Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Xμ! Το παλεύω ! Τις καθημερινές βλέπω ότι το κρατάω περισσότερο. Το Σ/Κ που πέρασε πχ ένεκα και εορτής βγήκαμε έξω και ξέφυγα λίγο ! 'Οχι παραπάνω από 10 τσιγάρα πάντως ίσως 7 , 8 ! Προσπαθώ ! :?:)

Link to comment
Share on other sites

Ελενα μου, δεν ξέρω ελπίζω να αποδώσει. Το κακό που έχει η μέθοδος είναι ότι διαρκώς μετράς τα τσιγάρα και το έχεις στο νού σου. Ελπίζω να το κρατήσεις όσο μπορέσεις. Αλλά γενικά...εγώ σε περιμένω...στο team μας!!!!! :lol::lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νέα μελέτη έχει δείξει ότι το κάπνισμα παχαίνει καταστρέφει τους γευστικούς κάλυκες οπότε οι καπνιστές έχουν μεγαλύτερη διάθεση για γλυκά :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Σαμ μου!Έτσι να μας ενημερώνετε για τους επιπλέον λόγους που πρέπει να το κόψουμε!!!Γι'αυτό έφαγα στις 7.30 το πρωί ένα σαραγλί με σοκολάτα και το μεσημέρι μια σοκοφρέτα με φουντούκια;;;;;;;;;;; :oops::oops::roll::roll::roll::roll::oops:

Βρε παιδιά κανένας που να το έχει κόψει (εκτός από περίπτωση εγκυμοσύνης, γιατί τότε είναι αλλη η ψυχολογία) να μας πει την εμπειρία του.................;;;;;; :roll::D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol::lol::lol::lol: Καλά λένε τελικά ότι τους άντρες, τους επηρρεάζει η εγκυμοσύνη των γυναικών τους!!!Εσένα σου έκανε αποτοξίνωση!Καλό!!! :D

 

Μάταααααα κανονίζουμε με τη Ρένα για συνάντηση.Θα μας τιμήσεις?

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol: Καλά λένε τελικά ότι τους άντρες, τους επηρρεάζει η εγκυμοσύνη των γυναικών τους!!!Εσένα σου έκανε αποτοξίνωση!Καλό!!! :D
Το σίγουρο είναι πως με δύο παιδιά και ο πρώτος να ταλαιπωρείται με άσθμα από 1,5 χρόνων

 

άρχισα να έχω και ενοχές για την υγεία τους.

 

Άρχισα να σκέφτομαι πως η υγεία μου και η καλή μου φυσική κατάσταση

είναι πολύ σημαντική για τα παιδιά μου και την γυναίκα μου.

 

Έφτασα στο σημείο να βλέπω κι εγώ , πως είναι ξεπεσμός να έχω συνδυάσει

κάθε μου κίνηση κάθε μου δραστηριότητα με ένα τσιγάρο στα χέρια!!!

 

Έπρεπε να έχω τσιγάρα παντού , μην τυχόν και ξεμείνω.

 

Είχα υπολογίσει ( αν θυμάμαι καλά) πως χρειαζόμουν 600.000 δρχ τον χρόνο , περίπου 1500~2000 ευρώ σημερινά.

Με αυτά τα χρήματα φαντάζεστε πόσο καλύτερες διακοπές θα μπορούσα να κάνω

από αυτές που ήδη έκανα κάθε καλοκαίρι????

 

Με αυτά και μ' αυτά το έκοψα μαχαίρι μαζί με όλα τα συμπτώματα και τις παρενέργειες που

αναφέρατε παραπάνω (εκνευρισμός υπερκινητικότητα....) , ταλαιπωρήθηκα 2~3 μήνες και σιγά

σιγά άρχισα να ευχαριστιέμαι μέρα με την μέρα πόσο τελικά δεν μου λείπει το τσιγάρο .

Σημαντικό επίσης είναι το γεγονός ότι η γυναίκα μου συνέχισε το κάπνισμα

κι εγώ με την σειρά μου δεν άφησα αυτό να με επηρεάσει.

