Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωρεά Οργάνων


Sam

Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?  

302

  1. 1. Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?

    • ναι - είμαι ήδη δωρητής οργάνων
      74
    • ναι θα ήθελα αλλά δεν έχω προλαβει να ασχοληθώ/δεν εχω ενημερωθει για την διαδικασια
      209
    • το σκέφτομαι, δεν έχω αποφασίσει ακόμα
      104
    • όχι δεν θα το ήθελα
      112


Recommended Posts

Τελικά μόνο εγώ είμαι η κακιά, ε;;

Κι όμως, το "παρακαλάω να βρεθεί μόσχευμα" σημαίνει παρακαλάω να πεθάνει κάποιος, απλά δεν το εκφράζω έτσι...

Επίσης, σε πολύ άρρωστους ανθρώπους, δεν παίρνουν τα όργανα από ότι ξέρω...

Όσο για την τρίτη ηλικία που έχω αναφέρει, ναι, θεωρώ ότι είναι άδικο να παίρνει μόσχευμα κάποιος 65-70 και ταυτόχρονα να ξεψυχάει καποιος 20άρης γιατί δεν ήτανε πρώτος στη λίστα...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με τον αντρα μου εχουμε πει αν ποτε κανεις μας παθει κατι,θα δωρισουμε τα οργανα!Επισης μολις γεννησω με το καλο σκεφτομαι να παω να δωσω δειγμα για μυελο των οστων...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, ειμαι δωρητρια οργανων εδω κ 20 χρονια.τπτ δε μου εχει συμβει, για τους γιατρους η ζωη του καθε ανθρωπου εχει την ιδια αξια αν κ τα νοσοκομεια δεν ειναι ενημερωμενα .προτειναμε ν δωσουμε καποιο οργανο της πεθερασ μου οταν τελειωνε στο τζανειο κ κανεισ δεν ηξερε τπτ ουτε η νεφρολογικη που μασ εστειλαν. οποτε μη φοβαστε γινετε δωρητες ολοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω την καρτούλα του δωρητή πάντα μαζί με την ταυτότητά μου, ξέρετε... για τυχόν ώρα κακιά.Δεν θέλω αν μου συμβεί κάτι να αποφασίσει κανένας άλλος για μένα έχω ήδη απόφασίσει από τα 23 μου.

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, ειμαι δωρητρια οργανων εδω κ 20 χρονια.τπτ δε μου εχει συμβει, για τους γιατρους η ζωη του καθε ανθρωπου εχει την ιδια αξια αν κ τα νοσοκομεια δεν ειναι ενημερωμενα .προτειναμε ν δωσουμε καποιο οργανο της πεθερασ μου οταν τελειωνε στο τζανειο κ κανεισ δεν ηξερε τπτ ουτε η νεφρολογικη που μασ εστειλαν. οποτε μη φοβαστε γινετε δωρητες ολοι

παρα πολυ αισιοδοξο το μηνυμα σου! φφφ δε ξερω μωρε. Ναι σιγουρα για τους γιατρους η ζωη ενος ανθρωπου εχει την ιδια αξια,αλλα να..... ξερεις και συ.φανταζομαι εχεις ακουσει διαφορες ιστοριες... ξερω γω..

οταν ειχα μπει να δω πληροφοριες στο σαιτ που στελνεις και τη δηλωση ειχα δει αυτο με το ''εγκεφαλικα νεκρος''.μου φανηκε καπως. οπως ειπε και μια αλλη κοπελα. υπαρχουν περιπτωσεις που ετοιμαζαν την κηδεια που λεει ο λογος και ξαφνικα εκανε προοδο ο ''χ'' ασθενης. ρωτησα και γω κατι φιλες που ειναι χειρουργοι και με βεβαιωσαν και καλα πως ο εγκεφαλικα νεκρος ειναι στην ουσια νεκρος απλα χτυπαει η καρδια με υποστηριξη.φφφ τι να πω δε ξερω. θατο ξανασυζητησω με τον αντρα μου.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόνο εγώ είμαι η κακιά, ε;;

Κι όμως, το "παρακαλάω να βρεθεί μόσχευμα" σημαίνει παρακαλάω να πεθάνει κάποιος, απλά δεν το εκφράζω έτσι...

Επίσης, σε πολύ άρρωστους ανθρώπους, δεν παίρνουν τα όργανα από ότι ξέρω...

