Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΚΟΛΠΟΣ" για εσάς που έχετε ήδη γεννήσει...


m4ri4

Recommended Posts

Κοριτσια εγω εχω να σας πω μετα την πρωτη γεννα ημουν "18αρα"!

Εγινα καλυτερα και απο πριν!!!!!! :wink::wink::wink: Η δευτερη ηταν καισαρικη. Πραγματικα δεν

ενιωθα καθολου χαλαρη γιατι απλα δεν ημουν!!! Μηπως παιζει ρολο και ο γιατρος? Δεν γνωριζω απλα ρωταω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μου είχε πει ένας γιατρός ότι δεν υπάρχουν μύες στη συγκεκριμένη περιοχή κ γι' αυτό το λόγο ο κόλπος δεν μπορεί να γίνει όπως πριν.

 

:shock::shock::shock::?::?::?:

 

Απλά, κάνε Kegel και θα δεις αποτελέσματα!

 

εκτός θέματος αλλά πρέπει να σας το πω....

κάντε αυτή την άσκηση ενώ είσαστε σε συνεύρεση με τον καλό σας και στείλτε τον στο διάστημα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν μπορώ να πω ότι έχω επανέλθει. Πονάω πολύ ακόμα κατά τη διάρκεια της πράξης και είμαι ένα βήμα πριν το τηλέφωνο στο γιατρό γιατί έχω αρχίσει και ανυσηχώ. Πάντως ο σύζηγος λέει ότι είναι καλύτερα από πριν..εγώ πάλι δεν το φχαριστιέμαι παρόλο που το θέλω πάρα πολύ.

Είναι φυσιολογικό να έχω πόνο (σαν από τα ράμματα αλλά εσωτερικα) μετά από τόσο καιρό;HELP! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν μπορώ να πω ότι έχω επανέλθει. Πονάω πολύ ακόμα κατά τη διάρκεια της πράξης και είμαι ένα βήμα πριν το τηλέφωνο στο γιατρό γιατί έχω αρχίσει και ανυσηχώ. Πάντως ο σύζηγος λέει ότι είναι καλύτερα από πριν

 

Mηπως σε παραστενεψε στο ραψιμο ο γιατρος? (υποθετω οτι σου εκανε περινεοτομη)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν μπορώ να πω ότι έχω επανέλθει. Πονάω πολύ ακόμα κατά τη διάρκεια της πράξης και είμαι ένα βήμα πριν το τηλέφωνο στο γιατρό γιατί έχω αρχίσει και ανυσηχώ. Πάντως ο σύζηγος λέει ότι είναι καλύτερα από πριν

 

Mηπως σε παραστενεψε στο ραψιμο ο γιατρος? (υποθετω οτι σου εκανε περινεοτομη)

 

Λοιπόν αυτό υποψιάστηκα εγώ στην πρώτη μου γέννα μιας και δεν άντεχα με τίποτα την επαφή. Πονούσα πολύ και όχι μόνο την πρώτη φορά που ένιωσα σχεδόν παρθένα :lol:

Μετά ήρθε η επόμενη εγκυμοσύνη γρήγορα (στους 9μήνες) και το ξέχασα το άθλημα....

Μετά τη 2η γέννα λοιπόν (με άλλο γιατρό) νιώθω όπως πριν τα παιδιά. Νιώθω την ανατομία της περιοχής όπως ήμουν προ παιδιών. Χωρίς να πονάω πλέον, αλλά νορμάλ. δηλαδή τόσο όσο. Ο σύζυγος δεν βρίσκει διαφορά στην επαφή και εγώ το ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο αφού δεν πονάω...

 

Μπορει να γεννησα με καισαρικη αλλα ειχα τελεια διαστολη για πανω απο 3-4 ωρες (σχεδον μολις μπηκα στο μαιευτηριο). Βεβαια δεν εκανα περινεοτομη (εννοειται!) αλλα απο οτι μου λεει ο καλος μου ειναι οπως πριν.

