Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS


rena

Recommended Posts

νομίζω πως είναι λάθος να επιλέγεται καρότσι σύμφωνα με το βάρος του. Το πιο ελαφύ καρότσι εξυπηρετει το φόρτωμα ξεφόρτωμα από αμάξι κλπ αλλά νομίζω πως χάνει σε θέμα άνεσης για το παιδί σε μεγάλες βόλτες (χειρότερες αναρτήσεις, πολλαπλοί κραδασμοί για το σώμα του μωρού κλπ) .Όπως ενα μικρό αμάξι πόλης είναι πιο ευκολοδήγητο μέσα σε αστικό κέντρο που όμως για την βόλτα εκτός πόλης γίνεται κουραστικό σε σχέση με ένα μεγαλύτερο - βαρύτερο και ασφαλέστερο αυτοκίνητο

Βέβαια επειδή δεν μπορούμε να πάρουμε καρότσια για όλες τις χρήσεις καλά είναι να εκτιμούμε σωστά τα πράγματα και να επιλέγουμε ανάλογα με αυτά που θα καλύψουν καλύτερα τις πραγματικές μας ανάγκες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια εγώ πήρα το pliko switch τελικά. Για κάποιο καιρό αμφιταλαντευόμουνα ανάμεσα σε αυτό και στο απλό, ευτυχώς που στο τέλος πήρα αυτό που γυρνάει. Εγώ είμαι ιδιαίτερα ανασφαλής τύπος και δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να βγαίνει έξω με το μωρό και να μην το βλέπω. Τώρα αναπάσα στιγμή το βλέπω και είμαι ήσυχη. Κάθε φορά που βγαίνουμε έξω αυτό σκέφτομαι και λέω στον άντρα μου:φαντάζεσαι να παίρναμε το άλλο;Θα σταματάγαμε όλη την ώρα να δούμε τι κάνει. Ακόμα και τώρα που είναι 5 μηνών δεν το έχω γυρίσει ακόμα. Σιγά σιγά όμως θα αρχίσω να το γυρνάω μη βλέπει συνέχεια την μαμα το παιδί. Είναι όμως θηρίο. Πηγαίνει πολύ καλά στο δρόμο, ανεβαίνει με ευκολία τα πεζοδρόμια έχει ωραία φρένα. Αλλά είναι τεράστιο και στο ασανσερ μου δεν χωράει δυστυχώς και έτσι το αφήνω στο πορτ παγκάζ.Αυτό που δεν με άφησε ευχαριστημένη είναι η τσάντα που έχει. Είναι πολύ μικρή.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

μηπως εννοεί αυτα τα κιλά χωρίς το καθισμα του καροτσιού? γιατι όταν εψαχνα ετσι τα εγραφαν και το συνολο εβγαινε αρκετα βαρυ για αυτο και δεν τον προτιμησα...αντίθετως διαλεξα το inglesina zippy που ειναι απο τα ελαφρυτερα και κοντυτερα για να χωραει στο πορτ μπαγκας μας και δεν το μετανιωσαμε καθολου ειναι πολυ ευκολο καροτσι και με φοβερες αναρτησεις :D

 

