Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts

Μου αρέσει που πήρε και πιστοποίηση το νοσοκομείο, ως φιλικό προς τα βρέφη και έχει παιδιατρο που συνταγογραφει ξένο χωρίς λόγο.....

 

 

Κορίτσια κι εγώ στο έλενα γέννησα και δεν μου έγραφε με τίποτα ξένο γάλα η παιδίατρος. Επέμενε στον αποκλειστικό θηλασμό και το βράδυ έπρεπε να ζητήσεις από τις νοσοκόμες άδεια για να παρεις μπουκαλάκι ξένο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σχετικά με τον ΕΟΠΥ που ρωτήσατε.Ο ΕΟΠΥ είναι ο ενιαίος οργανισμός πρωτοβάθμιας υγείας και πρόκειται να συγχωνευτούν όλα τα ταμεία ικα οπαδ , τεβε κτλ σε ένα στον ΕΟΠΥ.Και τελικά τα ιδιωτικά που θα το κάνουν σημαίνει θα γεννάμε τσάμπα παροχές διαφορετικές από τις συνθήκες του δημοσίου ασφάλεια για το μωρό και θα φεύγουμε.Οπότε πληρώνουμε μόνο το γιατρό μας όσο μας πει.Επομένως πάω για τρίτο έτσι γεννάμε χωρίς άγχος για τα νοσοκομεία .

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω γιατι το να γεννησει καποια με τον εφημερευοντα γιατρο θεωρειται απειλη και εκβιασμος!!!!!!! :confused::confused::confused::confused::confused:

συμφωνω. εγω γεννησα στο Αλεξανδρα, αλλα επειδη ειχα οξυ τοκετο ο γιατρος μου δεν με προλαβε και με ξεγεννησε ο Κουτρουμανης. μια χαρα αντιμετωπιση ειχα και με ειχαν προσεξει απιστευτα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μα και βέβαια βρε κοπέλα μου, έλεος πια... δεν είναι και τόσο τριτοκοσμικά όσο τα παρουσιάζουν κάποιες... εγώ που δοκίμασα και τα δύο (κλινική στο πρώτο και δημόσιο στο δεύτερο) έχω να πω ότι το δημόσιο ήταν καλύτερο. Οι μαίες ήταν εξαιρετικές, το δωμάτιο πεντακάθαρο, το φαγητό καλό και το ωράριο τηρούνταν με αυστηρότητα, όχι όπως στις κλινικές που γίνεται πάρτι δίπλα στα νεογέννητα...

 

Σου αναφέρω περιστατικό που έγινε σε γνωστή μου γεννούσε πριν 2 χρόνια στο Ιπποκράτειο (για Θεσ/νικη μιλάω ) φυσιολογικά με τον γιατρό της δίπλαπονούσε πολύ και του ζητούσε απεγνωσμένα να την κάνουν επισκληρίδιο δεν συγκινήθηκε κανένας έριξε το μπαλάκι στον αναισθησιολόγο λέγοντας "αν κρίνει αυτός ότι δεν αντέχεις θα στην κάνει".Τότε που ήταν πιο καλά τα πράγματα δεν κάνανε τώρα θα κάνουν ?ή που μπαίνεις για χειρουργείο και σου ζητάν γάζες και βαμβάκι ή ότι άλλο τους λείπει?

 

εγω δεν καταλαβαινω γιατι το να γεννησει καποια με τον εφημερευοντα γιατρο θεωρειται απειλη και εκβιασμος!!!!!!! :confused::confused::confused::confused::confused:

 

δε θεωρειται απειλη ή εκβιασμος αλλά ανασφάλεια γιατί ξέρεις πως τώρα κάνει την ειδικότητά του και εσύ είσαι το βιβλίο του ,δε σε γνωρίζει από πριν, δε σ'έχει παρακολουθήσει ούτε ξέρει και την ψυχολογία σου και το πιο σημαντικό με το μπάχαλο που επικρατεί μέσα στα γραφεία όσον αφορά τους φακέλους δεν μπορεί να γνωρίζει το ιστορικό των εξετάσεων σου πρέπει να τον ενημερώσεις εσύ,πες μου εκείνη την ώρα μπορείς να σκεφτείς καθαρά?Σε αυτό το κομμάτι έχω δώσει κόκκινη κάρτα και στα ιδιωτικά γιατί σε ρωτούν αν είσαι αλλεργικός σε κάποιο φάρμακο/ουσία,εγώ που να το ξέρω που όταν πήγα να γεννήσω ήταν η πρώτη φορά που έμπαινα σε χειρουργείο?

Στην νάουσα μπορεί να είναι λίγο πιο φιλικά τα πράγματα εδώ δεν είναι ετσι.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Σου αναφέρω περιστατικό που έγινε σε γνωστή μου γεννούσε πριν 2 χρόνια στο Ιπποκράτειο (για Θεσ/νικη μιλάω ) φυσιολογικά με τον γιατρό της δίπλαπονούσε πολύ και του ζητούσε απεγνωσμένα να την κάνουν επισκληρίδιο δεν συγκινήθηκε κανένας έριξε το μπαλάκι στον αναισθησιολόγο λέγοντας "αν κρίνει αυτός ότι δεν αντέχεις θα στην κάνει".Τότε που ήταν πιο καλά τα πράγματα δεν κάνανε τώρα θα κάνουν ?ή που μπαίνεις για χειρουργείο και σου ζητάν γάζες και βαμβάκι ή ότι άλλο τους λείπει?

