Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

Και μία συμβουλή (δοκιμασμένη με επιτυχία) για όσες/όσους θέλουν να σταματήσουν το κάπνισμα χωρίς να παχύνουν:

Από την πρώτη ημέρα διακοπής του καπνίσματος, πίνετε τουλάχιστον 3 λίτρα νερό την ημέρα!

Κάθε τόσο, πίνετε ένα ποτήρι νερό. Και όταν σας έρχεται λιγούρα, πάλι ένα ποτήρι νερό. Κόβει την όρεξη και οφελεί έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ακριβώς !! Πάντως αν ξαναμείνω έγκυος δεν θα κάνω το ίδιο λάθος ! Αυτή τη φορά θα το κόψω και ελπίζω οριστικά ! Το θέμα μου βέβαια είναι να το κόψω πρίν μείνω έγκυος και πρέπει να το πάρω απόφαση !!!

 

Αυτό ξαναπέσ'το! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Κάπνιζα από τα 17 μου χωρίς να το έχω κοψει μέχρι την στιγμή που έμεινα για πρώτη φορά έγκυος στα 28 μου δηλαδή. Μόλις έμαθα ότι είχα μία ψυχούλα μέσα μου η οποία από εδώ και πέρα θα αποκαλείται "παιδί μου" δεν μπορούσα να την αναγκάσω να πνίγεται στη νικοτίνη. Λοιπόν ήταν η μικρότερη θυσία που θα μπορούσα να κάνω σαν μάνα - έκοψα μαχαίρι το κάπνισμα-. Μετά τη γέννα θήλασα για κανένα 6μηνο, οπότε είχα να καπνίσω περίπου 15 μήνες. Μετά τη διακοπή του θηλασμού και κατόπιν ενός καυγά με τον άντρα μου (άκου βλακεία) έβαλα ένα ποτό και ξανάρχισα το κάπνισμα. Μιλάμε για πολύ τσιγάρο, δεν κάπνιζα στο σπίτι το απόγευμα (αν έκανα το βραδάκι κανένα ) αλλά στη δουλειά ήθελα 2 πακέτα. Ευτυχώς έμεινα έγκυος στο δεύτερο, ξανακόβω το κάπνισμα, ήταν Φεβρουάριος του 2005 από τότε δεν έχω ξανακαπνίσει. Τα κατάφερα, το είχα βάλει όμως μέσα στο μυαλό μου. Η αλήθεια είναι ότι μερικές φορές το είχα νοσταλγήσει αλλά δεν ενέδωσα......Πιστεύω ότι δεν θα το ξαναξεκινήσω αφού τώρα έχω φτάσει στο στάδιο να το σιχαίνομαι, να με ενοχλεί ο καπνός κτλ.....

 

Κορίτσια όσες πραγματικά θέλετε να το κόψετε, κόφτε το μαχαίρι...

 

Καλή προσπάθεια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το μεγαλύτερο στοιχημα ειναι να μην ενδωσεις την ωρα του αγχους ή των νευρων. Εγω όλη μερα μπορει να μην το σκεφτω καθόλου το τσιγάρο. Αν νευριασω ή αγχωθω ειναι το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι. Ευτυχως σταματάω στο ενα. Δεν ξερω ποια λειτουργια του εγκεφάλου συνδεεται μ' αυτο. Κατι πρεπει να παιζεται γιατι δεν ειναι τυχαιο οτι σε καλμαρει αμεσως. (εμενα τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Κάπνισα πρώτη φορά στα 15,5. Το έκοψα στα 16. Όταν λέμε κάπνιζα εννοούμε 1 τσιγάρο τη βδομάδα και δεν κατέβαζα τον καπνό... απλά στο στόμα και τον φυσούσα... Πιο πολύ για να μου φύγει το μεράκι... Τώρα δεν αντέχω να καπνίζει ούτε ο διπλανός μου. Ο μπαμπάς μου καπνίζει όπως κάπνιζα εγώ τότε.. μόνο δλδ αν βρεθεί με παρέα για το χαβαλέ, η μαμά μου κάπνιζε όταν πέθανε ο παππούς μου για 1 χρόνο περίπου. Το έχει κόψει τώρα.... δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο απλά το έκοψε.... αλλά δεν είχε και χρόνια εξάρτηση θα μου πεις...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Katrin, λυπάμαι πολύ γι'αυτο που διάβασα. Ελπίζω διαβάζοντας το να ταρακουνηθούν πολλές από εμάς, όπως δυστυχώς ταρακουνηθήκατε κι εσείς και το κόψατε. Όχι βέβαια αμέσως, μια που οι καπνιστές είμαστε πολύ ξεροκέφαλοι σ'αυτό το θέμα, αλλά τουλάχιστον να μας αγγίξει έστω. Το ακούμε γύρω μας να συμβαίνει αλλά συνήθως είναι με ποσοστά. Όταν όμως ακούμε την μαρτυρία ανθρώπων που έχασαν κάποιο δικό τους αγαπημένο πρόσωπο είναι αλλιώς. :cry:

