Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


να και μια ενδιαφέρουσα σελίδα με σπιτικά καθαριστικά :D

 

http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009/07/blog-post.html

 

Πολύ ενδιαφέρον!!

Θα το εκτυπώσω για να το έχω πάντα μαζί μου! :wink:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια συγνωμη που χαλαω το θεμα κ γραφω εδω αλλα δεν ξερω που να ψαξω...

που ειναι τελος παντων αυτο το parents caffe ..πως το βρισκω κ τι πρεπει να κανω για να μπω..

ψαχνω 2 μερες τωρα κ τιποτα..

sorry κ παλι..

Link to comment
Share on other sites

Σπιτικό δεν ξέρω οικολογικό όμως ....το γνωστό πράσινο σαπούνι Αρκάδι η σκόνη με λίγο νερό αν την χτυπήσεις στο μούλτι έτσι ώστε να γίνει υγρό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για τα πιάτα στο χέρι :P

 

χεχε κι εγω αυτο κανω μεχριο στιγμης, αλλα δεν το βαζω στο μουλτι.

διαβασα ομως οτι το κανονικο σαπουνι απο ελαιολαδο ειναι ασπρο και οτι στο αρκαδι βαζουν χρωστικες ουσιες, για αυτο και σκεφτομαι να το αλλαξω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σπιτικό δεν ξέρω οικολογικό όμως ....το γνωστό πράσινο σαπούνι Αρκάδι η σκόνη με λίγο νερό αν την χτυπήσεις στο μούλτι έτσι ώστε να γίνει υγρό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για τα πιάτα στο χέρι :P

 

Το έκανα κι εγώ μια εποχή (παλιά φανατική του πράσσινου σαπουνιού)

αλλά δυστυχώς δεν τα καθάριζε καλά τα πιάτα...

....άφηνε δηλαδή μια λιπαρότητα, μια λίγδα.

 

Πρόσθεσα και ξύδι, και πάλι τίποτα. :(

 

Εαν έχετε καμία άλλη ιδέα?? :confused:

 

Προς το παρόν τα πλένω με Planet....

Link to comment
Share on other sites

χεχε κι εγω αυτο κανω μεχριο στιγμης, αλλα δεν το βαζω στο μουλτι.

διαβασα ομως οτι το κανονικο σαπουνι απο ελαιολαδο ειναι ασπρο και οτι στο αρκαδι βαζουν χρωστικες ουσιες, για αυτο και σκεφτομαι να το αλλαξω...

 

Δυστυχώς το αγνό σαπούνι ελαιόλαδου δεν πολυαφρίζει και είναι και πολύ λιπαρό οπότε δεν το βρίσκω κατάλληλο για τα πιάτα, το δοκίμασα αρκετές φορές.

 

Κι εγώ για την ώρα Αρκάδι χρησιμοποιώ για τα πιάτα και είμαι ικανοποιημένη. Ούτε κι εγώ το βάζω στο μούλτι, απλά βάζω ένα κουταλάκι αρκάδι σ' ένα μπωλάκι στο οποίο έχω το σφουγγαράκι και προσθέτω καυτό νερό για να διαλυθεί.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να σας ρωτήσω εαν ξέρετε κανένα κόλπο

για να απομακρύνω κάτι μύγες

 

που μαζεύονται στην πυλωτή του σπιτιού μας

και έχουν γίνει μόνιμοι κάτοικοι!!.....:roll:

 

Τα απογεύματα που θέλουμε να κατέβουμε με την μικρή κάτω για να παίξει,

δεν μπορούμε να περάσουμε απο το σμήνος.....

 

....έχει δροσιά συνήθως στην πυλωτή μας

και απο την άνοιξη μέχρι το επόμενο φθινόπωρο

εκεί αυτές!!.....

 

Δεν θα ήθελα να ψεκάσω με κάτι τον χώρο...

(ψάχνω να βρω για κανένα tip)

 

Στην αρχή σκέφτηκα να βάλω εκείνη την λάμπα που έχουν μερικές ταβέρνες για να κολλάνε πάνω τους!!..:shock:.....

 

Υπερβολικό?

 

Μετά σκέφτηκα οτι ίσως υπάρχει κάποιο κόλπο

όπως εκείνο για τις μέλισσες-σφήγκες (με το άδειο μπουκάλι)

 

Καμιά ιδέα εσείς??

