Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Δε σταματησαν να κυκλοφορουν, απλά τις βρισκεις δυσκολα... προτιμησε φαρμακεια κοντα σε μαιευτηρια, ικα, νοσοκομεια, που συνηθως εχουν στοκ! εγω επειδη θα χρειαστω 2 για αργοτερα, ειπα να ψαξω απο τωρα, αλλα τις βρηκα αμεσως κοντα στο ΜΗΤΕΡΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μόλις σήμερα βρήκα και πήρα 4 ενέσεις από φαρμακείο στο περιστέρι ενώ χθες τις έψαχνε ο άντρας μου όλο το απόγευμα σε αιγάλεω- χαιδάρι-αγία βαρβάρα και δεν μπορούσαμε να βρούμε πουθενά(βασικά βρίσκαμε μία ή δυο αλλά έπρεπε να ξαναπάω στον γιατρό μου και να μου ξαναγράψει απ'την αρχή την συνταγή και τρέχα γύρευε!!!!)....τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους πάντως με τα φάρμακα και τα ταμεία, ειλικρινά λυπάμαι τα 250 ευρώ κρατήσεις κάθε μήνα που με το έτσι θέλω μου παίρνει το ΙΚΑ για δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και σήμερα πλήρωσα από την τσέπη μου τα φάρμακα μου συν τις ενέσεις...αίχος!:twisted:

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς βρήκα και εγώ τις δύο που χρειαζόμουν σε δύο διαφορετικά φαρμακεία. Πάντως όντως είναι σε έλλειψη και με εκνευρίζει που λένε οι γιατροί ότι κυκλοφορούν κανονικά και ρίχνουν το φταίξιμο στους φαρμακοποιούς ότι είναι άσχετοι.

Εμένα πάντως με πόνεσε πολύ κορίτσια, μου την έκανε στο πισινό. Οντως πονάει ή έτυχε η δική μου περίπτωση μόνο; Ο πόνος ήταν απίστευτος όχι με το που μπήκε η βελόνα αλλά με το που διοχετεύτηκε το φάρμακο και μετά πόναγε όλο μου το πόδι. Μου είπε ο φαρμακοποιός ότι πρέπει να αποφεύγω ζάχαρη, αλάτι και ποτό. Τίποτα άλλο που πρέπει να προσέχω γιατί η γιατρός μου δεν με κατατόπισε ιδιαίτερα..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια...ηθελα να ρωτησω κατι...εκανα κι εγω τις ενεσεις αυτες την 28η εβδομαδα 4 το συνολο 2 τη μια μερα και 2 την επομενη. τωρα ειμαι 33η εβδομαδα και επειδη ο τραχηλος εχει μικρυνει πολυ ρωτησε ο γιατρος μου παιδιατρο και του ειπε για καλο και για κακο να κανω κι αλλες ενεσεις μιας και απο μερα σε μερα γενναω. εσεις ποσες ειχατε κανει? γιατι μου πε αλλες 4 και μου φαινεται πολυ η δοση. 2 σημερα και 2 σε 24 ωρες...υπηρχε καμια που να κανε τοσες πολλες? ασε που δεν τις βρισκω μια καθε φαρμακειο εχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

Εγώ έκανα δύο πριν 15 μέρες στην 33 εβδομάδα και δυό την προηγούμενη στην 35η προληπτικά λόγω προηγούμενου πρόωρου τοκετού. Δεν πρήστηκα καθόλου απλά μου είπαν ότι πρέπει να προσέχω το αλάτι (τα έτρωγα σχεδόν ανάλατα για 3 μέρες) και το ζάχαρο γιατί έχω διαβήτη κύησης (η κορτιζόνη το ανεβάζει στα ύψη).

Link to comment
Share on other sites

ουτε κι εγω πρηστηκα Liontarina sofia... μονο λιγο προσοχη σε αλατι, ζαχαρη και τηγανιτα 2-3 μερες μετα και να πινεις πολυ νερακι! ολα καλα θα ναι, μην αγχωνεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Γειά, κι γω δεν είχα πριστεί, μου τις έκαναν όμως όλες τις φορές μέσα στο μαιευτήριο, ίσως να έπαιξε ρόλο αυτό? Δεν θυμάμαι αν έτρωγα ενδονοσοκομειακά ή ελεύθερα πχ από το κυλικείο.

Γενικά πίνε πολύ νερό, βοηθά σε πολλά!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια,

 

Ειμαι καινουρια στο φορουμ παρολο που σας διαβαζω πολυ καιρο τωρα και οι εμπειρειες και οι συζητησεις σας με εχουν βοηθησει πααααρα πολυ.

