Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το παράπονο ενός εμβρύου!


mama tou kostantinoulh

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kι εγω προτιμω την Κραυγη απο το αλλο βιντεακι. Θυμαμαι πριν 3 χρονια που ειχα κανει μια συζητηση με την θετη μου κορη (16.5 χρονων σημερα) και η αποψη της για το θεμα ηταν οτι ΟΚ, δεν τρεχει και τιποτα. Δεν σχολιασα κατι, απλα της ειπα να δει την Κραυγη, και της εκανε πολυ εντυπωση. Το συζητουσε με τις φιλες της μετα.

Ειναι παρα πολυ σημαντικο να γινεται στα παιδια, και ιδιαιτερα στα κοριτσια, η σωστη σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω στη σωστη πληροφορηση...

 

αλλα, ειμαι φανατικη υπερμαχος του δικαιωματος της επιλογης... χωρις να τρομοκρατουμε...

 

 

θελω, να μην συμβει στο παιδι μου μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη

αλλα, αν συμβει, θελω να ξερει οτι εχει το δικαιωμα επιλογης στη ζωη της και το σωμα της...

 

 

και για να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας, εγω εχω κανει στο παρελθον οταν ημουν πιτσιρικα, διακοπη εγκυμοσυνης και δεν μετανιωσα την τοτε επιλογη μου...

 

μετανιωσα το οτι εμεινα εγκυος, οχι την διακοπη της κυησης

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω στη σωστη πληροφορηση...

 

αλλα, ειμαι φανατικη υπερμαχος του δικαιωματος της επιλογης... χωρις να τρομοκρατουμε...

 

 

θελω, να μην συμβει στο παιδι μου μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη

αλλα, αν συμβει, θελω να ξερει οτι εχει το δικαιωμα επιλογης στη ζωη της και το σωμα της...

 

 

και για να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας, εγω εχω κανει στο παρελθον οταν ημουν πιτσιρικα, διακοπη εγκυμοσυνης και δεν μετανιωσα την τοτε επιλογη μου...

 

μετανιωσα το οτι εμεινα εγκυος, οχι την διακοπη της κυησης

 

ναι κ εγω θελω να ξερει η κορη μου οτι εχει δικαιωμα επιλογης...σε ολα...

 

κ εγω εχω κανει διακοπη κυησης στα 19μου...και εχω μετανιωσει γ αυτο.οσο κ αν προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι υπο τις δεδομενες συνθηκες ηταν το καλυτερο που ειχα να κανω απλα μεχρι σημερα δε το εχω καταφερει.απλα το ξεπερασα, το ξεχασα(οσο μπορεις να το ξεχασεις) κ κοιταω μπροστα.δοξα το θεω εχω μια υπεροχη κορη κ τα καλυτερα ερχονται....:wink:

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παρα πολυ σημαντικο να γινεται στα παιδια, και ιδιαιτερα στα κοριτσια, η σωστη σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση.

 

Αυτο ειναι το καλύτερο.

 

και για να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας, εγω εχω κανει στο παρελθον οταν ημουν πιτσιρικα, διακοπη εγκυμοσυνης και δεν μετανιωσα την τοτε επιλογη μου...

 

μετανιωσα το οτι εμεινα εγκυος, οχι την διακοπη της κυησης

 

Το ιδιο αισθανομαι και εγώ,αν και μερικες φορές ερχεται στο μυαλό μου

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαχαχαχα,ειχα και μερες να μπω και μπηκα και φορτωμενη και ειδα οτι το σχολιακι μου πηγε αρχειο...

(Αριακη μου,sorry,χαρα μου,ειναι κρισιμες οι μερες και τσιριζω,αλλα η συμπαθεια ειναι αμοιβαια και εσυ το ξερεις-καρδουλες δεν ξερω να βαζω,αλλα ολες δικες σου).

 

 

Τι ακριβως μπηκε αρχειο,για να το πιασω...Οι καλες γιορτες η το μακρυα απο εσας?????:lol::lol::lol::lol:.Η το καταπληκτικο βιντεακι???Μια βλακεια ειναι,σας το λεω,το live show ειναι πολυ χειροτερο.:evil::evil:

 

 

Ελα,ελα τωρα,κοριτσια,πολυ,μα πολυ θεωρια....Μα πολυ θεωρια λεμε!!!

 

Anyway,μπορειτε να λετε ο,τι (μα ο,τι) σας κατεβει για φονους,δημιους,κλπ,κλπ, ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ!!!

