Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

πριν καιρο εβγαλα τα παιδικα απο το πλυντηριο και καποια ρουχα(τα καινουργια δυστυχως)ειχαν λεκεδες σαν μουχλα πιτσιλιες δηλαδη.καταρχην το πληντηριο με εκδικηται και κατεστρεψε μονο τα καινουργια μας ρουχαλακια.ευτυχως που εγινε σε εκεινη την πλυση γιατι στην προηγουμενη ειχα τις πετσετες το λαδοπανο και τα βαφτιστικα εσωρουχα :shock: .

αυτο ξαναεγινε και παλι στα αγαπημενα ρουχαλακια της.

επιτηδες το κανει?

εβαλα μια πλυση στο μεγαλο προγραμμα στους 90 χωρις ρουχα με μαγειρικη σοδα.

απο τοτε εβαλα 5-6 πλυσεις και δεν εγινε τιποτα.

εχετε καμια ιδεα?

παντα πλενω στους 30 η 40 στο συντομο προγραμμα για να βοηθησω στο περιβαλλον.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει και γω αυτό.Δεν ξέρω απο τι γίνεται.Αυτό που κάνεις με την μαγειρική σόδα είναι πολύ καλό για το πλυντήριο και πρέπει να το κανουμε 3-4 φορές το χρόνο.Αυτό που υποψιάζομαι εγώ είναι ότι κάποια ρουχα βγάζουν το "περίσιο" χρωμα γι'αυτό γίνεται στα καινούρια ρούχα.

Η γνώμη μου είναι μην βαζεις το οικονομικό προγραμμα γιατί κάνει λιγότερο ξεβγαλμα και ίσως δεν ξεβγαζοντε τα ρουχα του μωρού τόσο καλά.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vickypap μου εγω το επαθα αυτο με ποδια του μικρου ηταν υγρη απο σαλια και την εβαλα στ'απλυτα και μεχρι την επομενη μερα που την επλενα επιασε μουχλα και δεν βγαινει ουτε με το πλυσημο.μηπως ηταν υγρα τα ρουχα στη καλαθα και πιασαν μουχλα;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

υγρα δεν ειναι γιατι παντα στεγνα τα βαζω.

χρησιμοποιω παντα χρωμοπαγιδα.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Φετος η μικρη μου κορη μπουσουλαει. Και μου εχει καρφωθει η εξης απορια.

Οταν δεν εχουμε τα χαλια, σκουπιζουμε με την ηλεκτρικη και μετα σφουγγαριζουμε (εγω και με λιγο detol) οποτε δεν εχω προβλημα να "σερνονται" κατω τα μικρα. Τωρα με τα χαλια, μονο ηλεκτρικη μπορεις να κανεις, πως μπορεις να αποστειρωσεις κιολας?? Μπορεις να περασεις τα χαλια απο πανω με μια καθαρη σφουγγαριστρα και λιγο detol ή οχι. Θα μου πειτε , "οταν ηταν ο Νικολας σε αυτη την ηλικια, τι εκανες?" δεν το ειχα σκεφτει. Τι να πω? λετε να εχω γινει υποχονδρια??? δεν ξερω. Αλλα θα ηθελα να μαθω, εσεις μονο ηλεκτρικη κανετε τωρα με τα χαλια?

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως...λέω μήπως εισαι λιγο υπερβολική; Το κοριτσάκι σου ειναι 10 μηνών δεν ειναι νεογέννητο να φοβάσαι μιας και εχει ήδη αντισώματα. Το μονο που κάνω εγω ειναι να παρακαλάω όποιον έρχεται να βγάζει τα παπούτσια του και να βάζει παντόφλες...αλλιώς να μην πατήσει πάνω στο χαλί. Θεωρώ οτι γλιτώνεις πολλές βρώμες οταν δεν κυκλοφορείς στο σπίτι με παπούτσια, ειδικα αν εχεις παιδιά δεν το συζητώ.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το οτι ειμαι υπερβολικη ειναι το μονο βεβαιο. Και φυσικα εννοειται οτι δεν παταμε με παπουτσια στο σπιτι!

