Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts


Διαφημίσεις


doraki ευχαριστώ. ;)βθελω να πιστευω και δεν θα μας αφηνουνε ετσι.:cry: εγω δεν δουλεψα με ΙΚΑ, αλλα με ασφαλιζι ο συζυγος μου. μιπος ξερετε σε ποσο καιρο σου δινει αφτα τα λεφτα?

με το που καταθέτεις τα χαρτιά της γέννας δηλώνεται και το παιδί αμέσως τα παίρνετε,ΑΛΛΑθα σου πρότεινα να κάνεις μία ερώτηση έστω τηλεφωνικά στο τμήμα παροχών του ΙΚΑ της περιοχής σου δηλαδή όπου ανήκετε γιατί τελευταία το έχουν αλλάξει το σύστημα και πληρώνουν με τραπεζικό λογαριασμό στο ονομά σου.Είναι καλύτερα να ρωτήσεις πρώτα μην περιμένεις τελευταία στιγμή γιατί τις πληρωμές τους τις κάνουν κάθε 1η και 15η του μήνα χωρίς να είναι απόλυτες οι ημερομηνίες.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που γεννησα στο Αλεξανδρας το εχω ξαναγραψει ηταν ολα αψογα και εμεινα μηνες μεσα σε δικλινο λεφτα δεν εδωσα πολλα παρα μονο στον γιατρο 1300 για καισαρικη και 150 σε αναισθησιολογο που ηθελα και τα εδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους; ;)marchalina πιστευω να ειναι η σωστη επιλογη. Τι μπορείτε να μου πείτε για τους νοσηλευτές? σε βοηθήσουν? σου δείχνει τι γίνεται με το γάλα τις πρώτες ημέρες? με το μωρό τι γίνεται, τον έχεις πάντα μαζί σου, ή τον φέρνει μόνο να φάει? τι λεφτα πάει να τονς δώσει τους νοσηλευτές (o σύζυγος) και πότε, πριν ή μετά? ποσες ειμαστε σε ενα δωματιο, μετα τι γεννα?:?:doraki που κανουμε την ληξιαρχική πράξη εδω στην Αθηνα?:oops:

"Ο Θεός με βοήθησε να κρατήσω το μωρό μου στην αγκαλιά!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ όλους; ;)marchalina πιστευω να ειναι η σωστη επιλογη. Τι μπορείτε να μου πείτε για τους νοσηλευτές? σε βοηθήσουν? σου δείχνει τι γίνεται με το γάλα τις πρώτες ημέρες? με το μωρό τι γίνεται, τον έχεις πάντα μαζί σου, ή τον φέρνει μόνο να φάει? τι λεφτα πάει να τονς δώσει τους νοσηλευτές (o σύζυγος) και πότε, πριν ή μετά? ποσες ειμαστε σε ενα δωματιο, μετα τι γεννα?:?:doraki που κανουμε την ληξιαρχική πράξη εδω στην Αθηνα?:oops:

Στο Ελεμα το αλεξανδρα και το Αρεταιειο το μωρο θα το εχεις διπλα σου

Θα το ππαιρνουν λιγακι το πρωι για εξετασεις και για μπανακι και μετα θα το εχεις εσυ Αν ομως το πρωτο βραδυ δεν εχεις κανεαν μαζι σου και πονας πολυ (επιτρεπονται νομιζω μονο γυναικες συνοδοι) μπορεις να ζητησεις βοηθεια

Δεν εισαι υποχρεωμενη να δωβσεις λεφτα σε κανεναν Αν ομως δεις οτι δεν ενδιαφερεται κανενας να σε βοηθησει με το θηλασμο ας δωσει ο αντρας σου ενα εικοσαρικο σε καποια μαια Πες στον αντρα σου να παρει ενα κουτι γλυκα να τους κερασει

Στα νοσοκομεια που σου ειπα τη ληξιαρχικη πραξη την κανει στο Μοναστηρακι (θα σας πουνε εκει να μην αγχωνεσαι)

Αγορασε πανες ακρατειας TENA τις τεραστιες και ενα πακετο πανες για νεογεννητο ενα μπουκλαλακι καθαρο οινοπνευμα και κρεμα για συγκαμα να εχεις μαζι σου και μωρομαντηλα

Θα σου πουν τα κοριτσια τι χαρτια πρεπει να εχεις μαζι σου (αν δεν σου ειπαν ηδη) γιατι εγω δεν θυμαμαι καθολου

Με το καλο!!!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

...γεννησα στο Αλεξανδρας...

