Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρουσία του μπαμπά στο δωμάτιο των ωδίνων - στο τοκετό


Recommended Posts

δεν ξερω για τα δημοσια αλλα τουλαχιστον στο Μητερα και εξαρταται και απο τον γιατρο αφηνουν τον Μπαμπα μαζι !Εμενα η γιατρος ειχε πλακα !! Τουλαχιστον συμφωνουσαμε στα παντα ! ο αντρας μου ηταν μαζι μου εκει που επρεπε ! Εγω ως ντροπαλη , εκει τον ηθελα , στα βασικα !!!! Και ηταν ολα τε.εια !!!

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω πρωτα ο θεος θα γεννησω στο ΕΛΕΝΑ ο αντρας μου θελει πααααρα πολυ να ειναι διπλα μου στην γεννα του μπεμπη μας....

απο την αρχη μας ειχε ενημερωσει η γιατρος μας οτι στο ΕΛΕΝΑ οι μπαμπαδες μπορουν να ειναι μεσα στην αιθουσα ωδινων και τοκετου ΜΟΝΟ εαν εχουν παρακολουθησει μαζι με την μαμα τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου

η παρουσια του μπαμπα σε περιπτωση καισαρικης απαγορευεται

πραγματικα ο καλος μου αντρουλης ηρθε μαζι μου σε 2 μαθηματα ανωδυνου<ηταν τα μονο υποχρεωτικα για τον μπαμπα> και μας εδωσαν ενα χαρτι με αριθμο πρωτοκολλου το οποιο θα πρεπει να εχει μαζι του την ημερα που θα παω να γεννησω γαι να μπορεσει να ειναι διπλα μου

ρωτησα την μαια που μας εκανε τα μαθηματα και μου ειπε οτι απαγορευεται η εισοδος οποιουδηποτε αλλου συνοδου στην αιθουσα ωδινων και τοκετου εαν δεν εχει αυτο το χαρτι παρακολουθησης των μαθηματων<πχ σε εμενα μονο ο αντρας μου μπορει να ειναι διπλα μου ακομα και στην αιθουσα ωδινων ουτε η μαμα μου δεν μπορει να μπει>

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

EGV GENNISA STO MHTERA!O GINAIKOLOGOS MOU AFISE TON SIZIGO NA MPEI MESA...OTAN FANIKE TO KEFALI TOU MIKROU MALIOSTA TOU IPE NA ERTHEI MPROSTA NA DEI KIOLAS TA MALLAKIA TOU POU MOLIS IXAN KSEPROVALEI!

PISTEVV OTI INE THEMA GINAIKOLOGOU KAI POS EXEI KOPSI TON ANTRA!AN THA ANTEKSEI I AN THA LIPOTHIMISEI

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω παντως ειμαι πολυ υπερ του να ειναι ο συζυγος μεσα!Γεννησα προσφατα στις 15 μαρτιου στη βιοκλινικη στη θεσσαλονικη και ο αντρας μου ηταν μεσα και τις 9 ωρες απο ωδινες μεχρι τοκετο.Ειναι και πολιτικη της κλινικης να ειναι ο συζυγος μεσα και ο γιατρος μου απο την αρχη τον ηθελε μεσα.Το πρωτο καιρο που το συζηταγαμε δεν ηθελε ουτε να ακουσει ο αντρας μου να ειναι μεσα.Με το καιρο και με κατι βιντεακια που ειδε στο νετ ειπε να μη το χασει το πανηγυρι!Παντως την ωρα που εβγαινε το παιδι καθοταν στον ωμο μου..δεν αντεξε να δει απο κατω(με πατουσαν και οι μαιες γιατι το παιδι ηταν ψηλα και ειχε βαλει και κουταλα ο γιατρος επειδη ειχε σφηνωσει το κεφαλι).Εκοψε και το λωρο και πηρε πρωτος το παιδι αγκαλια και μου το εβαλε πανω μου!!Οσο για το βρισιμο εγω παρα τις τεχνικες δυσκολιες αποδειχτηκα πολυ κυρια..αχνα δεν εβγαλα!!Βοηθησε βεβαια και η επισκληριδιος..