Εγω πως ειναι δυνατον καλε να το ξερω??????????

 

έχω την εντύπωση ότι αφού γέννησες με καισαρική δεν παίζει να αλλάζει η φυσιολογία του κόλπου. Το ότι είχες τελεία διαστολή δε σημαίνει κάτι γιατί η διαστολή είναι στον τράχηλο και όχι στον κόλπο. Ο κόλπος ζορίζεται και ενίοτε σχίζεται κατά την έξοδο....μπορεί να κάνω και λάθος αλλά έτσι το'χω στο κεφάλι μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφού υπάρχει πιθανότητα να υπάρξει ένα πρόβλημα με την περιοχή της πυέλου και οι γυναίκες δεν επανέρχονται όπως πριν γιατί μας υποβάλλουν στην διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού και επιμένουν και δεν κάνουν σε όλες καισαρικές που είναι πιο έυκολες γι' αυτούς αλλά και το περίνεο μας μένει άθικτο.

 

Εγω ξερω οτι η περιοχη της πυελου μπορει να επηρεαστει κι απο ενα βαρυ μωρο στη μητρα ανεξαρτητα απο το ΦΤ, γι'αυτο κι ακρατεια ουρων υπαρχει κι αναμεσα στις γυναικες που εχουν γεννησει με καισαρικη.

 

Αλλά για ν'απαντησω στην ερωτηση σου, η καισαρικη ειναι μια χειρουργικη επεμβαση κατα την οποια σου κοβουν το δερμα της κοιλιας, τους μυες της κοιλιας, τη μητρα σου και τον αμνιακο σακο. Θα προτιμουσες ενα νυστερι να στα κοβει ολα αυτα απο το να κοβει μονο το περινεο? Ασε που κανονικα δεν επρεπε καν να κοβει το περινεο, εκτος κι αν ειναι απολυτως απαραιτητο, αλλά οι (περισσοτεροι) Ελληνες γιατροι το κανουν στανταρ! Σε αλλες χωρες κανουν αναδρομες στο παρελθον μιλωντας για τις εποχες που οι γιατροι εκαναν τετοια βαρβαρα πραγματα στις γυναικες... πού να μαθαιναν τι υφιστανται ακομα οι Ελληνιδες! :shock:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξλερω τι να πω βρε κορίτσια άλλες λένε ότι είναι όπως πριν και δεν συμβάινει τίποτα και εγώ τα έχω δεί πόλα μετά από 9 μήνες πονάω φοβερά στην περίοδο και έχω αιμορραγία ενώ δεν καταλα΄βαινα τίποτα πριν επίσης έχω ακόμη πόνους στον κόλπο και στην τομή πήγα κια σε χειρούργιο και με κοίταξε και μου είπε ότι η τομή είναι καλά επουλωμένη και δεν υπάρχει πρόβλημα τι να πω. Κάποιες είναι πιο τυχερές από άλλες.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mηπως σε παραστενεψε στο ραψιμο ο γιατρος? (υποθετω οτι σου εκανε περινεοτομη)

 

Περινεοτομή έκανε σίγουρα αλλά νομίζω ότι αυτό αφορά τα εξωτερικά ράμματα που κάνει ο γιατρός (ή κάνω λάθος) με τα οποία δεν είχα πρόβλημα. Εσωτερικά είναι το θέμα μου. Δεν ξέρω...θα τον ρωτήσω γιατί δεν γίνεται αυτό το πράγμα..να θες και να μην μπορεις...ειναι δράμα!

Link to comment
Share on other sites

θα τον ρωτήσω γιατί δεν γίνεται αυτό το πράγμα..να θες και να μην μπορεις...ειναι δράμα!

