Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts

Κοπελα μου καλημερα!Ετσι οπως τα περιγραφεις , εγω θα πηγαινα στον γιατρο του ιδιωτικου.Βαλε κατω να δεις οτι με 75 ευρω επισκεψη στον εναν στο δημοσιο νοσοκομειο, και 50 στον αλλο στο ιδιωτικο θα σου ερθουν μια η αλλη και εσυ θα εισαι πιο σιγουρη για εσενα κ το μπεμπε σου...

Αν μπορεις πες 2 κουβεντες στον ιδιωτη γιατρο σου να σου κοψει απο καπου και να δεις που ολα θα πανε καλα!!!

Εγω δεν ειχα δικο μου γιατρο οταν εμεινα 1η φορα εγκυος.Πηγαινα στης αδελφης μου καθε χρονο για παπ τεστ .Του μιλησα στο τηλ οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος , μου εκλεισε ραντεβου αλλα δεν καταφερα να παω ποτε μιας και απεβαλα νωριτερα.Πηγα τελικα σε εκεινον για αποξεση σε ιδιωτικο μαιευτηριο και εδωσα 600 ευρω.

Επειτα μου προτειναν 2-3 γνωστοι μου μια αλλη γιατρο, γυναικα που ειναι σε δημοσιο.Ετσι λοιπον ειπα να παω να την γνωρισω (αφου ειχα αποβαλει κ δεν ημουν εγκυος ακομη παλι).Πηγα στο Ελενα την γνωρισα μου εκανε υπερηχο με εξετασε και της εδωσα 50 ευρω επισκεψη (μαυρα).Μου αρεσε παρα πολυ και ειπα αυτην μορω να την εμπιστευτω.Τελικα οταν εμεινα παλι εγκυος την πηρα τηλ και με ανελαβε...Ετσι κανω λοιπον , κλεινω ραντεβου μαζι της, της δινω 50 ευρω επισκεψη αλλα μπορω να την ενοχλησω ανα πασα ωρα κ στιγμη.Την ρωτησα για το ποσο παιρνει για την γεννα και μου ειπε ενα σχετικα μεγαλο ποσο(το ιδιο που επαιρνε κ ο αλλος γιατροα της αδελφης μου) και ειπαμε οκ...

Ωστοσο οταν παω εκει μου κανει εκεινη υπερηχο, βλεπουμε το μωρο , και το ραντεβου διαρκει μιση ωρα.Οποια απορια και αν εχω μου την λυνει!!!!

Για τις μεγαλες εξετασεις με στελνει εξω και τα χρυσοπληρωνω αλλα το ιδιο θα εκανα και αν πηγαινα σε ιδιωτικο.Εν τελει εκατσα και υπολογισα οτι αν παω σε σουιτα στο δημοσιο + ο γιατρος θα κοστιζει 1000 ευρω λιγοτερο απο οτι σε τρικλινο σε ιδιωτικο + ο γιατρος...

Εμανα με συμφερει να παω στο δημοσιο..Εσυ ετσι οπως τα λες θα επρεπε να διαλεξεις το ιδιωτικο ή αλλον γιατρο στο δημοσιο...

 

Στη Μαγδα κι εσυ???;);)

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια.Δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα σας αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι.....υπαρχει ταριφα στους γιατρους του νοσοκομειου για φ.τ. και για καισαρικη?Και αν ναι γιατι?Υποχρεωμενοι δεν ειναι?Αν θελουν να τα παιρνουν να πανε σε ιδιωτικη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα σας αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι.....υπαρχει ταριφα στους γιατρους του νοσοκομειου για φ.τ. και για καισαρικη?Και αν ναι γιατι?Υποχρεωμενοι δεν ειναι?Αν θελουν να τα παιρνουν να πανε σε ιδιωτικη!!!!!!!!!!!

 

Αν γεννήσεις με τον εφημερεύοντα, δεν πληρώνεις τίποτα. Καλύπτεσαι από το ταμείο σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν γεννήσεις με τον εφημερεύοντα, δεν πληρώνεις τίποτα. Καλύπτεσαι από το ταμείο σου.

