Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσιο Σχολείο ή Ιδιωτικό και γιατί


Δημόσιο σχολείο ή Ιδιωτικό  

1.164

  1. 1. Δημόσιο σχολείο ή Ιδιωτικό

    • Δημόσιο
      554
    • Ιδιωτικό
      504


Recommended Posts

Νομίζω αν έχεις χρήματα το ιδιωτικό είναι η καλύτερη λύση...

Δυστηχώς το Δημόσιο Συστημά είναι ένα χάλι σε όλα του τα επίπεδα. Είτε είναι Παιδεία, Υγεία κτλ...

Εγώ σε Δημόσιο πήγα και ήταν ένα χάλι... Μακάρι να μπορούσα να πάω τα παιδιά μου σε Ιδιωτικό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 762
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δημόσιο λόγω πεποιθήσεων. η παιδεία είναι αγαθό και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται, αν βάλεις τιμή την έχεις αυτόματα υποβιβάσει σε προιό και είναι κρίμα. βέβαια στην ελλάδα την έχουν υποβιβάσει με όλους τους δυνατούς τρόπους αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση. ως προς την ποιότητα της εκπαίδευσης που αναφέρθηκε πιο πάνω, δε θεωρώ ότι γενικά γίνεται καλύτερη δουλειά στα ιδιωτικά, σε κάποια ναι όπως και σε κάποια δημόσια. δεν είναι ομως κανόνας

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

ως προς την ποιότητα της εκπαίδευσης που αναφέρθηκε πιο πάνω, δε θεωρώ ότι γενικά γίνεται καλύτερη δουλειά στα ιδιωτικά, σε κάποια ναι όπως και σε κάποια δημόσια. δεν είναι ομως κανόνας

 

Τα πάντα είναι θέμα επιλογών όπως υπάρχουν καλοι και κακοί γιατροί έτσι υπάρχουν καλά και κακά ιδιωτικά σχολεία.Όμως αν ένα καλό δημόσιο σχολείο βρίσκεται στην άλλη ακρή της πόλης σου δεν είναι άδικο να την "πληρώνει" το παιδί σου ή να υποχρεώνεσαι να πληρώνεις πόοοοοοσους μισθούς στα φροντιστήρια για να γίνει σωστή δουλειά ή για να πάει το παιδάκι σου σε αυτό το σχολείο πρέπει να βάλεις μέσο κάνα βουλευτή ή να είσαι σε λίστα αναμονής ακόμα????????είναι μία απορία μου :?::?::?::?::?:

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όπου και να στείλεις το παιδί, είτε δημόσιο, είτε ιδιωτικό, είτε κολλέγιο, είτε εσώκλειστο στην Ελβετία άμα δε γουστάρει τα βιβλία και το διάβασμα δε θα γίνει αριστούχος και σημαιοφόρος!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Όπου και να στείλεις το παιδί, είτε δημόσιο, είτε ιδιωτικό, είτε κολλέγιο, είτε εσώκλειστο στην Ελβετία άμα δε γουστάρει τα βιβλία και το διάβασμα δε θα γίνει αριστούχος και σημαιοφόρος!

 

Έχεις δίκιο. Αν θέλεις να γίνει αριστούχος ή σημαιοφόρος καλύτερα θα είναι να το στείλεις σε ένα χάλια σχολείο, να διαπρέψει πιο εύκολο. Αν απλά θέλεις να μορφωθεί και να αγαπήσει τη γνώση, τότε η επιλογή σχολείου είναι σημαντική.

Σοβαρά τώρα. Το να μάθει το παιδία να γουστάρει τα βιβλία και το διάβασμα είναι το πιο σοβαρό έργο του σχολείου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ιδιωτικο για λογους ασφαλειας , επιβλεψης και καλυτερης ενημερωσης μου για το παιδι. επισης δεν θα υπαρχουν απεργιες.

Θα προτιμουσα αγγλοφωνο για να εχει το παιδι συμμθητες απο ολο τον κοσμο και να ζησει ενα διαφορετικο συστημα σκεψης και εκπαιδευσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα είναι σε θέση να ανταπεξέλθω στα έξοδα ιδιωτικού σχολείου για τα παιδιά μου και γενικά είμαι καθέτως κάθετη στις χρονοβόρες μετακινήσεις με σχολικά (2-3 ώρες στους δρόμους, από το άγριο χάραμα).

