Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωρεά Οργάνων


Sam

Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?  

302

  1. 1. Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?

    • ναι - είμαι ήδη δωρητής οργάνων
      74
    • ναι θα ήθελα αλλά δεν έχω προλαβει να ασχοληθώ/δεν εχω ενημερωθει για την διαδικασια
      209
    • το σκέφτομαι, δεν έχω αποφασίσει ακόμα
      104
    • όχι δεν θα το ήθελα
      112


Recommended Posts

Γιατι μηπως σημερα που μιλαμε δεν γινεται, παρανομα, αυτο?

 

Σήμερα πρέπει να πείσουν τους συγγενείς να δώσουν την συγκατάθεσή τους...

Με το νόμο αυτό δεν θα χρειάζεται καμιά συγκατάθεση. Ακόμα και αν έχεις δηλώσει ότι δεν θέλεις να γίνεις δωρητής, αμφιβάλλω πολύ αν θα είναι σε θέση να το λάβουν υπόψη τους και αν θα φαίνεται κάπου(λόγω γραφειοκρατίας).

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γίνεται σήμερα παράνομα, από συγκεκριμένα κυκλώματα.

Αν τώρα η πολιτεία θα έχει δεδομένη τη σύμφωνη γνώμη μας, ποιός μου λέει ότι τα κυκλώματα αυτά δεν θα αναπτυχθούν και μέσα στα νοσοκομεία και μέσα στους "λειτουργούς - λαμόγια" της υγείας ?? Νομίζω ότι θα γίνει μπάχαλο και συγνώμη αλλά εγώ δεν τους εμπιστεύομαι!!! Με αυτό τον τρόπο δεν προστατεύσουν μιά αλτρουιστική πράξη να μην γυρίσει εναντίον σου.

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=Z8hd9ehB1Ck

προς απάντηση όλων όσων διαφωνούν.....ρωτω τι θα έκαναν αν ήταν στη θεση αυτού του κυρίου???

πόσοι απο μας που θα ήθελαν ίσως να γινουν δωρητες οργάνων απο ωχαδελφισμο, ή απλά το θεωρουσαν γρουσουζια δεν γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=Z8hd9ehB1Ck

προς απάντηση όλων όσων διαφωνούν.....ρωτω τι θα έκαναν αν ήταν στη θεση αυτού του κυρίου???

πόσοι απο μας που θα ήθελαν ίσως να γινουν δωρητες οργάνων απο ωχαδελφισμο, ή απλά το θεωρουσαν γρουσουζια δεν γινόταν.

 

Καλησπέρα. Όταν διαβάζουμε κάτι προσπαθούμε να το κατανοήσουμε κιόλας, σωστά? Σύμφωνα με όσα έγραψα και όσα διάβασα από τις άλλες κοπέλες που έγραψαν σήμερα, ΔΕΝ διαφώνησε καμία με τη δωρεά οργάνων. Διαφωνήσαμε με τον μη δημοκρατικό τρόπο επιβολής της και της πιθανής αντισυνταγματικότητας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Όταν διαβάζουμε κάτι προσπαθούμε να το κατανοήσουμε κιόλας, σωστά? Σύμφωνα με όσα έγραψα και όσα διάβασα από τις άλλες κοπέλες που έγραψαν σήμερα, ΔΕΝ διαφώνησε καμία με τη δωρεά οργάνων. Διαφωνήσαμε με τον μη δημοκρατικό τρόπο επιβολής της και της πιθανής αντισυνταγματικότητας.

 

Σε καμιά περίπτωση δεν είπα ότι δεν είστε-είμαστε σύμφωνοι με τη δωρεά.(ούτε και ο εν λόγω κύριος στο βίντεο). Το θέμα είναι τι κάναμε έως τώρα γιατί ούτε και εγώ είχα δηλώσει ποτέ ότι θα ήθελα να γίνω δότρια αν και το σκεφτόμουν. Όποιος δεν θέλει να είναι δοτής ας κάνει την δήλωση ότι δεν επιθυμεί να είναι ,αυτό δεν είναι δημοκρατικό?

