Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΚΟΛΠΟΣ" για εσάς που έχετε ήδη γεννήσει...


m4ri4

Recommended Posts

Εγω εδω να πω οτι μαλλον ειναι και λιγο πως θα σου κατσει.Οπως στον φυσιολογικο αλλες κοπελες πονανε πολυ και αλλες λιγοτερο, αλλες τις παιρνει πολυ ωρα και αλλες τσακ μπαμ ετσι ειναι και στην καισαρικη. Εγω το ιδιο βραδυ σηκωθηκα και ψιλο περπατησα. Την αλλη μερα τα εβγαλα ολα ορους,καθετηρες κλπ και πηγα και εφαγα στο εστιατοριο της κλινικης. Μονο λιγο μετα την επισκληριδιο αρχισα να καταλαβαινω τους πονους της μητρας και αυτο αν επεμενα στις νοσοκομες θα με εδιναν και αλλα παυσιπονα και ουτε αυτο θα καταλαβαινα.Βεβαια ειμαι και πολυ ευχαριστημενη απο τον γιατρο μου που νομιζω επαιξε πολυ μεγαλο ρολο στην ολη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πιστεύω ότι η εμπειρία της γέννας μου, με διδαξε πολλά πράγματα και ήταν μία διαδικασία που - πως να το πω - έπρεπε να την περάσω. Μόλις βγήκε η Μάγια και την πήρα αγκαλιά....το συναίσθημα της λύτρωσης, ολοκλήρωσης, δικαίωσης, ευφορίας, ασυλληπτης χαράς δεν μπορεί να περιγραφεί!!!!!Πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια...εκσταση και παραπάνω....πιθανώς να φτάει και η αδρεναλίνη που έκκρινε το σώμα μου για να αντέξει τους πόνους.... Από εκείνη την ώρα και έπειτα ένιωθα τόσο καλά που ήμουνα σίγουρη ότι δεμ υπάρχει κάτι στον κόσμο που δεν μπορώ να κάνω! Είμαι παντοδύναμη και ο κόσμος μου ανήκει!

 

Εγω γεννησα με ΦΤ κι επισκληριδιο κι ετσι δεν πονεσα καθολου, αλλά πρωτα ο Θεος θελω να προσπαθησω να γεννησω το επομενο παιδι χωρις επισκληριδιο, ακριβως για να βιωσω αυτο το μοναδικο συναισθημα, αυτην την εκσταση, αυτο το υπερτατο "φτιαξιμο" απο τη μεγιστη εκλυση των ενδορφινων στον εγκεφαλο. Ειναι κατι που μονο οι γυναικες στον τοκετο μπορουν να το βιωσουν και θελω να το κανω κεκτημενο μου.

Link to comment
Share on other sites

Θάλια... αναμφίβολα ο πόνος είναι εντελώς υποκειμενικός... Προσωπικά "άργησα" να ξεπεράσω τον πόνο της καισαρικής, ξέρω και άλλες κοπέλες σαν και μένα και άλλες σαν και εσένα... :wink:

Όπως και στο ΦΤ άλλες πονούν λιγότερο και άλλες περισσότερο... έχεις δίκιο!!!

Αυτό που ΔΕ ΔΕΧΟΜΑΙ με τίποτα είναι να μου πουν ότι δε γνώρισα πόνο γιατι δε γέννησα φυσιολογικά γιατί... :evil:

Εγώ το ξέρω μόνο... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κι εγω οτι επειδη εμεινα καιρο στο νοσοκομειο και εζησα απο κοντα απειρους τοκετους, θαυμασα τις αντοχες των γυναικων που γεννουσαν φυσιολογικα. Τις εφερναν διπλα μου κι εβλεπα τον πονο που βιωναν μεχρι να κανουν διαστολη και κρυβομουν κατω απο το σεντονι. Κι ελεγα μεσα μου Παναγιτσα μου ευτυχως που θα γεννησω με καισαρική.... Μονο που μετα ειδα κι εγω τη γλυκα. Τα 2 24ωρα που ακολουθησαν το χειρουργειο ειναι μακραν τα χειροτερα της ζωής μου. Τετοιος πονος, ουτε στον εχθρο μου. ελεγα οτι δεν θα τα καταφερω ποτε να σταθω ορθια. Και για μηνες μετα πονουσα καθε φορα που σηκωνομουν ορθια. Ας μην γελιομαστε, η καισαρικη δεν παυει να ειναι μια μεγαλης εκτασης επεμβαση στον κοιλιακο χωρο, ασχετως αν εμεις την εχουμε συνδεσει μ' ενα ευχαριστο γεγονος και την περναμε στο ντουκου. (αλλες πιο ευκολα αλλες πιο επωδυνα). Το συμπερασμα λοιπον που βγαινει ειναι ειτε με φυσιολογικό ειτε με καισαρική ο πονος ειναι πονος. Ευτυχως ολα ξεχνιουνται πολυ γρηγορα. Αν δεν ξεχνιοντουσαν καμια γυναικα δεν θα εκανε 2ο και 3ο παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα διαφωνήσω ως προς τα εξής:

1. Αν και ΔΕ γέννησα φυσιολογικά θεωρώ πάαααααρα πολύ φυσικό να φωνάζει η έγκυος τη στιγμή του πόνου... (σιγά να μην κοιτάξει καθωσπρεπισμούς εκείνη την ώρα) και δεν υπάρχει περίπτωση να την κατακρίνει κανείς γι' αυτό, και

2. Κάθε γέννα έχει τον πόνο της... πόνεσες εσύ που γέννησες φυσιολογικά την ώρα εκείνη, πονούσα και εγώ με τη σειρά μου κανά 2μηνο σπίτι μου αφού βγήκα από την κλινική μετά την καισαρική....

