Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS


rena

Recommended Posts

Πόσο ασφαλής είναι η Mothercare;

 

Bender, καλά ψώνια! Και για ό,τι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε :-)

αυτο θελω να μαθω κ εγω..κατα ποσο ασφαλης ειναι. γιατι οσα εχω διαβασει κ ακουσει για τα καροτσακια ομως ειναι πολυ καλα!! εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο εσεις?? οικονομικο ομως οσο γινεται!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοίτα, η Mothercare είναι μεγάλη εταιρία. Φαντάζομαι ότι δεν βγάζει μόνο ένα καθισματάκι αυτοκινήτου και ότι καθισματάκι με καθισματάκι έχει διαφορά. Σε ενδιαφέρει κάποιο συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από έρευνα αγοράς μας βλέπω να καταλήγουμε σε Inglesina Zippy (free ή όχι) αφού είχε τα μαλακότερα υλικά, ήταν ελαφρώς πιο σημαζεμένο και τέλος μας φάνηκε ότι είχε καλύτερη κύλιση (λιγότεροι κραδασμοί). Μένει να δούμε από που θα το πάρουμε... Ο μάρσιπος inglesina τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από έρευνα αγοράς μας βλέπω να καταλήγουμε σε Inglesina Zippy (free ή όχι) αφού είχε τα μαλακότερα υλικά, ήταν ελαφρώς πιο σημαζεμένο και τέλος μας φάνηκε ότι είχε καλύτερη κύλιση (λιγότεροι κραδασμοί). Μένει να δούμε από που θα το πάρουμε... Ο μάρσιπος inglesina τι λέει;

 

Το πρωτο μας καροτσι ηταν το inglesina zippy free και το χρησιμοποιουσαμε μεχρι πριν ενα μηνα....ειναι υπεροχο καροτσι,πολυ ελαφρυ,ωραιο στην οδηγηση....ΑΛΛΑ....εχει ενα μειονεκτημα που μας εκανε να αλλαξουμε καροτσι!Ειναι αρκετα στενο(το καθισμα εννοω)....στην αρχη ολα καλα....οσο μεγαλωνε το παιδι βλεπαμε οτι ηταν οριακο.....η απογοητευση ηρθε τωρα τον χειμωνα,που της βαλαμε το μπουφανακι της (13 μηνων) και το παιδι καθοταν με τα χερακια ακουνητα σαν ρομποτακι,δεν χωρουσε.....συν οτι επειδη τα πρωινα την εχω μαζι μου στην δουλεια μου και δεν εχω χωρο για παρκοκραβατο,κοιμοταν στο καροτσι.Ανασκελα οι ωμοι της ηταν σφηνωτα...δεν μπορουσε να γυρισει ουτε για πλακα!!!Και δεν ειναι και μεγαλοσωμη η μικρη μου....υψος-κιλα ειναι στα φυσιολογικα για την ηλικια της!!

Τελικα επειτα απο ψαξιμο για πιο φαρδυ πλεον καροτσι και μιλω παντα για το καθισμα....πηραμε το maclaren XLR !!!Εχω ενθουσιαστει τρελα....ειναι λιγο πιο ελαφρυ απο το inglesina...σε φαρδος γενικο ειναι σχεδον το ιδιο....αλλα το εσωτερικο του καθισματος απο ωμο σε ωμο ειναι 0,40cm ενω το inglesina ειναι 0,27.Συν εχει επιπροσθετο στρωματακι για τον υπνο πολυ μαλακο,μαξιλαρακι ειδικο για νεογεννητα και πιο ευκολοχρηστο ποδοσακο με φερμουαρ!!!

Σιγουρα ο καθενας κοιταει την χρηση που θα κανει στο καροτσι και τι βολευει τον καθενα!!!

 

Το μειονεκτημα ομως αυτο της inglesina οφειλω να το πω.....κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο καροτσι.....και η τιμη του zippy free με το maclaren ειναι η ιδια.(τουλαχιστον τοτε που εμεις το πηραμε).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχίσαμε κι εμείς το ψάξιμο για καρότσι... το σύστημα της chicco s3 trio (με τρεις ρόδες) το γνωρίζετε; Έχει καμία μαμά εμπειρία να μου πει κι εμένα;