Σε ευχαριστω αλλα μονο σε αυτη τη περιπτωση?Δηλαδη αν πηγαινω και με παρκολουθει καποιος γιατρος του νοσοκομειου θα πρεπει α του τα σκασω?Να ρωτησω και κατι αλλο....Δεν ειναι επικινδυνο να εμπιστευομαστε τους εφημερευοντες?Με τη λογικη οτι δεν ξερουν τιποτα για την εγκυμοσυνη μας!!!!!!!!Εκεινη την ωρα θα πρεπει να κατσω εγω να τους πω?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω αλλα μονο σε αυτη τη περιπτωση?Δηλαδη αν πηγαινω και με παρκολουθει καποιος γιατρος του νοσοκομειου θα πρεπει α του τα σκασω?Να ρωτησω και κατι αλλο....Δεν ειναι επικινδυνο να εμπιστευομαστε τους εφημερευοντες?Με τη λογικη οτι δεν ξερουν τιποτα για την εγκυμοσυνη μας!!!!!!!!Εκεινη την ωρα θα πρεπει να κατσω εγω να τους πω?

 

τα έχουμε γράψει πιο κάτω προσπάθησε να τα διαβάσεις και θα καταλάβεις δεν θέλουμε να γίνουμε γραφικοί με το να λέμε τα ίδια και τα ίδια για οικονομία χώρου στο forum θα σου απαντηθούν όλες οι απορίες.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω αλλα μονο σε αυτη τη περιπτωση?Δηλαδη αν πηγαινω και με παρκολουθει καποιος γιατρος του νοσοκομειου θα πρεπει α του τα σκασω?Να ρωτησω και κατι αλλο....Δεν ειναι επικινδυνο να εμπιστευομαστε τους εφημερευοντες?Με τη λογικη οτι δεν ξερουν τιποτα για την εγκυμοσυνη μας!!!!!!!!Εκεινη την ωρα θα πρεπει να κατσω εγω να τους πω?

 

Γι αυτό το λόγο υπάρχει ο φάκελός σου στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα στο Αλεξανδρα, ομως αν δεν ειχα το γιατρο μου που τους ειπε να με κρατησουν θα με εδιωχναν γιατι δεν θα γενναγα τοτε,η γιατρος που με εξετασε εκει τον πηρε τηλ και του ειπε οτι μολις ηρθε η ταδε αλλα δεν την βλεπω να γενναει σημερα να την διωξω?τι και αν της ελεγα οτι στην διαδρομη (2 ωρες απο επαρχια ερχομουν) ειχα συσπασεις ανα 6 λεπτο. Αποτελεσμα ο γιατρος μου μιλαει στο τηλ και μου λεει θα σε κρατησουν και θα ερθω και εγω αλλα μαλλον δεν γεννας τωρα. Αποτελεσμα μετά απο μια ωρα γεννησα χωρίς επισκληριδιο στο δωματιο των ωδινων δεν προλαβαιναν να με πανε καν στο αλλο, και ερχεται η κυρια που της ελεγα οτι ποναω και μου ελεγε εχειςχρονο και μετα απο δεκα λεπτα ερχεται και με εξεταζει με κοιταει τρομοκρατημενη μου λεει γυρνα στο πλαι και μην σπρωχνεις!!!!!! ευτυχως ο γιατρος ηρθε μετα απο 10 λεπτα και μου λεει Μαρια σε 10 λεπτα γεννησαμε.

Αυτα απο εμενα που τον πληρωσα αλλα αν δεν τον ειχα πληρωσει το πιθανοτερο να γενναγα στο αμαξι μονη μου.

τι να πω ειναι που θα τυχεις και τι θα σου τυχει.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια χρονια πολλα!