Παντα!

Γιατι,βλεπετε,αγαπητες συμφορουμιτισσες,αυτο το θεμα δεν αφορα μονο μικρα κοριτσια (και μεγαλα) που δεν προσεξανε κατα την αντισυλληψη (θυμαμαι και μια φιλεναδα μου που μου ανεφερε εγκυμοσυνες που προκυπτουν μετα απο βιασμο,αλλα αυτα δεν τα λεμε,απαπαπα).αλλα αφορα ολες τις περιπτωσεις διακοπης κυησης....

 

Ωραια η θεωρια που φανατικα υποστηριζα και εγω μεχρι που ετυχε...

 

 

Πειτε,την τυχη μου,ενα μακρυα απο εμας και ειστε κομπλε...Και μην πληγωνετε γυναικες για κατι που δεν εχετε ζησει και δεν γνωριζετε!!

Και σαφως δεν εννοω εμενα,εμενα απλα με θυμωνετε!

 

Ολα τα υπολοιπα ειναι ιστοριες για αγριους!

 

Αυτα!

 

 

Εν εξαλλω (τωρα τελευταια ως συνηθως)

 

Χριστιανα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Anyway,μπορειτε να λετε ο,τι (μα ο,τι) σας κατεβει για φονους,δημιους,κλπ,κλπ, ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ!!!

 

 

Χριστιανα, αυτες ειναι αποψεις, και εχεις δικιο πως αλλο η θεωρια, αλλο η πραξη. Εγω προσωπικα δεν μιλαω ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ...

Και ηρεμησε βρε! ;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη,δεν μιλας εκ του ασφαλους και λες τι??Φονοι,επιορκοι γιατροι και ιστοριες...

Δεν ξερω την ιστορια σου και δεν ειμαι αδιακριτη να μαθω...

Στο ξαναλεω ομως,το θεμα δεν αφορα μονο γυναικες που το πηραν αψηφιστα και δεν προσεξανε κατα την επαφη...

Που,να παρει και η αντισσυληψη δεν αρκει καμια φορα (αντε,να τα λεμε ολα,γιατι εδω...)

 

Το θεμα γενικευεται...

 

Και ειναι ωρες να ακουσω πως εγω που εμεινα τυχαια εγκυος στην κορη μου την πρωτη,επιδιωξαμε στους τρεις μηνες να μεινω στην δευτερη και παλι στους εξη (αν και δεν τα καταφεραμε αμεσως) στην τριτη,αλλα μετα αλλαξαμε γνωμη και λεμε,δεν βαριεσαι...Πως να περασουμε την ωρα μας...

 

Ταρα,μπορει να μην μιλανε,αλλα ειναι τοσες οι κοπελες που εχουν ερθει σε αυτη την θεση που αστα...

Και δεν ειναι για να τα ακουνε απο πανω.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρουνται οι γιατροι που εδωσαν κι εναν ορκο, αλλα τον ξεχνουν και γινονται δημιοι... Εξαιρουνται και οι γυναικες που χρησιμοποιουν την εκτρωση ως μεσο αντισυλληψης και κανουν τον ενα φονο πισω απο τον αλλον χωρις τυψεις και ενοχες...

 

Και φυσικα μην ξεχναμε, η εκτρωση δεν ειναι καταδικαστεα μονο για τα υγιη μωρα...

__________________

370561j949wtjthw.gif

 

 

αυτο ηταν παραθεση σου!!!

 

ΕΥΓΕ,ΤΑΡΑ,ΕΥΓΕ!!!

KEEP ON!!!!

 

ΓΙΑ ΠΕΣ,ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΙ'ΕΓΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Που μου τα γυριζεις "Δεν το παιζω εκ του ασφαλους"

 

Πολυ μαγκια,εκ του ανωνυμου!!!!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

για πολλα πραγματα δεν με αγγιζει η αποψη των αλλων ανθρωπων...

 

ενα απο τα πραγματα που εχω καθετη αποψη ειναι το δικαιωμα της γυναικας στο σωμα της, και η επιλογη της στο να φερει στον κοσμο ενα παιδι, υγιες ή οχι..

 

το δικαιωμα μου στην επιλογη, δεν καμπτεται ουτε απο βιντεος, ουτε απο τις γνωμες αλλων ανθρωπων

 

ειναι μια δυσκολη αποφαση, αλλα ειναι αποφαση ΜΟΥ..