http://www.chicco.gr/el/en_karotsi_s3_trio_black_andromeda_72.html

Link to comment
Share on other sites

Έφη το συγκεκριμένο δεν το ξέρω, αλλά σε γενικές γραμμές τα τρίτροχα καρότσια είναι μεγαλύτερα/φαρδύτερα/βαρύτερα από τα (περισσότερα) τετράτροχα και πιάνουν περισσότερο χώρο όταν είναι κλειστά. Το πλεονέκτημά τους είναι ότι συνήθως μανουβράρονται πιο εύκολα από τα τετράτροχα. Επίσης είναι παντός εδάφους, με λιγότερους κραδασμούς στο ανεβοκατέβασμα πεζοδρομίων. Είναι ιδανικά για γρήγορο περπάτημα και για μεγάλες αποστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο μας καροτσι ηταν το inglesina zippy free και το χρησιμοποιουσαμε μεχρι πριν ενα μηνα....ειναι υπεροχο καροτσι,πολυ ελαφρυ,ωραιο στην οδηγηση....ΑΛΛΑ....εχει ενα μειονεκτημα που μας εκανε να αλλαξουμε καροτσι!Ειναι αρκετα στενο(το καθισμα εννοω)....στην αρχη ολα καλα....οσο μεγαλωνε το παιδι βλεπαμε οτι ηταν οριακο.....η απογοητευση ηρθε τωρα τον χειμωνα,που της βαλαμε το μπουφανακι της (13 μηνων) και το παιδι καθοταν με τα χερακια ακουνητα σαν ρομποτακι,δεν χωρουσε.....συν οτι επειδη τα πρωινα την εχω μαζι μου στην δουλεια μου και δεν εχω χωρο για παρκοκραβατο,κοιμοταν στο καροτσι.Ανασκελα οι ωμοι της ηταν σφηνωτα...δεν μπορουσε να γυρισει ουτε για πλακα!!!Και δεν ειναι και μεγαλοσωμη η μικρη μου....υψος-κιλα ειναι στα φυσιολογικα για την ηλικια της!!

Τελικα επειτα απο ψαξιμο για πιο φαρδυ πλεον καροτσι και μιλω παντα για το καθισμα....πηραμε το maclaren XLR !!!Εχω ενθουσιαστει τρελα....ειναι λιγο πιο ελαφρυ απο το inglesina...σε φαρδος γενικο ειναι σχεδον το ιδιο....αλλα το εσωτερικο του καθισματος απο ωμο σε ωμο ειναι 0,40cm ενω το inglesina ειναι 0,27.Συν εχει επιπροσθετο στρωματακι για τον υπνο πολυ μαλακο,μαξιλαρακι ειδικο για νεογεννητα και πιο ευκολοχρηστο ποδοσακο με φερμουαρ!!!

Σιγουρα ο καθενας κοιταει την χρηση που θα κανει στο καροτσι και τι βολευει τον καθενα!!!

 

Το μειονεκτημα ομως αυτο της inglesina οφειλω να το πω.....κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο καροτσι.....και η τιμη του zippy free με το maclaren ειναι η ιδια.(τουλαχιστον τοτε που εμεις το πηραμε).

 

Είσαι ακριβώς η περίπτωση που ψάχνουμε :) Ετοιμαζόμουν να ρωτήσω μέχρι τι ηλικία είναι τα συστήματα (π.χ. inglesina zippy free) και μέχρι τι τα πιο "απλά" καρότσια (π.χ. maclaren techno xlr); Από ότι βλέπω λόγω και μόνο στενότητας το maclaren κάνει για πιο μεγάλα παιδάκια. Οι προδιαγραφές τους για τα κιλά είναι το ίδια;

Επίσης, το maclaren μου φάνηκε (από το youtube) πιο δύσκολο στο κλείσιμο, σωστά; Ήθελα να ρωτήσω και εάν κουμπώνει εύκολα το συμβατό πορτ μπεμπέ, αλλά εσύ προφανώς δε χρειάστηκε να το πάρεις, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα!

Έχω αρχίσει κι εγώ να ψάχνω για καροτσάκι και έχω δει κάποια και σε μαγαζιά.

Αλλά η αναζήτηση πάει καλά ακόμα!

Να σας πω εμένα για τα maclaren (και τα xt και τα xlr) μου φάνηκε ότι όταν είναι κλειστά οι ρόδες, που πριν πατούσαν κάτω, ακουμπάνε στο ύφασμα του καθίσματος εκεί που κανονικά έχει το κεφαλάκι του το παιδί!!!???

Το είδα λίγο περίεργο αυτό δεν ξέρω...Κάποια κοπέλα που έχει το συγκεκριμένο καρότσι έχει παρατηρήσει τίποτα τέτοιο?