εδω στη ροδο πρεπει να συνεννοηθεις με τον γιατρο σου για την επισκληριδιο και την κανουν,αλλιως γεννας χωρις αυτην.απο οτι κταλαβα απο τα υπολοιπα ολα ακομα θολα ειναι και τιποτα σιγουρο.ελπιζω να μην κοψουν το βοηθημα τοκετου στο ικα γιατι ηταν κατι και αυτο.εγω εκανα τρια παιδια σε δημοσιο και πληρωσα στα δυο το μονοκλινο και τον φυσιολογικο τοκετο ενω στην μικρη ημουν σε τετρακλινο και εκανα καισαρικη και δεν πληρωσα τιποτα.φιλακια πολλα

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ γέννησα στο Έλενα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη από ΟΛΑ. Τόσο καλά δεν τα περίμενα! Σε μονόκλινο δωμάτιο χωρίς να πληρώσω (αλλά βέβαια δεν παίρνω επίδομα τοκετού πλέον), οι μαίες καταπληκτικές-πάντα σε ετοιμότητα και με συμβουλές για το θηλασμό. Καθαριότητα κάθε μέρα εννοείται.

Γενικώς είμαι πολύ ικανοποιημένη και νιώθω απόλυτα δικαιωμένη που έφυγα από το γιατρό μου στο ιδιωτικό. Ό,τι και να γίνεται με τα επιδόματα, η διαφορά στα χρήματα είναι πολύ μεγάλη.

Για να μην πω ότι το να έχεις το μωρό δίπλα σου συνέχεια είναι ό,τι καλύτερο και για εκείνο και για τη μαμά! Γυρνάς μετά στο σπίτι και δεν πελαγώνεις, έχεις ήδη εξοικιωθεί και μάλιστα σε περιβάλλον όπου νιώθεις ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα σας αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι.....υπαρχει ταριφα στους γιατρους του νοσοκομειου για φ.τ. και για καισαρικη?Και αν ναι γιατι?Υποχρεωμενοι δεν ειναι?Αν θελουν να τα παιρνουν να πανε σε ιδιωτικη!!!!!!!!!!!

εμενα δεν μου ειπε ποτε ταριφα η να του δωσω.του εδινα επειδη εκλεινα ραντεβου μαζι του απογευμα και επειδη ηθελα εγω.και στην καισαρικη το ιδιο.του εδωσα επειδη ηθελα και οτι ηθελα.ειναι αναλογα σε τι γιατρο θα πεσεις.ξερω οτι και στο δικο μας νοσοκομειο εχει τους γιατρους που σου λενε ταριφα.απλως ο δικος μου δεν ηταν απο αυτους ευτυχως!!!!

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μου ειπε ποτε ταριφα η να του δωσω.του εδινα επειδη εκλεινα ραντεβου μαζι του απογευμα και επειδη ηθελα εγω.και στην καισαρικη το ιδιο.του εδωσα επειδη ηθελα και οτι ηθελα.ειναι αναλογα σε τι γιατρο θα πεσεις.ξερω οτι και στο δικο μας νοσοκομειο εχει τους γιατρους που σου λενε ταριφα.απλως ο δικος μου δεν ηταν απο αυτους ευτυχως!!!!

 

 