Με λίγα λόγια, είτε έτσι είτε αλλοιώς τους πόνους ΔΕΝ τους γλιτώνεις... :?

 

Συμφωνώ απόλυτα με την annastasia! :D

 

O πόνος είναι υποκειμενικό πράγμα και ποτέ δεν μπορούμε να κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια... :?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για να μην παρεξηγηθούμε ο πόνος είναι πόνος και ο ίδιος για όλες τις γυναίκες είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο αυτό που δεν άρέσει σε εμένα είνα οι ακρότητες και γι΄αυτές μιλάω φυσικό είναι να ακούγεται μια κοπέλα που γεννάει αλλά όχι να της λέιε ο γιατρός σπρώξε γιατί το παιδί είναι στον κόλπο και να έχει σηκώσει την κλινική στο ποδάρι και να του λέει κάνε μου καισαρική. Το λέω γιατί το έκανε μια ξαδέλφη μου και ήμουν παρούσα και βγήκε κάποια στιγμή ο γιατρός και είπε στον άντρα της ότι δεν με ακούει και ότι δεν είχε καμιά ευθύνη εαν το παιδί έβγαινε νεκρό γιατί θα το έπνιγε. Αυτό τώρα είναι νορμάλ και κρίνω εξ ίδίων τα αλλότρια?

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για να μην παρεξηγηθούμε ο πόνος είναι πόνος και ο ίδιος για όλες τις γυναίκες είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο αυτό που δεν άρέσει σε εμένα είνα οι ακρότητες και γι΄αυτές μιλάω φυσικό είναι να ακούγεται μια κοπέλα που γεννάει αλλά όχι να της λέιε ο γιατρός σπρώξε γιατί το παιδί είναι στον κόλπο και να έχει σηκώσει την κλινική στο ποδάρι και να του λέει κάνε μου καισαρική. Το λέω γιατί το έκανε μια ξαδέλφη μου και ήμουν παρούσα και βγήκε κάποια στιγμή ο γιατρός και είπε στον άντρα της ότι δεν με ακούει και ότι δεν είχε καμιά ευθύνη εαν το παιδί έβγαινε νεκρό γιατί θα το έπνιγε. Αυτό τώρα είναι νορμάλ και κρίνω εξ ίδίων τα αλλότρια?

 

χωρίς να λέω ότι έχεις άδικο, θα σου πω μόνο ότι σε ένα σημείο κάνεις λάθος

ο πόνος δεν είναι ίδιος για όλες τις γυναίκες

άλλες πονάνε περισσότερο άλλες λιγότερο

άλλες αντέχουν άλλες όχι

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με την erica ότι και εγώ όταν ξαναγεννήσω θα γεννήσω πάλι φυσιολογικά παρόλα αυτά είναι καλό να μην κοροιδευόμαστε και να λέμε τα π΄ραγματα με το ονομά τους ότι πονάς πονάς και αυτοί που λένε ότι πήγαν και γελούσαν και λέγανε ανέκδοτα για τις πρωτότοκες μιλάω λένε απλά ψέματα. Πονάς αλλά πρέπει να ξέρεις να αντέχεις με αξιοπρέπεια τον πόνο δηλαδή και αυτό με κάποιες που ουρλιάζουν και τρώνε σφαλιάρες από τους γιατρούς δεν μου αρέσει μπορεί να πονούσα αλλά η φωνή μου δεν ακοούστηκε και ο γιατρός μου έδωσε συγχαρητήρια γιατί είπε ήμουν πολύ συνεργάσιμη. Πάντως στις ωθήσεις ταλαιπωρήθηκα αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρεία και δεν θέλω να κοροιδέυω καμία κοπελίτα γιατί και εμένα με δουλέυανε κάποιες ότι το γεννήσανε χωρίς καν να σπρώχνουνε και όταν μου είπε ο γιατρός ότι ήρθε η ώρα να ξεκινήσω να σπρώχνω νόμιζα ότι το παιδί θα έβγαινε με μια φορά. Οι γιατροί λένε ότι ο τοκετός είναι το μεγαλύτερο χειρυργείο που παιρνάει ο άνθρωπος απλά με τα σημερινά μέσα και την εμπειρεά δεν υπάρχουν προβλήματα όπως συνέβαινε παλιά. Επίσης το πως νιώθεις μετά εξαρτάται από κοπέλα σε κοπέλα άλλες που έιχαν πολύ αίμα στην περίοδο μετά δεν έχουν και άλλες που ήταν καλά έχουν. Επίσης δεν μπορεί να συγκριθεί ένας φυσιολογικός τοκετός με μια προγραμματισμένη καισαρική που ούτε βιώνει τους πόνους ούτε την διαδικασία του τοκετού.

