Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Έχετε καμία ιδέα για αρωματικά για ντουλάπες και συρτάρια όχι όμως φακελάκια τύπου κασολίν ψάχνω κάτι πιο φυσικό χωρίς χημεία μου ειπε μία φίλη ότι βάζει κομμάτια σαπούνι και μοσχοβολάνε πάντα τα συρτάρια της και οι ντουλάπες της το έχει δοκιμάσει κανένας να μου πει??

 

Φυσικά, τα σαπουνάκια είναι υπέροχα και μοσχοβολάει η ντουλάπα.

Μπορείς επίσης, να βάλεις σακουλάκια με αποξηραμένη λεβάντα (αν σου αρέσει το άρωμα της) η οποία είναι συγχρόνως και σκοροαπωθητική.;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα θέλω να ρωτήσω το εξής είχα πλάσει σουτζουκάκια για το μικρούλη μου και τα είχα βάλει στην κατάψυξη. Τα έβγαλα σήμερα από την κατάψυξη και είπα στην πεθερά μου όταν ξεπαγώσουν να τα ψήσει. Μου είπε λοιπόν ότι έχει διαβάσει ότι μπορούμε να τα βάλουμε για ψήσιμο κατευθείαν από την κατάψυξη. Είναι δυνατόν όπως είναι παγωμένα να το βάλεις στο φούρνο??? Επέμενε και μου είπε ότι αν τα βάλουμε χαμηλά θα ψηθεί κανονικά μέσα και δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κατά πόσον είναι αυτό υγιεινό ξέρετε? Φοβάμαι μην πάρει πρωτοβουλία και μου δηλητηριάσει το βλαστάρι μου???Μου φαίνεται πολύ κουλό εν τω μεταξύ την κοίταζα σαν ούφο όταν μου το είπε. Τι λέτε?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα θέλω να ρωτήσω το εξής είχα πλάσει σουτζουκάκια για το μικρούλη μου και τα είχα βάλει στην κατάψυξη. Τα έβγαλα σήμερα από την κατάψυξη και είπα στην πεθερά μου όταν ξεπαγώσουν να τα ψήσει. Μου είπε λοιπόν ότι έχει διαβάσει ότι μπορούμε να τα βάλουμε για ψήσιμο κατευθείαν από την κατάψυξη. Είναι δυνατόν όπως είναι παγωμένα να το βάλεις στο φούρνο??? Επέμενε και μου είπε ότι αν τα βάλουμε χαμηλά θα ψηθεί κανονικά μέσα και δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κατά πόσον είναι αυτό υγιεινό ξέρετε? Φοβάμαι μην πάρει πρωτοβουλία και μου δηλητηριάσει το βλαστάρι μου???Μου φαίνεται πολύ κουλό εν τω μεταξύ την κοίταζα σαν ούφο όταν μου το είπε. Τι λέτε?

 

μην την ξανααφησεις να κανει κατι τετοιο γιατι κ εμενα η πεθερα μου τα πεταει ετσι στο τηγανι και απο μεσα ειναι αψητα..πρωτα θα τα ξεπαγωνεις η στα μικροκυματα η στην συντηρηση ποτε ξανα ετσι να της το πεις..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κορίτσια, έχω μαγειρέψει πολλές φορές κατεψυγμένα μπιφτέκια ή σουτζουκάκια στο φούρνο, μοσχάρι στην κατσαρόλα, μπριζόλες στο τηγάνι, ακόμα και κοτόπουλο στον φούρνο και ποτέ μα ποτέ δεν μου έμεινε τίποτα ωμό!!!:D Μια χαρά γίνονται.;)

(Α..... και προετοιμασμένο παστίτσιο, κρέπες, κλπ)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κορίτσια, έχω μαγειρέψει πολλές φορές κατεψυγμένα μπιφτέκια ή σουτζουκάκια στο φούρνο, μοσχάρι στην κατσαρόλα, μπριζόλες στο τηγάνι, ακόμα και κοτόπουλο στον φούρνο και ποτέ μα ποτέ δεν μου έμεινε τίποτα ωμό!!!:D Μια χαρά γίνονται.;)

(Α..... και προετοιμασμένο παστίτσιο, κρέπες, κλπ)

 

αυτό ετοιμαζόμουν να γράψω....

