωτου καιρου συνηθως τα παθαινα οταν λογω πολλων ωρων απουσιας δεν θηλαζα οπως επρεπε.......

 

οΤΑΝ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΩ AYTO (και συγκεκριμενα το επαθα χθες και πονουσα) φροντιζω να θηλαζει πιο πολυ απο κεινη την πλευρα......

 

Μην αγχωνεσαι με το θηλασμο.....αν κανεις τα σωστα πραγματα δεν προκειται να μειωθει το γαλα σου.......απλα ακολουθεις τις επιθυμιες του μωρου!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια επανέρχομαι σε αυτό το θέμα γιατί έχω αγχωθεί ότι μου μειώθηκε το γάλα πάλι...(και λέω να μην πρήξω ακόμη την Αγλαία)

 

είναι δυνατόν να περνάνε ωρες και το στήθος μου να μην γεμίζει?? το μωρό πεινάει και του δίνω το άδειο στηθος το οποιο φυσικα βγαζει κατι σταγονιτσες αλλα καμια σχεση με πριν...το στηθος μου ειναι φουλ πλεον μονο μετα απο 2-3 ωρες υπνο... :(:(

 

υπαρχει κάτι να κάνω για να αυξήσω την παραγωγή??

 

να σας πω οτι πλεον ο μικρός τρώει καθε 1,5 με 2 ωρες όταν ειναι ξυπνιος και αν ειναι για υπνο ακομη πιο αργα...μηπως πειραζει που δεν ειναι πλεον συνεχεια στο στηθος μου??? και αν ναι δηλαδή μεχρι 6 μηνών για να εχω γαλα πρεπει να τον εχω στο στηθος συνέχεια???

 

υπάρχει κάτι στη διατροφή που μπορώ να κάνω για να αυξήσω το γάλα?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια επανέρχομαι σε αυτό το θέμα γιατί έχω αγχωθεί ότι μου μειώθηκε το γάλα πάλι...(και λέω να μην πρήξω ακόμη την Αγλαία)

 

είναι δυνατόν να περνάνε ωρες και το στήθος μου να μην γεμίζει?? το μωρό πεινάει και του δίνω το άδειο στηθος το οποιο φυσικα βγαζει κατι σταγονιτσες αλλα καμια σχεση με πριν...το στηθος μου ειναι φουλ πλεον μονο μετα απο 2-3 ωρες υπνο... :(:(

 

Το στήθος σου δεν θα γεμίζει πια, τουλάχιστον δεν θα γεμίζει όπως στην αρχή. Τώρα το μωρό έχει φτιάξει περίπου ένα πρόγραμμα και δεν χρειάζεται να αποθηκεύει ο οργανισμός σου γάλα για να ανταποκριθεί στις ανάγκες του μωρού.

Πού ξέρεις ότι την ώρα που θηλάζεις το στήθος βγάζει μόνο σταγονίτσες; Δεν φαντάζομαι να έχεις διαφανές στήθος; :shock: (σε πειράζω, μη με παρεξηγείς :wink: )

Ο μόνος τρόπος για να ξέρεις αν το μωρό σου τρέφεται καλά είναι να μετράς βρεγμένες πάνες και βέβαια οι ζυγίσεις που γίνονται κάθε μήνα. Αν από πάνες και βάρος είσαι καλά, δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

 

Γράψε μας αν θέλεις σχετικά με τις πάνες και το βάρος του.

 

να σας πω οτι πλεον ο μικρός τρώει καθε 1,5 με 2 ωρες όταν ειναι ξυπνιος και αν ειναι για υπνο ακομη πιο αργα...μηπως πειραζει που δεν ειναι πλεον συνεχεια στο στηθος μου??? και αν ναι δηλαδή μεχρι 6 μηνών για να εχω γαλα πρεπει να τον εχω στο στηθος συνέχεια???

 

Το μωρό ήδη έχει βάλει πολύ καλό πρόγραμμα για την ηλικία του, αυτό δείχνει ότι το γάλα σου είναι αρκετό και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αν δεν χόρταινε, δεν θα κοιμότανε, θα έκλαιγε, θα έκανε μαραθώνιους θηλασμούς ή συχνότερους θηλασμούς. Όσο θα μεγαλώνει, θα περάσει αρκετές φορές άλματα ανάπτυξης όπου θα κάνει τέτοιους μεγαλύτερους και συχνότερους θηλασμούς, που αρκούν για να αυξήσουν την παραγωγή σου ώστε να καλύψει τυχόν αυξημένες ανάγκες του μωρού σου. Αυτό θα διαρκεί μερικές μέρες και μετά θα επανέρχεται στις προηγούμενες συνήθειές του.