 

bGMQp3.png?6xqcHzTu

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είσαι ακριβώς η περίπτωση που ψάχνουμε :) Ετοιμαζόμουν να ρωτήσω μέχρι τι ηλικία είναι τα συστήματα (π.χ. inglesina zippy free) και μέχρι τι τα πιο "απλά" καρότσια (π.χ. maclaren techno xlr); Από ότι βλέπω λόγω και μόνο στενότητας το maclaren κάνει για πιο μεγάλα παιδάκια. Οι προδιαγραφές τους για τα κιλά είναι το ίδια;

Επίσης, το maclaren μου φάνηκε (από το youtube) πιο δύσκολο στο κλείσιμο, σωστά; Ήθελα να ρωτήσω και εάν κουμπώνει εύκολα το συμβατό πορτ μπεμπέ, αλλά εσύ προφανώς δε χρειάστηκε να το πάρεις, σωστά;

 

Σιγουρα παιζει ο σωματοτυπος του καθε παιδιου...αλλα και η χρηση που θα κανεις στο καροτσι!

Η κορη μου στον χρονο επανω ηταν 9.500 κιλα και 76 ποντους υψος....ειμασταν στον μεσο ορο.Στο inglesina δεν χωρουσε πλεον...ετσι αφου πηραμε καινουργιο το εδωσα στον αδελφο μου οπου ο ανηψουλης μου ειναι 2μιση μηνων!!Τον βαλαμε στο καροτσι και γεμισε ολο!!!Τρελαθηκαμε....και ειναι κι αυτος τωρα 5900 κιλα και κοντα 60 ποντους!Αφου αναρωτηθηκαν πως κοιμοταν εκει μεσα η κορουλα μου!!!Πολυ στενο!!Κατα τα αλλα οπως ειπα και στο προηγουμενο ποστ μου,το inglesina ειναι μικροκαμωμενο,ελαφρυ και κλεινει ευκολα (αυτοι ηταν και οι λογοι που το πηραμε).Επισης το εκανα χρηση και για να κοιμαται το παιδι και εκει δεν βολευε καθολου η στενοτητα του!

Το maclaren τωρα..κανει απο νεογεννητο!!!!Ξεχωρα το μαλακο πορτμπεμπε που κουμπωνει επανω και απο την μερια να το βλεπουν οι γονεις,εχει και εξτρα προστατευτικο μαξιλαρακι για το κεφαλακι των νεογεννητων και ο ποδοσακος ειναι μεγαλος και φτανει αρκετα ψηλα στο καροτσι!Η κουκουλα του κατεβαινει αρκετα χαμηλα (οπως και στο inglesina zippy free....αν θυμαμαι καλα το απλο zippy ειχε πιο μικρη κουκουλα) συν το εξτρα στρωματακι (πολυ μαλακο) για τον υπνο,αλλα και για να καθεται πιο αναπαυτηκα το μωρο!!

Σαν κατηγοριες θεωρω οτι ειναι τα ιδια....στα κιλα ειναι εως 15!!!

Εχουν διαφορετικο τροπο κλεισιματος,αλλα ειναι και οι δυο εξισου ευκολοι!!!!Απλα στο maclaren θα πρεπει να σκυβεις για να κλεισει τελειως,αλλα ειναι παρα πολυ ευκολο πραγματικα!!!

Για το πορτ μπεμπε δεν ξερω πως ακριβως κουμπωνει,αλλα οπως το ειχα δει φαινοταν παρα πολυ απλο!!!!

Και να συμπληρωσω οτι το maclaren ειναι ακομη πιο ελαφρυ απο το inglesina και πιο ευελικτο στην οδηγηση.....ενα απο τα πολλα που μας ενθουσιασε ειναι οτι λιγο να το πιεσεις να να σηκωθει σουζα για να ανεβεις πχ πεζοδρομιο.....σηκωνεται για πλακα,ενω το inglesina ηθελα να βαλεις πιο πολυ δυναμη!!!!

Οπως ξαναειπα και τα δυο ειναι πολυ καλα καροτσια.....αλλα αν ηξερα απο την αρχη αυτα που ξερω τωρα και τα πρακτικα μερη...θα επαιρνα απο την αρχη το maclaren!!!

Καλο θα ειναι να πας και να τα δεις και τα δυο απο κοντα και να αποφασησεις τι τελικα εσενα θα βολεψει!!!

Καταθετω απλα την εμπειρια μου!!!!;)

 

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα!

Έχω αρχίσει κι εγώ να ψάχνω για καροτσάκι και έχω δει κάποια και σε μαγαζιά.

Αλλά η αναζήτηση πάει καλά ακόμα!

Να σας πω εμένα για τα maclaren (και τα xt και τα xlr) μου φάνηκε ότι όταν είναι κλειστά οι ρόδες, που πριν πατούσαν κάτω, ακουμπάνε στο ύφασμα του καθίσματος εκεί που κανονικά έχει το κεφαλάκι του το παιδί!!!???