 

Μελίνα επειδή εγώ γέννησα φυσιολογικά μπορώ να σου πω με το χέρι στην καρδιά ότι δεν πόνεσα καθόλου μιας και είτε έχω άπειρες αντοχές είτε ήμουν τυχερή γιατί η όλη διαδικασία κράτησε από το σπίτι μου μέχρι το μαιευτήριο ήτοι 35 λεπτά.Και ναι είμαι πρωτότοκος και ναι δεν πόνεσα καθόλου απλά κάτι σουβλιές....Και ναι έσπρωξα δύο φορές μόνο και βγήκε το μωρό που σχεδόν ήταν έξω.όμως μπορώ να σου πω ότι η διπλανή μου στο νοσοκομείο αν και με καισαρική η κοπέλα σφάδαζε από τον πόνο και δεν πιστεύω ότι είχε ανάγκη να προσποιηθεί κάτι τέτοιο...Τα πράγματα ήταν απλά ΠΟΝΟΥΣΕ...ολόκληρο χειρουργείο έφαγε ήταν δυνατόν αν μην πονέσει με τομή και ράμματα;;; Ενώ εγώ απλά ένιωσα κάτι σουβλιές και όλα αυτά για 35 λεπτά μόνο....!Οπότε καταλήγω και εγώ ότι καλό είναι να δεχόμαστε και την άποψη του άλλου έστω και αν διαφέρει από την δική μας!

Πιστεύω ότι περισσότερο θα πόναγε αν έκανα καισαρική.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν για να μην παρεξηγηθούμε ο πόνος είναι πόνος και ο ίδιος για όλες τις γυναίκες είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο αυτό που δεν άρέσει σε εμένα είνα οι ακρότητες και γι΄αυτές μιλάω φυσικό είναι να ακούγεται μια κοπέλα που γεννάει αλλά όχι να της λέιε ο γιατρός σπρώξε γιατί το παιδί είναι στον κόλπο και να έχει σηκώσει την κλινική στο ποδάρι και να του λέει κάνε μου καισαρική. Το λέω γιατί το έκανε μια ξαδέλφη μου και ήμουν παρούσα και βγήκε κάποια στιγμή ο γιατρός και είπε στον άντρα της ότι δεν με ακούει και ότι δεν είχε καμιά ευθύνη εαν το παιδί έβγαινε νεκρό γιατί θα το έπνιγε. Αυτό τώρα είναι νορμάλ και κρίνω εξ ίδίων τα αλλότρια?

 

Και μπάτσες να έδινε στο γιατρό την ώρα που πονούσε, φυσιολογικό θα το έβρισκα.... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Και εγώ! :lol::lol:

 

Μελίνα μου δεν σε κατηγορώ (καταλαβαίνω ότι μπορεί την απάντησή μου να την διάβασες έτσι, αλλά δεν είχα αυτή την πρόθεση)... Αλλά πραγματικά ο πόνος είναι κάτι υποκειμενικό, και η αντίδραση του κάθε ανθρώπου σε αυτόν είναι πάλι υποκειμενική υπόθεση και δεν νομίζω ότι χωρεί σχολιασμού από τρίτους. Δεν λέω ότι έχεις κακή πρόθεση να κρίνεις τους άλλους, απλά σου λέω ότι όντως μπορεί κάποιος να νιώθει αβάσταχτο πόνο και να μην μπορεί να τον κοντρολάρει.

 

Εγώ έκανα και ψυχοπροφύλαξη και από φύση είμαι άνθρωπος που αντέχει τον πόνο....Στη γέννα όμως ένιωθα ότι θα μείνω..... Και φώναζα για να εκτονωθώ....Πίστεψέ με, το τι μπορεί να έλεγαν οι διπλανές και πως θα με έκριναν, προφανώς δεν πέρασε ούτε καν από το μυαλό το δικό μου, του μαιευτήρα μου, του άντρα μου αλλά και της μαίας (η οποία με το που βγήκε η Μάγια και την είδε πόσο μεγάλο μωράκι ήταν, είπε χαρακτηριστικά "Πωπω κοριτσάκι μου, γι' αυτό φώναζες τόσο...Κοίτα μία κοράκλα που έβγαλες!")

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για να μην παρεξηγηθούμε ο πόνος είναι πόνος και ο ίδιος για όλες τις γυναίκες είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο αυτό που δεν άρέσει σε εμένα είνα οι ακρότητες και γι΄αυτές μιλάω φυσικό είναι να ακούγεται μια κοπέλα που γεννάει αλλά όχι να της λέιε ο γιατρός σπρώξε γιατί το παιδί είναι στον κόλπο και να έχει σηκώσει την κλινική στο ποδάρι και να του λέει κάνε μου καισαρική. Το λέω γιατί το έκανε μια ξαδέλφη μου και ήμουν παρούσα και βγήκε κάποια στιγμή ο γιατρός και είπε στον άντρα της ότι δεν με ακούει και ότι δεν είχε καμιά ευθύνη εαν το παιδί έβγαινε νεκρό γιατί θα το έπνιγε. Αυτό τώρα είναι νορμάλ και κρίνω εξ ίδίων τα αλλότρια?

 

χωρίς να λέω ότι έχεις άδικο, θα σου πω μόνο ότι σε ένα σημείο κάνεις λάθος

ο πόνος δεν είναι ίδιος για όλες τις γυναίκες

άλλες πονάνε περισσότερο άλλες λιγότερο

άλλες αντέχουν άλλες όχι

 

επίσης σε άλλες βάζουν πολύ οκυτοκίνη ενώ σε άλλες λιγότερο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για να μπει μπω στο τριπακι τι θα γινει μετά ο κόλπος μου... και αν θα γινει όπως πρώτα... συμφώνησα πριν μπω στο νοσοκομείο να κάνω κατευθείαν καισαρική και οι λόγοι ήταν οι εξής:

1. Προτιμώ ράμματα κάτω από την κοιλιά μου παρά στον κόλπο μου.