ειναι η δικη μου ζωη..

 

μπορει να πει τη σκεψη του ο καθενας, ομως εγω παταω γερα στα ποδια μου, και δεν με κλονιζουν κουβεντες κανενος...

 

 

σωμα ΜΟΥ

αποφαση ΜΟΥ

επιλογη ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι,Φυς,εσενα δεν σε κλονιζουν...

Εγω ξερω ενα σεβαστο αριθμο γυναικων που ξερω πως αυτο το διαβαζουν...και δεν μιλανε...

Δεν εχουν ολοι τον χαρακτηρα σου και πολλοι ψαρωνουν....

 

Τους επιτρεπουμε,ετσι???

 

Οσοι δεν μασαμε,κοιταμε να μην τις κανουμε η οσο μπορουμε να τις βοηθησουμε να μην αισθανονται χειροτερα για την απωλεια τους!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Και εγώ αναγκάστηκα να διακόψω πέρυσι μία κύηση 5 μηνών όταν διασπίστωσα ότι το μωρό είχε πάρα πολλά προβήματα ( λυκόστομα, δισχιδη ράχη, 1 ρουθούνι, υδροκέφαλο κ.α)

Ήταν πολύ σκληρό αλλά δεν είχα επιλογή.

Ακόμα δεν έχω ξεπεράσει το σοκ.

Αν ερχόταν στο κόσμο ίσως να επιβίωνε για πολύ λίγο αλλά θα υποφέραμε όλοι και το μωρό.

Δεν ξέρω αν έκανα καλά ....

 

 

 

 

ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΘΕΣΗ.

 

ΓΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ (ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ,ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ).

 

Ε,τωρα να πω τα χαλια που εχουμε,θα με ακουσει κανεις???

 

 

ΜΠΑ!

__________________

image.php?type=sigpic&userid=16855&dateline=1256631601

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

christiana, δεν ξέρω αν ενοχλήθηκες και από δικό μου ποστ. Όμως η δική μου άποψη, όπως και άλλων ανθρώπων, είναι ότι το έμβρυο έχει δικαίωμα στη ζωή είτε είναι άρρωστο είτε όχι. Ελπίζω ότι έχω δικαίωμα να εκφράζω αυτή την άποψη, όπως άλλες κοπέλες υποστηρίζουν το δικαίωμα στην επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν, επίσης, καλύτερα να υπήρχε και άλλη επιλογή: να στηριχθεί μια γυναίκα στην απόφασή της να κρατήσει ένα άρρωστο παιδί, να πληροφορηθεί πώς μπορεί να αντιμετωπίσει την κατάσταση και ύστερα να επιλέξει.

Όταν έκανα μια παρόμοια εξέταση στο πρώτο παιδί, η γιατρός, χωρίς να με γνωρίζει, μου είπε:Θα βγουν τα αποτελέσματα και αν είναι ύποπτα θα προχωρήσουμε σε διακοπή.

Αυτή η προσέγγιση της μητέρας που αγωνιά δεν τιμά κανέναν. Ούτε την επιστημονική κοινότητα. Γιατί εγώ παρόλο που ζούμε σε ένα κ#λοκράτος, θα το κρατούσα το παιδί μου και θα αποφάσιζε ο Θεός πότε θα μου το πάρει. Αυτή όμως η πιθανότητα δεν πέρασε από το μυαλό της "γιατρού".

Link to comment
Share on other sites

Χριστιανα ......ααααααααααααααααα.........

ήρεμααααααααα......

(οχι οτι εχεις αδικο ....)

τα ειπαμε ο καθενας κουμαντο στο σωμα του ....

στις επιλογές του .....

στην ζωή του ....

 

δεν κρίνουμε

(κατσε μισο να γυαλίσω το φωτοστεφανο μου χρονιαρες μερες ... να κυκλοφορω πιο ανατα )χαχαχαχχα

 

ενα βιντεο ήταν μωρε κι αυτό κακογουστο ....ωχουυυυυυυυ.....

ΣΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΩ ΝΑ ΔΕΙς ΤΟ ΘΡΕΝΤ ΑΥΤΟ ΞΑΝΑ ...! ΟΚ ?χαχαχαχαχ

(παρε και κανενα τηλ να γκαρίξεις ρε αδεφε στο αυτι μου .... να χαρω ....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπίζω ότι έχω δικαίωμα να εκφράζω αυτή την άποψη, όπως άλλες κοπέλες υποστηρίζουν το δικαίωμα στην επιλογή.