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν θέλει να είναι δοτής ας κάνει την δήλωση ότι δεν επιθυμεί να είναι ,αυτό δεν είναι δημοκρατικό?

 

Το να θεωρεί το κράτος με νομοσχέδιο ότι μπορεί να μου πάρει τα όργανά μου μετά θάνατον δεν είναι καθόλου μα καθόλου δημοκρατικό, ίσα ίσα είναι άκρως χουντικό.

 

Δηλαδη:

 

Συγκεκριμένα, το προσχέδιο νόμου αναφέρει ότι η αφαίρεση ενός ή περισσοτέρων οργάνων από ενήλικο, θανόν πρόσωπο, πραγματοποιείται εφόσον δεν είχε εκφράσει την αντίθεσή του (εικαζόμενη συναίνεση).

 

Και μάλιστα να με βάζει στην διαδικασία να πηγαίνω ΕΟΜ να δίνω υπέυθυνη δήλωση με το γνήσιο της υπογραφής

 

Από πότε ο κάθε υπουργός εικάζει ότι έχει την συναίνεσή μου?

Με ποιό δικαίωμα με βάζει εμένα στην διαδικασία να δηλώσω τι θα κάνω με το σώμα μου μετά θάνατον?

Που ακριβώς βρίσκεται η Δημοκρατία μέσα στην φράση "εικαζόμενη συναίνεση"?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς βρίσκεται η Δημοκρατία μέσα στην φράση "εικαζόμενη συναίνεση"?

Μόλις το 0,9 % του πληθυσμου μας είναι δότες και κατεχουμε πρωτιες στα τροχαία. Το ίδιο καθεστώς ισχύει και στην Αυστρία και σε άλλα κράτη.

Όσο για το αν είναι η «εικαζόμενη συναίνεση» δημοκρατική ή όχι γενικά θα ήθελα να πω ότι δεν κοιτάμε την ουσία αλλά τα ψιλά γράμματα. Αυτά μας φάγανε…..σαν κράτος γενικότερα. Θεωρώ ότι γινεται όλο αυτό, για το καλό του συνόλου και αυτό πρέπει να πρεσβεύει η δημοκρατία στην τελική.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

... Όποιος δεν θέλει να είναι δοτής ας κάνει την δήλωση ότι δεν επιθυμεί να είναι ,αυτό δεν είναι δημοκρατικό?

Όχι δεν είναι, είναι αντίθετο με τη συνταγματική προστασία του δικαιώματος στην προσωπικότητα και την ελευθερία, αφού το κράτος κάνει μια επιλογή που αφορά το σώμα του καθενός και τον καλεί να εναντιωθεί με τυπική δήλωση. Καλλιεργεί την ιδέα ότι τα άτομα δεν είναι αυτόβουλα αλλά ιδιοκτησία του κράτους που μπορεί να τα χρησιμοποιήσει και σαν ανταλλακτικά.

Στο ποινικό δίκαιο η συναίνεση του παθόντος είναι λόγος άρσης του αξιόποινου (και η αφαίρεση οργάνων κατ΄αρχήν είναι αξιόποινη πράξη), όμως η συναίνεση πρέπει να έχει εκφραστεί ρητά και σαφώς και να το γνωρίζει ο "δράστης", εικαζόμενη συναίνεση δεν υπάρχει.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα προχωρήσει το νομοσχέδιο, όμως και μόνο που προτείνεται κάτι τέτοιο, δείχνει ότι προετοιμάζουν την κοινή γνώμη για θυσία των ατομικών δικαιωμάτων για το καλό της κοινωνίας, αν περάσει θα ανατρέψει τις σημερινές νομικές αντιλήψεις για το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.

Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Δεν μπορεί να μου επιβάλει κανείς να γίνω καλή και αλτρουίστρια με το ζόρι, άμα θέλω να γίνω θα γίνω μόνη μου για να έχει και αξία. Αυτός ο νόμος έχει μια επίφαση αλτρουισμού - θα πάρουμε τα όργανα από εγκεφαλικά νεκρούς για να σωθούν ανθρώπινες ζωές- αλλά ανοίγει την πόρτα για την καταπάτηση των ατομικών δικαιωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το 0,9 % του πληθυσμου μας είναι δότες και κατεχουμε πρωτιες στα τροχαία. Το ίδιο καθεστώς ισχύει και στην Αυστρία και σε άλλα κράτη.