 

Ωστόσο, αν μπορούσα θα τα έστελνα σε ξενόγλωσσο ιδιωτικό στην περιοχή μου και επειδή το μόνο που υπάρχει στον Πειραιά είναι η Γαλλική, αυτό θα επέλεγα.

 

Είμαι 40 ετών και στα δικά μου χρόνια, τα ιδιωτικά ήταν είτε για τους upper upper class, είτε για τους στούρνους. Τα πράγματα όμως δυστυχώς έχουν αλλάξει. Μακάρι το δημόσιο σχολείο να είχε την ανάλογη ποιότητα των φόρων που καταβάλλουμε για αυτό.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Στον Πειραιά δεν υπάρχει μόνο η ελληνογαλλικη. Υπάρχει και το Μιχαλοπούλειο, το σχολείο της Μητρόπολης Πειραιά, η Παιδαγωγική και κάποιο άλλο που μου διαφεύγει τώρα, νομίζω Πράξεις και Πράξις λέγεται ή κάπως έτσι και ξέρω ότι εξυπηρετεί Πειραιά και η Σχολή ****.

 

Η άποψή μου για την ιδιωτική εκπαίδευση είναι ότι αξίζει να επενδύσει κανείς σε αυτή αν μπορεί να στείλει το παιδί του σε κάποιο σχολείο που να προσφέρει πραγματικά πολύ περισσότερα από το δημόσιο σχολείο. Αν είναι να προσφέρει απλά κάτι λίγο καλύτερο, δεν αξίζει τον κόπο. Πιστεύω ότι με την οικονομική κρίση όλα τα ιδιωτικά μικροσχολεία που δεν επένδυσαν σε κάτι που να τα κάνει να ξεχωρίσουν αισθητά από τα δημόσια (π.χ. τεχνολογία, εγκαταστάσεις κλπ) δεν θα καταφέρουν να επιβιώσουν...

 

Κι εγώ βρίσκομαι τώρα σε δίλημμα (δημόσιο ή ιδιωτικό και ποιο), σε αναζήτηση και πολλή πολλή σκέψη (παρότι εκπαιδευτικός ή ίδια).:?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή για οικογενειακούς λόγους το παιδάκι μας ξεκίνησε Α Δημοτικού στο εξωτερικό και έρχεται στην Αθήνα αρχές Φλεβάρη σκεφτόμαστε για να μην χάσουμε την χρονιά να τον πάμε στο ιδιωτικό σχολείο.

 

Μήπως υπάρχει κάποιός γονιός πού μπορεί να συμβουλεύσει σε ποιό προτιμότερο να πάμε Δημόσιο ή ιδιωτικό;

Μένουμε στην Ηλιούπολη - έχει κανείς κάποια άλλη καλή πρόταση για το παιδάκι μας;

Ευχαριστώ.

user_online.gifreputation.gif report.gif progress.gifedit.gif

Link to comment
Share on other sites

Στον Πειραιά δεν υπάρχει μόνο η ελληνογαλλικη. Υπάρχει και το Μιχαλοπούλειο, το σχολείο της Μητρόπολης Πειραιά, η Παιδαγωγική και κάποιο άλλο που μου διαφεύγει τώρα, νομίζω Πράξεις και Πράξις λέγεται ή κάπως έτσι και ξέρω ότι εξυπηρετεί Πειραιά και η Σχολή ***** .

 

Η άποψή μου για την ιδιωτική εκπαίδευση είναι ότι αξίζει να επενδύσει κανείς σε αυτή αν μπορεί να στείλει το παιδί του σε κάποιο σχολείο που να προσφέρει πραγματικά πολύ περισσότερα από το δημόσιο σχολείο. Αν είναι να προσφέρει απλά κάτι λίγο καλύτερο, δεν αξίζει τον κόπο. Πιστεύω ότι με την οικονομική κρίση όλα τα ιδιωτικά μικροσχολεία που δεν επένδυσαν σε κάτι που να τα κάνει να ξεχωρίσουν αισθητά από τα δημόσια (π.χ. τεχνολογία, εγκαταστάσεις κλπ) δεν θα καταφέρουν να επιβιώσουν...