Όσο γράφονται ποστ με εμπειρίες, δεν θα γράψω ακόμα ποιες μεθόδους είχα ακολουθήσει όταν το έκοψα (και δυστυχώς δεν τα κατάφερα)για να γράψουνε κι άλλα άτομα τις εμπειρίες τους. Είναι σημαντικό να τις διαβάσουμε κι αυτές. Πιστεύω ότι και αυτό βοηθάει. Συνεχίστε κορίτσια μου... :wink::wink::wink: μπορεί και να σωθούμε :):)

Pam , σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο!!!Και ειδικά που το έκανες και για το παιδάκι σου!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μία απο τις φοβίες μου είναι μήπως κόψω το τσιγάρο και αρχίζω να ξεσπώ στο ψυγείο. Όσες φορές έκοψα το τσιγάρο και πιστέψτε με ήταν πολλές αλλα μικρές σε διάρκεια.... πάλευα με το ψυγείο και με τα ντουλάπια της κουζίνας όλη μέρα, με αποτέλεσμα να πάρω τα κιλάκια μου. Στην εγκυμοσύνη δε :lol::lol::lol::lol::lol: ποια κιλάκια..... κιλάρες, άφθονες. Παντού κιλά.... Τα μάτια μου είχαν εξαφανισθεί γιατί τα μάγουλα τα είχαν σκεπάσει :lol::lol::lol:

Μήπως και αυτό είναι μια δικαιολογία;

 

Μάλλον...αλλά καλού κακού αν το κόψεις θα σου αγοράσω κλειδαριά για το ψυγείο!!! :D:D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε κορίστισα, δεν ξέρω..

 

Δηλαδή όσες κόψατε το κάπνισμα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά το ξεκινήσατε ήταν σαν να μην το κόψατε ποτε?

 

Πάντως το καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο για μερικούς να το κόψουν. Τον άντρα μου τον κυνηγάω και όσε φορές έχει κάνει προσπάθεια, (1-2 μέρες) έχει κάτι νεύρα που όυτε να του μιλήσω δεν μπορώ..έτσι του λέω, καλύτερα να καπνίζεις παρά αυτό το πράγμα με τα νεύρα...

 

Εδω η φανατικη του καπνισματος. Ειναι το παθος μου, ειναι το λαθος μου και δεν εχω σκοπο να ξανακανω καμια προσπαθεια να το κοψω. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. Ειναι γεγονος. Και μην ακουσω δεν υπαρχει δεν μπορω , υπαρχει δεν θελω γιατι :twisted: . Ειναι εθισμος και ισως πρεπει να ανοιχτει ενας συλλογος αποτοξινωσης. Να μας βαζουν μεσα 1 εβδομαδα , να κοπαναμε το κεφαλι μας στους τοιχους. Αν υπηρχε κατι τετοιο θα πηγαινα. Αλλοιως ξεχαστε με. :? Οταν κοβω το καπνισμα σκοτωνω ανθρωπο. Τρελαινομαι.

 

Οταν γεννησα το πρωτο που ειπα στο γιατρο ηταν "Τωρα δικαιουμαι ενα τσιγαρο και θα το κανω" (οταν βεβαιωθηκα οτι ηταν ολα καλα με το παιδι και το πηρανε). Ειμαι τελειωμενη και οσες φορες το κοβω το ξεκιναω διπλο (δεν με παιρνει να ξαναδοκιμασω :( )

 

Δεν σας δινω κουραγιο και δεν ειμαι ο ανθρωπος που θα συμβουλεψει κανεναν πως θα το κανει γιατι απλα δεν μπορω. ΣΥΓΝΩΜΗ!! :cry:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Α! την Παραθεση την εβαλα γιατι ειχα δηλωσει οτι μονο εγκυος το κοβω χρονια πριν μεινω. Και το εκοψα μαχαιρι. Η σκεψη οτι καταπινω τον καπνο που παει μεσα στο μωρακι μου που δεν μπορει να φυγει με τρελαινει (το ειχα δει σε μια ταινια τι περναει και τρομαξα). Αν μπορει να την βρει καποιος καλο θα ηταν εδω. Με ειχε σοκαρει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elenik, κι εγώ θα πήγαινα αν έκαναν έναν σύλλογο αποτοξίνωσης μόνο για καπνιστές. Μάλλον δεν το κάνουν γιατί φοβούνται όχι αν χτυπάμε τα δικά μας κεφάλια, αλλά γιατί θα παίζουμε ξύλο μεταξύ μας όλοι οι εξαρτημένοι! :D:D

Σέβομαι την άποψη σου και σου λέω ότι εγώ γινόμουν έξαλλη στην κλινική που όσοι ερχόταν να με δουνε, μου έλεγαν βγαίνω λίγο για ένα τσιγάρο και μετά ξαναέρχομαι. Ήθελα πάρα πολύ να καπνίσω γιατί είχα γεννήσει φυσιολογικά και αισθανόμουν καλά. ΄Καλά να μην πώ τώρα ότι πριν πάω στην κλινική να γεννήσω επειδή με έπιασαν κάτι λίγα πονάκια, έκανα καφέ όσο κοιμόταν ο άντρας μου κι έκανα 2 τσιγάρα γιατι ήξερα ότι δεν θα μπορέσω να καπνίσω μετά. Φαντάσου φρίκη!!!να ξέρεις ότι θα γεννήσεις και εσύ να κάνεις καφέ και να καπνίσεις για να έχεις αποθεμα!!