Τελικά μπήκα στο site της pegperego και το switch είναι βαρύτερο κατά 1,3 κιλά αλλά ποιο ελαφρύ από το chicco, γιατί σκεφτόμασταν και αυτό. Όμως για 1,3 κιλά προτιμώ το switch που είναι και πιο ευρύχωρο & πιο άνετο σαν καρότσι. Εξάλλου πρόβλημα με το πορτ μπαγκάζ δεν έχουμε!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ πήρα το pliko switch τελικά. Για κάποιο καιρό αμφιταλαντευόμουνα ανάμεσα σε αυτό και στο απλό, ευτυχώς που στο τέλος πήρα αυτό που γυρνάει. Εγώ είμαι ιδιαίτερα ανασφαλής τύπος και δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να βγαίνει έξω με το μωρό και να μην το βλέπω. Τώρα αναπάσα στιγμή το βλέπω και είμαι ήσυχη. Κάθε φορά που βγαίνουμε έξω αυτό σκέφτομαι και λέω στον άντρα μου:φαντάζεσαι να παίρναμε το άλλο;Θα σταματάγαμε όλη την ώρα να δούμε τι κάνει. Ακόμα και τώρα που είναι 5 μηνών δεν το έχω γυρίσει ακόμα. Σιγά σιγά όμως θα αρχίσω να το γυρνάω μη βλέπει συνέχεια την μαμα το παιδί. Είναι όμως θηρίο. Πηγαίνει πολύ καλά στο δρόμο, ανεβαίνει με ευκολία τα πεζοδρόμια έχει ωραία φρένα. Αλλά είναι τεράστιο και στο ασανσερ μου δεν χωράει δυστυχώς και έτσι το αφήνω στο πορτ παγκάζ.Αυτό που δεν με άφησε ευχαριστημένη είναι η τσάντα που έχει. Είναι πολύ μικρή.

 

 

Μάλλον και εμάς προς τα εκεί μας βλέπω. Απλά έχω μια απορία. Το traveller κάθεται πάνω στο καρότσι και βλέπει προς την μεριά της μαμάς. Εκεί δεν μπορεί να μπει το παιδί μέχρι 6 μηνών ώστε να μην είναι απαραίτητο το switch? Η' μήπως δεν είναι καλό για το μωρό να είναι σε αυτή την θέση πολύ ώρα. Πήρατε εσείς το traveller? Την extra βάση?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο καθισματακι του καροτσιου? Ειναι καλο δηλαδη? Κι εγω chicco ελεγα να παρω. Το πορτ μπεμπε ειναι καλο ή θελει εξτρα στρωματακι?

 

το συγκεκριμένο μοντέλο έχει port bebe που εφαρμοζει στο καροτσι οσο το μωρο ειναι νεογέννητο(μέχρι 4-5 μηνων άνετα χωράει), έχει χωρια καθισματακι αυτοκινητου (που την εβαλα απο 5 μηνων και μετα να καθεται) και οταν πλεον δεν χρησιμοποιεις το Port bebe αλλαζεις το καροτσι να βλεπει ή προς τη μαμα ή προς τα μπροστα. Το στρωματακι απο το port bebe ειναι μια χαρα, εγω να φανταστεις πολλες φορες το ειχ κια μεσα στο σπιτι και κοιμοτα εκει την ημερα. Επισης εχει απο κατω καποιο μηχανισμο για να ανεβαίνει η πλατούλα΄΄οσο θελεις ωστε να μην κουραζεται και το νινι. Εγω εμεινα αρκετα πολύ ευχαριστημένη πάντως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω θελω να παρω το chicco trio scoop

 

http://www.bimbomarket.it/en/product.asp?Id=6641&c_id=33&cf_id=40

 

Ειναι πιο νεο μοντελο και εχει 8 ροδες ενω το trio for me 4. Κολησα στις ροδες. Ειπα αν σπασει μια τι γινεται? Τουλαχιστον αν ειναι διπλη θα τσουλαει.:mrgreen:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι νομιζω ειναι μοντελο 2009. Αρχικα το ειχε 429 ευρω και τωρα το εριξε 30 ευρω κατω. Σε σχεση με το trio for me νομιζω δεν κοιταει το καροτσακι τη μαμα ,μονο μπροστα (δεν καταλαβα κατι τετοιο τουλαχιστον) ενω αν παρεις εξτρα βαση αυτοκινητου (35) και καρ κιτ για το πορτ μπεμπε(29), βγαινει 15 ευρω περιπου πιο φθηνο απο το trio for me complete το πληρες πακετο που τα εχει μεσα στην τιμη (479) .(το BIMBOMARKET τουλαχιστον) Δηλαδη το ιδιο σχεδον.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολους.