 

Aκριβως αυτο. Αλλωστε υπαρχει το τοπικ για τη διακοπη κυησης, οπου δε νομιζω να ενοχλησα και να μπηκα να γραψω την αποψη μου. Την εγραψα εδω, που υποτιθεται οτι μπορουμε να την εκφρασουμε ελευθερα.

Και μαλλον παρανοησες κατι. Μιλησα για τις γυναικες που εχουν κανει τόσο πολλες εκτρωσεις, που μπορει να ξεχνουν τον αριθμο, δηλαδη γι αυτες που χρησιμοποιουν την εκτρωση ως μεσο αντισυλληψης. Δε μιλησα ουτε για τις γυναικες που βιαστηκαν, ουτε γι αυτες που εμειναν εγκυες σ΄έναν δυστυχισμενο γαμο, ουτε γι αυτες που παρα την αντισυλληψη, ετυχε, και δε μπορουσαν να το κρατησουν, ουτε γι αυτες που το μωρο ηταν πολυ αρρωστο... Δε νομιζω οτι διαφωνουμε λοιπον!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

christiana, δεν ξέρω αν ενοχλήθηκες και από δικό μου ποστ. Όμως η δική μου άποψη, όπως και άλλων ανθρώπων, είναι ότι το έμβρυο έχει δικαίωμα στη ζωή είτε είναι άρρωστο είτε όχι. Ελπίζω ότι έχω δικαίωμα να εκφράζω αυτή την άποψη, όπως άλλες κοπέλες υποστηρίζουν το δικαίωμα στην επιλογή.

 

exeis σκεφτει οτι το να φερεις ενα παιδι αρρωστο στο κοσμο(με ανιατες ασθενειες εννοω) ειναι μονο ταλαιπωρια για το παιδι?εχεις σκεφτει μηπως τελικα η επιλογη αυτη ειναι εγωιστικη?δε θελω να σε προσβαλω-οπως βλεπεις εχω κ εγω δικη μου αποψη.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

το να φέρω ένα παιδί με κάποια αναπηρία ή κάποια πολύ σοβαρή αρρώστια πες ότι το κάνεις.παλεύεις και τα καταφέρνεις...

 

αλλά το να φέρω ένα παιδί στον κόσμο και να ξέρω ότι μέσα σε λίγα χρόνια θα το χάσω, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.....

 

να σας ρωτήσω και το άλλο, φέρνεις στον κόσμο ένα παιδί με αναπηρία σοβαρή και εσύ φεύγεις από τη ζωή, αυτός ο άνθρωπος μετά ???????

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

το να φέρω ένα παιδί με κάποια αναπηρία ή κάποια πολύ σοβαρή αρρώστια πες ότι το κάνεις.παλεύεις και τα καταφέρνεις...

 

αλλά το να φέρω ένα παιδί στον κόσμο και να ξέρω ότι μέσα σε λίγα χρόνια θα το χάσω, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.....

 

να σας ρωτήσω και το άλλο, φέρνεις στον κόσμο ένα παιδί με αναπηρία σοβαρή και εσύ φεύγεις από τη ζωή, αυτός ο άνθρωπος μετά ???????

 

αυτος ο ανθρωπος μετα....εξαρταται απ την ηλικια που θα μεινει μονος....αν ειναι παιδι....δε ξερω πραγματικα τι γινεται...αν ειναι ενηλικας-εχει να κανει με τις αμυνες που εχει αναπτυξει...

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω κατι ασχετο αλλα σχετικο (διαβαστε το ανεκδοτο και θα καταλαβετε :roll:

 

"Μπαμπά! Μπαμπά! Στο κολέγιο, στο μάθημα της πληροφορικής, ζήτησαν να εξηγήσω μέχρι αύριο το πρωί την διαφορά μεταξύ των λέξεων "θεωρητικά" και "πραγματικά"...

 

 

- Πολύ καλά...Ρώτησε τη μάνα σου εάν θα κοιμόταν με έναν άλλον άνδρα για 1.000.000 ΕΥΡΩ.

- Το παιδί υπακούει:

- Μαμά....θα κοιμόσουν με άλλον άνδρα για 1.000.000 ΕΥΡΩ;

- Ωπωσδήποτε!

- Μπαμπά! Μπαμπά! Είπε, πως Ναί!!!

- Ωραία, τώρα πήγαινε και ρώτα την αδελφή σου...