2. Έχω μακρύ και στενό τράχυλο και πιθανότατα να δυσκολευόμουν αρκετές ώρες για να γεννήσω.

3. Πολλές γυναίκες μετά το φυσιολογικό τοκετό έχουν ακράτεια ή πτώση σπλάχνων κλπ κλπ.

4. Η εικόνα μου να ουρλιάζω και να φωνάζω από τον πόνο για μένα είναι αποκρουστική και δεν ήθελα κανένας να με δει σε αυτή την κατάσταση. Εντάξει, μπορεί ο κάθε γυναικολόγος να έχει ακουσει διάφορα, αλλά δε θα ήθελα εγώ να είμαι άλλη μια που θα τη θυμάται σε έξαλλη κατάσταση...

5. Με ενδιαφέρει ο άντρας μου να είναι το ίδιο ικανοποιημένος στον έρωτα όπως και πριν και όχι να νιώ8ει ότι άλλαξαν οι καταστάσεις (βλ. αλεύρι...)

 

Η γνώμη μου είναι ότι η καισαρική είναι προτιμότερη από το φυσιολογικό τοκετό, παρόλο που είναι μια παρεξηγημένη τεχνική...

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

3. Πολλές γυναίκες μετά το φυσιολογικό τοκετό έχουν ακράτεια ή πτώση σπλάχνων κλπ κλπ.

 

Η πτωση σπλαχνων και η ακρατεια ουρων δεν οφειλονται στο φυσιολογικο τοκετο, αλλά στους τελευταιους μηνες της εγκυμοσυνης που το μεγεθος της μητρας μετατοπιζει τα σπλαχνα και αποδυναμωνει τους μυες. Ειναι ενας απο τους φυσιολογικους κινδυνους καθε εγκυμοσυνης (ακομη περισσοτερο της διδυμης), οχι του τοκετου.

Η ακρατεια ουρων μπορει επισης να προκληθει απο τον καθετηρα που σπρωχνουν μεσα στην ουρηθρα, κατι που το κανουν ΠΑΝΤΑ στην καισαρικη που απαιτει αναισθησια (ενω στο Φ.Τ. το κανουν μονο στην επισκληριδιο), αρα ο κινδυνος ακρατειας μεγαλωνει στην καισαρικη!

 

4. Η εικόνα μου να ουρλιάζω και να φωνάζω από τον πόνο για μένα είναι αποκρουστική και δεν ήθελα κανένας να με δει σε αυτή την κατάσταση.

 

Τοτε χρειαζεται επισκληριδιος, οχι καισαρικη.

 

5. Με ενδιαφέρει ο άντρας μου να είναι το ίδιο ικανοποιημένος στον έρωτα όπως και πριν

 

Δηλαδη δε θα σε ενδιεφερε να ειναι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ικανοποιημενος απο πριν? Γιατι αυτο λενε οι περισσοτεροι συζυγοι γυναικων που εχουν γεννησει φυσιολογικα, οτι τα πραγματα ειναι καλυτερα απ'ο,τι ηταν πριν την εγκυμοσυνη! :wink: Ισως να οφειλεται στη "συσφιξη" που κανουν οι γιατροι με τα ραμματα, επαναφεροντας ετσι τον κολπο στις διαστασεις της πρωιμης νιοτης, ποιος ξερει... :roll:

 

Η γνώμη μου είναι ότι η καισαρική είναι προτιμότερη από το φυσιολογικό τοκετό, παρόλο που είναι μια παρεξηγημένη τεχνική...

 

:lol: Ναι, με ποσοστο μητρικου θανατου και αλλων περιπλοκων μεγαλυτερο του Φ.Τ., η καισαρικη ειναι σιγουρα προτιμοτερη κι ασφαλεστερη για τη γυναικα.

Να της κοβουν το δερμα, τη μητρα, να χωνονται ολοκληρα χερια μεσα στο σωμα της κι ενιοτε να ξεχνιουνται και χειρουργικα εργαλεια... Αν κινδυνευει το παιδι στον τοκετο, τοτε φυσικα μια μανα θ'αναγκαστει να υποστει την καισαρικη, αλλά να παει απο μονη της για καισαρικη, αυτο μονο σε κατι εκπομπες τυπου "Dr 90210" ταιριαζει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγαπητή tasuki,

μεθόδους και τεχνικές γυναικολόγων αναγνωρισμένων στο χώρο τους με μεγάλη φήμη και εξιδείκευση στις "δύσκολες περιπτώσεις" 'οπως τεχνιτές κ.α., δεν τις αμφισβητούμε απλά τις εξηγούμε.

Εχεις κάποια σχετική κατάρτιση στον τομέα της γυναικολογίας?

Πριν πολλά χρόνια όταν η καισαρική επιλεγόταν ως η υστατη λύση σε πολύπλοκες περιπτώσεις, η πτώση σπλάχνων ήταν ένα σύνηθες φαινόμενο σε φυσιολογικούς τοκετούς. (το γνωρίζω από τη μητέρα μου που δούλευε σε γυναικολογική κλινική πριν πολλά χρόνια και φυσικά ούτε να ακούσει για καισαρική δεν ήθελε αλλα είχε αντιμετωπίσει πολλά δυσάρεστα σε Φ.Τ.)