Μπραβω να τα λεμε αυτα .Οτι θελουμε δινουμε και αμα θελουμε .Δεν μου ζητησε κανενας τιποτα και ποτε .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι όπως τα λες κανένα χιλιαρικο λιγότερο θα σου κοστίσει απο τοκετο στο ιδιωτικοί, όσο για την επιλογή σου όμως στη γιατρό του δημοσίου, δεν πετυχες και τζακ ποτ όπως τα περιγράφεις.Εμείς δεν πληρώνουμε καμμιά επίσκεψη, όλα περιλαμβάνονται στη τελική αμοιβή του γιατρου που ειναι αρκετά οικονομική και παρέχει αποδείξεις για τα ποσά, άρα συμφερει και στη φορολογική σου.Έπειτα, κάτσε στο τέλος να κρίνεις απο την εμπειρία εάν τελικά άξιζε.πάντως μέχρι τώρα όπως τα περιγράφεις δεν έχεις κερδίσει κάτι.Ακριβώς τα ίδια οφέλη έχεις και με τον ιδιώτη, τουλαχιστο αν έχεις βρει σωστοιιδιώτη και όχι κανέναν κλέφτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ότι δήθεν δεν πλήρωσαν τίποτα για τοκετο σε δημόσιο, εντάξει, δε γεννηθήκαμε κι εχθές.Να μας πούνε πόσο κόστισαν τα μαύρα του γιατρου, των γύρω γύρω, η αν τον είχαν μπατζανακη γιατί όλες οι Ελληνίδες θέλουν να γεννήσουν σε ένα καλο δημόσιο νοσοκομειο με αξιοπρεπείς συνθήκες, αλλα δεν ειναι εφικτό εάν δεν έχεις μπάρμπα στην κορωνη σε αυτή την υπεροχή χώρα που τόσο προωθεί τη μητρότητα.........οπότε οι κομπασμοι απο δήθεν ευνοουμενες της τύχης δεν βοηθάνε, ίσα ίσα, κάνουν το ΣΎΣΤΗΜΑ ακόμη πιο σάπιο.λυπάμαι αν τσαντιζω κάποιους, αλλα αυτη ειναι η αλήθεια.οπότε εάν ειναι να τα σκάσω χοντρά σε μια δημόσια γιατρο, τα δίνω και σε έναν ιδιώτη γυναικολογο που στο κάτω κάτω πληρώνει υποτίθεται και φόρους.φυσικά το επόμενο στάδιο ειναι όπως γέννησε η γιαγιά μου πρι 60 χρόνια.Μονή της κάτω απο μια ελιά την ώρα που εσκαβε!Αυτά τα ωραία της Ελλαδίτες.Κι εμείς τροφοδοτουμε το πανέμορφο ΣΎΣΤΗΜΑ.Να θες να γεννήσεις εντελώς δωρεάν και η Μονή σου λύση ειναι να ξηλωνεσαι για να μη γεννήσεις με άλλες πέντε δίπλα σε άτομα με ηπατίτιδα σε ένα βρωμερο δωμάτιο.Δεν πειράζει, ας χρεωθω να έχω την υπόληψη μου.Καλη λευτεριά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Να θες να γεννήσεις εντελώς δωρεάν και η Μονή σου λύση ειναι να ξηλωνεσαι για να μη γεννήσεις με άλλες πέντε δίπλα σε άτομα με ηπατίτιδα σε ένα βρωμερο δωμάτιο.Δεν πειράζει, ας χρεωθω να έχω την υπόληψη μου.Καλη λευτεριά σε όλες!

 

Γιατί έχεις την εντυπωση οτι αμα γεννησεις σε ιδιωτική δεν θα σε βάλουν σε δωμάτιο με ατομα που εχουν ηπατιτιδα???? Εισαι γελασμένη! Τετοιες ασθενειες δεν εχουν κοινωνικό υποβαθρο, μη κοροιδευομαστε! Εκτος αν θελεις να γεννησεις σε μονοκλινο!

 

Λυπαμαι που το 2012 βλέπω κουριασμένα μυαλα απο νεα άτομα! Το να μην κολλησεις κάτι ειναι θεμα μέριμνα σου!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι όπως τα λες κανένα χιλιαρικο λιγότερο θα σου κοστίσει απο τοκετο στο ιδιωτικοί, όσο για την επιλογή σου όμως στη γιατρό του δημοσίου, δεν πετυχες και τζακ ποτ όπως τα περιγράφεις.Εμείς δεν πληρώνουμε καμμιά επίσκεψη, όλα περιλαμβάνονται στη τελική αμοιβή του γιατρου που ειναι αρκετά οικονομική και παρέχει αποδείξεις για τα ποσά, άρα συμφερει και στη φορολογική σου.Έπειτα, κάτσε στο τέλος να κρίνεις απο την εμπειρία εάν τελικά άξιζε.πάντως μέχρι τώρα όπως τα περιγράφεις δεν έχεις κερδίσει κάτι.Ακριβώς τα ίδια οφέλη έχεις και με τον ιδιώτη, τουλαχιστο αν έχεις βρει σωστοιιδιώτη και όχι κανέναν κλέφτη!

Λοιπον , οπως εχω πει παραπανω , η διαφορα μεταξυ της επιλογης που εκανα εγω(στο δημοσιο) και της επιλογης του ιδιωτικου ειναι γυρω στα 1000.

1000 ευρω παραπανω στο οικονομικο τρικλινο μιας ιδιωτικης κλινικης παρεα με τα επισκεπτηρια 3 λεχωνων και ολα τα λοιπα....