Όσο για το αν είναι η «εικαζόμενη συναίνεση» δημοκρατική ή όχι γενικά θα ήθελα να πω ότι δεν κοιτάμε την ουσία αλλά τα ψιλά γράμματα. Αυτά μας φάγανε…..σαν κράτος γενικότερα. Θεωρώ ότι γινεται όλο αυτό, για το καλό του συνόλου και αυτό πρέπει να πρεσβεύει η δημοκρατία στην τελική.:rolleyes:

 

ok λοιπόν αύριο μεθαύριο που θα βγάλουν άλλον ένα νόμο βάσει της εικαζόμενης συναίνεσης για το καλό του συνόλου, τότε έλα να τα ξαναπούμε.

 

Η Δημοκρατία πάνω απ'ολα πρεσβεύει το δικαίωμα το κάθε ανθρώπου για την ατομική του γνώμη και ελευθερία και στην συγκεκριμένη περίπτωση μου στερεί το δικαίωμα να κάνω ότι γουστάρω με το σώμα μου επειδή έτσι εικάζει κάποιος.

 

Αν θεωρείς την εικαζόμενη συναίνεση ψιλά γράμματα, τότε δεν καταλαβαίνεις καν το όρο Δημοκρατία.

 

Αν δεχτείς την εικαζόμενη συναίνεση τώρα, κάτσε να δεις και πόσα άλλα τέτοια νομοσχέδια θα περάσουν με αυτό τον τρόπο.

 

Εν ολίγοις είναι αυτά που λέει η agentp

 

 

PS: Προσωπικά είμαι υπέρ της δωρεάς και όλοι οι δικοί μου το ξέρουν σε περίπτωση που αποδημήσω εις Κύριον.

Αλλά να θεωρούν ότι έχουν την εικαζόμενη συναίνεσή μου..............ε! οχι πάει πολύ.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, εμένα αρχικά μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα, γιατί στην τελική "δεν θα τα πάρουμε μαζί μας", αλλά η agentP όπως το θέτει έχει δίκιο και με έπεισε. Ποια τα όρια της αρχής (εικαζόμενη συναίνεση) στην οποία βασίζεται το νομοσχέδιο (ρητορικό το ερώτημα);

Ωστόσο είναι πραγματικά λυπηρό που δεν επιλέγουν περισσότεροι να γίνουν δωρητές οργάνων. Για να αλλάξει αυτό θα μπορούσε να συμβάλει η ενημέρωση και συνεχής προώθηση του θέματος από το κράτος, αντί για αυτό το νομοσχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμιά περίπτωση δεν είπα ότι δεν είστε-είμαστε σύμφωνοι με τη δωρεά.(ούτε και ο εν λόγω κύριος στο βίντεο). Το θέμα είναι τι κάναμε έως τώρα γιατί ούτε και εγώ είχα δηλώσει ποτέ ότι θα ήθελα να γίνω δότρια αν και το σκεφτόμουν. Όποιος δεν θέλει να είναι δοτής ας κάνει την δήλωση ότι δεν επιθυμεί να είναι ,αυτό δεν είναι δημοκρατικό?

 

Μια χωρα που θελει να βελτιωσει κατι, να αλλαξει κατι, κανει καμπανιες, ενημρωνει τον κοσμο, ξεκιναει απο τα σχολεια και αντιμετοπιζει το προβλημα στη ριζα του. δεν βγαζει υποχρεοτικους νόμους και δε τετοιου ειδους που τρομοκρατει ακομα και τους νεους, πιο ενημερωμενους. Φανταζεστε τι μπορει να κανει σε ανθρωπους 60-70-80 χρονον? Για ποιο λογο να βάζει 10.964.020 ανθρωπων να κανουν αιτηση για να μπορεσουν να μπορεσουν να διατηρισουν το δικαιωμα (για οποιο λογο, θρησκευτικο, φοβου κτλ) να θαφτουν με ολα τα οργανα οπως γενηθικανε?