 

Εγω θα σε συμβουλευα να πας πρωτα σε καποιον αλλο γυναικολογο να σε κοιταξει, πριν πας στον δικο σου, γιατι αν ο δικος σου εχει κανει καποια "στραβη" μπορει να διστασει να στο παραδεχτει.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξλερω τι να πω βρε κορίτσια άλλες λένε ότι είναι όπως πριν και δεν συμβάινει τίποτα και εγώ τα έχω δεί πόλα μετά από 9 μήνες πονάω φοβερά στην περίοδο και έχω αιμορραγία ενώ δεν καταλα΄βαινα τίποτα πριν επίσης έχω ακόμη πόνους στον κόλπο και στην τομή πήγα κια σε χειρούργιο και με κοίταξε και μου είπε ότι η τομή είναι καλά επουλωμένη και δεν υπάρχει πρόβλημα τι να πω. Κάποιες είναι πιο τυχερές από άλλες.

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Ενώ πριν τη γέννα δεν είχα κανένα πρόβλημα με την περίοδό μου (ούτε ιδιαίτερος πόνος, ούτε πολύ αίμα) μετά και είχα πολύ πόνο και πλημμύρα...... Ο πόνος τους τελευταίους 2 μήνες μετριάστηκε (πονάω πια μόνο αν κουραστώ πολύ ή σηκώνω βάρος). Το αίμα παραμένει πάαααρα πολύ. Η γυναικολόγος μου μου έχει πει να παίρνω για το πολύ αίμα το mitrotan (αυτά που δίνουν και μετά τη γέννα για να σφίξει η μήτρα). Δεν το αντέχω όμως αυτό το πράγμα κάθε μήνα...

 

Να σημειώσω ότι στη γέννα, επειδή η μικρή μου είχε και το χέρι της στο πρόσωπο χρειάστηκε μεγαλύτερο άνοιγμα και σχίστηκα από κάτω.... Και επίσης η γυναικολόγος μου χρειάστηκε καμμιά ώρα για να με ράψει.... Την΄εβλεπα που ζορίζονταν τότε (δεν καταλάβαινα γιατί αλλά εκείνη τη στιγμή δε με πολυένοιαζε). Πάντως στις επισκέψεις που της έχω κάνει μου έχει πει ότι δεν ε΄χω κανένα πρόβλημα.... :roll:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ από τότε που γέννησα κορίτσια, με καισαρική, έχω λιγότερο αίμα από πριν στην περίοδο, ΔΕΝ πονάω που πριν είχα ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα (πέρασα φάση που έκανα παυσίπονη ένεση την 1η μέρα του κύκλου :shock: ) και όσο για το σεξουαλικό, εκεί μάλλον δεν έχω να πω κάτι μιας και από κάτω δεν πειράζεται τίποτα στην καισαρική...

Φίλη μου πάντως που έχει κάνει φυσιολογικά τα δύο της παιδάκια, μου κάνει παράπονα για ελαφριά "ακράτεια". Το δεύτερο παιδάκι της είναι ήδη 2 χρόνια που το έκανε... :? Ένας από τους λόγους της καισαρικής ήταν και αυτός, μιας και ο μικρός ήταν πολύ μεγάλος και θα ήταν ιδαίτερα δύσκολο να γεννηθεί (είμαι αδύνατη και στενή χαμηλά) και με ενημέρωσε και ο γιατρός για την περίπτωση της ακράτειας όταν το μωρό είναι μεγάλο... :?

Link to comment
Share on other sites

Mηπως σε παραστενεψε στο ραψιμο ο γιατρος? (υποθετω οτι σου εκανε περινεοτομη)

 

Περινεοτομή έκανε σίγουρα αλλά νομίζω ότι αυτό αφορά τα εξωτερικά ράμματα που κάνει ο γιατρός (ή κάνω λάθος) με τα οποία δεν είχα πρόβλημα. Εσωτερικά είναι το θέμα μου. Δεν ξέρω...θα τον ρωτήσω γιατί δεν γίνεται αυτό το πράγμα..να θες και να μην μπορεις...ειναι δράμα!

