Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS


rena

Recommended Posts

Εγώ πάντως είχα καταλάβει ότι μπαστούνια λέγονται όσα κλείνουν σαν μπαστούνι δηλαδή τε περισσότερα που έχουν 2 λαβές αντί για μια μπάρα...ας μας διαφωτίσει κάποιος τις άσχετες! :?::?::lol:

 

δηλαδή yogini εσύ πότε λες να περάσεις σε αυτό το πιο ελαφρύ είδος καροτσιού?

 

:roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ πάντως είχα καταλάβει ότι μπαστούνια λέγονται όσα κλείνουν σαν μπαστούνι δηλαδή τε περισσότερα που έχουν 2 λαβές αντί για μια μπάρα...ας μας διαφωτίσει κάποιος τις άσχετες! :?::?::lol:

 

δηλαδή yogini εσύ πότε λες να περάσεις σε αυτό το πιο ελαφρύ είδος καροτσιού?

 

:roll:

 

Δεν ξέρω καλή μου ούτε πάνα να αλλάζω ακόμα! Ας μας διαφωτίσει καμια παλιότερη!...φαντάζομαι οσο χωράει το παιδί μέσα...πόσο 2-3 χρονών :roll:

Οτι ξέρεις ξέρω! :lol:

Link to comment
Share on other sites

To Inglesina Zippy βλέπω (απο άλλες ιστοσελίδες) πως έχει διάφορα μοντέλα (Safari, Malva, etc). Ποιο θεωρείται καλύτερο; Όταν υπήρχε στο Bimbomarket ποια η τιμή του; Επίσης, έχει κάλυμα για βροχή, ποδόσακο, κλπ; Ουφ...τι άγχος με αυτό το καρότσι...είναι ο μπέμπης 2 μηνών και ακόμη δεν του έχω πάρει του καημενούλη..επειδή είμαι αναποφάσιστη...!!! :shock:

 

Inglesina έιναι η μάρκα Zippy είναι το μοντέλο και τα υπόλοιπα που λες είναι τα ονόματα απο τους φετινούς ή περσινούς χρωματικούς συνδυασμούς. Έχει από όλα ποδόσακο αδιάβροχο κάλλυμα καλάθι κάτω και μπάρα μπροστά. Μην αγχώνεσαι μια χαρά τα βλέπεις :D:D

 

Μπορεί το zippy να γίνει και switch όπως γίνεται το pliko p3 δηλαδή να μπορεί να γυρίσει τους πρώτους μήνες ώστε να κοιτάει η μαμά το μωρό?

 

Επίσης το ύφασμα του είναι για όλο τον χρόνο ή μόνο για χειμώνα γιατί όλες οι φίλες μου έχουν πάρει άλλα καροτσάκια για καλοκαίρι και δεν θα το ήθελα και εγώ...

 

Εγώ μετά από ένα μικρό ψάξιμο είμαι ανάμεσα στα:

1) Inglesina Zippy, αλλά έχω τους παραπάνω προβληματισμούς. Όποιος με διαφωτίσει του είμαι υπόχρεη.

 

2) Peg perego PLIKO P3 SWITCH, γιατί συνδυάζει το να γυρίζει πίσω τους πρώτους μήνες να κοιτάει τη μαμά αλλά πάλι δνε είμαι σίγουρη αν είναι για όλες τις εποχές...επιπλέον είναι και το πιο βαρύ και μακρύ από τα 3 οπότε δεν είμαι πάλι σίγουρη

 

3) στο Maclaren XLR. http://www.maclarenbaby.com/europe/index.php?option=com_content&task=view&id=162&Itemid=88888908

το οποίο θεωρώ πιο ελαφρύ ευκολόχρηστο κλπ αλλά δεν είμαι σίγορυη αν ειναι οκ για νεογέννητο...το έχει πάρει καμιά σας?

