Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρούχα νεογέννητου[Ιούλιος-Αύγουστος]


Recommended Posts

Καλησπέρα! Τελη Ιουλιου θα ερθει στον κοσμο η μπεμπουλινα μου και ηθελα να ρωτησω τι ρουχαλακι πρεπει να κραταω στο μαιευτηριο, το βελουτε φορμακι μακρυμανικο η το βαμβακερο μακρυμανικο? Ο γιος μου γεννηθηκε χειμωνα και του ειχα παρει τα βελουτε τωρα δεν ξερω τι να κανω γιατι απ'οσο ξερω τα νεογνα κρυωνουν!!!

an1cxMh0g410010MTIwZHw0NTQ4NjY0NWRhfHRvIGFzdGVyYWtpIG1vdSBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ που γέννησα τέλη Ιουνίου είχα πάρει τα μακρυμάνικα βαμβακερά... Έτσι και αλλιώς θα το έχεις σκεπασμένο με κουβερτούλα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο.

Με το καλό :D

Link to comment
Share on other sites

εμείς θα σκάσουμε μύτη μέσα Αυγούστου και θα πάρουμε μόνο βαμβακερά για να μη πω ίσως και κοντομάνικα.Εξαρτάται και που μένεις.

Προτείνω να ξεκινήσεις από ελαφριά προς πιο χοντρά σε στρώσεις για να αφαιρείς αναλόγως.Πχ φανελάκι, βαμβακερό φορμάκι, ένα ζακετάκι βαμβακερό με καπελάκι και μια πικέ κουβερτούλα για να βγάζεις αναλόγως.

Νομίζω ότι τα νεογνά όσο μπορεί να κρυώνουν άλλο τόσο έντονα μπορεί και να ζεσταίνονται, οι απότομες εναλλαγές δημιουργούν πρόβλημα.

Με το καλό!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το να αγορασεις μακρυμανικο μες στο καλοκαιρι το θεωρω υπερβολη. Προτείνω κοντομανικα εσωρουχακια αν δεν θες αμάνικα και ρουχαλάκια με κοντο μανικακι. Δεν ξερω που μενεις αλλα εγω στο γιο γεννησα μεσα σεπτεμβρη και φορουσε ακομη κοντομανικα, ζεσταινονται τα μωρα οσο και εμείς!! Οπως θα ντυνεσαι εσυ ετσι 8α ντυνεις και το μωρο σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννησα την μεγαλη μου κορη 12-6 και τα διδυμα 21-7...σ ολες φορεσα κανονικα καλοκαιρινα ρουχαλακια και φανελακια ειτε κοντομανικα ειτε τιραντακι...ειχα και 1-2 ψιλα-βαμβακερα με μακρυ μανικι-παντελονι..για κανα βραδακι που μπορει να ειχε ψιχρουλα...(στο εξοχικο μας)

Ποτε δεν τους φορεσα και ρουχο και φανελακι...και τις πιο πολλες μερες ηταν με το τιραντακι φανελακι μονο.

Εαν δεν εισαι απο καμια Φλωρινα...που ισως το βραδυ να εχει πιο πολυ κρυο...ουτε να το σκεφτεσαι να μην παρεις στο μωρο σου καλοκαιρινα

Η συμβουλη της γιατρου μας ηταν οτι θα ντυνω το μωρο οπως ντυνομαι εγω..αντε ενα φανελακι παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Αχ, και εγώ τέλος Ιουλίου γεννάω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εγώ λέω να πάρω κάνα κοντομάνικο και ένα σεντονάκι… θα έχει πολλή ζέστη, είμαι σίγουρη..θα έχω και ένα βαμβακερό μακρυμάνικο μαζί βέβαια καλού κακού…

6iY7p3.png?cAMNhNbb
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα 5/8/08.Από το μαιεύτηριο βγήκαμε με κοντομάνικο εσωρουχάκι!

Μου είχαν πει να πάρω και μακρυμάνικα τα οποία όμως δεν φορέσαμε καθόλου.Όλον τον Αύγουστο φορέσαμε κοντομάνικα και αμάνικα βαμβακερά εσωρουχάκια.

Link to comment
Share on other sites

Κοντομάνικα είναι μια χαρά και ένα σεντονάκι για ώρα ανάγκης.Φυσικά για ασφάλεια θα πάρεις και καμιά λεπτή βαμβακερή ζακετούλα. Πάντως κι εγώ που γέννησα 15/9 και 11/8 μπορώ να επιβεβαιώσω πώς το ότι τα νεογέννητα δεν κρυώνουν όπως λέγεται, ίσα ίσα επειδή δε μπορούν να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία του σώματός τους μέσω της εφίδρωσης είναι και πιο ευαίσθητα στη ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