Συν τοις αλλοις , ο γιατρος που ειχε η αδελφη μου δεν ηταν κανενας κλεφτης..Εκοβε παντοτε αποδειξεις και πληρωνε την καθε επισκεψη καθως κ 1500 ευρω στο τελος κ 300 ευρω η μαια του...Συμφωνα με αυτα τα δεδομενα , εγω αποφασισα να παω στο δημοσιο!!!

Τωρα το αν πετυχα η οχι το λαχειο ..Αφησε με να αξιωθω με το καλο να εχω την εμπειρια και θα επιστρεψω για να σου πω αν αξιζε...

 

Και παλι ομως ξαναλεω...Ειναι επιλογη του καθενος αν θελει να διαθεσει χρηματα κ σε ποιον θα τα δωσει!!!!

Ειναι επιλογη του καθενος να θελει να μεινει παρεα με αλλους στο δωματιο (ασχετα με ηπατιτιδες κ αρρωστιες) η αν θελει να ειναι μονος του κ να εχει την ιδιωτικοτητα του...

Γι'αυτο καλυτερα ας μην ειμαστε απολυτοι και να μην κρινουμε τις επιλογες των αλλων....

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έδωσα 1200 στον γιατρό (επισκέψεις δεν πλήρωνα και αν πλήρωνα έπερνα απόδειξη). Επίσης έδωσα λιγότερο από 300 ευρω σαν συμμετοχή στο νοσοκομείο. τα υπόλοιπα τα κάλυψε το ΙΚΑ. Το νοσοκομείο ήταν άψογο (ΑΤΤΙΚΟ), δεν έχω κανένα παράπονο γι'αυτό πάλι εκεί πάω.

Τώρα θα πληρώσω 1000 ευρω στον γιατρό και τίποτε άλλο μιας που πλέον τα καλύπτει όλα τα ΙΚΑ.

Στον ιδιωτη γιατρό που είχα ήθελα μόνο για γιατρό και νοσοκομείο 4500 χιλιάρικα (του γιατρού χωρίς απόδειξη ή με ΠΟΛΥ μικρότερη απόδειξη). Επιπλέον φυσικά ήταν η μαία του, οι εξετάσεις του παιδιού και κάποια πράγματα τύπου υγειονομικό υλικό που χρεώνονται. Οπότε σαφώς η διαφορά ήταν και είναι πολύ μεγάλη ανάμεσα στο ιδιωτικό και το δημόσιο. κι φυΣΙΚ΄50 ευρω επίσκεψη τον μήνα χωρίς απόδειξη.

Αν γεννούσα τώρα πρώτη φορά το διαφορετικό που θα έκανα είναι ότι θα διάλεγα γιατρό στο έλενα (μια γνωστή βρηκε γιατρό που δεν παίρνει τίποτα) και θα πλήρωνα για να πάω σε μονοκλινο (κάπου 300 ευρω της είπαν το κόστος). επειδή όμως κοντεύω στον 7ο και είμαι πολύ ευχαριστημένη και από τον γιατρό μου και από το νοσοκομείο δεν αλλάζω τώρα.