Γνωρίζω νέα γυναίκα που έπαθε ακράτεια ούρων μετά από φυσιολογικό τοκετό και από τότε ταλαιπορείτε καθημερινώς. Φυσικά στο δεύτερο παιδί της έκανε καισαρική και όπως είπε η ίδια στον άντρα μου: κακώς που δεν την επέλεξα και από το πρώτο παιδί, ήθελα βλέπεις να νιώσω την εμπειρία της φυσιολογικής γέννας. (με αυτή της τη φράση έπεισε τον άντρα μου για την καισαρική)

Εξηγώ λοιπόν περισσότερο γιατί είναι προτιμότερη η καισαρική. Με την προϋπόθεση ότι η εγκυος

1. έχει μπει στο μήνα της και έχει πάρει τουλάχιστον 10 μέρες,

2. έχει κάνει όλες τις εξετάσεις με αποτελέσματα απολύτως φυσιολογικά και

3. δε συντρέχει κάποιος άλλος λόγος παράτασης της εγκυμοσύνης.

τότε προτιμότερο είναι να μην καθυστερείται η γέννα γιατί η παράταση της εγκυμοσύνης εγκυμονεί επιπλέον ρίσκο.

Συγκεκριμένα, υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να συμβούν τα παρακάτω:

1. ο ομφάλιος λώρος να τυλιχτεί στο λαιμό του μωρού

2. η έγκυος να έχει κάποιο ατύχημα (συμβαίνει συνήθως λόγω βάρους και κούρασης)

3. να κολλήσει ιό (π.χ. γρίπη), μικρόβιο στον κόλπο, ή κάποια άλλη αρρώστια φέρνοντας σε σοβαρό κίνδυνο την εγκυμοσύνη της.

Εκτός από τα παραπάνω υπάρχουν και άλλοι κίνδυνοι (πιο εξιδεικευμένοι) οι οποίοι όμως δε χρειάζεται να αναφερθούν εκτενέστερα (στο κάτω κάτω ένα ποστ είναι και όχι ιατρική μελέτη)

Αν όμως ο γιατρός δεν έχει πείρα στις καισαρικές, δεν εμπνέει εμπιστοσύνη στην έγκυο και γενικότερα και ο γιατρός και η εγκυος διακατέχονται από φόβο μόνο και μόνο στο άκουσμα της καισαρικής, τότε καλύτερα να αποφεύγεται η μέθοδος γιατί γίνονται λάθη όπως αυτά τα τραγελαφικά που λές (να ξεχασει τα εργαλεία του μέσα στη μήτρα της γυναίκας :shock: ).

Φυσικά προτείνω ο γυναικολόγος που επιλέγεται να εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη, να γνωρίζει και να ενημερώνεται καθημερινώς για νέες τεχνικές (χωρίς να έχει παροπίδες) και να έχει μεγάλη φήμη ώστε να μην καταδέχεται να τη βάζει σε κίνδυνο απόλειάς της. Από την άλλη, ένας γυναικολόγος που δεν έχει επειρία και γνώσεις ακόμα και στο Φ.Τ. μπορεί να κάνει τραγικά λάθη.

Για να ολοκληρώσω τις απόψεις μου θα ήθελα να σου πω μερικές εμπειρίες γυναικών όπως μου τις είπαν οι ίδιες τις ημέρες που ήμουν στο Ιασώ.

Η πρώτη κυρία στο πρώτο της παιδί γέννησε με Φ.Τ. Την ώρα όμως που έβγαινε το μωρό κλότσισε και της έκαναν 8 πάμματα στον κόλπο! Στο δευτερο παιδί έκανε καισαρική και μου είπε συγκεκριμένα ότι "έπρεπε να την είχα επιλέξει από την πρώτη φορά.."

Η δεύτερη και η τρίτη κυρία είχαν γυναικολόγους κατά της καισαρικής και παλεύανε να γεννήσουν πάνω από 8 ώρες, αφού είχε περάσει η τελευταία μέρα που αναμένανε να γεννήσουν αλλά δεν είχαν καθόλου διαστολή. Τελικά μετά από την πολύώρη ταλαιπορία και πόνο που ενιωθαν αποφάσισαν οι γυναικολόγοι να κάνουν καισαρική... και το αποτέλεσμα? Οι ίδιες μου είπαν "πολύ καλύτερα έτσι, αφου σταματήσαμε ταλαιπορούμαστε".

Το σίγουρο στην καισαρική είναι να έχεις έμπειρο γυναικολόγο που εμπνέει εμπιστοσύνη στις κινήσεις του για να μην ακούς χειρουργείο και τρέχεις...

Μακάρι ο δικός μου να ήταν και παιδίατρος...

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω νέα γυναίκα που έπαθε ακράτεια ούρων μετά από φυσιολογικό τοκετό και από τότε ταλαιπορείτε καθημερινώς.