να πω και κατι αλλο?αν τα ντυνουμε πολυ και ιδρωνουν ειδικα το καλοκαιρι βγαζουν κατι κοκκινα σπυρακια.η δικια μου δεν εβγαλε αλλα τα εχω δει σε αλλο μωρακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι γέννησα 28 Ιουλίου την έβγαλα απο το μαιευτήριο με φορεμα-εσώρουχο αμάνικο από μέσα και σεντόνι, και μέχρι και τον σεπτέμβρη της έβαζα αμάνικα και με κοντό μανίκη εσώρουχα, φορμάκια με κοντό μανίκι, και ρουχαλάκια ελαφρυά, είχα βέβαια μια πικέ κουβερτούλα και μια ζακέτα βαμβακερή για ώρα ανάγκης που τελικά της την φόρεσα δυο φορές μόνο τον σεπτέμβρη. Από τον οκτώβριο αρχισα τα μακρυμάνικα, αλλά εγώ πρώτον δεν κρυώνω ευκολα και ζεστένομαι επίσης πολύ εύκολα και εδώ είναι θεσσαλονίκη καμιά φορά εχει δροσιές. Τα βελουτέ και τα βαμβακερά μακρυμάνικα τα θεωρώ υπερβολή ακόμα και αν έχεις το κλιματιστικό στους 27 βαθμούς

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες! Θα τρεξω για κοντομανικα! Ουφ μου εφυγε ενα ανγχος!! Α! και να πω οτι ειμαι απο Κρητη! αρα.... πολυ ζεστη!!!!!! σας ευχαριστω και παλι!!!΄:) :)

an1cxMh0g410010MTIwZHw0NTQ4NjY0NWRhfHRvIGFzdGVyYWtpIG1vdSBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

τα μωρά αισθάνοντε τη ζέστη όπως ακριβώς και εμείς...εν τω μεταξύ αυτό εγώ το εφάρμοσα ακριβώς..δηλ εγώ χειμώνα καλοκαιρί ΠΟΤΕ δεν έχω φορέσει φανελάκι και ποτέ μάλλινο...το ίδιο ακριβώς και ο Θεόφιλος

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΧΩ ΠΗΤ 21/8/10 ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΖΕΣΕΤΕΣ ΔΗΛΑΔΗ. ΣΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΤΙ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΦΟΡΑΜΕ?ΧΕΡΑΚΙΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΕΞΩ Η ΟΛΟΣΩΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΙ?ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΗΣΩ ΘΑ ΠΑΩ ΕΓΩ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΑΙΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΦΙΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προμηθευτείτε και ολόσωμα κλειστά φορμάκια ανοιξιάτικα για τις κρύες μέρες του καλοκαιριού, αλλά γενικά με τα καλοκαιρινά και ένα ζακετάκι ή κουβερτάκι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα,σε 20 μέρες περιπου γεννάω και εχω προβληματιστει λιγακι με το ντυσιμο

του μωρου Αυγουστο μήνα.Εχω αγοράσει και ολοσομα και καλοκαιρινά φορμακια.

Αλλοι μου λένε ότι τα μωρα κρυωνουν και πρεπει να φοραει ολοσομα φορμακια

και φανελακι απο μεσα αλλοι παλι ότι πρεπει να φορανε καλοκαιρινα γιατι και

αυτα ζεσταινονται.Εχω μπερδευτει.........

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα θεωρω οτι ΟΛΟΣΩΜΟ + ΦΑΝΕΛΑΚΙ απο μεσα ειναι απλα υπερβολικο! σε ενα απο τα βιβλια μου λεει μεσα τον ορισμο του "παλτο": <παλτο ονομαζεται το ρουχο που φοραει η μαμα στο μωρο, οταν ΕΚΕΙΝΗ κρυωνει>;)

περα απο τα αστεια πιστεβω οτι ενα κοντομανηκο φορμακι με πατζακια μεχρι το γονατο ειναι υπεραρκετο. σου ευχομαι καλο τοκετο:)

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτης της αποψης ειμαι γι αυτο και τα περισσοτερα ρουχαλακια που

εχω παρει ειναι καλοκαιρινα.Τα φορμακια τα ολοσωμα τα πηρα για κανενα

βραδακι μιας που θα κοντευει και ο σεπτεμβρης.Με μπερδεψανε ομως οι

διαφορες αποψεις οτι το παιδι κρυωνει μολις βγει απο τη κοιλια.Ευχαριστω

για τις ευχες σου!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εγω γεννησα τελος Ιουνιου.

ειχα παρει κοντομανικα ζυπουνακια για απο μεσα και ολοσωμα φορμακια για την κλινικη.

τα μωρακια θελουν να ειναι ζεστα τις πρωτες ωρες, αλλα μονο για κανα δυο μερες.

εγω απο την επομενη της γεννας της φορουσα μονο κοντομανικο ζυπουνακι και αυτο μονο τις βραδινες ωρες, την μερα μονο με την πανα.