...εδωσα στον γιατρο 1300 για καισαρικη και 150 σε αναισθησιολογο...

 

Τα ίδια θα έδινες κι αν πήγαινες σε Ιδιωτική Κλινική.

 

Γιατί τους κακομαθαίνεις και πληρώνεις χρήματα σε Δημόσιο Νοσοκομείο; :evil:

 

Το ξέρεις πως η διαφθορά/δωροδοκία απαγορεύεται;

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα τέτοια εκμετάλλευση μας τα παίρνουν μαύρα στα δημόσια.ευτυχώς θα γέννησω στο Ρέα και το ΙΚΑ θα δώσει τα 1000 πίσω.και ο γιατρός μου θα πάρει αμοιβη 1200 όχι 1300 και πάνω όπως αλλοι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.θελω πολυ να κανω δευτερο παιδακι αλλα δυστυχωσ λογω οικονομικων το καθυστερουμε.εχω αποφασισει να αλλαξω γιατρο και να βρω καποιον σε δημοσιο νοσοσκομειο.εχω ακουσει για τον γιαλελη στο ελενα.τον γνωριζει καποια απο εσασ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα γεννήσω στο Έλενα. Ξέρει κάποια να μου πει τι προσφέρει το μαιευτήριο στο νεογέννητο μωράκι; Πρέπει δηλαδή εγώ να κουβαλήσω πάνες, φορμάκια κλπ ή το μαιευτήριο τα δίνει;

Link to comment
Share on other sites

Θα γεννήσω στο Έλενα. Ξέρει κάποια να μου πει τι προσφέρει το μαιευτήριο στο νεογέννητο μωράκι; Πρέπει δηλαδή εγώ να κουβαλήσω πάνες, φορμάκια κλπ ή το μαιευτήριο τα δίνει;

 

Το Έλενα δίνει πάνες (και καλή μάρκα, όχι φθηνές!) και επίσης ντύνουν το μωρό με ένα δικό τους ρομπάκι (εμένα με είχε βολέψει πολύ αυτό και παρόλο που είχα μαζί μου φορμάκια δεν τα χρησιμοποίησα). Εννοείται δίνουν σεντονάκια και πάνα για το μωρό και φυσικά του αλλάζουν το ρομπάκι κάθε μέρα. Σου δίνουν και σερβιέτες και εσώρουχα μιας χρήσεως. Μόνο πετσέτες για σένα δεν δίνουν. Για το μωρό θα χρειαστείς μόνο τα ρούχα του για την έξοδο από το μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Για την κοπελα που ρωτησε ο γιατρος μου ηταν και στο Ιασω και δεν με αφησε να παω γιατι ειχα κυηση υψηλου κινδυνου και αν συνεβαινε κατι που συνεβη θα πεθαινα εκει η στο ασθενοφορο που θα με εδιωχναν για το Αλεξανδρας. Τα σοβαρα περιστατικα δεν τα αναλαμβανουν στα ιδιωτικα.

 

Γιαυτο πηγα εκει στο Αλεξανδρας και οταν χρειαστηκα εντατικη στον 7ο μηνα μου σωσαν την ζωη. Εγω δεν ειχα την πολυτελεια να εχω κυηση που θα εβγαινε σωστη σε ξενοδοχειο. Αυτα ελπιζω να σου ελυσα την απορια γιατι δεν πηγα σε ξενοδοχειο νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και γω περιμένω το πρωτο μου παιδάκι κι εχω αυτο το δίλημμα αν και θα προτιμούσα νοσοκομείο (και συγκεκριμένα το Παπαγεωργίου). Συμπτωματικά ο γιατρός μου εκτός από δυο κλινικές (Διαβαλκανικό και Γενική) είναι και στο Παπαγεωργίου αλλά μου είπε πως στο νοσοκομείο μπορώ να πάω μόνο αν εφημερεύει....Αν και είναι νωρίς ακόμα σκεφτόμουν να συζητήσω μαζί του το ενδεχόμενο να γεννήσω με πρόκληση για να πάω σίγουρα στο νοσοκομείο ή μήπως αργότερα βρω και κάποιον που να είναι στο Ιπποκράτειο για να καλύψω και τις δύο πιθανότητες.Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι δε θέλω να ξεγεννήσω με το γιατρό της εφημερίας.Πιστεύω ότι καλό θα είναι να υπάρχει μια επαφή πιο μπροστά. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, αν και η 2η εκδοχή μου φαίνεται λίγο τραβηγμένη.Και φοβάμαι μήπως στραβώσει κι ο γιατρός μου