 

Κι εγώ βρίσκομαι τώρα σε δίλημμα (δημόσιο ή ιδιωτικό και ποιο), σε αναζήτηση και πολλή πολλή σκέψη (παρότι εκπαιδευτικός ή ίδια).:?

 

Το Μιχαλοπούλειο δεν προσφέρει τίποτα ιδιαίτερο για τις τιμές που έχει, άσε που οι χώροι του δεν είναι καλοί. Γνωρίζω και από φίλους γονείς που έστειλαν εκεί τα παιδιά τους.

Για το σχολείο της Μητρόπολης, δεν ξέρω από εμπειρίες άλλων, αλλά έχω μια συγκράτηση λόγω της εκκλησίας και γιατί νομίζω ότι είναι μόνο για κορίτσια (πήγα στο Ράλλειο Γυμνάσιο Πειραιά και το μόνο που μπορώ να πώ είναι ΜΑΚΡΙΑ).

Στο Πράξις και Πράξεις στέλνει μια φίλη τα παιδιά της και μου έχει πεί ότι δεν είναι και κάτι σούπερ αλλά για εκείνη είναι κοντά, οπότε δεν ταλαιπωρούνται τα παιδιά και ότι δεν προσφέρει κάτι πολύ ιδιαίτερο, περά από το ότι δεν απεργούν οι καθηγητές, όπως άλλωστε και σε όλα τα ιδιωτικά.

Για τα άλλα δεν έχω ακούσματα, για να μπορώ να μορφώσω γνώμη.

 

Ούσα χρόνια Πειραιώτισσα, μπορώ να πω ότι μόνο η Γαλλική έχει, πέρα από τα σταθερά των ιδιωτικών (σταθερό ωράριο, δραστηριότητες, όχι απεργίες κλπ) κάτι περισσότερο που να δικαιολογεί τις τιμές της, δηλαδή την πολύ καλή εκμάθηση της γλώσσας. Και πάλι όμως είναι και στο παιδί. Φίλη που πήγαινε εκεί, πήρε SORBONNE II μόνο με το σχολείο και λίγη προετοιμασία στο σπίτι και άλλη απλώς πήγαινε και ερχόταν....

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Πήγα σε ιδιωτικό σχολείο. Από το νηπιαγωγείο μέχρι και το Γυμνασιο. Μόνο στο Λύκειο άλλαξα σε Δημόσιο και αυτό λόγω οικονομικών δυσκολιών. Έχω εμπειρία και από τα δύο.....

 

Τα παιδιά μου δε θα τα πάω σε ιδιωτικό.

 

Το σχολείο δεν είναι μόνο τα βιβλία και οι γνώσεις. Το σχολείο είναι τα παιδιά, οι συμμάθητές, οι καθηγητές και όλο το έμψυχο υλικό! Ήμουν σε θρησκευτικό σχολείο... που έδινε έμφαση (αυτό διαφήμιζε τουλάχιστον) στη διαπαιδαγώγιση και στην κατήχηση.

 

Περιβάλλον όμορφο. Σχολείο καθαρό. Αίθουσες προσεγμένες, φρεσκοβαμένες. Στολισμένες με προσοχή και λεπτομέρεια.

 

Εκεί, μέσα σε αυτές τις αίθουσες, γνώρισα...... το φόβο στους μεγαλύτερους, το ότι πρέπει να σκύβει κανείς το κεφάλι στους ισχυρότερους, πως δεν πρέπει με κανένα τρόπο να μιλάω ή να εναντιωθώ σε κάτι που μου φαίνεται άσχημο. Είδα να χτυπούν (!) παιδιά!! Και οι γονείς.... επιβράβεβαν αυτή τη στάση των καθηγητών! Έλεγαν... καλά κάνετε... τέτοιο που είναι το παιδί... να στρώσει!

Είδα επίσης να βγάζουν πύρινους λόγους για ορθή διαπαιδαγώγιση.... και πώς να γαλουχηθεί ένα παιδί για να γίνει "σωστός" άνθρωπος.

Μου έδειξαν να μισώ ή στην καλύτερη περίπτωση να αποφεύγω με απαξίωση κάθε αλλόθρησκο. Μου έδειξαν όλους τους μηχανισμούς καταπίεσης (βλέποντας το παράδειγμά τους).