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο γι’ αυτό το λόγο, επειδή θέλω τον αντρούλη μου στο πλευρό μου και θέλει κι εκείνος πάρα πολύ να είναι κοντά μου, να με κάνει να γελάω, να με γαργαλάει, να μου κρατάει το χέρι….. θα γεννήσω (όταν…….) σε άλλο Μαιευτήριο, από αυτό που συνεργάζεται η Γυναικολόγος μου….. με άλλη γιατρό…..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω γεννησα στο ιασω και ο αντρας μου ηταν στις οδυνες για 2 ωριτσες(τοσο χρειαστηκε,γιατι τους αρχικους πονους τους περασα σπιτι)Μετα η γιατρος μου τον εστειλε να πει τα νεα(οτι γενναω)στα 30 ατομα που περιμεναν απο εξω.Δεν τον αφησε κ καλυτερα γτ δεν θα το ΑΝΤΕΧΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Η γυναίκα μου γέννησε στο Ιασώ το Μάϊο του 2009 και είμουν παρών τόσο στην αίθουσα οδινών όσο και στον τοκετό (γέννησε φυσιολογικά). Η εμπειρία είναι μοναδική τόσο στις οδίνες όσο και στον τοκετό. Θεωρώ οτι δεν πρέπει κανένας μελλοντικός μπαμπάς να χάσει την εμπειρία των οδινών. Όσο για τον τοκετό αν δεν αντέχει ας μην μπεί. Αλλά στις οδίνες τουλάχιστον να μπεί. Η εμπειρία είναι απίστευτη.

 

Εγώ που βρέθηκα και στην αίθουσα τοκετών (δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, απλά ο γιατρός μου είπε οτι αν πέσω ξερός θα με παρατήσουν εκεί, δεν θα ασχοληθεί κανένας μαζί μου) θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό. Είδα πρώτος το παιδί μου και άκουσα το πρώτο του κλάμα ενώ κρατούσα το χέρι της γυναίκας μου σε όλη την διάρκεια. Ήταν κάτι το απίστευτο. Τώρα που σε λίγο θα έρθει και το δεύτερο παιδάκι μας θα το επιχειρήσω ξανά.

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα στο ΜΗΤΕΡΑ με καισαρικη κ δεν αφηναν να μπουν οι συζυγοι στις ωδυνες.αναγκασα ομως τον γιατρο να το επιτρεψει γιατι τους απειλουσα οτι θα βγαλω ορους κ τα συναφη κ θα σηκωθω να φυγω.ημουν ρακος ψυχολογικα δε θα αντεχα να ημουν μονη μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γεννάω από μέρα σε μέρα και πραγματικά δεν θα ήθελα να είναι παρών ο άντρας μου την ώρα του τοκετού. Θεωρώ οτι αυτή είναι προσωπική στιγμή της μάνας με το παιδί της, όπως αντίστοιχα έχει και ο πατέρας τη δική του όταν τον φωνάζουν να δει το παιδί του για πρώτη φορά (μόνο του, χωρίς το συγγενολόι). Άσε που έχουν καταγραφεί διάφορα τραγελαφικά σε πατεράδες που δεν άντεξαν να βλέπουν και στη καλύτερη λιποθύμησαν και άνοιξαν το κεφάλι τους, στη χειρότερη έπαθαν εγκεφαλικό!!!!! Γι'αυτό άλλωστε τα μαιευτήρια βάζουν τους πατεράδες να υπογράψουν οτι παραμένουν στο χώρο του τοκετού με δική τους ευθύνη

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό άλλωστε τα μαιευτήρια βάζουν τους πατεράδες να υπογράψουν οτι παραμένουν στο χώρο του τοκετού με δική τους ευθύνη

 

Καλά, σε εμάς ο άντρας μου δεν υπέγραψε...Απλά μπήκε στο δωμάτιο, αφού και ο γιατρός δεν είχε πρόβλημα-το συζητήσαμε καιρό πριν με τον γιατρό-με όλο τον εξοπλισμό-κάμερες, φωτογραφικές-και κατέγραψε όλη τη διαδικασία στιγμή προς στιγμή...

 

Στα άλλα που λες, δεν μπορώ να συμφωνήσω ή διαφωνήσω, απλά γιατί καθένας έχει την άποψη του σε αυτό το θέμα!!!Εγώ δεν το έβλεπα έτσι, το έβλεπα ότι είναι ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ μας στιγμή και όχι προσωπική του καθενός...