Εσυ φανταζομαι δεν θα το εχεις γυμνουλι γιατι τελος Αυγουστου θα εχει δροσουλα αλλα σιγουρα ενα ζυπουνακι κοντομανικο να ειναι οκ.

Με το καλο το μωρακι σου!!!!!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην κλινική, για τις δυο μέρες του φορούσα φανελάκι και κορμάκι, για τις επόμενες τρεις μόνο κορμάκι και όταν ήρθαμε σπίτι αμάνικο φανελάκι μόνο. Να σημειώσω ότι στην κλινκή είχε κλιματισμό και επειδή ο άντρας μου ζεσταίνεται γενικά το έβαζε αρκετα δυνατά όπτε έντυνα τον μικρό λίγο παραπάνω από το κανονικό. Καλως να το δεχτείς το μωράκι σου!

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα τέλος Αυγούστου και του φόραγα μόνο κοντομάνικα. Μόνο που του φορούσα και καλτσάκια, έτσι μου είχε πει ο παιδίατρος γιατί το σωματάκι των νεογέννητων δεν μπορεί να ρυθμίσει τη θερμοκρασία του και από τα πόδια παγώνουν ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων δε θυμάμαι ακριβώς. Κοντομάνικα λοιπόν και καλτσάκια. Αυτά εμείς.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτης της αποψης ειμαι γι αυτο και τα περισσοτερα ρουχαλακια που

εχω παρει ειναι καλοκαιρινα.Τα φορμακια τα ολοσωμα τα πηρα για κανενα

βραδακι μιας που θα κοντευει και ο σεπτεμβρης.Με μπερδεψανε ομως οι

διαφορες αποψεις οτι το παιδι κρυωνει μολις βγει απο τη κοιλια.Ευχαριστω

για τις ευχες σου!

 

θα σας το πει και ο παιδίατρος στο μαιευτήριο

τα μωράκια έχουν μεγαλύτερη θερμοκρασία από εμάς (εμείς φυσιολογικά έχουμε θερμοκρασία γύρω στο 36,5, τα νεογέννητα εχουν μεχρι 37,4), συνεπώς ζεσταίνονται περισσότερο. το πρόβλημά τους ειναι οτι δυσκολεύονται να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία τους, γι αυτό και χρειάζονται ενα περιβάλλον με σταθερή θερμοκρασία, χωρίς πολλές μεταβολές

το μωρό θα το ντύνεις όπως ντύνεσαι κι εσύ, χωρίς υπερβολές

ο δικός μας παιδίατρος μου είχε πει το εξής: το χειμώνα το μωρό θα φοράει ό,τι φοράμε εμείς και κατι παραπάνω (πχ ενα φανελάκι), το καλοκαίρι θα φοράει ό,τι φοράμε κι εμείς και κατι λιγότερο (πχ αν εσύ νιώθεις άνετα με ενα Τ-shirt, το μωρό θα νιώθει καλα με ενα αμανικο φανελάκι)

αν κανει πολύ ζέστη, μην το αφήνεις χωρίς ρούχα, να του φοράς εστω ενα αμανικο φανελάκι

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

θα σας το πει και ο παιδίατρος στο μαιευτήριο

τα μωράκια έχουν μεγαλύτερη θερμοκρασία από εμάς (εμείς φυσιολογικά έχουμε θερμοκρασία γύρω στο 36,5, τα νεογέννητα εχουν μεχρι 37,4), συνεπώς ζεσταίνονται περισσότερο. το πρόβλημά τους ειναι οτι δυσκολεύονται να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία τους, γι αυτό και χρειάζονται ενα περιβάλλον με σταθερή θερμοκρασία, χωρίς πολλές μεταβολές

το μωρό θα το ντύνεις όπως ντύνεσαι κι εσύ, χωρίς υπερβολές

ο δικός μας παιδίατρος μου είχε πει το εξής: το χειμώνα το μωρό θα φοράει ό,τι φοράμε εμείς και κατι παραπάνω (πχ ενα φανελάκι), το καλοκαίρι θα φοράει ό,τι φοράμε κι εμείς και κατι λιγότερο (πχ αν εσύ νιώθεις άνετα με ενα Τ-shirt, το μωρό θα νιώθει καλα με ενα αμανικο φανελάκι)

αν κανει πολύ ζέστη, μην το αφήνεις χωρίς ρούχα, να του φοράς εστω ενα αμανικο φανελάκι

 

Συμφωνώ και επαυξάνω με την προλαλλήσασα. Γέννησα πέρυσι 6 Αυγούστου. Στις πρώτες φωτογραφίες του μικρού από το μαιευτήριο είναι ήδη με αμάνικο και "απάντζακο" φορμάκι! Ζεσταινότανε το μικράκι και ευτυχώς τον κατάλαβα! Με το καλό!!!

 

Zouzounel πολύ κοντά γεννήσαμε μου φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...