 

Κι εγω γνωριζω καπνιστη 78 ετων που καπνιζει 2 πακετα τη μερα και ειναι υγιης, αυτο ομως δε θα το χρησιμοποιησω ως επιχειρημα για να πεισω καποιον ν'αρχισει να καπνιζει, ισχυριζομενη οτι το τσιγαρο ειναι ασφαλεστερο για την υγεια του απο το να μην καπνιζει. Αν η πραγματοποιηση μιας εγχειρησης ηταν προτιμοτερη απο την αποφυγη αυτης της εγχειρησης, δε νομιζεις οτι ολα τα επισημα ιατρικα σωματα θα συνιστουσαν κατι τετοιο?

 

Εκτός από τα παραπάνω υπάρχουν και άλλοι κίνδυνοι (πιο εξιδεικευμένοι) οι οποίοι όμως δε χρειάζεται να αναφερθούν εκτενέστερα (στο κάτω κάτω ένα ποστ είναι και όχι ιατρική μελέτη)

 

Κι ομως, οταν κανεις λιστα με κινδυνους που δεν ειναι αποδεκτοι απο την πλειοψηφια του ιατρικου κοσμου για την επιλογη καισαρικης εναντι ΦΤ, οφειλεις να δωσεις link των δημοσιευμενων ιατρικων μελετων στις οποιες βασιζεσαι. Γιατι ειναι γεγονος οτι αυτα που ισχυριζεσαι δεν υπαρχουν σε καμια απο τις επισημες οδηγιες του ΠΟΥ (Παγκοσμιου Οργανισμου Υγειας). Αρα πού τα διαβασες? 'Η μηπως απλά στα ειπε προφορικα ο γυναικολογος σου, πραγμα που σημαινει οτι προφανως εξεφραζε τη δικη του, προσωπικη (κι αβασιμη) αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω νέα γυναίκα που έπαθε ακράτεια ούρων μετά από φυσιολογικό τοκετό και από τότε ταλαιπορείτε καθημερινώς.

Kι εγώ γνωρίζω μητέρες με ακράτεια (τα μωρά τους είναι κάτω του έτους, δεν τις έχουν πάρει τα χρόνια για να οφείλεται η ακράτεια σε άλλα αίτια) που έκαναν καισαρική χωρίς ποτέ να κάνουν φυσιολογικό τοκετό. Αυτό σημαίνει κάτι;

Εννοώ οι γνωριμίες μας

 

Φυσικά στο δεύτερο παιδί της έκανε καισαρική και όπως είπε η ίδια στον άντρα μου: κακώς που δεν την επέλεξα και από το πρώτο παιδί, ήθελα βλέπεις να νιώσω την εμπειρία της φυσιολογικής γέννας. (με αυτή της τη φράση έπεισε τον άντρα μου για την καισαρική)

 

Η προσωπική γνώμη μιας γυναίκας που πιθανότατα είχε μια δυσάρεστη εμπειρία Φ.Τ. δεν είναι επιχείρημα για κανέναν εκτός από την ίδια που αποφασίζει για τον εαυτό της.

 

3. να κολλήσει ιό (π.χ. γρίπη), Εκτός από τα παραπάνω υπάρχουν και άλλοι κίνδυνοι (πιο εξιδεικευμένοι) οι οποίοι όμως δε χρειάζεται να αναφερθούν εκτενέστερα (στο κάτω κάτω ένα ποστ είναι και όχι ιατρική μελέτη)

΄

 

Το ποστ μπορεί να μην είναι ιατρική μελέτη αλλά μια και ξεκινάει καλό είναι να είναι σοβαρό και να περιέχει πληροφορίες ελεγμένες και πλήρεις. Υπάρχουν ιατρικοί λόγοι που καθορίζουν πότε η καισαρική είναι επιλογή

 

Η γρίπη πάντως δεν έχει αναφερθεί μέχρι τώρα και μάλλον είναι επικίνδυνο να μπει μια μητέρα στο χειρουργείο και να υποστεί τέτοια ταλαιπωρία ενώ έχει ήδη γρίπη.

 

 

 

Αν όμως ο γιατρός δεν έχει πείρα στις καισαρικές, δεν εμπνέει εμπιστοσύνη στην έγκυο και γενικότερα και ο γιατρός και η εγκυος διακατέχονται από φόβο μόνο και μόνο στο άκουσμα της καισαρικής,

 

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ούτε ένας εν ενεργεία γυναικολόγος που να μην μπορεί να κάνει μια καλή καισαρική, το ίδιο και 3 δεκαετίες πριν...

 

Πριν 40 χρόνια μπορεί, σίγουρα όμως όχι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μεμονωμένα περισταστικά δεν αποτελούν επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη και δεν έχει κανένα νόημα να αναφέρονται ως επιχειρήματα. Δεν είναι επιχειρήματα.

 

δηλαδή το ξέρω ένα τύπο που είναι 150 κιλά και είναι υγιέστατος δεν σημαίνει ότι όλοι οι υπέρβαροι είναι υγιέστατοι.

 

Μεμονωμένες παρατηρήσεις είναι απλώς άχρηστες. Οι επιστήμονες για να καταλήξουν σε κάποιο συμπέρασμα συλλέγουν μεθοδικά παρατηρήσεις τηρώντας του κανόνες της δειγματολειψίας κι επεξεργάζονται τις παρατηρήσεις με στατιστικές μεθόδους αποδεκτές για το λόγο που επιλέγονται. Μετά καταλήγουν σε κάποια συμπεράσματα και πάλι όχι με ασφάλεια. Συνήθως τα ασφαλή συμπεράσματα βγαίνουν όταν η μελέτη επαναλειφθεί και αλλού με τον ίδιο και διαφορετικό τρόπο και καταλήξει στα ίδια συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

 

Η γνώμη μου είναι ότι η καισαρική είναι προτιμότερη από το φυσιολογικό τοκετό, παρόλο που είναι μια παρεξηγημένη τεχνική...

