Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Εάν δεν θέλεις να πηγαίνουν σε συγκεκριμένα μέρη μπορείς να ρίξεις πιπέρι τριμένο, αφού πρώτα έχεις ψεκάσει με νερό για να κολλήσει.

Το έκανα εγώ γύρω απο τις φραούλιές και πάνω στους ανεμόμυλους που τα έβρισκαν για παιχνίδι και κάθε πρωί τα έβρισκα κάτω και κομμάτια.

Τους ενοχλεί στην οσμή..

Αλλά να ξέρεις να μην το παρακάνεις γιατί είναι καλό να έρχονται οι γάτες ..διώχνουν άλλους "επιδρομείς".

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι σε ενοχλούν οι γάτες Δάλια ???

 

Αχχχχχ. Θα σε μαλωσω κι εισαι και γονιος. Φανταζεσε να κανει το πιπι της η γατουλα πανω στο τραπεζακι ή την καρεκλιτσα του παιδιου. Και να περασει μονο μου φτανει για να κανω απολυμανση. :lol::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να σας ρωτήσω αν ξέρεις κανείς καποιον φυσικό τρόπο ( χωρις να τις βλαψω ) να απομακρύνω αδέσποτες γάτες που έρχοντε στην αυλή μου.
Τι σε ενοχλούν οι γάτες Δάλια ???

 

Αυτο που με ενοχλουν ειναι οτι την Κυριακή ειχα κοσμο στο σπιτι και βγαινουν ολοι εξω για τσιγαρο καποιος πατησε τις ακαθαρσιες τους και το σπιτι εγινε αστα να πανε.Επλενα βραδιατικα χαλια και περνουσα με χλωρινες πατωματα με 30 ατομα στο σπιτι.Επισης αυτό που λεει η elenik, βαρεθηκα να πλενω τις μαξιλαρες απο τις καρεκλες γιατι πανε και κοιμουντε επανω.

Φυσικα δεν τις ταιζω και δεν εχω σκοπο να παρω σκυλο. :?

Ευχαριστω θα αρχισω να δοκιμαζω!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι γατες θαβουν τις ακαθαρσιες τους και ειναι πολυ καθαρα ζωα. Μου κανει εντυπωση που ηταν ετσι...χυμα. Εκτος κι αν επιασε κοψιμο τη γατα και δεν ειχε κοντα τουαλετα δηλαδη χωμα :lol: Εχουν μια μποχα παντως... :?:?:?

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα,

Στα μαγαζιά για ζώα έχει απωθητικά σπρέυ για γάτες και σκύλους τα οποία είναι σαν αυτά που σου έδειξε η elenik αλλά ίσως λίγο πιο σίγουρα από την άποψη της ασφάλειας για τα ζώα αλλά και για εμάς. Τα έχω δοκιμάσει και έχουν αποτέλεσμα αλλά μόνο με συχνό ψεκασμό της περιοχής...

Αυτό που λέει η Κυριακή με το πιπέρι το έχω ακούσει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Η πεθερά μου που έχει λατρεία στις γάτες (έχει 20 :shock: ) μου είχε προτείνει το Vim την σκόνη. Δηλαδή στα σημεία που δεν θέλεις να ξαναπάνε ή στο μονοπάτι που συνήθως ακολουθούν ρίχνεις μια γραμμή από Vim. Παραδόξως πιάνει πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι γατες θαβουν τις ακαθαρσιες τους και ειναι πολυ καθαρα ζωα. Μου κανει εντυπωση που ηταν ετσι...χυμα. Εκτος κι αν επιασε κοψιμο τη γατα και δεν ειχε κοντα τουαλετα δηλαδη χωμα :lol: Εχουν μια μποχα παντως... :?:?:?