 

 

 

δε θεωρειται απειλη ή εκβιασμος αλλά ανασφάλεια γιατί ξέρεις πως τώρα κάνει την ειδικότητά του και εσύ είσαι το βιβλίο του ,δε σε γνωρίζει από πριν, δε σ'έχει παρακολουθήσει ούτε ξέρει και την ψυχολογία σου και το πιο σημαντικό με το μπάχαλο που επικρατεί μέσα στα γραφεία όσον αφορά τους φακέλους δεν μπορεί να γνωρίζει το ιστορικό των εξετάσεων σου πρέπει να τον ενημερώσεις εσύ,πες μου εκείνη την ώρα μπορείς να σκεφτείς καθαρά?Σε αυτό το κομμάτι έχω δώσει κόκκινη κάρτα και στα ιδιωτικά γιατί σε ρωτούν αν είσαι αλλεργικός σε κάποιο φάρμακο/ουσία,εγώ που να το ξέρω που όταν πήγα να γεννήσω ήταν η πρώτη φορά που έμπαινα σε χειρουργείο?

Στην νάουσα μπορεί να είναι λίγο πιο φιλικά τα πράγματα εδώ δεν είναι ετσι.

εδω κανεις λαθος. οκ δεν ειναι κακο, μπορει να μην ξερεις, αλλα ο ειδικευομενος ποτε δεν ξεγενναει. παιρνει μονο ιστορικο και κανει αλλα πραγματα αλλα οχι τοκετο και μαλιστα μονος του. ο εφημερευων ειναι παντα γιατρος με τελειωμενη ειδικοτητα που απλα τη συγκεκριμενη ημερα εφημερευει. τα λεω ολα αυτα γιατι εχω δουλεψει σε δημοσια μαιευτηρια ως μαια και ποτε μα ποτε δεν ξεγεννουσαν οι ειδικευομενοι.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Zougla.gr

Πέμπτη, 08 Δεκεμβρίου 2011

 

Αναζήτηση

zougla.gr διαδίκτυο

 

Της ζήτησε 1300 ευρώ για να της κάνει καισαρική

Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2011, 19:22

 

Γυναικολόγος με διατριβή στα… φακελάκια συνελήφθη σήμερα από την αστυνομία, η οποία αντιμετωπίζει κατηγορίες για απόπειρα εκβίασης και παθητική δωροδοκία.

 

Πρόκειται για την 62χρονη διευθύντρια της Βʼ Μαιευτικής Κλινικής (δημόσιου) του Μαιευτικού Γυναικολογικού Κέντρου «Έλενα» στην Αθήνα,Ελευθερία Γεωργιάδου, η οποία είχε ζητήσει, σύμφωνα με τις καταγγελίες, το ποσό των 1300 ευρώ προκειμένου να προβεί σε καισαρική επέμβαση 24χρονης εγκυμονούσας. Το ποσό αυτό απαίτησε η γιατρός επιπλέον των 1.700 ευρώ που ήταν τα νόμιμα έξοδα νοσηλείας στο Δημόσιο Νοσοκομείο.

 

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την καταγγελία της 24χρονης (εγκυμονούσας κατά το χρόνο της καταγγελίας), η γυναικολόγος – μαιευτήρας, της είχε ζητήσει το χρηματικό ποσό των 1.300 ευρώ, ως επιπλέον αμοιβή δική της και του αναισθησιολόγου που θα συνέδραμε στη διαδικασία της καισαρικής επέμβασης. Επιπλέον, είχε ενημερώσει την καταγγέλλουσα ότι σε περίπτωση που δεν διέθετε τα χρήματα αυτά, η γιατρός δεν θα την αναλάμβανε, αλλά την επέμβαση του τοκετού θα πραγματοποιούσε ο εφημερεύων ιατρός του Νοσοκομείου.

 

Σήμερα, ημέρα εξόδου της καταγγέλλουσας από το νοσοκομείο, λίγες ημέρες μετά την καισαρική της επέμβαση, ο σύζυγος της παρέδωσε στη γιατρό, σε προκαθορισμένο ραντεβού, το ποσό των 1.000 ευρώ, που αποτελούσε προκαταβολή του συνολικού ποσού των 1.300 ευρώ που είχε ζητήσει.

Αστυνομικοί της Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων που είχαν προσημειώσει τα χρήματα συνέλαβαν τη γιατρό στο γραφείο της με τα προσημειωμένα χρήματα στην τσάντα της.

 

Η συλληφθείσα γιατρός θα οδηγηθεί αύριο στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών.

 

Τελευταία ενημέρωση: Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2011, 19:25κ ευτηχως παρα μια μερα δεν εκλεισα ραντεβου μαζη της,αλλα η αλλη που βρηκα 1500 μου ζητησε,μακαρη να περνουν κ αλλη σειρα γτ πολη τους ανεχομαστε κ ειδηκα τωρα με την κριση

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω γιατι το να γεννησει καποια με τον εφημερευοντα γιατρο θεωρειται απειλη και εκβιασμος!!!!!!! :confused::confused::confused::confused::confused:

 

Δεν είναι κακό, αλλά όταν επί 7-8 μήνες σε βλέπει ένας συγκεκριμένος γιατρός και όταν ερθει η ώρα να γεννήσεις σε παραλάβει ένας άγνωστος, συνήθως ειδικευόμενος,τότε ένα σοκ το παθαίνεις...:confused:

Βάλε και τα χρήματα που σου ζητάνε μαύρα, διπλό το σοκ και η οργή.

Και δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πληρώνουμε

ΕΝΑΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟ για να κάνει το αυτονόητο δηλαδή τη δουλειά του???

