Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωριμότητα για την 1η δημοτικού - η κατάλληλη προετοιμασία?


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , kotsifikos είπε:

Δεν το έχω συζητήσει ούτε με τη δασκάλα ούτε με το κέντρο μελέτης (δεν μένει ολοήμερο, πηγαίνει σε κέντρο μετά το σχολειο), δεν ξέρω όμως από που να ξεκινήσω, από τη άλλη σκέφτομαι (φοβάμαι) πως ο γιος μου είναι από αυτά τα παιδιά που είναι πιο χύμα. Αυτό που ξέρω για το κέντρο μελέτης, θεωρητικά τουλάχιστον, είναι πως φεύγοντας το παιδί είναι έτοιμο για την επόμενη ημέρα σχολείο, αυτό σημαίνει πως δεν θα πρέπει να ανοίγω την τσάντα του για να μαζεύουμε τα ασυμμάζευτα μετά, θα μπορούσα να μη τα έβλεπα ποτέ αυτά και να πήγαινε την επόμενη έτσι στο σχολείο.  Έχω έτσι και αλλιώς σκοπό να καθόμαστε να βλέπουμε μαζί τι έχει ετοιμάσει για την επομένη στο σχολείο έτσι ώστε να έχω μία εικόνα του τι συμβαίνει, όμως αυτό θα γίνεται 5-6 το απόγευμα , το παιδί είναι στο πόδι από τις 7 το πρωί, πόση όρεξη και διάθεση να έχει εκείνη τη στιγμή για κήρυγμα το καημένο?? Δεν είναι κρίμα αφού είναι στη μελέτη μέχρι αργά, και εφόσον πληρώνονται για αυτό , να πρέπει αυτά να γίνουν όταν γυρίσει σπίτι? Δεν ξέρω δηλαδή αν η ''απαίτηση '' μου είναι λογική ή όχι.

Θα κάνω όμως την προσπάθεια μου, ελπίζω να υπάρξει αποτέλεσμα.

 

Σόρρυ, το είχα ξεχάσει οτι πάει σε κέντρο μελέτης. Εννοείται τους παίρνεις τηλέφωνο και τους ζητάς, αν δε το κάνουν, να του υπενθυμίζουν και να τον καθοδηγούν στο να διατηρεί τα πράγματά του οργανωμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ενταξει το να ξεμεινει κατι εκτος κασετινας,να φερει κ καμια βρωμικη μασκα σπιτι μιας χρησης,να χασει καμια σβηστρα,ειναι αναμενομενα

το να γυριζει καθημερινα τοσο χαλια ειναι κτ που θελει δουλεια

ρωτα αρχικα στο σχολειο αν κ εκει αρχιζει κ τα βαζει οπως να 'ναι,η το προβλημα υπαρχει μονο στην μελετη

σιγουρα ομως θα μπορουσε στην μελετη αφου γι αυτο παει εκει,να αφιερωνει λιγο χρονο να τα εχει μαζεμενα στο τελος

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 said:

σιγουρα ομως θα μπορουσε στην μελετη αφου γι αυτο παει εκει,να αφιερωνει λιγο χρονο να τα εχει μαζεμενα στο τελος

Και εμένα αυτό ακριβώς είναι το θέμα μου, δεν παίρνει πάνω από ένα λεπτό να κάνει στο παιδί αυτή την αναφορά, θα δω και σήμερα πως θα επιστρέψει.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές είχα το πρώτο τηλ από το κέντρο μελέτης για να με ενημερώσουν για τα ''γαλλικά'' του γιου μου, απορώ ειλικρινά, φοβερό να κάνει κανείς τόση δουλειά και μέσα σε δέκα ημέρες να γκρεμίζονται όλα, τα έχω βρει λίγο βουνό τώρα στην πρώτη δημοτικού, είναι και άλλες μαμάδες έτσι ή είμαστε η εξαίρεση?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Εχθές είχα το πρώτο τηλ από το κέντρο μελέτης για να με ενημερώσουν για τα ''γαλλικά'' του γιου μου, απορώ ειλικρινά, φοβερό να κάνει κανείς τόση δουλειά και μέσα σε δέκα ημέρες να γκρεμίζονται όλα, τα έχω βρει λίγο βουνό τώρα στην πρώτη δημοτικού, είναι και άλλες μαμάδες έτσι ή είμαστε η εξαίρεση?

