Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για τα Glucophage / αντίσταση στην ινσουλίνη;


Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Το εργαστήριο στο οποίο έκανα 5ωρη καμπύλη ινσουλίνης δίνει φυσιολογικές τιμές 4.0-25 μΙU/ml. Οι φυσιολογικές αυτές τιμές ισχύουν για όλο το 5ωρο? Δηλαδή, το μέγιστο που θα έπρεπε να φτάσει η ινσουλίνη μου είναι 25? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια!! Να ρωτήσω κάτι, όσες έχετε αντίσταση στην ινσουλίνη έχετε βγάλει κάποιο σημάδι; Εγώ όταν διαγνώστηκα με αντίσταση στην ινσουλίνη η ενδοκρινολόγος που με εξέταζε είδε πως πίσω στο σβέρκο μου εκεί που ξεκινούν τα μαλλιά έχω μια οριζόντια μαύρη γραμμή και μου είπε πως είναι ένα από τα συμπτώματα! Εσάς σας έχει πει κάτι; έχετε παρατηρήσει κάτι; :confused:

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια μου εμενα τα glugophage μου τα εδωσε η γυναικολος μου λογω πολυκυστικων.εχω 7-8 μηνες που τα παιρνω. δεν μου εχουν δημιουργησει καποιο προβλημα και η περιοδος μου εδω και ενα 3μηνο ειναι σταθερη 31 μερες εκτος απο αυτη τη φορα που μου εκανε κατι παιχνιδακια.ειχα καθυστερηση...καταλαβαινετε!!!:twisted::?: και σημερα το βραδυ μου ηρθε.ο κυκλος μου πηγε στις 34 μερες.δεν εχω κανει τον τελευταιο χρονο καποιες εξετασεις εκτος απο αιματολογικες (φυσιολογικα) το 2013...το 2012 ειχα κανει ορμονικες-αιματολογικες (φυσιολογικες) και φετος η αυτον η τον επομενο μηνα ειπαμε να ξανακανω...τους δυο προηγουμενος μηνες καταλαβα και την ωορηξια μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Να ρωτήσω κάτι, όσες έχετε αντίσταση στην ινσουλίνη έχετε βγάλει κάποιο σημάδι; Εγώ όταν διαγνώστηκα με αντίσταση στην ινσουλίνη η ενδοκρινολόγος που με εξέταζε είδε πως πίσω στο σβέρκο μου εκεί που ξεκινούν τα μαλλιά έχω μια οριζόντια μαύρη γραμμή και μου είπε πως είναι ένα από τα συμπτώματα! Εσάς σας έχει πει κάτι; έχετε παρατηρήσει κάτι; :confused:

 

 

και μενα μου το ειπε ο ενδοκρινολογος...και μου ειπε οτι οντως εχω το σημαδι

psitp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα lizaki . Το γκλιουκοφαζ, καταπολεμα την αντισταση στην ινσουλινη, βοηθαει πολυ στην βελτιωση της ποιοτητας των ωαριων και στην απωλεια βαρους οταν συνοδευεται φυσικα και απο διατροφη. Ομως αυτο δεν σημαινει οτι απαραιτητα θα μεινουμε εγκυες. Υπαρχουν αλλοι δεκαδες παραγοντες που μπορει αυτο να μην συμβαινει. Προσωπικα εμενα, που εχω πωα, με βοηθησε πολυ με την fsh που κατεβηκε δραματικα απο 12-13 σε 5-7 και πιστευω οτι σε αυτο βοηθησε και ο συνδυασμος γκλιουκοφαζ και διατροφη.

Ο ενδοκρινολογος μου συνεστησε μαλιστα προσφατα, να αυξησω την δοση απο ενα χαπι των 850 , σε δυο , πρωι - βραδυ. Θελει υπομονη...

