Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω θα σου έλεγα Νίκι μου μέσα από την εμπειρία μου να πας πρώτα στον Γιουρούκο να δεις τι θα σας πει και βλέπετε στην πορεία. Όλα θα πάνε καλά αυτό να σκέφτεσαι! Είναι μικρό το μωράκι σου ακόμα ευτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Νικι, και γω θα συμφωνήσω με την kathrine. Πριν ένα χρόνο αντιμετώπισα τα ίδια. Πήγα κατευθείαν στον κ. Γιουρούκο. Είναι φοβερός επιστήμων και πάνω απ' όλα άνθρωπος. Στην περίπτωσή μας το χειρουργείο ήταν η μόνη μας λύση. Το "αντράκι'' μου εγχειρίστηκε σε ηλικία σχεδόν 4 μηνών (παρά 2 ημερών). Τώρα ένα χρόνο μετά όλα είναι μια χαρά. Περασμένα ξεχασμένα. Σας εύχομαι ότι καλύτερο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εφτασε η ωρα που θα κανουμε κ εμεις το μεγαλο ταξιδι για την αθηνα κ το παιδων..αυριο θα ξεκινησουμε κ τη δευτερα το πρωι εχουμε ραντεβου με τον κ.Σφακιανο.Ελπιζω ολα να πανε καλα και να γυρισουμε με ευχαριστα νεα...θα σας ενημερωσω!!να ειστε καλα ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια νικη..οτι σου πει ο σφακιανος..ετσι ειναι.εμας μας χειρουργησε περυσι..κορυφη.

περιμενουμε νεα.

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!ΠΕΡΑΣΑ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΡΑΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ Κ Η ΠΗΓΗ!!ΜΑ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Κ ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ ΟΛΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΜΕΙΝΑ ΑΦΩΝΗ!!ΚΑΝΑΜΕ Κ ΜΙΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΑΦΟΥ ΕΔΕΙΞΕ Κ ΕΚΕΙΝΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΑΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΑΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΦΥΓΑΜΕ.....ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΜΕ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΔΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗ!!!ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΙΣΙΩΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ -ΑΘΗΝΑ-ΓΙΑΤΡΟΥΣ!!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ Κ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ...ΣΙΓΟΥΡΑ Κ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΥΧΕΣ ΕΠΙΑΣΑΝ ΤΟΠΟ...ΘΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΠΟ ΔΩ Κ ΠΕΡΑ ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ!!!!!ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ.Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερεις ποσο χαρηκα ..μακαρι ποτε να μη ξαναχρειαστει να στεναχωρηθειτε..μονο για χαρες να ερχεσαι στην Αθηνα..

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!ΠΕΡΑΣΑ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΡΑΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ Κ Η ΠΗΓΗ!!ΜΑ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Κ ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ ΟΛΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΜΕΙΝΑ ΑΦΩΝΗ!!ΚΑΝΑΜΕ Κ ΜΙΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΑΦΟΥ ΕΔΕΙΞΕ Κ ΕΚΕΙΝΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΑΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΑΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΦΥΓΑΜΕ.....ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΜΕ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΔΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗ!!!ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΙΣΙΩΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ -ΑΘΗΝΑ-ΓΙΑΤΡΟΥΣ!!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ Κ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ...ΣΙΓΟΥΡΑ Κ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΥΧΕΣ ΕΠΙΑΣΑΝ ΤΟΠΟ...ΘΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΠΟ ΔΩ Κ ΠΕΡΑ ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ!!!!!ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ.Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ!!!!

 

ΜΠΡΑΒΟ ΝΙΚΗ ΜΟΥ!!!!!!!

 

εισασταν στο μυαλο μας συνεχεια απο την κυριακη!!!!!

τελικα ολα εληξαν καλα!!!!!!και ειμαι σιγουρη οτι δε θα γινει τιποτα ουτε σε 3 μηνες..αλλα η προληψη ειναι οτι καλυτερο ετσι κι αλλιως!!!!!

 

ναστε παντα καλα!!!!!!!