Δεν ειμαι κατα. Θα ηθελα να ενημερωθω, να με πεισουν και να το κανω γιατι θελω να σωσω αλλουσ ανθρωπους κανοντας πιθανος υπερηφανους αυτους που θα μενανε πισω. Οχι ανθρωπους ανενημερωτους που εκτος του πενθους τουσ θα πρεπει να ερθουν αντιμετοποι και με τον τεμαχισμο του αγαπημενου προσωπου τους.

Οχι λοιπον δεν το βρήσκω καθολου δημοκρατικο...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το νέο προσχέδιο αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο να γίνονται κατά περίπτωση μεταμοσχεύσεις και από ιδιωτικά νοσοκομεία. Η δυνατότητα για χειρουργική αφαίρεση οργάνων ή μεταμόσχευση δίνεται πλέον σε νοσηλευτικά ιδρύματα - νομικά πρόσωπα ιδιωτικού και δημοσίου δικαίου κοινωφελούς και μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα αλλά και ιδιωτικές κλινικές.

 

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231101964

 

Όσο πάει και "καλυτερεύει" το νομοσχέδιο.

Μεταμοσχεύσεις σε ιδιωτικά νοσοκομεία............που τα ελέγχει ποιός?

Αν δεν "ανθήσει" το εμπόριο με αυτό το νόμο εμένα να μην με λένε Harlow.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα έχει μια από της χαμηλότερες θέσεις, σε θέματα δωρεάς οργάνων. Εδώ δε δίνουμε καν αίμα και μας κυνηγάνε οι γιατροί να δώσουμε φυάλες, προκειμένου συγγενικό μας πρόσωπο να χειρουργηθεί.

Εάν πεθάνει κάποιος, ποιός ο λόγος να σαπίσουν τα ζωτικά του όργανα σε ένα τάφο, ενώ μπορούν να σώσουν κάποιον άλλο συνάνθρωπο; (Συγγνώμη για τη μακάβρια περιγραφή).

Εάν ένας πολύ δικός μου άνθρωπος, χρειαζότανε τον ένα μου νεφρό πολύ ευχαρίστως να το έδινα, εφόσον ήμουν συμβατός δότης και βρισκότανε στο χείλος του θανάτου. Άμα δε το έκανα θα το είχα βάρος στη συνείδησή μου.

Πόσοι άνθρωποι είναι σε μακροχρόνιες λίστες και καταλήγουν περιμένοντας το συμβατό δότη; Δεν είναι κρίμα; Ένας από αυτούς μπορεί αύριο να είναι η μητέρα μας, ο πατέρας μας, ο άντρας μας, το παιδί μας ή εμείς!

Είναι θέμα παιδείας η ενέργεια αυτή και στη Χώρα μας θέλει πολύ δουλειά ακόμη...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω την γνωμη μου...ητε ζωντανη ητε νεκρη το σωμα μου το αγαπω και θα ηθελα να αποφασισω τι θα δωσω και τι οχι...για παραδειγμα δεν θελω να δωσω τα ματια μου...θα πρεπει .ν α αφησω χαρτι για να μην μου παρουν τα ματια???εγω βλεπω με αυτον το νομο το παρανομο εμποριο θα ανθησει....και στο κατω κατω η μανα μου τι θα θαψει ενα κουφαρι αδειο?/

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν είναι, είναι αντίθετο με τη συνταγματική προστασία του δικαιώματος στην προσωπικότητα και την ελευθερία, αφού το κράτος κάνει μια επιλογή που αφορά το σώμα του καθενός και τον καλεί να εναντιωθεί με τυπική δήλωση. Καλλιεργεί την ιδέα ότι τα άτομα δεν είναι αυτόβουλα αλλά ιδιοκτησία του κράτους που μπορεί να τα χρησιμοποιήσει και σαν ανταλλακτικά.