θα ηθελα κι εγω λιγη βοηθεια γιατι εχω πελαγωσει. ψαχνω ενα καροτσι απλο αφου διαθετω καλαθουνα και καθισμα αυτοκινητου μεχρι 13 κιλα. εχω δει αρκετα μεχρι τωρα και εχω μπερδευτει. πιστευω πως η γνωμη και η εμπειρια ολων οσων εχουν αγορασει καροτσι μεχρι τωρα θα ηταν πολυτιμη.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγω αυριο θα παω να παραγγειλω κρεβατακι, λικνο, καθισμα αυτοκινητου και μαλλον καροτσι. Εχω δει ενα τριτροχο της bebe comfort, treck κατι ...το λενε και ειναι στα 340 ευρω. Ειναι απλο χωρις πορτ μπεμπε, καθισμα αυτ/του κλπ.Γενικα αυτα θα τα παρω ξεχωριστα και θεωρω βλακει να δωσω πολλα χρηματα για ενα πολυκαροτσι που το καθισματακι αυτ/του που σου προσφερει ειναι μεχρι 9 κιλα. Οποτε θα παρω ξεχωριστα καθισμα 0-18 κιλα μια και καλη. Με το συγκεκριμενο καροτσι ομως που ανεφερα εχω σχεδον πιστει (εχει και μεταλλικες αναρτησεις και πολυ ανετο στο τσουλισμα ετσι που το δοκιμασα) το μονο που με ανησυχει ειναι οτι το καθισμα του ξαπλωνεται οχι τελειως αλλα σχεδον μεχρο 30 μοιρες. Πιστευετε οτι θα βολευει τη μπεμπα μου μεχρι π.χ. 3 μηνων που δε θα μπορει να στηριξει το κεφαλακι της καλα?

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα από την έρευνα που έχω κάνει, τα καρότσια που δεν ξαπλώνουν μέχρι κάτω δεν είναι εγκεκριμένα για νεογέννητα. Ψάξε στο μοντέλο του κατασκευαστή για περισσότερες πληροφορίες. Αν ισχύει αυτό, εγώ στην θέση σου δεν θα το έπαιρνα και μάλιστα χωρίς πορτ μπεμπέ!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ female. Κι εγω προσανατολιζομαι τωρα προς το uno της peg perego απο εναν καταλογο που εχω. Θα παω σημερα η αυριο να το δω και αν και ειναι λιγο πιο ακριβο μαλλον εκει θα καταληξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγω αυριο θα παω να παραγγειλω κρεβατακι, λικνο, καθισμα αυτοκινητου και μαλλον καροτσι. Εχω δει ενα τριτροχο της bebe comfort, treck κατι ...το λενε και ειναι στα 340 ευρω. Ειναι απλο χωρις πορτ μπεμπε, καθισμα αυτ/του κλπ.Γενικα αυτα θα τα παρω ξεχωριστα και θεωρω βλακει να δωσω πολλα χρηματα για ενα πολυκαροτσι που το καθισματακι αυτ/του που σου προσφερει ειναι μεχρι 9 κιλα. Οποτε θα παρω ξεχωριστα καθισμα 0-18 κιλα μια και καλη. Με το συγκεκριμενο καροτσι ομως που ανεφερα εχω σχεδον πιστει (εχει και μεταλλικες αναρτησεις και πολυ ανετο στο τσουλισμα ετσι που το δοκιμασα) το μονο που με ανησυχει ειναι οτι το καθισμα του ξαπλωνεται οχι τελειως αλλα σχεδον μεχρο 30 μοιρες. Πιστευετε οτι θα βολευει τη μπεμπα μου μεχρι π.χ. 3 μηνων που δε θα μπορει να στηριξει το κεφαλακι της καλα?