Δεν ένιωσα ποτέ πως πρέπει να το κόψει και η ίδια έτσι ώστε να τα καταφέρω κι εγώ.

Χαίρεται για μένα που τα κατάφερα , όπως επίσης χαίρετε και κάθε τσιγάρο που καπνίζει. :lol::lol::lol:

 

Μεγάλα μου όπλα στην όλη προσπάθεια ήταν η θέληση που είχα , και το νερό

που με γλίτωνε από το πολύ φαγητό :wink:

Το τελευταίο είχε σαν αποτέλεσμα να μην φορτωθώ ούτε ένα κιλό.

 

Η γυναίκα μου από μόνη της έκοψε το τσιγάρο μες το σπίτι ( αναστενάζουν οι βεράντες)

μες στο αυτοκίνητο μου εννοείται πως δεν θα το ανεχόμουν , αλλά στο δικό της αυτοκίνητο του δίνει και καταλαβαίνει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αλμάκ, ευχαριστούμε που μας παραθέτεις εδώ την εμπειρία σου!!Σημαντικό για ενθάρρυνση. Όχι ότι δεν ενθαρυνόμαστε μ'αυτούς που το κόβουν δίπλα μας, αλλά τα γραπτά...μένουν!Απαντώ στα σχόλια σου:

 

["Άρχισα να σκέφτομαι πως η υγεία μου και η καλή μου φυσική κατάσταση είναι πολύ σημαντική για τα παιδιά μου και την γυναίκα μου"]

 

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι. ¨Οτι είναι σημαντικό να είμαι υγιής για το παιδάκι μου και ενδεχομένως για τα παιδιά μου, αν αποκτήσω και άλλο μετά.

 

[Έφτασα στο σημείο να βλέπω κι εγώ , πως είναι ξεπεσμός να έχω συνδυάσει κάθε μου κίνηση κάθε μου δραστηριότητα με ένα τσιγάρο στα χέρια!!! ]

 

E, μα ναι. Τί είναι αυτό το πράγμα; ¨Οτι κάνουμε είναι ωραίο, μόνο αν το κάνουμε καπνίζοντας;

 

[Έπρεπε να έχω τσιγάρα παντού , μην τυχόν και ξεμείνω.]

 

Έχω γεμίσει παντού πακέτα, μην τυχόν και ξεμείνω και τί θα κάνω μετά;

 

[Είχα υπολογίσει ( αν θυμάμαι καλά) πως χρειαζόμουν 600.000 δρχ τον χρόνο , περίπου 1500~2000 ευρώ σημερινά. ]

 

Και διακοπές θα κάναμε καλύτερες, και λεφτά θα είχαμε περισσότερα, για να κάνουμε περισσότερα πράγματα που μας ευχαριστούν!

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ που αναφέρεις εδώ ότι δεν έβαλες καθόλου κιλά! Να δούμε και τις εξαιρέσεις στον κανόνά. Γιατί πολλοί δεν το κόβουν από φόβο να μην παχύνουν. Και δεν τους αδικώ γιατί είναι μεγάλο το ποσοστό των ανθρώπων που παχαίνει μόλις το κόβει.Επινες νερό και το κατάφερες αυτό. Κι εγώ πίνω ήδη πολύ νερό, αρα θα μου είναι ευκολο να πίνω και περισσότερο.

Μπράβο σου πάντως που έκανες κάτι σημαντικό ειδικά σκεπτόμενος την υγεία των παιδιών σου, ειδικά όταν ήδη αντιμετωπιζατε το πρόβλημα του άσθματος.

Πες μας και κανένα άλλο μυστικό, που εφάρμοζες για την καταπολέμηση της νευρικότητας όταν για παράδειγμα ήσουν σε κάποια έξοδο.

Επίσης ανέφερε μας, τα οφέλη που έβλεπες στον οργανισμό σου με την παροδο του χρόνου. Τον πρώτο καιρό, ένοιωθες κάτι σαν κατάθλιψη;

Εκτιμητέα η όποια περαιτέρω σου αναφορά στο θέμα, μια που έχεις την εμπειρία!!!