Οσο για τις συνθήκες τουλάχιστον στο ΑΤΤΙΚΟ μια χαρά ηταν όλα. Εχω τύχει με τον παλιο γιατρό στο ιδιωτικό, να κάνω επέμβαση και επειδή με "ξέχασαν" 3 ώρες έφριξα με όσα είδα. Ανοργανωσια πλήρης. Η μια κοπέλα δίπλα μου ετοιμαζόταν για επέμβαση και ήρθε η νοσηλεύτρια της είπε να ντυθεί και μετά την έψαχναν γιατί δεν είχε κάνει ακόμα το χειρουργείο, μπερδεύτηκε η κοπέλα που την σήκωσε. Εγώ υποτίθετε πήγα πρωί να με δει καρδιολόγος και να μου δώσουν αντιβίωση πριν κάνω την επέμβαση και δεν έγινε τίποτα από τα δυο. Η δεύτερη κοπέλα που ήρθε δίπλα μου μετά από απόξεση έφυγε και η υπάλληλος που στρώνει τα κρεβάτια ήρθε και έστρωσε τα ίδια σεντόνια και για την επόμενη τυχερή κυρία!! Και όταν ήμουν στο χειρουργείο, στην υπέροχη καρεκλίτσα, γυμνή, με τα πόδια στην γυναικολογική στάση προκυμένου να κάνω την επέμβαση μου ήρθε ο τεχνικός να φτιάξει το μηχάνημα που μετράει τους παλμους!! Φάτσα φορα όλα τα είδε ο κύριος μια χαρά!! Και μετά το χειρουργείο που πήγε ο γιατρός να πάρει τα χρήματα από τους δικούς μου, μου ζήτησε να ξαπλώσω μέχρι να έρθει να με πάρει μην έχω καμια αιμορραγία. Ελα όμως που είχα καθίσει πολύ παραπάνω απότι υπολοιζαν και έπιανα τόσες ώρες το κρεβάτι. Με το που βγήκε ο γιατρός έξω ήρθε η κοπέλα που έφτιανε τα κρεβάτια λες και κρατούσαν χρονο. Αρων άρων σηκώθηκα, ντύθηκα και πήγα στο σαλόνι που έχουν κάτω στα χειρουργεία για να ετοιμάσουν το κρεβάτι για την επόμενη. Θυμάμαι εκείνη την μέρα βγήκα και περιέγραφα στοςυ δικούς μου ότι είχα δει και τους λέω: καλά εδώ μέσα θα γεννήσω ο παιδί μου όταν έρθει η ώρσ; Οπότε όλα σχετικά είναι για το που είναι καλά και που όχι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ γέννησα στο Έλενα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη από ΟΛΑ. Τόσο καλά δεν τα περίμενα! Σε μονόκλινο δωμάτιο χωρίς να πληρώσω (αλλά βέβαια δεν παίρνω επίδομα τοκετού πλέον), οι μαίες καταπληκτικές-πάντα σε ετοιμότητα και με συμβουλές για το θηλασμό. Καθαριότητα κάθε μέρα εννοείται.

Γενικώς είμαι πολύ ικανοποιημένη και νιώθω απόλυτα δικαιωμένη που έφυγα από το γιατρό μου στο ιδιωτικό. Ό,τι και να γίνεται με τα επιδόματα, η διαφορά στα χρήματα είναι πολύ μεγάλη.

Για να μην πω ότι το να έχεις το μωρό δίπλα σου συνέχεια είναι ό,τι καλύτερο και για εκείνο και για τη μαμά! Γυρνάς μετά στο σπίτι και δεν πελαγώνεις, έχεις ήδη εξοικιωθεί και μάλιστα σε περιβάλλον όπου νιώθεις ασφάλεια.

Συγχαρητήρια κοπέλα μου! Να σας ζήσει! Μακάρι όλες να'χουμε τόσο καλή εμπειρία όσο εσύ. Και γω, πρώτα ο Θεός, εκεί θα γεννήσω τον Απρίλη. Να σε ρωτήσω, είχες πρόβλημα στο να βρεις το δωμάτιο που ήθελες;

Τωρα το αν πετυχα η οχι το λαχειο ..Αφησε με να αξιωθω με το καλο να εχω την εμπειρια και θα επιστρεψω για να σου πω αν αξιζε.

Και εμείς πάντως μέχρι στιγμής είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι με το 'Έλενα'. Βέβαια, κρατάω μια πισινή μέχρι και να γεννήσω για να'χω πλήρη άποψη αλλά δόξα τον Θεό μέχρι στιγμής όλα καλά από θέμα αντιμετώπισης των γιατρών κλπ. Δεν έχω νιώσει στιγμή ότι υστερεί σε κάτι σε σχέση με το ιδιωτικό. Και τα κινητά τους έχω, και όποτε χρειαστώ κάτι είναι στη διάθεσή μου.

Και το οικονομικό δε συγκρίνεται. Έδωσα 170 Eur για τις πρώτες εξετάσεις (το 80% απ'τα οποία τα πήρα πίσω απ'το ΙΚΑ), κάθε μήνα δίνω 10 Eur (γυναικολόγο + ενδοκρινολόγο) και για τη β΄επιπέδου έδωσα 40 Eur. Η γιατρός δε μας έχει αναφέρει τπτ για τιμή, θα δώσουμε όσα μπορούμε και θέλουμε.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είχα πρόβλημα με το δωμάτιο. Απλό μονόκλινο ήθελα και βρήκα κατευθείαν, είχε και άδεια.