 

Κατερινάκι δεν είναι βλακεία να πάρεις το ασορτί κάθισμα αυτοκινήτου μέχρι τα 13 κιλά γιατί κουμπώνει στο καρότσι σου και δεν ταλαιπωρείς το μπεμπέ σου έτσι. Βεβαια όπως πολύ σωστά είπες θα το καταργήσεις σύντομα συνήθως στα 10 κιλά τα μωράκια δεν χωράνε λόγω ύψους αλλά πάλι θα πάρεις δευτερο από 9-36κιλά και τελειωσες. Με το 0-18 δεν αποφεύγεις την αγορά δεύτερου καθίσματος πάλι! Θα πάρεις 15-36 αναγκαστικά... άρα... πάλι αγοράζεις δυο καθίσματα. Το θέμα είναι τι σε βολεύει εσενα με το καρότσι σου! :D

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ έχω αυτό το δίλλημα να πάρω χωριστό traveller ή αυτό που κουμπώνει πάνω στο καρότσι και το σκέφτομαι όπως το λες καλαμαράκι. Ουσιαστικά απλά παρατείνεται η αγορά δεύτερου traveller, όχι ό,τι γλιτώνεις κάτι. Απλά ίσως αν πάρεις χωριστό έχεις μεγαλύτερες επιλογές να πάρεις κάτι καλύτερο!

Τελικά ξέρει καμιά την διαφορά του pliko p3 με το pliko modular on track? Έχω φάει τρελλό μπέρδεμα!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα κι από μενα!!!!

Εμείς έχουμε το zibos z8 fuego!!

Είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!Η λαβή του γυρίζει είτε μπρος είτε πίσω ούτως ώστε να μπορείς να βλέπεις το μωρό σου και όταν μεγαλώσει λίγο να βλέπει μπροστά!!Πήραμε και το καθισματάκι αυτοκινήτου που προσαρμόζεται πάνω στο καρότσι!!!

Η τιμή ήταν προκαθορισμένη από την εταιρεία στα 240 ευρώ κομπλέ!

Ξεχωριστά καρότσι από 199 κατέβηκε στα 169,90 και 70 ευρώ το καθισματάκι μέχρι 13 κιλά!

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ είχα το ίδιο δίλημμα. Ο άντρας μου δεν συμφωνούσε να πάρουμε αυτό που κουμπώνει γιατί και ήταν ακριβό και ήθελε να πάρουμε κατευθείαν το μεγαλύτερο. Τελικά πήραμε το traveller ίδιο με το καρότσι (συγκεκριμένα της Inglesina) και με έχει καταβολέψει. Πρώτη φορά άκουσε να μου λέει ο μπαμπάς μας :ευτυχώς που σε άκουσα σε αυτή την αγορά! Καταρχήν κουμπώνει αμέσως στο αυτοκίνητο και δεν ταλαιπωρείται το μωρό και το έχουμε και μαζί μας όπου πάμε. Τώρα δεν πολυκάθεται όπως βέβαια και στο ρελάξ αλλά τους πρώτους 4 μήνες που πηγαίναμε και στην μητέρα μου το είχαμε πάντα μαζί μας σαν ρελάξ. Βέβαια δεν είναι φτηνό αλλά πριν η μικρή γίνει 12 μηνών δεν νομίζω να το αλλάξουμε. Η ανιψιά που είναι 10 χωράει ακόμα! Εξαρτάται πάντα και στο budget του καθενός. Εγώ στο κάθισμα αυτοκινήτου και στο καρότσι είμαι κάθετη. Θέλω κάτι πολύ ασφαλές και ελαφρύ στην οδήγηση (για να μην πω να ανοιγοκλείνει με το ένα χέρι όπως το δικό μας). Πάντως δεν θα το μετανιώσετε!

Link to comment
Share on other sites

http://www.megamarket.gr/zibosz8fuego-pi-46618.html

 

Αυτό είναι το καρότσι...βέβαια έχει διπλές ρόδες και πίσω....

 

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

 

* Σκελετός αλουμινίου

* 3 Θέσεις ανάκλισης (οριζόντια θέση ύπνου)

* Μεταφερόμενο τιμόνι

* Μπάρα προστασίας

* Αδιάβροχο με φερμουάρ

* Ποδόσακος

* Καλάθι αγορών

* Αντάπτορες

* Μετατρέπεται σε Travel System με το κάθισμα Start Group 0+

* Χρώμα:Κόκκινο

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρει καμιά την διαφορά του pliko p3 με το pliko modular on track? Έχω φάει τρελλό μπέρδεμα!