 

Πενυ, σημερα πηγα σε ενδοκρινολογο και την ρωτησα σχετικα με το γλιουκοφαζ και μου ειπε οτι εαν η καμπυλη σακχαρου ειναι καλη , θεωρει οτι δεν εχει κανενα νοημα να το παρω

 

Ειτε το παρω ειτε οχι ειναι το ιδιο και το αυτο.

 

Ο δικος σου ενδοκρινολογος στο εχει συστησει για τη βελτιωση της ωορηξιας και των ωαριων η σου εχει βρει αυξημενη αντισταση στην ινσουλινη ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια μου εμενα τα glugophage μου τα εδωσε η γυναικολος μου λογω πολυκυστικων.εχω 7-8 μηνες που τα παιρνω. δεν μου εχουν δημιουργησει καποιο προβλημα και η περιοδος μου εδω και ενα 3μηνο ειναι σταθερη 31 μερες εκτος απο αυτη τη φορα που μου εκανε κατι παιχνιδακια.ειχα καθυστερηση...καταλαβαινετε!!!:twisted::?: και σημερα το βραδυ μου ηρθε.ο κυκλος μου πηγε στις 34 μερες.δεν εχω κανει τον τελευταιο χρονο καποιες εξετασεις εκτος απο αιματολογικες (φυσιολογικα) το 2013...το 2012 ειχα κανει ορμονικες-αιματολογικες (φυσιολογικες) και φετος η αυτον η τον επομενο μηνα ειπαμε να ξανακανω...τους δυο προηγουμενος μηνες καταλαβα και την ωορηξια μου...[/QUO

 

eira και εγω παιρνω αθτο το χαπι κανενα 3μηνο τωρα εσενα εστρωσε η περιοδος απο την αρχη που τα ξεκινησες?εγω τα παιρνω εδω κ 3 μηνες αλλα μου κανει το αλλο περιεργο εμενα μοθ ερχεται 2 φορες μες στο μηνα κ ειναι κατι καφε οχι κοκκινο αιμα το οποιο κραταει κ 8 μερες το ειχες ςσυ αυτο?γιατι ολεον σκεφτομαι να τα σταματησω η να κανω λιγο ακομα υπομονη μηπως στρωσει...ουφφφφφ εσυ καταλαβενεις και ποτε εχεις γονιμες μερες εεεε ωραια...

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πενυ, σημερα πηγα σε ενδοκρινολογο και την ρωτησα σχετικα με το γλιουκοφαζ και μου ειπε οτι εαν η καμπυλη σακχαρου ειναι καλη , θεωρει οτι δεν εχει κανενα νοημα να το παρω

 

Ειτε το παρω ειτε οχι ειναι το ιδιο και το αυτο.

 

Ο δικος σου ενδοκρινολογος στο εχει συστησει για τη βελτιωση της ωορηξιας και των ωαριων η σου εχει βρει αυξημενη αντισταση στην ινσουλινη ?

 

Λεμονια, υπαρχει η καμπυλη σακχαρου και η καμπυλη ινσουλινης. Η καμπυλη σακχαρου μου ηταν φυσιολογικοτατη . Στην καμπυλη ινσουλινης, η οποια στην εξελιξη της στις ωρες ηταν επισης φυσιολογικη, παρατηρηθηκε οτι η αρχικη τιμη ινσουλινης δεν ηταν τοσο καλη και ο γιατρος υποψιαστηκε οτι υπαρχει αντισταση, παρ'οτι δεν φαινεται ξεκαθαρα. Με την υποψια λοιπον οτι εχω αντισταση στην ινσουλινη και το γεγονος της πωα και οτι αποδεδειγμενα βοηθαει στην καλυτερη λειτουργια των ωοθηκων, και εφοσον δεν εχει side effects, μου εδωσε να το παιρνω μια κι εχω και περιττα κιλα. Σημασια λοιπον εχει η καμπυλη ινσουλινης- τοσο η αρχικη τιμη οσο και αυτες που προκυπτουν ανα δυο ωρες.

