Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

11ΜΗΝΩΝ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ...ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ;


Recommended Posts

Θα ήθελα την άποψη σας...ο μικρούλης μας τον Αύγουστο θα είναι 11 μηνών...και σκεφτόμαστε απο τώρα αν και πού θα πάμε διακοπές...όντας πρωτάρηδες..δεν ξέρουμε αν θα τα καταφέρουμε...τι εννοω...

1. Στην θάλασσα φαντάζομαι κάνει να μπει...να φοράει μπρατσάκια και σωσίβιο βέβαια..αλλά τι ώρες; Φοβάμαι για την έκθεση στον ήλιο...

2. Θα πρέπει να βρούμε χώρο να μείνουμε με κουζίνα λογικά ε; Τότε περίπου τι τρώει; Κανονικό φαγητό; Δεν το ξέρω αυτό...μήπως θα πρέπει να του μαγειρεύω

3. Ποιο μέρος προτείνετε για διακοπές; Αποκλείονται τα νησιά...Να είναι το πολύ 2-3 ώρες απο την Αττική...

4. Τυχών εμπειρίες διακοπών με παιδάκι αντίστοιχης ηλικίας θα με βοηθούσαν ιδιαίτερα..

Ευχαριστώ πολύ.. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έντεκα μηνών μπορεί ακόμα και .... να περπατάει (λέμε τωρα). Από τώρα δεν μπορείς να ξέρεις. Εγώ τον πήγα διακοπές 11 μηνών και εκεί έμαθε να τρώει μη αλεσμένες τροφές. Τον ξεκίνησα με καρπουζάκι για πλάκα και από τότε δεν έφαγε ξανά φρούτο αλεσμένο (καρπουζάκι, πεπονάκι σε πολύ μικρά κομματάκια). Οπότε μην έχεις άγχος. Σίγουρα να βρεις κάποιο χώρο με κουζίνα. Κατά κανόνα δεν θα τρώει κανονικό φαγητό. Εγώ, εκτός από τα φρούτα που σου είπα, δεν του άλλαξα τίποτα στη διατροφή του. ίσως το βράδυ να έφαγε και καμία πατάτα τηγανιτή ή καμία ντοματούλα από τη χωριάτικη :wink: , αλλά το μεσημέρι έτρωγε τα αλεσμένα του, κανονικά. Στη θαλασσα δεν φορούσε μπρατσάκια ο δικός μου. Προτιμούσε κουλούρα, από αυτές που έχουν το καθισματάκι στο εσωτερικό. Αισθανόταν ασφάλεια. Αλλά αυτό είναι στο παιδί, νομίζω. Εμείς πηγαίναμε, είτε κατά τις 10 και φεύγαμε στη 1 (με ομπρέλα), είτε κατά τις 6 το απόγευμα, χωρίς ομπρέλα.

Είχαμε πάει Νότια Πελοπόννησο. Ωραίες παραλίες, φιλικές προς τα παιδιά, περάσαμε τέλειες διακοπές. Το πρόγραμμά του έγινε λίγο άνω κάτω, κυρίως το βράδυ, γιατί δεν μπορούσε να κοιμηθεί στο καρότσι, αλλά εσένα αν σου κοιμάται, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ...το θέμα του ύπνου δεν το σκέφτηκα...πού θα κοιμάται...σωστά! Εγώ τον κοιμίζω στο ρηλάξ και έπειτα τον βάζω στην κούνια..Βέβαια, 11 μηνών δεν νομίζω να κοιμάται στο ρηλάξ ακόμη...Αν τον βάζουμε το βραδυ στις διακοπές στο παρκοκρέβατο; (να δω πού θα χωρέσει κι αυτό στο αμάξι...)

Link to comment
Share on other sites

Ωχ...το θέμα του ύπνου δεν το σκέφτηκα...πού θα κοιμάται...σωστά! Εγώ τον κοιμίζω στο ρηλάξ και έπειτα τον βάζω στην κούνια..Βέβαια, 11 μηνών δεν νομίζω να κοιμάται στο ρηλάξ ακόμη...Αν τον βάζουμε το βραδυ στις διακοπές στο παρκοκρέβατο; (να δω πού θα χωρέσει κι αυτό στο αμάξι...)