 

θελω να σας ρωτησω κατι. Εχτες εκανα μια δοση celestone chronodose λογο προωρων συσπασεων. Αλλα απο οτι παρατηρησα σημερα η κινητικοτητα του μωρου ειναι αρκετα μειωμενη. Εχει καμια απο εσας τετοια εμπειρια η να αρχισω να ανισυχω?

Σας παρακαλω οποια εχει παρομοια εμπειρια να μου απαντισει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

polant, εγώ έκανα συνολικά 6 αμπούλες chronodose. Δεν παρατήρησα κάτι στην κινητικότητα των μωρών. Να προσέχεις για κανά δυο μέρες αλάτι και ζάχαρη μόνο! Εγώ επειδή έχω διαβήτη κύησης έτρωγα για 4 μέρες κοτόπουλο με σαλάτα μεσημέρι και βράδι, για να μην ανέβει το ζάχαρο και να αποφύγουμε πρηξίματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια,

 

Ειμαι καινουρια στο φορουμ παρολο που σας διαβαζω πολυ καιρο τωρα και οι εμπειρειες και οι συζητησεις σας με εχουν βοηθησει πααααρα πολυ.

 

θελω να σας ρωτησω κατι. Εχτες εκανα μια δοση celestone chronodose λογο προωρων συσπασεων. Αλλα απο οτι παρατηρησα σημερα η κινητικοτητα του μωρου ειναι αρκετα μειωμενη. Εχει καμια απο εσας τετοια εμπειρια η να αρχισω να ανισυχω?

Σας παρακαλω οποια εχει παρομοια εμπειρια να μου απαντισει.

τις ειχαμε κανει κι εμεις 2 ενεσεις με διαφορα μιας μερας, η αληθεια ειναι πως και η γυναικα μου το ειχε παρατηρησει αυτο, η ησυχια κρατησε για περιπου 2 μερες, μετα ηταν οι κινητικοτητα ηταν παλι κανονικη. κανεις ομως δεν μας ειπε με σιγουρια οτι ηταν απο τις ενεσεις...

Link to comment
Share on other sites

εγω τις εκανα 29 εβδ προληπτικα (ιστορικο με προηγουμενη αποβολη-γεννα στις 20 εβδ και περιδεση σ αυτη την εγκυμοσυνη) και δεν ενιωσα διαφορα στις κινησεις του μπεμπη μου... ισως διαφερει απο γυναικα σε γυναικα! μια ευχη να συνεχισουν, οσες εκαναν η θα κανουν celestone chronodose με μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και να παρουμε, παρα τις δυσκολιες, υγιη τα μπεμπακια μας στις αγκαλιες και τα σπιτια μας!

Link to comment
Share on other sites

ΤΙς εκανα πριν 1 εβδομαδα, απο το ιδιο βραδυ κ για 2 μερες το μωρο το ενιωσα μονο 3 φορες! Δεν ειδοποιησα κ το γιατρο λογω σαβ-κυρ κ Δευτερα πρωι που το ειπα με εβρισε για τα καλα κ πηγα για nst. αν εφταιγαν οι ενεσεις δεν μου απαντησε ποτε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπόν κορίτσια, δεν είναι τυχαίο αυτό! Κι εγώ μόλις έκανα τις ενέσεις παρατήρησα μειωμένη κινητικότητα στο μωρό μου. Βέβαια, επειδή τις έκανα την 34η εβδομάδα γιατί έπαθα πάρεση προσωπικού νεύρου, είχα στενοχωρηθεί πολύ και έκλαιγα συνέχεια και πίστευα ότι το μωρό μου δεν κινείται λόγω στενοχώριας. Αλλά ίσως τελικά ευθύνονται οι ενέσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εγω εκανα τις συγκεκριμενες ενεσεις στις 27 εβδομαδες κυησης...Ο λογος ηταν επειδη εχω δικερως μητρα και ο γιατρος φοβαται για προωρο τοκετο.Μειωμενη κινητικοτητα δεν ειχα, ουτε πρηξιμο...τωρα ειμαι στην 35 εβδομαδα και στο doppler ( 32w+5d ) η μπεμπα μας ηταν 2.379 γρ και oλα ηταν τελεια!!!!Οι ενεσεις αυτες μονο καλο μπορουν να κανουν και κανενα κακο γι'αυτο μην αγχωνεστε...Με το καλο να μας ερθουν τα μωρακια μας!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Είμαι 36 εβδομάδων και η γιατρός μου μου είπε να κάνω δυο ενέσεις κορτιζόνης σε περίπτωση που γεννήσω πρόωρα. Απ'ότι διαβάζω όμως στο διαδίκτυο δεν υπάρχει λόγος να γίνουν μετά την 37η εβδομάδα. Οπότε γιατί να μην περιμένω άλλη μια εβδομάδα και αν δεν υπάρχει ένδειξη τοκετού να μην τις κάνω άδικα? Κορτιζόνη δεν θα έπαιρνα ποτέ αν δεν ήταν πολύ σοβαρό ζήτημα για μένα, πόσο μαλλον να τη δώσω στο αγέννητο παιδί μου.