Link to comment
Share on other sites

εδω κανεις λαθος. οκ δεν ειναι κακο, μπορει να μην ξερεις, αλλα ο ειδικευομενος ποτε δεν ξεγενναει. παιρνει μονο ιστορικο και κανει αλλα πραγματα αλλα οχι τοκετο και μαλιστα μονος του. ο εφημερευων ειναι παντα γιατρος με τελειωμενη ειδικοτητα που απλα τη συγκεκριμενη ημερα εφημερευει. τα λεω ολα αυτα γιατι εχω δουλεψει σε δημοσια μαιευτηρια ως μαια και ποτε μα ποτε δεν ξεγεννουσαν οι ειδικευομενοι.

 

Διαφωνώ.

Σε πολλά νοσοκομεία, εφημερεύουν ειδικευόμενοι.

Το είδα κι εγω με τα μάτια μου, σε Κυκλάδες και Κρήτη.

Link to comment
Share on other sites

Zougla.gr

Πέμπτη, 08 Δεκεμβρίου 2011

 

Αναζήτηση

zougla.gr διαδίκτυο

 

Της ζήτησε 1300 ευρώ για να της κάνει καισαρική

Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2011, 19:22

 

Γυναικολόγος με διατριβή στα… φακελάκια συνελήφθη σήμερα από την αστυνομία, η οποία αντιμετωπίζει κατηγορίες για απόπειρα εκβίασης και παθητική δωροδοκία.

 

Πρόκειται για την 62χρονη διευθύντρια της Βʼ Μαιευτικής Κλινικής (δημόσιου) του Μαιευτικού Γυναικολογικού Κέντρου «Έλενα» στην Αθήνα,Ελευθερία Γεωργιάδου, η οποία είχε ζητήσει, σύμφωνα με τις καταγγελίες, το ποσό των 1300 ευρώ προκειμένου να προβεί σε καισαρική επέμβαση 24χρονης εγκυμονούσας. Το ποσό αυτό απαίτησε η γιατρός επιπλέον των 1.700 ευρώ που ήταν τα νόμιμα έξοδα νοσηλείας στο Δημόσιο Νοσοκομείο.

 

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την καταγγελία της 24χρονης (εγκυμονούσας κατά το χρόνο της καταγγελίας), η γυναικολόγος – μαιευτήρας, της είχε ζητήσει το χρηματικό ποσό των 1.300 ευρώ, ως επιπλέον αμοιβή δική της και του αναισθησιολόγου που θα συνέδραμε στη διαδικασία της καισαρικής επέμβασης. Επιπλέον, είχε ενημερώσει την καταγγέλλουσα ότι σε περίπτωση που δεν διέθετε τα χρήματα αυτά, η γιατρός δεν θα την αναλάμβανε, αλλά την επέμβαση του τοκετού θα πραγματοποιούσε ο εφημερεύων ιατρός του Νοσοκομείου.

 

Σήμερα, ημέρα εξόδου της καταγγέλλουσας από το νοσοκομείο, λίγες ημέρες μετά την καισαρική της επέμβαση, ο σύζυγος της παρέδωσε στη γιατρό, σε προκαθορισμένο ραντεβού, το ποσό των 1.000 ευρώ, που αποτελούσε προκαταβολή του συνολικού ποσού των 1.300 ευρώ που είχε ζητήσει.

Αστυνομικοί της Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων που είχαν προσημειώσει τα χρήματα συνέλαβαν τη γιατρό στο γραφείο της με τα προσημειωμένα χρήματα στην τσάντα της.

 

Η συλληφθείσα γιατρός θα οδηγηθεί αύριο στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών.

 

Τελευταία ενημέρωση: Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2011, 19:25κ ευτηχως παρα μια μερα δεν εκλεισα ραντεβου μαζη της,αλλα η αλλη που βρηκα 1500 μου ζητησε,μακαρη να περνουν κ αλλη σειρα γτ πολη τους ανεχομαστε κ ειδηκα τωρα με την κριση

 

Καλά της κάνανε! Συγχαρητήρια στην κοπέλα που είχε τα κότσια και το'κανε! Αν το κάναμε αυτό, χρόνια πριν, δε θα υπήρχε τώρα τέτοιο σάπιο σύστημα! Ο γιατρός είναι λειτουργός δεν είναι από που να αρπάξει τα περισσότερα! αι σιχτιρ!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειπα οτι δεν εφημερευουν ειδικευομενοι, φυσικα και κανουν εφημεριες. δεν κανουν τοκετο μονοι τους οπως δεν κανουν και χειρουργεια μονοι τους. ακομα και στην επαρχια υπαρχουν γιατροι που οι ειδικευομενοι τους βοηθουν. αν ενας φοιτητης (γιατι ουσιαστικα ακομα φοιτητες ειναι) μπορει να ξεγεννησει, τοτε μπορει να κανει και εγχειρηση ανοικτης καρδιας. δεν γινεται αυτο. υπαρχει ο γυναικολογος της εφημεριας και ο ειδικευομενος βοηθαει.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δεν ειπα οτι δεν εφημερευουν ειδικευομενοι, φυσικα και κανουν εφημεριες. δεν κανουν τοκετο μονοι τους οπως δεν κανουν και χειρουργεια μονοι τους. ακομα και στην επαρχια υπαρχουν γιατροι που οι ειδικευομενοι τους βοηθουν. αν ενας φοιτητης (γιατι ουσιαστικα ακομα φοιτητες ειναι) μπορει να ξεγεννησει, τοτε μπορει να κανει και εγχειρηση ανοικτης καρδιας. δεν γινεται αυτο. υπαρχει ο γυναικολογος της εφημεριας και ο ειδικευομενος βοηθαει.