Υπαρχουν παρκοκρεβατα ταξιδιου που κλεινουν και γινονται σαν βαλιτσουλα.Τετοιο εχουμε και μας εχει βολεψει απιστευτα.Το εχουμε μονιμα στο αυτοκινητο οποτε δεν το ξεχναμε ποτε.

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω θα πηγαινα καπου σε στερια , οχι πολυ μακρια σε μερος που να προσφερεται για οικογενειακες διακοπες και να υπαρχει κοντα νοσοκομειο ή κεντρο υγειας για λογους ασφαλειας.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωχ...το θέμα του ύπνου δεν το σκέφτηκα...πού θα κοιμάται...σωστά! Εγώ τον κοιμίζω στο ρηλάξ και έπειτα τον βάζω στην κούνια..Βέβαια, 11 μηνών δεν νομίζω να κοιμάται στο ρηλάξ ακόμη...Αν τον βάζουμε το βραδυ στις διακοπές στο παρκοκρέβατο; (να δω πού θα χωρέσει κι αυτό στο αμάξι...)

 

Τα περισσότερα ενοικιαζόμενα διαθέτουν παρκοκρέβατα για το βραδυνό ύπνο. Να το ρωτήσεις αυτό για να μην χρειαστεί να το πάρεις μαζί σου. Εμάς μας το έκαναν δώρο και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, πάντα είχε εκεί που πηγαίναμε. Εγώ εννοούσα, πού θα κοιμάται όταν θα είσαστε έξω, για φαγητό πχ. Κατά τα άλλα συμφωνώ με την elias-christina. Να πάτε όπου θέλετε. Το παιδάκια θα είναι μεγάλο αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμεις φετος(θα ειναι 9 μηνων περιπου) το βλεπω λιγο δυσκολο να παμε ολοι διακοπες λογω αυξημενων υποχρεωσεων,οποτε σιγουρα θα παμε του χρονου(θα ειναι 21 μηνων περιπου)..Απο τωρα σκεφτομαι πως θα ειναι ο μικρος τοτε..Θα τρωει κανονικα η ακομα αλεσμενα?θα περπαταει?θα παιζει με κουβαδακια στην θαλασσα?Πως θα κολυμπαει?Που θα κοιμαται?Θα μπορουμε να τον παρουμε μαζι μας το βραδακι για φαγητο?Που θα καθεται για το φαγητο?Ειναι το πρωτο μου και δεν εχω ιδεα πως θα ειναι οι διακοπες μας ολοι μαζι..Μια βοηθεια παρακαλω!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εμεις φετος(θα ειναι 9 μηνων περιπου) το βλεπω λιγο δυσκολο να παμε ολοι διακοπες λογω αυξημενων υποχρεωσεων,οποτε σιγουρα θα παμε του χρονου(θα ειναι 21 μηνων περιπου)..Απο τωρα σκεφτομαι πως θα ειναι ο μικρος τοτε..Θα τρωει κανονικα η ακομα αλεσμενα?θα περπαταει?θα παιζει με κουβαδακια στην θαλασσα?Πως θα κολυμπαει?Που θα κοιμαται?Θα μπορουμε να τον παρουμε μαζι μας το βραδακι για φαγητο?Που θα καθεται για το φαγητο?Ειναι το πρωτο μου και δεν εχω ιδεα πως θα ειναι οι διακοπες μας ολοι μαζι..Μια βοηθεια παρακαλω!! :)

 