Αν έχει κάποια γνώσεις σχετικά παρακαλώ πολύ ας μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 36 εβδομάδων και η γιατρός μου μου είπε να κάνω δυο ενέσεις κορτιζόνης σε περίπτωση που γεννήσω πρόωρα. Απ'ότι διαβάζω όμως στο διαδίκτυο δεν υπάρχει λόγος να γίνουν μετά την 37η εβδομάδα. Οπότε γιατί να μην περιμένω άλλη μια εβδομάδα και αν δεν υπάρχει ένδειξη τοκετού να μην τις κάνω άδικα? Κορτιζόνη δεν θα έπαιρνα ποτέ αν δεν ήταν πολύ σοβαρό ζήτημα για μένα, πόσο μαλλον να τη δώσω στο αγέννητο παιδί μου.

Αν έχει κάποια γνώσεις σχετικά παρακαλώ πολύ ας μου απαντήσει.

 

Εγω τις εχω κανει την 28η εβδομαδα, φοβομαστε και εμεις για προωρο λογω μηκος τραχηλου...ξερω οτι ενα μωρο θεωρειτε προωρο αν γεννηθει πριν την 37 εβδομαδα, ξερω οτι ειναι ενεση η οποια βοηθαει στην οριμανση των πνευμονων..τι να σου πω...ο γιατρος σου πιστευω οτι ξερει καλυτερα ... προωρο γιατι ?τι σου ειπε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τις εχω κανει την 28η εβδομαδα, φοβομαστε και εμεις για προωρο λογω μηκος τραχηλου...ξερω οτι ενα μωρο θεωρειτε προωρο αν γεννηθει πριν την 37 εβδομαδα, ξερω οτι ειναι ενεση η οποια βοηθαει στην οριμανση των πνευμονων..τι να σου πω...ο γιατρος σου πιστευω οτι ξερει καλυτερα ... προωρο γιατι ?τι σου ειπε?

 

 

Κάνω συσπάσεις εδώ και καιρό και ο πλακούντας μου έχει ωριμάσει περισσότερο απ'το κανονικό για τις 36 εβδομαδες. Για τις συσπάσεις τη μια μου λεει ότι είναι καλό που τις έχω για να γεννήσω φυσιολογικά και από την άλλη μου λεει για την κορτιζόνη. Εγω ξερω ότι οι συσπάσεις που δεν πονανε είναι απολύτως φυσιολογικές, ειδικά στο στάδιο που είμαι εγώ. Τώρα για τον πλακούντα θα το παρακολουθούμε δυο φορές τη βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω συσπάσεις εδώ και καιρό και ο πλακούντας μου έχει ωριμάσει περισσότερο απ'το κανονικό για τις 36 εβδομαδες. Για τις συσπάσεις τη μια μου λεει ότι είναι καλό που τις έχω για να γεννήσω φυσιολογικά και από την άλλη μου λεει για την κορτιζόνη. Εγω ξερω ότι οι συσπάσεις που δεν πονανε είναι απολύτως φυσιολογικές, ειδικά στο στάδιο που είμαι εγώ. Τώρα για τον πλακούντα θα το παρακολουθούμε δυο φορές τη βδομαδα.

 

Πιστευω οτι δεν εχεις να φοβηθεις κατι με τη κορτιζονη.. γνωριζω περιπτωσεις που εσπασαν τα νερα προωρα και χορηγηθηκαν λιγο πριν τον τοκετο... προφανως σου λεει να τις κανεις για τον πλακουντα που εχει ωριμασει νωριτερα... και επειδη η ωριμανση των πνευμονων γινετε στο τελος ..δε θα θελει να τη διακοψει και να βαλει το μικρο σου σε θερμοκοιτιδα...απλα τηλεφωνικα αν θελεις μιλα και με εναν ακομη γιατρο απο το φιλικο σου περιβαλλον για δευτερη γνωμη... δεν εχεις κατι να χασεις.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 36 εβδομάδων και η γιατρός μου μου είπε να κάνω δυο ενέσεις κορτιζόνης σε περίπτωση που γεννήσω πρόωρα. Απ'ότι διαβάζω όμως στο διαδίκτυο δεν υπάρχει λόγος να γίνουν μετά την 37η εβδομάδα. Οπότε γιατί να μην περιμένω άλλη μια εβδομάδα και αν δεν υπάρχει ένδειξη τοκετού να μην τις κάνω άδικα? Κορτιζόνη δεν θα έπαιρνα ποτέ αν δεν ήταν πολύ σοβαρό ζήτημα για μένα, πόσο μαλλον να τη δώσω στο αγέννητο παιδί μου.