όταν ετοιμάζω παστίτσιο ή μουσακά κάνω δυο ταψάκια ένα για ψήσιμο ένα για κατάψυξη για άλλη μέρα , το βγάζεις και το βάζεις σε χαμηλή θερμοκρασία να ψηθεί σιγά σιγά σκεπασμένο και μετά ανεβάζεις την θερμοκρασία ξεσκέπαστο !!!

Οπως και τα σουτζουκάκια , μπιφτέκια κοτόπουλο......σιγά μην κάθομαι να πλάθω κάθε φορά!!!!

Το κόλπο είναι να να ξεκινήσεις το ψήσιμο σε χαμηλή βαθμίδα ουσιαστικά για να ξεπαγώσουν και μετά να την ανεβάσεις . Αν τα βάλεις από την αρχή στο φουλ θα ψηθούν από εξω και όχι από μέσα λογικό είναι.

Και είναι ποιο υγιεινό από το να τα ξεπαγώσεις σε μικροκυμάτων που δεν χρησιμοποιω για τους γνωστούς λόγους αν και καμιά φορά τον αναπολώ που τον είχα! Δεν παθαίνουν τίποτα τα φαγητά έτσι, άλλωστε και στις οδηγίες για τις χύτρες λέει ότι μπορείς να βάλεις και κατεψυγμένο φαγητό μέσα και να ψηθεί απλά έχει άλλο χρόνο!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα θέλω να ρωτήσω το εξής είχα πλάσει σουτζουκάκια για το μικρούλη μου και τα είχα βάλει στην κατάψυξη. Τα έβγαλα σήμερα από την κατάψυξη και είπα στην πεθερά μου όταν ξεπαγώσουν να τα ψήσει. Μου είπε λοιπόν ότι έχει διαβάσει ότι μπορούμε να τα βάλουμε για ψήσιμο κατευθείαν από την κατάψυξη. Είναι δυνατόν όπως είναι παγωμένα να το βάλεις στο φούρνο??? Επέμενε και μου είπε ότι αν τα βάλουμε χαμηλά θα ψηθεί κανονικά μέσα και δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κατά πόσον είναι αυτό υγιεινό ξέρετε? Φοβάμαι μην πάρει πρωτοβουλία και μου δηλητηριάσει το βλαστάρι μου???Μου φαίνεται πολύ κουλό εν τω μεταξύ την κοίταζα σαν ούφο όταν μου το είπε. Τι λέτε?

 

Δηλητηρίαση αποκλείεται να πάθει καλέ!!! Εκτός αν το φάει ωμό!!!

Ποιο έυκολα κινδυνεύει το φαγητό να αλλιωθεί στην ψύξη που μένει όλο το βράδυ ή τις ώρες για να ξεπεγώσει άν δεν είναι καλή η ψύξη σου παρά αν το βάλει έτσι να το ψήσει σιγά σιγά.

Δεν είναι πάντως κουλό ρώτα και καμιά παλιά νοικοκυρά άλλη και θα δεις

 

Link to comment
Share on other sites

μην φοβάσαι κοριτσάρα!!!!εγώ σαν φοιτήτρια είχα πολλά κατεψυγμένα έτοιμα της μαμάς και τα έψηνα όπως λένε τα κορίτσια σε χαμηλή φωτιά και μια χαρά...οι κατεψυγμένες πίτσες γιατί δεν θέλουν ξαπάγωμα;;;

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη ειμαι αρκετα χρονια παντρεμενη 14 στον αριθμο σας λεω οτι καλυτερα απο την καταψυξη κατευθειαν παρα να τα αφησεις να ξεπαγωσουν γιατι ετσι δεν αλλιωνονται χρονια ετσι κανω ολα τα φαγητα μου απο φακες,κρεας εως και χορτα. Βεβαια σε χαμηλη θερμοκρασια και σιγα-σιγα

Ειναι το ιδιο με τον μαιντανο η το σελινο που βαζουμε στην καταψυξη οταν ειναι να τα χρησιμοποιησουμε αν τα αφησουμε να ξεπαγωσουν θα γινουν σαν σκοινια

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις νοικοκυρούλες μου τσάμπα δηλαδή μουρμούριζα μετά στην δουλειά...