Στο ποινικό δίκαιο η συναίνεση του παθόντος είναι λόγος άρσης του αξιόποινου (και η αφαίρεση οργάνων κατ΄αρχήν είναι αξιόποινη πράξη), όμως η συναίνεση πρέπει να έχει εκφραστεί ρητά και σαφώς και να το γνωρίζει ο "δράστης", εικαζόμενη συναίνεση δεν υπάρχει.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα προχωρήσει το νομοσχέδιο, όμως και μόνο που προτείνεται κάτι τέτοιο, δείχνει ότι προετοιμάζουν την κοινή γνώμη για θυσία των ατομικών δικαιωμάτων για το καλό της κοινωνίας, αν περάσει θα ανατρέψει τις σημερινές νομικές αντιλήψεις για το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.

Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Δεν μπορεί να μου επιβάλει κανείς να γίνω καλή και αλτρουίστρια με το ζόρι, άμα θέλω να γίνω θα γίνω μόνη μου για να έχει και αξία. Αυτός ο νόμος έχει μια επίφαση αλτρουισμού - θα πάρουμε τα όργανα από εγκεφαλικά νεκρούς για να σωθούν ανθρώπινες ζωές- αλλά ανοίγει την πόρτα για την καταπάτηση των ατομικών δικαιωμάτων.

 

 

μαζι σου!!!!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση προτιμώ τα όργανά μου ή οι ιστοί μου να πάνε σε έναν συνάνθρωπό μου από το να γίνουν μεζές, βορά γαιοσκωλήκων.

Αν τώρα κάποιοι θέλουν να εξαντλήσουν το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης του σώματός τους υπέρ των κατά τα άλλα συμπαθέστατων σκουληκαντέρων, ε, σαφέστατα αυτό είναι δικαίωμά τους.

Φαντάζομαι βέβαια ότιι στην ευτυχισμένη ζωή τους δεν θα απαιτήσουν ή δεν θα παρακαλέσουν για ούτε μία ρανίδα αίματος, η οποία προφανώς θα προέρχεται από έναν αφελή δότη αίματος.

Την ανοησία του νομοσχεδίου δεν θα τη σχολιάσω - πέρα βέβαια του χαρακτηρισμού που ήδη παρέθεσα.

Απλά θα θεωρούσα πολύ πιο ώριμο και δημοκρατικό όλοι οι πολίτες να κλιθούν να δηλώσουν εάν επιθυμούν να γίνουν δότες ή όχι.

Αλλά αυτοί που δεν θα ήθελαν να προσφέρουν θα ήταν νομίζω δίκαιο να μην είχαν δυνατότητα να λάβουν. Εκεί πολλοί θα το σκεφτόντουσαν αν θα άξιζε να προσφέρουν λίγο αίμα ή εάν μετά θάνατον θα ήθελαν τα ματάκια τους να σαπίσουν κάτω από το χώμα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

... ΔΕΝ διαφώνησε καμία με τη δωρεά οργάνων. Διαφωνήσαμε με τον μη δημοκρατικό τρόπο επιβολής της και της πιθανής αντισυνταγματικότητας.

Ακριβώς... Υπάρχει στη δημοσκόπηση και η επιλογή "το σκέφτομαι δεν το έχω αποφασίσει ακόμα". Αυτή καταργείται με το νόμο, δεν μπορείς να το σκέφτεσαι, αποφασίζουν άλλοι για σένα.

Φαντάζομαι βέβαια ότιι στην ευτυχισμένη ζωή τους δεν θα απαιτήσουν ή δεν θα παρακαλέσουν για ούτε μία ρανίδα αίματος, η οποία προφανώς θα προέρχεται από έναν αφελή δότη αίματος.

Δεν χαρακτήρισε κανείς αφελείς τους αιμοδότες.

Αλλά αυτοί που δεν θα ήθελαν να προσφέρουν θα ήταν νομίζω δίκαιο να μην είχαν δυνατότητα να λάβουν. Εκεί πολλοί θα το σκεφτόντουσαν αν θα άξιζε να προσφέρουν λίγο αίμα ή εάν μετά θάνατον θα ήθελαν τα ματάκια τους να σαπίσουν κάτω από το χώμα.