Απλα η μικρη εχει σαν χομπι να γλυφει κατω!!! σαν σκυλακι ενα πραγμα!και με ανατριχιαζει η ιδεα οτι δεν ειναι καθαρα!

:lol::oops::?:(:roll::D

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού τα σκουπίζω, τα περνάω με ένα σφουγγαράκι με ξύδι. Με βοηθάει για να φεύγουν οι τρίχες γιατί με την σκούπα όσο και να σκουπίζω δεν φευγουν! :(
Καθε φορα το κανεις αυτο;Χαρα στο κουραγιο σου!!!!!!!!!Εγω , οταν ηταν μικροτερο το χελιδονι μονο σκουπα εβαζα!!!!(Λεω για τοτε γιατι τωρα ειναι 2,5 χρονων).Οχι ο,τι δεν σκουπιζω τωρα!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μια φορα το χρονο τα δινω εξω για καθαρισμα και σπιτι εκτος απο το καθημερινο σκουπισμα εχω εναν ατμοκαθαριστη και τα περναω μια φορα το μηνα.

Το κολπο με το ξυδονερο ειναι πολυ καλο ειδικα για τα μαλλινα χαλια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού τα σκουπίζω, τα περνάω με ένα σφουγγαράκι με ξύδι. Με βοηθάει για να φεύγουν οι τρίχες γιατί με την σκούπα όσο και να σκουπίζω δεν φευγουν! :(

 

 

......μια απο τα ιδια παντα με ξυδι αποστειρωνονται

κ "ζωντανευουν" τα χρωματα...

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα σκουπίζω, τα περνάω με ένα σφουγγαράκι με ξύδι. Με βοηθάει για να φεύγουν οι τρίχες γιατί με την σκούπα όσο και να σκουπίζω δεν φευγουν! :(

 

με ενα σφουγγαρι????

δηλαδη σε ολο το σπιτι που ειναι στρωμενο???με ενα σφουγγαρι?? εγω θα θελω μια μερα γιαυτο μονο!!

αν και ακουγεται καλο! με σφουγαριστρα δεν γινεται λες??

ατμοκαθαριστης ε? δεν το ειχα σκεφτει . ειναι καλος?

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

:lol: ευτυχως φιλεναδα, γιατι αρχισα να με φανταζομαι στα 4 με σφουγγαρι στο χερι σε ολο το σπιτι και ετοιμη ημουν να βαλω τα κλαματα!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Οσο ζεις, κατι μαθαινεις :D ... Θα το εφαρμοσω αυτο με το ξυδι, ακουγεται καλο...

 

Ο ατμοκαθαριστης ειναι καλος (οσες εχετε χρησιμοποιησει)?? Και σε τι τιμη κυμαινονται κατα μεσο ορο??

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

:lol: ευτυχως φιλεναδα, γιατι αρχισα να με φανταζομαι στα 4 με σφουγγαρι στο χερι σε ολο το σπιτι και ετοιμη ημουν να βαλω τα κλαματα!

 

Όντως για κλάματα! :cry: Το χαλί στο σαλόνι κάνω με το σφουγγαράκι, τα υπόλοιπα χαλιά θα τα κάνω όταν ξεκινήσει ο μικρός να μπουσουλάει. Τα κάνω με σφουγγαράκι γιατί η σκούπα δεν μαζεύει όλες τις τρίχες! :?

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

:lol: ευτυχως φιλεναδα, γιατι αρχισα να με φανταζομαι στα 4 με σφουγγαρι στο χερι σε ολο το σπιτι και ετοιμη ημουν να βαλω τα κλαματα!

 

 

χαχαχα ολα τα χαμε μονο αυτο μας ελειπε φιλενας να ολοκληρωθει το καρνε κουβας κουβας σφουγγαριστρα σφουγγαριστρα βεβαιως βεβαιως

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια , αν ειναι να αφησω κανεναν ιο εκτοσ σπιτιου και αυτο το εκανα!!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πλύνε τα ξανά μια φορά (στο χέρι όπως λέμε) και πάνω στο σφουγγαράκι σου βάλε σαπούνι το πιάτων και ξύδι ή σκέτο ξύδι!

Εγώ έτσι κάνω τα κρυστάλλινά μου...

Καλή επιτυχία!

Θα περιμένω αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...