Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ξεκινησαμε με καροτο και πατατα, σταδιακα προσθεσαμε μηλο και αχλαδι. Στην αρχη ειχαμε μια επιδεινωση, τωρα λιγο εστρωσε, βεβαια τιποτα εντυπωσιακο. Ευτυχως τρωει καπως, οχι τελεια αλλα υποφερτα. Κατα τ αλλα εχουμε ακομα τις καλες και τις κακες μας μερες και απλα περιμενουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγώ κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν το αντιλήφθηκα πιο νωρίς και εξαιτίας μου έπαθε οισοφαγίτιδα. Γιατί είχε όλα τα συμπτώματα της ΓΟΠ αλλά εγώ θεωρούσα ότι περνάει τη φάση της, που να ξέρω. Εσείς τώρα που αρχίσατε στερεές πως είναι; Τις δέχεται;

 

Αχ κι εμεις λεγαμε, μα τι του φταιει τι του φταιει, νομιζαμε πως ειναι κολικοι γιατι τον πρωτο καιρο ειχε και πολλους κολικους, αστα, φτασαμε στο νοσοκομειο να δωσουμε ενδχοφλεβια zantac για να βγαλουμε ακρη και παλι αναρωτιομασταν γιατι γουλια δεν εβγαλε ποτε.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια ειστε που καλες και καλο κουραγιο κ στις 2 μας...τι να κανουμε ..μας ετυχε αυτο..κ εγω δ μπορω να τη βλεπω να κλαιει αλλο..εχει βραχνιασει απ το κλαμα...:(

απο που νοικιαζεις συσκευη?απο νοσοκομειο?

θα το προτεινω κ εγω στον παιδιατρο μου να δω τι θα πει...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

να αρχισω αντλησεις να της δινω κ μπιμπερο???θα το πιασει??

το πρόβλημα είναι αν θα πιάσει το μπιμπερό;

 

εμενα πλεον αν μεινει πανω απο 6-7 λεπτα ειναι θαυμα...γιατι το κανει αυτο ομως??γιατι δ θελει να πιασει τη θηλη??

 

6-7 λεπτά πώς θηλάζει, δεν πιάνει τη θηλή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαια θα ηθελα να σε ρωτησω κατι. Τωρα πλεον το πρωι του δινω φρουτοκρεμα και το μεσημερι χορτοσουπα. Υπαρχει κατι που θα μπορουσα να δωσω το απογευμα η ειναι προτιμοτερο να συνεχισω μονο με θηλασμο?

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια θα ηθελα να σε ρωτησω κατι. Τωρα πλεον το πρωι του δινω φρουτοκρεμα και το μεσημερι χορτοσουπα. Υπαρχει κατι που θα μπορουσα να δωσω το απογευμα η ειναι προτιμοτερο να συνεχισω μονο με θηλασμο?

 

Συνέχισε για τουλάχιστον ένα μήνα έτσι και μετά βλέπεις και αν είναι του δίνεις και το απόγευμα ή φρούτο ή κάτι από το μεσημεριανό.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια ειστε που καλες και καλο κουραγιο κ στις 2 μας...τι να κανουμε ..μας ετυχε αυτο..κ εγω δ μπορω να τη βλεπω να κλαιει αλλο..εχει βραχνιασει απ το κλαμα...:(

απο που νοικιαζεις συσκευη?απο νοσοκομειο?

θα το προτεινω κ εγω στον παιδιατρο μου να δω τι θα πει...

 

που θα πάει θα περάσει, υπομονή θα κάνουμε όλες :rolleyes: άσε κι εγώ στενοχωριέμαι πολύ όταν αρχίζει να τσιρίζει.. το θήλαστρο θα το νοικιάσεις από την Klinikum τηλ. 210-74.85.752 και μπορείς να πας να το πάρεις από εκεί την ίδια μέρα είναι Α. Παπαναστασίου 6, Γουδή (κοντά στο Παίδων), τον πρώτο μήνα θα δώσεις 95ευρώ γιατί 35ευρώ κάνουν τα μπουκαλάκια που τα κρατάς εσύ μετά, το ενοίκιο είναι 60ευρώ για τους πρώτους 2 μήνες, μετά 40ευρώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε για τουλάχιστον ένα μήνα έτσι και μετά βλέπεις και αν είναι του δίνεις και το απόγευμα ή φρούτο ή κάτι από το μεσημεριανό.