Όσο για την τρίτη ηλικία που έχω αναφέρει, ναι, θεωρώ ότι είναι άδικο να παίρνει μόσχευμα κάποιος 65-70 και ταυτόχρονα να ξεψυχάει καποιος 20άρης γιατί δεν ήτανε πρώτος στη λίστα...

 

μη το λες. δε νομιζω κανεις να το σκεφτετε ετσι. ισως παρακαλεσει να βρεθει μοσχευμα (που για να γινει αυτο ο αλλος εχει ηδη ''φυγει'') απλα θα παρακαλαει να βρεθει το σιγκεκριμενο που χρειαζετε. δε ξερω αν το λεω κατανοητα αλλα προσπαθω να πω οτι αλλο να λες μακαρι να πεθανει ο αλλος και αλλο μακαρι να βρω πχ καρδια.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

αν γινόταν κατι στα παιδιά μας θα δεχόσασταν να δώσετε τα όργανα του ?

 

 

αν γινοταν κατι στα παιδια μας θα δεχοσασταν ενα οργανο απο καποιον νεκρο δοτη??

 

νομιζω ειναι λογικο κανεις να δινει την ιδια απαντηση και στα δυο αυτα ερωτηματα...

Link to comment
Share on other sites

1)αν γινόταν κατι στα παιδιά μας θα δεχόσασταν να δώσετε τα όργανα του ?

 

2)όπως λένε, εξαρτάται τι. Το "εγκεφαλικά νεκρός" δεν μου λέει τίποτα, δεδομένου ότι θαύματα γίνονται κάθε μέρα. Ποιος θα μου εγγυηθεί ότι δεν θα γίνει;

 

 

3) Έμαθα από γιατρούς ότι αυτο δεν γίνεται: πρέπει να είναι ζωντανός ο άνθρωπος, γιατί αν έχει πεθάνει είναι ζήτημα λεπτών να πήξει το αίμα του και να καταστραφούν.

 

 

1)ΕΝΝΟΗΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΘΑΚΑΝΑ.ουτε να το σκεφτομαι δε θελω σαν μητερα αλλα σαν ανθρωπος τοχω σκεφτει και τι καλητερο απο αυτο ειδικα αν ειναι απο παιδι το δωρο.....

 

2)εγκεφαλικα νεκρος ειναι ''εγκεφαλικα νεκρος''! τιποτα. παπαλα που λενε. ολα τα αλλα λειτουργουν απλα με υποστηριξη σαν μηχανη. εκει που γινοντε τα θαυματα ειναι οταν ειναι καποιος σε κωμα,και οχι εγκεφαλικα νεκρος.(εδω να πω πως το θεμα δεν ειναι αν ξαναζωντανεψει καποιος απο αυτο γιατι αποσο ξερω δεν υπαρχει τετοια περιπτωση,αλλα το προβλημα ειναι οτι..ειναι εγκεφαλικα νεκρος σταληθεια?η κατι αλλο και το λενε ετσι....)

 

3)αυτο δε το ψαξα αλλα κατα την αποψη μου ειναι λογικο αυτο που σ εειπε ο γιατρος για μενα. το σωμα πρεπει να ειναι ζωντανο. ''το σωμα'' οχι ο ανθρωπος''ο εγκεφαλος δηλαδη'' -εκει ειναι που λεμε εγκεφαλικα νεκρος...απλα φανταζομαι κρατανε το σωμα η τα οργανα που θελουν τελος παντων γιανα μπορουν να τα παρουν και επειτα ''βγαζουν την πριζα απτο ρευμα''και final

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

αυτό :wink: θα ήθελα να γίνω από τώρα δωρητής αλλά φοβάμαι με τα κυκλώματα που υπάρχουν στο Ελλαδιστάν , ότι μπορεί να πάω καποια στιγμή για σκωληκοειδητιδα και να "πεθάνω στο χειρουργικό κρεβάτι" για να πάρουν τα όργανα :?

 

Πολυ Φώσκολο έβλεπες μικρή :) (ναι, υπάρχει μια ταινία του με έναν μοτοσικλετιστή, με ανάλογη εξέλιξη).

 

Ελπίζω να αστειεύεσαι με αυτά που γράφεις. Και να μη τα πιστεύεις γιατί θα με σοκάρεις.