Πάντως αν 'εχεις κάποια εμπειρία από κάποιο φιλικό σου προσωπο να μας παραθέσεις κάντο. Μπορεί να είναι ενθαρυντικό και να βοηθήσει μαζί με όλα τα άλλα που λέμε!! :D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου όταν έκανε εγχείριση πέτρας στη χολή ένοιωσε απαίσια. Στο δωμάτιο του νοσοκομείου όπου βρισκόταν ήταν κι άλλες γυναίκες που έκαναν την ίδια εγχείρηση. Οι άλλες είχαν σηκωθεί και φαινόταν να αισθάνονται καλύτερα αλλά η μαμά μου, δυσκολεύτηκε πολύ. Οι γιατροί της το δήλωσαν ότι αυτό οφειλόταν στο τσιγάρο. Μόλις βγήκε από το νοσοκομείο δεν ήθελε να καπνίσει, αλλά επειδή είχε τεράστιο πρόβλημα με την τουαλέτα, αποφάσισε μετά από λίγες μέρες να καπνίσει μαζί με τον καφέ μια που αυτό για την ίδια αποτελούσε διεγερτικό.. Ακόμα νοιώθει μετανιωμένη που έκανε τέτοια βλακεία.......... :cry::cry:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου είναι 60 και το έχει κόψει εδώ και έναν χρόνο περίπου. Μαχαίρι φυσικά. Ξεκίνησε από μια περίοδο που ήταν άρρωστος και είχε βήχα και ήταν πολύ κρυωμένος. Ε, δεν μπορούσε να καπνίζει κιόλας.Έτσι το θεωρησε μια καλή αφορμή. Δεν έχει βάλει τσιγάρο στο στόμα του από τότε. Όταν τον ρωτάω αν υπήρχαν στιγμές που τον ενοχ΄λούσε μου είπε απλά ότι το απέριψε από το μυαλό του. Δεν το σκεφτόταν. Ακόμα προσπαθώ να το καταλάβω.........

Η κουμπάρα μου έχει πάει στα γνωστά κέντρα για τη διακοπή καπνίσματος. Πλήρωσε κάποια λεφτά αλλά τα έχει κάνει ήδη αποσβεση. Κάπνιζε περίπου 1,5 πακέτο την ημέρα. Είχε κάνει ολόκληρο πλανο με τον άντρα της, όταν θα πήγαιναν, να μην επέλεγαν μετά μια καφετέρια ή 'ένα μπαρ για το βράδυ. Να πήγαιναν σινεμά. και το πρωί μου είπε ότι δεν θα έπινε καφέ. Τελικά στο σινεμά πήγε αλλά το πρωί ήπιε καφέ και μάλιστα φραπέ και δεν ένοιωσε΄ούτε λεπτό την επιθυμία να καπνίσει. Απλώς επειδή εχω ακούσει διάφορα, δεν θα ήθελα να προτιμήσω την μέθοδο αυτή, παρ'όλο που κάποια στιγμή το είχα σκεφτεί και σχεδόν το είχα αποφασίσει. Στην ίδια είχε αποτέλεσμα και μάλιστα χωρίς καθόλου κόπο. Η επίσκεψη κράτησε όχι παραπάνω από μια ώρα.

Ακόμα δεν έχει καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μάτα αυτά τα κέντρα (με το ηλεκτροσόκ) απ' όσο ξέρω απο γνωστούς κάνουν όντως δουλειά εκτός και αν είσαι τελειωμένη περίπτωση (ξέρεις δεν καπνίζεις μόνο όταν κοιμάσαι).