 

Έχω μπλεχτεί άσχημα. Γενικά θέλουμε ένα μικρό να χωράει στο πορτ μπαγκαζ, για όλες τι εποχές, ελαφρύ, να κοιτάει και προς τα πίσω. Πολλά ζητάω? :roll:

 

Και εγώ σε αυτά τα τρια είχα καταλήξει αλλά όπως είπε και η yogini τελικά διαλέξαμε βάση της δικής μου ευκολίας γιατί εγώ θα το χρησιμοποιούσα ποιο πολύ και κάθε μέρα παρά ο αντρούλης μου. Τώρα μπαστούνια από την λίγη εμπειρία που έχω λέμε αυτά που κλέινουν σαν ομπρέλες- μπαστουνάκια άσχετα από την χειρολαβή πχ. το μακλάρεν είναι μπαστούνι καρότσι το ζιπυ επίσης αλλά κάποια άλλα που διπλώνουν αλλιώς δεν είναι. Ελπίζω να σε φώτισα λίγο. Αν πάντως δεν θες το πολυσύστημα γιατί έχεις και καθισμάτακι και καλαθούνα πιστεύω η καλύτερη δέυτερη επιλογή μου εμένα ήταν το Μακλάρεν είναι καταπληκτικό σαν καρότσι το έχω δει από κοντά και έπαθα πλάκα!! πολύ στιβαρό και πολύ ανθεκτικό φαίνεται και πιστεύω τα ίδια θα σου πουν όσες το έχουν Εγώ δεν το πήρα για ένα λόγο μόνο..(ενώ το είχα ερωτευτεί το καφέ με τον ροζ συνδυασμό) το καθισματάκι του το δικό του κούμπωνε στο ήδη μονταρισμένο κάθισμα καρότσιού και γινόταν βαρύ για μένα ενώ στο ζίπυ ξεμοντάρεις το κάθισμα καροτσιού και κουμπώνεις ότι θέλεις ή καρεκλάκι αυτοκινήτου ή πορτ μπεμπέ. Αλλά από κοντά είναι σούπερ σαν καρότσι και το δίνει με όλα τα κομφόρ του Καλές αγορές και μην αγχώνεσαι το κόλπο είναι να βρεις τι ταιριάζει επίσης και στον τρόπο ζωής σας όχι μόνο τι κυκλοφορεί ωραίο και καλό :D:D

 

Link to comment
Share on other sites

kalamaraki σε ευχαριστώ πολύ!

Θυμάσαι αν το maclaren γύριζε και προς τα πίσω?

 

edit=τελικά είναι χρήσιμο να κοιτάει και προς τα πίσω το καρότσι? οι φίλες μου λένε ναι αλλά...λίγα το κάνουν εκτός αν το πάρεις με πορτ μπεμπε...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

kalamaraki σε ευχαριστώ πολύ!

Θυμάσαι αν το maclaren γύριζε και προς τα πίσω?

 

edit=τελικά είναι χρήσιμο να κοιτάει και προς τα πίσω το καρότσι? οι φίλες μου λένε ναι αλλά...λίγα το κάνουν εκτός αν το πάρεις με πορτ μπεμπε...

 

Tο μακλάρεν δεν γυρίζει προς την μαμά αλλά και πάλι εξαρτάται από το παιδί, θα σου δωσω παράδειγμα εγώ με το ζίπυ την βάζω στο καρεκλάκι αυτοκινήτου και το κουμπώνω στο σκελετό και εχω αυτό για καρότσι και βλέπει εμένα η μικρή κυρία... Ε πήγε η μαμά μου και πήρε ένα καρότσι μπαστούνι για εκείνη το ροζ το απλό της Maclaren για να έχει εκείνη το δικό της ε αυτό δεν κοιτάει την γιαγιά αλλά ποσός που την ενδιαφέρει έχει χαζέψει και κοιτάει δεξιά και αριστερά της τι να σου πω δεν ξέρω πραγματικά και εγώ όταν διάλεγα το θεωρούσα απαράιτητο αλλά τώρα βλέπω ότι μπορεί και να μην έίναι αλλά και πάλι το λεώ μετά από 3 μήνες που ξεθάρεψα και εγώ και η μπουμπού

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όσον αφορά το zippy μπορώ να το αγοράσω μόνο με το καρότσι και το καθισματάκι αυτοκινήτου ή πρέπει αναγκαστικά να πάρω και το port bebe?

 

Σας τα έχω πρήξει αλλά έχω τόσες απορίες...μάλλον πρέπει σύντομα να επισκεφτώ κάποιο κατάστημα να λύσω όλες τις απορίες μου μαζεμένες... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά το zippy μπορώ να το αγοράσω μόνο με το καρότσι και το καθισματάκι αυτοκινήτου ή πρέπει αναγκαστικά να πάρω και το port bebe?