 

Αμ δε που τις θάβουν! Και σε μας έρχονται συνέχεια, τις ταΐζει η διπλανή κι έρχονται και στο δικό μας κηπάκι. Εχουμε γεμίσει ακαθαρσίες, οι οποίες το καλοκαίρι βρομάνε πάρα πολύ. Επιπλέον, δεν μπορούμε να αφήσουμε ανοιχτή πολυθρόνα, έρχονται και ξαπλώνουν πάνω κι εκτός από τρίχες, αφήνουν και την περίοδό τους! Τελείως σιχασιά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol::lol:

ΕΧΕΤΕ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ!!

να καταχραστω το θεμα και να ρωτησω τι κανουμε με τους σκυλους?

εχω ενα βελγο λυκο και μια γειτονισσα πηρε ενα σκυλακι το οποιο συνεχεια ειναι σπιτι μου. ως εκει κανενα προβλημα! το θεμα ειναι οτι επειδη βγαζουμε εξω τα παπουτσια συνεχεια τα κλεβει...δε μου εχει μεινει παντοφλα για παντοφλα! τα νευρα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

μια μικρή παρένθεση παρακαλώ..

εσείς που έχετε αυτά τα προβλήματα έχετε και σπίτια με κήπους δηλαδή και αυλές...αχχχχχχ.... η πεινασμένη, σπίτια τέτοια ονειρευεται... :lol:

παρακαλώ συνεχίστε.. :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ειναι θυλικο ή αρσενικο? Γιατι αν αφηνεις τα δικα σου και ειναι θυληκο λογικο ειναι που τα παιρνει αφου τα φοραει :lol: Παρε μια παπουτσοθηκη και βαλτα μεσα τι θα κανει? Το δικο μου πηρε τα γυαλια της γειτονισας που τα ειχε αφησει στο τραπεζακι της αυλης και τα εκρυψε σε ενα οικοπεδο ενος στρεμματος γεματο τσουκνιδες :lol: Την αλλη μερα που ετοιμαζοταν για τον οφθαλμιατρο να της γραψει αλλα, τα εφερε πισω κουνιστη και λυγιστη η μαιμου :lol:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω το πιπερι γιατι δεν θελω να χαλάσω και την χλωριδα στο κηπάκι μου.

 

Και εμενα ανεβαίνουν οι γατες επανω στο πρεβαζι του παραθυρου της κουζινας (μου εχουν σπασει τα νευρα). Καπου ειχα ακουσει για το πιπερι και εβαλα.........δεν ειχε κανενα αποτελεσμα ( τουλαχιστον στις γατες αυτες) μήπως τους αρεσουν τα καυτερα?????

an1cEY00g410010MDAwMDkyZHwwMDAwNTU0ZGF8dG8gbG91a291bWFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

μια μικρή παρένθεση παρακαλώ..

εσείς που έχετε αυτά τα προβλήματα έχετε και σπίτια με κήπους δηλαδή και αυλές...αχχχχχχ.... η πεινασμένη, σπίτια τέτοια ονειρευεται... :lol:

παρακαλώ συνεχίστε.. :lol:

 

Καλά μη φανταστεις οτι εχουμε και τις βερσαλιες :lol::lol: ενα μικρο κηπακι με λιγα λουλουδακια και λιγο χωμα να παιζει το παιδι.Μικρουλι.

 

nemo μου με απογοητευσες τωρα και ημουν ετοιμη να παω να αγορασω σακουλια με πιπερι :lol:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ρουλακι εσυ δικιο εχεις αλλα ειμαι και λιγο ξεχασιαρα... :oops: καπνιζω εξω και συνεχεια μπαινοβγαινω και καθε φορα αλλαζω παντοφλες και ξεχνιεμαι...

αστα να πανε γιατι ειναι ισογειο και απο πανω το σκεπασμα ειναι πιο κοντο και γεμιζει η εισοδος νερα. οποτε αναγκαστικα εχεις 2 παντοφλες. τωρα βεβαια δεν εχω ουτε για δειγμα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω βρε παιδια....