έχω και άλλη ερώτηση φρέσκο κρεμμύδι το βάζω στην κατάψυξη πλυμένο καθαρισμένο και στεγνωμένο αλλά ολόκληρο δεν το κόβω δηλαδή σε ροδέλες, όταν όμως το έβγαλα ήταν νερουλό μήπως πρέπει να το κόβω ή μήπως δεν καταψύχεται όπως ο μαιντανός ο άνιθος κλπ. Συγνώμη αν ρωτάω χαζά πράγματα μην με παρεξηγείται...

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχουμε εναν καναπε γωνια...ειναι τριθεσιος απο την μια και διθεσιος απο την αλλη...οταν το πηραμε δεν ειχαμε το ακυλι(ουτε και το παιδι.)ετσι πηραμε σκουρο καφε για να τιαριαζει με τα υπολοιπα και ενα υφασμα που μαγνητης για τις τριχες της σκυλας αλλα και της σκονης.χνουδια.

Πηρα ριχταρια κατι προχειρα και τα εχω καλυμενα αλλα δεν βολευουν ΚΑΘΟΛου,,,

μπορω να αγορασω ετοιμα καλλυματα για τετοιον καναπε γωνια?ξερετε?η πρεπει να ραψω?βασικα μπανει καλυμμα????Τα φωτα σας θα με σωσετε...εμενα και την σκυλα απο ξυρισμα

Link to comment
Share on other sites

εχουμε εναν καναπε γωνια...ειναι τριθεσιος απο την μια και διθεσιος απο την αλλη...οταν το πηραμε δεν ειχαμε το ακυλι(ουτε και το παιδι.)ετσι πηραμε σκουρο καφε για να τιαριαζει με τα υπολοιπα και ενα υφασμα που μαγνητης για τις τριχες της σκυλας αλλα και της σκονης.χνουδια.

Πηρα ριχταρια κατι προχειρα και τα εχω καλυμενα αλλα δεν βολευουν ΚΑΘΟΛου,,,

μπορω να αγορασω ετοιμα καλλυματα για τετοιον καναπε γωνια?ξερετε?η πρεπει να ραψω?βασικα μπανει καλυμμα????Τα φωτα σας θα με σωσετε...εμενα και την σκυλα απο ξυρισμα

 

 

ισως και να βρεις ετοιμα καλυματα(φορετα)αν εχει μπρατσα ο καναπες σου!

αλλα και αυτα δεν ειναι σταθερα!

αν ραψεις θα πρεπει να βρεις υφασμα που δεν μαζευει!

τα ριχταρια γιατι δεν σε βολευουν?

εγω εχω παρει πλυ μεγαλα ριχταρια και καλυπτουν ολο τον καναπε!

καποια στιγμη θα φτιαξω καλυματα!

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις νοικοκυρούλες μου τσάμπα δηλαδή μουρμούριζα μετά στην δουλειά...

έχω και άλλη ερώτηση φρέσκο κρεμμύδι το βάζω στην κατάψυξη πλυμένο καθαρισμένο και στεγνωμένο αλλά ολόκληρο δεν το κόβω δηλαδή σε ροδέλες, όταν όμως το έβγαλα ήταν νερουλό μήπως πρέπει να το κόβω ή μήπως δεν καταψύχεται όπως ο μαιντανός ο άνιθος κλπ. Συγνώμη αν ρωτάω χαζά πράγματα μην με παρεξηγείται...

 

ζιμαρούλις δεν ρωτάς χαζά μην κολλάς! Εγω το κάνω, το έμαθα από την μαμά μου που δουλευε και δεν έιχε χρόνο όταν ειμασταν μικρά. Εγώ τα κόβω σε μικρά κομμάτια οπότε έχει ξεζουμιάσει κάπως ,κατάψυξη και όποτε θέλω βγάζω όσο θέλω, και κανω και ένα σακουλάκι με ροδέλες.Τα βάζω κατευθείαν στη κατσαρόλα δεν τα αφήνω να αποψυχθούν.Και έτσι κάνω και με μαιδανο, ανιθο,σέλερι κ έτοιμα φαγητά για το φούρνο. Γλυτώνεις χρόνο και κόπο!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Πολύ καλές οι συμβουλές σας.