 

Το μόνο που θα σου πω είναι ότι σε Νοσοκομείο της Κρήτης , στην εφημερία της,

ειδικευόμενη ακτινολόγος προχώρησε σε Φ.Τ μόνη της με μία νοσηλεύτρια και μια μαία που ΕΤΥΧΕ να είναι εκεί, για καλή τύχη της επιτόκου..

Βέβαια όλα πήγαν καλά, αλλά το ρισκάρεις???:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μαιευτήρες ήταν απόλυτα τυπικοί και δεν είχαν κίνητρο το φακελάκι, πιστεύω ότι δεν θα αναλάμβαναν κοπέλες, ούτε φυσικά θα έδιναν τα κινητά τους τηλέφωνα. Απλά θα έκαναν τη βάρδια τους, θα δεχόντουσαν μόνο όσες είχαν κλείσει ραντεβού 1 μήνα πριν από τα τηλέφωνα του νοσοκομείου (στα πρωινά ραντεβού δεν μπορείς να κλείσεις ραντεβού με συγκεκριμένο γιατρό) και θα ξεγεννούσαν μόνο όσες τύχαινε να γεννήσουν την ώρα που ήταν σε εφημερία. Αυτό είναι κάτι που πολλές έγγυες δεν θα το ήθελαν.

 

Θέλω να πω ότι δεν φταίνε μόνο οι γιατροί που παίρνουν φακελάκι, αλλά και το σύστημα που δεν σου επιτρέπει να έχεις δικό σου γιατρό, οπότε και οι γιατροί εκμεταλλεύονται αυτή την τρύπα του συστήματος και θεωρούν ότι αφού προσφέρουν υπηρεσία πέραν των υποχρεώσεών τους θα δικαιούνται επιπλέον αμοιβή. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να προβλεφθεί από το σύστημα η επιλογή γιατρού, με κίνητρο για τον γιατρό την επιπλέον αμοιβή (νόμιμα και μέσα από το σύστημα). Η αύξηση των νοσηλείων ήταν μια καλή ευκαιρία για να γίνει κάτι τέτοιο, δίνοντας πχ ένα μικρό μερίδιο των νοσηλείων στον γιατρό. Αλλά δεν το προβλέψανε, όχι γιατί δεν γνωρίζουν το πρόβλημα, αλλά γιατί η αύξηση έγινε για να ενισχύσει ο τζέφρυ την ιδιωτική υγεία, ωθώντας τους ασθενείς προς τα εκεί, σύμφωνα με τα αμερικάνικα πρότυπα.

 

Το ζευγάρι που έκανε την καταγγελία εκμεταλλεύτηκε την τρύπα του συστήματος (δηλαδή έκανε επιλογή γιατρού χωρίς το σύστημα να του δίνει αυτή τη δυνατότητα) και επίσης εκμεταλλεύτηκε την απληστία της γιατρού (η οποία θεωρούσε ότι έκανε κάτι πέραν των καθηκόντων της αναμένοντας την επιπλέον αμοιβή).

 

Ήταν όμως κάτι που έπρεπε να γίνει και καλώς έκαναν την καταγγελία ώστε να αναδειχτεί το πρόβλημα. Η γιατρός ήταν η κατάλληλη, καθώς είχε βγάλει πολύ χρήμα και είναι και κοντά στη σύνταξη. Πάντως για να πούμε και του στραβού το δίκιο είχε την χαμηλότερη ταρίφα σε σχέση με τα 1500 που ζητάνε οι άλλοι, αυτή είχε ταρίφα 1000 ευρώ από τότε που γέννησα (2009). Το φακελάκι που πήρε είχε 1000 ευρώ, τα 300 υποτίθεται θα τα έδιναν στον αναισθησιολόγο.

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πουν οι κοπέλες που είναι στο εξωτερικό αν εκεί στα δημόσια νοσοκομεία έχουν το δικαίωμα επιλογής γιατρού ή αν ξεγεννούν με τον εφημερεύοντα.

Link to comment
Share on other sites

αρνητικα εχω να σου διηγηθω και για τα δημοσια και για τα ιδιωτικα μαιευτηρια. κακες στιγμες και ελλειψη προσωπικου παντου υπαρχουν ακομα και σε ακριβα θεραπευτηρια. τι να πεις; ειναι να μη σου τυχει οπως λες και εσυ, αλλα μη νομιζεις οτι γεννωντας στο Χ μαιευτηριο εισαι πιο ασφαλης απο οτι στο Ψ δημοσιο. πριν 4.5 χρονια δουλευα στο Μ μαιευτηριο (ιδιωτικο) και μας ετυχε το εξης κωμικοτραγικο (κατ'εμε μονο τραγικο): το μωρο με το που γεννηθηκε γλυστρησε απο τα χερια του γιατρου και επεσε μεσα στον ... κουβα που βαζουμε για τα λοχεια και τα λοιπα υγρα. μονο απο θαυμα το μωρακι δεν επαθε κατι. ειπαμε... ειναι να μη σου τυχει.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν οι μαιευτήρες ήταν απόλυτα τυπικοί και δεν είχαν κίνητρο το φακελάκι, πιστεύω ότι δεν θα αναλάμβαναν κοπέλες, ούτε φυσικά θα έδιναν τα κινητά τους τηλέφωνα. Απλά θα έκαναν τη βάρδια τους, θα δεχόντουσαν μόνο όσες είχαν κλείσει ραντεβού 1 μήνα πριν από τα τηλέφωνα του νοσοκομείου (στα πρωινά ραντεβού δεν μπορείς να κλείσεις ραντεβού με συγκεκριμένο γιατρό) και θα ξεγεννούσαν μόνο όσες τύχαινε να γεννήσουν την ώρα που ήταν σε εφημερία. Αυτό είναι κάτι που πολλές έγγυες δεν θα το ήθελαν.