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να σας ρωτήσω εαν ξέρετε κανένα κόλπο

για να απομακρύνω κάτι μύγες

 

που μαζεύονται στην πυλοτή του σπιτιού μας

και έχουν γίνει μόνιμοι κάτοικοι!!.....:roll:

 

Τα απογεύματα που θέλουμε να κατέβουμε με την μικρή κάτω για να παίξει,

δεν μπορούμε να περάσουμε απο το σμήνος.....

 

....έχει δροσιά συνήθως στην πυλοτή μας

και απο την άνοιξη μέχρι το επόμενο φθινόπωρο

εκεί αυτές!!.....

 

Δεν θα ήθελα να ψεκάσω με κάτι τον χώρο...

(ψάχνω να βρω για κανένα tip)

 

Στην αρχή σκέφτηκα να βάλω εκείνη την λάμπα που έχουν μερικές ταβέρνες για να κολλάνε πάνω τους!!..:shock:.....

 

Υπερβολικό?

 

Μετά σκέφτηκα οτι ίσως υπάρχει κάποιο κόλπο

όπως εκείνο για τις μέλισσες-σφήγκες (με το άδειο μπουκάλι)

 

Καμιά ιδέα εσείς??

 

Εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα με την πυλωτη!!Εγω σκεφτομουνα ταινιες διπλης οψης( ειδικες για αυτη τη δουλεια) τις οποιες κρεμας απο καπου και προσελκυουν τις μυγες.Ειναι μονο λιγο αντιαισθητικο σαν θεαμα και δεν ξερω αν λυνει το θεμα για παντα.Αλλα ειναι προβλημα αυτες οι μυγες.Απο τοτε που ηταν στα μπετα η οικοδομη υπηρχαν.Αν εχει καποιος αλλος καμια ιδεα καλοδεχουμενη!!

 

Εμεις εχουμε και ενα αλλο θεμα,τα κουνουπια!!Μου καναν το μωρο σουρωτηρι:evil: Δε ξερω πως να τα αντιμετωπισω,σιτες εχω αλλα απο καπου τρυπωνουν.Σημερα εβαλα ταμπλετα αντικουνουπικη και η καρδια μου το ξερει ποσο στεναχωρηθηκα με τα χημικα αλλα δεν αντεχει αλλο τσιμπημα το μωρο.Τι να κανω?

 

Που να ζουσαμε και στην εξοχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιδέες για να διώξω τα περιστέρια εκτός από cd, ανεμόμυλους και συναφή, καλαμάκια για σουβλάκι;

Προτείνετε σας παρακαλώ κάτι. Αγόρασα καινούρια έπιπλα βεράντας και δε λέει να μου τα λερώσουν και αυτά.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιδέες για να διώξω τα περιστέρια εκτός από cd, ανεμόμυλους και συναφή, καλαμάκια για σουβλάκι;

Προτείνετε σας παρακαλώ κάτι. Αγόρασα καινούρια έπιπλα βεράντας και δε λέει να μου τα λερώσουν και αυτά.

 

Εαν κατέβαζες καμιά τέντα μέχρι κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα με την πυλωτη!!Εγω σκεφτομουνα ταινιες διπλης οψης( ειδικες για αυτη τη δουλεια) τις οποιες κρεμας απο καπου και προσελκυουν τις μυγες.Ειναι μονο λιγο αντιαισθητικο σαν θεαμα και δεν ξερω αν λυνει το θεμα για παντα.Αλλα ειναι προβλημα αυτες οι μυγες.Απο τοτε που ηταν στα μπετα η οικοδομη υπηρχαν.Αν εχει καποιος αλλος καμια ιδεα καλοδεχουμενη!!

 

Τι είναι αυτό το πράγμα πια με αυτές τις μύγες!!

Και σου χαλάνε όλη την διάθεση....

 

...η κόρη μου όλη την ώρα ασχολείται με αυτές τις μύγες! :roll:

κάτι πρέπει να κάνουμε!

 

Αυτές οι ταινίες διπλής όψεως πως λειτουργούν?

Καλή ιδέα μου φαίνεται...απ το ολότελα...