 

Τι εννοείς τα "γαλλικά" του γιού σου (το ρωτάω γιατί σαν έκφραση την καταλαβαίνω ως ότι το παιδί βρίζει);

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 minutes ago, vtgian said:

 

Τι εννοείς τα "γαλλικά" του γιού σου (το ρωτάω γιατί σαν έκφραση την καταλαβαίνω ως ότι το παιδί βρίζει);

 

σωστά κατάλαβες!!και δεν ξέρω τι να κάνω, φυσικά και έχουμε συζητήσει πως είναι μία αντίδραση μη αποδεκτή, και το επαναλαμβάνουμε, παρόλα αυτά το έκανε στη μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Εχθές είχα το πρώτο τηλ από το κέντρο μελέτης για να με ενημερώσουν για τα ''γαλλικά'' του γιου μου, απορώ ειλικρινά, φοβερό να κάνει κανείς τόση δουλειά και μέσα σε δέκα ημέρες να γκρεμίζονται όλα, τα έχω βρει λίγο βουνό τώρα στην πρώτη δημοτικού, είναι και άλλες μαμάδες έτσι ή είμαστε η εξαίρεση?

 

Ο δικός μου όταν ήταν Β' Δημ. (στις αρχές του έτους), άργησε μια μέρα να μπει στην τάξη από το διάλειμα και όταν τον ρώτησε η δασκάλα γιατί καθυστέρησε απάντησε "Γιατί έτσι γουστάρω".

 

Δεν ήξερε τί σημαίνει, το είχε ακούσει από κάποια παιδιά, ήξερε όμως πολύ καλά ότι ήταν αγενές να απαντήσει έτσι.

 

Προσωπικά τον μάλωσα αρκετά αυστηρά και επέβαλα και δυσάρεστες συνέπειες, καμία σχέση δηλαδή με τις παρατηρήσεις που του έκανα αν δεν είχε τακτοποιημένη την τσάντα του. Γενικώς εγώ όσον αφορά στον τρόπο συμπεριφοράς, στις προσβλητικές κουβέντες κλπ είμαι πολύ πιο κοφτή και αυστηρή από άλλα θέματα, ευτυχώς και ο άντρας μου γιατί το θέμα είναι δυστυχώς ότι οι περισσότεροι μπαμπάδες αγοριών το θεωρούν τουλάχιστον ανεκτό, δεν δίνουν και πολλή βάση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , kotsifikos είπε:

σωστά κατάλαβες!!και δεν ξέρω τι να κάνω, φυσικά και έχουμε συζητήσει πως είναι μία αντίδραση μη αποδεκτή, και το επαναλαμβάνουμε, παρόλα αυτά το έκανε στη μελέτη.

 

Κοίτα, καλώς ή κακώς και εγώ και ο άντρας μου είμαστε σχετικά αθυρόστομοι. Προφανώς η μικρή θα πετάξει σε άσχετο χρόνο "κακές" λέξεις. Ευτυχώς όχι προς άλλους, αλλά για να εκφράσει το δικό της συναίσθημα. Πχ δεν της βγαίνει αυτό που θέλει να ζωγραφίσει, θα πετάξει ένα "ε μα το γ..μένο". Εμένα αυτό δε με πειράζει, ούτε το θεωρό αγενές (αν και εξηγούμε ότι άλλοι μπορεί να μη το βρίσκουν αποδεκτό), η αλήθεια ειναι ότι το κάνω και εγώ και δυσκολεύομαι να το αλλάξω (όταν από παιδί κάνεις παρέα και σπουδάζεις με αγόρια και μετά δουλεύεις αποκλειστικά μαζί τους "εκπαιδεύεσαι"). Αυτό όμως που περιγράφει η Deena το θεωρώ όντως αγένεια, όπως και δεν της επιτρέπω να χαρακτηρίζει άλλα παιδιά όταν είναι θυμωμένη. Για εμένα είναι το ίδιο "γαλλικό" να πει στις φίλες της πάνω σε τσακωμό "είστε χαζές". Αντίστοιχα, έχει στεναχωρηθεί πάρα πολύ όταν την έβρισε λίγο μεγαλύτερο παιδί στη παιδική χαρά, επειδή ήθελε να της πάρει τη κούνια που μόλις κάθισε. Το μυστικό εδώ νομίζω είναι η δουλειά στην ενσυναίσθηση. Να αντιληφθούν ότι και οι λέξεις πληγώνουν. Αυτό εμάς το έχει κατακτήσει από πέρυσι, γιατί ρώτησα τη νηπιαγωγό για το πως εκφράζεται στο σχολείο και μου είπε ότι ξέρει πολύ καλά ότι βρίσκεται σε άλλο πλαίσιο και προσαρμόζεται αντίστοιχα. Ίσως θέλετε λίγη περισσότερη δουλειά στα συναισθήματα;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kotsifikos said:

Εχθές είχα το πρώτο τηλ από το κέντρο μελέτης για να με ενημερώσουν για τα ''γαλλικά'' του γιου μου, απορώ ειλικρινά, φοβερό να κάνει κανείς τόση δουλειά και μέσα σε δέκα ημέρες να γκρεμίζονται όλα, τα έχω βρει λίγο βουνό τώρα στην πρώτη δημοτικού, είναι και άλλες μαμάδες έτσι ή είμαστε η εξαίρεση?

Σε καταλαβαίνω, αν και είναι αναμενόμενο να συμβεί κάποια στιγμή. Δεν ζουν σε γυάλα τα παιδιά , ακούν από παντού διάφορες λέξεις και εκφράσεις , τις οποίες ενίοτε αναπαράγουν. Το ξέρουν αυτά στα σχολεία και τα φροντιστήρια, αλλά οφείλουν να ενημερώσουν τους γονείς. Εννοείται θα τον μάλωνα, διότι δεν είναι 2 χρονών, ξέρει ότι δεν πρέπει να μιλάει έτσι.

Εγώ είμαι πολύ αυστηρή σε αυτό. Από μικρός , όταν επαναλάμβανε κάποια άσχημη λέξη, μα...ς, γ...το, οι οποίες ξέφευγαν του μπαμπά ή της γιαγιάς (τσακωνόμασταν φυσικά), του έλεγα για να μην πεισμώσει αν του απαγόρευα να τις λέει, ότι ξέρει πολύ ωραιότερες λέξεις από αυτές και είναι κρίμα ενώ μιλάει τόσο ωραία να χρησιμοποιεί αυτές τις άσχημες λέξεις. Εγώ δεν βρίζω , οπότε δεν χρειάζεται να προσέχω ιδιαίτερα, εκτός από το αυτοκίνητο! Εκεί μπορεί να μου ξεφύγει κάτι!

23 minutes ago, vtgian said:

Πχ δεν της βγαίνει αυτό που θέλει να ζωγραφίσει, θα πετάξει ένα "ε μα το γ..μένο".

Θα είχα πάθει εγκεφαλικό!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , vtgian είπε:

 

Κοίτα, καλώς ή κακώς και εγώ και ο άντρας μου είμαστε σχετικά αθυρόστομοι. Προφανώς η μικρή θα πετάξει σε άσχετο χρόνο "κακές" λέξεις. Ευτυχώς όχι προς άλλους, αλλά για να εκφράσει το δικό της συναίσθημα. Πχ δεν της βγαίνει αυτό που θέλει να ζωγραφίσει, θα πετάξει ένα "ε μα το γ..μένο". Εμένα αυτό δε με πειράζει, ούτε το θεωρό αγενές (αν και εξηγούμε ότι άλλοι μπορεί να μη το βρίσκουν αποδεκτό), η αλήθεια ειναι ότι το κάνω και εγώ και δυσκολεύομαι να το αλλάξω (όταν από παιδί κάνεις παρέα και σπουδάζεις με αγόρια και μετά δουλεύεις αποκλειστικά μαζί τους "εκπαιδεύεσαι"). Αυτό όμως που περιγράφει η Deena το θεωρώ όντως αγένεια, όπως και δεν της επιτρέπω να χαρακτηρίζει άλλα παιδιά όταν είναι θυμωμένη. Για εμένα είναι το ίδιο "γαλλικό" να πει στις φίλες της πάνω σε τσακωμό "είστε χαζές". Αντίστοιχα, έχει στεναχωρηθεί πάρα πολύ όταν την έβρισε λίγο μεγαλύτερο παιδί στη παιδική χαρά, επειδή ήθελε να της πάρει τη κούνια που μόλις κάθισε. Το μυστικό εδώ νομίζω είναι η δουλειά στην ενσυναίσθηση. Να αντιληφθούν ότι και οι λέξεις πληγώνουν. Αυτό εμάς το έχει κατακτήσει από πέρυσι, γιατί ρώτησα τη νηπιαγωγό για το πως εκφράζεται στο σχολείο και μου είπε ότι ξέρει πολύ καλά ότι βρίσκεται σε άλλο πλαίσιο και προσαρμόζεται αντίστοιχα. Ίσως θέλετε λίγη περισσότερη δουλειά στα συναισθήματα;

 

Το θέμα είναι βέβαια ότι στις κουβέντες των αγοριών μεταξύ τους, κανένα δεν προσβάλλεται από την αθυροστομία του άλλου, οπότε είναι ανέφικτο να λύσεις το θέμα, κάνοντας επίκληση στο συναίσθημα και στην ενσυναίσθηση.