 

Σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

μ επιασες αγλαια!!

εννοω δ πιανει τη θηλη οταν δειχνει να πειναει..αργει μεχρι να το κανει.μπορει να παρει κ ωρα κ δυο ωρες...

απο την απαντηση σου καταλαβαινω οτι δ χρειαζεται να κανω αντλησεις...:-)

πες μου κ αυτο.το βραδυ αν δ εχει αδειασει κ τα 2 στηθη πρεπει να τ αδειαζω εγω??

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω και εγώ μια σχετκή απορία αλλά δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο ποστ.... μου πρότειε η παιδίατρος να κάνουμε υπέρηχο για να δούμε εαν ο μπέμπης (4 μηνών) έχει ΓΟΠ και σε ποιο βαθμό. από το διαγνωστικό κέντρο που πήρα τηλ για να κλείσω ραντεβού μπου είπαν ότι το παιδί πρέπει να είναι 3 1/2 ώρες νηστικό και να έχω μαζί μου νερό ή χαμομήλι σε μπιμπερο για να του δώσω. το μωρό θηλάζει αποκλειστικά και δν πιανει το μπιμπερό. ξέρετε καταρχήν αν αυτό που μου είπαν είναι σωστό και κατά πόσο υπάρχει άλλος τρόπος να γίνει η εξκέταση? ευχαριστώ

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ μια σχετκή απορία αλλά δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο ποστ.... μου πρότειε η παιδίατρος να κάνουμε υπέρηχο για να δούμε εαν ο μπέμπης (4 μηνών) έχει ΓΟΠ και σε ποιο βαθμό. από το διαγνωστικό κέντρο που πήρα τηλ για να κλείσω ραντεβού μπου είπαν ότι το παιδί πρέπει να είναι 3 1/2 ώρες νηστικό και να έχω μαζί μου νερό ή χαμομήλι σε μπιμπερο για να του δώσω. το μωρό θηλάζει αποκλειστικά και δν πιανει το μπιμπερό. ξέρετε καταρχήν αν αυτό που μου είπαν είναι σωστό και κατά πόσο υπάρχει άλλος τρόπος να γίνει η εξκέταση? ευχαριστώ

 

Καλέ τι έιν' αυτά;;:shock::shock: το μωρό πρέπει να πιεί το γάλα του είτε είναι μητρικό ή ξένο εκεί και στο καπάκι να κάνει τον υπέρηχο ώστε να φανεί αν κάνει επεισόδια παλινδρόμησης. Εγώ είχα πάει και είχα θηλάσει το μωράκι μου εκεί και μετά κάναμε τον υπέρηχο που επιβεβαίωσε την ΓΟΠ -είχα πάει σε ιατρείο αλλά το ίδιο είναι:shock: μην του δώσεις τίποτε άλλο

Link to comment
Share on other sites

.το βραδυ αν δ εχει αδειασει κ τα 2 στηθη πρεπει να τ αδειαζω εγω??

 

δεν είναι απαραίτητο, μόνο αν νιώθεις δυσφορία, βγάζεις λίγο για ανακούφιση.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας. και εμένα μου φάνηκε περίεργο αυτό που μου είπαν αλλά είπα να το επιβεβαιώσω. θα ψάξω σε άλλο γιατρό...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας. και εμένα μου φάνηκε περίεργο αυτό που μου είπαν αλλά είπα να το επιβεβαιώσω. θα ψάξω σε άλλο γιατρό...

 

νελλίτσα αν θέλεις αυτός που πήγα είναι πολύ καλός, μόνο που βλέπει στο ιατρείο του οπότε τον πληρώνεις..

Link to comment
Share on other sites

νελλίτσα αν θέλεις αυτός που πήγα είναι πολύ καλός, μόνο που βλέπει στο ιατρείο του οπότε τον πληρώνεις..