Σ'ευχαριστούμε :D:D:D:D:D:D:D

 

 

 

 

 

 

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν πάλι να τα έκανα σαλάτα με την παράθεση; :oops: Ελπίζω Αλμάκ, όπως και όλοι οι άλλοι, που θα διαβάσετε τα ανωτέρω να καταλαβετε, ποιά είναι τα λόγια μου και ποιά του Αλμάκ! :D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νέα μελέτη έχει δείξει ότι το κάπνισμα παχαίνει καταστρέφει τους γευστικούς κάλυκες οπότε οι καπνιστές έχουν μεγαλύτερη διάθεση για γλυκά :lol::lol:

 

Εγώ που θέλω να φάω (όχι να πιώ) όλο το Βόσπορο φταίει το τσιγάρο;

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ σήμερα ξέφυγα πάλι :cry: ! Είναι όντως θέμα το να κάθεσαι να μετράς ! Δεν πιάνει πάντα ! :(

 

Και το θέμα ξέρεις ποιό είναι Έλενα μου; Ότι αν δεν το κόψεις, πρέπει να είσαι μια ζωή στο μέτρημα. Μπορεί σε κάποιους να πιάνει (όπως ανέφεραν και τα κορίτσια σε προηγούμενα ποστ), αλλά σύμφωνα με μελέτες που έχω διαβάσει, αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο να διατηρηθεί. Και με αυτόν τον τρόπο θεωρείς πλέον το τσιγάρο ως τη μοναδική απόλαυση, μια που για ώρες στερήσαι ενώ θέλεις να καπνίσεις και όταν τελικά το ανάβεις, πιστεύεις ότι τίποτα άλλο δεν θα σου έδινε μεγαλύτερη χαρά. Και έτσι το εξιδανικεύεις!!! :roll::D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτό που λές για είναι πολύ σωστό ! Και τα ανάβω και τα σβήνω στο καπάκι τα περισσότερα. Δηλαδή ζήτημα να καπνίζω 3 τσιγάρα ολόκληρα . Δυο - τρείς τζούρες και πέταμα ! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Καπνίζω απο τα 18 μου σχεδόν , κατα την

διάρκεια της εγκυμοσύνης κατάφερα και έκανα

περίπου 5-7 τσιγάρα ημερισίως απο 1,5 πακέτο

που έκανα πρίν ....στο γραφείο καπνίζω ,

στο αυτ/το (οταν ειμαι χωρίς τον μιρκό) καπνίζω,

στο σπιτι μέσα δεν καπνίζω (ευτηχως που υπάρχει

και το αίθριο!)γενικά καπνίζω , στο σπιτι σε διάφορα σημεια,

συρτάρια , ντουλάπια υπάρχουν ένα -δυο τσιγάρα ,

απο την τελευταία φορά που με έπιασε το συνδρομο

στέρησης που δεν είχα τσιγάρα , ουτε αμάξι για να πάω

να πάρω , δεν την ξαναπατάω! :? Βέβαια θα ήθελα να

το κόψω άλλα δεν έχω κάνει καμία προσπάθεια ποτέ.

Το μεγαλύτερο σοκ το έπαθα οταν είδα σε ντοκιμαντερ

για το τι παθαίνει ένα εμβρυο όταν η έγκυος καπνίζει :(:(:(

Έπλιζω με το δευτερό μωράκι όταν έρθει να έχω σοβαρό λογο

γιατι νωρίτερα δυστηχώς δεν το βλέπω!!!! :?

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάπνιζα και καπνίζω. Ο μόνος λόγος που στάθηκε αρκετά σοβαρός για το κόψω ήταν η εγκυμοσύνη μου και ο θηλασμός. Μου φαινόταν αδιανόητο να καπνίσω εκείνη την περιοδο. Και το είχα κόψει με μία ευκολία απίστευτη. ΜΠΑΜ και κάτω.

