Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Angicat oι ενδομυϊκές ενέσεις πονάνε δυστυχώς:-( τώρα για το συγκεκριμένο φάρμακο θυμάμαι ότι το πάχος της βελόνας ήταν αρκετό γιατί το φάρμακο είναι παχύρευστο. Βασικά πονάει περισσότερο την ώρα που ρέει το φάρμακο...

Ναι αλλά να σκέφτεσαι την ώρα που την κάνεις, την στιγμή που θα κρατάς το μωράκι σου αγκαλια!:lol:

Εμένα μου τις έκανε η φαρμακοποιός τις 2 συγκεκριμένες ενέσεις στο σπίτι γιατί ήμουν και ξάπλα 9 μήνες. Αντιπικτικές που χρειάστηκε να κάνω αναγκαστικά μόνη μου.

Ξέρει η πεθερά σου; εννοώ έχει ξανακάνει; γιατί πολλές κάνουν ενέσεις χωρίς να ξέρουν αλλά για να μας εξυπηρετήσουν.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λενε τα κοριτσια ισχυει . οταν μπαινει το υγρο τσουζειιιιι και ποναει !!! αλλα μην μασας , μασα μια τσιχλα :P σιγα , για 1 - 2 λεπτα δεν τρεχει κατι ! το καλο που κανει στους πνευμονες του μωρου ειναι πιο σημαντικο !

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι στην 32η εβδομάδα και ο γιατρός μου επιμένει να κάνω αυτές τις ενέσεις, τουλάχιστον την μία διπλή δόση. Η αιτιολογία του είναι ότι έχω κοντό τράχηλο (2,54) και με φοβάται για πρόωρο τοκετό. Δεν θέλω να κάνω ενέσεις που μπορούν να βλάψουν το μωρό ή εμένα και σίγουρα δεν θέλω να επιβαρύνομαι με φάρμακα που δεν υπάρχει ανάγκη να τα πάρω.Ποιά η γνώμη σας? πρέπει παρ'όλες τις αντιρρήσεις μου να ακολουθήσω την προτροπή του γιατρού μου? Είναι όντως ο τράχηλος τόσο κοντός ώστε να υπάρχει πιθανότητα πρόωρου τοκετού?

Ευχαριστώ

 

Εγω επειδη εχω συσπασεις απο τον 5ο μηνα, εκανα δυο διπλες ενεσεις ( με 24 ωρες διαφορα) στις 28 εβδ. και το ιδιο στις 32.Ετσι ακριβως γραφει και το χαρτακι με τις οδηγιες στο φαρμακο.

 

Οσο για τον τραχηλο, μακαρι να ειχα 2,5 εκ!!!Εμενα ειναι στο 1,3 απο τις 32 εβδομαδες!:-(

 

