Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς το αποκτήσαμε λόγω ασχετοσύνης δικής μου που δεν ήξερα ότι πρέπει να κοιμάται το παιδί μια από τη μια μεριά και μια από την άλλη με αποτέλεσμα η δεξιάτ ου μεριά να είναι σα να έχει φάει τηγανιά, το ένα του αυτάκι να είναι πιο μπροστά από το άλλο (αν το περιγράφω σωστά) και το μισό του κούτελο να είναι ελαφρός πιο έξω. .

 

Και εμάς μας είχε επισημάνει την προσοχή η παιδίατρος οταν ήταν 2-3μηνων ο μικρός γιατι και εγώ τον έβαζα απο τη μια πλευρά και το κεφαλάκι του είχε ισιώσει! Οπότε μετά αλλάξαμε πλευρά και καποια στιγμή εφτιαξε και κοιμοταν εναλλάξ. Δεν μας ειχε αναφέρει βέβαια κατι σοβαρο, ισως γιατι ο μικρος βελτιωθηκε γρήγορα και δεν ειχαμε αντιστοιχο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς μας είχε επισημάνει την προσοχή η παιδίατρος οταν ήταν 2-3μηνων ο μικρός γιατι και εγώ τον έβαζα απο τη μια πλευρά και το κεφαλάκι του είχε ισιώσει! Οπότε μετά αλλάξαμε πλευρά και καποια στιγμή εφτιαξε και κοιμοταν εναλλάξ. Δεν μας ειχε αναφέρει βέβαια κατι σοβαρο, ισως γιατι ο μικρος βελτιωθηκε γρήγορα και δεν ειχαμε αντιστοιχο θεμα.

 

Τώρα το κεφαλάκι του είναι ολοστρόγγυλο (ή ΄τέλος πάντων, συμμετρικό)? Εμένα μου είχαν πει ότι θα επανέλθει αλλά δε θα γίνει τελείως συμμετρικό (λόγω του ότι τότε ήταν πάρα πολύ έντονο) αλλά και από την άλλη δε θα γίνεται και εύκολα αντιληπτό, ειδικά με τα μαλλιά (που όντως και είναι). Ρωτάω, γιατί τώρα έχω αρχίσει και τρώγομαι μήπως δεν έκανα κάτι σωστά...

Link to comment
Share on other sites

μην τρωγεσαι αδικα και χαλας την ψυχη και την συνειδηση σου..

 

εφοσον το παιδακι δεν εχει εμφανες προβλημα και αναπτυξιακα και νευρολογικα αναπτυσσεται φυσιολογικα μην βαζεις τιποτα με το μυαλο σου!

 

αν και παλι σκεφτεσαι οτιδηποτε πανε μια βολτα στο σφακιανο..ειναι ανθρωπος και λεει την αληθεια..δε θα σε βαλει σε καμια διαδικασια αν δεν ειναι ακρως απαραιτητο..

αν πατε σας ευχομαι καλη επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα το κεφαλάκι του είναι ολοστρόγγυλο (ή ΄τέλος πάντων, συμμετρικό)?

 

Πλέον το κεφαλάκι για μένα ειναι κατα 99% στρογγυλο.

Μία ανεπαίσθητη διαφορά εχει και αυτο μονο οταν τα μαλλια ειναι βρεγμένα αλλά και αυτό φαίνεται σχεδον οπως σε ολα τα παιδάκια.

Αν ειναι μικρούλης και το αντιληφθείς γρήγορα μη φοβάσαι, πιστεύω πως θα στρώσει..

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά σ'ευχαριστώ. εσείς, τί θα κάνετε τώρα?

 

εμεις ηδη καναμε εγχειρηση πριν εναμισι μηνα,οταν ηταν 9 μηνων.επρεπε να γινει..

ανοιξαν τις ραφες που ειχαν κλεισει για να στρογγυλεψει το κεφαλακι του και να μεγαλωνει συμμετρικα!!ολα πηγαν τελεια ευτυχως!!

σε 2 βδομαδες θα παμε παλι στο σφακιανο να δει την πορεια του κεφαλιου του μικρου..

και ελπιζω να μην ξαναπαθουμε τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

kalimera sas.emeis apo ton perasmeno febrouario exoume kanei mia epembasi kai se mia ebdomada akribos mpenoume gia tin deyteri se nosokomeio tis germania.diabasa apo kapious oti prepei na megalwsei to paidi alla emas mas exoun pei edw oti den prepei na paei to paidi mexri 2 etwn giati sta 2 xronia olokrironete to kranio kai den mporei na anaptixthei swsta.oso einai mikra to kranio einai poly malako kai douleyete.kobete akoma kai me ena psalidi enw mwgalwnontas einai dyskolo.o dikos mou ekane tin prwti epembasi 4 minwn kai twra tha kanoume tin deyteri.poly dyskoli epembasi.dyskolo na to katanoiseis.otan eida tis foto apo tin wra tou xeirourgeiou trelathika.otan eida to mialoudaki tou emeina me anoixto to stoma.aksizoun polla aytoi oi xeirourgoi...para polla telika.kathe mera tous eyxaristw gia tin doulia tous.