Κι εγώ σε όλη τη διάρκεια των εξετάσεων έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη και από το προσωπικό με το οποίο ήρθα σε επαφή και από το πολύ χαμηλό κόστος φυσικά! τι να κάνουμε, δεν μας περισσεύουν τα λεφτά, αλλά γιατί να δώσω 70 ευρώ για doppler π.χ. στο ΙΑΣΩ ενώ με την ασφάλειά μου έδωσα 5 ευρώ στο Έλενα? Απλά έπρεπε να κλείσω νωρίς ραντεβού αλλά έτσι κι αλλιώς αυτές τις εξετάσεις τις ξέρεις από νωρίς πότε είναι να γίνουν.

Μπορεί να ήμουν και τυχερή, πάντως νιώθω ότι με πρόσεξαν και χωρίς να πηγαίνω "συστημένη".

Link to comment
Share on other sites

Ότι δήθεν δεν πλήρωσαν τίποτα για τοκετο σε δημόσιο, εντάξει, δε γεννηθήκαμε κι εχθές.Να μας πούνε πόσο κόστισαν τα μαύρα του γιατρου, των γύρω γύρω, η αν τον είχαν μπατζανακη γιατί όλες οι Ελληνίδες θέλουν να γεννήσουν σε ένα καλο δημόσιο νοσοκομειο με αξιοπρεπείς συνθήκες, αλλα δεν ειναι εφικτό εάν δεν έχεις μπάρμπα στην κορωνη σε αυτή την υπεροχή χώρα που τόσο προωθεί τη μητρότητα.........οπότε οι κομπασμοι απο δήθεν ευνοουμενες της τύχης δεν βοηθάνε, ίσα ίσα, κάνουν το ΣΎΣΤΗΜΑ ακόμη πιο σάπιο.λυπάμαι αν τσαντιζω κάποιους, αλλα αυτη ειναι η αλήθεια.οπότε εάν ειναι να τα σκάσω χοντρά σε μια δημόσια γιατρο, τα δίνω και σε έναν ιδιώτη γυναικολογο που στο κάτω κάτω πληρώνει υποτίθεται και φόρους.φυσικά το επόμενο στάδιο ειναι όπως γέννησε η γιαγιά μου πρι 60 χρόνια.Μονή της κάτω απο μια ελιά την ώρα που εσκαβε!Αυτά τα ωραία της Ελλαδίτες.Κι εμείς τροφοδοτουμε το πανέμορφο ΣΎΣΤΗΜΑ.Να θες να γεννήσεις εντελώς δωρεάν και η Μονή σου λύση ειναι να ξηλωνεσαι για να μη γεννήσεις με άλλες πέντε δίπλα σε άτομα με ηπατίτιδα σε ένα βρωμερο δωμάτιο.Δεν πειράζει, ας χρεωθω να έχω την υπόληψη μου.Καλη λευτεριά σε όλες!

 

 

Προσωπικα ξερω πολλες κοπελες εδω που γεννησαν στο δημοσιο, οι περισσοτερες φυσιολογικα, κανα δυο με καισαρικη, εκτος των προγραμματισμενων κτ ολες οι αλλες με τον εφημερευοντα. και δεν πληρωσαν τιποτα. Ουτε στις μηνιαιες εξετασεις κατα την εγκυμοσυνη. Ουτε δεκαρα δεν εβαλαν απο τη τσεπη τους. Και οταν πηγα να τις δω ηταν μεσα στη χλιδη. Τα δωματια ολα δικλινα με δικο τους μπανιο, τα μωρακια τους κοντα και οι μαιες γλυκητατες και πανταχου παρουσες. Σε αντιθεση με αλλες που γεννησαν σε γνωστα ιδιωτικα μαιευτηρια της θεσ/νικης και παρακαλουσαν να δουν τα μωρα τους και τους τα εφερναν ταισμενα ενω το αρνουνταν....