 

Θέλω να πω ότι δεν φταίνε μόνο οι γιατροί που παίρνουν φακελάκι, αλλά και το σύστημα που δεν σου επιτρέπει να έχεις δικό σου γιατρό, οπότε και οι γιατροί εκμεταλλεύονται αυτή την τρύπα του συστήματος και θεωρούν ότι αφού προσφέρουν υπηρεσία πέραν των υποχρεώσεών τους θα δικαιούνται επιπλέον αμοιβή. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να προβλεφθεί από το σύστημα η επιλογή γιατρού, με κίνητρο για τον γιατρό την επιπλέον αμοιβή (νόμιμα και μέσα από το σύστημα). Η αύξηση των νοσηλείων ήταν μια καλή ευκαιρία για να γίνει κάτι τέτοιο, δίνοντας πχ ένα μικρό μερίδιο των νοσηλείων στον γιατρό. Αλλά δεν το προβλέψανε, όχι γιατί δεν γνωρίζουν το πρόβλημα, αλλά γιατί η αύξηση έγινε για να ενισχύσει ο τζέφρυ την ιδιωτική υγεία, ωθώντας τους ασθενείς προς τα εκεί, σύμφωνα με τα αμερικάνικα πρότυπα.

 

Το ζευγάρι που έκανε την καταγγελία εκμεταλλεύτηκε την τρύπα του συστήματος (δηλαδή έκανε επιλογή γιατρού χωρίς το σύστημα να του δίνει αυτή τη δυνατότητα) και επίσης εκμεταλλεύτηκε την απληστία της γιατρού (η οποία θεωρούσε ότι έκανε κάτι πέραν των καθηκόντων της αναμένοντας την επιπλέον αμοιβή).

 

Ήταν όμως κάτι που έπρεπε να γίνει και καλώς έκαναν την καταγγελία ώστε να αναδειχτεί το πρόβλημα. Η γιατρός ήταν η κατάλληλη, καθώς είχε βγάλει πολύ χρήμα και είναι και κοντά στη σύνταξη. Πάντως για να πούμε και του στραβού το δίκιο είχε την χαμηλότερη ταρίφα σε σχέση με τα 1500 που ζητάνε οι άλλοι αυτοί είχε ταρίφα 1000 ευρώ από τότε που γέννησα (2009).

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πουν οι κοπέλες που είναι στο εξωτερικό αν εκεί στα δημόσια νοσοκομεία έχουν το δικαίωμα επιλογής γιατρού ή αν ξεγεννούν με τον εφημερεύοντα.

για το Ενωμενο Βασιλειο που γνωριζω οι μαιες ξεγεννουν και οι γιατροι παριστανται σε εξαιρετικα δυσκολες περιπτωσεις. οπως και η επιτοκος δεν νοσηλευεται 4 και 5 μερες αλλα πολλυ λιγοτερες. επισης οι φτ ειναι σε ημερησια διαταξη εν αντιθεσει με τις καισαρικες που ειναι πολυ λιγοτερες. φανταζομαι πως θα μας πουν λεπτομερειες και αλλα κοριτσια.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό, αλλά όταν επί 7-8 μήνες σε βλέπει ένας συγκεκριμένος γιατρός και όταν ερθει η ώρα να γεννήσεις σε παραλάβει ένας άγνωστος, συνήθως ειδικευόμενος,τότε ένα σοκ το παθαίνεις...:confused:

Βάλε και τα χρήματα που σου ζητάνε μαύρα, διπλό το σοκ και η οργή.

Και δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πληρώνουμε

ΕΝΑΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟ για να κάνει το αυτονόητο δηλαδή τη δουλειά του???

 

 

τα χρηματα που σου ζητανε μαυρα ειναι οταν θελεις να γεννησεις με γιατρο αλλο απο τον εφημερευοντα. Οσο λαθος ειναι να παιρνει αυτος το φακελακι, αλλο τοσο λαθος ειναι να του ζητας να ειναι εκει εκτος του ωραριου του. Ειναι ενα συστημα λαθος που τορφοδοτειται και απο τις δυο πλευρες (ασθενης και γιατρος).

Αν σου ζητησει ο εφημερευων φακελακι, τοτε ναι, καταλαβαινω αυτο που λες, δε θα τον πληρωσω για να κανει τη δουλεια του.

Επισης συμφωνω με τη miss piggy, τουλαχιστον απο τη μικρη εμπειρια που εχω με δημοσιο στην ελλαδα, με το οτπικο νοσοκομειο, παντα, σε ολες τις κλινικες, οι ειδικευομενοι δουλευουν μαζι με τους γιατρους τελειωμενης ειδικοτητας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν οι μαιευτήρες ήταν απόλυτα τυπικοί και δεν είχαν κίνητρο το φακελάκι, πιστεύω ότι δεν θα αναλάμβαναν κοπέλες, ούτε φυσικά θα έδιναν τα κινητά τους τηλέφωνα. Απλά θα έκαναν τη βάρδια τους, θα δεχόντουσαν μόνο όσες είχαν κλείσει ραντεβού 1 μήνα πριν από τα τηλέφωνα του νοσοκομείου (στα πρωινά ραντεβού δεν μπορείς να κλείσεις ραντεβού με συγκεκριμένο γιατρό) και θα ξεγεννούσαν μόνο όσες τύχαινε να γεννήσουν την ώρα που ήταν σε εφημερία. Αυτό είναι κάτι που πολλές έγγυες δεν θα το ήθελαν.