 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να γεννήσεις όπως ακριβώς εσύ επιθυμείς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Στα άλλα που λες, δεν μπορώ να συμφωνήσω ή διαφωνήσω, απλά γιατί καθένας έχει την άποψη του σε αυτό το θέμα!!!Εγώ δεν το έβλεπα έτσι, το έβλεπα ότι είναι ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ μας στιγμή και όχι προσωπική του καθενός...

 

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να γεννήσεις όπως ακριβώς εσύ επιθυμείς...

 

Εννοείται οτι ο κάθε ένας έχει τη δική του άποψη και το βιώνει με διαφορετικό τρόπο!

Σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στο Ιασώ που γέννησα άφησαν....Είναι πολύ σημαντικό τη στιγμή αυτή να τη μοιραστείς με τον άντρα σου.Ο άντρας ποτέ δε θα νιώσει πώς είναι να φέρνεις μια ζωή στη ζωή!έτσι όμως του δίνεται η ευκαιρία, να το ζήσει.Είναι και από την άλλη σιγουριά και για τη μητέρα, να έχει κάπιον δικό της και να της δίνει κουράγιο.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω και τις 2 φορες που γεννησα δεν ηθελα να ειναι μεσα μαζι μου

και συμφωνουσε και ο αντρας μου σε αυτο.

Ειναι μια προσωπικη στιγμη και βιωνεται απο τον καθενα ξεχωριστα.:)

Link to comment
Share on other sites

kalimera kai apo mena eimai neo melos kai vriskw polu endiaferon ta osa murazeste mazi mas!eimai 25 etwn k prosfata ematha oti eimai egguos sto prwto mou paidaki..h alitheia einai oti de to eixa programmatisei aplws etuxe,an k sthn arxi panikovlithika twra exw arxisei na oikeiopoioyme me thn idea!sxetika me to thema eisodou tou patera sth genna egw exw na pw oti tha dextw na einai mazi mou k apo oso xerw k to nosok.einai simfwno.o antras mou thelei sa trelos parola auta sthn arxi den eixa thn idia apopsi alla exaitias tou oti anakalupsa oti de kaluptopmai apo to giatro mou..einai polu kalos sth douleia tou alla den exoume kali epikoinwnia einai to styl tou?de xerw alla opws eipa den eixa sto mualo mou thn eggumosini kai opws katalavainete den diathetw ta analoga xrimata k trexoume panikovlitoi!o siggekrimenos giatros einai oikogeneiakos filos opote ta xrimata tou isws na einai k anuparkta..tha mou peite giati na katsw?upoxreoume?alla osa xronia pigainw sauton gia ena test pap pote den antimetwpisa provlima..twra pou me pnigoun oi apories den ton vriskw pouthena k otan ton petuxw viazetai na me xepetaxei.tha ta akousei ola auta sth alli evdoamada apo to idio mou to stoma siga mi ntrapw..k an xreiastei tha allaxw!opote mias k sas kourasa o antras mou tha einai mazi mou dipla mou na mou krataei to xeri giati isws einai gia mena twra opws to skeutomai to mono sthrigma...

eyxaristw gia ola, pou moirazeste tis zwes sas mazi mas

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κι απο μενα ...

Περιμενω το πρωτο μου παιδακι κι εγω ....;)

Κι ο αντρας μου απο την πρωτη στιγμη μου ειπε οτι θα ειναι μεσα στην γεννα ... εχει εξασκηθει στα αιματα , ραμματα , βελονες και σ'ολα τα σχετικα γιατι τους κανουν εκπαιδευση στην δουλεια τους για ολα αυτα σε περιπτωση πολεμου και τα σχετικα { ειναι στρατιωτικος} .Εγω του ειπα οτι δεν θελω να ειναι μεσα γιατι απο ο,τι εχω ακουσει απο φιλες και γυρω ανθρωπους παιζει ή να με συχαθει ή να αηδιασει και τετοια... Οπως ειχα μια περιπτωση φιλης που ο αντρας της εκανε μηνες να την πλησιασει....