Αφου ομως στις προτεινει ο γιατρος σου να τις κανεις.Εγω δεν το σκεφτηκα στιγμη.Φοβομουν (και ακομη φοβαμαι) τοσο πολυ τον προωρο τοκετο, που μολις ακουσα οτι υπαρχει κατι που μπορει να βοηθησει το μωρο μου στην περιπτωση που γεννηθει προωρα,ανακουφιστικα!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ μια δόση από αυτές τις ενέσεις πριν την προγραμματισμένη καισαρική μου στις 38w3d. Μάλλον 48 ώρες πριν πάω να γεννήσω αλλά δεν θυμάμαι και ακριβώς...Αυτό που θυμάμαι είναι ότι τις πρότεινε ο γιατρός, για μεγαλύτερη ασφάλεια, αφού η γέννα ήταν προγραμματισμένη. Εγώ πάντως ήθελα να τις κάνω κι ας ήμουν στις 38 εβδομάδες, που το μωρό θεωρείται ώριμο και λογικά δεν θα έχει πρόβλημα, γιατί έχω παράδειγμα φίλης που γέννησε προγραμματισμένα στις 37w+, ο γιατρός δεν της είπε τίποτα για ενέσεις, γιατί θεώρησε ότι το μωρό ήταν τελειόμηνο και δεν θα είχε πρόβλημα, αλλά τελικά το έβαλαν για 3-4 μέρες στη θερμοκοιτίδα, λόγω προβλήματος στο αναπνευστικό του. Δεν ήταν τίποτα σοβαρό αλλά και μόνο η ταραχή που πέρασε η κοπέλα ήταν αρκετή, ειδικά μάλιστα εφόσον υπήρχε τρόπος να αποφύγουν αυτή την περιπέτεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την 38 εβδομαδα ο πνευμονας του παιδιου ειναι ωριμος. Οταν υπαρχει κινδυνος για προωρο τοκετο τοτε η εγκυος κανει αυτες τις ενεσεις. Σε καισαρικη τομη 38 εβδομαδας δεν χρειαζεται. Αφ'ενος γιατι ειναι ωριμος ο πνευμονας του μωρου και αφ'ετερου η ταχυπνοια που ισως προκληθει στο μωρακι οφειλεται σε αλλον μηχανισμο. Συγκεκριμενα κατα την διαρκεια του φυσιολογικου τοκετου το μωρακι περναει stress κατα την εξοδο του απο την μητρα (πιεζεται απο τον κολπο) με αποτελεσμα να εκκρινεται κορτιζονη απο το μωρακι και να το βοηθαει στην εκπτυξη του πνευμονα. Στην καισαρικη τομη τωρα το μωρακι επειδη δε περναει αυτο το stress δεν εχουμε τα παραπανω, δηλαδη η εκπτυξη του πνευμονα καθυστερει με αποτελεσμα καποια μωρακια να εχουν ταχυπνοια (δεν ειναι κατι σοβαρο). Σ'αυτη την περιπτωση δεν χρειαζεται η εγκυος να κανει αυτες τις ενεσεις ακομα και προληπτικα.Δεν τις βοηθαει καπου. Δεν ξερω γιατι καποιοι γυναικολογοι τις δινουν. Αλλα νευριαζω καμια φορα οταν βλεπω και ακουω τετοια πραγματα.

Σας κουρασα με το μεγαλο μηνυμα μου αλλα ειχα και εγω αυτο τον προβληματισμο ( ισως να γεννησω με καισαρικη) και το εψαξα λιγο.

Καλο πασχα!!!:-P

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα κάνει 2 δόσεις με διαφορά 24 ωρών, επειδή είχα μπει στο μαιευτήριο με συσπάσεις ανά 7 λεπτά όταν ήμουν στις 28 εβδομάδες. Τελικά έμεινα με τον ορό 2 εβδομάδες και μετά πήγα σπίτι μου με χάπια και γέννησα προγραμματισμένα στις 37,3 εβδομάδες και όλα πήγαν καλά, ευτυχώς! Η μόνη παρενέργεια που είχα ήταν ότι μου εκτίναξε το σάκχαρο στα ύψη και ενώ μέχρι τότε το ρύθμιζα με διατροφή, χρειάστηκε να κάνω ενέσεις ινσουλίνης για 10 μέρες περίπου.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τις εκανα κ εγω!!!

Στην 30η εβδομαδα κυησης ειχα εντονες συσπασεις κ επειδη φοβηθηκαμε για προωρο τοκετο τις καναμε! Ετσι το ζουζουνακι μου γεννηθηκε μετα απο 2 εβδομαδες με πολυ γερα πνευμονια!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χθες και σήμερα έκανα από δυο δόσεις κορτιζόνης καθώς υπάρχει κίνδυνος πρόωρου τοκετού (αυτή τη στιγμή είμαι 33w2d). Oι γιατροί που με παρακολουθούν έκριναν πως είνα απαιραίτητες ώστε αν τελικά οδηγηθώ σε πρόωρο τοκετό το μωρό να μην αντιμετωπίσει αναπνευστικά προβλήματα.

 

Παρατηρώ όμως από χθες πως το μωρό μετά τις ενέσεις είναι υποτονικό - έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποια από εσάς;

*

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο, διότι έπαιρνα παράλληλα και φάρμακα για την αντιμετώπιση των συσπάσεων ενδοφλέφια και αυτά μου έκαναν ταχυκαρδία και νομίζω είχε και το μωρό ταχυκαρδία και γενικά ήταν πολύ κινητικό σε όλη την εγκυμοσύνη. Αν όντως νομίζεις ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο να το παρακολουθείς και να μιλήσεις άμεσα με το γιατρό σου, ποτέ δεν ξέρεις.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Καλησπέρα κορίτσια και Καλή Ανάσταση!Όσες κάνατε αυτές τις δύο ενέσεις για πόσες μέρες σας είπαν να μην τρώτε ζάχαρη και αλάτι? Καποια που είχε διαβητη κυησης ρυθμισμένο με διατροφή της ανέβηκε το σακχαρο?Και αν ναι για πόσες μέρες?