 

Θέλω να πω ότι δεν φταίνε μόνο οι γιατροί που παίρνουν φακελάκι, αλλά και το σύστημα που δεν σου επιτρέπει να έχεις δικό σου γιατρό, οπότε και οι γιατροί εκμεταλλεύονται αυτή την τρύπα του συστήματος και θεωρούν ότι αφού προσφέρουν υπηρεσία πέραν των υποχρεώσεών τους θα δικαιούνται επιπλέον αμοιβή. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να προβλεφθεί από το σύστημα η επιλογή γιατρού, με κίνητρο για τον γιατρό την επιπλέον αμοιβή (νόμιμα και μέσα από το σύστημα). Η αύξηση των νοσηλείων ήταν μια καλή ευκαιρία για να γίνει κάτι τέτοιο, δίνοντας πχ ένα μικρό μερίδιο των νοσηλείων στον γιατρό. Αλλά δεν το προβλέψανε, όχι γιατί δεν γνωρίζουν το πρόβλημα, αλλά γιατί η αύξηση έγινε για να ενισχύσει ο τζέφρυ την ιδιωτική υγεία, ωθώντας τους ασθενείς προς τα εκεί, σύμφωνα με τα αμερικάνικα πρότυπα.

 

Το ζευγάρι που έκανε την καταγγελία εκμεταλλεύτηκε την τρύπα του συστήματος (δηλαδή έκανε επιλογή γιατρού χωρίς το σύστημα να του δίνει αυτή τη δυνατότητα) και επίσης εκμεταλλεύτηκε την απληστία της γιατρού (η οποία θεωρούσε ότι έκανε κάτι πέραν των καθηκόντων της αναμένοντας την επιπλέον αμοιβή).

 

Ήταν όμως κάτι που έπρεπε να γίνει και καλώς έκαναν την καταγγελία ώστε να αναδειχτεί το πρόβλημα. Η γιατρός ήταν η κατάλληλη, καθώς είχε βγάλει πολύ χρήμα και είναι και κοντά στη σύνταξη. Πάντως για να πούμε και του στραβού το δίκιο είχε την χαμηλότερη ταρίφα σε σχέση με τα 1500 που ζητάνε οι άλλοι, αυτή είχε ταρίφα 1000 ευρώ από τότε που γέννησα (2009). Το φακελάκι που πήρε είχε 1000 ευρώ, τα 300 υποτίθεται θα τα έδιναν στον αναισθησιολόγο.

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πουν οι κοπέλες που είναι στο εξωτερικό αν εκεί στα δημόσια νοσοκομεία έχουν το δικαίωμα επιλογής γιατρού ή αν ξεγεννούν με τον εφημερεύοντα.

 

δε βλεπω πως μπορει το συστημα να σου επιτρεπει να εχεις δικο σου γιατρο, οταν μπορει αυτον τον γιατρο να τον εχουν 60 πχ ατομα που θα γεννησουν εκεινο το μηνα σε διαφορετικες ωρες. Ποτε θα κανει την εφημερια του;

 

Εγω που γεννησα στην αγγλια ηταν ολα πολυ ηρεμα και ωραια. Αν εχεις μια υγιη εγκυμοσυνη τοτε τα ραντεβου γινονται με τη μαια. Αν υπαρχουν προβληματα, τοτε σε παραπεμπουν στο γιατρο, και σε ειδικες περιπτωσεις στον consultant gynecologist, που ειναι ο πιο υψηλα ισταμενος. Κανεις δυο (καμμια φορα τρεις) υπερηχους και να ολα βαινουν καλα βλεπεις τη μαια καθε 4 με 6 εβδομαδες, κανεις καποιες βασικες εξετασεις κλπ. Συνηθως ειναι η ιδια μαια, αλλα μπορει και οχι. Καποια στιγμη σου δινουν και την επιλογη να πηγαινεις στον gp αν θελεις, ο οποιος συνηθως ειναι στη γειτονια σου, αντι στο νοσοκομειο που ειναι μακρυα. Μαθαινεις να εκτιμας και να σεβεσαι το οτι ολοι οι επαγγελματιες του συστηματος ειναι εμπειροι και σωστα εκπαιδευμενοι, ειναι ευγενικοι και caring. Κι ετσι λιγο σ'ενδιαφερει το ποιος θα σου κανει τις εξετασεις, αρκει να δειξουν οτι το μωρο ειναι καλα.

το βασικο ειναι οτι καθε εγκυος εχει μαζι της σε καθε εξεταση και την ωρα της γεννας ενα βιβλιαρακι με το ιστορικο της, τις εξετασεις της κλπ, επομενως σε οποιου τα χερια και να πεσει το βιβλιο μπορει με μια ματια να δει τι συμβαινει μ'αυτη τη γυναικα και τι χρειαζεται.

 

Στη γεννα εγω αρχικα ειχα μαιες κατα τη διαρκεια των οδυνων που συμπαρασταθηκαν καταπληκτικα και σε μενα και στον αντρα μου. Αλλα επειδη ημουν ειδικη περιπτωση οταν ηρθε η ωρα της γεννας ηρθαν δυο ειδικευομενοι, ο consultant, και τεσσερις-πεντε μαιες -φοιτητριες, μια που το νοσοκομειο ηταν πανεπιστημιακο. Βεβαια πρωτα με ρωτησαν και υπεγραψα οτι δεν εχω προβλημα να παρακολουθησουν φοιτητες.

