Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS


rena

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ MAXI COSI MURA 4?ΕΑΝ ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΤΗΣ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ.

 

δεν το έχω δει από κοντα αλλα στις κριτικές διάβασα ότι είναι 17 κιλά. πάει καλά στο τούλημα αλλά θα μπορείς να το ανεβοκατεβάζεις σε σκάλες ή στο αυτοκίνητο;

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια ευχαριστώ!

είδα και τα δύο από κοντά και ενώ το mclaren με κέρδισε, "κόλλησα" με τον τρόπο που κλείνει. Προφανώς όταν το κλείνεις πρέπει να το ρίχνεις κάτω στο δρόμο.δεν σκονίζεται όμως έτσι;; και αν ο δρόμος είναι βρωμικος;; όσες το έχετε, πώς το βολεύεστε;;

από την άλλη το inglesina είναι πανεύκολο στο κλείσιμο και δεν πέφτει κάτω όταν κλείνει.

ευχαριστώ!

 

Τι εννοεις; Ο σκελετος χαμηλωνει πολυ αλλα το υφασμα δεν ακουμπαει κατω! Ποιο maclaren ειδες και σου αρεσε;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ερωτεύτηκα το PEG PEREGO ARIA και το πήραμε τελικά. Η πωλήτρια μας είπε από 3 μηνών και μετά, ΑΛΛΑ μέσα οι οδηγίες γράφουν από 6 μηνών!!!!Επειδη γεννάω και εγώ Οκτώβρη, σκεφτήκαμε οτι τους πρώτους μήνες δε 8α ήμαστε όλο βόλτες. Πήραμε και το κάθισμα αυτοκινήτου που είναι από μηδέν και εφαρμόζει, οπότε αν χρειαστεί να βγούμε 8α χρησιμοποιήσουμε αυτό.

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι ενώ πρέπει τα καρότσια για αρχή να είναι οριζόντια για την πλατούλα, τα καθισματάκια δεν είναι!!!! Έχει κανείς καμιά απάντηση γι αυτό???

 

τα καθισματάκια του αυτοκινήτου έχουν αυτή την κλίση γιατί έτσι είναι υποχρεωμένες οι εταιρίες βάση ευρωπαικής οδηγίας ώστε να πάρουν έγκριση, για λόγους ασφαλειας. αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι μέχρι 6 μηνών η πλάτη τους πρέπει να είναι τελείως ίσια γιατί διαφορέτικά επιβαρύνεται το αναπνευστικό τους σύστημα. θα σου πρότεινα με καμιά πετσέτα και κάποιο στρωματάκι να "ισιώσεις" την πλάτη του καροτσιού μέχρι να μεγαλώσει λίγο το μπεμπάκι σου και να περιοσίσεις στο ελάχιστο τις μετακινήσεις με το αυτοκίνητο στο καθισματάκι. εγώ προσωπικά αγόρασα πορτ μπεμπέ αυτοκινήτου και τον βάζω μέσα. μετά τον 6ο θα τον βάλω στο καθισματάκι του αυτοκινήτου... δυστυχώς δεν θυμάμαι που το διάβασα για να σου βάλω τη διευθυνση...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω δει από κοντα αλλα στις κριτικές διάβασα ότι είναι 17 κιλά. πάει καλά στο τούλημα αλλά θα μπορείς να το ανεβοκατεβάζεις σε σκάλες ή στο αυτοκίνητο;

Εκει που μενω εχει χωματοδρομο και θελω κατι να αντεξει.Βεβαια μου αρεσει και θα το παρω με πορτ μπεμπε και καθισμα αυτοκινητου εννοειται απο το εξωτερικο.Μενω σε μονοκατοικια που δεν εχει σκαλες οποτε τετοιο προβλημα δεν υπαρχει και οσο για το αυτοκινητο επειδη δεν οδηγω θα εχω και τον συζυγο για τα "βαρη".:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις; Ο σκελετος χαμηλωνει πολυ αλλα το υφασμα δεν ακουμπαει κατω! Ποιο maclaren ειδες και σου αρεσε;

 

η κουκούλα όμως ακουμπάει στις ρόδες..αυτό με χάλασε. είμαι και λίγο σιχασιάρα, (τύπος που βγάζει παπούτσια έξω από το σπίτι κλπ) οπότε θεωρώ ότι θα κάθομαι όλη την ώρα να το καθαρίζω στην κουκούλα!το zippy κλείνει πραγματικά με μία κίνηση και ένα χέρι, χωρίς να σκύψεις καθόλου. έτσι απλά το σηκώνεις και το βάζεις στο αμάξι, ή στέκεται όρθιο σε μία γωνιά. το mac πρέπει να είναι ξάπλα συνεχώς!!

:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εφόσον το βάρος δε σου είναι πρόβλημα θα σου πρότεινα να διαβάσεις κριτικες σχετικά με το πως τσουλάει (βάλε στο google το όνομα του καροτσιού και γράψε δίπλα reviews). γενικά τσουλάνε καλύτερα αυτά που έχουν ρόδες με αφρό ή αέρα και καλές αναρτήσεις και στις 4 ρόδες. αν σε ενδιαφέρει και για 3ροδο ρίξε αν θες μια ματιά και στο high treck της bebe comfort (θα το βρεις στα lapin) που έχεις τη δυνατότητα να το δεις από κοντά άρα να έχεις καλύτερη άποψη επι του θέματος.