δώσε μου σε παρακαλώ τα στοιχεία του να κανονίσω ραντεβού. να σε ρωτήσω, αυτός είναι γαστρεντερολόγος ή ο γιατρός που κάνει τον υπερηχο? μπορεί να ακούγεται χαζή ερώτηση αλλά έχω μπερδευτεί... σήμερα ένας γνωστός μου έλεγε ότι με τον υπέρηχο δε φαίνεται η ΓΟΠ και θέλει γαστροσκόπηση....:cry:

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα βοήθεια τα φώτα σου!!!

Σε παλαιό ποστ έχω εκθέσει την ιστορία μου με τη ΓΟΠ και την αλλεργία. Τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα από τότε που έκοψα γαλακτοκομικά και άλλες ύποπτες τροφές, οπότε το παιδί σταμάτησε τη γκρίνια και τα νερουλά κακά. Βέβαια εγώ από το φόβο μήπως υποσιτίζεται συνέχισα να βγάζω το γάλα με θήλαστρο και να της το δίνω για να ελέγχω τι τρώει και μόνο το βράδυ καθόταν στο στήθος. Τώρα όμως προέκυψε άλλο πρόβλημα. Σήμερα την έβαλα για λίγο στο στήθος και έκανε μια γκριμάτσα αποστροφής σαν να της ερχόταν εμετός. Δοκίμασα από το "ύποπτο"¨στήθος και το γάλα έχει γίνει αλμυρό!!! Το άλλο στήθος οκ. Τι να κάνω. Μήπως μου κόβεται; και τι μπορώ να κάνω για να επανέλθει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα την έβαλα για λίγο στο στήθος και έκανε μια γκριμάτσα αποστροφής σαν να της ερχόταν εμετός. Δοκίμασα από το "ύποπτο"¨στήθος και το γάλα έχει γίνει αλμυρό!!! Το άλλο στήθος οκ. Τι να κάνω. Μήπως μου κόβεται; και τι μπορώ να κάνω για να επανέλθει;;;;

 

Aυτό συνήθως συμβαίνει όταν έχεις αρκετή ώρα να θηλάσεις ή να αντλήσεις από το στήθος. Ισχύει μόνο για το αποθηκευμένο γάλα που είναι μικρή ποσότητα. Αν αντλήσεις ή θηλάσεις για λίγο, επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

δώσε μου σε παρακαλώ τα στοιχεία του να κανονίσω ραντεβού. να σε ρωτήσω, αυτός είναι γαστρεντερολόγος ή ο γιατρός που κάνει τον υπερηχο? μπορεί να ακούγεται χαζή ερώτηση αλλά έχω μπερδευτεί... σήμερα ένας γνωστός μου έλεγε ότι με τον υπέρηχο δε φαίνεται η ΓΟΠ και θέλει γαστροσκόπηση....:cry:

 

sorry νελλίτσα μου, τώρα το είδα το μήνυμα. Σε αυτόν με έστειλε ο παιδίατρος γιατί μου είπε ότι το σωστό είναι να την δει εξειδικευμένος γιατρός (αυτός έιναι ακτινολόγος ήταν δ/ντης στο παίδων και είναι και στη ΜΕΝΝ του Ιασώ΄-το ήξερε το νινί μου :mrgreen:). Στο υπέρηχο θα δει αν κάνει το μωρό επεισόδια παλινδρόμησης μόλις φάει, δηλαδή αν το γαλατάκι της ανεβαίνει επάνω. Αυτό που δεν φαίνεται και πρέπει να κάνεις γαστροσκόπηση για να το δεις (αν χρειάζεται βέβαια) είναι ο ερεθισμένος οισοφάγος -που είναι και αυτό για το οποίο σου δίνει την αγωγή- Τα γράφω εδώ τα στοιχεία μήπως θέλει καμια άλλη μανούλα. Λέγεται Παπαδόγιαννης Μιχάλης, το τηλ. του είναι 210-7222121 και είναι Μιχαλακοπούλου 31-33. Εγώ έκαναν υπέρηχο και μαζί με την επίσκεψη πλήρωσα 115 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυνατο σε γουλιτσα να βγαλει κ λιγο αιμα???

 

Νομιζω πως ναι, αν το παιδι εχει πληγη στον οισοφαγο. Αυτο τουλαχιστον μας ειχαν πει στο νοσοκομειο, απλα εμας δεν εβγαζε γουλιες οποτε δεν μπορουσαμε να το δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...