 

Irenegr, μήπως θηλάζεις? Γιατί όταν θηλάζεις , είναι πιο στεγνή η περιοχή του κόλπου και συνήθως για να μην πονάς συνιστάται η χρήση λιπαντικού (ή φυσικού - βάλε την φαντασία σου! :lol: - ή KY gel από τα φαρμακεία).

Και εγώ μέχρι να το μάθω πόναγα πολύ....Μετά όλα οκ.

 

Και εγώ φυσιολογικά γέννησα, μεγάλο μωρο (3.750, 53 εκατοστά) αλλά η φυσιολογία της περιοχής δεν έχει αλλάξει καθόλου, ή αν πιστέψουμε αυτά που λέει ο άντρας μου, μάλλον στενότερα είναι τα πράγματα :shock: ....Μάλλον τα φαντάζεται όλα αυτά βέβαια, λόγω της αραιότητας των συνευρέσεων, σε σύγκριση με πριν! :lol::lol::lol:

 

Όσον αφορα τα συμπτώματα της περιόδου, σε μένα δεν άλλαξε τίποτα:...ποτάμια και πριν, ποτάμια και τώρα....τρομερές ημικρανίες στη αρχή της και στο τέλος της τότε, οι ίδιες ημικρανίες και τώρα..... :?

Link to comment
Share on other sites

Πω, πω...αν κρίνω απο την δική μου εμπειρία (φυσιολογικός, χωρίς επισκληρίδιο) αν είχες γεννήσει φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο θα σε άκουγε όλη η Ελλάδα! :shock::lol::lol::lol::lol:

 

Εμένα με άκουσαν μόνο τα ΒΠ... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα... καλά δεν το συζητώ... και αν έβλεπες και το σώμα μου (αδύνατη και στενή), θα καταλάβαινες ότι θα έπιανα και βαλκάνια.... (το δε ενδεχόμενο να περιμένω να κλείσει ο 9ος ΚΑΙ φυσιολογικά ούτε στη φαντασία μου) :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Irenegr, μήπως θηλάζεις? Γιατί όταν θηλάζεις , είναι πιο στεγνή η περιοχή του κόλπου και συνήθως για να μην πονάς συνιστάται η χρήση λιπαντικού (ή φυσικού - βάλε την φαντασία σου! :lol: - ή KY gel από τα φαρμακεία).

Και εγώ μέχρι να το μάθω πόναγα πολύ....Μετά όλα οκ.

 

Όχι, δεν θυλάζω εδώ και καιρό οπότε αποκλείεται και αυτό το σενάριο.

 

Και εγώ φυσιολογικά γέννησα, μεγάλο μωρο (3.750, 53 εκατοστά) αλλά η φυσιολογία της περιοχής δεν έχει αλλάξει καθόλου, ή αν πιστέψουμε αυτά που λέει ο άντρας μου, μάλλον στενότερα είναι τα πράγματα :shock: ....Μάλλον τα φαντάζεται όλα αυτά βέβαια, λόγω της αραιότητας των συνευρέσεων, σε σύγκριση με πριν! :lol::lol::lol:

 

:P Κι εμένα τα ίδια μου λέει ο σύζηγος αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι μάλλον είναι η φαντασία του λόγω έλλειψης... :oops:

Link to comment
Share on other sites

μα βρε Λία μου να πάρεις mitrotan μας το έδιναν στο μαιευτήριο και πέθαινα καλύτερα να γεννόυσα παρά αυτό το πράγμα και με τα άλλα κορίτσια όταν η μα πήρε δύο μαζί γιατί ξέχασε να πάρει το πρωινό και ούρλιαζε ήρθε ο γιατρός της κια έγινε οχαμός τις πήρε και τις σήκωσε τις μαίες θυμάμαι ότι μονολογούσε μα είναι δυνατόν να πάρει δύο mitrotan