Αν έχει κάποια γνώσεις σχετικά παρακαλώ πολύ ας μου απαντήσει.

Εχεις δικο που προβληματιζεσαι, σ αυτη τη βδομαδα ειναι καπως αργα για ενεσεις κορτιζονης..Σε δυο τρεις μερες το μωρακι σου θα ειναι πανετοιμο,αν δεν ειναι ηδη. Δεν ειμαι γιατρος, αλλα ο δικος μου αυτα μου ειπε στις 36 βδομαδες που τον ρωτησα. Παρε και καμια αλλη γνωμη καλυτερα και με το καλο το μωρουλι σου!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια ειμαι 26+3 εβδ. με περιδεση λογω τραχιλου 1,5 ποτε κανουμε τις πρωτες ενεσεις? τις πηρα,ειναι στο ψυγειο. ο γιατρος μου οταν τον ρωτησα ειπε ειναι νωρις. εχωακουσει περιπτωσεις που τις κανουν αρκετα νωρις. ποσο κραταει η διαρκεια τους? στον πωπο γινονται μονο? θα μπορεσει να τις κανει ο συζυγος ?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειμαι 26+3 εβδ. με περιδεση λογω τραχιλου 1,5 ποτε κανουμε τις πρωτες ενεσεις? τις πηρα,ειναι στο ψυγειο. ο γιατρος μου οταν τον ρωτησα ειπε ειναι νωρις. εχωακουσει περιπτωσεις που τις κανουν αρκετα νωρις. ποσο κραταει η διαρκεια τους? στον πωπο γινονται μονο? θα μπορεσει να τις κανει ο συζυγος ?

 

Εμένα μου τις έκανε 26+0 δύο δόσεις celestone και άλλες δύο δόσεις στις 28+0! Εγώ έκανα προφανώς λόγω τραχήλου, αλλά δεν είχα κανει περίδεση! Ρώτα τον γιατρό σου για το πότε!

Τις ενέσεις τις έκανα στον πωπό με μια κυρία που κάνει ενεσούλες στο σπίτι - καταπληκτική και δεν πόνεσα καθόλου! Τι να σου πω για τον σύζυγο, εγώ δε θα τον εμπιστευόμουν! :-P Μπορείς να πας σε φαρμακοποιό ή στο μαιευτήριο σου ή στον ίδιο τον γιατρό.

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ που μου απαντησες. την πεμπτη 11)9 εχω ραντεβου με τον γιατρο. θα ειμαι27+2. θα επιμεινω να μου κανει την πρωτη δοση για καλο κ κακο. θα δω κ τι θα μου πει αλλα αν δεν υπαρχει προβλημα για τα παιδια θα ηθελα να τις εχω κανει μην τυχον κ γινει κατι πριν τις 30 εβδ. δεν με πειραζει να τις ξανακανω αν χρει#στει. σημερα στο τσακ ημουν να παω καπου αλλου να μετρησουμε τον τραχηλο. εχω αγωνια κ η τελευταια επισκεψη μου μαζι του ηταν πριν 2 εβδομαδες,οταν καναμε την περιδεση. ειναι χαλαρος αλλα εγω τρελενομαι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ που μου απαντησες. την πεμπτη 11)9 εχω ραντεβου με τον γιατρο. θα ειμαι27+2. θα επιμεινω να μου κανει την πρωτη δοση για καλο κ κακο. θα δω κ τι θα μου πει αλλα αν δεν υπαρχει προβλημα για τα παιδια θα ηθελα να τις εχω κανει μην τυχον κ γινει κατι πριν τις 30 εβδ. δεν με πειραζει να τις ξανακανω αν χρει#στει. σημερα στο τσακ ημουν να παω καπου αλλου να μετρησουμε τον τραχηλο. εχω αγωνια κ η τελευταια επισκεψη μου μαζι του ηταν πριν 2 εβδομαδες,οταν καναμε την περιδεση. ειναι χαλαρος αλλα εγω τρελενομαι

 

Σε νιώθω! Και εγώ είχα τρελαθεί τότε που βρέθηκε το θεματάκι με τον τράχηλο και είχα πάει σε δημόσιο νοσοκομείο/μαιευτήριο να μου τον ξαναμετρήσουν αλλά τελικά με καθησύχασαν εκεί και μου είπαν ότι όλα τα έλεγε μια χαρά κι ο γιατρός μου.

Υπομονή για τις λίγες μέρες που μένουν. Εγώ από την β επιπέδου έχω μονίμως αγωνία με τον τράχηλο και τώρα είμαι 36+5 και δεν εχω γεννησει!!! Και όλα πάνε καλά! Απλά μας σκάνε τα σκασμένα!!!! :-P

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...