 

 

Female, απ’ ότι μας είπαν εμάς στο MOTHERCARE όταν κοιτάγαμε τα καροτσάκια, το ON TRUCK έχει άλλο ύφασμα (πιο φτηνιάρικο θα έλεγα), αλλά το σημαντικότερο το PLICO P3 έχει πολύ πιο άνετο και μαλακό κάθισμα.. Στο ON TRUCK δεν μπαίνει νεογέννητο, στο PLICO P3 όμως μπαίνει πολύ άνετα!!! Αλλά και πάλι, όλα από το budget εξαρτιούνται... Ελπίζω να βοήθησα...

6iY7p3.png?cAMNhNbb
Link to comment
Share on other sites

Tatianaki πήρα τηλ την ίδια την εταιρία peg perego και μου είπαν ότι δεν έχει απολύτως καμία διαφορά το καρότσι, ούτε και το πορτ-μπεμπέ παρά μόνο το καθισματάκι αυτοκινήτου δεν έχει πλευρικά μαξιλαράκια. Ρώτησα 5 φορές αν αυτή είναι η μόνη διαφορά και μου είπαν πως αυτή και μόνο. Το υπόλοιπο σύστημα είναι όλο το ίδιο.

Όσο για την πλάτη που λες μπορεί να μην ξαπλώνει (αν και δεν μου είπε η peg perego κάτι τέτοιο) αλλά έχει το πορτ-μπεμπέ. Είχαμε καταλήξει να πάρουμε το peg perego switch με το καθισματάκι αυτοκινήτου στα 468 Ευρώ από bimbo. Αλλά όλο το σύστημα on track έχει 439 και παίρνεις ένα κομμάτι παραπάνω!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

To bimbo πάλι άλλα μου γράφει! Ότι το on track έχει μόνο μια κουκούλα και ένα ποδόσακο που εφαρμόζεται και στο καρότσι και στο πορτ-μπεμπέ, 3 επιλογές μόνο σε χρώματα και το ύφασμα δεν είναι το ίδιο. Το καθισματάκι και όμως είναι το ίδιο, το διευκρίνησα. Οπότε να δώσω 150 Ευρώ για 1 κουκούλα, 1 ποδόσακο και καλύτερο ύφασμα?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

To bimbo πάλι άλλα μου γράφει! Ότι το on track έχει μόνο μια κουκούλα και ένα ποδόσακο που εφαρμόζεται και στο καρότσι και στο πορτ-μπεμπέ, 3 επιλογές μόνο σε χρώματα και το ύφασμα δεν είναι το ίδιο. Το καθισματάκι και όμως είναι το ίδιο, το διευκρίνησα. Οπότε να δώσω 150 Ευρώ για 1 κουκούλα, 1 ποδόσακο και καλύτερο ύφασμα?

 

Πάντως και στο μάτι θα καταλάβαινες τη διαφορά!!! Το λέω και υπογράφω!!! Σου λέω το έψαξα το θέμα!!! Μια φίλη μου έχει το σύστημα ON TRUCK..

Άλλα από την άλλη ποιος νοιάζεται??? Να βολεύονται τα ζουζούνια μας αυτό είναι το κυριότερο. Και η φίλη μου παρεμπιπτόντως είναι πολύ ευχαριστημένη από το ON TRUCK…

6iY7p3.png?cAMNhNbb
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να έχεις και δίκιο. Το θέμα είναι που θα τα βρω σε μαγαζί να τα συγκρίνω! Είδωμεν...Θα το ψάξω, εξάλλου θα τα παραγγείλω τον άλλο μήνα.

 

Η φίλη μου πήρε το ON TRUCK σ’ένα μαγαζί με είδη μπεμπέ στη Μεταμόρφωση. Σε μαγαζιά της γειτονιάς να ψάξεις, είναι παλιό μοντέλο. Και το PLICO P3 και σε Λητώ και σε MOTHERCARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

6iY7p3.png?cAMNhNbb
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...