Στα ερωτήματά σου δεν μπορώ να απαντήσω, γιατί αυτό εξαρτάται από τους ρυθμούς ανάπτυξης κάθε παιδιού, αλλά και το πώς θα το μάθουν οι γονείς. Γι αυτό όμως που είμαι σίγουρη είναι ότι το να ταξιδεύει το παιδί με τους γονείς του, το να πηγαίνει διακοπές, να ταλαιπωρείται στο ταξίδι χωρίς να γίνεται ανυπόφορο, το να μπορεί να κοιμάται σε ξένα κρεβάτια, να ξενυχτάει, όταν χρειαστεί (με μέτρο πάντα ) κλπ κλπ. είναι κάτι που μαθαίνεται. Γι αυτό νομίζω ότι πρέπει να τα παίρνουμε μαζί από μικρά. Ακόμα και αν αυτό προϋποθέτει κόπο για εμάς τους γονείς. Αλλιώς, μπορεί να είναι πέντε χρόνων και να δυσκολεύται να αλλάξει τους ρυθμούς του, πράγμα που είναι απαραίτητο στις οικογενειακές διακοπές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΑΝΤΟΥ!!ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΥΓΙΑΓΚΙΧΤΑ! ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΟΠΩΣ ΕΣΕΙΣ! Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ ΤΑΞΕΙΔΕΨΕ ΜΕ ΠΛΟΙΟ ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑ ΤΗΝΟ!ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ! ΠΕΡΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΟΥ!!ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΥΓΙΑΓΚΙΧΤΑ! ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΟΠΩΣ ΕΣΕΙΣ! Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ ΤΑΞΕΙΔΕΨΕ ΜΕ ΠΛΟΙΟ ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑ ΤΗΝΟ!ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ! ΠΕΡΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ!

Συμφωνω και επαυξανω

 

εμεις την πηγαμε 3 μηνων αεροπορικως στην ροδο

11μηνων σαββατοκυριακα στο πηλιο και 1 εβδομαδα χαλκιδικη

2 χρονων μια εδβομαδα θασο και μια μηλο

2,5 χρονων eurodisney παρισι για μια εβδομαδα

3 ετων νοτια ευβοια

 

και διαφορα σαββαοκυριακα εξορμησεις σε διαφορα μερη εντος ελλαδας

της αρεσει υπερβολικα

εχει μαθει στα ταξιδια συμβιβαζεται στο φαγητο και στον υπνο

 

και εμεις δεν εχουμε στερηθει ουτε τα ταξιδια ουτε και το παιδι μας

 

ζηστε τα παντα μαζι του..................

[/url]

preg.png

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΟΥ!!ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΥΓΙΑΓΚΙΧΤΑ! ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΟΠΩΣ ΕΣΕΙΣ! Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ ΤΑΞΕΙΔΕΨΕ ΜΕ ΠΛΟΙΟ ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑ ΤΗΝΟ!ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ! ΠΕΡΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ!
εγω συμφωνω απολυτα αλλα ο συζυγος ολα θεμα τα κανει!ειχαμε εισητηρια της εργατικης εστιας την πρωτη χρονια και δεν δεχτηκε ουτε εντος νησιου να παμε.τελικα τα χασαμε.το καλοκαιρι παλι με εργατικη ετια με το ζορι δεχτηκε να παμε διημερο στο πλωμαρι και κλειστηκαμε στο ξενοδοχειο για να μην χασει το προγραμμα του το μωρο.φετος παλι τα πηρα τα εισητηρια!αντε να δουμε!
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΟΥ!!ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΥΓΙΑΓΚΙΧΤΑ! ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΟΠΩΣ ΕΣΕΙΣ! Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ ΤΑΞΕΙΔΕΨΕ ΜΕ ΠΛΟΙΟ ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑ ΤΗΝΟ!ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ! ΠΕΡΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ!

 