 

Η διαχείριση των οργάνων γίνεται από ευρωπαικό / παγκόσμιο κέντρο, δεν είναι εθνική ούτε ιδιωτική (μόνο το αίμα και μερικά παράγωγα αυτού διαχειρίζονται τοπικά).

Αυτό που γραφεις μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή είτε είσαι δωρητής είτε όχι. Από παράνομα κυκλώματα εμπορίας οργάνων. Που είτε θα στο κλέψουν είτε θα στο αγοράσουν.

 

Κατά τα άλλα σεβαστη η οποιαδήποτε θέση για το αν κάποιος θα ήθελε να βοηθήσει έναν ή περισσότερους συνανθρώπους μετά θάνατον.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

gavrias συμφωνώ 100% με αυτά που γράφεις, αλλά για το θέμα ότι όλοι έχουν την ίδια μεταχείριση, ότι δεν πληρώνεις για να βρεις μόσχευμα και ότι δεν σε αφήνουν να πεθάνεις -να το πω χοντρά- για να σου πάρουν τα όργανα....δεν ξέρω ..είμαι λίγο επιφυλακτική :oops::roll:

δηλαδή ακούμε ιστορίες από ανθρώπους που ο γιατρός τους ζητά χρήματα για να χειρουργήσει τον συγγενή τους, αλλιώς τον αφήνει στην μοίρα του, ιστορίες που κλέβουν όργανα από παιδιά, ιστορίες που φτωχοί άνθρωποι πουλάνε νεφρά για 2000 ευρώ, ειλικρινά πιστεύεις ότι άμα είχα πρόβλημα εγώ πχ και πλήρωνα τον χ, ψ γιατρο , δεν θα μου έβρισκε μόσχευμα στο άψε σβήσε?

δεν λέω ότι θα έκανα καλά, αλλά μην ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος -όπως λέει και πεθερός μου που είναι σοφός :D - έχει δύο ένστικτα ..αυτό της διαιώνισης του είδους και της επιβίωσης..οπότε πάνω στον πανικό μας μπορεί να κάνουμε κάτι το οποίο δεν είναι και ηθικό ..

 

 

εγώ προσωπικά γιαυτόν τον λόγο δεν το έχω κάνει παρά έχω αφήσει οδηγίες στον άντρα μου να το κάνει αν μου τύχει[/u]

 

 

Ωχ, τελικά τα πιστεύεις!!!

 

Κοίτα να δεις: αναφέρεσαι στην παράνομη εμπορία οργάνων, η οποία ανθει ακριβώς γιατί ο εθελοντισμός είναι ακόμη πολύ λίγος.

Στην επίσημη διακίνηση οργάνων ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ, ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ δεν μπορεί να διαθέσει κανένα όργανο. Και κατα συνέπεια να χρηματιστούν για να το διαθέσουν στον οποιοδήποτε ασθενή.

 

Κάνε τον κόπο, ενημερώσου έστω για τη διαδικασία Και μη γράφεις πράγματα τα οποία αγγίζουν τα όρια του αστεισμού.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά γιαυτόν τον λόγο δεν το έχω κάνει παρά έχω αφήσει οδηγίες στον άντρα μου να το κάνει αν μου τύχει

 

Θα ξαναπώ οι επιλογές περί μη δωρεας είναι απόλυτα σεβαστές.

 

Αλλά για να μην παίρνεις αποφάσεις στηριζ΄μενη σε λάθος αντιλήψεις, θα ήθελα να σχολιάσω τα λεγόμενά σου:)

 

Με αυτό που γράφεις, μου δίνεις την εντύπωση ότι θεωρείς δεδομένο ότι ο άντρας σου θα ζήσει περισσότερο από σένα.

Ότι θα έχει τη διάθεση να σεβαστεί τις ΕΠΙΛΟΓΕΣ σου.

Ότι θα βρίσκεται στη κατάλληλη πνευματική/σωματική κατάσταση για να υλοποιήσει την εντολή σου.

