Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια καινούριο πρόβλημα.... ονόματι "δύσπνοια".

 

Εδώ και δύο μέρες έχω δύσπνοια.

Όταν είμαι όρθια, το πρόβλημα ειναι ελάχιστο ή τουλάχιστον δεν με επηρεάζει τόσο. Όταν όμως είμαι καθιστή ή ακόμα χειρότερα ξάπλα, η δθσκολία στην αναπνοήείναι πάρα πολύ ενοχλητική.

Καταλαβαίνω και από τις κλωτσιές της μπέμπας ότι μάλλον φταίει αυτή (όχι ότι της ρίχνω και ευθύνες) που με πιέζει εκεί ψηλά στο διάφραγμα. Μάλιστα ώρες-ώρες πρέπει να αλλάζει θέση γιατί η πίεση που νιώθω εκεί ψηλά ελαττώνεται και η κατάσταση φυσικά βελτιώνεται.

 

Είχατε εσείς παρόμοιο πρόβλημα ?

Καμμία συμβουλή για να βελτιωθεί η κατάσταση αυτή ?

Θυμόσαστε μέχρι πότε θα υπάρχει αυτό το πρόβλημα ? :cry::cry::cry:

 

Edit adminΠροσοχη στην περίπτωση έντονης δύσπνοιας συμβουλευτείτε τον γιατρό σας 

δειτε εδώ απάντηση ειδικού 

 

https://parents.org.gr/forum/tags/δυσπνοια/

 

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eίχα πολύ έντονο τέτοιο πρόβλημα, το διάστημα που προσπαθούσε ο κακομοίρης ο γιόκας μου να πάρει θέση. Πίεζε πολύ μάλλον τους πνεύμονες και αισθανόμουν ότι ο αέρας δε μου έφτανε και ότι πνιγόμουν!

Για κάποιες μέρες μάλιστα είχε μείνει σε οριζόντια θέση και εκεί ήταν το δράμα! H κοιλιά μου είχε γίνει απίστευτα πλατιά, σχεδόν διπλάσια και εγώ νόμιζα ότι θα σκάσω! Tελικά έστριψε και ησύχασα. Aυτό όμως κράτησε περίπου 1 μήνα, αλλά όχι συνεχόμενα.

 

Tώρα, μπορεί στην δική σου περίπτωση απλά να πιέζει με χέρι ή με πόδι, ή με κεφάλι αν δεν έχει πάρει θέση ακόμα, κάπου που προκαλεί αυτή τη δυσάρεστη αίσθηση.

Nομίζω ότι θα σου περάσει μόλις αλλάξει πόζα η μπέμπα!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΠΟ ΤΟΝ 7ο ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΜΟΥ ΚΟΒΟΤΑΝ Η ΑΝΑΠΝΟΗ. Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΣΤΗ ΔΥΣΠΝΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΝΥΧΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

εδώ και 3 μέρες έχω δυσπνοια...

και ειδικά τώρα στο γραφείο που κάθομαι δεν αντέχω !!!..έχω χαλαρώσει το σουτιέν, έχω κάνει ξαπλωτή την καρέκλα...δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

 

σας έχει πιάσει και εσάς δυσπνοια;

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 3 μέρες έχω δυσπνοια...

και ειδικά τώρα στο γραφείο που κάθομαι δεν αντέχω !!!..έχω χαλαρώσει το σουτιέν, έχω κάνει ξαπλωτή την καρέκλα...δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

 

σας έχει πιάσει και εσάς δυσπνοια;

Link to comment
Share on other sites

Αχ κουκλιτσα μου κουραγιο!! Πολυ δυσπνοια!

Ξεκοιναει περιπου στην ευδομαδα που εισαι και συνεχιζει....

Εγω τωρα ποια αν κανς 3 βηματα ξεφυσαω σαν τρομπα.. :?:?

Οσο για να ανεβω σκαλοπατια...χριαζομαι αναπνευστιρα..

μου εχουν πει οτι αρχιζεις να αναπνεεις καλητερα μολις το μωρο κατεβει και παρει θεση...

Ακομα περιμενω.. :roll::lol::lol:

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχεις μέλλον κούκλα μου...

κι εγώ πολύ δύσπνοια είχα

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κι έγω αυτό θα σου έλεγα...οτι είναι και απο την προχωρημένη σιγά σιγά εγκυμοσύνη αλλά πάνω απο όλα απο την ζέστη και την βαριά ατμόσφαιρα.

 

Προς το παρόν θα σου δώσω μια πολύ σπάνια συμβουλή.... ΥΠΟΜΟΝΗ :cool:

Τουλάχιστον σκέψου οτι δεν είσαι μόνη σου....οοοολες μας το περνάμε! :wink:

Link to comment
Share on other sites

έχεις μέλλον κούκλα μου...

κι εγώ πολύ δύσπνοια είχα

 

Sardelaki για πες μας εσυ που εισαι προσφατη σε αυτα?

πραγματι περναει η δυσπνοια οταν κατεβει το μωρο?