 

Καλά έκανες και προτίμησες καισαρική αν νομίζεις ότι αυτό σου ταίριαζε καλύτερα. Από την προσωπική επιλογή όμως μέχρι το να γίνει πρτιμότερη γενικά για όλους η απόσταση είναι τεράστια...

 

H καισαρική τομή είναι μια εγχείριση που μπορεί να σώσει ζωές, παραμένει όμως μια εγχείριση που έχει πολύ σοβαρότερες επιπλοκές σε σχέση με το φυσιολογικό τοκετό γι αυτό και ιατρικά δεν τίθεται καν το ερώτημα τι να επιλέξουμε. Επιλέγουμε την καισαρική όταν υπάρχει ιατρικός λόγος

 

Σε παρένθεση αναφέρεται η επίπτωση της επιπλοκής ανά 100.000 γυναίκες με καισαρική και με φυσιολογικό τοκετό αντίστοιχα (στοιχεία Βρετανίας).

 

 

Πιο πιθανό μετά από καισαρική

Κοιλιακό άλγος (900/500)

Τραυματισμός κύστης (10/0,3)

Τραυματισμός ουρητήρα (3/0,1)

Υστερεκτομή (80-2)

Σχηματισμός θρόμβου

Μακρύτερη παραμονή στο νοσοκομείο (3-4/1-2 ημέρες)

Ανάγκη νοσηλείας σε Μ.Ε.Θ. (90-10)

Ανάγκη κι άλλης επέμβασης (50-3)

Μειωμένη γονιμότητα (4200-2900)

Ανάπτυξη προδρομικού πλακούντα σε επόμενη κύηση (40-70/20-50)

Ρήξη μήτρας σε επόμενο τοκετό (40/1)

 

9 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα να νοσηλευτεί η μητέρα στην εντατική

 

17 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα να χρειαστεί άλλη επέμβαση

 

1,5 φορά μεγαλύτερη πιθανότητα για υπογονιμότητα

 

2 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα για ανάπτυξη προδρομικού πλακούντα σε επόμενη κύηση (αυτό σημαίνει μεγάλη πιθανότητα για πρόωρο τοκετό με νοσηλεία του μωρού και μεγάλη πιθανότητα αιμοραγίας)

 

40 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα να γίνει ρίξη μήτρας σε επόμενο τοκετό (όχι φτ, γενικά τοκετό, δηλ και καισαρική)

 

αυτά είναι πολύ σοβαροί λόγοι για να μην επιλέγεται η καισαρική τομή όπως επιλέγουμε ένα άσπρο φόρεμα έναντι ενός μαύρου...

 

http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=49957

Link to comment
Share on other sites

μπραβο αγλαια. εγω γεννησα με φτ και μεχρι να μεινω εγκυος ελεγα οτι δεν ξανακανω παιδι και αν κανω θα ζητησω καισαρικη. ηταν λογια της στιγμης. μακαρι να γεννησω ξανα με φτ. εξαλλου για αυτο λεγετε φυσιολογικος :!: η ξαδερφη του αντρα μου στην τριτη γεννα με καισαρικη ο γιατρος την εσωσε τελευταια στιγμη απο ρηξη μητρας.

 

παραξενο που η pavlina εχει ακουσει αυτες τις γυναικες να μετανιωσαν για το φτ. εγω παλι ακουω συνεχεια απο γυναικες που εκαναν καισαρικη ποσο στεναχωρεθηκαν.

 

13 ωρες ειχα στο χειρουργειο με διαστολη 2 και στην επομενη 1 ωρα ειχε παει 9 και γεννησα με 3 εξωθησεις.(γεννησα σε δημοσιο :wink: , κι αυτο ειναι σημαντικο, γιατι σε ιδιωτικα της περιοχης μου το περισσοτερο που ακουσα να περιμενει ο γιατρος ηταν 5 ωρες δεν ηθελε να υποφερει η κοπελα :roll: )

40 μερες μετα που αρχισα να εχω επαφες με τον αντρα μου :oops: νομιζα οτι δεν θα νοιωσω τιποτα λογω του οτι ακουγα να λενε πως ''ξεχειλωνει'' η γυναικα. ψεμα μεγαλο. για ακρατεια ουτε λογος.

Link to comment
Share on other sites

ego pantos pote den akousa gunaika na metanionei gia fusiologino toketo.

Otan gennas fusiologika anaroneis para polu grigora.

 

Oso gia thn akrateia to epatha kai ego...eimouna polu apogoiteumeni tis protes meres..den mporousa na gelaso i na fternisto. Telika 3 mhnes meta ola irthan sta fusiologika tous kai tora eimaste mia xara.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Pavlina,

Δεν ξερω αν εχεις παιδακι η οχι αλλα δεν θα επρεπε να σε νοιαζει περισσοτερο το τι θα γινει ο κολπος σου μετα τη γεννα και η εμφανιση σου απο το να φερεις στον κοσμο ενα υγειες παιδακι με ασφαλεια.