θα τα λεμε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα! δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα αλλα για να μην ανοιξω αλλο θεμα γραφω εδω. Ο μικρουλης μου ειναι 3 μηνων. Γεννηθηκε με περιμετρο 36,5 (ειμαστε λιγο κεφαλες και ο μεγαλος 37,5) και αυξανεται κανονικα πιστευω. 2 μηνων ηταν 40. αυτη τη βδομαδα θα τον μετρησουμε παλι. Αυτο που με προβληματιζει ειναι το σχημα του κεφαλιου του. Ειναι πολυυυ μακροστενο. Απο μπροστα φαινεται ενα μικρο κεφαλακι αλλα στο πλαι φαινεται πολυ μεγαλο. Επισης μπροστα πεταγονται καπως τα κοκκαλα δημιουργωντας δυο γουβες στα πλαγια. Η πρωτη παιδιατρος μου ειπε οτι το επαθε επειδη ζοριστηκε στη γεννα. Η παιδιατρος που το παρακολουθει τωρα δεν ανεφερε τιποτα αλλα εγω αγχωνομαι. Αν ξαπλωσει ανασκελα ειναι τοσο εμφανες. Το σβερκακι του ειναι πολυ πανω σε σχεση με το σωμα του. Δεν ξερω αν το περιγραφω καλα η αν λεω βλακειες, αλλα αν εχει καποια μανουλα καποια παρομοια εμπειρια θα με ενδιεφερε η αποψη της.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα αλλα για να μην ανοιξω αλλο θεμα γραφω εδω. Ο μικρουλης μου ειναι 3 μηνων. Γεννηθηκε με περιμετρο 36,5 (ειμαστε λιγο κεφαλες και ο μεγαλος 37,5) και αυξανεται κανονικα πιστευω. 2 μηνων ηταν 40. αυτη τη βδομαδα θα τον μετρησουμε παλι. Αυτο που με προβληματιζει ειναι το σχημα του κεφαλιου του. Ειναι πολυυυ μακροστενο. Απο μπροστα φαινεται ενα μικρο κεφαλακι αλλα στο πλαι φαινεται πολυ μεγαλο. Επισης μπροστα πεταγονται καπως τα κοκκαλα δημιουργωντας δυο γουβες στα πλαγια. Η πρωτη παιδιατρος μου ειπε οτι το επαθε επειδη ζοριστηκε στη γεννα. Η παιδιατρος που το παρακολουθει τωρα δεν ανεφερε τιποτα αλλα εγω αγχωνομαι. Αν ξαπλωσει ανασκελα ειναι τοσο εμφανες. Το σβερκακι του ειναι πολυ πανω σε σχεση με το σωμα του. Δεν ξερω αν το περιγραφω καλα η αν λεω βλακειες, αλλα αν εχει καποια μανουλα καποια παρομοια εμπειρια θα με ενδιεφερε η αποψη της.

 

καλησπερα foubi!

σε πολυ σωστο θεμα εγραψες τις ανησυχιες σου...

ελπιζω να μην ειναι κατι...

αλλα ακριβως οπως το περιγραφεις ηταν και του μεγαλου μου το κεφαλι...ειδικα αν τοβλεπες απο πανω ηταν πολυ μακροστενο...και ειχαν κλεισει πηγη και ραφες κι ετσι χειρουργηθηκε...

η παιδιατρος μας μας ελεγε οτι δεν ειναι τιποτα...αλλα τελικα ηταν κρανιοσυνοστεωση...

για παν ενδεχομενον αν θελεις να πας σε καποιον πιο ειδικο...ειδικα αν ειστε αθηνα πανε στο νευροχειρουργικο του αγια σοφια...

μπορει και να μην ειναι απολυτως τιποτα...οπως της νικης...

αλλα καλο ειναι να σου φυγουν και σενα οι αμφιβολιες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα αντιθετως με ανησυχει που η πηγη μου φαινεται πολυ ανοιχτη...

 

κοιτα το οτι ειναι πολυ ανοικτη δε σημαινει κατι κακο...

κακο θα ηταν να εκλεινε σε τοσο μικρη ηλικια...