Ξεχνάς ότι αυτοί που πρέπει να λάβουν είναι κατά κανόνα αυτοί που δεν μπορούν να δώσουν... Η δωρεά ιστών και οργάνων πρέπει να είναι έξω από κάθε λογική συναλλαγής ή ανταλλαγής, αλλά μόνο προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς ότι αυτοί που πρέπει να λάβουν είναι κατά κανόνα αυτοί που δεν μπορούν να δώσουν... Η δωρεά ιστών και οργάνων πρέπει να είναι έξω από κάθε λογική συναλλαγής ή ανταλλαγής, αλλά μόνο προσφορά.

 

Εδώ είσαι λάθος. Οι λήπτες δεν είναι κατά ανάγκη χρόνιοι ή εκ γενετής ασθενείς.

 

Και η πρόθεση για προσφορά μπορεί να εκδηλωθεί πριν την ανάγκη για λήψη βοήθειας.

 

Και δεν αναφέρω τη δωρεά σε πλαίσια συναλλαγής ή ανταλλαγής.

Απλά αυτός που απορρίπτει τη δωρεά θα πρέπει να έχει συνέπεια και στο κομμάτι που αυτή μπορεί να τον αφορά.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο agentP

Όχι δεν είναι, είναι αντίθετο με τη συνταγματική προστασία του δικαιώματος στην προσωπικότητα και την ελευθερία, αφού το κράτος κάνει μια επιλογή που αφορά το σώμα του καθενός και τον καλεί να εναντιωθεί με τυπική δήλωση. Καλλιεργεί την ιδέα ότι τα άτομα δεν είναι αυτόβουλα αλλά ιδιοκτησία του κράτους που μπορεί να τα χρησιμοποιήσει και σαν ανταλλακτικά.

Στο ποινικό δίκαιο η συναίνεση του παθόντος είναι λόγος άρσης του αξιόποινου (και η αφαίρεση οργάνων κατ΄αρχήν είναι αξιόποινη πράξη), όμως η συναίνεση πρέπει να έχει εκφραστεί ρητά και σαφώς και να το γνωρίζει ο "δράστης", εικαζόμενη συναίνεση δεν υπάρχει.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα προχωρήσει το νομοσχέδιο, όμως και μόνο που προτείνεται κάτι τέτοιο, δείχνει ότι προετοιμάζουν την κοινή γνώμη για θυσία των ατομικών δικαιωμάτων για το καλό της κοινωνίας, αν περάσει θα ανατρέψει τις σημερινές νομικές αντιλήψεις για το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.

Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Δεν μπορεί να μου επιβάλει κανείς να γίνω καλή και αλτρουίστρια με το ζόρι, άμα θέλω να γίνω θα γίνω μόνη μου για να έχει και αξία. Αυτός ο νόμος έχει μια επίφαση αλτρουισμού - θα πάρουμε τα όργανα από εγκεφαλικά νεκρούς για να σωθούν ανθρώπινες ζωές- αλλά ανοίγει την πόρτα για την καταπάτηση των ατομικών δικαιωμάτων.]

 

Πολύ σωστά τα έθεσες...νομικός, ε;

Άραγε σημαίνει κάτι ότι αυτό το σχέδιο είχε δρομολογηθεί 10 χρόνια πριν!! Δε ξέρω γιατί άργησαν τόσο να το φέρουν στην επιφάνεια, αλλά φαίνεται ότι τώρα ήταν η κατάλληλη στιγμή για την καταπάτηση πολλών δικαιωμάτων μας.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν αναφέρω τη δωρεά σε πλαίσια συναλλαγής ή ανταλλαγής.

Απλά αυτός που απορρίπτει τη δωρεά θα πρέπει να έχει συνέπεια και στο κομμάτι που αυτή μπορεί να τον αφορά.

Εγώ αυτό το αντιλαμβάνομαι σαν ανταλλαγή = αυτός που δεν θέλει να δώσει δεν πρέπει να πάρει. Δεν υπάρχει τίποτα το αλτρουιστικό σε αυτό.