 

opos loipon dibasate ta exw perasei ki egw ayta kai arketa se megalo bathmo tha ithela na boithisw se oti mporw.opia aporia yparxi mporeite na me rwtiseste me ena pm.tha xarw poly na boithisw.filia

 

 

yg:kapia kopela eipes gia kapia omada sizitisewn gonewn me paidia me to idio problima??? an ginete na mou dwsei kapies plirofories gi ayti tin omada tha to ektimousa.eyxaristw ek twn proteron

 

filia...mairh!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας,

 

αποφάσισα να γράψω την περιπέτεια που είχαμε με την μικρή μου κόρη προκειμένου να πληροφορηθούν όσοι ενδεχομένως ακούσουν μια τέτοια διαγνωση για το παιδί τους. Εμείς όταν πρωτακούσαμε τη λέξη δεν είχαμε ιδέα περι τίνος πρόκειται. Ύστερα από έρευνα στο διαδίκτυο πέσαμε πάνω σε ένα forum για γονείς των οποίων τα παιδιά έπασχαν από κρανιοσυνοστέωση. Εκεί βρήκαμε τις πιο πολλές πληροφορίες καθώς και ένα μεγάλο αριθμό φωτογραφιών παιδιών πριν, αμέσως μετά και αρκετά μετά την χειρουργική αποκατάσταση. Αυτο το site μας προετοίμασε για πάρα πολλά πράγματα και έτσι όταν ήρθε η ώρα της ανάνηψης και του χειρουργείου είμασταν αρκετά ενημερωμένοι.

Όταν γεννήθηκε η κόρη μου είχε ένα μάλλον ανώμαλο κρανίο που προβλημάτιζε μόνον εμένα καθώς όλοι μου έλεγαν ότι ήταν απο τη θέση του παιδιού στη μήτρα. Γύρω στους τρεις μήνες μετά τη γέννησή της το κεφαλάκι της ήταν στρογγυλό και εγώ πλέον είχα ξεχάσει ότιδήποτε σχετικά. Η περίμετρος του κεφαλιού αυξανόταν κανονικότατα και η πηγούλα συνέχιζε να είναι εμφανής. Στους δέκα μήνες μετά τη γέννα αλλάξαμε παιδίατρο και η νέα παιδίατρος μας ανέφερε ότο βλέπει μια ασυμμετρία στο πρόσωπό της και θέλει να παρακολουθήσουμε πως θα εξελιχθεί. Εγώ τότε δεν έβλεπα απολύτως τίποτα και δεν μπορούσα να καταλάβω τι εννοεί. Μετά από ένα μήνα σε προγραμματισμένο ραντεβου για εμβόλιο η παιδίατρος μας είπε ότι ήταν σίγουρη ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και ζήτησε διερεύνηση απο παιδονευρολόγο. Η παιδονευρολόγος που αποταθήκαμε μας μίλησε για την πιθανότητα κρανιοσυνοστέωσης και μας παρέπεμψε σε ιδιώτη γιατρό στην Αθήνα. Επειδή οι πληροφορίες που λάβαμε από τον ιδιώτη γιατρό ήταν λίγο ασαφείς πήγαμε στο ¨Αγία Σοφία¨ όπου ο παιδονευροχειρούργος εκεί μας είπε ότι ήταν πλαγιοκεφαλία λόγω κρανιοσυνοστέωσης (και όχι λόγω θέσης) και ζήτησε να γίνει αξονική την επόμενη ημέρα. Στη διάγνωσή του ήταν κατηγορηματικός και δεν μας άφησε κανένα περιθώριο. Χαρακτηριστικά μου είπε ότι η αξονική δεν γίνεται για τη διάγνωση αλλά γιατί το πρωτόκολλο επιβάλει να γίνει πριν το χειρουργείο. Μετά από τρεις ημέρες το μωρό μας ήταν στο χειρουργείο όπου έγινε η αποκατάσταση της στεφανιαίας καρανιοσυνοστέωσης. Μετεγχειρητικά η εξέλιξη ήταν άριστη και οι επόμενοι έλεγχοι έδειξαν πλήρη αποκατάσταση του προβλήματος. Έχουν περάσει δέκα μήνες από τότε και το μέτωπο του παιδιού είναι άψογο. Στην κορυφή του κεφαλιού ψηλαφώνται ακόμα κάποιες ανωμαλίες που κρίνονται όμως φυσιολογική μετεγχειριτική εξέλιξη. Εγώ ακόμα πότε πότε παθαίνω κρίσεις ανησυχίας και παρατηρώ διάφορα πράγματα που τελικά δεν είναι τίποτα. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι και απευθύνομαι μόνο στο χειρούργο όταν για κάτι δεν είμαι βέβαιη καθώς δεν υπάρχει εμπειρία για το θέμα μια και είναι κάτι σπάνιο σχετικά. Οφείλω να πω τα καλύτερα λόγια για όλους όσους εργάζονται στην Νευροχειρουργική κλινική του Αγία Σοφία. Ο Γιατρός μας ήταν άψογος και τον συστήνω ανεπιφύλακτα. Οι υπόλοιποι γιατροί πολύ ανθρώπινοι και επαγγελματίες. Το νοσηλευτικό προσωπικό άριστο.