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ στην αναζήτηση ενός καλού γυναικολόγου κ ενός καλού δήμόσιου νοσοκομείου!¨Εχω ακούσει κ απο δω αλλά κ απο γνωστές για πχ τον κ Χασιάκο κ τον κ Χρέλια!Η ερωτησή μου είναι η εξής οταν πηγαίνεις σε δημόσιο νοσοκομείο για να γεννήσεις η αμοιβή του γιατρού που περίπου κυμαίνεται?Ξέρετε μήπως κ για τους συγκεκριμμένους?Αν θέλετε στείλτε μου έστω ένα πμ,όποια κοπέλα γνωρίζει κάτι,χωρίς να θέλω να εκθέσω κανέναν!Ευχαριστώωωωω:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να "πεινάσουν" τα ιδιωτικά να ρίξουν τις τιμές τους.

 

Πεστα χρυσοστομη! Εχουνε σηκωσει μπαιρακι και βαζουν κατι τιμες...που αναφεροντε ηθελα να ηξερα; Ασε που πριν 3 μηνες πηγα σε 2 ιδιωτικα για επισκεψη,μια στο ιασω και μια στο λητω και επαθα ψιχοπλακωμα στο δωματιο!

εγω προσωπικα γεννησα πριν εναμιση μηνα στο ελενα ημουν σε μονοκλινο στα λουξ που ηταν και χλιδα και πληρωσα συνολο γιατρο και νοσοκομειο 1300ευρω!!!!!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Πεστα χρυσοστομη! Εχουνε σηκωσει μπαιρακι και βαζουν κατι τιμες...που αναφεροντε ηθελα να ηξερα; Ασε που πριν 3 μηνες πηγα σε 2 ιδιωτικα για επισκεψη,μια στο ιασω και μια στο λητω και επαθα ψιχοπλακωμα στο δωματιο!

εγω προσωπικα γεννησα πριν εναμιση μηνα στο ελενα ημουν σε μονοκλινο στα λουξ που ηταν και χλιδα και πληρωσα συνολο γιατρο και νοσοκομειο 1300ευρω!!!!!

 

να πεινασουν,,να πεινασουν,,κι εγω παντα αναρωτιομουν σε ποιον απευθυνονται? σε οσους εχουν καποια ιδιωτικα ασφαλεια να μου πεις....κι αυτο το εξοδο καθε χρονο, καθε χρονο,,,υπερβολικα μου γαινονται ολα αυτα

 

κι εγω στο ελενα εχω πειστει οτι θα παω για το δευτερο

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως ας τα να πάνε η κατάσταση....λες κ είμαστε πλούσιοι!Κ εμείς δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα αλλά απ'την άλλη μου κακοφαίνεται να δώσουμε χρήματα τζάμπα για κάποιο ιδιωτικό.¨Ασε που όταν έρθει το μωρό θα εχει κ αυτό απο μονο του αρκετά έξοδα κ προτιμώ να τα δώσουμε γι'αυτό!Γι'αυτό θέλω να μάθω στα δημόσια που περίπου κυμαλινονται οι αμοιβές,νοσοκομείο-γιατρός!Για τους γιατρούς που ρώτησα παραπάνω ξερει κανείς τπτ παραπάνω???Ευχαριστωωωω