? Τότε καταλάβαμε γιατί πονούσαμε τόσο. Και εγώ γέννησα δύο εβδομάδες πιο νωρίς 3600 τον μπεμπάκο και είμαι πολύ αδφύνατη και στενή το εικοσάλεπτο που ξεκλίνησαν οι ωθήσεςι πίστευα ότι θα πεθάνω. Πάντως το περίεργο είναι ότι στις 40 ημέρες ήμουν τέλεια χωρίς κανέναν πόνο λές και δεν είχα γεννήσει μετά ξεκίνησαν τα προβλήματα. Πάντως για την ακράτεια μου έιπε ο αδελφός μου ότι συμβαίνει αλλά με τον καιρό κλείνουν οι τομές στις γυναίκες και εξαλείφεται και οτι γίνεται σε μεγάλο πρόβλημα κάποια μικροεπέβαση που διορθώνει το πρόβλημα. Δεν μου λέει πολλά πολλά ο άτιμος γιατί λεέι πως είμαι μια χαρά και όλα είναι της φαντασίας μου γιατί τις γυναίκες τις πιάνουν τα ψυχολογικά τους. Η κοπέλα πάντως που γεννήσαμε μαζί και έβγαλε παιδαρά 4400 χωρίς επισκληρίδιο είναι μια χαρα΄αλλά μου λέει ότι κάποιες φορές νιώθει σαν να τις ξεριζώνουν τα γεννητικά όργανα και πονάει.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΓΙΑ ΚΑΘΗΣΤΕ, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΤΙΛΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ. ΘΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ. ΕΝΤΑΞΕΙ, ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΝΕΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΕΝ ΛΕΩ, ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΝΤΕΧΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΔΙΠΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ "ΚΟΙΤΑΕΙ" :lol: ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΔΙΠΛΑΝΗ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΟΥΡΛΙΑΖΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΦΑΖΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΗΛΑΖΑ Κ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΑ Κ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΥΣΙΠΟΝΕΣ. Η ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Κ ΠΟΛΥ ΜΙΓΙΑΓΚΙΧΤΕΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ. :roll:

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΓΙΑ ΚΑΘΗΣΤΕ, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΤΙΛΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ. ΘΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ. ΕΝΤΑΞΕΙ, ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΝΕΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΕΝ ΛΕΩ, ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΝΤΕΧΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΔΙΠΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ "ΚΟΙΤΑΕΙ" :lol: ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΔΙΠΛΑΝΗ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΟΥΡΛΙΑΖΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΦΑΖΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΗΛΑΖΑ Κ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΑ Κ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΥΣΙΠΟΝΕΣ. Η ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Κ ΠΟΛΥ ΜΙΓΙΑΓΚΙΧΤΕΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ. :roll:

 

Αναφέρεσαι και στη δική μου δημοσίευση? :roll:

Αν ναι, εγώ δεν γέννησα με καισαρική αλλα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο, όπως έγραψα παραπάνω, και αν και ειμαι άνθρωπος που αντέχει πολύ πόνο, ανάμεσα στις συσπάσεις την ώρα της εξώθησης λιποθυμούσα απο την εξάντληση του πονου και ξαναξύπναγα όταν ερχόταν η σύσπαση.....Αυτή είναι η δική μου αλήθεια.

 

Από την άλλη όμως, το έχω ξαναγράψει όταν έγραφα για την εμπειρία του δικού μου τοκετού, ότι και την επόμενη φορά έτσι θα επιλέξω να γεννήσω... Αν βέβαια με ρώταγες τότε, δεν ήθελα κάν να θυμάμαι τις ώρες που πέρασα.... :lol: ....Πιστεύω ότι η εμπειρία της γέννας μου, με διδαξε πολλά πράγματα και ήταν μία διαδικασία που - πως να το πω - έπρεπε να την περάσω. Μόλις βγήκε η Μάγια και την πήρα αγκαλιά....το συναίσθημα της λύτρωσης, ολοκλήρωσης, δικαίωσης, ευφορίας, ασυλληπτης χαράς δεν μπορεί να περιγραφεί!!!!!Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια...εκσταση και παραπάνω....πιθανώς να φτάει και η αδρεναλίνη που έκκρινε το σώμα μου για να αντέξει τους πόνους.... Από εκείνη την ώρα και έπειτα ένιωθα τόσο καλά που ήμουνα σίγουρη ότι δεμ υπάρχει κάτι στον κόσμο που δεν μπορώ να κάνω! Είμαι παντοδύναμη και ο κόσμος μου ανήκει!....και έχω το καλύτερο δώρο της ζωής στα χέρια μου....