- Μαρία...θα κοιμόσουν με έναν ανδρα για 1.000.000;

- Μά, Φυσικά!!!

- Μπαμπά! Μπαμπά! Επίσης, είπε το Ναί!!

- Εντάξει, ρώτα τώρα και τον μεγάλο σου αδελφό...

- Πασχάλη, θα κοιμόσουν με έναν άνδρα για 1..000.000 ΕΥΡΩ;

- Και βέβαια, Ναί!!!

- Μπαμπά! Μπαμπά! Επίσης είπε το, Ναί!!!

- Βλέπεις;

- Θεωρητικά στο σπίτι έχουμε 3.000.000 ΕΥΡΩ, στην πραγματικότητα όμως στο σπίτι έχουμε μόνον 2 π......ανες και ένα φουστη...

 

Ο νοων νοειτο

 

christiana08 τον προγεννητικο ελεγχο οσες τον κανουμε τον κανουμε γιατι στην θεση σου θα καναμε ακριβως το ιδιο. Αλλοιως δεν θα τον καναμε .

 

Δεν εχω καταλαβει γιατι ενα θεμα ενημερωσης εχει γινει μεσο να κρινουν και να βγαζουν τον θυμο τους καποιοι σχετικα με την εκτρωση. Δεν καταλαβαινετε οτι ετσι κανετε ζημια?

 

To θεμα δεν ειναι να κρινεις . Το θεμα ειναι να μαθεις και να μεταδωσεις στα παιδια σου τροπους να αποφυγουν αυτη την κατασταση (και εννοειτε δεν αναφερομαι σε περιπτωση που εχει προβλημα το εμβρυο γιατι εκει δεν εχεις καν κανει μια απροσεξια).

 

Μπορειτε να ξεκολησετε λιγο και να αφησετε να μαθουν οι νεοι 5-10 πραγματα και οι γονεις να μπορεσουν να στηριξουν καποιες καταστασεις που παλια ηταν ταμπου?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

το να φέρω ένα παιδί με κάποια αναπηρία ή κάποια πολύ σοβαρή αρρώστια πες ότι το κάνεις.παλεύεις και τα καταφέρνεις...

 

αλλά το να φέρω ένα παιδί στον κόσμο και να ξέρω ότι μέσα σε λίγα χρόνια θα το χάσω, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.....

 

να σας ρωτήσω και το άλλο, φέρνεις στον κόσμο ένα παιδί με αναπηρία σοβαρή και εσύ φεύγεις από τη ζωή, αυτός ο άνθρωπος μετά ???????

 

Πριν από λίγα χρόνια, ενώ ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδί πήρα τηλέφωνο στη γιορτή της μια γνωστή μου, για να της ευχηθώ. Την άκουσα κάπως στενοχωρημένη. Με τα πολλά μου εκμυστηρεύτηκε ότι έχει κατασκάσει, για το εξής περιστατικό: μιας συναδέλφου της το κοριτσάκι, τριών ετών πήγε με το μπαμπά του στο ζαχαροπλαστείο, για να παραγγείλουν την τούρτα για τα γενέθλιά της. Η υπάλληλος για να το ευχαριστήσει, καθώς ήταν πολύ χαριτωμένο, του έδωσε ένα σοκολατάκι. Το παιδάκι ευχαρίστησε και το έβαλε στο στόμα. Δευτερόλεπτα μετά μελάνιασε. Του είχε σταθεί στο λαιμό. Πανικόβλητος ο μπαμπάς, προσπάθησε να του το βγάλει, ενώ στο μεταξύ κάλεσαν ασθενοφόρο. Το παιδί φάνηκε να φτύνει ένα κομμάτι. Όμως δυστυχώς δεν βγήκε όλο, ένα άλλο κομμάτι είχε σφηνωθεί στο λαιμό του. Όταν τελικά αποκατέστησαν την αναπνοή, η ζημιά είχε ήδη γίνει... Τώρα το κοριτσάκι είναι έντεκα χρονών. Απαιτεί τη φροντίδα ενός βρέφους: τάισμα, άλλαγμα, τα πάντα... Η μαμά του έχει εγκαταλείψει τη δουλειά της για να το φροντίζει. ΄

 

Δεν κάνω την έξυπνη, δεν έχω καμία εύκολη απάντηση, αλλά θα έλεγε κανείς ελαφρά τη καρδία, ότι η καλύτερη λύση γι' αυτό το παιδί είναι ο θάνατος; Υπάρχει ουσιαστική διαφορά με ένα έμβρυο με προδιαγεγραμμένο παρόμοιο μέλλον; Πού μπαίνουν τα όρια;

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις δυστυχώς μπορεί να τύχει στον καθένα...