Και γω μαζί σου!!! Ο μεγάλος μου γιος (τώρα είναι έξι χρ.) πήγε την πρώτη του ημερήσια εκδρομή την Πρωτομαγιά του 2003, όταν ήταν ακριβώς 45 ημερών! 3 μηνών πήγε στην Τήνο, 3 1/2 μηνών μπήκε σε αεροπλάνο και 5 μηνών πήγε τις πρώτες του διακοπές στη Χαλκιδική (μόνο για 5 μέρες γιατί το αμάξι δε χωρούσε εφόδια για παραπάνω...). Μη σκέφτεσαι από τώρα για τον Αύγουστο, γιατί δεν ξέρεις ακόμα τι ανάπτυξη θα έχει. Ο δικός μου ο μπέμπης θα είναι 10 μηνών τον Αύγουστο και θα πάμε σίγουρα διακοπές (ακόμα κι' αν χρειαστεί να πάμε με φορτηγό), αλλά στη θάλλασα θα τον έχω βάλει νωρίτερα. ΒΑΛΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΑΣ ΣΤΗ ΘΑΛΛΑΣΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!! Βγάλτε τα έξω από το σπίτι όσο πιο συχνά μπορείτε! Κάνει καλό όχι μόνο στη διανοητική τους ανάπτυξη αλλά και στη σωματική υγεία! Ο μεγάλος μου γιος τελευταία φορά πήρε αντιβίωση πριν από 5 χρόνια. Στο σχολείο (αλλά και πιο πριν στον παιδικό) οι δασκάλες του τον χαρακτηρίζουν "παιδί φαινόμενο".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορεις να πας παντου, το καλοκαιρι που μας περασε πηγαμε σε ενα μικρο νησι των κυκλαδων και η μικρη ηταν 4 μηνων εκει θα παμε και φετος μια και εχουμε δικο μας σπιτι, το κουραστικο ειναι ολα αυτα που κουβαλας μαζι σου, εμεις πηραμε το δικο μου αυτοκινητο (GETZ) βαλαμε και σχαρα και τα φορτωσαμε ολα, απο θεμα φαγητου δεν ειχα να κουβαλαω τιποτα μαι και θηλαζα αλλα και φετος ελπιζω να θηλαζω ωστε να μηνκουβαλαω γαλατα με το καροτσι οργωσαμε ολο το νησι, ειχαμε φροντισει τα του ταξιδιου πολυ νωρις( θεσεις μην καπνιζοντων , σε σημειο που να χωραει το καροτσι και να μην ενοχλουμε) στην θαλασα πηγαιναμε αργα το απογευμα , στην θαλασσα μπηκε με αντηλιακο με πολυ υψηλη προστασια χωρις σωσιβιο αλλα στην αγκαλια μας! ηταν πολυ ομορφα! φετος πιστευω θα ειναι ακομα πιο ευκολα. Ε κτος απο το νησι πηγαμε και στο χωριο μου (ν.Αρκαδιας) και περασαμε και εκει τελεια. κοιμοταν σε παρκοκρεβατο, ειχα φροντισει να παρω μαζι μου ενα παιχνιδι απο αυτα που εχει στη κουνια της ωστε να εχει κατι οικειο μεχρι να προσαρμοστει

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες μας διακοπές σε ηλικία 13 μηνών στο χωριό μου κοντά στο Γύθειο.

 

Πρακτικό μεν γιατί το σπίτι είναι πλήρως εξοπλισμένο οπότε μειώσαμε τον όγκο των αποσκευών κατά πολύ. Με ωραία πλατεία για απίστευτα τρεχαλητά!

Ατυχήσαμε όμως γιατί ανακαλύψαμε ότι ο μικρός μας ζαλίζεται στις στροφές. Οπότε οι βόλτες στο Γύθειο και τα μπάνια στη θάλασσα περιορίστηκαν αρκετά.

 

Πάντως οι επιλογές γύρω από το Γύθειο (Μαυροβούνι, Σκουτάρι κτλ) Είναι εξαιρετικές για όσους έχουν μικρά παιδιά.

 

Για φέτος λέμε να πάμε στην παραλία Βράχου - Λούτσας έξω από την Πρέβεζα. Επίσης εξαιρετικός προορισμός για μικρά παιδιά. Τα περισσότερα ξενοδοχεία είναι οργανωμένα για οικογενείες (διαθέτουν παρκοκρέβατα και κουζίνες για μαγείρεμα αν χρειαστεί)

Όλα δε είναι δίπλα στη θάλασσα όποτε οι μετακινήσεις είναι ανύπαρκτες.

 

Εννοείται ότι ταξιδεύουμε βράδυ για να μην δυσανασχετεί ο μικρός και να μη χαλάει πολύ το πρόγραμμά του ύπνου τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την άποψη σας...ο μικρούλης μας τον Αύγουστο θα είναι 11 μηνών...και σκεφτόμαστε απο τώρα αν και πού θα πάμε διακοπές...όντας πρωτάρηδες..δεν ξέρουμε αν θα τα καταφέρουμε...τι εννοω...