Οταν κατσαμε με την γιατρο μου και μιλησαμε για το οικονομικο θεμα ... μας ειπε οτι αν θελει να μπει εγω του ειχα πει οτι δεν αφηνουν ... μ'εκαψε η ατιμη :?:?:?:cool::cool::cool:

Το θεμα ειναι να πανε ολα καλα ... του ειπα οτι θα ακουσει πολλα εκεινην την ωρα :cool: εγω δεν ξερω τιποτα μετα την γεννα :cool:

 

Οπως π.χ η νυφη μου οταν την ρωτησε ο γιατρος της τι θελει να πει του αντρα της του ειπε: θελω το κεφαλι του σε χρυσο δισκο :-P:-P ε την αμοιρη ζοριζοταν ωρες και τελικα γεννησε με καισαρικη

 

Οταν ερθει η ωρα θα το ξανασυζητησουμε

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:?:-?:?Ειχα παρα παρα παρα παρα πολυ αγχος!!!! Ετρεμα ολοκληρη!!! Στην κυριολεξια!! :-(Δεν ηθελα να με ακουμπαει κανεις!!! :mad::mad:Ηθελα να φυγω!!! Δεν με ειχαν πιασει βεβαια και οι πονοι!!! Μονο τα νερα ειχαν σπασει!!! Δεν τους αφηναν να με προετοιμασουν!!!! :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

 

:D:-DΜεχρι που μπηκε ο αντρας μου μεσα και με ηρεμησε!!!!!! Εκατσε διπλα μου μεχρι το τελος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και οταν λεω τελος εννοω μεχρι την στιγμη που μου εδωσαν το μωρακι μας στη αγκαλια!!!! Η καλύτερη στιγμη της ζωης μου!!!!!!!!!!!!!!!!

:-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz:

 

Ειναι πολυ σημαντικο να εχεις καποιον δικο σου ανθρωπο εκεινη την στιγμη...........διπλα σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εναν ανθρωπο που σ'αγαπαει, σε στηριζει, και προσπαθει και αυτος με τον δικο του τροπο!!!!!!

 

Τωρα περιμενω το 2ο !!!!! Ανυπομωνω για αυτη τη στιγμη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο άντρας μου ήταν μαζί μου στο δωμάτιο ωδίνων, αλλά και την ώρα του τοκετού... Μου έδωσε απίστευτη δύναμη και κουράγιο! Μοιράστηκα μαζί του την ευλογημένη στιγμή που ήρθε στον κόσμο το μωράκι μας!! Αυτές τις στιγμές δεν τις αλλάζω με τίποτα στον κόσμο και θα ήταν άδικο για εκείνον να τις χάσει...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα στο ΜΗΤΕΡΑ που γεννησα εγω αφηνουν αλλα πρεπει να το θελει κι ο ιδιος ο μπαμπας και κυριως να το αντεχει,γιατι σε μας ετρεχαν συνεχεια οι τραυματιοφορεις και μαζευαν μπαμπαδες λυποθυμους...εμενα ο δικος μου οχι μονο μπηκε αλλα βοηθουσε πολυ και το γιατρο,και στις ωδινες και στο χειρουργειο ηταν.το ξανακανε ανετα !!!!!ειναι μοναδικη εμπειρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κι εμένα ο άντρας μου ήταν μέσα και στις οδύνες και στον τοκετό. Αυτός μάλιστα έκοψε το λώρο. Ήταν μοναδική εμπειρία και για τους δυο μας κι εκείνος είναι τρισευτυχισμένος που ήταν μαζί.

3zKtp2.png

S0Tjp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω θα γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο.στο αλεξανδρας δουλευω εκει οποτε το θεωρησα και φυσιολογικο!το ξερω οτι δεν αφηνουν μεσα το συζηγο αλλα ειμαι τυχερη γιατι δουλευει και η διδυμη αδερφη μου μαζι με μενα στο νοσοκομειο οποτε θα την εχω απο την αρχη μεχρι το τελος μαζι μου!νομιζω οτι θα ειναι οτι καλυτερο γιατι και αντεχει λογω δουλειας και τα παντα θα εκανε για μενα.....ολα καλα δηλαδη!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη κόρη μου την γέννησα στο Ιασώ. Ενώ είχαμε συμφωνήσει ότι θα είναι μαζί μου, μας είπαν πως δεν έχουν να του δώσουν αποστειρωμένα ρούχα και περιμένουν παραλαβή. Έμεινα μόνη μου 2 ώρες στο δωμάτιο ωδινών και μου φάνηκαν 2 αιώνες. Δεν θέλω να σχολιάσω την συμπεριφορά του προσωπικού γιατί το έχω κάνει σε άλλο τόπικ. Λίγο μετά την άφιξη του γιατρού μπήκε και ο σύζυγος μου αλλά δεν τον άφηναν να φύγει από δίπλα μου. Όταν η μικρή είχε κατέβει αρκετά (φαινόταν οι τρίχες του κεφαλιού της) κατάφερε να πάει σιγά σιγά προς τα κάτω αλλά μόλις τον καταλάβαιναν τον έστελναν πάλι δίπλα στο κεφάλι μου. Μετά πάλι τα ίδια στην αίθουσα τοκετού. Δεν κατάφερε να δει πολλά πράγματα αλλά με ηρεμούσε η παρουσία του πολύ.