Εγώ κάπνιζα 14 χρόνια περίπου ένάμιση πακέτο την ημέρα που αν έβγαινα μπορεί να ήταν και τρία. Ακόμα και όταν ήμουν κρυωμένη έπαιρνα 0,01 για να καπνίσω! Βέβαια ποτέ δεν κάπνιζα αν δεν μπορούσα λόγω του οτί έκανα κάτι άλλο και ποτέ περπατώντας ή στο αυτοκίνητο (εκτός απο πολύωρα ταξίδια οπότε αν δεν είχε στάση έκανα 2-3). Στη δουλειά μου απαγορεύεται το κάπνισμα σε χώρους που κυκλοφορούν οι πελάτες (ξενοδοχείο) και έτσι τα έκανα μαζεμένα σε κάθε πιθανή ευκαιρία. Λίγο καιρό πριν μάθω οτί είμαι έγκυος κάπνιζα σε φυσιολογικούς ρυθμούς εκτός δουλειάς και όχι σα στερημένο. Μια εβδομάδα πριν τα μαντάτα, αποφάσισε ο άντρας μου (φανατικός επίσης) οτί βαρέθηκε και το κόβει, και ψοφάω στα γέλια.Το τί δούλεμα άκουσε δε λέγεται.Το άλλο πρωι πήρε και τα γνωστά αυτοκόλητα, τσίχλες, κομπολόι κλπ. Γέλια εγω. 4 μέρες μετά είπα να δω κι εγώ αν αυτά κάνουν δουλειά (κάνουν). Το βράδυ βέβαια που έβγαζα το αυτοκόλητο, ένα τσιγαράκι το έκανα (μου έλειπε φοβερά η μυρωδιά του τσιγάρου)αλλά αυτό το θεωρούσα κατόρθωμα. Την τρίτη μέρα έμαθα για το μπεμπε και έστειλα περίπατο το αυτοκόλητο. Απο εκείνη τη μέρα το πάλευα μόνη μου. Διαπίστωσα οτί το πιο αποτελεσματικό ήταν να απασχολούμαι με οτιδήποτε και όταν με έπιανε η επιθυμία έλεγα "σε πέντε λεπτά αν θέλω ακόμα θα καπνίσω" . Σε πέντε λεπτά το ίδιο, οπότε στο τέλος δεν κάπνιζα. Το κορυφαίο βέβαια ήταν όταν είχα τα νεύρα μου (και είχα πολλά): Καταπιανόμουν με ότι κουλή δουλειά υπήρχε! Το τι ντουλάπες έφτιαξα, τί τοίχους έπλυνα, τί κλαδέματα και τί τριψίματα σε μπάνια και κουζίνες έριξα, το σπιτάκι μου το ξέρει :lol: . Πάτως είχε αποτέλεσμα... Τώρα ασχολούμαι με τη μπέμπα μου και έχω ξεχάσει οτι κάποτε κάπνιζα. Δεν λέω οτι δε μπορώ να είμαι σε χώρο που καπνίζουν, μια χαρά μπορώ, αλλά αν έρθει σπίτι καπνιστής μου μυρίζει τρομερά άσχημα και ενοχλούμαι..( Τα πεθερικά μου περνάνε καραντίνα! :lol: ) οπότε όποιος θέλει ευχαρίστως.. στη βεράντα!!!

Για την ιστορία ούτε ο άντρας μου έχει ξανακαπνίσει

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Jean, εϊναι πολύ καλό να μπορείς να καπνίσεις ένα δύο τσιγάρα την ημέρα, μόνο. Και σε κάποιες μόνο μεμονωμένες περιπτώσεις έστω και περισσότερα. Είναι πολύ καλό που μπορείς και το διατηρείς έτσι. Το θέμα είναι να μην νοιώθεις καταπιεσμένος. Έτσι που κάνεις, ξεδίνεις κιόλας. Γνωρίζω άτομα που δεν είναι καπνιστές και κ΄ποιες φορές όταν βγαίνουμε και διασκεδάζουμε ανάβουν από κανένα τσιγάρο. Την επόμενη μέρα όμως δεν τρέχει τίποτα... :wink: Θα ήθελα πολύ να μην το κόψω τελειως αλλά να μπορώ να καπνίσω έστω και 5 τσιγάρα την ημέρα. Το θέμα είναι ότι όσες φορές το προσπάθησα δεν το κατάφεερα ούτε αυτό περα από κάποιες λίγες μέρες. Ενοιωθα τρομερή καταπίεση γιατί ήθελα να ανάψω κι αλλα και με είχε πιάσει νευρικότητα.

Αν κάπνιζα όσα κι εσύ, δεν θα πιεζόμουν να το κόψω. Μπράβο σου για τον αυτοέλεγχο :):) Εμείς να δούμε.......

 

Mata μου δεν ειναι θεμα αυτοέλεγχου γιατι όπως ειπα δεν καταπιέζομαι. Εγω καπνιζα από τα 17 μου μέχρι τα 27 (10 χρονια κλεισμενα) ενα πακετο τη μερα. Αν εβγαινα το βραδυ βαλε εναμιση. Όταν αποφασισα οτι θελω να κανω παιδι σκεφτηκα οτι καλο θα ήταν πριν μεινω εγκυος να "καθαρισω" λίγο το σωμα μου. Αρχισα να το μειωνω αλλα καταπιεζομουν. Εμπειρικά όμως τελειως εκεινο τον καιρο των προσπαθειων ανακάλυψα κατι που στεκει. Η θεωρια μου έχει ως εξης: Ενας χ ανθρωπος που εχει για πολύ καιρο συνηθισει το εξης προγραμμα:Πρωινό στις 8, γευμα στις 3 δειπνο στις 8 (ΧΩΡΙΣ ενδιαμεσα τσιμπολογηματα ομως, ειναι σημαντικό)εχει εξασκησει τον εγκεφαλό του να στελνει σημα εκεινες τις ωρες ότι πεινάει. Αν ερθει 3 το μεσημερι και δεν φαει τρελαινεται. Το ιδιο και με το πρωινό. Οποιος εχει συνηθισει να τρωει στις 8 (ας πουμε) αν δεν φαει δεν μπορει να λειτουργησει. Καποιος που δεν εχει συνηθισει να τρωει πρωινό δεν εχει κανενα προβλημα να δουλεψει και οικοδομή. Η αισθηση της πεινας μοιαζει πολύ με τον τροπο που ο εγκεφαλος αντιλαμβανεται την αναγκη για νικοτινη. Αν κανει καποιος υπομονη για 2-3 εβδομαδες και καπνισει με συστημα σε συγκεκριμενες ωρες (ποσους καφεδες πινεις; 2; Κανε και 1 τσιγαρο μαζι αλλα σε συγκεκριμενη ωρα καθε φορα, αυστηρα) θα τα καταφερει να καπνιζει μονο 2-3 τσιγαρα τη μερα. Αυτες οι 2-3 εβδομαδες ειναι δυσκολες αλλα νομιζω ειναι καλη μεθοδος. Το θετικο, (κατι που δεν εχει το "κοψιμο-μαχαιρι") ειναι πως ξερεις πως καποια στιγμη της μερας θα καπνισεις και την περιμενεις και συμβιβάζεσαι. Καποια στιγμη οι ωρες αυτες του καπνισματος θα γινουν απλα συνηθεια, σαν βιολογικό ρολόι και τις αλλες ωρες δεν σου λειπει το τσιγαρο. Εγω εξασκησα τον εαυτο μου στο να ζηταει τσιγαρο αργα το βραδυ. Την υπολοιπη μερα το απεβαλα απ' τη γκαμα των επιλογων μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάτα αυτά τα κέντρα (με το ηλεκτροσόκ) απ' όσο ξέρω απο γνωστούς κάνουν όντως δουλειά εκτός και αν είσαι τελειωμένη περίπτωση (ξέρεις δεν καπνίζεις μόνο όταν κοιμάσαι).