 

Ξερω πολλες κοπελες που επειδη ολα πηγαν καλα γεννησαν μονο με τη μαια, αλλες που χρειαστηκαν επισκληριδιο, αλλες που γεννησαν στο νερο, ολες μα ολες (εκτος επισκληριδιου) γεννησαν σε πιο φυσιολογικες στασεις, οσες χρειαστηκαν καισαρικη την ειχαν αμεσα, μα ποτε καμμια δεν ηξερε το γιατρο ή τη μαια που θα συναντουσε. Ακομα και αν εχεις ραντεβου για καισαρικη δεν ξερεις ποτε ποιος θα ειναι εκει να την κανει. Δεν ειναι προβλημα, δεν περναει καν απο το μυαλο κανενος ως προβλημα.

 

Τα περισσοτερα νοσοκομεια εχουν διπλα τους birth centres σαν επιλογη, στα οποια δεν υπαρχουν γιατροι, μονο μαιες, αλλα ολα γινονται πολυ λιγοτερο κλινικα και υπαρχουν τα λιγοτερα complications. Παλι δεν ξερεις ποιον θα συναντησεις.

 

Επειτα επειδη στο φυσιολογικο τοκετο δε βαζουν κατευθειαν οξυτοκινη για να τελειωνουν μια ωρα αρχιτερα, μια πρωταρα μπορει να κανει και 8 και 12 και 24 ωρς να γεννησει. Ε φυσικα σ'αυτην την επριπτωση αλλαζεις και μαιες και γιατρους κατα τη διαρκεια του τοκετου. Εγω πχ εκανα 52 ωρες. Αν επεμενα να εχω τον ιδιο γιατρο τοτε μαλλον αυτος ο γιατρος θα μου εκανε καισαρικη για να παει σπιτι του....

Link to comment
Share on other sites

τα χρηματα που σου ζητανε μαυρα ειναι οταν θελεις να γεννησεις με γιατρο αλλο απο τον εφημερευοντα. Οσο λαθος ειναι να παιρνει αυτος το φακελακι, αλλο τοσο λαθος ειναι να του ζητας να ειναι εκει εκτος του ωραριου του. Ειναι ενα συστημα λαθος που τορφοδοτειται και απο τις δυο πλευρες (ασθενης και γιατρος).

Αν σου ζητησει ο εφημερευων φακελακι, τοτε ναι, καταλαβαινω αυτο που λες, δε θα τον πληρωσω για να κανει τη δουλεια του.

 

Συγνώμη, αλλά εξακολουθώ να διαφωνώ, ειδικά για το θέμα "φακελάκι εκτός ωραρίου".

Αν κάποιος νευροχειρουργός, σχολάει στις 10 το βράδυ και έρθει τροχαίο περιστατικό στις 9, τότε θα πρέπει να φύγει αφού τελείωσε το 8ωρο του ή να ζητήσει φακελάκι?

Αν ένας πυροσβέστης, σχολάει στις 3 το μεσημέρι και στις 2 πιάσει φωτιά ένα σπίτι, τότε θα σχολάσει ή θα ζητήσει φακελάκι από τον ιδιοκτήτη για να σβήσει τη φωτιά?

Είναι δημόσιοι λειτουργοί και όχι υπάλληλοι της εφορίας ή του Δήμου ή του υπουργείου για να κάνουν αυστηρή χρήση του ωραρίου. Υπόκεινται σε ειδικές διατάξεις περί δεοντολογίας, ΔΙΝΟΥΝ ΟΡΚΟ και νομίζω πως αμοίβονται ήδη αρκετά καλά, αν όχι πλουσιοπάροχα.

Για το μονο που θα συμφωνήσω είναι για την τακτική του "μπαξισιού", γιατι εμείς οι ίδιοι το συντηρούμε χρόνια τώρα, χωρίς να καταλαβαίνουμε πως είναι καταστροφικό.:evil:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά εξακολουθώ να διαφωνώ, ειδικά για το θέμα "φακελάκι εκτός ωραρίου".

Αν κάποιος νευροχειρουργός, σχολάει στις 10 το βράδυ και έρθει τροχαίο περιστατικό στις 9, τότε θα πρέπει να φύγει αφού τελείωσε το 8ωρο του ή να ζητήσει φακελάκι?

Αν ένας πυροσβέστης, σχολάει στις 3 το μεσημέρι και στις 2 πιάσει φωτιά ένα σπίτι, τότε θα σχολάσει ή θα ζητήσει φακελάκι από τον ιδιοκτήτη για να σβήσει τη φωτιά?

Είναι δημόσιοι λειτουργοί και όχι υπάλληλοι της εφορίας ή του Δήμου ή του υπουργείου για να κάνουν αυστηρή χρήση του ωραρίου. Υπόκεινται σε ειδικές διατάξεις περί δεοντολογίας, ΔΙΝΟΥΝ ΟΡΚΟ και νομίζω πως αμοίβονται ήδη αρκετά καλά, αν όχι πλουσιοπάροχα.

