Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο γιος μου αποφάσισε να μείνει με τον πατέρα του


Recommended Posts

Χώρισα πριν 8 χρόνια με δύο παιδιά τότε 3 και 6 χρόνων κατάφερα να σταθώ μόνη μου με ένα σωρό χρέη που είχε δημιουργήσει ο πατέρας και πολλά δικαστήρια για επιμέλεια διατροφή διαζύγιο. Τα 8 αυτά χρόνια ο πατέρας ήταν αδιάφορος οικονομικά ως προς τα παιδιά το πρόγραμμα επικοινωνίας δεν το τηρούσε... τα σκ τα είχε πάντα στο "περίμενε" (αγόρια). Πριν 4 χρόνια γνώρισα έναν Ανθρωπο-Συντροφο και αποφασίσαμε να μείνει μαζί μας...με τα παιδιά μου τα πήγαινε πάντα πολύ καλά τα βοηθούσε στα μαθήματα κάναμε τις εκδρομές μας τους έχει σταθεί πιο καλά κι από πατέρας. Μόλις ο πρώην σύζυγος έμαθε για τη συγκατοίκηση αυτή άρχισε να προσεγγίζει τα παιδιά και να τηρεί το πρόγραμμα επικοινωνίας συνεχίζοντας βέβαια να μη βοηθά οικονομικά. Είχε προκαλέσει και συγκρούσεις μπροστά στα παιδιά με τον σύντροφό μου...φέτος μου ζήτησε ο 14χρονος γιος μου να μείνει με τον πατέρα του το καλοκαίρι (σε κοντινό χωριό)δεν το αρνήθηκα παρόλο που ξέρω ότι του δίνει απεριόριστη ελευθερία,του έδειξα εμπιστοσύνη και με την προϋπόθεση ότι όταν ανοίξουν τα σχολεία θα επιστρέψει στο σπίτι και συμφώνησε.Παραμονες του άνοιγμα των σχολείων μου ανακοινώνουν πατέρας και γιος ότι δε θα γυρίσει σπίτι κ ότι θέλει ο μικρός να μείνει με τον πατέρα του μόνιμα.Ο δε πατέρας με απείλησε ότι αν δε δώσω την επιμέλεια με μια υπογραφή θα με πάει δικαστικά. Εντωμεταξύ ο γιος μου έχει δυσλεξία και οριακά περνάει την τάξη με τη βοήθεια τη δική μου κ των καθηγητών που του βάζω κατάφερε να μη μείνει σε κανένα μάθημα της β Γυμνασίου.Απο τις 10/9 που ανακοίνωσε ότι θέλει να μείνει με τον πατέρα του έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου. Φοβάμαι για κείνον γιατί έχει πλήρη ελευθερία εκεί γιατί δε θα τα καταφέρει στα μαθήματα και θα χάσει τη χρονιά μετά από τόσο αγώνα... φοβάμαι ότι θα πάρει στραβό δρόμο.Αυτο που μου λένε όλοι και τηρώ είναι να έχω καλή επικοινωνία μαζί του...όμως δε θέλει να μένει εδώ καθόλου ούτε μια νύχτα και πάντα όταν τον παίρνω τηλέφωνο ακούω τον πατέρα από δίπλα να του λέει τι να πει... φοβάμαι ότι τον στρέφει εναντίον μου...έχει ζήσει κανείς σας παρόμοια κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 9/16/2023 at 3:17 PM, Sokala said:

Χώρισα πριν 8 χρόνια με δύο παιδιά τότε 3 και 6 χρόνων κατάφερα να σταθώ μόνη μου με ένα σωρό χρέη που είχε δημιουργήσει ο πατέρας και πολλά δικαστήρια για επιμέλεια διατροφή διαζύγιο. Τα 8 αυτά χρόνια ο πατέρας ήταν αδιάφορος οικονομικά ως προς τα παιδιά το πρόγραμμα επικοινωνίας δεν το τηρούσε... τα σκ τα είχε πάντα στο "περίμενε" (αγόρια). Πριν 4 χρόνια γνώρισα έναν Ανθρωπο-Συντροφο και αποφασίσαμε να μείνει μαζί μας...με τα παιδιά μου τα πήγαινε πάντα πολύ καλά τα βοηθούσε στα μαθήματα κάναμε τις εκδρομές μας τους έχει σταθεί πιο καλά κι από πατέρας. Μόλις ο πρώην σύζυγος έμαθε για τη συγκατοίκηση αυτή άρχισε να προσεγγίζει τα παιδιά και να τηρεί το πρόγραμμα επικοινωνίας συνεχίζοντας βέβαια να μη βοηθά οικονομικά. Είχε προκαλέσει και συγκρούσεις μπροστά στα παιδιά με τον σύντροφό μου...φέτος μου ζήτησε ο 14χρονος γιος μου να μείνει με τον πατέρα του το καλοκαίρι (σε κοντινό χωριό)δεν το αρνήθηκα παρόλο που ξέρω ότι του δίνει απεριόριστη ελευθερία,του έδειξα εμπιστοσύνη και με την προϋπόθεση ότι όταν ανοίξουν τα σχολεία θα επιστρέψει στο σπίτι και συμφώνησε.Παραμονες του άνοιγμα των σχολείων μου ανακοινώνουν πατέρας και γιος ότι δε θα γυρίσει σπίτι κ ότι θέλει ο μικρός να μείνει με τον πατέρα του μόνιμα.Ο δε πατέρας με απείλησε ότι αν δε δώσω την επιμέλεια με μια υπογραφή θα με πάει δικαστικά. Εντωμεταξύ ο γιος μου έχει δυσλεξία και οριακά περνάει την τάξη με τη βοήθεια τη δική μου κ των καθηγητών που του βάζω κατάφερε να μη μείνει σε κανένα μάθημα της β Γυμνασίου.Απο τις 10/9 που ανακοίνωσε ότι θέλει να μείνει με τον πατέρα του έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου. Φοβάμαι για κείνον γιατί έχει πλήρη ελευθερία εκεί γιατί δε θα τα καταφέρει στα μαθήματα και θα χάσει τη χρονιά μετά από τόσο αγώνα... φοβάμαι ότι θα πάρει στραβό δρόμο.Αυτο που μου λένε όλοι και τηρώ είναι να έχω καλή επικοινωνία μαζί του...όμως δε θέλει να μένει εδώ καθόλου ούτε μια νύχτα και πάντα όταν τον παίρνω τηλέφωνο ακούω τον πατέρα από δίπλα να του λέει τι να πει... φοβάμαι ότι τον στρέφει εναντίον μου...έχει ζήσει κανείς σας παρόμοια κατάσταση;

Λυπάμαι πολύ που το περνάς αυτό και έχεις δίκιο . Ο πρώην τί εννοεί θα σε πάει δικαστικά?? Να πάρει την επιμέλεια? Δεν πρόκειται να του τη δώσει κανείς. Το πολύ συνεπιμέλεια, που και γι' αυτό αμφιβάλω αν δεν τηρούσε τα βασικά. Είχε βγει απόφαση να δίνει κάποια χρήματα και δεν το τηρούσε? Είχες κάνει καταγγελία γι'αυτό? Κάποιοι μπορεί να σου πουν να κάνεις υπομονή, ότι πέρασε καλά το καλοκαίρι και τώρα θέλει να μείνει κι άλλο και μπορεί να ξαναγυρίσει, αλλά εγώ θα σου πω να προσπαθήσεις να τον φέρεις πίσω. Αν του προτείνεις να μένει καθημερινές στο σπίτι και ΣΚ στον πατέρα του? Ο νέος σύντροφος τώρα ξεκίνησε να μένει μαζί σας? Μήπως αυτό τον ενοχλεί? Αν είναι αυτό μήπως τον απομακρύνεις ( το σύντροφο) για κάποιο διάστημα, όσο χρειαστεί. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σας και όλα σωστά...εδώ και δύο χρόνια μας παρακολουθεί η κοινωνική υπηρεσία μέσω εισαγγελικής παραγγελίας... γιατί ο πρώην έχει δημιουργήσει πολλά επεισόδια χρησιμοποιώντας τα παιδιά. Έτσι η κοινωνική υπηρεσία ενημερωσε πριν μία βδομάδα ακριβώς για την εξέλιξη και είναι αρνητική στη μετακόμιση του παιδιού. Περιμένουμε την απόφαση της εισαγγελίας ανηλίκων.Εγω εντωμεταξύ δεν κάνω τίποτα άλλο παρά να του μιλάω όπως είπατε για τις επιπτώσεις αυτής της απόφασης και είμαι θετική σε ότι χρειαστεί προκειμένου να μην αφήσει τη χρονιά να χαθεί 

Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2023 at 6:04 ΜΜ, Yovanna είπε:

Λυπάμαι πολύ που το περνάς αυτό και έχεις δίκιο . Ο πρώην τί εννοεί θα σε πάει δικαστικά?? Να πάρει την επιμέλεια? Δεν πρόκειται να του τη δώσει κανείς. Το πολύ συνεπιμέλεια, που και γι' αυτό αμφιβάλω αν δεν τηρούσε τα βασικά. Είχε βγει απόφαση να δίνει κάποια χρήματα και δεν το τηρούσε? Είχες κάνει καταγγελία γι'αυτό? Κάποιοι μπορεί να σου πουν να κάνεις υπομονή, ότι πέρασε καλά το καλοκαίρι και τώρα θέλει να μείνει κι άλλο και μπορεί να ξαναγυρίσει, αλλά εγώ θα σου πω να προσπαθήσεις να τον φέρεις πίσω. Αν του προτείνεις να μένει καθημερινές στο σπίτι και ΣΚ στον πατέρα του? Ο νέος σύντροφος τώρα ξεκίνησε να μένει μαζί σας? Μήπως αυτό τον ενοχλεί? Αν είναι αυτό μήπως τον απομακρύνεις ( το σύντροφο) για κάποιο διάστημα, όσο χρειαστεί. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κάνει στα 8 αυτά χρόνια πάνω από 15 μηνύσεις για διατροφή και έχει δικαστικές αποφάσεις εις βάρος του. Ο σύντροφός μου μένει μαζί μας εδώ και 5 χρόνια απλά ο πρώην προσπαθεί τόσο καιρό να τα στρέψει εναντίον του με διάφορους τρόπους.Φυσικα και του πρότεινα να μείνει μαζί μου να τον βοηθήσω να βγάλει τη γ γυμνασίου και να τον πηγαινω εγώ να βλέπει τον πατέρα του κ τους φίλους του οπότε θέλει...πάνω που το σκεφτόταν και τον είδα διαλλακτικο επεμβαίνει ο πατέρας διώχνει τους καθηγητές που έχουμε κλείσει τα ιδιαίτερα και του λέει ότι θα του βρει άλλους καλύτερους ...το πρόγραμμα του παιδιού έχει γίνει άνω κάτω... περιμένω την απόφαση της εισαγγελίας ανηλίκων...ήδη έχει περάσει μια βδομάδα από την έκθεση της κοινωνικής υπηρεσίας η οποία συστήνει να μην μετακομίσει το παιδί στη φάση αυτη

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, vtgian είπε:

O γιος σου είναι 14 ετών, αρκετά μεγάλος για να κάνεις μια ειλικρινή συζήτηση μαζί του και παράλληλα σε ηλικία "δύσκολη" λόγω εφηβείας και ακόμα χειρότερα με την έναρξη της σχολικής χρονιά που πάντα φέρνει αντίδραση και γκρίνια.