Σε όποιον αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα με το παιδί του είμαστε στη διάθεσή του για οποιαδήποτε πληροφορία. Όσο και αν τρομάζει η λέξη και η ιδέα μιας επέμβασης στο κεφαλάκι ενός παιδιού τελικά το σημαντικότερο είναι η ψυχραιμία και να απευθυνθείς εκεί που υπάρχει μεγαλύτερη εμπειρία άρα και ασφάλεια. Και αυτό στην Ελλάδα μεταφράζεται στο Παίδων αποκλειστικά.

Τις καλύτερες μου ευχές για τη νέα χρονιά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο σας......χαιρομαι που σας πηγαν ολα καλα και σας ευχομαι να σας ερχονται ολα κατ ευχην στο εξης και το μωρο σας να χει μονο χαρες στη ζωη του!!! :D

 

Παρολο που ειναι ενα σπανιο προβλημα, εχει απασχολησει καποια μελη στο φορουμ απο οσο θυμαμαι....μια δυο περιπτωσεις σιγουρα.......αν κανεις αναζητηση θα βρεις και τα σχετικα τοπικ!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε μαγνητική εγκεφάλου και η γνωμάτευση γράφει έχει ασυμμετρία εγκεφάλου και είναι μικρότεροι οι μετωπιαίοι λοβοί.

 

Τώρα τι ακριβώς είναι αυτό δεν ξέρω, πήρα τηλ. στο Παίδων την αναπτυξιολόγο και μου έκλεισε ραντεβού για παιδονευρολόγο.

 

Πάντως από ότι διάβασα ασυμμετρία εγκεφάλου είχε και ο Αϊντσάιν :idea::!: Δηλαδή πρέπει να χαρώ :?:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα...τα ίδια πέρασε η κολλητή μου με την κορούλα της..είναι σαν να ζω την ιστορία της ξανά...

κι η ζουζουνίτσα χειρουργήθηκε και τώρα όλα μια χαρά δόξα το Θεό...

Να είστε καλά , με υγεία και πολλή πολλή αγάπη εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Τι τραβηξατε κι εσεις!!!! :shock:

 

Ειναι δυνατον τοσοι γιατροι και με τετοιο προβλημα να μη σας στειλουν να το κοιταξετε??? :roll:

 

Τελικα καλυτερα να εισαι υπερβολικος στην φροντιδα κι ας σε λενε υστερικο!!!

 

 

Ευχομαι να σας πανε ολα καλα στο εξης!!! :D

 

Τωρα η μικρη πως ειναι? Επανηλθε αναπτυξιακα? Ειναι στο επιπεδο που πρεπει να ειναι?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτησω σε ποιο μαιευτηριο γεννησες? Σε ιδιωτικο?

 

Εγω που γεννησα σε δημοσιο, στο Αλεξανδρα μου κρατησαν το παιδι για παρακολουθηση επειδη ειχε λιγο ραιβοποδια και μεγαλο κεφαλακι......δεν μου το εδωσαν πριν το δουν ειδικοι και του κανουν υπερηχο, κι ας τους λεγαμε εμεις πως ειμαστε γενικως μεγαλα κεφαλια στο σοι........

 

 

Το δικο σου δε το κοιταξαν ειδικοι γιατροι? Ειναι δυνατον να εδειξαν τετοια αμελεια? :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

ειμαι νεο μελος και αντιμετωπιζω μεγαλο θεμα με το παιδι μου!

το αγορακι μου ειναι 21 μηνων και εχει ηδη χειρουργηθει στο κεφαλι για κρανιοσυνοστεωση.

η περιμετρος κεφαλης του ειναι 39,5 και ειναι στη τελευταια θεση του πινακα.

το πιο πιθανο ειναι οτι θα χειρουργηθουμε ξανα.

τη δευτερα θα κανουμε μαγνητικη για να δουμε αν εχουν ξεκινησει τα πιεστικα φαινομενα στον εγκεφαλο

εχετε ακουσει κατι για αυτη τη περιπτωση?

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σας Αννα, να σας πανε ολα καλα........

 

Na ρωτησω τωρα εγω κατι?

 

Αυτη η κρανιοσυνοστενωση διαγνωστηκε απο την περιμετρο της κεφαλης η υπαρχουν κι αλλα?

 

Ο δικος μου γεννηθηκε με περιμετρο κεφαλης 40 κατι (44-45 αν θυμαμαι καλα) ανησυχησαν προφανως και τον κρατησαν για υπερηχο αλλα δεν βρηκαν κατι.......ειμαστε γενικως κεφαλαδες στην οικογενεια. σΗΜΕΡΑ 18 μηνων εχει περιμετρο 55 εκ.

 

Τι αλλα συμπτωματα ειχατε? Βλεπω οτι ειναι αρκετα συνηθισμενο το προβλημα τελικα..... :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...