Εγώ κάπνιζα 14 χρόνια περίπου ένάμιση πακέτο την ημέρα που αν έβγαινα μπορεί να ήταν και τρία. Ακόμα και όταν ήμουν κρυωμένη έπαιρνα 0,01 για να καπνίσω! Βέβαια ποτέ δεν κάπνιζα αν δεν μπορούσα λόγω του οτί έκανα κάτι άλλο και ποτέ περπατώντας ή στο αυτοκίνητο (εκτός απο πολύωρα ταξίδια οπότε αν δεν είχε στάση έκανα 2-3). Στη δουλειά μου απαγορεύεται το κάπνισμα σε χώρους που κυκλοφορούν οι πελάτες (ξενοδοχείο) και έτσι τα έκανα μαζεμένα σε κάθε πιθανή ευκαιρία. Λίγο καιρό πριν μάθω οτί είμαι έγκυος κάπνιζα σε φυσιολογικούς ρυθμούς εκτός δουλειάς και όχι σα στερημένο. Μια εβδομάδα πριν τα μαντάτα, αποφάσισε ο άντρας μου (φανατικός επίσης) οτί βαρέθηκε και το κόβει, και ψοφάω στα γέλια.Το τί δούλεμα άκουσε δε λέγεται.Το άλλο πρωι πήρε και τα γνωστά αυτοκόλητα, τσίχλες, κομπολόι κλπ. Γέλια εγω. 4 μέρες μετά είπα να δω κι εγώ αν αυτά κάνουν δουλειά (κάνουν). Το βράδυ βέβαια που έβγαζα το αυτοκόλητο, ένα τσιγαράκι το έκανα (μου έλειπε φοβερά η μυρωδιά του τσιγάρου)αλλά αυτό το θεωρούσα κατόρθωμα. Την τρίτη μέρα έμαθα για το μπεμπε και έστειλα περίπατο το αυτοκόλητο. Απο εκείνη τη μέρα το πάλευα μόνη μου. Διαπίστωσα οτί το πιο αποτελεσματικό ήταν να απασχολούμαι με οτιδήποτε και όταν με έπιανε η επιθυμία έλεγα "σε πέντε λεπτά αν θέλω ακόμα θα καπνίσω" . Σε πέντε λεπτά το ίδιο, οπότε στο τέλος δεν κάπνιζα. Το κορυφαίο βέβαια ήταν όταν είχα τα νεύρα μου (και είχα πολλά): Καταπιανόμουν με ότι κουλή δουλειά υπήρχε! Το τι ντουλάπες έφτιαξα, τί τοίχους έπλυνα, τί κλαδέματα και τί τριψίματα σε μπάνια και κουζίνες έριξα, το σπιτάκι μου το ξέρει :lol: . Πάτως είχε αποτέλεσμα... Τώρα ασχολούμαι με τη μπέμπα μου και έχω ξεχάσει οτι κάποτε κάπνιζα. Δεν λέω οτι δε μπορώ να είμαι σε χώρο που καπνίζουν, μια χαρά μπορώ, αλλά αν έρθει σπίτι καπνιστής μου μυρίζει τρομερά άσχημα και ενοχλούμαι..( Τα πεθερικά μου περνάνε καραντίνα! :lol: ) οπότε όποιος θέλει ευχαρίστως.. στη βεράντα!!!