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Εγώ είχα διαβήτη κύησης ρυθμισμένο με διατροφή και με τις ενέσεις απορρυθμίστηκε λίγο και για 10 περίπου μέρες χρειάστηκα λίγη ινσουλίνη. Γύρω στο 140-150 έφτασα ανώτατη τιμή σακχάρου. Επειδή ήμουν στο μαιευτήριο με ορό για 3 εβδομάδες, μου είχαν άγλυκο και ανάλατο μενού για όλο το διάστημα που έκατσα μέσα. Όταν βγήκα έβαλα ξανά ελάχιστο αλατάκι (και έτρωγα και τυρί) και ήμουν εντάξει.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Είμαι στην 37η εβδομάδα και πλέον η γιατρός μου με βλέπει 2 φορές την εβδομάδα. Μετράει το αμνιακό, το βάρος, βλέπει ότι κάνει αναπνευστικές κινήσεις και όλα καλά.

Την τελευταία φορά που πήγα μου είπε ότι θα με δει πάλι την Τρίτη 14/06 για να κανονίσουμε και το πότε θα μπω (προγραμματισμένη καισαρική) και να της πάω 2 ενέσεις celeston, κορτιζόνης δλδ για να τις κάνουμε επιτόπου.

Να σας πω ότι στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου είχα κάνει πάλι ενέσεις κορτιζόνης αλλά πολύ νωρίτερα στην 27η νομίζω γιατί λόγω προεκλαμψίας γέννησα πολύ πρόωρα (29η εβδ.).

Αυτή την φορά νόμιζα ότι θα τις γλυτώσω αφού πάνε όλα πολύ καλά....:(

 

Έχει κάποια κοπέλα κάνει αυτές τις ενέσεις σε τόσο προχωρημένη εβδομάδα?

Όποια εμπειρία δεκτή γιατί έχω αγχωθεί αρκετά!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου εκαναν πριν καμια δεκαρια μερες που μπηκα με συσπασεις αλλα τελικα δε γεννησα, μονο που εγω ημουν στην 32η εβδ,.

δεν εχω ξανακουσει για τοσο προχωρημενη εγκυμοσυνη, νομιζω οτι μεχρι τις 33-34 τις κανουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

καλησπερα!

Κοριτσια δεν ξερω που αλλου να ψαξω γι'αυτο ειπα να ρωτησω κ εδω. Στα μεσα Ιανουαριου θα χρειαστει να κανω κ εγω καποιες ενεσεις για τα πνευμονια των μπεμπε μου. Ομως κ οι celestone κ οι chronodoze κ οι propiochrom εχουν ηδη εξαφανιστει απο την αγορα. Επειδη η γιατρος μου γνωριζει για την ελλειψη μου ειπε να αρχισω το ψαξιμο απο τωρα.

Εχει καμια σας ακουσει αν υπαρχουν στοκ σε καποιο φαρμακειο της Θεσσαλονικης η καπου κοντα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

Κοριτσια δεν ξερω που αλλου να ψαξω γι'αυτο ειπα να ρωτησω κ εδω. Στα μεσα Ιανουαριου θα χρειαστει να κανω κ εγω καποιες ενεσεις για τα πνευμονια των μπεμπε μου. Ομως κ οι celestone κ οι chronodoze κ οι propiochrom εχουν ηδη εξαφανιστει απο την αγορα. Επειδη η γιατρος μου γνωριζει για την ελλειψη μου ειπε να αρχισω το ψαξιμο απο τωρα.

Εχει καμια σας ακουσει αν υπαρχουν στοκ σε καποιο φαρμακειο της Θεσσαλονικης η καπου κοντα?