 

Αν αντί για δωρεά οργάνων από σώμα εγκεφαλικά νεκρού ανθρώπου βάλεις κύτταρα από ζωντανό άνθρωπο, ίσως γίνει πιο φανερό το δικαίωμα που διακυβεύεται. " Όλες οι γυναίκες είναι δότριες ωαρίων, εκτός αν δηλώσουν την αντίθεσή τους σε μια υπηρεσία με βεβαιωμένο το γνήσιο της υπογραφής..."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το αντιλαμβάνομαι σαν ανταλλαγή = αυτός που δεν θέλει να δώσει δεν πρέπει να πάρει. Δεν υπάρχει τίποτα το αλτρουιστικό σε αυτό.

 

Ο δότης δεν είναι δεδομένο ότι κάποτε θα γίνει λήπτης.

 

Αν αντί για δωρεά οργάνων από σώμα εγκεφαλικά νεκρού ανθρώπου βάλεις κύτταρα από ζωντανό άνθρωπο, ίσως γίνει πιο φανερό το δικαίωμα που διακυβεύεται. " Όλες οι γυναίκες είναι δότριες ωαρίων, εκτός αν δηλώσουν την αντίθεσή τους σε μια υπηρεσία με βεβαιωμένο το γνήσιο της υπογραφής..."

 

 

Νομίζω τοποθετήθηκα σαφέστατα έναντι του νομοσχεδίου

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει ένα (μάλλον μεγάλο) άρθρο σχετικά με αυτό το ζήτημα.

Είναι σχετικά μεγάλο, αφορά τις διάφορες αντιρρήσεις που συνάντησα σε διάφορα φόρουμ (και εδώ) και μερικά αριθμητικά στοιχεία για τις μεταμοσχεύσεις την τελευταία 10ετία.

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το διαβάσει. ευχαριστώ.

Δωρεά-οργάνων-φοβία

Επίσης έχει και 2 άρθρα του Διευθυντή Μονάδας Τεχνητού Νεφρού, Γενικού Νοσοκομείου Αθηνών «ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ» ο οποίος εξηγεί τους διάφορους όρους διαδικασίες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

apeleytheros εγώ δεν έχω καμία φοβία.

Επαναλαμβάνω και γίνομαι κουραστική.............ο άντρας μου ξέρει ότι αν πάθω κάτι, να με "δωρίσει" ολόκληρη, να μην βρειο παπας να θάψει...πως το λένε.

Αλλά το "τσαμπουκαλίδικο" του νομοσχεδίου και το στυλάκι "εικάζουμε ότι συναινείς", ΕΙΝΑΙ ΧΟΥΝΤΙΚΟ και δεν το δέχομαι, μαζί και όσα άλλα νομοσχέδια πανε να περάσουν κατά αυτό τον τρόπο.

 

Μέσα στο νομοσχέδιο περιλμβάνεται η δυνανότητα μεταμοσχεύσεων και από ιδιωτικές κλινικές..............που σημαίνει ότι θα ανθίσει το εμπόριο οργάνων και όποιος έχει τα περισσότερα λεφτά θα σώζεται.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

θέλεις να διαβάσεις πρώτα το νομοσχέδιο και το παραπάνω άρθρο;

Μπορείς με μια επιστολή σου (και όποιος θέλει) στο Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων να εξαιρεθεί.

Δεν είναι χουντικό, όσο χουντική δηλαδή δεν είναι και η υποχρέωση ταφής της σωρού σου η της αποτέφρωσης της (και όχι πχ η έκθεση της στην αυλή του σπιτιού σου) για λόγους δημόσιας υγείας. Υπάρχουν δεκάδες νόμοι τέτοιοι που περιορίζουν διάφορες δράσεις πολύ ανθυγιεινές. Είναι και αυτοί χουντικοί;

 

Ας το θέσουμε αλλιώς. Με την ελεύθερη βούληση δε δούλεψε, και πεθαίνουν άνθρωποι απο έλλειψη μοσχευμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...