Την δεύτερη κόρη μου την γέννησα στο Λητώ. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ η εμπειρία γέννας εκεί.

Τον άφησαν να συμμετέχει ενεργά, δηλαδή μου κράταγε κόντρα το πόδι κτλ. και φυσικά είδε τα πάντα και τον άφησαν να καθαρίσουν μαζί το προσωπάκι της μικρής. Μετά την δεύτερη γέννα δεθήκαμε ακόμη παραπάνω και αισθανόμαστε ότι έχουμε μοιραστεί την πιο συγκλονιστική εμπειρία της ζωής μας μαζί.

Δεν αηδίασε και ούτε έχουμε πρόβλημα στην ερωτική μας ζωή επειδή είδε την έξοδο του μωρού και ότι προηγείται αυτής...

 

Εξαρτάται καθαρά από τον χαρακτήρα του ανθρώπου και είναι κάτι τελείως υποκειμενικό.

 

Να σημειώσω πως ο σύζυγος μου αν δει λήψη αίματος ή ορό στο χέρι μπορεί και να λιποθυμήσει. Όταν είχαμε πάει για εξετάσεις στίγματος του είχαν φέρει πορτοκαλάδα και του έκαναν αέρα.... Όταν όμως χρειάστηκε να πάρουν αίμα από την 6 μηνών κόρη μας αυτός την συνόδεψε και όχι εγώ...

Κανένας δεν πρέπει να πιέζετε να κάνει κάτι που δεν αισθάνεται ο ίδιος πως θέλει να κάνει κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

tou exw pei xiliades fores oti xwris auton de tha ta eixa kataferei toso kala! Itan mazi mou apo tis wdines mexri to telos. De bgike oute defterolepto eksw giati opws eipe stous goneis mou ton xreiazomoun poly perissotero apo oti ekeinoi. Me xaideue, mou psithyrize kai mou ekane kompreses me neraki. Mou edwse kouragio stin teleutaia ekswthisi otan fwnaza oti den mporw allo. Ki otan eidame to mwraki mas imoun apla i pio eutyxismeni gynaika ston kosmo. Opws eipan oi nosokomes sto xeirourgeio "epitelous enas antras pu filaei ti gynaika tou molis gennisei!!!" An mporei kai thelei o antras sas min tou sterisete tin pio teleia stigmi tis zwi sas.

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ούτε καν να το συζητήσω (στον 1ο τοκετό) - δεν ήθελα εγώ.. ο άντρας μου ήταν ντεμύ.

Αλλά στον 2ο... έμεινε μέσα κατά λάθος !!!

 

Γέννησα σε διαφορετικό μαιευτήριο και με έβαλαν για τις ωδίνες σε ένα δωμάτιο που ήταν σα δωμάτιο ωδινών.

Ο σύζυγος μέσα, οι γιατροί μέσα, έλεγχαν τη διαστολή κλπ κλπ... κάποια στιγμή μου λέει ο γιατρός "σε ένα τεταρτάκι γεννάς". Ούτε κοίταξα ρολοι φυσικά - νύσταζα αισχρά ... :)

 

Ξαφνικά λέει ο γιατρός στη μαία "κατέβασε τα πόδια" κι αρχίζουν όλοι να κάνουν κάτι φουριόζοι ... ε, λέω κι εγώ με πάνε χειρουργείο... αμ δε !

Εννοούσε τα αποσπώμενα πόδια που είχε το κρεβάτι (βρισκόμουν σε μινι χειρουργείο!) και μέχρι να συνειδητοποιήσει ο άντρας μου τι γινόταν, αντίκρυσε το κεφάλι του γιου του

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, γνωριζετε αν στο παπαγεωργιου στη θεσσαλονικη επιτρεπουν να ειναι ο συζυγος μεσα?εστω μεχρι να με πανε στο χειρουργειο για να γεννησω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...