 

Σας τα έχω πρήξει αλλά έχω τόσες απορίες...μάλλον πρέπει σύντομα να επισκεφτώ κάποιο κατάστημα να λύσω όλες τις απορίες μου μαζεμένες... :roll:

 

Όλα τα κομμάτια του πολυσυστήματος μπορείς να τα αγοράσεις μεμωνομένα! Η μπορείς να πάρεις καρότσι ζιπυ και καρεκλάκι αυτοκινήτου αλλη μάρκα αλλά αν θέλεις να έχεις 2ο καρότσι που να κοιτάει εσένα πάρε της δικής του μάρκας καρεκλάκι που κουμπώνει στον σκελετό σου και αυτόματα έχεις δέυτερο καρότσι μεχρι να φτάσει τα 13 κιλά που κοιτάει εσένα! Κοίτα εγώ τώρα την μπέμπα μου την έχω βγάλει από το πορτ μπεμπέ και κυκλοφορούμε με το καρεκλάκι αυτοκινήτου στο σκελετό αλλά με την πρώτη ευκαιρία που κάνει πολύ κρύο την βάζω ξανά εκεί μέσα και ξενοιάζω έχει και ποδόσακο που κλείνει το πορτ μπεμπέ έχει και πλατούλα που σηκώνεται για να βλέπει οπώτε δεν γκρινιάζει χαζέυει δεξιά και αριστερά ή ας πούμε το σάββατο θα πάω εκτός θεσσαλονίκης για κάτι βαφτίσια και θα μείνουμε σε μια φιλη για το βράδυ ε θα πάρω και το καρεκλάκι για να ταξιδέψει και να έχω καρότσι και το πορτ μπεμπέ για κρεββατάκι της και είμαι κομπλέ! Αλλά και πάλι εμένα με βόλεψε αυτή η κατάσταση αλλους δεν τους αρέσει και δεν τους βολεύει. Περι ορέξεως...

ααα και να μην ξεχάσω να σου πω στο σαιτ http://www.bimbomarket.it πουλάνε τα καρότσια σε πολύ χαμηλότερη τιμή από ελλάδα και με πολύ λιγα μεταφορικά αξίζει να το παρεις από εκει... εγώ όταν το πήρα δεν στέλνανε ελλάδα αλλά τώρα αγόρασα διάφορα καλούδια για το καρότσι μας και αλλα και έιναι οκ νομίζω και η yogini από εκεί πήρε το καρότσι της!

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.bimbomarket.it/en/product.asp?Id=2879&c_id=33&cf_id=38

 

Ποια η γνωμη σας για αυτό της chicco? Έχει κανείς δοκιμάσει το συγκεκριμένο μοντέλο???? :shock:

 

Καλό φαίνεται :roll: Δεν το εχει πουθενά εδω να το δεις και απο κοντά; Για ρώτα στο ΛΗΤΩ.

 

Πληρώνεις ή με προπληρωμένη κάρτα, ή με πιστωτική/ χρεωστική και ίσως και με έμβασμα αλλα προσωπικά δεν εχω εμπειρία απο έμβασμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ από το http://www.bimbomarket.it λέω να το πάρω αλλά αν τελικά καταλήξω στο maclaren δεν έχει αυτό το σιτε τα καρότσια του...μόνο το ebaby τα εχει...εχει ψωνίσει κανείς από εκεί?

 

candy1234 αυτό το καρότσι chιcco είναι και από 0 μηνών? και γυρίζει και πίσω ε? ενδιαφέρον φαίνεται...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jen πολύ καλό καρότσι απο 0 μηνών εναλακτικό του zippy είναι το pliko p3 completo της Peg perego στο οποίο μπορεί να κοιτάει και τη μαμά το μωρό. Το έχει στο http://www.bimbomarket.it 259 ευρώ

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Jen πολύ καλό καρότσι απο 0 μηνών εναλακτικό του zippy είναι το pliko p3 completo της Peg perego στο οποίο μπορεί να κοιτάει και τη μαμά το μωρό. Το έχει στο http://www.bimbomarket.it 259 ευρώ

 

το έχω υπόψη μου το pliko p3, νομίζω switch λέγεται το μοντέλο που μπορεί να κοιτάει και πίσω και είναι το πρώτο που μας άρεσε εμφανισιακά καθώς το είδαμε και από κοντά. Το μόνο που με χαλάει σε αυτό είναι ότι είναι πολύ βαρύ (>11kgr) και ψηλό όταν κλείνει... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