Ένιωσα άσχημα όταν δασκάλα με ρεζίλεψε στο σχολείο μπροστά σε όλα τα παιδιά της τάξης με επιδεικτικό τρόπο γιατί μια μέρα ξέχασα να διαβάσω ένα μάθημα (ήμουν πάντα επιμελής...).

Ένιωθα απέραντο άγχος για τα μαθήματα και πώς να τα ετοιμάζω όλα "στην τρίχα".

Έμαθα να κρύβω τα συναισθήματά μου, να μη μιλώ για τα προβλήματά μου, να "εξαφανίζομαι" ως προσωπικότητα για να μη χαλάω αυτό που εγώ ονομάζω .... βιομηχανία ψυχών.

 

Το χειρότερο είναι πως δεν είχα συνειδητοποιήσει ως παιδί όλα αυτά. Γινόμουν ένα αντίγραφο αυτής της κοινωνίας σε "γυάλα".

 

Γνώρισα συμμαθητές που με έβλεπαν "αφ υψηλού" γιατί δε φόραγα την τάδε μάρκα παπούτσι ή δεν είχα την τάδε μάρκα τετράδιο.

Όλοι οι συμμαθητές μου ήταν μακριά... Τελείωνε το σχολείο και μέχρι την άλλη μέρα το πρωί ήμουν μόνη.

 

 

 

Πήγα σε δημόσιο σχολείο στις τρεις τελευταίες τάξεις. Μάλιστα άλλαξα δύο σχολεία (μόνο από θέμα απόστασης). Οι λόγοι οικονομικοί. Είδα ....

 

Αίθουσες να στάζουν. Γκράφιτι στους τοίχους, ξεφλουδισμένες μπογιές, συνθήματα με μαρκαδόρους, βρισιές κι ονόματα ερωτευμένων εφήβων. Είδα κάγκελα και πόρτες με ξεχαρβαλωμένα χερούλια.

 

Είδα τους καθηγητές να αγωνίζονται μαζί μας να ζεστάνουν τα χέρια τους για να γράψουν στον πίνακα κι εμείς στα τετράδια. Είδα το χέρι τους να με χτυπά φιλικά στην πλάτη όταν περνούσε πάνω από κάθε παιδί, για να μας ενθαρρύνει. Είδα στα μάτια τους να πιστεύουν σε μενα. Είδα να χαμογελούν σε κάθε μου επιτυχία. Είδα να μου συμπαραστέκονται σε προσωπικά μου προβλήματα. Είδα να βάζουν σε δεύτερη μοίρα το μάθημα της ημερίσιας διάταξης και να κάνουν τα "στραβά μάτια" γιατί ήξεραν πως υπάρχει λόγος που δε διάβασα μια μέρα. Ήξερα πως το ήξεραν.... δε με πρόδωσαν ποτέ στους συμμαθητές μου.

 

Είδα τους καθηγητές μου να στέκονται φίλοι... και να γίνονται ένα με τα πειράγματά όλων των παιδιών. Μου έμαθαν πως το μάθημα δεν είναι άγχος αλλά ευχαρίστηση. Μου έμαθαν να συνυπάρχω με αλλόθρησκους, με μαύρους, με αλλοδαπούς, με .... όλους.

 

Είχα συμμαθητές που έκαναν παρέα με όλους. Είδα συμμαθητές που "μάλωσαν" συμμαθητή μας για άπρεπο σχόλιο σε σχέση με αλλοδαπό. Είδα παιδιά να διαπραγματεύονται με τους καθηγητές για τα "δικαιώματά τους" επί του σχολείου. Είδα πως είχαμε κι εμείς λόγο για όσα οργάνωνε το σχολείο! Είδα πως μια ιδέα ενός από εμάς μπορεί να μας αλλάξει ευχάριστα την καθημερινότητα.

 

 

Γνώρισα καθηγητές με υπομονή και κατανόηση. Που μέσα από τις ελλείψεις σε υλικά, έδωσαν την ψυχή τους για να μας αναπληρώσουν το κενό.

 

Πιστεύω πως αυτοί οι άνθρωποι δεν μπορούν να αναπληρώσουν το κενό των υλικών ελλείψεων γιατί βρίσκουν αντίξοες συνθήκες, γιατί το κράτος.. γιατί το ένα γιατί το άλλο.... αλλά.......