Καλησπέρα και με το καλό τα μπεμπέ σου!!Για Θεσσαλονίκη δεν ξέρω να σου πω, όμως αντιμετώπισα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα πριν ένα μήνα και στην Αθήνα.Η μόνη λύση που βρήκα ήταν να ενημερώσω τους πάντες, γνωστους και φίλους να ψάχνουν και εκείνοι σε όποιο φαρμακείο έβρισκαν μπροστά τους.Ετσι βρήκα με δυσκολία 4 ενέσεις celestone.Μην απογοητεύεσαι όμως, είμαι σίγουρη πως αν σε βοηθήσουν θα βρεις και εσύ!Εύχομαι καλή επιτυχία!

[/url]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

μολις πριν μια ωρα εκανα την πρωτη ενεση.ψιλοετσουξε αλλα τιποτα το ιδιαιτερο.ημουν πολυ διστακτικη και επιφυλακτικη μεχρι να την κανω-οχι οτι ειχα επιλογες εφοσον το συνεστησε ο γιατρος μου- αλλα τωρα νιωθω πολυ χαρουμενη γιατι μεσα στις δυσκολιες της εγκυμοσυνης μου πιστευω οτι εκανα κατι καλο, σχεδον σωτηριο για το μωρακι μου σε περιπτωση που αποφασισει να βγει νωριτερα..ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις οτι εχεις εξαντλησει οσα μπορουσες να κανεις για το καλο του.ας βοηθησει ο Θεός να φτασουμε μεχρι τον ενατο μήνα, κι ας τις κανω τζαμπα και βερεσε τις ενεσεις....

οσο για την ελλειψη που λετε, ισχυει,και εμενα ο φαρμακοποιος μου απο αλλου τις βρηκε.παντως στην τελικη, μπορειτε να απευθυνθειτε και σε νοσοκομεια-μαιευτηρια λεγοντας οτι ειναι μεγαλη αναγκη.εκει σιγουρα θα υπαρχουν

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις!

Δυστυχως τα νοσοκομεια τις κρατανε για τους ασθενεις τους. Πρεπει να εχεις καποιον "απο μεσα" για να σου δωσουν. Τελος παντων..... Θα δουμε..... Συνεχιζω το ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω τις βρηκα στην Κατερινη που εψαξα κ τελικα εκανα τις "dexaton". Κανουν ακριβως την ιδια δουλεια μου ειπε ο γιατρος μου. Στην κορη μου ειχα κανει τις celestone...Ας ελπισουμε ομως να γεννησουμε ολες τελειομηνα μωρακια!!!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι εγινε τελικα;τις κανατε τις ενεσεις;τις βρηκατε;εγω εκανα 2, την τελευταια την εκανα χθες.ο,τι μπορουσα να κανω λοιπον για το μωρο , το εκανα, τωρα το μονο που μενει ειναι να παρακαλαω να πανε ολα καλα και να μην δω στάλα αίμα μεχρι να παω να γεννησω.τσουξανε λιγο οι ατιμες!!

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω βρηκα τελικα 2 στη θεσσαλονικη κ 2 στα γιαννιτσα. Θα τις κανω από βδομαδα κ θα σας πω.

Κοριτσια, εσεεις που τις κανατε ειχατε ταχυπαλμιες μετα?

Μου ειπε η γιατρος οτι μπορει να εχω ταχυπαλμια αλλα δεν ειναι ανησυχητικο.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειχα καμια ταχυπαλμια απο τις ενεσεις ,αλλα απο τα yutopar που παιρνω.η αληθεια ειναι οτι φοβομουν πολυ πριν τις κανω, οχι για το τσιμπημα-τσουξιμο, αλλα για τις παρενεργειες -παιρνω κι αλλα φαρμακα-.ομως καμια σχεση, σαν να μην τις εκανα.ακομα ομως κι αν σου ρθει ταχυπαλμια οπως σε προειδοποιησε η γιατρος, μην ανησυχησεις καθολου και το κανεις χειροτερο.χαλαρωσε και θα περασει καποια στιγμη.

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα τις πρωτες 2 celestone. Δεν ενοιωσα απολυτως τιποτε!! Ουτε πονο, ουτε τσουξιμο ουτε καμια αλλη ενοχληση! Πιο πολυς ειναι ο φοβος μας απο πριν νομιζω παρα το φαρμακο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...