Ότι θα είναι σε θέση να ανταποκριθεί ΑΜΕΣΑ

 

Η κάρτα του δωρητή υπάρχει και για να παρακαμθούν προβλήματα όπως η μη χορήγηση έγκρισης απο τα συγγενικά πρόσωπα. Λόγω άρνησής τους. Λόγω απουσίας τους. Κλπ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα! ξεσηκωθηκα παλι με αυτο το θεμα και χθες το βραδυ μιλησαμε παλι με τον αντρα μου για αυτο. και εκεινος μου λεει ολα αυτα που φοβουντε καποιοι. ειδικα στην ελλαδα. εχω σκεφτει κατι.μη γελασετε ομως! θα σας βλεπω!:D αντι της κανονικης καρτας που θα λεει οτι ειμαι δοτης, δε μπορω να κανω ενα αλλο χαρτι?μια δηλωση πχ που να λεει την επιθυμια μου με την υπογραφη μου.Να λεει και το ατομο (τον αντρα μου..) που θα το βεβαιωνει.η ας πουμε με τη δικια του συναινεση και μονο να σινεχιστει η διαδικασια.κατι τετοιο τελος παντων.

και ολο αυτο το σκεφτηκα πνω στο οτι λενε καποιες κοπελες και δε ξερω αν συμφωνω ισως και να υπαρχουν τετοια περιστατικα.. που εισαι πχ σε κωμα και δε το πολυ παλευουν οι γιατροι για να τελειωνει η δουλεια τους.. (κατι τετοιο εχω πει και παραπανω). επισης η σκεψη μου βασιζετε και σε ενα αλλο ερωτημα γιατι ομολωγω πως δεν εχω ιδεα απο τη διαδικασια. θελω να ρωτησω τις κοπελες που ειναι δηλωμενες κανονικα, δηλαδη εχεις ενα ατυχημα. πας στο νοσοκομειο. και ας πουμε δεν εχεις την καρτα μαζι σου, μπορουν να βρουν αμεσα αν εισαι δοτης???η οχι? πανω σε αυτο σκεφτηκα ολο αυτο με το χαρτι που λεω. για να μη το βρουν αμεσα και παμε στα ακραια που λεμε μετα περι κυκλωματος...

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Με αυτό που γράφεις, μου δίνεις την εντύπωση ότι θεωρείς δεδομένο ότι ο άντρας σου θα ζήσει περισσότερο από σένα.

Ότι θα έχει τη διάθεση να σεβαστεί τις ΕΠΙΛΟΓΕΣ σου.

Ότι θα βρίσκεται στη κατάλληλη πνευματική/σωματική κατάσταση για να υλοποιήσει την εντολή σου.

Ότι θα είναι σε θέση να ανταποκριθεί ΑΜΕΣΑ

 

Η κάρτα του δωρητή υπάρχει και για να παρακαμθούν προβλήματα όπως η μη χορήγηση έγκρισης απο τα συγγενικά πρόσωπα. Λόγω άρνησής τους. Λόγω απουσίας τους. Κλπ.

 

και αυτο το σκεφτηκα. μου λεει χθες ο αντρας μου. Μην ανησυχεις. εγω ειμαι εδω.( οτι θα το πει δηλ..) και λεω και πως εισαι σιγουρος? αν λειπεις εκτος και αργησεις να ειδοποιηθεις? η ακομα αν ειμαστε μαζι στο ατυχημα? πως θα το πεις? αρα πρεπει να βρω και αλλα ατομα. Και ερωτω ποια??? τοχω πει στους δικους μου και ειπαν οκ. αλλα δε παιζει με τιποτα να το πουν εκεινη την ωρα. παλια κεφαλια....

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι το θέμα δεν είναι τόσο απλό:

Δλδ αν το παιδί μου - χτύπα ξύλο - χρειαζόταν όργανα, θα έπρεπε ουσιαστικά να εύχομαι να πεθάνει ένα άλλο παιδί για να σωθεί το δικό μου. Δεν το θεωρώ και τόσο σωστό. Πραγματικά το ονομάζω "ο θάνατός σου η ζωή μου". Δλδ ο άλλος να κλαίει το παιδί του από δίπλα κι οι υπόλοιποι να λένε "ζήτω, βρήκαμε την καρδιά που χρειαζόμαστε". Μακάβριο;

Θα μου πείτε: δεν θα τα έπαιρνα; Για το παιδί μου φυσικά και θα τα έπαιρνα.

 

Γεννιόμαστε για να πεθάνουμε. Τι εννοώ; Ο θάνατος είναι δεδομένος-η δωρεά οργάνων όμως όχι.

Δεν θα εύχεσαι να πεθάνει το παιδί. Θα εύχεσαι το παιδί που θα πεθάνει και θα είναι συμβατό να γίνει δωρητής οργάνων (μέσω εντολής των γονιών του)

 

αν γινόταν κατι στα παιδιά μας θα δεχόσασταν να δώσετε τα όργανα του ?