...... μου έδωσαν την ψυχή τους!

 

Τους ευχαριστώ λοιπόν........ για αυτό που είμαι σήμερα!

 

 

 

Και στα δύο είδη σχολείων γνώρισα καλούς και κακούς καθηγητές. Μόνο που η ψυχή μου γέμισε με αυτούς που ήταν στο δημόσιο. Αυτοί ήταν αληθινοί άνθρωποι. Και στο ιδιωτικό είχε κάποιους πολύ καλούς ανθώπους... αλλά ήταν η μειωνότητα. Μπορεί να είχε κι άλλους... αλλά οι κανόνες του σχολείου, οι υποδείξεις της διεύθυνσης και το γενικότερο πρόγραμμα "έθαψε" αυτές τις προσωπικότητες ... μαζί με τις δικές μας.

 

Τα είπες ολα !!!!! τίποτα άλλο. ..(φυσικά ψηφισα δημοσιο )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειλικρινα αν ειχα τα χρηματα θα τα εστελνα σε ιδιωτικο σχολειο απο τον παιδικο εως και το λυκειο αλλα δυστυχως μας τα εφαγαν οι γιατροι και θα τα στειλω σε δημοσιο...και λεω δυστυχως γιατι θεωρω οτι και καλοι καθηγητες και δασκαλοι να υπαρχουν χανονται στο ανεπαρκες συστημα της δημοσιας εκπαιδευσης και ασε που πρεπει να προσευχεσαι να ειναι σε καλη διαθεση για να μην ξεσπανε στο παιδι σου!και τι δεν εχω ακουσει!οσο για τις κτιριακες υποδομες δεν χρειαζεται να αναφερω....κανω λοιπον την προσευχη μου και ευχομαι η/ο δασκαλα/ος της α δημοτικου να ειναι καλος/η και να βοηθησει το παιδακι μου στην εναρξη της σχολικης του πορειας....και ειναι το μονο πραγμα για το οποιο αισθανομαι ασχημα σα γονιος γιατι δεν μπορω να τους το προσφερω αυτο....ελπιζω να βγω ψευτρα!

Link to comment
Share on other sites

πολύ θα ήθελα να τα πάω σε δημόσιο. και εγώ σε δημόσιο πήγα, και καλούς καθηγητές είχα και άριστη μαθήτρια έγινα..

 

δυστυχώς όμως για εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα αυτό είναι αδύνατο..με τις απεργίες, τα ωράρια λειτουργίας των δημοσίων σχολείων χωρίς έξτρα δραστηριότητες πλην κάποιων εξαιρέσεων...

 

οπότε ψηφίζω ιδιωτικό....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

η παιδεία είναι αγαθό και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται, αν βάλεις τιμή την έχεις αυτόματα υποβιβάσει σε προιό και είναι κρίμα.

Πολυ μ αρεσει αυτο που εγραψες.

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολυ μ αρεσει αυτο που εγραψες.

 

Ναι δε λέω. Καλά είναι όλα αυτά. Όμως η παιδεία έχει και ένα κόστος και όταν τα σχολεία δεν έχουν ούτε θέρμανση ούτε βιβλιοθήκες, ούτε χρήματα για δραστηριότητες (όπως συμβαίνει φέτος), άστα βράστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η απαντηση σου απλα μου ενισχυει την αποψη περι δημοσιας παιδειας...φαινεται οτι το δημοσιο σχολειο που πηγες σου εδωσε σωστες βασεις περι αγωγης, ελπιζω μονο να μην της μεταφερεις και στα παιδια σου!

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου και να ρωτήσω το εξής:

ΟΚ, το σχολείο είναι εξαιρετικά σημαντικό και μας καθορίζει. Δεν υπάρχει αμφιβολία ως προς αυτό. Μήπως όμως πέρα από το σχολείο πρέπει να κοιτάξουμε και τή δική μας ευθύνη στη διαπαιδαγώγηση των παιδιών μας? Και τι εννοώ με αυτό. Δεν είμαι σίγουρη ότι είναι δουλειά μόνο του σχολείου το να αγαπήσει το παιδί το βιβλίο και το διάβασμα. Νομίζω ότι είναι περισσότερο δική μας δουλεία στο σπίτι. Εχω την εντύπωση ότι το παιδί θα θελήσει να με μιμηθεί πριν ακόμη πάει 6 χρονών και πάει σχολέιο. Εάν διαβάζω θα διαβάζει. Εάν σέβομαι το βιβλίο θα το σεβαστεί και αυτό. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος σε αυτή μου την άποψη, αλλά δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τη διαδικασία της "μάθησης" σαν κάτι που λαμβάνει χώρα αποκλειστικά στο σχολείο και εμείς είμαστε ξεκομένοι από αυτό.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ το εάν θα "διαβάζουμε" τα παιδιά μας ή όχι, γιατί στην τελική αυτό είναι κάτι το μηχανιστικό. Μιλάω για μια πιο συνολική άτμόσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα συμφωνήσω και εγώ σ αυτό .[mariab]

Από 3 χρονών έπαιρνα στο γιο μου βιβλιαράκια με διάφορες δραστηριότητες και καθόμασταν μαζί και κάναμε χειροτεχνίες , γράφαμε γραμματάκια κτλ

Φέτος που πάει πρώτη δεν έχουμε μέχρι στιγμής καμιά δυσκολία .

Όλα τα παιδάκια είναι έξυπνα ,αυτό που χρειάζονται να τους κάνουμε να αγαπήσουν τα γράμματα από μικρά

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με mariab

 

Για ιδιωτικό δεν τίθεται θέμα για μας.

Αν επιπλέον, το δημόσιο σχολείο είχε τα φόντα για να υποστηρίξει την ελληνική οικογένεια και τους ρυθμούς που ζει σήμερα (ποιοι γονείς είναι το μεσημέρι σπίτι;) δεν θα υπήρχε για μένα καν αυτή η ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Η ευθύνη της οικογένειας είναι αδιαμφισβήτητη. Το σχολείο και η οικογένεια είναι δύο παράγοντες που πρέπει να υποστηρίζει ο ένας τον άλλον. Αν εγώ διαβάζω όλη τη μέρα και το παιδί μου πρέπει να 'διαβάζει' όλο τα απόγευμα για τα σχολικά του μαθήματα και δεν μπορεί να ανοίξει ένα παραμύθι, τότε.... δεν κάνουμε τίποτα. Και αντίστροφα.

Εμένα, όπως έγραψα ξανά, η αντίρρησή μου με το δημόσιο σχολείο είναι ότι δεν έχει μία συγκεκριμένη φιλοσοφία, αλλά τη φιλοσοφία του κάθε δασκάλου και του κάθε διευθυντή. Να σας πω ένα παράδειγμα από τη ζωή μου. Εγώ σπούδασα εδώ, σε μία σχολή μπάχαλο. Διαβάζαμε όλη μέρα, όλο το χρόνο κάτι βιβλία τούβλα για να περνάμε τα μαθήματα. Ο ασφαλέστερος τρόπος ήταν βέβαια να διαβάζεις το βιβλίο του καθηγητή. Μετά πήγα για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Δημόσιο ήταν και το πανεπιστήμιο που πήγα. Οργάνωση, σεβασμός, ελευθερία πνεύματος. Με το 1/10 της προσπάθειας, το μέγιστο αποτέλεσμα. ΕΚΕΙ αγάπησα την επιστήμη μου. Επειδή χαιρόμουν να ασχολούμαι.

Και μετά πάλι εδώ. Από βιβλιοθήκη σε βιβλιοθήκη για να κουβαλάς βιβλία να βγάζεις φωτοτυπίες. κλπ κλπ

Θέλω τα παιδιά μου να μάθουν, άκοπα και ευχάριστα, να σκέφτονται και να αγαπούν τη γνώση. Όχι επειδή τυχαία βρέθηκε μπροστά τους ένας φωτισμένος δάσκαλος, αλλά επειδή είναι σε ένα τέτοιο σύστημα που να το προωθεί αυτό. Και μη σας φανεί υπερβολικό το 'άκοπα'. Εμένα αυτό είναι ένα βασικό κριτήριο. Δηλαδή πόσο άκοπα μπορεί το σχολείο να περάσει στο παιδί τη γνώση. Μακάρι να μπορούσε να το κάνει το δημόσιο σχολείο, όπως σε πολλές χώρες του κόσμου. Δεν μπορεί όμως.