1. ..

Ευχαριστώ πολύ.. :D

 

Κορίτσι μου, πάρε το παιδάκι σου και πήγαινε όπου θέλεις, χωρίς άγχος!! Το οτιδήποτε μπορεί να συμβεί και στο πιο κοντινό μέρος από το σπίτι σου.

Πάρε μαζί σου το σχετικό φαρμακείο και να ξέρεις ότι σε μια ακτίνα "χ" από εκεί που μένεις υπάρχει ένας γιατρός ή κάτι ανάλογο!

Μην τρελένεσαι και μην στερείστε τίποτα. Τα πιτσιρίκια μπορούν να προσαρμόζονται και να ακολουθούν το πρόγραμμα που τους δίνεις, μην ανησυχείς. Μην μπείτε στη γυάλα όλοι.

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!

 

Υ.Γ. Θεωρώ ότι το μικρό σου τότε θα τρώει ακόμη αλεσμένα. Φρόντισε ότι νοικιάσετε να έχει κουζινάκι ή αλλιώς υπάρχουν ξενοδοχειακές μονάδες που φροντίζουν ειδικά το μενού των μικρών πελατών τους, κατόπιν ενημέρωσης και συνενόησης από μέρους σου. Επίσης αν δεν έχει το ξενοδοχείο παρκοκρέβατο, πάρε εσύ μαζί σου. Σορύ, αλλά όσο πιο μικρό το παιδάκι, κουβαλάς την ΆΡΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ μαζί σου. Θα μεγαλώσει όμως!!

an1cHkX0ak00020MzA1OTAzZHw2NzE2ODE0M2RhfHotdXBlcm1hblwncyA1dGggYmlydGhkYXkgaW4.gif
Link to comment
Share on other sites

εμεις πηγαμε διακοπες περυσι πρωτη φορα στο Βολο (λογω σπιτιου) οταν ο μικρος ητανε 50 ημερων (ειχα σαλταρει σπιτι)

 

εχει πολλα χωρια τριγυρω, με καθαρες παραλιες, πολλα ενοικιαζομενα δωματια με κουζινακι.

παραθερισαμε Κατω Λεχωνια οπου βρηκαμε 1 μπαρ στη παραλια οπου ειχε ομπρελες δωρεαν και αρκετα μεγαλες ωστε να χωραμε εμεις με το καροτσι (κυνηγουσαμε τη σκια γυρω γυρω σαν ηλιακο ρολοι) και 1 ακομα οικογενεια.

καλου κακου βρηκα και το τηλ μιας παιδιατρου ετσι να βρισκεται

 

θα σου πω να παρεις 1 καλο αντιηλιακο μαζι σου και καλα μπανια

 

Υ.Γ και φετος εκει θα παμε

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την άποψη σας...ο μικρούλης μας τον Αύγουστο θα είναι 11 μηνών...και σκεφτόμαστε απο τώρα αν και πού θα πάμε διακοπές...όντας πρωτάρηδες..δεν ξέρουμε αν θα τα καταφέρουμε...τι εννοω...

1. Στην θάλασσα φαντάζομαι κάνει να μπει...να φοράει μπρατσάκια και σωσίβιο βέβαια..αλλά τι ώρες; Φοβάμαι για την έκθεση στον ήλιο...

2. Θα πρέπει να βρούμε χώρο να μείνουμε με κουζίνα λογικά ε; Τότε περίπου τι τρώει; Κανονικό φαγητό; Δεν το ξέρω αυτό...μήπως θα πρέπει να του μαγειρεύω

3. Ποιο μέρος προτείνετε για διακοπές; Αποκλείονται τα νησιά...Να είναι το πολύ 2-3 ώρες απο την Αττική...

4. Τυχών εμπειρίες διακοπών με παιδάκι αντίστοιχης ηλικίας θα με βοηθούσαν ιδιαίτερα..