 

Εμεις εχουμε και ενα αλλο θεμα,τα κουνουπια!!Μου καναν το μωρο σουρωτηρι:evil: Δε ξερω πως να τα αντιμετωπισω,σιτες εχω αλλα απο καπου τρυπωνουν.Σημερα εβαλα ταμπλετα αντικουνουπικη και η καρδια μου το ξερει ποσο στεναχωρηθηκα με τα χημικα αλλα δεν αντεχει αλλο τσιμπημα το μωρο.Τι να κανω?

 

Που να ζουσαμε και στην εξοχη!!!

 

Επειδή κι εμείς έχουμε θέμα με κουνούπια

(εγώ να φανταστείς είμαι αλλεργική στο τσίμπημα των κουνουπιών :shock:

γίνομαι τούμπανο εκεί που με τσιμπάνε)

 

βάλαμε κουνουπιέρες σε ΟΛΑ τα κρεβάτια!! :cool::rolleyes:

ΚΑΙ στο δικό μας!!

(πέρα απο τις σίτες που έχουμε βάλει σε ΟΛΑ τα παράθυρα)

Δεν σου κάνω πλάκα....

........δεν έβρισκα άλλη λύση!

 

Δεν θέλω να βάζω ταμπλέτες, φιδάκια, και τέτοια

(άσε που δεν κάνουν και μεγάλη δουλειά -πλέον τα κουνούπια είναι καινούργιας γενιάς -πιο ανθεκτικά :lol:)

 

Σαν το κρεβάτι της "ωραίας κοιμωμένης" είναι η κρεβατοκάμαράς μας :lol:

 

Για σκέψου το.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέντες και δε βάζω αν δε φύγουν τα περιστέρια. Μη μου τις μαγαρίσουν κι αυτές.

 

Που σου κάθονται τα περιστέρια

στην κουπαστή του κάγκελου?

 

Εάν σου κάθονται εκεί

θα μπορούσες να κρέμαγες μικρές ζαρντινιέρες γύρω γύρω με φουντωτά φυτά

(έχει κατι ωραίες το praktiker και το Leroy Merlin -όχι και πολύ ακριβές)

 

ετσι ώστε να μην τα διευκολύνεις να κάθονται και....

να προτιμούν τη κουπαστή του γείτονα! :lol:

 

Για σκέψου το....

 

 

 

ΜΕ ΤΙΣ ΜΥΓΕΣ ΣΤΗΝ ΠΥΛΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?????

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ??........

000203C5.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το πράγμα πια με αυτές τις μύγες!!

Και σου χαλάνε όλη την διάθεση....

 

...η κόρη μου όλη την ώρα ασχολείται με αυτές τις μύγες! :roll:

κάτι πρέπει να κάνουμε!

 

Αυτές οι ταινίες διπλής όψεως πως λειτουργούν?

Καλή ιδέα μου φαίνεται...απ το ολότελα...

 

 

 

Επειδή κι εμείς έχουμε θέμα με κουνούπια

(εγώ να φανταστείς είμαι αλλεργική στο τσίμπημα των κουνουπιών :shock:

γίνομαι τούμπανο εκεί που με τσιμπάνε)

 

βάλαμε κουνουπιέρες σε ΟΛΑ τα κρεβάτια!! :cool::rolleyes:

ΚΑΙ στο δικό μας!!

(πέρα απο τις σίτες που έχουμε βάλει σε ΟΛΑ τα παράθυρα)

Δεν σου κάνω πλάκα....

........δεν έβρισκα άλλη λύση!

 

Δεν θέλω να βάζω ταμπλέτες, φιδάκια, και τέτοια

(άσε που δεν κάνουν και μεγάλη δουλειά -πλέον τα κουνούπια είναι καινούργιας γενιάς -πιο ανθεκτικά :lol:)

 

Σαν το κρεβάτι της "ωραίας κοιμωμένης" είναι η κρεβατοκάμαράς μας :lol:

 

Για σκέψου το.

 

Αυτες τις ταινιες τις εχω δει σε εξοχικα μερη με πολλες μυγες.Εχουν κολλα επανω και μια ουσια που προσελκυει τις μυγες.Πετανε επανω στην ταινια και κολλανε.Θα ψαξω στο κεντρο της Αθηνας για να τις βρω αν και θα ηθελα μια λυση πιο 'καθαρη'.