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια μου εμενα τα glugophage μου τα εδωσε η γυναικολος μου λογω πολυκυστικων.εχω 7-8 μηνες που τα παιρνω. δεν μου εχουν δημιουργησει καποιο προβλημα και η περιοδος μου εδω και ενα 3μηνο ειναι σταθερη 31 μερες εκτος απο αυτη τη φορα που μου εκανε κατι παιχνιδακια.ειχα καθυστερηση...καταλαβαινετε!!!:twisted::?: και σημερα το βραδυ μου ηρθε.ο κυκλος μου πηγε στις 34 μερες.δεν εχω κανει τον τελευταιο χρονο καποιες εξετασεις εκτος απο αιματολογικες (φυσιολογικα) το 2013...το 2012 ειχα κανει ορμονικες-αιματολογικες (φυσιολογικες) και φετος η αυτον η τον επομενο μηνα ειπαμε να ξανακανω...τους δυο προηγουμενος μηνες καταλαβα και την ωορηξια μου...[/QUO

 

eira και εγω παιρνω αθτο το χαπι κανενα 3μηνο τωρα εσενα εστρωσε η περιοδος απο την αρχη που τα ξεκινησες?εγω τα παιρνω εδω κ 3 μηνες αλλα μου κανει το αλλο περιεργο εμενα μοθ ερχεται 2 φορες μες στο μηνα κ ειναι κατι καφε οχι κοκκινο αιμα το οποιο κραταει κ 8 μερες το ειχες ςσυ αυτο?γιατι ολεον σκεφτομαι να τα σταματησω η να κανω λιγο ακομα υπομονη μηπως στρωσει...ουφφφφφ εσυ καταλαβενεις και ποτε εχεις γονιμες μερες εεεε ωραια...

 

lizaki μου τωρα ειδα το μηνυμα σου πριν σταθεροποιηθει η περιοδος μου ειχα και εγω για 1-2 μηνες καφε υγρα στην μεση του κυκλου μου αλλα για 4-5 μερες μιλησα με τον γυναικολογο μου και επιεδη τοτε παρακολουθουσα και την ωορηξια μου μου ειπε πως δεν ειναι τιποτα ειναι η ωορηξια μου. μιλα με τον γυναικολο σου παρακολουθησε περιπου ποτε σου ερχοντε και πηγαινε λιγο να σε δει εκεινες τις μερες...τωρα πλεον σταματησαν (προς το παρον τουλαχιστον) εχω τωρα 2 μηνες καταλαβα και την ωορηξια μου και μετα ειχα λιγο ροζ υγρα.γνωμη μου εινααι να μην τα σταματησεις. αλλα οσο μπορεις μιλα με το γυναικολο σου για να σου φευγει το αγχος και καθε απορια μονο αυτος μπορει να ξερει τι ειναι καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

 

lizaki μου τωρα ειδα το μηνυμα σου πριν σταθεροποιηθει η περιοδος μου ειχα και εγω για 1-2 μηνες καφε υγρα στην μεση του κυκλου μου αλλα για 4-5 μερες μιλησα με τον γυναικολογο μου και επιεδη τοτε παρακολουθουσα και την ωορηξια μου μου ειπε πως δεν ειναι τιποτα ειναι η ωορηξια μου. μιλα με τον γυναικολο σου παρακολουθησε περιπου ποτε σου ερχοντε και πηγαινε λιγο να σε δει εκεινες τις μερες...τωρα πλεον σταματησαν (προς το παρον τουλαχιστον) εχω τωρα 2 μηνες καταλαβα και την ωορηξια μου και μετα ειχα λιγο ροζ υγρα.γνωμη μου εινααι να μην τα σταματησεις. αλλα οσο μπορεις μιλα με το γυναικολο σου για να σου φευγει το αγχος και καθε απορια μονο αυτος μπορει να ξερει τι ειναι καλυτερο...