Για την ιστορία ούτε ο άντρας μου έχει ξανακαπνίσει

 

Τετοια να ακούμε να ενθαρυνόμαστε. :D Και μάλιστα 2 περιπτώσεις και τη δική σου Έλενα αλλά και του άντρα σου. Εγώ όταν είχα πάρει τα αυτοκόλλητα είχα πάρει το νούμερο 2 και όταν θέλησα να καπνίσω ξανά θεώρησα ότι ταχα έφταιγε ότι πήρα λάθος νούμερο. Και πήγα σπίτι το απόγευμα με το νούμερο ένα και έλεγα τώρα να ανάψω τσιγάρο ή να βάλω το αυτοκόλλητο; Και επειδή ήθελα να καπνίσω και μάλλον δεν΄ήμουν και πολύ έτοιμη τελικά κάπνισα. :roll: Σημαντικό το ότι λες ότι προσπαθόύσες να ασχοληθείς με διάφορες δουλειές!Λαμπίκο το έκανες το σπίτι φαντάζομαι :lol::lol: !Εκείνη τη δεύτερη φορά που το είχα κόψει δεν είχα βάλει καθόλου αυτοκόλλητο και δεν ξέρω αν ήταν αυτό που έφταιγε ή γενικά η όλη στέρηση που νόμιζα ότι αισθανόμουν, πάντως γυάλιζε το ματι μου και μου το είπε και η αδερφή μου ότι είχα ένα άγριο ύφος! :evil:

Μπράβο και στους ΄δυό σας. Αν έχεις κι άλλα να μας πεις ως συμβουλές, ή από τον άντρα σου κατά τη διαρκεια της προσπάθειας του, εδώ είμαστε.. :):)

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Jean αυτό που λές δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν είναι αποδοτικό. Μπορεί και να είναι (σε σένα έπιασε παντως)γιατί άκουσα κάποιους που πριν να το κόψουν κάπνιζαν από κανένα. Βέβαια όχι με τέτοιο σύστημα, μάλλον αραιά και που κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Ενημέρωσε μας, αν μπορείς τί έκανες κάποιες φορές για παράδειγμα που έβγαινες έξω΄; Το διατηρούσες στα 1-2 ή ξέφευγες; Και αν ξέφευγες επανερχόσουν την επόμενη ημέρα; Εγω που είπα κάποια στιγμή να το διατηρ'ησω έχρι 10 την ημέρα δεν τα κατάφερα για πολύ καιρό. Έλεγα σήμερα είμαι στενοχωρημενη δεν θα καταπιεστώ, σήμερα είμαι αγχωμένη, τώρα είμαι σε διακοπές, και ΄πάει λέγοντας...

Στη δουλειά κάπνιζες; Πώς θα μπορούσε να γίνει αυτό στο γραφείο για παράδειγμα που έχει συνδιαστεί με καρέκλα καφέ και τσιγάρο;Υπάρχει καποια λύση και σ'αυτή την περίπτωση; Γιατί όταν το έκοβα δυσκολευόμουν πολύ και στο γραφείο. Την πρώτη μερα δεν έπινα καφέ, αλλά μόλις έπινα την επόμενη έκανα σαν τρελή για τσιγάρο..

Τις συνήθειες σου τις άλλαξες; Τον καφέ σου, ή το ποτό σου ή κατέφυγες σε νέες συνήθειες;;

Συμφωνώ ότι η ρουτίνα και η συνήθεια παίζει μεγάλο ρόλο. Στο γιατρό γιατί δεν θέλουμε να καπνίσουμε; Γιατί απλά το έχουμε συνδιασει έτσι, και έτσι εκείνη την ώρα δεν μας λείπει....

Δώσε μας αν θέλεις και άλλες πληροφορίες... :)

Είτε μπορεί να βοηθηθεί κάποια από εμάς και να μείνει στα 2 τσιγάρα την ημέρα είτε να είναι μια αρχή για την οριστική διακοπή! :D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Jean αυτό που λές δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν είναι αποδοτικό. Μπορεί και να είναι (σε σένα έπιασε παντως)γιατί άκουσα κάποιους που πριν να το κόψουν κάπνιζαν από κανένα. Βέβαια όχι με τέτοιο σύστημα, μάλλον αραιά και που κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Ενημέρωσε μας, αν μπορείς τί έκανες κάποιες φορές για παράδειγμα που έβγαινες έξω΄; Το διατηρούσες στα 1-2 ή ξέφευγες; Και αν ξέφευγες επανερχόσουν την επόμενη ημέρα; Εγω που είπα κάποια στιγμή να το διατηρ'ησω έχρι 10 την ημέρα δεν τα κατάφερα για πολύ καιρό. Έλεγα σήμερα είμαι στενοχωρημενη δεν θα καταπιεστώ, σήμερα είμαι αγχωμένη, τώρα είμαι σε διακοπές, και ΄πάει λέγοντας...

Στη δουλειά κάπνιζες; Πώς θα μπορούσε να γίνει αυτό στο γραφείο για παράδειγμα που έχει συνδιαστεί με καρέκλα καφέ και τσιγάρο;Υπάρχει καποια λύση και σ'αυτή την περίπτωση; Γιατί όταν το έκοβα δυσκολευόμουν πολύ και στο γραφείο. Την πρώτη μερα δεν έπινα καφέ, αλλά μόλις έπινα την επόμενη έκανα σαν τρελή για τσιγάρο..

Τις συνήθειες σου τις άλλαξες; Τον καφέ σου, ή το ποτό σου ή κατέφυγες σε νέες συνήθειες;;

Συμφωνώ ότι η ρουτίνα και η συνήθεια παίζει μεγάλο ρόλο. Στο γιατρό γιατί δεν θέλουμε να καπνίσουμε; Γιατί απλά το έχουμε συνδιασει έτσι, και έτσι εκείνη την ώρα δεν μας λείπει....