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα θελω καθολου τα 3ροδα.Απο reviews που εχω διαβασει ολοι ειναι ευχαριστημενοι το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι μπορεις να το παραγγειλεις απο τα lapin house οπως λες αλλα δεν εχουν ουτε ενα για να το δεις απο κοντα και δεν προτιθενται και να φερουν.Εαν δεν το δω δεν ξερω.Επειδη ειδα σε παλια συζητηση εδω οτι η Κωνσταντια πηρε το ιδιο σε 3ροδο ελεγα μηπως με διαφωτησει καλυτερα που το εχει χρησιμοποιησει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα θελω καθολου τα 3ροδα.Απο reviews που εχω διαβασει ολοι ειναι ευχαριστημενοι το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι μπορεις να το παραγγειλεις απο τα lapin house οπως λες αλλα δεν εχουν ουτε ενα για να το δεις απο κοντα και δεν προτιθενται και να φερουν.Εαν δεν το δω δεν ξερω.Επειδη ειδα σε παλια συζητηση εδω οτι η Κωνσταντια πηρε το ιδιο σε 3ροδο ελεγα μηπως με διαφωτησει καλυτερα που το εχει χρησιμοποιησει.

Στην Καλλιθέα το έχουν, και στη Γλυφάδα πέρσι το είχαν. Σε ποιο lapin πήγες?

Edit συγγνώμη μνόμιζα ότι έλεγες για το High Trek.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια και από εμένα! Μπήκα και εγώ στον αγώνα ανεύρεσης καροτσιου! Έχει καμια υπ' όψη της το νεο travel sytem της chicco? Με προβληματίζει άν είναι ευρύχωρο και αν έχει ανάρτηση. Γενικά μήπωςέρεται ποιο καρότσι έχει την καλύτερη ανάρτηση;

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ HIGH TREK (ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ) ΣΕ ΚΑΦΕ. http://www.bebeconfort.com/collection/UK/prom_poussette_high_trek.htm

ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΤΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙ. ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΤΑ LAPIN ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΣΕ ΚΟΚΚΙΝΟ) ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΓΚΩΔΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΠΟΡΤ ΠΑΓΚΑΖ (ΕΧΟΥΜΕ ΤΖΙΠ). ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψάχνω για ελαφρύ καρότσι για παιδάκι σχεδόν 1χρ. Με αυτό θα πηγαίνουμε τον μεγάλο στο σχολείο. Ο δρόμος είναι χάλια με σκαλάκια και πεζοδρόμια. Επίσης, χειμωνιάζει και θα ήθελα να έχει και ποδόσακο γιατί το πρωί το κρύο είναι αρκετό.Αν κάποιος έχει κάποιο καρότσι στο μυαλό του ας μας πει!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια για άλλη μια φορά θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθεια σας.

Σκεφτόμαουν να αγοράσω το καρότσι της peg perego (trio) από το internet μπας και γλυτώσω κανά φράγκο. Το θέμα είναι ότι φιλικό μας ζευγάρι θέλει να μας το κάνει δώρο αλλά όταν τους πρότεινα να το κλείσουν μέσω Internet για να τους έρθει φθηνότερα δεν τρελάθηκαν και με τη ιδέα και θέλουν να το αγοράσουν κανονικά από μαγαζί όσο και αν στοιχίζει. Το θέμα είναι ότι πρώτον δεν θέλω να τους γδάρω και δεύτερον επειδή αυτά είναι και λίγο δανεικά θα υποχρεωθώ σε ανάλογη περίσταση να κάνω και εγώ με τη σειρά μου ένα ακριβό δώρο.

Γνωρίζετε κάποια μαγαζιά που έχουν λίγο καλύτερες τιμές σε σχέση με άλλα? Ελεγα να πήγαινα στο Λητώ να κοιτάξω αλλά πιστευω ότι τα πολυκαταστήματα είναι και τα πιο ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειχαμε ψηθει για maclaren αλλα πηραμε απο lapin to MILA της bebeconfort κλεινει σαν ομπρελα, κανει απο 3 μηνων ξαπλωνει τελειως ειναι ελαφρυ (7 κιλα) και μικρο κλειστο 94ποντοι. κλεινει ευκολα ,στεκεται ορθιο, ευκολο στην οδηγηση . το μονο αρνητικο ειναι ο τροπος που ξαπλωνει η πλατη. το βολευτηκαμε πολυ. Α! και το καλυτερο επειδη ηταν το 2ο καροτσι κ δεν το βιστηκαμε το πηραμε απο αλλαγες ρουχων απ την βαφτιση. μας βγηκε τσαμπε!!!!! (169ε εχει)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειχαμε ψηθει για maclaren αλλα πηραμε απο lapin to MILA της bebeconfort κλεινει σαν ομπρελα, κανει απο 3 μηνων ξαπλωνει τελειως ειναι ελαφρυ (7 κιλα) και μικρο κλειστο 94ποντοι. κλεινει ευκολα ,στεκεται ορθιο, ευκολο στην οδηγηση . το μονο αρνητικο ειναι ο τροπος που ξαπλωνει η πλατη. το βολευτηκαμε πολυ. Α! και το καλυτερο επειδη ηταν το 2ο καροτσι κ δεν το βιστηκαμε το πηραμε απο αλλαγες ρουχων απ την βαφτιση. μας βγηκε τσαμπε!!!!! (169ε εχει)