 

Του το ειχα πει τον πρώτο μήνα κ μου είχε πει πως είναι μάλλον παρενέργειες του φαρμάκου κ να τα συνεχίσω απλά πλέον είναι ο τρίτος μήνας κ αυτό συνεχίζεται για αυτο είπα να ρωτήσω κ εσάς μήπως είχε καμία κοπέλα κάτι παρομοιο πάντως δεν μου είχε πει κάτι για ωορρηξία. Έχω ένα παιδάκι το οποίο είναι 1ετους αλλά επειδή δυσκολεύτηκα πολύ μέχρι να το κάνω είπα τώρα να ξεκινήσω πιο νωρίς της προσπάθειες να δούμε πωΣ θα παει κ είναι τωρΑ 8 μήνες που προσπαθώ κ τίποτα όσο σκέφτομαι ότι θα περάσω πάλι τα ίδια τρελαίνομαι

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λεμονια, υπαρχει η καμπυλη σακχαρου και η καμπυλη ινσουλινης. Η καμπυλη σακχαρου μου ηταν φυσιολογικοτατη . Στην καμπυλη ινσουλινης, η οποια στην εξελιξη της στις ωρες ηταν επισης φυσιολογικη, παρατηρηθηκε οτι η αρχικη τιμη ινσουλινης δεν ηταν τοσο καλη και ο γιατρος υποψιαστηκε οτι υπαρχει αντισταση, παρ'οτι δεν φαινεται ξεκαθαρα. Με την υποψια λοιπον οτι εχω αντισταση στην ινσουλινη και το γεγονος της πωα και οτι αποδεδειγμενα βοηθαει στην καλυτερη λειτουργια των ωοθηκων, και εφοσον δεν εχει side effects, μου εδωσε να το παιρνω μια κι εχω και περιττα κιλα. Σημασια λοιπον εχει η καμπυλη ινσουλινης- τοσο η αρχικη τιμη οσο και αυτες που προκυπτουν ανα δυο ωρες.

 

Και εμενα και τις δυο μου εχει γραψει να κανω.

Θα τις κανω την Δευτερα και μετα βλεπουμε.

παντως και εγω τα κιλα μου τα εχω αυξησει τα τελυταια χρονια με την ασχημη διατροφη που κανω. Εντωμεταξει και ο μεταβολισμος μου εχει αλλαξει.

Ευχομαι να βοηθησουν ολα αυτα.

Βεβαια πολυ καθυστερημενα τα κανω , αλλα ισως γινει το θαυμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Του το ειχα πει τον πρώτο μήνα κ μου είχε πει πως είναι μάλλον παρενέργειες του φαρμάκου κ να τα συνεχίσω απλά πλέον είναι ο τρίτος μήνας κ αυτό συνεχίζεται για αυτο είπα να ρωτήσω κ εσάς μήπως είχε καμία κοπέλα κάτι παρομοιο πάντως δεν μου είχε πει κάτι για ωορρηξία. Έχω ένα παιδάκι το οποίο είναι 1ετους αλλά επειδή δυσκολεύτηκα πολύ μέχρι να το κάνω είπα τώρα να ξεκινήσω πιο νωρίς της προσπάθειες να δούμε πωΣ θα παει κ είναι τωρΑ 8 μήνες που προσπαθώ κ τίποτα όσο σκέφτομαι ότι θα περάσω πάλι τα ίδια τρελαίνομαι

 

εμενα μετα απο 5 μηνες σταθεροποιηθηκε η περιοδος μου....θελει λιγο υπομονη. και στην πρωτη τα επαιρνες...?

Link to comment
Share on other sites

 

εμενα μετα απο 5 μηνες σταθεροποιηθηκε η περιοδος μου....θελει λιγο υπομονη. και στην πρωτη τα επαιρνες...?

 

Οχι δεν τα έπαιρνα τώρα έχω αλλάξει γυναικολόγο κ μου τα πρότεινε αντε να δούμε κ εσυ προσπαθείς για μωράκι??