Θα σου πρότεινα να τον προσεγγίσεις μόνη σου (χωρίς το νέο σύντροφο), να μιλήσετε για όλα τα δεδομένα, με μεγάλη προσπάθεια από την πλευρά σου να μην κατηγορήσεις καθόλου την άλλη πλευρά (όσα δίκια και αν έχεις). Λογικά έχεις κάποια δικαστική απόφαση που λέει ότι έχεις εσύ την επιμέλεια του. Εξήγησε του ότι αυτό από μόνο του είναι νομική δέσμευση και ότι ο νόμος είναι αυτός που ορίζει τι πρέπει να γίνεται και τι όχι, όπως συμβαίνει και με τη διατροφή. Το παιδί γνωρίζει ότι ο πατέρας του δεν έδινε χρήματα; Ότι αν του συμβεί το οτιδήποτε, θα τρέχουν εσένα και όχι τον πατέρα του; Εξήγησε του ότι παρόλα αυτά, είσαι ανοιχτή να συζητήσετε τι σημαίνει να αλλάξει κάτι τέτοιο και ότι εφόσον το επιθυμεί αυτό, δε γίνεται άμεσα, πρέπει να γίνει με νομική οδό για να προστατευτεί ο ίδιος. Μέχρι τότε όμως πρέπει να διατηρηθεί η απόφαση του δικαστηρίου. Ρώτα τον τι χρειάζεται για να είναι εντάξει να μένει μαζί σου αυτό το διάστημα. Δείξε του ότι καταλαβαίνεις πόσο του αρέσει η ελευθερία που νιώθει ότι έχει τώρα και προσπάθησε να του εξηγήσεις ότι αυτό είναι εφήμερο και λόγω εποχής. Πες του για το πόσο ανησυχείς για το σχολείο αν δεν έχει την υποστήριξη που είχε και για το αν έχει σκεφτεί τι σημαίνει το ενδεχόμενο να χάσει τη χρονιά του. Όχι όμως σε στυλ "θα δεις τι θα πάθεις" αλλά σαν δικό σου προβληματισμό. Ωστόσο, θα πρέπει να δείξεις πυγμή και να είσαι απόλυτη ότι το ενδεχόμενο μετακόμισης αυτή τη στιγμή δεν παίζει αν δεν γίνει νομικά. Και άσε τον πρώην να λέει.

Παράλληλα προσπάθησε να δεις τα πράγματα "ψυχρά" και προετοιμάσου νομικά. Κράτα αποδείξεις για όλα, για όλες τις χαμένες επικοινωνίες και τη μη καταβολή διατροφής. 

Ξέχασα να σας πω ότι το παιδί έχει πάει ήδη στον πατέρα ο οποίος τον ενθαρρύνει να μείνει σε κείνον και να αλλάξει και σχολείο 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητή φίλη,

 

Με συγκίνησε η ιστορία σου γιατί είμαι και εγώ χωρισμένη με 2 παιδιά (13χρ. και 10χρ. πλέον). Εχω βέβαια αρκετά καλή επικοινωνία με τον πρώην άντρα μου γιατί χωρισμένοι δείχνουμε μεγαλύτερη σύμπνοια απ'όταν ήμασταν παντρεμένοι, ευτυχώς η αγάπη μας για τα παιδιά μας αποδείχθηκε μεγαλύτερη από τον εγωισμό μας.

 

Εύχομαι να είχατε καλή εξέλιξη με τον γιό σου και επίσης εύχομαι να ξεκολλήσει το μυαλό του πρώην σου και να καταλάβει ποιο είναι το καλό του παιδιού. Μου κάνει εντύπωση ότι φέρεται τόσο ανεύθυνα και ανώριμα αν και γνωρίζω και άλλη παρόμοια περίπτωση. 

 

Παρακαλώ πες μας τι έγινε γιατί η ιστορία σου θα βοηθήσει και άλλους γονείς να αισθανθούν λιγότερο μόνοι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...