 

όπως λένε, εξαρτάται τι. Το "εγκεφαλικά νεκρός" δεν μου λέει τίποτα, δεδομένου ότι θαύματα γίνονται κάθε μέρα. Ποιος θα μου εγγυηθεί ότι δεν θα γίνει;

Να εξηγιέμαι, για άλλον δικό μου μπορεί και να μην το σκεφτόμουνα. Αν μου έλεγαν, π.χ. ότι οι γονείς μου είναι κατάλληλοι δωρητές και ότι περιμένουν νέοι άνθρωποι για να ζήσουν, τότε θα το έβλεπα αλλιώς.

 

Πόσο είμαστε ενημερωμένοι για αυτό το θέμα στην Ελλάδα;

 

Καθόλου. Μέχρι πρότινος νόμιζα ότι από δυστυχήματα, π.χ. είσαι νεκρός και σου παίρνουν τα όργανα. Έμαθα από γιατρούς ότι αυτο δεν γίνεται: πρέπει να είναι ζωντανός ο άνθρωπος, γιατί αν έχει πεθάνει είναι ζήτημα λεπτών να πήξει το αίμα του και να καταστραφούν. Κανείς δεν ξέρει πως γίνεται κλπ.

Δωρεά οργάνων είναι η αφαίρεση ιστών από ανθρώπινο σώμα από ένα πρόσωπο που είναι πρόσφατα πεθαμένος, ή από έναν ζωντανό χορηγό, με σκοπό τη μεταμόσχευση.

 

Εγώ εν ζωή, μπορώ να δώσω νεφρό, μέρος του ήπατος, μυελό, βλαστοκύτταρα, χωρίς να επιβαρύνω τη ποιότητα ζωής μου.

 

Ένας εγκεφαλικά νεκρός μπορει να δώσει και άλλα όργανα, αφού έχει αποφασιστεί η μη υποστήριξη των ζωτικών του λειτουργιών.

 

Ένας νεκρός (πρόσφατα) μπορεί να δώσει πολλά όργανα, ανάλογα με τον χρόνο που παρήλθε από το μοιραίο (τα μάτια πχ αρκετές ώρες μετά).

 

Υπάρχουν ιστοί που μπορεί να καταψυχθούν.

 

 

Θα δεχόσασταν αντι προστίμου να υπογράψετε αυτό ;

 

Σε εκβιασμούς δεν θα απάνταγα ποτέ. Θα έφτανα μέχρι και στα δικαστήρια.

 

 

είστε δωρητές οργάνων ;

 

Μετά από αυτά που βλέπω και χωρίς να έχω ξακαθαρίσει τις σκέψεις μου όχι. Όπως είπανε και άλλες κοπέλες δεν θα ήθελα να μου συμβεί "ατύχημα" ξαφνικά.

 

 

έχετε κάποιον στην οικογένειά σας που να είναι ;

όχι

 

θα θέλατε να γίνεται άλλα όλο το αναβάλετε ;

όχι

 

δεν αποδέχεστε αυτήν την διαδικασία για θρησκευτικούς ιδεολογικούς ψυχολογικούς λόγους ;

 

για θρησκευτικούς όχι, για ιδεολογικούς και ψυχολογικούς... εξήγησα παραπάνω

....

 

Πάω΄πάσο, όσο και αν αυτοί οι λόγοι βασίζονται σε εσφαλμένη πληροφόρηση.

Και μου κάνει εντύπωση αυτό στην εποχή της πληροφορίας. Του διαδικτύου και της διασπορά γνώσης...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

εγραψα πολλα αλλα δε καταχωρηθηκε το μηνυμα μου. ρωτουσα βασικα τη διδικασια αν ξερετε.πας σε ενα νοσκομειο πχ απο ενα ατυχημα. αλλα δεν εχεις μαζι σου την καρτα. με τι τροπο αυτοι μπορουν να ξερουν? αν υπαρχει τροπος.. θελω να πω μπορουν να μουν και να δουν αν εισαι στη λιστα ως δοτης? η οχι?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πτωματικος δοτης εδω και 6 χρονια.

η διαφημιση στην τιβι ειναι τελεια!!!!!ταρακουνα ακομα και τον πιο εγωιστη...!