αλλα οι γουβες που λες και το τοσο μακροστενο σχημα μου θυμιζει το δικο μας...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σ ευχαριστησω για την απαντηση. Επειδη ειμαστε απο νησι και ειναι πολυ δυσκολο να πω παω τωρα. ομως δεν ξερω. κατι δεν μου παει καλα. ...πως μπορω να το ψαξω? αγχωθηκα λιγο και με τους χρονους που βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

μπορει δηλ και να ειναι ακομα κι αν δεν εχει κλεισει η πηγη. sorry που ρωταω πολλα αλλα εχω ασχημη εμπειρια με τους παιδιατρους εδω και δεν εμπιστευομαι πια κανενα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σ ευχαριστησω για την απαντηση. Επειδη ειμαστε απο νησι και ειναι πολυ δυσκολο να πω παω τωρα. ομως δεν ξερω. κατι δεν μου παει καλα. ...πως μπορω να το ψαξω? αγχωθηκα λιγο και με τους χρονους που βλεπω...

δε χρειαζεται να με ευχαριστησεις!!!αλοιμονο..

το οτι ειστε σε νησι οντως ειναι δυσκολο...μπορειτε να το κανετε σαν εκδρομη ισως...

δεν ξερω αν οι γιατροι εκει θα σε κατευθυνουν απαραιτητα σωστα,.,..σκεψου οτι εμεις το ψαξαμε παρα πολυ και καταληξαμε αθηνα...να σου πω να το ψαξεις μεσω σαιτ...θα δεις και πραγματα που δε σας αφορουν..δε χρειαζεται να μπεις σε πολλα..

εγω σου λεω-οπως και ειπα και σε αλλες κοπελες,οπως μουπαν κι εμενα...-οτι το ψαξαμε αρκετα...

η απαντηση στις ανησυχιες σου ειναι στο παιδων αγια σοφια...στον κυριο σφακιανο γιωργο..τουλαχιστον εμεις σε αυτον απευθυνθηκαμε..

Link to comment
Share on other sites

λογω οικονομικων ειναι ζορικα τα πραγματα γιατι ειμαστε κι απ την αλλη πλευρα της ελλαδας και μονο αεροπορικως αλλα εννοειτε πως για να μας φυγει η εννοια θα το κανουμε το συντομοτερο δυνατο. μηπως υπαρχει καποιο σαϊτ να δω φωτο αν ταιριαζει η εικονα. Περισσοτερο για να πεισω τον αντρα μου που νομιζει συνεχως πως ψαχνομαι, αν και αυτο ειναι που μας εχει σωσει παρα πολλες φορες. Αχ αυτο το ενστικτο...

Link to comment
Share on other sites

http://www.craniofacial.org/%CE%BA%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82.htm

 

http://www.plagiocefalia.com/gr/deformitats/craniosynostosis.html

 

εμεις ειχαμε τη λεγομενη "σκαφοκεφαλια"...

 

μην κολλησεις ομως με τα σαιτ...περασε τα στο γρηγορα...

 

οποτε μπορεσετε να πατε...

αυτο το ενστικτο...

απο την ημερα που γεννηθηκε ειχα την εννοια του...και φτασαμε 9 μηνων για να χειρουργηθει....

 

απο που ειστε αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

ροδο. Αστα! Ξερεις απο τι μ' εχει σωσει αυτο το ενστικτο στο μεγαλο μου? Και η πλακα ειναι πως νομιζα πως δεν το χα. Και ολοι μου λεγανε ολο ψαχνεσαι. Ε αφου το νιωθω τι να κανω? Οσες φορες δεν το ακουσα μας βγηκε ξινο...

Link to comment
Share on other sites

μπορει δηλ και να ειναι ακομα κι αν δεν εχει κλεισει η πηγη. sorry που ρωταω πολλα αλλα εχω ασχημη εμπειρια με τους παιδιατρους εδω και δεν εμπιστευομαι πια κανενα.

 

της νικης που σου ειπα πριν,εχει γραψει κιολας στις προηγουμενες απαντησεις αν ειδες..,ο παιδιατρος της ειπε οτι εκλεισαν οι πηγη και οι ραφες αλλα πηγαν στο σφακιανο και τους ειπε οτι ειναι ακομη ανοικτα...και θα τους δει σε 3 μηνες,κι ολα πηγαν καλα..

 

μην αγχωνεσαι...να εχεις θετικη σκεψη...κι ακομη κι αν χρειστει να γινει κατι..να σκεφτεσαι οτι ειναι για το καλο του παιδιου σου...

 

εγω παντως προληπτικα του πηγα και τα επομενα παιδια μου οταν ηταν δεκα μηνων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...