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε κορίτσια ποιος σας είπε ότι στα δημόσια νοσοκομεία πρέπει να πληρώσεις τον γιατρό?Εγώ πριν 3 χρόνια σχεδόν γέννησα την κόρη μου στο δημόσιο νοσοκομείο Σερρών και πλήρωσα μόνο το νοσοκομείο γύρο στα 300? και τώρα με το καλό την μπέμπα μου εκεί θα την γέννησω ο γιατρός μου δεν μου ζήτησε χρήματα!Νομίζω πως εμείς τους έχουμε μάθει έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα πμ μπουρμπουληθρα.πάντως λάθος αυτα που φημολογουνται για τα ιδιωτικά όχι σε όλα εννοώ.και εγω ιδ υπάλληλος είμαι με ΙΚΑ αλλα όχι να πάω σε δημόσιο να πληρώσω το γιατρο 1500 και 1800 πυ ζητάνε αμοιβές και κάποιο ελάχιστο πόσο στο δημόσιο για το δωμάτιο.επέλεξα το Λητω με 1500 και επιστροφή τα 1070 με ακριβεία απο το ΙΚΑ και αμοιβη γυναικολογου 1100 πιο κάτω και απο δημόσιο.άρα ποιος δουλεύει ποιον;και επιλογή ιδιωτικού με ασφάλεια για μένα και το μωρό όχι στα δημόσια με τα μικρόβια που κάνουν διακομιδή στο παίδων.

Δημόσιο 1800

Ιδιωτικο 1100+1500=2600

Διαφορά:2600-1800=800 ένας μισθός δηλαδή!

Η Επιστροφή και στις 2 περιπτώσεις θα ειναι ίδια 1070!

Αρα στη πρώτη η γεννα στοιχιζει πραγματικα 1800-1070=730

Ενω στο ιδιωτικο 2600-1070=1530 βγαίνουν απ τη τσέπη!:lol:

Ανάλογα με τα οικονομικά του καθενός τα 800 ευρώ είναι ''τιποτα'' ή σημαντική διαφορά!

Και μια ερώτηση!Ο γιατρος στο ιδιωτικο έκοψε απόδειξη 1100??Αν ναι!Μπράβο του!!!!

Αν όχι δε διαφέρει καθόλου από το γιατρο του δημοσίου!:wink:

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia

ligi voithia.eimai 20 evdomadon k leo na pao sto attiko gia ti genna

tha ithela na mou pei kapoioa an kserei an sto attiko boroun na me dextoun

giati akousa oti an peraseis tis 15 evdomades den se dexode

euxaristo

Η αλήθεια ειναι οτι δεν αναλαμβάνουν μετα τις 12 εβδομάδες!Τωρα αμα πας ''συστημένη'' από κάποιον, όλα γίνονται!:wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως σε δημοσιο ΄πληρωσα 1200€ τον γιατρο μου εδωσε αποδειξη 200€ κ 129 € το νοσοκομειο λογω του το οτι ηθελα ανβαθμιση σε 2κλινο, αν επελεγα 4κλινο δεν θα πληρωνα καθολου

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε κορίτσια ποιος σας είπε ότι στα δημόσια νοσοκομεία πρέπει να πληρώσεις τον γιατρό?Εγώ πριν 3 χρόνια σχεδόν γέννησα την κόρη μου στο δημόσιο νοσοκομείο Σερρών και πλήρωσα μόνο το νοσοκομείο γύρο στα 300? και τώρα με το καλό την μπέμπα μου εκεί θα την γέννησω ο γιατρός μου δεν μου ζήτησε χρήματα!Νομίζω πως εμείς τους έχουμε μάθει έτσι...

Χρυσή μου το νοσοκομείο των Σερρών είναι ισάξιο της Γενικής Κλινικής ή του Διαβαλκανικού.Το επισκέφθηκα σ'ένα ατύχημα που είχε ο αδερφός μου πριν κάποια χρόνια δεν συγκρίνεται με το Ιπποκράτειο είναι πέραν πάσης σύγκρισης .Είναι νοσοκομείο καινούριο,άνετο,με εξυπηρετικό προσωπικό (τουλάχιστον εμάς μας φέρθηκαν σωστά) όχι στη χαβούζα του ιπποκρατείου που έψαχνα τη φίλη μου που γέννησε πριν 4 χρόνια και ήταν σαν να έπαιζα στο παιχνίδι του κρυμμένου θησαυρού.

Αλλά δεν καταλαβαίνω στα δημόσια γιατί να πληρώσεις τον γιατρό και ας τον έχεις από την αρχή της εγκυμοσύνης????Τώρα διαβασα πως τους βάζουν και άλλους φόρους φανταστείτε που θα πάνε οι τιμές τους.:confused::confused:

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...