Franklin όσον αφορά τα λευκά μπλουζάκια που έγιναν ρόζ βάλτα στο πλυντήριο με λευκαντικό. Πιστεύω οτι θα δεις αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

SOS Κορίτσια...

θέλω να βρώ φλοκάτη άσπρη σαν τις παλιές που είχαμε.

Εχω δυο μια για μπροστά από το κρεββάτι και μια για τον ένα διάδρομο

Που θα βρω στην Θεσσαλονίκη????

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εχω ένα τριθέσιο και ενα διθέσιο καναπέ από αυτους που έχουν αποθηκευτικό χώρο και γίνονται κρεβάτι. Θέλω να βάλω καλύμματα αλλά οικονομικά και σταθερά.Τα ριχτάρια πέφτουν, ενώ τα ελαστικά καλύμματα δεν εφαρμόζουν γιατί οι καναπέδες είναι λεπτοί. Καμιά ιδέα κανείς; Με συμφέρει να αλλάξω ύφασμα και πόσο μπορεί να κοστίσει;

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα τριθέσιο και ενα διθέσιο καναπέ από αυτους που έχουν αποθηκευτικό χώρο και γίνονται κρεβάτι. Θέλω να βάλω καλύμματα αλλά οικονομικά και σταθερά.Τα ριχτάρια πέφτουν, ενώ τα ελαστικά καλύμματα δεν εφαρμόζουν γιατί οι καναπέδες είναι λεπτοί. Καμιά ιδέα κανείς; Με συμφέρει να αλλάξω ύφασμα και πόσο μπορεί να κοστίσει;

 

Από έρευνα που έκανα εδώ στη Θεσσαλονίκη, συμφέρει πιο πολύ να αγοράσεις νέο καναπέ από ότι να αλλάξεις το ύφασμα του παλιού. Σε σας στην Πάτρα δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος πιο οικονομικός τεχνίτης.

 

Γενικά έχω βολευτεί με τα ριχτάρια, απλά προτιμώ όχι τα πολύ φτηνά αλλά πληρώνω κάτι παραπάνω για να πάρω ριχτάρι με χοντρό ύφασμα με σφιχτή ύφανση. Αυτά τα ριχτάρια είναι πολύ σταθερά και δεν πέφτουν εύκολα από τον καναπέ.

 

Τέλος σε καναπέδες τύπου "ντιβάνι" από αυτούς που έχουν αποθηκευτικό χώρο και "ανοίγουν" για να γίνουν κρεβάτι (δεν ξέρω αν κατάλαβες ποιους εννοώ:roll:) έχω δει και μια ωραία πατέντα με ύφασμα επιπλώσεων πιασμένο γύρω γύρω με συνδετήρες ειδικούς για έπιπλα. Κατασκευή που μπορείς να την κάνεις και μόνη σου.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σε μια φίλη μου, που το είχε κάνει μόνη της.:wink:

Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω:

Μιλάω για καναπέ "παλαιού τύπου" κάπως σαν αυτόν:

http://www.epiplak.gr/dbData/Products/kan3_big.jpg

 

Αυτοί οι καναπέδες όταν ανοίγουν δημιουργούν στην ουσία μία μεγάλη επίπεδη επιφάνεια, μια τάβλα. Αυτήν την ντύνεις με ένα ύφασμα επιπλώσεων, τεντώνοντάς το καλά και πιάνοντάς το από κάτω με συρραπτικό επιπλώσεων (μπορείς να το αγοράσεις από ένα μαγαζί με εργαλεία κανένα 10ευρω) ή με καρφάκια.

Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να ντύσεις και καρέκλες τραπεζαρίας. Το αποτέλεσμα είναι επαγγελματικό, αφού και οι τεχνίτες με τον ίδιο περίπου τρόπο το κάνουν και αυτοί. Απλά πρέπει να βολεύει το έπιπλο (π.χ. σε καναπέδες με μαξιλάρια, δεν μπορείς να κάνεις αυτή την τεχνική).

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Από έρευνα που έκανα εδώ στη Θεσσαλονίκη, συμφέρει πιο πολύ να αγοράσεις νέο καναπέ από ότι να αλλάξεις το ύφασμα του παλιού. Σε σας στην Πάτρα δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος πιο οικονομικός τεχνίτης.