 

υπάρχει κάτι στη διατροφή που μπορώ να κάνω για να αυξήσω το γάλα?

Να χαλαρώσεις, να μην ασχολείσαι με το αν πρήστηκε ή όχι το στήθος σου και να μην σκέφτεσαι τόσο πολύ σχετικά με το αν επαρκεί το γάλα! :D

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

sofuka σε ευχαριστώ καταρχήν για τη γρήγορα απόκριση!

 

Λοιπόν οι πάνες που λερώνει ο μικρός με κακάκια είναι συνηθως 4-5 την ημέρα. Ήδη σήμερα μέχρι τώρα εχουμε λερωσει 3, οι 2 πααααρα πολυ γεμάτες.

 

Το βαρος που έπερνε ο μικρός κάθε βδομαδα μεχρι την πρηγουμενη ηταν 260 με 300 γρ...αλλά ο λόγος που αγχώθηκα ειναι οτι χτες βραδυ που τον μετρησα πριν κλεισει η βδομαδα, στην 4η μέρα της βδομάδας μέτρησης (το κανω αυτο ετσι για να τσεκαρω) είχε παρει μονο 100 γρ...αυτο δηλαδη σημαινει ότι μεχρι την Κυριακή που ειναι η επισημη εβδομαδιαία μετρηση δεν θα εχει παρει πανω απο 170 γρ και αυτο μου φαινεται όντως πολυ λιγο. Είναι όντως πανω απο τα 150 που μας ειπε η παιδιατρος οτι ειναι το κατωτατο οριο αλλα και παλι σε σχεση με τις προηγούμενες βδομάδες μου φαινεται οτι το μωρο μου λιμοκτονει!!

 

Από την άλλη αναρωτιεμαι αν το γεγονός οτι τελευταια παίρνει μετά από πολύ κοπο δικό μας επιτελους πιπιλα, αν αυτός ειναι ο λογος που δεν τρωει πολυ και ισως ετσι μειωνεται η παραγωγη μου...αλλα απο την αλλη αναρωτιεμαι ειναι δυνατον ολες οι μαμαδες που τα μωρα τους παιρνουν πιπιλα να εχουν μειωση γαλατος? αν ηταν ετσι τοτε καμια δεν θα εδινε πιπιλα σωστα?

 

Προσπαθω να τον ταισω καιθε 1,5 με 2 ώρες για να τρωει αρκετα και να χορταινει για να μην ειμαι συνεχεια με το στηθος εξω...αν ηταν στο χερι του μικρου φυσικα θα ηθελε να ειναι συνεχεια στο στηθος μου νομιζω απλα εγω εχω βαλει αυτο το προγραμμα...το οποιο ομως ειναι συμβατο με τον μητρικο θηλασμο αφου ολοι λενε οτι τα νεογεννητα μπορει να τρωνε μεχρι και 8-12 φορές το 24ωρο (αναλογικά και εγώ με το προγραμμα που προσπαθω καπου τοσο τον ταιζω).

 

Προσπαθω απλά να καταλαβω αν κανω κατι λαθος ή αν όλα αυτα ειναι νορμαλ...και αν ειναι νορμαλ τοτε εγω ποτε θα καταφερω να κανω τραπεζα γαλατος αφου ποτε πλεον δεν θα εχω περισσευούμενο γάλα?

 

σορρυ για το τεραστιο ποστ :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Εγω ας πουμε ακομα κι οταν ειμαι φουλ, αν το ζουληξω θα βγαλει κανα δυο σταγονιτσες.......με το ζορι.....αφου θελω καμμια φορα να βγαλω λιγο να του βαλω πανω στα εκζεματα και δεν βγαινει γαλα......

 

Ασχετα με το θέμα του post,να σε ρωτήσω,βρε Βέρα.Βάζεις γαλατάκι επάνω στα εκζέματα του μωρού?Έχει κ ο δικός μου από τότε που γεννήθηκε στο μαγουλάκι του,του βάζω την EXOMEGA της ADERMA,μια είναι καλύτερα,μια ερεθίζεται...να δοκιμάσω και γω γαλατάκι λες??? :wink::wink:

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...