Την επόμενη μέρα , πέραν της ενοχλησης των ραμμάτων (την οποία είχα καιρο...2 μήνες περίπου) και των συσπάσεων της μήτρας - που μέσα στη χαρά μου ουτε καν τα σκεφτόμουνα - ήμουν περδίκι!!!!..Σε συγκριση με τις κοπέλες στο δωμάτιο (μία με καισαρική και μία με φτ αλλα επισκληρίδιο) εγώ πεταγα! Καθόμουν οκλαδόν, πήγαινα βόλτες στους διαδρόμους, μόνη μου μπάνιο, βαφόμουνα, κτλ. κτλ.

 

Οπότε εγώ, σίγουρα δεν είμαι μυγιάγκιχτη....και όταν λέω ότι πονεσα, πόνεσα....αλλά ξαναλέω, για τους λόγους που έγραψα παραπάνω, όταν ξαναγεννήσω, έτσι θελω να γεννήσω.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΓΙΑ ΚΑΘΗΣΤΕ, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΤΙΛΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ. ΘΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ. ΕΝΤΑΞΕΙ, ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΝΕΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΕΝ ΛΕΩ, ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΝΤΕΧΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΔΙΠΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ "ΚΟΙΤΑΕΙ" :lol: ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΔΙΠΛΑΝΗ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΟΥΡΛΙΑΖΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΦΑΖΑΝΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΗΛΑΖΑ Κ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΑ Κ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΥΣΙΠΟΝΕΣ. Η ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Κ ΠΟΛΥ ΜΙΓΙΑΓΚΙΧΤΕΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ. :roll:

 

Αναφέρεσαι και στη δική μου δημοσίευση? :roll: Αν όχι ο.κ.....

Αν ναι, εγώ δεν γέννησα με καισαρική αλλα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο, όπως έγραψα παραπάνω, και αν και ειμαι άνθρωπος που αντέχει πολύ πόνο, ανάμεσα στις συσπάσεις την ώρα της εξώθησης λιποθυμούσα απο την εξάντληση του πονου και ξαναξύπναγα όταν ερχόταν η σύσπαση.....Αυτή είναι η δική μου αλήθεια.

 

Από την άλλη όμως, το έχω ξαναγράψει όταν έγραφα για την εμπειρία του δικού μου τοκετού, ότι και την επόμενη φορά έτσι θα επιλέξω να γεννήσω... Αν βέβαια με ρώταγες τότε, δεν ήθελα κάν να θυμάμαι τις ώρες που πέρασα.... :lol: ....Πιστεύω ότι η εμπειρία της γέννας μου, με διδαξε πολλά πράγματα και ήταν μία διαδικασία που - πως να το πω - έπρεπε να την περάσω. Μόλις βγήκε η Μάγια και την πήρα αγκαλιά....το συναίσθημα της λύτρωσης, ολοκλήρωσης, δικαίωσης, ευφορίας, ασυλληπτης χαράς δεν μπορεί να περιγραφεί!!!!!Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια...εκσταση και παραπάνω....πιθανώς να φτάει και η αδρεναλίνη που έκκρινε το σώμα μου για να αντέξει τους πόνους.... Από εκείνη την ώρα και έπειτα ένιωθα τόσο καλά που ήμουνα σίγουρη ότι δεμ υπάρχει κάτι στον κόσμο που δεν μπορώ να κάνω! Είμαι παντοδύναμη και ο κόσμος μου ανήκει!....και έχω το καλύτερο δώρο της ζωής στα χέρια μου....