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να τα βαζουμε ολα στην ιδια κατσαρολα.ειπα οτι πρεπει να βρεις σωστο γιατρο και στο δημοσιο νοσοκομειο και στην ιδιωτικη κλινικη γιατι μην μου πεις οτι δεν υπαρχουν ιδιωτες γιατροι που δεν ξερουν τι τους γινεται και παιρνουν ενα σωρο λεφτα.επιπλεον μην νομιζεις οτι επειδη ειναι ιδιωτης παει να πει οτι ειναι και καλος ταυτοχρονα οπως και η εξυπηρετηση στο δημοσιο και στο ιδιωτικο.ειναι να πετυχεις σωστους ανθρωπους.εμεινα απολυτα ευχαριστημενη απο τον γιατρο και απο τις μαιες,οτι μπορουσαν εκαναν. στην ιδιωτικη τους εχεις ολους αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα εισαι ευχαριστημενη.ειχα ιδιωτη γιατρο και η εγκυμοσυνη μου παλινδρομησε γιατι δεν μου εδωσε αμεσως την σωστη φαρμακευτικη περιθαλψη.στην επομενη πηγα στο δημοσιο σε γιατρο που ειχα ακουσει οτι ηταν καλος και αποδειχτηκε πρωτης ταξεως γιατρος και ανθρωπος που δεν εβλεπε μονο χρημα .δεν πρεπει να εισαι τοσο απολυτη γιατι και στο δημοσιο και στο ιδιωτικο υπαρχουν σωστοι και λαθος ανθρωποι.και αυτο ειναι που μετραει για να γεννησει μια κοπελα καλα,annete!!!φιλακια πολλα

κατι ακομα αν δεν ηθελα να δωσω χρηματα εγω ,δεν θα ειχα πληρωσει μια ,ουτε σε μαυρα ουτε ειχα γνωστο ατομο.ποτε δεν μου ζητησε κανενας να πληρωσω.οποτε ουτε σε αυτο να μην εισαι απολυτη γιατι δεν ειναι ολα ασπρο και μαυρο στη ζωη.απο την δικη μου εμπειρια μιλαω αποκλειστικα!!!φιλακια πολλα

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη να ρωτήσω πως καταφέρατε και κλείσατε ραντεβού στο νοσοκομείο για εξετάσεις εννοώ τους υπερήχους για την αυχενική διαφάνεια και τον β'επιπέδου?

Διότι στην 1η μου εγκυμοσύνη ήθελα να πάω στο Παπαγεωργίου (μέσω Ικα) να κάνω τον υπέρηχο β' και αφού μετά από ατελείωτες ώρες στο ακουστικό κατάφερα να πιάσω γραμμή απαντάει μία ευγενική κοπέλα της εξηγώ τι θέλω να κάνω και η απάντησή της ήταν πως δεν γίνεται.Με δίνει στο τηλ.την Προϊσταμένη η οποία ευθαρσώς (κατ'εμε) μου ανακοινώνει πως "για να κάνω τον συγκεκριμένο υπέρηχο έπρεπε να με παρακολουθεί γιατρός μέσα από το νοσοκομείο και να μου κλείσει αυτός ραντεβού ένα 3μηνο πιο μπροστά για να υπάρχει διαθέσιμο διαφορετικά δεν μπορούσαν και το βασικό δεν υπήρχε κενό."

Στην 2η εγκυμοσύνη δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα νοσοκομεία έκανα τις εξετάσεις μου σε ιδιωτικά εργαστήρια και με τις δαπάνες και τις ενστάσεις που έκανα στο ΙΚΑ πήρα όλα τα χρήματά μου πίσω.

Τα συμπεράσματα δικά σας...

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη να ρωτήσω πως καταφέρατε και κλείσατε ραντεβού στο νοσοκομείο για εξετάσεις εννοώ τους υπερήχους για την αυχενική διαφάνεια και τον β'επιπέδου?

 

εγκαιρως δλδ σχεδον 1,5 μηνα πριν. στο ελενας μου εδωσαν απο τον πρωτο κιολας υπερηχο ενα κατεβατο εξετασεων και διπλα ειχαν γραψει ποτε πρεπει να γινουν αναλογα με τη βδομαδα που διανυω. καθε φορα που ολοκληρωνα μια εξεταση εκλεινα ραντεβου για την μεθεπομενη φορα διοτι ειχα φροντισει ηδη να κλεισω για την επομενη ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...