Link to comment
Share on other sites

δημοσιο και παλι δημοσιο

Περα οτι πολλα πραγματα το παιδι τα εισπραττει απο το σπιτι.

Για τα μαθηματα και το αν θα τα θελει τα γραμματα θα φανει απο μονο του ... γιατι απο τα ιδιωτικα δεν βγαινουν σκραπες μονο ιδιοφυες βγαζουν τα ιδιωτικα? και γιατι τα ιδιωτικα τα παιδια μας τα προσεχουν περισσοτερο? ειναι στο παιδι ολα αυτα και το τι θα εισπραξει απο το σπιτι και το περιγυρο του .

ειδα και τα παιδια ενος φιλου που τα πηγε σε ιδιωτικο δημοτικο-γυμνασιο και λυκειο , η κορη αντι κτηνιατρος περασε περιβαντολογος και ειναι το παιδι της μαμας {οπου παει η μαμα παει κι αυτη ακομα και τωρα που ειναι 26 ετων } και ο γιος γεματος τατοο και χωμενος με τα κατακαθια της κοινωνιας...τι να λεμε τωρα τι ...

 

Link to comment
Share on other sites

δημοσιο και παλι δημοσιο

Περα οτι πολλα πραγματα το παιδι τα εισπραττει απο το σπιτι.

Για τα μαθηματα και το αν θα τα θελει τα γραμματα θα φανει απο μονο του ... γιατι απο τα ιδιωτικα δεν βγαινουν σκραπες μονο ιδιοφυες βγαζουν τα ιδιωτικα? και γιατι τα ιδιωτικα τα παιδια μας τα προσεχουν περισσοτερο? ειναι στο παιδι ολα αυτα και το τι θα εισπραξει απο το σπιτι και το περιγυρο του .

ειδα και τα παιδια ενος φιλου που τα πηγε σε ιδιωτικο δημοτικο-γυμνασιο και λυκειο , η κορη αντι κτηνιατρος περασε περιβαντολογος και ειναι το παιδι της μαμας {οπου παει η μαμα παει κι αυτη ακομα και τωρα που ειναι 26 ετων } και ο γιος γεματος τατοο και χωμενος με τα κατακαθια της κοινωνιας...τι να λεμε τωρα τι ...

Ακριβώς αυτά! Πήγα στο κολλέγιο Αθηνών και πέρασα στη Νομική, ο άντρας μου πήγε σε ένα απλό δημόσιο και έβγαλε Πολυτεχνείο και μάλιστα πρώτος! Επιπρόσθετα, κάποιοι συμμαθητές μου δε περάσανε και πουθενά, γιατί είχανε μάθει στη καλοπέραση του μπαμπά και της μαμάς.

Τα πάντα είναι στο παιδί!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε που ειναι η διαφορα ομως?οτι ναι αν εισαι σκραπας πηγαινοντας σε ιδιωτικο δεν θα αλλαξει κατι παλι σκραπας θα μεινεις αλλα αν δεν εισαι και εισαι μυαλουδακι που χρειαζεται ωθηση και βοηθεια και δραστηριοτητες...στο δημοσιο θα τα εχεις αυτα?σε ενα καλο ιδιωτικο ομως θα τα εχεις(γιατι υπαρχουν και ιδιωτικα που ειναι απαραδεκτα και χιλιες φορες δημοσιο,αλλα ειναι και 2,3 που ειναι ονειρο)..εμενα εκει ειναι η διαφωνια μου...σε ενα ιδιωτικο οταν διδασκεσαι νεοελληνικη λογοτεχνια δεν θα περασεις το κειμενο ετσι..θα σου προταθουν εξωσχολικα λογοτεχνικα βιβλια θα κανεις εργασιες πανω σε αυτα..αν δεν εισαι σκραπας θα σου δοθουν ερεθισματα ενω σε δημοσιο πιστευω αν δεν τυχεις σε ενα καλο δασκαλο και σκραπας να μην εισαι μπορει να καταφερουν να σε κανουν!Kyra δεν ξερω σε ποια σχολη εισαι αλλα η δικια μου λειτουργουσε ρολοϊ απο την ημερομηνια παραλαβης συγγραμματων,προτεινομενη βιβλιογραφια,διαλεξεις...γενικα σαν ιδιωτικη ημασταν...εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...