Την επόμενη μέρα , πέραν της ενοχλησης των ραμμάτων (την οποία είχα καιρο...2 μήνες περίπου) και των συσπάσεων της μήτρας - που μέσα στη χαρά μου ουτε καν τα σκεφτόμουνα - ήμουν περδίκι!!!!..Σε συγκριση με τις κοπέλες στο δωμάτιο (μία με καισαρική και μία με φτ αλλα επισκληρίδιο) εγώ πεταγα! Καθόμουν οκλαδόν, πήγαινα βόλτες στους διαδρόμους, μόνη μου μπάνιο, βαφόμουνα, κτλ. κτλ.

 

Οπότε εγώ, σίγουρα δεν είμαι μυγιάγκιχτη....και όταν λέω ότι πονεσα, πόνεσα....αλλά ξαναλέω, για τους λόγους που έγραψα παραπάνω, όταν ξαναγεννήσω, έτσι θελω να γεννήσω.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΙΚΑ ΟΧΙ, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΝΩ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΟΥΝ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΓΛΥΤΩΣΑ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ. ΑΠΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΓΚΥΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΓΧΟΣ. ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ. ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΩ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω μετα απο 3 μηνες αποχη λογο εγκυμοσυνης κ αλλους 2 μετα τη γεννα...ομολογω πως δε ξερω αν θελω να ξαναμπω σε αυτη τη διαδικασια...θελω πολυ τον αντρα μου! αλλα αυτος ο πονος!! ουτε την πρωτη φορα...μια λυση κανεις? :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με την erica ότι και εγώ όταν ξαναγεννήσω θα γεννήσω πάλι φυσιολογικά παρόλα αυτά είναι καλό να μην κοροιδευόμαστε και να λέμε τα π΄ραγματα με το ονομά τους ότι πονάς πονάς και αυτοί που λένε ότι πήγαν και γελούσαν και λέγανε ανέκδοτα για τις πρωτότοκες μιλάω λένε απλά ψέματα. Πονάς αλλά πρέπει να ξέρεις να αντέχεις με αξιοπρέπεια τον πόνο δηλαδή και αυτό με κάποιες που ουρλιάζουν και τρώνε σφαλιάρες από τους γιατρούς δεν μου αρέσει μπορεί να πονούσα αλλά η φωνή μου δεν ακοούστηκε και ο γιατρός μου έδωσε συγχαρητήρια γιατί είπε ήμουν πολύ συνεργάσιμη. Πάντως στις ωθήσεις ταλαιπωρήθηκα αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρεία και δεν θέλω να κοροιδέυω καμία κοπελίτα γιατί και εμένα με δουλέυανε κάποιες ότι το γεννήσανε χωρίς καν να σπρώχνουνε και όταν μου είπε ο γιατρός ότι ήρθε η ώρα να ξεκινήσω να σπρώχνω νόμιζα ότι το παιδί θα έβγαινε με μια φορά. Οι γιατροί λένε ότι ο τοκετός είναι το μεγαλύτερο χειρυργείο που παιρνάει ο άνθρωπος απλά με τα σημερινά μέσα και την εμπειρεά δεν υπάρχουν προβλήματα όπως συνέβαινε παλιά. Επίσης το πως νιώθεις μετά εξαρτάται από κοπέλα σε κοπέλα άλλες που έιχαν πολύ αίμα στην περίοδο μετά δεν έχουν και άλλες που ήταν καλά έχουν. Επίσης δεν μπορεί να συγκριθεί ένας φυσιολογικός τοκετός με μια προγραμματισμένη καισαρική που ούτε βιώνει τους πόνους ούτε την διαδικασία του τοκετού.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω ως προς τα εξής:

1. Αν και ΔΕ γέννησα φυσιολογικά θεωρώ πάαααααρα πολύ φυσικό να φωνάζει η έγκυος τη στιγμή του πόνου... (σιγά να μην κοιτάξει καθωσπρεπισμούς εκείνη την ώρα) και δεν υπάρχει περίπτωση να την κατακρίνει κανείς γι' αυτό, και

2. Κάθε γέννα έχει τον πόνο της... πόνεσες εσύ που γέννησες φυσιολογικά την ώρα εκείνη, πονούσα και εγώ με τη σειρά μου κανά 2μηνο σπίτι μου αφού βγήκα από την κλινική μετά την καισαρική....

Με λίγα λόγια, είτε έτσι είτε αλλοιώς τους πόνους ΔΕΝ τους γλιτώνεις... :?

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με την erica ότι και εγώ όταν ξαναγεννήσω θα γεννήσω πάλι φυσιολογικά παρόλα αυτά είναι καλό να μην κοροιδευόμαστε και να λέμε τα π΄ραγματα με το ονομά τους ότι πονάς πονάς και αυτοί που λένε ότι πήγαν και γελούσαν και λέγανε ανέκδοτα για τις πρωτότοκες μιλάω λένε απλά ψέματα. Πονάς αλλά πρέπει να ξέρεις να αντέχεις με αξιοπρέπεια τον πόνο δηλαδή και αυτό με κάποιες που ουρλιάζουν και τρώνε σφαλιάρες από τους γιατρούς δεν μου αρέσει μπορεί να πονούσα αλλά η φωνή μου δεν ακοούστηκε και ο γιατρός μου έδωσε συγχαρητήρια γιατί είπε ήμουν πολύ συνεργάσιμη. Πάντως στις ωθήσεις ταλαιπωρήθηκα αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρεία και δεν θέλω να κοροιδέυω καμία κοπελίτα γιατί και εμένα με δουλέυανε κάποιες ότι το γεννήσανε χωρίς καν να σπρώχνουνε και όταν μου είπε ο γιατρός ότι ήρθε η ώρα να ξεκινήσω να σπρώχνω νόμιζα ότι το παιδί θα έβγαινε με μια φορά. Οι γιατροί λένε ότι ο τοκετός είναι το μεγαλύτερο χειρυργείο που παιρνάει ο άνθρωπος απλά με τα σημερινά μέσα και την εμπειρεά δεν υπάρχουν προβλήματα όπως συνέβαινε παλιά. Επίσης το πως νιώθεις μετά εξαρτάται από κοπέλα σε κοπέλα άλλες που έιχαν πολύ αίμα στην περίοδο μετά δεν έχουν και άλλες που ήταν καλά έχουν. Επίσης δεν μπορεί να συγκριθεί ένας φυσιολογικός τοκετός με μια προγραμματισμένη καισαρική που ούτε βιώνει τους πόνους ούτε την διαδικασία του τοκετού.

 

δεν ξερω για τους πονους της γεννας μιας και γεννησα με καισαρικη

αλλα ξερω οτι ποναγα απο τις 2το βραδυ μεχρι της 12.00 το μεσημερι μεχρι να μπω για καισαρικη και μετα για 2μηνες το περπατημα ηταν εφιαλτης το να σηκωσω το μωρο το ιδιο το να παω τουαλετα δραμα....

μην εχετε την εντυπωση οτι η καισαρικη ειναι παιχνιδακι..... τα δυο 24 μετα την καισαρικη ηταν οτι χειροτερο εχω ζησει....να πρεπει να σηκωθεις απο το κρεβατι και να νομιζεις οτι σε κοβουν στα δυο να πρεπει να πας τουαλετα και να νομιζεις οτι θα λιποθυμησεις.....

και φαντασου οτι σε γενικες γραμμες αντεχω στον πονο...

γεννα χωρις πονο δεν υπαρχει μην το ψαχνετε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...