 

Γενικά έχω βολευτεί με τα ριχτάρια, απλά προτιμώ όχι τα πολύ φτηνά αλλά πληρώνω κάτι παραπάνω για να πάρω ριχτάρι με χοντρό ύφασμα με σφιχτή ύφανση. Αυτά τα ριχτάρια είναι πολύ σταθερά και δεν πέφτουν εύκολα από τον καναπέ.

 

 

Βρε συ marandnik να σε ρωτήσω μιας και είσαι σαλονικιά και εσύ

Πήγα στην ερμού στο τουφεκ και στο ριχτάρι

η ποικιλία του τουφέκ μου άρεσε περισσότερο και η ποιότητα τους βέβαια ήταν κατά 20ευρώ ακριβότερα στο σύνολο αλλά δεν είναι τραγικό το ποσό! Δηλαδή τα δυο διθέσια 180χ230 μου τα έδινε από 90ευρώ εως 140 κάποια που ήταν σατέν με ταφτά

Ελεγα να πάρω από το τουφεκ αλλά μπορείς να μου πεις ποια ποιότητα είναι αυτή που δεν γλιστράει? έχω αγοράσει κουρτίνες τις κρεμασα περιμένω και το χαλι μου και θέλω να αγοράσω δυο ριχτάρια .....

 

Link to comment
Share on other sites

Τα μαγαζιά αυτά έχουν συνήθως διάφορες ποιότητες ριχταριών και λόγω της γέννας έχω καιρό να κατέβω στην αγορά (να είναι καλά το internet) οπότε δεν μπορώ να σου πω κάποιο συγκεκριμένο ριχτάρι από εκεί. Θα σου πω μόνο τις προδιαγραφές για να το καταλάβεις μόνη σου.

Υπάρχουν τα υφαντά ρυχτάρια, που είναι από σενίλ. Αυτά συνήθως είναι διπλής όψεως και το γεγονός ότι είναι και η πλευρά που ακουμπά στον καναπέ σενίλ τα κάνει να μην γλιστρούν. Προσοχή όμως, αυτά στέκονται πολύ καλά αν τα βρεις σε αρκετά γεμάτη ύφανση και είναι αρκετά "βαριά".Τα λεπτά σενίλ γίνονται πατσαβούρια σε κλάσματα δευτερολέπτου.:wink:

Κάτι ακόμα που με βόλεψε εμένα είναι να παραγγέλνω ριχτάρια από μαγαζιά με υφάσματα επιπλώσεων. Διαλέγω ένα ύφασμα επίσης με χοντρή αλλά μαλακή ύφανση και τους λέω να μου το ράψουνε στις διαστάσεις των καναπέδων μου. Γύρω γύρω αντί για φουντάκια τους λέω να μου ράψουνε μια τρέσα περίπου 10 εκατοστών από κάποιο άλλο ύφασμα λεπτότερο, το οποίο όμως επειδή είναι στο τελείωμα μπαίνει διπλό. Αυτή η τρέσα εκτός του ότι κάνει τα ριχτάρια πολύ πιο όμορφα, τα κάνει και πιο σταθερά γιατί δημιουργεί βάρος γύρω γύρω στο ύφασμα. Μέχρι σήμερα έχω αγοράσει δύο σετ από τα βαριά σενίλ και έχω ράψει σε καταστήματα υφασμάτων επιπλώσεων άλλα δύο σετ από τα άλλα που σου περιέγραψα: Τέλεια και τα 4 σετ ΑΛΛΑ το επόμενο σαλόνι μου θα είναι δερμάτινο, το έχω αποφασίσει!:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τα υφαντά ρυχτάρια, που είναι από σενίλ. Αυτά συνήθως είναι διπλής όψεως και το γεγονός ότι είναι και η πλευρά που ακουμπά στον καναπέ σενίλ τα κάνει να μην γλιστρούν. Προσοχή όμως, αυτά στέκονται πολύ καλά αν τα βρεις σε αρκετά γεμάτη ύφανση και είναι αρκετά "βαριά".

 

 

Αυτα εχω κι εγω.Τα πηρα απ'το ριχταρι και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.Ενταξει χρειαζονται στρωσιμο δεν το συζητω αλλα δεν γλιστρανε και συνεχεια οπως της μανας μου που ειναι σπασιμο νευρων

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...