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Οχι δεν τα έπαιρνα τώρα έχω αλλάξει γυναικολόγο κ μου τα πρότεινε αντε να δούμε κ εσυ προσπαθείς για μωράκι??

 

καλημερα...ναι πρισπαθουμε! ξεκινησα να παιρνω τα χαπια το καλοκαιρι αλλα δεν προσπαθουσαμε αλλα δεν πολυ προσπαθουσαμε γιατι ο κυκλος μου ηταν αστα ..... λιγο πριν τα χριστουγεννα αρχισαμε να προσπαθουμε γιατι βαρεθηκα να περιμενω (χωρις να εχει στωσει ο κυκλος μου).και τωρα πλεον που ξερω και στο περιπου που ειναι η ωορηξια μου ελπιζω να ερθει και το μωρακι μας...:-D βρε λιζακι στο πρωτο χωρις χαπια χωρις τιποτα και ηρθε το μωρακι σου τωρα...καλομελετα....

Link to comment
Share on other sites

 

καλημερα...ναι πρισπαθουμε! ξεκινησα να παιρνω τα χαπια το καλοκαιρι αλλα δεν προσπαθουσαμε αλλα δεν πολυ προσπαθουσαμε γιατι ο κυκλος μου ηταν αστα ..... λιγο πριν τα χριστουγεννα αρχισαμε να προσπαθουμε γιατι βαρεθηκα να περιμενω (χωρις να εχει στωσει ο κυκλος μου).και τωρα πλεον που ξερω και στο περιπου που ειναι η ωορηξια μου ελπιζω να ερθει και το μωρακι μας...:-D βρε λιζακι στο πρωτο χωρις χαπια χωρις τιποτα και ηρθε το μωρακι σου τωρα...καλομελετα....

 

Μακάρι να ήταν ετσι κορίτσι μου αλλά ήταν πραγματικά δύσκολα έκανα σπερματενχυσεις έκανα κ Εξωσωματική κ τελικά μΕ σπερματενχυση έμεινα έγκυος στο θησαυρό μου τώρα πρώτη φορά περνώ τα συγκεκριμένα φάρμακα γι'αυτό λεω κάτσε να δούμε

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Μακάρι να ήταν ετσι κορίτσι μου αλλά ήταν πραγματικά δύσκολα έκανα σπερματενχυσεις έκανα κ Εξωσωματική κ τελικά μΕ σπερματενχυση έμεινα έγκυος στο θησαυρό μου τώρα πρώτη φορά περνώ τα συγκεκριμένα φάρμακα γι'αυτό λεω κάτσε να δούμε

 

λιζακι μου σου ευχομαι αυτη τη φορα να σου ερθει απο εκει που δεν το περιμενεις...χαλαρωσε και θα σταθεροποιηθει συντομα η περιοδος σου μετα ολα θα ερθουν!!! (τα λεω για να τα ακουω και εγω) δεν ειμαι παντα τοσο χαλαρη...:roll: καθε φορα που αρχιζει ενας νεος κυκλος ειμαι αισιοδοξη και λεω οκ αυτο το μηνα θα τα καταφερουμε οταν πλησιαζει η περιοδος....με πιανει το αγχος μου.

Link to comment
Share on other sites

Geia sas koritsia . .mia ap ta idia k gw .exw polikistikes k oso kairo eperna antisiliptika ixa kanwnika emmino risi.wpwte ta stamatousa stamatuse k auti !:mad twra w giatrws m mou exi gra4ei ta glucophage.ti akrivws ine auta? Ta pinw kanwnika k wtan m er8ei I emminws risi ta sinexizw ? Autw 8a m voi8isi na sta8erwpii8ei w kiklws m k n ginw manula? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα!

Διαβαζω τα μηνυματα σας με προσοχη!

Εγω δεν εχω πολυκυστικες αλλα εχω αντισταση στην ινσουλινη για αυτο ξεκινησα κι εγω glucophage. Εχω ναυτιες και ταση προς εμετο αλλα κανω υπομονη.