Ο μικρος μου ειναι παγωμενος στους 22 βαθμους κι εγω κρυωνω.

Η παιδιατρος μου ειπε για 25 βαθμους σταθερα και το κανω και ειμαστε μια χαρα. Ουτε σκαμε ουτε τιποτα.

 

 

Εμείς έχουμε περίπου 19-20 Θερμοκρασία στο σπίτι και όλα μια χαρά. Ούτε ο μικρός κρυώνει ούτε και εμείς. Ξέρω τι εννοείς για την υγρασία του Φαλήρου γιατί εκεί είναι το πατρικό του άνδρα μου και όποτε μέναμε εκεί (πρίν καν παντρευτούμε) η υγρασία για μένα που δεν την είχα συνηθήσει ήταν ανυπόφορη, ενώ εκείνος δεν την καταλάβαινε. Τώρα που μένουμε πιο βόρεια όταν πάμε Φάληρο στην πεθερά μου, καταλαβαίνει αμέσως την διαφορά.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Οι γάτες πράγματι ότι κάνουν το σκεπάζουν και πράγματι βρωμάει απίστευτα.

όταν δεν υπάρχει χωμα να τα σκεπάσουν τα κάνουν σε γωνίες ή άκρες.

Αν υπάρχει χώμα και δεν πάνε στο χώμα , αυτό σημαίνει ότι κάτι τις εμποδίζει να πάνε μέχρι το χώμα.....κάποιος κίνδυνος ίσως.

Η αλήθεια είναι πως οι γάτες προτιμούν της καρέκλες στις βεράντες με τα μαξιλάρια :lol::lol::lol:

Ο γάτος μου κοιμάτε σε αυτές , και όταν κοιμάτε μέσα στο σπίτι επιλέγει μια της τραπεζαρίας :cool:

Έχω δει και άλλους που είχαν πρόβλημα με γάτες και έβαλαν ( περιέφραξαν ) σίτα σε όλο τον κήπο για να μην μπορούν να μπαίνουν ..............και μάλιστα αποτελεσματικά από ότι λένε.

Link to comment
Share on other sites

μια μικρή παρένθεση παρακαλώ..

εσείς που έχετε αυτά τα προβλήματα έχετε και σπίτια με κήπους δηλαδή και αυλές...αχχχχχχ.... η πεινασμένη, σπίτια τέτοια ονειρευεται... :lol:

παρακαλώ συνεχίστε.. :lol:

 

Καλά μη φανταστεις οτι εχουμε και τις βερσαλιες :lol::lol: ενα μικρο κηπακι με λιγα λουλουδακια και λιγο χωμα να παιζει το παιδι.Μικρουλι.

 

Κι εμείς το ίδιο.

 

DALIA, σε ποια περιοχή μένεις?

Link to comment
Share on other sites

Οι γάτες πράγματι ότι κάνουν το σκεπάζουν και πράγματι βρωμάει απίστευτα.

όταν δεν υπάρχει χωμα να τα σκεπάσουν τα κάνουν σε γωνίες ή άκρες.

Αν υπάρχει χώμα και δεν πάνε στο χώμα , αυτό σημαίνει ότι κάτι τις εμποδίζει να πάνε μέχρι το χώμα.....κάποιος κίνδυνος ίσως.

 

Έχω δει και άλλους που είχαν πρόβλημα με γάτες και έβαλαν ( περιέφραξαν ) σίτα σε όλο τον κήπο για να μην μπορούν να μπαίνουν ..............και μάλιστα αποτελεσματικά από ότι λένε.

 

almak τι κινδυνος :?::?: διοτι εγω εχω μπολικο χωμα και ομως τα κανανε μεσα στη μεση.

Αυτο που καναν οι φιλοι σου δεν μπορω να πιστεψω οτι επιασε...ειναι δυνατον, καταρχην πηδανε και τσουπ μπαινουν αν δεν χωρανε.

 

katrin Μετέωρα μενω,δυτικά.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...