 

Η αθυροστομία πάντως - κατά την γνώμη μου - ακόμα και κανένας να μην προσβάλλεται δεν μπορεί να γίνεται αποδεκτή, ειδικά σε μικρά παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που δεν διευκρίνισα είναι πως δεν έβρισε σε τσακωμό, καθόταν με συμμαθητή του και έλεγαν ότι ''κακή'' λέξη τους έρχονταν και γελούσαν , του στυλ ''έχω κανει σκανταλιά και είναι πολύ κουλ''. Του μίλησα και τον μάλωσα φυσικά , όμως πρέπει να το κόψω μαχαίρι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:
1 hour ago, vtgian είπε:

Πχ δεν της βγαίνει αυτό που θέλει να ζωγραφίσει, θα πετάξει ένα "ε μα το γ..μένο".

Θα είχα πάθει εγκεφαλικό!

Κι εγώ το ίδιο.

Κι εμείς μπροστά στα παιδιά προσέχουμε πολύ! Μια φορά έχει ξεφύγει το συζύγου στην οδήγηση βρισιά, και φυσικά την έπιασε αμέσως η μεγάλη αλλά ήταν τότε γύρω στα 3. Την είπε μια φορά διστακτικά, κάναμε ότι δεν ακούσαμε και μετά την ξέχασε. Εγώ στο σπίτι μόνο το ρε και το οχι ρε γαμ#το μπορεί να μου ξεφύγουν και πάλι τους λέω ότι κακώς μου ξέφυγαν. Και τις φωνάζω χαϊδευτικά σκατ..λάκια που μπορεί σε κάποιον να ξενίζει και η αλήθεια είναι όταν το ακούω από την μεγάλη χωρίς υποκοριστικό δεν μου αρέσει και της το λέω.

1 hour ago, vtgian είπε:

Για εμένα είναι το ίδιο "γαλλικό" να πει στις φίλες της πάνω σε τσακωμό "είστε χαζές"

Απολύτως σωστό. Η βωμολοχία με μια "εξωτική" λέξη είναι δελεαστική και σοκαριστική να την ακούμε από μικρά παιδιά. Αλλά η προσβολή, η υποτίμηση, η κοροϊδία η οποία μπορεί να εκφραστεί με πιο light έκφραση, ακόμη και ανευ βωμολοχίας είναι άσχημη και πληγώνει και είναι ανεπίτρεπτη. Κι εγώ το χαζή το έχω για πολύ κακό. Και οταν της ξεφεύγει καμιά φορά (το άκουσε στο σχολείο) στην αδερφή της, της το επισημαίνω.

 

Πάντως, να πω οτι είναι αναμενόμενο. Υπάρχει παιδί/έφηβος που να μην έχει επαναλάβει "βρισιά" ή βρισιά που άκουσε;! Συνειδητά ή ασυνείδητα. Νομίζω ότι το κλειδί είναι να είναι ξεκάθαρο ότι δεν απογοητευόμαστε/οργιζόμαστε/θλιβόμαστε με το άτομο αλλά με την συμπεριφορά. Να το λέμε δηλαδή αυτό στο παιδί. Κι από εκεί και πέρα να πράττουμε αναλόγως.

Εμείς όμως πρέπει να είμαστε σχεδόν υποδειγματικοί στον τρόπο έκφρασης μας. Έτσι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με έχει ακούσει να λέω ούτε ''ρε'', γενικά δεν βρίζω καθόλου, δεν το έχω, οπότε το να ακούω ότι βρίζει με τους φίλους του (όχι κάποιο πρόσωπο, σκεφτείτε δύο εξάχρονα να λένε γαμ..το, βλακεία  κτλ και να γελάνε) ήταν κάτι που δεν περίμενα, βέβαια του άντρα μου του ξεφεύγουν δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, samsympan said:

Κι εμείς μπροστά στα παιδιά προσέχουμε πολύ! Μια φορά έχει ξεφύγει το συζύγου στην οδήγηση βρισιά, και φυσικά την έπιασε αμέσως η μεγάλη αλλά ήταν τότε γύρω στα 3. Την είπε μια φορά διστακτικά, κάναμε ότι δεν ακούσαμε και μετά την ξέχασε. Εγώ στο σπίτι μόνο το ρε και το οχι ρε γαμ#το μπορεί να μου ξεφύγουν και πάλι τους λέω ότι κακώς μου ξέφυγαν. Και τις φωνάζω χαϊδευτικά σκατ..λάκια που μπορεί σε κάποιον να ξενίζει και η αλήθεια είναι όταν το ακούω από την μεγάλη χωρίς υποκοριστικό δεν μου αρέσει και της το λέω

Αχ, το ρε το λέω και εγώ, σε στυλ "έλα ρε αγάπη μου.." και κάθε φορά μου λέει δεν λέμε ρε. Αλλά κάθε φορά , σε σημείο που τις προάλλες παραλίγο να του πω, εγώ θέλω να το λέω! (πολύ ώριμο :P). Σκατουλάκι τον λέω και εγώ καμιά φορά για πλάκα και με είχε ακούσει η 12χρονη βαφτιστήρα μου που είναι μισή Γαλλίδα και ζει στη Γαλλία από μικρή και γούρλωσε τα μάτια της και μου λέει αποκαλείς το παιδί "petite merde"??:-P 

Εγώ, επειδή τον βρίσκω τόσο γλυκό που μου έρχεται να τον ρουφήξω/καταπιώ κτλ, το παρακάνω με τα υποκοριστικά και έχει κολλήσει και ο μικρός. Του λέω πχ, είπες όχι στη μανουλίνα σου? Και χθες τον έβγαλε η δασκάλα του από την πισίνα και της λέει να πάω στη μανουλίνα? Και γέλαγε η κοπέλα! Πρέπει να κόψω τα υποκοριστικά!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά από 6 ημέρες στην πρώτη δημοτικού λέω πως είναι μία ιδιαίτερα δύσκολη πίστα...ελπίζω σύντομα να μπαίνω να διαβάζω αυτά που γράφω σήμερα και να γελάω με τους προβληματισμούς μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , kotsifikos είπε:

Πάντως μετά από 6 ημέρες στην πρώτη δημοτικού λέω πως είναι μία ιδιαίτερα δύσκολη πίστα...ελπίζω σύντομα να μπαίνω να διαβάζω αυτά που γράφω σήμερα και να γελάω με τους προβληματισμούς μου.

Ακόμα δεν το έχω πει, αλλά ειναι πολύ νωρίς

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin said:

Ακόμα δεν το έχω πει, αλλά ειναι πολύ νωρίς

Άσε εγώ το είπα, μου έχουν έρθει βέβαια και πολλά απανωτά, μεγάλη αλλαγή βέβαια και από το ιδιωτικό στο δημόσιο..τέλος πάντων θα δείξει πως θα πάει . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , kotsifikos είπε:

Άσε εγώ το είπα, μου έχουν έρθει βέβαια και πολλά απανωτά, μεγάλη αλλαγή βέβαια και από το ιδιωτικό στο δημόσιο..τέλος πάντων θα δείξει πως θα πάει . 

Εμένα, ενώ τα πάει πολύ καλά με ανάγνωση, γραφή και να κάνει τις "εργασίες", δήλωσε ότι βαρέθηκε να έχει μόνο μάθημα! και όχι παιχνιδι

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, irin said:

Εμένα, ενώ τα πάει πολύ καλά με ανάγνωση, γραφή και να κάνει τις "εργασίες", δήλωσε ότι βαρέθηκε να έχει μόνο μάθημα! και όχι παιχνιδι

Αυτό ο γιος μου το δήλωσε την προηγούμενη εβδομάδα.!! υπομονή τι θα δούμε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φάση έχει ο γιος μου μόλις ακούσει κάποια κακιά λέξη φωνάζει "language! 

 

Και αν ακούσει  χαρακτηρισμό για κάποιον πχ ο τάδε είναι κοντός, αδύνατος κτλ λέει "σταματήστε, δεν είναι ευγενικό!" 

 

Να μην πω πως αν θέλει να βγάλει αέρα από το εντερακι του τρέχει σφαίρα σε αλλο δωμάτιο! Πολύ ευγενής ο μικρός!   :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...