Απλα ενω τα ξεκινησα πριν 2,5 εβδομαδες μου ηρθε η περιοδος μια εβδομαδα νωριτερα. Υπαρχει περιπτωση να το εκαναν αυτο τα χαπια??

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια καλησπερα

Εχω θεμα !!

Μολις ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος ... Ο ενδοκρινολος μου λεει να συνεχισω τα glucophage (2 την ημερα) και ο γυναικολογος μου λεει τα να σταματησω !

 

Ειναι καμια κοπελα που τα επαιρνε ή τα παιρνει ενω ήταν/ειναι εγκυος ?!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα

Εχω θεμα !!

Μολις ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος ... Ο ενδοκρινολος μου λεει να συνεχισω τα glucophage (2 την ημερα) και ο γυναικολογος μου λεει τα να σταματησω !

 

Ειναι καμια κοπελα που τα επαιρνε ή τα παιρνει ενω ήταν/ειναι εγκυος ?!

 

ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ στην εγκυμοσύνη τα glucophage !!!!!

Αλλαξε ενδοκρινολόγο.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ στην εγκυμοσύνη τα glucophage !!!!!

Αλλαξε ενδοκρινολόγο.

 

Μου ειπε οτι εχουν εγκριθει απ τον ΕΟΦ για το 1ο τριμηνο της κυησης!!

 

Το σκεφτομαι αρκετα να αλλαξω αλλα αυτος καταφερε να ρυθμισει τις ορμονες μου και να μεινω εγκυος , οποτε θεωρω πως κατι κανει καλα !!

 

Δεν ξερω πραγματικα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε οτι εχουν εγκριθει απ τον ΕΟΦ για το 1ο τριμηνο της κυησης!!

 

Το σκεφτομαι αρκετα να αλλαξω αλλα αυτος καταφερε να ρυθμισει τις ορμονες μου και να μεινω εγκυος , οποτε θεωρω πως κατι κανει καλα !!

 

Δεν ξερω πραγματικα :confused:

 

Στην προκειμένη περίπτωση λοιπόν, συνεχίζεις μαζί του σε ό,τι αφορά τις ορμόνες και μόνο, όχι την κύηση. Θα πρέπει να περιοριστεί στο αντικείμενό του. Η εξέλιξη του εμβρύου και γενικά η κύηση δεν άπτεται του αντικειμένου του. Μόνο η ρύθμιση τιμών θυρεοειδούς κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Του λες λοιπόν καθαρά.... "ο γυναικολόγος μου το απαγορεύει". Τέλος. Ο γυναικολόγος έχει τον πρώτο λόγο στην εγκυμοσύνη, όχι εκείνος. Αν θέλει να τον πάρει τηλ. να μιλήσουν. Αλλά ο γυναικολογος αποφασίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας κορίτσια! Πρόσφατα ανακάλυψα ότι έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και άρχισα να παίρνω το glugophage 750 1 χάπι το βράδυ μετά το φαγητό. Προσπαθούμε για 2ο παιδάκι. Έχει κάποια κοπέλα που να περνά το ίδιο;; Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Markit είπε:

Γεια σας κορίτσια! Πρόσφατα ανακάλυψα ότι έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και άρχισα να παίρνω το glugophage 750 1 χάπι το βράδυ μετά το φαγητό. Προσπαθούμε για 2ο παιδάκι. Έχει κάποια κοπέλα που να περνά το ίδιο;; Ευχαριστώ 

 

Εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικές και είχα παιδευτεί αρκετά με υπογονιμότητα όταν προσπαθούσα για το δεύτερο παιδί μου. Ο γυναικολόγος και η ενδοκρινολόγος είχαν επιμείνει ότι πρέπει πρώτα να αυξήσω πολύ την καθημερινή μου άσκηση και να χάσω βάρος  (ήμουν ήδη στο φυσιολογικό και κάτω) και πράγματι τελικά δε χρειάστηκε το glucophage.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...