Ευχαριστώ πολύ.. :D

 

 

θα συμφωνησω και εγω και θα σου πω παντού μπορείς να πας.

Οταν ηταν 8 μηνων πηγαμε Θεσσαλονικη-Ναυπλιο και γυσισαμε όλα τα μερη τριγυρω...Περυσι 2,5 θεσ/νικη-αθηνα-παρο.Και φυσικά απο 1 χρονων πολλα Σ/Κ εκδρομουλες διαφορες ακομη και σε χιονοδρομικά....δεν μπορειτε να φανταστειτε πως το χαιρετε......

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την άποψη σας...ο μικρούλης μας τον Αύγουστο θα είναι 11 μηνών...και σκεφτόμαστε απο τώρα αν και πού θα πάμε διακοπές...όντας πρωτάρηδες..δεν ξέρουμε αν θα τα καταφέρουμε...τι εννοω...

1. Στην θάλασσα φαντάζομαι κάνει να μπει...να φοράει μπρατσάκια και σωσίβιο βέβαια..αλλά τι ώρες; Φοβάμαι για την έκθεση στον ήλιο...

2. Θα πρέπει να βρούμε χώρο να μείνουμε με κουζίνα λογικά ε; Τότε περίπου τι τρώει; Κανονικό φαγητό; Δεν το ξέρω αυτό...μήπως θα πρέπει να του μαγειρεύω

3. Ποιο μέρος προτείνετε για διακοπές; Αποκλείονται τα νησιά...Να είναι το πολύ 2-3 ώρες απο την Αττική...

4. Τυχών εμπειρίες διακοπών με παιδάκι αντίστοιχης ηλικίας θα με βοηθούσαν ιδιαίτερα..

Ευχαριστώ πολύ.. :D

 

1, στη θάλασσα κάνει να μπεί!

θα χρειαστείς μπόλικο παιδικό αντιηλιακό με υψηλό δείκτη προστασίας,

καπέλο (όσο πιό φαρδύ τόσο το καλύτερο! )

και για τις απαγορευμένες ώρες που λογικά δεν θα τις αποφύγεις... το βουτάς με ένα μακό λευκό μπλουζάκι!

Για μπρατσάκια, σωσίβια κλπ... εξαρτάται τί θα βολευτεί το μικρό κι εσύ!

εμείς είχαμε μιά βαρκούλα με τρύπες στα πόδια, αλλά τελικά η αγκαλιά ήταν το καλύτερό μας!!

 

2, Ναι! κουζινάκι θα χρειάζεσαι! αλεσμένα ή μη κάτι θα χρειαστείς να του μαγειρέψεις!! στην περίπτωση των αλεσμένων, ακόμη και να βρεις πλήρως εξοπλισμένη κουζίνα... θα χρειαστείς κι ένα μουλτι!

 

3, Θεωρητικά μπορείς να πας παντού!

εγώ προτείνω Λευκάδα! νησί μεν... αλλά πήγαμε οδικώς δε!!

Καθαρά νερά και προσφέρεται για όλα τα γούστα!!

Διαφορετικά Πήλιο!!

 

4, Οι πρώτες μας οικογενειακές διακοπες ήταν πέρισυ!

ήταν 14 μηνών και πήγαμε στη Λευκάδα!

Το δωμάτιο που κλείσαμε είχε και κουζινούλα γιατί του μαγείρευα!

ΟΚ πήρα μπόλικα συμπράγκαλα μαζί γιατί είμαι και λίγο μυστήρια για το παιδί... μπορεί να ήταν πλήρως εξοπλισμένη η κουζίνα... αλλά εγώ ήθελα τα δικά μου κατσαρολικά!

Είχα επίσης παρκοκρέβατο μαζί και μιά φουσκωτή μπανιερίτσα!

 

Πάντως δε θέλει άγχος!

Σε καταλαβαίνω! κι εγώ κάπως έτσι ήμουν αλλά τελικά οι μέρες κύλισαν το ίδιο έυκολα με το να ήμουν σπιτάκι μου!

οπότε ένα πράγμα σου λέω...