 

Η κουνουπιερα ειναι οντως καλη λυση αλλα δεν θελω να τρυπησω το ταβανι για να τη στερεωσω.Φετος ειχαμε κουνουπια ολο το χειμωνα.Εχω γινει γραφικη με το θεμα,οπου πηγαινω κοιταω γυρω γυρω για κουνουπια απο συνηθεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μόνος αποτελεσματικος τρόπος για να διώχνεις τα περιστέρια είναι μια γάτα! :) Σε κουπαστές κλπ, υπάρχουν κάτι ακίδες πλαστικές για να μη μπορούν να κάτσουν, αλλά από μπαλκόνι δύσκολα τα διώχνεις. Εγώ με γάτα και πάλι όλο κουτσουλιές πλένω, οι δε τέντες ένα χάλι!

Για τις μύγες μόνο την ταινία σκέφτομαι, αλλά είναι όντως αντιαισθητικό το θέαμα. Αλλά και να ψεκάσεις, σε 10 μέρες τα ίδια θα είναι...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος αποτελεσματικος τρόπος για να διώχνεις τα περιστέρια είναι μια γάτα! :) Σε κουπαστές κλπ, υπάρχουν κάτι ακίδες πλαστικές για να μη μπορούν να κάτσουν, αλλά από μπαλκόνι δύσκολα τα διώχνεις. Εγώ με γάτα και πάλι όλο κουτσουλιές πλένω, οι δε τέντες ένα χάλι!

Για τις μύγες μόνο την ταινία σκέφτομαι, αλλά είναι όντως αντιαισθητικό το θέαμα. Αλλά και να ψεκάσεις, σε 10 μέρες τα ίδια θα είναι...

 

Mια εποχή είχαμε βάλει κι εμείς τον γατούλη μας στο μπαλκόνι για να τα διώχνει

με αποτέλεσμα όλη την ώρα να ανεβαίνει ο γάτος στην κουπαστή και να τα κυνηγάει....

ώσπου μια μέρα γλύστρησε και τον βρήκαμε κάτω

(ευτυχώς είμασταν στον α΄όροφο και ως 7-ψυχος δεν είχε παθει τίποτα...)

 

...τώρα τον γάτο τον έχουμε κάτω στην αυλή-πυλωτή...

 

αλλα δυστυχώς δεν κυνηγάει ΜΥΓΕΣ!!!!!!!!! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η δικιά μου κυνηγάει και μύγες, δυστυχώς, έχει τρυπήσει και δύο κουρτίνες πάνω στον ενθουσιασμό της! :( Μέχρι και ιπτάμενη κατσαρίδα μου έφερε "δώρο" ένα βράδυ, τι φρίκη!

Καμιά ιδέα για την τρύπα στην κουρτίνα, μιας και το έφερε η κουβέντα? Είναι λεπτό το ύφασμα και έσπασε η οριζόντια κλωστή.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η δικιά μου κυνηγάει και μύγες, δυστυχώς, έχει τρυπήσει και δύο κουρτίνες πάνω στον ενθουσιασμό της! :( Μέχρι και ιπτάμενη κατσαρίδα μου έφερε "δώρο" ένα βράδυ, τι φρίκη!

Καμιά ιδέα για την τρύπα στην κουρτίνα, μιας και το έφερε η κουβέντα? Είναι λεπτό το ύφασμα και έσπασε η οριζόντια κλωστή.

 

A! Ειναι super-cat αφου κυνηγάει και μύγες!!

Εμεις περιοριζόμαστε σε ακρίδες, κατσαρίδες και....πουλάκια (:()

 

Για την τρύπα στη κουρτίνα....

ή την μαζεύεις με πιάστρα (για να μην φαίνεται :mrgreen: -έχει και το jumbo)

ή....την αλλάζεις!...

Link to comment
Share on other sites

Για τις μύγες μόνο την ταινία σκέφτομαι, αλλά είναι όντως αντιαισθητικό το θέαμα. Αλλά και να ψεκάσεις, σε 10 μέρες τα ίδια θα είναι...

 

Αυτές οι ταινίες δηλαδή πως τοποθετούνται....

δεν έχω ξαναδεί!

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος αποτελεσματικος τρόπος για να διώχνεις τα περιστέρια είναι μια γάτα! :) Σε κουπαστές κλπ, υπάρχουν κάτι ακίδες πλαστικές για να μη μπορούν να κάτσουν, αλλά από μπαλκόνι δύσκολα τα διώχνεις. Εγώ με γάτα και πάλι όλο κουτσουλιές πλένω, οι δε τέντες ένα χάλι!