Το είδα λίγο περίεργο αυτό δεν ξέρω...Κάποια κοπέλα που έχει το συγκεκριμένο καρότσι έχει παρατηρήσει τίποτα τέτοιο?

 

 

οχι δεν συμβαινει αυτο!Καταρχην οταν μαζευει το καροτσι συμπιεζεται και οταν κλεινει ακουμπαει στο κατω μερος του καθισματος του καροτσιου,οχι πανω στις ροδες!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πολύ κατατοπιστικά τα σχόλιά σας! Μετά από ψάξιμο αρκετό πάνω στο θέμα, προσανατολίζομαι προς το Chicco Trio enjoy fun, και λόγω τιμής βέβαια. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Έχετε να αναφέρετε κάτι αρνητικό για την εταιρία?

Σίγουρα το Peg perego switch και Iglesina zippy φαίνονται καλύτερα, αλλά το πρώτο είναι πολύ βαρύ, και το δεύτερο πολύ στενό. Έχει αγοράσει κάποια της Chicco? Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

lJpep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δείτε και σε αυτό το φόρουμ που έχει πολλές πληροφορίες για διάφορα καρότσια, καρεκλάκια αυτοκινήτου και γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τη μετακίνηση μωρών: http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=219

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλά τρίροδα καρότσια έχει www.beboulino.gr Φαίνονται πολύ ωραία, και η περιγραφή τους λέει ότι είναι από αλουμίνιο. Από τιμές δεν ξέρω. Εγώ πήρα ένα Ηαuck καρότσι (γερμανική εταιρεία) από την Γερμανία. Είχε όλα μέσα 3 σε 1 δηλαδή και πλήρωσα μόνο 420 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια, είδα το καρότσι Ferrari Kooga. Το έχετε ακουστα; Ψάχνω στο νετ πληροφορίες και το εχω βρει σε λιγα site. Κάπου διάβασα ότι ειναι μαιμούδες. Βγαινουν μαιμουδες καρότσια;:confused::confused::confused::confused: πρώτη φορα το ακουσα.

 

http://www.newbabyland.com/stroller-ferrari-kooga-p21698-l2.html

 

Καμια ιδέα;;;Ουτε στο youtube δεν εχει πληροφορίες...:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σαν νεος πατερας και μετα απο αρκετο ψαξιμο για ενα καλο καροτσι στα ορια του φυσιολογικου καροτσιου και αναγκων και οχι αυτου για να κανουμε μούρη στην παρέα ή στην βολτα, πηρα το Hauck Condor και ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Γερμανικο αν και τους σιχαίνομαι, πολυ στιβαρή κατασκευή πολυ καλο και για την γυναίκα μου.

Να κοιτατε παντα το πορτ παγκαζ σας αν χωραει το καροτσι εκτος αν εχετε αγροτικο αυτοκινητο.

Ηταν να παρω το Malibu αλλα με απέτρεψαν οι κριτικες σε ξενα sites και δεν το πηρα, και δεν εχασα.

Αυτα να ειστε καλα ολοι

 

Η τιμη του σε προσφορά 200? μονο καρότσι ή τα διπλάσια για 3 σε 1.

Link to comment
Share on other sites

Απο εδω. Αν δεν κανω λαθος ειναι και αποκλειστικος αντιπροσωπος, ετσι τουλαχιστον μου ειπε. Bebe-jou. Συγνωμη δεν θελω να κανω διαφημιση, απλα ενημερωση.

Παρεπιπτοντως σε πεντε μαγαζια που κοιταξα για κουνια και σιφονιερα ειναι το μονο που μου εδειχνε επιπλα εισαγωγης και οχι ελληνικα.Δεν εχω προβλημα με τα Ελληνικα αλλα αν βλεπατε θα καταλαβαινατε την διαφορα. Ενδεχομενως και η καλη τιμη για το καροτσι να προεκυψε οτι πηρα ολα τα πραγματα απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ωραίο το Condor. Και εγώ αυτό έχω σε πράσινο χρώμα. Πάντως δεν νομίζω ότι το κατάστημα που ανέφερες πάνω είναι αποκλειστικός αντιπρόσωπος γιατί έχω δει και αλλού στην Ελλάδα να πουλάνε αυτή τη μάρκα.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο ανεφερα φιλη GEOANNA οτι ετσι μου ειπε, δεν το γνωριζω.

Εγω το πηρα σε κιτρινομαυρο.

Αν το τιρκουαζ εβγαινε σε μαυρο και οχι καφε σκρουρο θα ηταν το καλυτερο χρωμα του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...