 

οταν εγινα δοτης βρεθηκαν καποιοι να πουν την μπουρδα τους,οτι αν νοσηλευτω στο νοσοκομειο θα με πεθανουν επιτηδες για να μου παρουν τα οργανα,χαχαχαχαχαχα τελειο!!

και ενας αλλος μου ειπε οτι βλεπω πολυ απαιδιοδοξα τη ζωη.....

του απαντησα ακριβως το αντιθετο....!!!!!!!

βλεπω πολυ αισιοδοξα τη ζωη.....!!

(γιατι μεσα απο το θανατο μου συνεχιζονται πολλες ζωες...!);););)

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να μη θέλω να σωθεί κάποιος άνθρωπος όταν εγώ θα έχω φύγει? Ή να μην αποφασίσω να δώσω τα όργανα ενός δικού μου ανθρώπου? Στην οικογένεια μας είναι δεδομένο...όταν κάποιος από εμάς φύγει κάποια στιγμή, τα όργανά του θα δωθούν....δεν τίθεται θέμα συζήτησης.

Εύχομαι και προσεύχομαι να μη βρεθώ ποτέ στη θέση να αναζητήσω κάποιον δότη...το να είμαι, το θεωρώ δεδομένο!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πτωματικος δοτης εδω και 6 χρονια.

 

 

QUOTE]

 

τι εννοεις?

γραφτηκα στον εομ και ειμαι πτωματικος δοτης,που σημαινει οτι δεχομαι οταν θα ειμαι εγκεφαλικα νεκρη (σε καταστολη) να μου αφαιρεθουν οργανα και ιστοι.οχι οσο ειμαι στη ζωη. δεν ειμαι δοτης οσο ζω.
0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικότητα: Το σύστημα καταμερισμού οργάνων είναι «τυφλό» όσον αφορά την οικονομική και κοινωνική κατάσταση των εγγραφομένων. Ο χρόνος αναμονής μέχρι τη μεταμόσχευση εξαρτάται από τη σοβαρότητα της κατάστασης του ασθενούς και από άλλα ιατρικά κριτήρια. Παράγοντες όπως η φυλή, το γένος, το εισόδημα και η κοινωνική θέση του ασθενούς ΔΕΝ λαμβάνονται υπόψη κατά τον προσδιορισμό του λήπτη.

δυστυχώς το συγγεκριμένο δεν ισχύει...

για θυμηθήτε το κ. Χριστόδουλο ο οποίος αν και ήταν μεγάλος, είχε ζάχαρο και μεταστάσεις του καρκίνου στο συκώτι και το έντερο (αντενδείξεις για μεταμόσχευση) του προσφέρθηκε μόσχευμα το οποίο τελικά δεν κατάφεραν να του βάλουν λόγω του σακχάρου... άσε που τον ταλαιπόρησαν τσάμπα τον άνθρωπο γιατί μέχρι που πέθανε δεν είχαν επουλωθεί οι τομές

Η Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία αντικρίζει τις μεταμοσχεύσεις με ιδιαίτερη συμπάθεια και κατανόηση και θεωρεί ότι: «η δωρεά οργάνων από εγκεφαλικώς νεκρούς δότας καθώς και η νηφάλια και συνειδητή απόφασις υγιούς ανθρώπου όπως προσφέρει κάποιο όργανό του εις πάσχοντα συνάνθρωπον, ως πράξεις φιλαλληλίας και αγάπης, είναι σύμφωνοι με την διδασκαλίαν και το φρόνημα της Εκκλησίας μας».

για να ληθεί απόφαση για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα πρέπει να γίνει οικουμενική σύνοδος, η οποία δεν έχει γίνει

οπότε ο κάθε ιεράρχης παρουσιάζει τη δικιά του προσωπική άποψη και όχι την επίσημη θέση της εκκλησίας

Μύθος #3: Οι γιατροί του νοσοκομείου θα με αφήσουν να πεθάνω επειδή ξέρουν ότι θέλω να γίνω δωρητής οργάνων!

για δείτε αυτή την πρακτική που σταμάτησε μόλις το 2000

http://thenetwar.com/2009/12/to-israil-paradechete-paranomes-metamoschefsis-apo-palestinious/

Μύθος #7: Επιτρέπεται η αγορά και η πώληση οργάνων!