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!!!! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

:roll::roll::roll::roll:

Το παρακολουθώ το θέμα μιας και εμείς χρονίζουμε 6/8 και είναι ο μήνας των διακοπών μας.

 

Με τους μεγάλους πάντως γυρίζαμε παντού μέχρι και κάπινγκ κάναμε σε ηλικία 7 μηνών. Είχε πέσει μπρίκι και καμινέτο...τότε τρώγαμε και τραχανά. :lol:

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστείς μπόλικο παιδικό αντιηλιακό με υψηλό δείκτη προστασίας,

καπέλο (όσο πιό φαρδύ τόσο το καλύτερο! )

και για τις απαγορευμένες ώρες που λογικά δεν θα τις αποφύγεις... το βουτάς με ένα μακό λευκό μπλουζάκι!

ειδα οτι υπαρχει στο cosycorner αντιηλιακο φορμακι για μωρα και καπελακι με δεικτη προστασιας.ειχανε και ενα σετ με σορτσακι, μπλουζακι, καπελο και βραχιολακι ταυτοτητα αλλα δεν ξερω τι απεγινε.οσο για το αντιηλιακο προσεξε το γιατι τα μωρα "αρπαζουν" χρωμα και απο τον αερα

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να υπάρχει καλή διάθεση και ευελιξία. Εμείς από 6 μηνών την βάλαμε στην θάλασσα...8 μηνών πήγαμε στην Άνδρο και περάσαμε φανταστικά. Νοικιάσαμε ένα δωμάτιο μπροστά στην θάλασσα, το οποίο είχε και παρκοκρέββατο και κουζινάκι. Φτιάχναμε το φαγητό της, το βάζαμε σε ειδικό θερμός...ε όλο και κάτι τσιμπολόγαγε στην διαδρομη...αντηλιακά και καπέλα...και γυρίζαμε το βράδυ. Στο καροτσάκι της δε...μας συνόδεψε και σε μπαράκια και σε εστιατόρια! 11 μηνών πήγαμε οδικώς στην Βέροια 6 ώρες περίπου η διαδρομη) και μια χαρά περάσαμε και πάλι...παρόλο το κρύο. Αντίστροφα...σκούφους, γάντια και κασκόλ...επισκεφτήκαμε την Βεργίνα, κάναμε στάση στην Λάρισα...και στην επιστροφή πέσαμε σε ένα απίστευτο μπλοκάρισμα στον Μαλιακό...με αποτέλεσμα η επιστροφή να διαρκέσει περίπου 8 ώρες. Μια χαρά ανταποκρίθηκε και πάλι.

Φέτος που θα είναι 18 μηνών λέμε να τολμήσουμε εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν και οι περισσότερες μπορείς να πας παντού αν έχεις την όρεξη και την διαθεση. Εμάς οι πρωτες διακοπές ήταν στην Κω σε ηλικία 8 μηνών. Φαντάσου ότι όλα τα απαραίτητα τα κουβαλήσαμε αεροπορικώς, ακόμα και το παρκοκρέββατο. Είχαμε 5 σακβουαγιαζ, εκ των οποίων τα 4 ήταν του μικρού. Μέχρι και το μπλέντερ για να του αλέθω το φαγητό πήτα μαζί. Καλή θέληση να υπάρχει.

Εμείς πηγαίναμε για μπάνιο 9-12 το πρωι και 5,3-8 το απόγευμα. Είχε τρελαθεί ο μικρός. Το βράδυ με το καροτσάκι τον είχαμε μαζί μας, σε ανοιχτά μπαράκια, ταβέρνες κ.λ.π. Ήταν πολύ όμορφες εκείνες οι διακοπες.

Το δευτερο δε καλοκαίρι πήγαμε με πλοίο στην Κρήτη και κάναμε κάμπινγκ σε ένα φαράγγι. Και αυτό αξέχαστη εμπειρία για μας και για τον μικρό πιστευω.

 

Τώρα αν θες να περιοριστείς κοντά στην Αθήνα, ωραία είναι και από Γαλαξίδι Ιτέα και από εκείνη την μεριά.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...