Δώσε μας αν θέλεις και άλλες πληροφορίες... :)

Είτε μπορεί να βοηθηθεί κάποια από εμάς και να μείνει στα 2 τσιγάρα την ημέρα είτε να είναι μια αρχή για την οριστική διακοπή! :D

 

Δεν ειναι ευκολο Ματα αλλα ειναι αποδοτικό. Απλα για 3 εβδομαδες αυτο πρεπει να γινει αυστηρα. Εγω δεν βγηκα εξω επιτηδες γιατι ηξερα οτι θα παρασυρθω. Στην δουλεια μου (σε φροντιστηριο τοτε) ούτως ή αλλως απαγορεύεται το καπνισμα σε όλους τους χωρους, αυτο ειναι αληθεια οτι με διευκόλυνε πολύ. Επίσης αν εχεις συνδιασει τον καφε με τσιγαρο κανονισε τα δυο να συμβαδιζουν. Τωρα που εχω συνηθισει να καπνιζω 2 τσιγαρα το βραδυ αν τυχει και βγω και καπνισω παραπάνω για μια νυχτα δεν μου χαλαει το συστημα. Δηλ. την επόμενη μερα δεν τρεχει τίποτα. Και με το παιδι δεν ειναι ευκολο να βγω για ποτο, ισως κι αυτο να επαιξε το ρόλο του. Οι 3 εβδομαδες θα ειναι δυσκολες. Εκει θα χρειαστει να ζοριστεις. Το κόλπο μετα ειναι να μην ζορισεις τον εαυτο σου. Αν φτασεις στο αμην καπνισε 2 τζουρες και σβηστο να σου φυγει. Σε περιοδο στρες μπορει να καπνισω εκτος των ωρων που εθεσα αλλα λεω στον εαυτο μου:ενταξει τωρα, καπνισες, τελος. Αν δυσκολευεσαι πολυ τουλαχιστον μην καπνιζεις τα λεγομενα "μηχανικά τσιγαρα" Δηλ. αψυχολογητα. Καπνισε μ΄νο οταν φτανεις στο αμην. Θα δεις οτι στο τελος της μερας θα εχεις καπνισει πολύ λιγοτερο. Και συνεχισε το ετσι μεχρι να τα μειωσεις πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

....απλα γιατι το βρηκα φρικτα γελοιο να καπνιζει κρυφα σαν γυμνασιοπαιδο....

 

Ναι demi είναι προτιμότερο που του το είπες για να καπνίζει φανερά γιατί έτσι δεν έχει νόημα!!! :D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Jean το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στο γραφείο. Βέβαια και σε κάποια έξοδο που συνήθως είναι 1-2 φορές την εβδομάδα. Αλλά περισσότερο στο γραφείο που είναι μπροστά ο καφές και τα τσιγάρα. Εϊχα δοκιμάσει κάποιες μέρες και κάπνιζα μέχρι 5 στο γραφείο αλλά μετά ένα ένα ανέβηκαν. Με τον καφέ το πρωί για παράδειγμα θα πρέπει να υπάρχει ένα όριο 1-2 τσιγάρων; Και το μεσημέρι άντε ακόμα από κανένα; Όπως και στο σπίτι το πρωί τα Σαββατοκύριακα. Πώς θα πρέπει να οριοθετηθεί για να μείνει ώς ρουτίνα;

Στο σπίτι μπορώ να καπνίσω στο μπαλκόνι ή κάποιες φορές στον απορροφητήρα γιατί το παιδί δεν είναι μωρό οπότε έχω αρκετές στιγμές που μπορώ. Εκεί ίσως να μπορώ να βάλω ως όριο ένα μετά το φαγητό ή και κανα 2 το βράδυ. Αλλά στις υπόλοιπες περιπτώσεις;

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια με τις τσίχλες νικοτίνης τι γίνεται ? Μπορώ για παράδειγμα να καπνίσω το πρωϊ και στο ενδιάμεσο να μασήσω αυτές τις τσίχλες και να ξανακαπνίσω πχ το απόγευμα ? Εμένα ο πατέρας μου το έκοψε με μια θεραπεία με χάπια που του είχαν δώσει σε ένα νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης 60 χρονών , φανατικός καπνιστής με 2 πακέτα την ημέρα δεν ξαναέβαλε τσιγάρο στο στόμα του . Ο πεθερός μου και η αδερφή μου μετά από συνάχι το κόψαν μαχαίρι και αυτοί επίσης δεν ξαναέβαλαν τσιγάρο στο στόμα τους.

Ο άντρας μου προσπάθησε και προσπαθεί ο καημένος με διάφορες μεθόδους , τσίχλες , αυτοκόλητα κλπ αλλα ακόμα τίποτα.

Φοβάμαι βέβαια ότι αν συντονιστούμε να το κόψουμε μαζί θα γκρεμίσουμε το σπίτι από τα νεύρα !!! :?

Αυτή την μέθοδο με το "ηλεκτροσοκ " πρώτη φορά την ακούω . Ξέρει κανείς περισσότερα ?