POLA ALLAKSANE STO BIMBOMARKET EXTHES STAMATISE NA STELNEI KREBATAKIA EKTOS ITALIAS.G..... DEN PROLABA KAI TO EXASA KAI EDW DEN THN FERNOUN AUTHN THN ETAIRIA.SHMERA OMOS PARIGILA THN CHICCO TO TRIO AFOU EPSAXNA TOSES MERES GIA TO KALHTERO KATA EMENA.APOFASISA AUTO KAI SAN TIMH KAI SE TI PAREXEI.EUXOME NA BGEI KALO AN KAI EIDA POLES KOPELES IKANOPOIHMENES EDW MESA.PIRA KAI ALA PRAGMATAKIA POU EDW EINAI LIGO PANAKRIBA TA ATIMA.OPOS ENDOEPIKINONIA ME 20e ME KAMERA.NOMIZW OTI EKANA KALES AGORES SHMERA KAI NIOTHW IKANOPOIHMENH.

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

POLA ALLAKSANE STO BIMBOMARKET EXTHES STAMATISE NA STELNEI KREBATAKIA EKTOS ITALIAS.G..... DEN PROLABA KAI TO EXASA KAI EDW DEN THN FERNOUN AUTHN THN ETAIRIA.SHMERA OMOS PARIGILA THN CHICCO TO TRIO AFOU EPSAXNA TOSES MERES GIA TO KALHTERO KATA EMENA.APOFASISA AUTO KAI SAN TIMH KAI SE TI PAREXEI.EUXOME NA BGEI KALO AN KAI EIDA POLES KOPELES IKANOPOIHMENES EDW MESA.PIRA KAI ALA PRAGMATAKIA POU EDW EINAI LIGO PANAKRIBA TA ATIMA.OPOS ENDOEPIKINONIA ME 20e ME KAMERA.NOMIZW OTI EKANA KALES AGORES SHMERA KAI NIOTHW IKANOPOIHMENH.

 

 

καλορίζικο το chicco και καλές βόλτες! τα παρήγγειλες όλα αυτά μαζί; πόσο σου βγήκαν τα μεταφορικά;

Υπάρχουν 152 τρόποι να κρατήσεις ένα μωρό και είναι ΟΛΟΙ σωστοί!

 

Link to comment
Share on other sites

parigila to polusistima karotsi ,thn prika ths kounias ,endoepikinonia,mia plastikh anadiploumenh allaksiera ,ena mpanaki,ena maksilaraki anatomiko ena sistima pou krataei to gala zesto sto autokinito kai ena rilax .sinolo 8 temaxia .ta metaforika einai 40E .polu kala den nomizeis?euxaristw gia tis euxes .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

parigila to polusistima karotsi ,thn prika ths kounias ,endoepikinonia,mia plastikh anadiploumenh allaksiera ,ena mpanaki,ena maksilaraki anatomiko ena sistima pou krataei to gala zesto sto autokinito kai ena rilax .sinolo 8 temaxia .ta metaforika einai 40E .polu kala den nomizeis?euxaristw gia tis euxes .

 

και πως πληρώνεις; και πως τα παραλαμβάνεις;

Link to comment
Share on other sites

http://www.bimbomarket.it/en/product.asp?Id=5975&c_id=33&cf_id=38#

Βρε παιδιά, βοηθήστε με σε κάτι...το καρότσι της PegPerego Pliko switch stroller όπως το παραθέτω παραπάνω και πουλιέται στο Bimbomarket, γιατί θέλω να το παραγγείλω, περιλαμβάνει και τον ποδόσακο στην τιμή...γιατί δεν το διαβασα στα χαρακτηρηστικα του και με ενδιαφέρει...να υπάρχει. Επίσης, όποτε θέλω βγαίνει ο ποδόσακος; Έχει καμία το συγκεκριμένο μοντέλο; Βολεύει; Εντάξει, είναι λιγο μεγαλούτσικο στο ύψος όταν κλείνει, αλλά δεν αποτελει προβλημα διοτι εχουμε Jeep. Το θέμα είναι να "τσουλάει"...να μην πάνε οι ρόδες η μια στην Ανατολή η άλλη στην Δύση. :shock:

Link to comment
Share on other sites

http://www.bimbomarket.it/en/product.asp?Id=5975&c_id=33&cf_id=38#

Βρε παιδιά, βοηθήστε με σε κάτι...το καρότσι της PegPerego Pliko switch stroller όπως το παραθέτω παραπάνω και πουλιέται στο Bimbomarket, γιατί θέλω να το παραγγείλω, περιλαμβάνει και τον ποδόσακο στην τιμή...γιατί δεν το διαβασα στα χαρακτηρηστικα του και με ενδιαφέρει...να υπάρχει. Επίσης, όποτε θέλω βγαίνει ο ποδόσακος; Έχει καμία το συγκεκριμένο μοντέλο; Βολεύει; Εντάξει, είναι λιγο μεγαλούτσικο στο ύψος όταν κλείνει, αλλά δεν αποτελει προβλημα διοτι εχουμε Jeep. Το θέμα είναι να "τσουλάει"...να μην πάνε οι ρόδες η μια στην Ανατολή η άλλη στην Δύση. :shock:

 

Σίγουρα περιλαμβάνεται ο ποδόσακος και φυσικά βγαίνει οταν δεν τον χρειάζεσαι! Μην ανησυχεις ειναι καλή μάρκα τίποτα δεν θα σου πάθει....πάντως το αγοράσεις δες το και απο κοντά σε κάποιο μαγαζί για να μην αγοράζεις γουρούνι στο σακι!

Link to comment
Share on other sites

http://www.bimbomarket.it/en/product.asp?Id=5975&c_id=33&cf_id=38#

Βρε παιδιά, βοηθήστε με σε κάτι...το καρότσι της PegPerego Pliko switch stroller όπως το παραθέτω παραπάνω και πουλιέται στο Bimbomarket, γιατί θέλω να το παραγγείλω, περιλαμβάνει και τον ποδόσακο στην τιμή...γιατί δεν το διαβασα στα χαρακτηρηστικα του και με ενδιαφέρει...να υπάρχει. Επίσης, όποτε θέλω βγαίνει ο ποδόσακος; Έχει καμία το συγκεκριμένο μοντέλο; Βολεύει; Εντάξει, είναι λιγο μεγαλούτσικο στο ύψος όταν κλείνει, αλλά δεν αποτελει προβλημα διοτι εχουμε Jeep. Το θέμα είναι να "τσουλάει"...να μην πάνε οι ρόδες η μια στην Ανατολή η άλλη στην Δύση. :shock:

 

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δεν λέει οτι περιλαμβάνεται....

 

Description

 

Pliko Switch stroller is a reversible stroller, it can be fitted front facing or rear facing. Lightweight aluminium frame. Umbrella folding in both posiyions. Extremely compact when folded. Freehold stand. Many position adjustable back rest, adjustable leg rest. Winter summer/canopy. Removable bumper, 5 point adjustable harness. Suitable for Navetta carry cot and Primo Viaggio car seat ( sold separately ). Adjustable handle bar with ergonomic handle. Side carry handle. Inclusive of:

 

- rain cover

- cup holder

- shopping basket

 

Dimension when open: cm 88 x 57 x 105

Dimension when folded: cm 103,5 x 44,5

Weight: 11 kg.

 

Στείλτους καλύτερα ένα email και ρώτησέ τους θα σου απαντήσουν γρήγορα

 

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείτεται να μην το έχει κι εμένα δεν έλεγε τα τόσα κομμάτια που είχε τελικά μέσα! Να δεις που θα εχει και τσάντα αλλαξιέρα κι ας μην το λέει.

Για να μην εχεις άγχος πάντως πάρε τηλέφωνο μιλάνε Αγγλικά :D

Link to comment
Share on other sites

mou eipane oti tha erthoune se 5 meres ergasimes kai plirosa me visa.alos tropos einai me trapezikh entolh alla argei na erthei h paragelia etsi.pantos eniosa asfalia me thn visa mhn anhsixeis.

 

να μας πεις τις εντυπώσεις σου μόλις παραλάβεις, ναι;

Υπάρχουν 152 τρόποι να κρατήσεις ένα μωρό και είναι ΟΛΟΙ σωστοί!

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Αν παραγγείλω 5 πράγματα απο Bimbomarket εκ των οποίων το ένα έχει παράδοση 25 εργάσιμες και τα υπόλοιπα 3-5, πως γίνεται? έρχονται όλα μάζί? η θα έρθουν χώρια και θα επιβαρυνθώ διπλά μεταφορικά?

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...