Το περίεργο όμως της υπόθεσης είναι οτι αφού σταματήσαμε τον θηλασμό εκείνη την ημέρα άρχισα και το κάπνισμα και μου φάνηκε ότι δεν το είχα κόψει ποτέ. Αυτό που με ενοχλεί δεν είναι ότι καπνίζω, είναι το γέγονος ότι ενω είμαι συνειδητοποιημένη για το "κακό" του καπνίσματος, συνεχίζω με μία απάθεια, ενώ έχω αποδείξει στον εαυτό μου ότι μπορώ να το κόψω.

 

 

Δεν προλαβαινω να διαβασω ολα οσα γραφτηκαν.Απλα ειναι σαν να μιλαω εγω!! :shock: Να συμπληρωσω οτι σκοπευω να το κοψω ξανα στη δευτερη εγκυμοσυνη μου...Τι να πεις αδιορθωτες.... :roll::roll:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτάκι, κι εγώ κάπως έτσι είμαι. Εχω επηρρεαστεί γενικα όμως από πολλά.Από αυτά που ακούω, από τον χρόνο που χάνω καπνίζοντας, από τους ανθρώπους που το έχουν κόψει δίπλα μου και βλέπουν βελτίωση στη ζωή τους, και από τον φόβο που άρχισα να νοιώθω, μην πάθω κάποια στιγμή κάτι από το τσιγάρο. Κι εγώ καπνίζω όσο εσύ, και στην εγκυμοσύνη έκανα "δυστυχώς" 3 εώς 4 τσιγάρα την ημέρα. Και όταν ήμουν έξω και τα κάπνιζα αυτά που έπρεπε ήθελα σε λίγη ώρα να φύγω. Ελεγα, αφού τώρα δεν έχω αλλα τσιγάρα, δεν μπορώ να ξέρω ότι αν θελήσω δεν θα μπορώ. Οπότε έφευγα όταν αυτό ήταν εφικτό και οταν δεν είμασταν με παρέα. Αν αυτό δεν είναι κατάντια, τότε τί είναι;;Σκέφτομαι ότι κάνω πράγματα για τον εαυτό μου, αλλά δεν πιάνουν τόπο. Οπως για παράδειγμα, τρώω φρούτα και μετά ανάβω τσιγάρο, τρώω μια ωραία σαλάτα και μετά καπνίζω. ¨Ολες αυτές οι βιταμίνες, δεν καταστρέφονται; Όταν βάζουμε κρέμες προσώπου, μετά δεν αφυδατώνουμε πάλι με το τσιγάρο το πρόσωπο μου; Ασε που όταν ανεβαίνω στο όργανο γυμναστικής, λαχανιάζω σχετικά.

Γιατί να μην τα κάνω όλα αυτά και να μην εμποδίζεται το όφελος τους στον οργανισμό μου, από το κάπνισμα;

Και να σου πώ τί άλλο έχω σκεφτεί; Αφού κάποια στιγμή θα το κόψω. Είτε γιατί θα βήχω διαρκώς, είτε γιατί δεν θα μπορώ να ανεβαίνω σκάλες, είτε οτιδήποτε άλλο που μπορεί να βιώσω ως συνέπεια. Ε, γιατί να μην το κάνω τώρα;;

Όταν το κόψω θα κάνω πολλά δώρα στον εαυτό μου(ένα από τα πολλά που θα του κάνω)θα είναι και ταξιδάκι στην Πάτρα!!!!!!!! :D:D:D:D:D:)

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D:D:D

Όπως είπα και παραπάνω τις ώρες της αμηχανίας έψαχνα να βρω δουλειές να κάνω , και όποτε

αυτή η δουλειά πήγαινε προς το φαγητό έπινα ένα ποτήρι νερό και ξεχνιόμουν .

.

.

Όταν έκοψα το τσιγάρο πριν 7+ χρόνια ήμουν κομμωτής.

Καταλαβαίνετε πως λόγο επαγγέλματος καθημερινά η τσέπη μου είχε χρήματα από τα φιλοδωρήματα.