Link to comment
Share on other sites

Έλενα, τις τσίχλες νικοτίνης δεν πρέπει να τις μασάς ενώ καπνίζεις. Αν κάνεις αυτή τη μέθοδο που αναφέρεις, θεωρώ ότι μπορεί να είναι αποδοτικές. Να ξέρεις ότι δεν είναι όπως οι κανονικές τσίχλες. Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος μασήματος και πρέπει να διαβάσεις αναλυτικά τις οδηγίες. Δημιουργούν ένα μικρό κάψιμο στο λαιμό που δεν είναι κι ότι καλύτερο. Εγώ δεν τις άντεξα για πολύ, σε μερικούς όμως έχουν αποτέλεσμα.

¨Οσον αφορά στο χάπι που είχε πάρει ο πατέρας σου, έχω ακούσει ότι και αυτό είναι αρκετό αποδοτικό. Βέβαια οι φαρμακοβιομηχανίες, που τα παράγουν, τονίζουν ότι πρέπει να υπάρχει και η θέληση για να μπορέσουν να αποδόσουν. Μου το είχαν πεί κάποτε και στο φαρμακείο. Δεν είναι πχ όπως το depon που δρα από μόνο του είτε το θέλεις είτε όχι. Σ'αυτά πρέπει να υπαρχει η θέληση. Κάποια στιγμή σκέφτομαι μήπως πρέπει να πάρω κι εγώ. Βοηθούν και στο ψυχολογικό κατά τη διακοπή λένε.

Το απογευμα θα γράψω και το όνομα του βιβλίου που είχα διαβάσει. Σε πολλούς ανθρώπους ανά τον κόσμο είχε αποτέλεσμα. Σε εμένα δυστυχώς όχι. Αλλα μπορεί να βοηθήσει ίσως εσένα τον άντρα σου ή και οποιονδήποτε άλλον εδώ μέσα. :D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να πώ και εγώ την γνώμη μου!

Το τσιγάρο είναι εξάρτηση και συνήθεια.

Η εξάρτηση κόβεται πανευκολα!

ειτε περνόντας το στερητικό, όπου το μάτι γυαλίζει και μπορεί να

σκοτώσεις και την πεθερά σου αμα λάχει, είτε βοήθόντας τον ευατό σου με τσίχλες , βελονισμό και τα σχετικά!

Αυτό που είναι πολύ δύσκολο είναι να κόψεις την συνήθεια!

 

Εγώ καπνιζα πριν μείνω έγκυος 1 πακετάκι την ημέρα!

Γενικότερα νιώθω καλά γιατί δεν θέλω να κάνω κακό στον μπέμπη μου,

γνωρίζοντας οτι κάποια στιγμή θα ξανακαπνίσω μόλις τελειώσω και με τον θηλασμό!

 

Αν σκεφτόμουν οτι για όλη μου την ζωή δεν θα ξανακαπνίσω δεν θα έκλεγα απλά mata μου αλλά θα τρελαινόμουν!

 

Εντω μεταξύ έχω την πεθερά μου και άλλους φίλους που μου λένε: "Αφού το έκοψες να μην το ξαναρχίσεις" και εγώ σαλτάρω!!!

 

Ευτυχώς στον άντρα μου το έχω ανακοινώσει οτι θα ξανακαπνίσω γιατί με καταλαβαίνει σαν καπνιστής και αυτός όπως καταλαβαίνω εγώ την mata αλλά και όσους θεωρούν το τσιγάρο: απόλαυση, ξεκούραση και παρέα!

 

Πολύ δυνατό αισθημα η συνήθεια λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Οι τσίχλες δεν μπορούν να λειτουργήσουν απο μόνες τους σα θεραπεία. Ούτε τα αυτοκόλλητα αν δε τα χρησιμοποιήσεις ακριβώς όπως λένε οι οδηγίες τους. Θυμάμαι οτι είναι σε 3 τύπους και ο κάθε τύπος χρησιμοποιείται για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και με συγκεκριμένη σειρά. Συμπληρωματικά μασάς και τις τσίχλες.

Το μυστικό είναι αυτό που ανέφερε και η jean: να αλλάξεις συνήθειες και να μη νιώσεις πιεσμένος. Το ψυχολογικό είναι το πιο βασικό κομμάτι.

Αν καπνίζεις για παράδειγμα πιο πολύ στη δουλειά, ξεκίνα τη διακοπή όταν έχεις άδεια για να μην παρασύρεσαι απο μηχανικές συνήθειες. Αν συνηθίζεις να ξυπνάς το πρωί, να φτιάχνεις καφέ και να τον πίνεις με την ησυχία σου με τα τσιγαράκια σου, φτιάξε καφέ και πιες τον γρήγορα και ασχολήσου με κάτι μετά η βγες έξω (για ψωμί πχ). Αν δεν μπορείς να αντισταθείς, κάνε ένα τσιγάρο, αλλά όχι δεύτερο. Αυτοσυγκράτηση χρειάζεται. Τα άλλα έρχονται.

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

και εγω 1 πακετακι το εκανα πριν την αριαδνη,αλλα με το που εμαθα ότι είμαι εγκυος κοπηκε μαχαιρι.Μετα τη γεννα κανα δυο φορες μου χει ερθει επιθυμία αλλα τίποτα τραγικο...αλλα και χρονο δεν ειχα για να το πολυσκέφτομαι και ειμαι και παλι εγκυος οποτε συνεχίζω ακαθεκτη!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...