Εχεις να μου βαλεις λινκ να το δω και γω ψαχνω για φιλη ,βαζω στο γοογκλ αλλα δεν το βρισκω...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις να μου βαλεις λινκ να το δω και γω ψαχνω για φιλη ,βαζω στο γοογκλ αλλα δεν το βρισκω...[/quote

δεν ξερω να βαλω το σαιτ απευθειας μπες στα lapin βρεφαναπτυξη κ το εχει (διορθωση ειναι 6 κιλα). και το κιτ στερεωσης για το καθισματακι(που το γραφει στα προαιρετικα) το ειχε στο πακετο. μαλλον στο σαιτ ειναι τα παλια χρωματα γιατι το χρωμα που πηραμε εμεις δεν το εχει.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια για άλλη μια φορά θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθεια σας.

Σκεφτόμαουν να αγοράσω το καρότσι της peg perego (trio) από το internet μπας και γλυτώσω κανά φράγκο. Το θέμα είναι ότι φιλικό μας ζευγάρι θέλει να μας το κάνει δώρο αλλά όταν τους πρότεινα να το κλείσουν μέσω Internet για να τους έρθει φθηνότερα δεν τρελάθηκαν και με τη ιδέα και θέλουν να το αγοράσουν κανονικά από μαγαζί όσο και αν στοιχίζει. Το θέμα είναι ότι πρώτον δεν θέλω να τους γδάρω και δεύτερον επειδή αυτά είναι και λίγο δανεικά θα υποχρεωθώ σε ανάλογη περίσταση να κάνω και εγώ με τη σειρά μου ένα ακριβό δώρο.

Γνωρίζετε κάποια μαγαζιά που έχουν λίγο καλύτερες τιμές σε σχέση με άλλα? Ελεγα να πήγαινα στο Λητώ να κοιτάξω αλλά πιστευω ότι τα πολυκαταστήματα είναι και τα πιο ακριβά.

Αν μένεις Θεσ/νικη κοίταξε στην ποδηλατούπολη έχει και κάποια προηγούμενης σεζόν και στα ΒΕΒΕ ΗΟΜΕ που είναι λίγο πιο οικονομικά από τα Λητώ.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ενδιαφερομαι κι εγω για το high trek της bebe confort, αλλα δε βρηκα οσο και αν εψαξα στο ιντερνετ, μεχρι ποσο μηνων θα το χρησιμοποιησει ο μπεμπης. δε θα ηθελα να παρω ενα καροτσι μονο πχ. για 1 χρονο ...!!

αν ξερει καποιος-καποια ας με βοηθησει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σε όλες

ειμαι καινουρια. βρισκομαι στην 30η βδομαδα και ξεκινησα το ψαξιμο για καροτσάκι

εχω ενθουσιαστει με το Stokke Explory αλλα θα ηθελα την αποψη απο κάποια μανουλα που το εχει και το χρησιμοποιει αναφορικα με το βάρος του κυριως

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο μπερδεμα με τα καροτσάκια. Και οι τιμές απαράδεκτες... Μήπως έχει αγοράσει κανείς από τα καροτσάκια combi του mytoys.de; Είναι από 0-3 και φτηνά, αλλά δεν είμαι σίγουρη για την εμφάνιση και τη λειτουργικότητα. Αν δε μου αρέσει τελικά μπορώ να το επιστρέψω εύκολα;

Επίσης, πόσα κιλά πρέπει να φροντίσω να βρω ένα τέτοιο καρότσι ώστε να θεωρείται ελαφρύ;

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είδα το μοντέλο που λες, μοιάζει με το xlr θεωρώ την εταιρεία αυτή κορυφαία!!!

Δεν καταλαβαίνουν τίποτε τα καρότσια τους και έχω παρατηρήσει ότι στο δρόμο τα περισσότερα μπεμπάκια κυκλοφορούν με αυτά (για Γλυφάδα τουλάχιστον...)

Και τα χρώματα πολύ ωραία αλλά μήπως λερώνουν εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

εμείς πήραμε το xlr από pramworld.co.uk, το οποίο μοιάζει πάρα πολύ με το 4 season ryder.Στοίχισε αν θυμάμαι καλά 240 λίρες μαζί με τα μεταφορικά . Είναι κορυφαίο καρότσι, αρκετά ελαφρύ και η μικρή το έχει ευχαριστηθεί πολύ. Άσε που δεν υπάρχει λόγος να φορτωθείς με ένα ογκώδες πολυκαρότσι, γιατί μπορείς άνετα από νεογέννητο.

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...