Μου ειναι αδιανοητο να μου δινετε εμενα η δυνατοτητα να επιλεξω καισαρικη η φυσιολογικο. Εαν δεν συντρεχει κανενας λογος μεχρι και 42 εβδομαδες μπορει να κρατηθει το μωρο μεσα και να γεννηθει με φυσιολογικο τοκετο. Αλλα εδω που τα λεμε φταινε και οι γιατροι που σας δινουν τη δυνατοτητα να επιλεξετε.

Ειναι αδιανοητο!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εγω με την σειρά μου να κάνω μια σχετική ερώτηση με τον τίτλο του θεματος... Εχουμε αρχίσει με τον αντρούλη μου τις "εξωσχολικές" δραστηριότητες από οταν σαράντισα, όρεξη έχω έτσι και έτσι όχι τρελλή αλλά έχω (νομίζω μου φταίει η κούραση και τα ξενύχτια) αλλα παρατήρησα την στιγμή που είμαστε στα φόρτε μας και έιμαι μια χαρά νίώθω ευχάριστα με το σώμα μου, εκείνο δε (το σώμα) δεν ανταποκρίνετε όπως παλιά .... Πως να το πω .. ντρέπομαι λίγο :oops::oops::oops: ε να δεν υπάρχουν πολλά υγρά μια ξηρασία βρε παιδί μου λες και δεν βρίσκομαι εκεί είμαι αλλού...σε αντίθεση με την όρεξή μου και τον ερεθισμό μου( ουφ το είπα)!! Συμβάινει αυτό είναι κάτι φυσιολογικό? Γιατί ντρέπομαι να πάρω τον γυναικολόγο και να τον ρωτάω... Το έχει πάθει καμιά σας αυτό?

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.medscape.com/viewarticle/512946_4

 

Δεν βρήκα κάποια αξιόπιστη ελληνική πηγή με βιβλιογραφία γι αυτό σας τα παραθέτω στα αγγλικά

 

 

Risks for the Newborn of Cesarean Delivery

Neonatal Death.

Although cesarean deliveries are typically performed for the benefit of the fetus, there are also risks for the newborn. In fact, a large observational study of more than 580,000 deliveries in California (that did not control for potential confounders) found that babies both born by planned as well as unplanned cesarean deliveries had a nearly 4-fold risk of dying before discharge compared with those delivered vaginally (8 deaths per 10,000 births for each planned or unplanned cesarean deliveries and 2 per 10,000 for those delivered vaginally).[35]

 

4 φορές μεγαλύτερο κίνδυνος θανάτου

 

Respiratory Difficulties. Most well described are the respiratory difficulties encountered in newborns delivered at term. These respiratory difficulties, known as transient tachypnea of the newborn (TTN), probably result from a failure of the mechanisms to resorb fetal lung fluid that are typically triggered during vaginal birth. A review of nearly 30,000 births found that the incidence of TTN is about 3 times more common after elective cesarean delivery than after vaginal delivery (3.1% v. 1.1%, respectively).[36]

 

3 φορές περισσότερα αναπνευστικά προβλήματα...

 

Asthma. Several studies have reported an association between cesarean delivery and the later development of asthma. One of these studies examined more than 40,000 children delivered by cesarean and found that those delivered either by planned or unplanned cesarean were approximately 30% more likely than those delivered vaginally to have been admitted to the hospital for asthma during childhood.[37] This increased risk of asthma may persist into adulthood. In a study of more than 9700 Danish women, the authors found that those who were delivered by cesarean were also approximately 30% more likely to report that they ever had asthma.[38]

 

30% περισσότερες πιθανότητες να εμφανίσει άσθμα στην παιδική ηλικία ή αργότερα...

 

Iatrogenic Prematurity. Also encountered more commonly with planned cesarean deliveries than those performed after the onset of labor is iatrogenic prematurity. This occurs occasionally even for babies thought to be full term, as was reported in a study of more than 170,000 births in England.[39]

 

Trauma. Babies delivered by cesarean are also at risk of trauma, most commonly as the result of surgical cuts, particularly during emergency deliveries. One recent study reported that the incidence of the lacerations was about 3%, although they were usually mild.[40]

 

Failure to Breastfeed. A meta-analysis of 9 studies found that babies delivered by cesarean were less likely to be breastfed compared with those who were delivered vaginally, and this effect seemed to be stronger for those delivered by unplanned cesareans.[28] Another study of more than 580,000 women in California found that mothers who underwent planned or unplanned cesarean deliveries were nearly twice as likely to have breastfeeding difficulties compared with those who delivered vaginally.[35]

 

διπλάσιες πιθανότητες να αντιμετωπίσουν προβλήματα στο θηλασμό...

 

Η βιβλιογραφία υπάρχει στο τέλος του άρθρου που είναι πολυσέλιδο.

 

Η καισαρική είναι μια εγχείριση που μπορεί πράγματι να είναι σωτήρια αλλά δεν την επιλέγουμε για πλάκα γιατί έχει σοβαρές επιπτώσεις τόσο στη μητέρα όσο και στο έμβρυο...

 

Οι ιστορίες που μπορεί ο καθένας να διηγηθεί για την τάδε που έκανε ή δεν έκανε καισαρική και πήγαν όλα καλά δεν έχουν κανένα νόημα. Οι σοβαρές μελέτες περιλαμβάνουν μερικές χιλιάδες τοκετούς, εδώ αναφέρεται μελέτη με 580.000 τοκετούς....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...