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

happy-belly μεγαλωνει το νινακι σου κ σου δημιουργει δυσπνοια κ δυστυχως αυτο κραταει μεχρι τον 9μηνα,εμενα μου ειχε κρατησει σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης, κ ηρεμησα αφου γεννησα,ειναι ασχημο αλλα δεν υπαρχει λυση γι αυτο, μονο να κανεις μικρα γευματα για να μην φουσκωνεις

Link to comment
Share on other sites

έχεις μέλλον κούκλα μου...

κι εγώ πολύ δύσπνοια είχα

 

Sardelaki για πες μας εσυ που εισαι προσφατη σε αυτα?

πραγματι περναει η δυσπνοια οταν κατεβει το μωρο?

 

κοριτσάκια μου εγώ είχα δύσπνοια μέχρι να γεννήσω διότι το νινί δεν είχε κατέβει και είχαμε και ισχιακή προβολή...και γεννήθηκε στην 37η εβδομάδα...

φίλη μου όμως μου είπε πως της σταμάτησε η δύσπνοια όταν κατέβηκε το μωράκι :wink::wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχεις μέλλον κούκλα μου...

κι εγώ πολύ δύσπνοια είχα

 

Sardelaki για πες μας εσυ που εισαι προσφατη σε αυτα?

πραγματι περναει η δυσπνοια οταν κατεβει το μωρο?

 

κοριτσάκια μου εγώ είχα δύσπνοια μέχρι να γεννήσω διότι το νινί δεν είχε κατέβει και είχαμε και ισχιακή προβολή...και γεννήθηκε στην 37η εβδομάδα...

φίλη μου όμως μου είπε πως της σταμάτησε η δύσπνοια όταν κατέβηκε το μωράκι :wink::wink:

 

Μακαρι να κατεβει γρηγορα τοτε..γιατι με βλεπω με μασκα οξυγονου! :lol::lol::lol:

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

πωπω κι εγώ κορίτσια χθες το μεσημέρι ξάπλωσα και μου ήρθε μια δυσφορία , δεν μπορούσα να είμαι ξαπλωμένη μέχρι που κατάλαβα αφού έκατσα ότι με έπιασε δύσπνοια, στεναχωρέθηκα ...ευτυχώς μου κράτησε μόνο μια ωρίτσα , βέβαια έχασα την ξάπλα του μεσημεριού !

και τώρα που είπαν αυτήν την εβδομάδα καύσωνα, δεν πρέπει να βγαίνουμε καθόλου απ' το σπίτι !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κορίτσια, δεν ζεσταίνομαι καθόλου. Χτες βγήκα μεσημεριάτικα και νόμιζα ότι ήταν Απρίλιος.... το βράδυ σκεπάζομαι απαραιτήτως γιατί κρυώνω και ξυπνάω...Περίεργα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κορίτσια, δεν ζεσταίνομαι καθόλου. Χτες βγήκα μεσημεριάτικα και νόμιζα ότι ήταν Απρίλιος.... το βράδυ σκεπάζομαι απαραιτήτως γιατί κρυώνω και ξυπνάω...Περίεργα πράγματα

 

άσχετο με την δυσπνοια....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ έχω δύσπνοια και είμαι στη 19η εβδομάδα (λιγότερο από εσάς από οτι βλέπω). Λαχανιάζω πολύ εύκολα και γενικά δεν είμαι για πολλά πολλά και ακόμα είναι νωρίς...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πιάνει δύσπνοια όταν ανεβαίνω σκαλιά! Ούτε 5 σκαλιά δεν μπορώ να ανέβω πια και θεωρούμε και γυμνασμένη! Στη γιόγκα ας πουμε δεν έχω πρόβλημα, στη σκάλα τέζα! Το καλύτερο ήταν όταν πήγαμε με τον άντρα μου την προηγούμενη εβδομάδα στην Ακρόπολη!!!!! Σκαλί και κάτω για ξεκούραση...μια ώρα κάναμε να ανεβούμε, με έσπρωχνε απο πίσω ο κακομοίρης....ε μα κι αυτός τι το θελε τόσες φορές έχουμε πάει...και μέσα στη ντάλα ήλιο!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πιάνει δύσπνοια όταν ανεβαίνω σκαλιά! Ούτε 5 σκαλιά δεν μπορώ να ανέβω πια και θεωρούμε και γυμνασμένη! Στη γιόγκα ας πουμε δεν έχω πρόβλημα, στη σκάλα τέζα! Το καλύτερο ήταν όταν πήγαμε με τον άντρα μου την προηγούμενη εβδομάδα στην Ακρόπολη!!!!! Σκαλί και κάτω για ξεκούραση...μια ώρα κάναμε να ανεβούμε, με έσπρωχνε απο πίσω ο κακομοίρης....ε μα κι αυτός τι το θελε τόσες φορές έχουμε πάει...και μέσα στη ντάλα ήλιο!

 

αν είναι δυνατόν! δεν ξέρει ότι δεν πρέπει να κουράζεσαι;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το σκέφτομαι συνέχεια,σε λίγο καιρό που θα με πιάνει δύσπνοια τί θα κάνω ε τη μικρή μου,που θέλει συνέχεια βόλτες έξω?Έχουμε γύρω στις 40-50 σκάλες και πρέπει να τις ανεβοκατεβαίνω με τη μικρή αγκαλιά τουλάχιστον 2-3 φορές τη μερα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...