αλλά και να το φέρεις στον κόσμο με προδιαγεγραμένο μέλλον....?

και πάλι δεν είμαι σίγουρη, μιλάω εκ του ασφαλούς

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ορια μπαινουν στο οτι αν το ηξερες δεν θα του εδινες το σοκολατακι.

 

Μπορεις ελαφρα την καρδια να φερεις ενα παιδι στον κοσμο το οποιο για μια ζωη θα περασει εναν αγωνα για να ζησει με ελαχιστες χαρες?

Θα γνωρισει τον χλεβασμο, την αναγκη σου να κανει το παραμικρο, την μοναξια και την αγαπη μονο απο αυτους που γνωριζουν τι θησαυρος ειναι?

Και οταν εσυ φυγεις απο την ζωη αυτο θα μεινει που?

Στα χερια μιας ανικανης κρατικης μηχανης να αγαπησει και να φροντισει ενα παιδι οπως του αξιζει?

 

Προσωπικα μου εχει τυχει με ενηλικη η οποια το βιωσε σαν εξελιξη της ασθενειας πριν καταληξει και ποναει πολυ. Ποναει να το ζεις και να μην μπορεις να κανεις κατι. Ποναει να βλεπεις ποσο αγωνα δινει για να κανει αυτα που υπολοιποι θεωρουμε τοσο φυσικα και τοσο σιγουρα και να νοιωθεις τυψεις που εσυ μπορεις ενω εκεινη οχι.

 

Και ναι αν ηξερα οτι το παιδι μου θα ζησει αυτο απο την αρχη της ζωης του δεν θα το εφερνα στον κοσμο. Οχι γιατι δεν θα το αγαπουσα, ουτε γιατι δεν θα το ηθελα. Γιατι ισως ειμαι αδυναμη εγω αλλα δεν μπορω να το αντεξω. Και ευχομαι ειλικρινα Χριστε μου να μην το ζησω ποτε μου (γιατι σιγουρα κανεις δεν ξερει τι του ξημερωνει).

 

Αχχχχχχ :oops::oops::oops::oops: συγνωμη για οσους το ζουν..... και ευχομαι να καταλαβουν αυτα που λεω με τον τροπο που τα λεω...... ειναι τοσο λεπτα και τοσο διαφορετικα τα το ξερω απο πριν και το μου ετυχε?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

an iksera oti to paidi mou tha ta pernage ola afta epoudeni de tha epelega na to fero sto kosmo-milao ek tou asfalous k ego.to peristatiko pou anaferthike sigoura mporei na simvei sto kathena...to pos o kathenas mporei i de mporei na to antimetopisei einai ena megalo thema pou xoraei terastia sizitisi.prosopika de tha antexa na do to paidi mou na ipoferei etsi...edo ti vlepo na ipoferei apo ta sinithismena-dontia, stomaxika k pragmatika de ksero ti na kano otan ola osa dokimazo apotigxanoun.gia mena i mera pia den exei 24 ores-exei 25,26, 27...30 analoga me to ti simvainei sto paidi.k ta oria mou mallon de ta exo mathei akoma.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Ναι,Φυς,εσενα δεν σε κλονιζουν...

Εγω ξερω ενα σεβαστο αριθμο γυναικων που ξερω πως αυτο το διαβαζουν...και δεν μιλανε...

Δεν εχουν ολοι τον χαρακτηρα σου και πολλοι ψαρωνουν....

 

Τους επιτρεπουμε,ετσι???

 

Οσοι δεν μασαμε,κοιταμε να μην τις κανουμε η οσο μπορουμε να τις βοηθησουμε να μην αισθανονται χειροτερα για την απωλεια τους!

 

Θα συμφωνησω κι εγω με τη φιλη Χριστιαννα.. Αναγκαστηκα κι εγω να κανω διακοπη κυησεως στον 5ο μηνα τον περασμενο Ιουλιο και μονο εγω ξερω το πως ενιωσα για αυτη την πραξη, αλλα δε θα επαιρνα το ρισκο να φερω στον κοσμο ενα παιδι που απο τη στιγμη που θα αντικρυζε το φως θα επρεπε να ταλαιπωρειται :confused::confused::confused:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...