Πραγματικότητα: Η αφαίρεση ιστών και οργάνων με σκοπό τη μεταμόσχευση γίνεται χωρίς οποιοδήποτε αντάλλαγμα. Κάθε συναλλαγή μεταξύ λήπτη, δότη και των οικογενειών τους, καθώς και αυτών με οποιοδήποτε άλλο πρόσωπο, απαγορεύεται και τιμωρείται από το νόμο. Πρέπει να γίνει σαφές σε όλους ότι η δωρεά οργάνων είναι μία ελεύθερη πράξη. Θα πρέπει να είναι απόλυτα σίγουρο ότι ο καθένας, εφόσον οι συνθήκες το επιτρέψουν, μπορεί να λάβει ένα όργανο και να επανακτήσει την υγεία του και ότι δεν είναι εξαρτημένη η οικονομική κατάσταση του λήπτη από τη δυνατότητα μεταμόσχευσης.

η αγορά οργάνων γίνεται κατά κόρων σε φτωχές χώρες όπως οι φιλιππίνες και οι ινδίες, ιδιαιτέρος για νεφρά

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_10/02/2008_258850

άσε που σηζητιέται και η απελευθέρωση του εμπορίου οργάνων

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_2_17/02/2006_174178

 

μην είστε τόσο αφελείς....

τίποτα εν είναι τόσο αθώο.....

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το συγγεκριμένο δεν ισχύει...

για θυμηθήτε το κ. Χριστόδουλο ο οποίος αν και ήταν μεγάλος, είχε ζάχαρο και μεταστάσεις του καρκίνου στο συκώτι και το έντερο (αντενδείξεις για μεταμόσχευση) του προσφέρθηκε μόσχευμα το οποίο τελικά δεν κατάφεραν να του βάλουν λόγω του σακχάρου... άσε που τον ταλαιπόρησαν τσάμπα τον άνθρωπο γιατί μέχρι που πέθανε δεν είχαν επουλωθεί οι τομές

 

μην είστε τόσο αφελείς....

τίποτα εν είναι τόσο αθώο.....

να μην σχολιασω την μπεμπα μπλανς.....

οσο για την αφελεια και την αθωοτητα,μπορει για καποιους να ειναι εμποριο και συμφερον,για αλλους ειναι πραξη αγαπης για τον αγνωστο συναθρωπο........

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόνο εγώ είμαι η κακιά, ε;;

Κι όμως, το "παρακαλάω να βρεθεί μόσχευμα" σημαίνει παρακαλάω να πεθάνει κάποιος, απλά δεν το εκφράζω έτσι...

Επίσης, σε πολύ άρρωστους ανθρώπους, δεν παίρνουν τα όργανα από ότι ξέρω...

Όσο για την τρίτη ηλικία που έχω αναφέρει, ναι, θεωρώ ότι είναι άδικο να παίρνει μόσχευμα κάποιος 65-70 και ταυτόχρονα να ξεψυχάει καποιος 20άρης γιατί δεν ήτανε πρώτος στη λίστα...

 

1, εκφρασεις του τυπου "παρακαλαω να βρεθει μοσχευμα" δεν δειχνουν κανενα σεβασμο στα παιδια, τους ενηλικες, και τις οικογενειες τους που περιμενουν αρκετο καιρο, πολλες φορες χρονια, παλευοντας με την νεφρικη ανεπαρκεια και αλλες ασθενειες. Δεν δειχνει σεβασμο στον μεγαλο αγωνα που κανουν, πολλοι απο αυτους χανουν την μαχη περιμενοντας. Επιπλεον δεν δειχνει σεβασμο στους ανθρωπους που φευγοντας απο αυτη τη ζωη αποφασιζουν να κανουν ενα αλτρουιστικο δωρο ζωης, και να χαρισουν ελπιδα και χαμογελα σε εναν συνανθρωπο και την οικογενεια του.

 

2, δεν ξερω πως λειτουργει η λιστα στην ελλαδα, εδω παντως υπαρχει προτεραιοτητα για τους ανηλικους. Και παλι το οργανο θα δοθει εκει που ταιριαζει περισσοτερο, ετσι ωστε να εχει την καλυτερη δυνατη εκβαση. Για τα τελευταια στατιστικα στοιχεια μπορειτε να δειτε εδω http://www.organdonation.nhs.uk/ukt/statistics/latest_statistics/latest_statistics.jsp

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...