 

Είμαι σχεδόν βέβαιη ότι δε θα γλιτώσω ποτέ από τα κ.....περιστέρια! Έχω ρωτήσει το σύμπαν και κανείς δεν έχει να προτείνει μια αποτελεσματική λύση.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι ταινίες δηλαδή πως τοποθετούνται....

δεν έχω ξαναδεί!

 

 

Τις κρεμας απο το ταβανι της πυλωτης και οποια μυγα καθησει επανω κολλαει και δε μπορει να φυγει.Οταν γεμισει μυγες ξεκρεμας την ταινια και την πετας.Μονο αυτη τη λυση μπορω να σκεφτω γιατι δε θελω τα χημικα.

 

Τις κουνουπιερες στο σπιτι πως τις κρεμασατε?Με γαντζακι απο το ταβανι?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν βέβαιη ότι δε θα γλιτώσω ποτέ από τα κ.....περιστέρια! Έχω ρωτήσει το σύμπαν και κανείς δεν έχει να προτείνει μια αποτελεσματική λύση.

 

Πρεπει να βρεις ποιος τα ταιζει.Οταν υπαρχουν περιστερια σε γειτονιες σιγουρα βρισκεται καποιος που τα ταιζει διαφορετικα φευγουν.Επισης αν υπαρχουν σκυλια σε ταρατσα και τους αφηνουν ξηρα τροφη σε μπωλ τα περιστερια την τρωνε και στρατοπαιδευουν στην περιοχη.Εχεις εντοπισει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο. Το μπαλκόνι μου είναι κάτω απ τα πεύκα. Που να πάνε τα πουλιά? Πάντως αν και κορόϊδευα αυτό με τα κρεμασμένα cd από τότε που το έκανα έχουν ελαχιστοποιηθεί οι κουτσουλιες. Αλλά δεν έχω δει οριστική λύση...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρεις ποιος τα ταιζει.Οταν υπαρχουν περιστερια σε γειτονιες σιγουρα βρισκεται καποιος που τα ταιζει διαφορετικα φευγουν.Επισης αν υπαρχουν σκυλια σε ταρατσα και τους αφηνουν ξηρα τροφη σε μπωλ τα περιστερια την τρωνε και στρατοπαιδευουν στην περιοχη.Εχεις εντοπισει κατι τετοιο?

 

Επειδή έχω κάνει πολυετή έρευνα (γιατί είχα πρόβλημα και στο προηγούμενο σπίτι μου) σχετικά με τα περιστέρια, διαπίστωσα ότι υπάρχουν άπειροι πανηλίθιοι που τα ταΐζουν. Επίσης, διάβασα ότι άπαξ και έρθουν σε ένα μέρος και το κάνουν στέκι, δεν πα να φέρεις και την πυροσβεστική, αυτά δε θα φύγουν ποτέ εντελώς. Επίσης διάβασα ότι στο Λονδίνο (δε θυμάμαι σε ποια κεντρική του πλατεία, νομίζω στην Τραφάλγκαρ) έχεις πρόστιμο αν ταΐσεις περιστέρι. Και αυτό μετά από τα οργανωμένα παράπονα των γύρω καταστηματαρχών και επιχειρήσεων γενικότερα.

Δυστυχώς το σπίτι μου είναι κοντά σε εκκλησία (τίγκα στο περιστέρι) και σε πλατεία όπου οι πανηλίθιοι δίνουν ψιχουλάκια και σποράκια στα παιδάκια για να ταΐσουν τα περιστέρια.

Όμως δε φταίνε μόνο οι πανηλίθιοι που τα ταΐζουν επί τούτου. Όλοι μας φταίμε. Με την αύξηση του όγκου των απορριμάτων μας τα τελευταία χρόνια, έχουν αυξηθεί και οι πληθυσμοί των περιστεριών τα οποία τρέφονται από τα αποφάγια μας που βρίσκουν διάσπαρτα εδώ κι εκεί.

Λέω μήπως τώρα με την κρίση περιορίσουμε τα σκουπίδια μας και έτσι δε μπορούν να τραφούν και όοοοοοοολα αυτά τα περιστέρια.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...