Με αυτά τα χρήματα ταχτοποιούσα τα τσιγάρα μου την βενζίνη και μερικά άλλα ψιλοπράγματα .

Κόβοντας το τσιγάρο άρχισαν να περισσεύουν χρήματα και την δεύτερη βδομάδα άρχισαν τα ψώνια ( ρούχα).

Αυτό ήταν το πρώτο άμεσο αποτέλεσμα που είδα.

 

Το δεύτερο πράγμα που παρατήρησα ήταν πως όσο πέρναγε ο καιρός τόσο μεγάλωνε το διάστημα από

την τελευταία στιγμή που σκέφτηκα ένα τσιγάρο.

Στην αρχή ήταν ώρες μετά έγινε μέρες και μετά βδομάδες.

Κάθε φορά που το συνειδητοποιείς αυτό η χαρά είναι απερίγραπτη ( λες ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ).

 

Τον πρώτο και δεύτερο χρόνο τον ξόδεψα με αυτήν την χαρά , το ότι μπορώ και δεν

σκέφτομαι το τσιγάρο πλέον.

 

Αφού πέρασαν τα δυο χρόνια σκέφτηκα πως δεν είναι σύμπτωση πλέον το γεγονός πως

δεν αρρώστησα , δεν συναχώθηκα , δεν ανέβασα πυρετό ούτε μια στιγμή , παρόλο που τα παιδιά

συνέχισαν με τον γνωστό ρυθμό να αρρωσταίνουν.

 

Δεν έχω κάτι άλλο να σας πω για να σας πείσω να το κόψετε.

Άλλωστε αυτά που κέρδισα – ευχαριστήθηκα κόβοντας το τσιγάρο είναι υπέρ αρκετά για να το σκεφτεί κάποιος .

 

Να σημειώσω πως αυτά που λένε πως κόβοντας το τσιγάρο ευχαριστιέσαι καλύτερα το φαγητό , έχεις καλύτερη

όσφρηση και καλύτερη γεύση εγώ δεν τα ένιωσα ποτέ.

Ίσως έφταιξε η υπερβολική δόση αδρεναλίνης που εκκρίθηκε από την χαρά μου κόβοντας το τσιγάρο ,

ίσως και να είναι μπούρδες αυτά που λένε. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Αλμάκ σε έχω ήδη ευχαριστήσει για όλα όσα μας αναφέρεις και είναι σημαντικά, μια που είναι προσωπική σου εμπειρία!!! Σ'ευχαριστούμε για ακόμη μια φορά.

Αυτά μας ενθαρρύνουν για να κάνουμε το σημαντικό βήμα για την υγεία μας και τη ζωή μας!!! Οι εμπειρίες πρώην καπνιστών!!! :D:D:D Εύχομαι σε λίγο καιρό να ανήκω σ'αυτή την κατηγορία.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά Ευδοκία μου. Είναι πράγματι κάτι που θα με κάνει να νοιώσω περήφανη αν θα τα καταφέρω!Νοιώθω άσχημα που καπνίζω και κάνω κακό συνειδητά στην υγεία μου και που βλέπω τις συνέπειες στον οργανισμό μου και δεν δραστηριοποιούμαι. Έχω καταφέρει αρκετά πράγματα στη ζωή μου, όπως και όλοι μας, και νοιώθω πολύ καλά με τον εαυτό μου,αλλά αυτό είναι κάτι που έχω αποτύχει και επειδή είναι και από τα πιο σημαντικά πράγματα η υγεία μας, θεωρώ ότι είναι ο πιο σημαντικός στόχος για έναν άνθρωπο να την προστατεύσει.

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση και ελπίζω να τα καταφέρω γιατί είμαι σίγουρη ότι θα χαρείτε όλες σας μια που είμαστε μια παρέα και μοιραζόμαστε τόσα πράγματα από τη ζωή μας!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

7/1/2008 ας είναι η αρχή για ένα υγιές ξεκίνημα!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...