Για το μονο που θα συμφωνήσω είναι για την τακτική του "μπαξισιού", γιατι εμείς οι ίδιοι το συντηρούμε χρόνια τώρα, χωρίς να καταλαβαίνουμε πως είναι καταστροφικό.:evil:

 

Αλλο να αρχισει την εγχειρηση στις 9 και αντι στις 10 να φυγει 5 το πρωι γιατι πρεπει να συνεχιστιε η εγχειρηση, και αλλο να ειναι πχ πρωινος και να απαιτεις να ερθει και στον τοκετο σου τα μεσανυχτα. 'η οποτε σε πιασουν οι πονοι. Μεγαλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Ερχομαι και εγω με την σειρα μου να συμφωνησω με μερικα απο αυτα που ειπατε...Και εγω εχω την γιατρο μου στο δημοσιο και την διαλεξα...Εγω επελεξα να παω σε αυτην επειτα απο συστασεις γνωστων.Γνωριζα εξ'αρχης οτι θα κλεινω ραντεβου μαζι της και θα πληρωνω επισκεψη(οπως θα πληρωνα και εναν εξωτερικο γιατρο απλα χωρις αποδειξη).

Επισης γνωριζα οτι αν ηθελα να την εχω προσωπικη γιατρο και να την παιρνω σε καθε δυσκολια θα επρεπε να την πληρωσω εξτρα...Οχι δεν ειναι οτι μου περισσευουν για να τα δωσω αλλα για την υγεια του παιδιου μου κ την δικη μου το κανω!

Προτιμω να εχω μια καλυτερη αντιμετωπιση , εναν ανθρωπο που ξερει την πορεια της εγκυμοσυνης μου κ το ιστορικο μου παρα να τρεχω και να μην φτανω...

Οσο για το ποσο που ζηταει ειναι ιδιο με το ποσο που πηρε ο γιατρος της αδελφης μου σε ιδιωτικο νοσοκομειο πριν 3 χρονια...

 

Κατα τ'αλλα το συστημα ολο μα ολο (και το κρατος ) ειναι ενα χαος(για να μην πω τιποτα χειροτερο ) και δεν νομιζω οτι μπορουμε να το αλλαξουμε αυτην την στιγμη...

 

Εδω και 5-6 μερες μπαινωβγαινω στο νοσοκομειο με αιμοραγια και δεν θα μπορουσα να φανταστω ποιος θα με συμβουλευε σε μια τετοια περιπτωση τρελους αγχους και ποιος θα μου ελεγε τι να κανω ...

Απο εκει και περα , σιγουρα ειναι επιλογη του καθενος αν θελει να δωσει η να μην δωσει σε για να εχει καποιον ανθρωπο-γιατρο της εμπιστοσυνης του διπλα του...

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά εξακολουθώ να διαφωνώ, ειδικά για το θέμα "φακελάκι εκτός ωραρίου".

Αν κάποιος νευροχειρουργός, σχολάει στις 10 το βράδυ και έρθει τροχαίο περιστατικό στις 9, τότε θα πρέπει να φύγει αφού τελείωσε το 8ωρο του ή να ζητήσει φακελάκι?

Αν ένας πυροσβέστης, σχολάει στις 3 το μεσημέρι και στις 2 πιάσει φωτιά ένα σπίτι, τότε θα σχολάσει ή θα ζητήσει φακελάκι από τον ιδιοκτήτη για να σβήσει τη φωτιά?

Είναι δημόσιοι λειτουργοί και όχι υπάλληλοι της εφορίας ή του Δήμου ή του υπουργείου για να κάνουν αυστηρή χρήση του ωραρίου. Υπόκεινται σε ειδικές διατάξεις περί δεοντολογίας, ΔΙΝΟΥΝ ΟΡΚΟ και νομίζω πως αμοίβονται ήδη αρκετά καλά, αν όχι πλουσιοπάροχα.

Για το μονο που θα συμφωνήσω είναι για την τακτική του "μπαξισιού", γιατι εμείς οι ίδιοι το συντηρούμε χρόνια τώρα, χωρίς να καταλαβαίνουμε πως είναι καταστροφικό.:evil:

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με αυτά που λες κοπέλα μου!

είναι απλά και με λιγα λόγια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα με τους γιατρούς.

Για σκεφτείτε όλοι οι δημόσιοι λειτουργοί να σας ζητουσαν να τους πληρώνεται εξτρά για κάθε δουλειά που φέρνουν σε πέρας:shock::shock::shock:

Να πηγαίνεις πχ στην εφορεία να πληρώσεις το χαράτσι για να μη σου κόψουν το ρεύμα και να σου ζητάει ο υπάλληλος άλλα τόσα για να το κάνει:shock::shock::shock:

Η σκέψου να σε κλέβουν στον δρόμο και να περνάει ο αστυνομικός και να σου λέει σχόλασα, αν θέλεις βοήθεια θα πληρώσεις κάτι παραπάνω:shock::shock::shock:

Δεν είναι έτσι, είναι υποχρεωμενοι οι γιατροί όπως και όλοι οι υπόλοιποι να κάνουν την δουλειά τους σωστά γιατί απλά αυτή είναι η δουλειά τους.αν το κράτος τους κακοπληρώνει, αυτό δεν έχει καμία σχέση με τον ασθενή που ούτως ή άλλως κάθε μήνα έχει και ο ίδιος κρατήσεις για υποτιθέμενη υγειονομική ασφάλεια!!!

πραγματικά έλεος πια με το Δημόσιο!!!

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με αυτά που λες κοπέλα μου!

είναι απλά και με λιγα λόγια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα με τους γιατρούς.

Για σκεφτείτε όλοι οι δημόσιοι λειτουργοί να σας ζητουσαν να τους πληρώνεται εξτρά για κάθε δουλειά που φέρνουν σε πέρας:shock::shock::shock:

Να πηγαίνεις πχ στην εφορεία να πληρώσεις το χαράτσι για να μη σου κόψουν το ρεύμα και να σου ζητάει ο υπάλληλος άλλα τόσα για να το κάνει:shock::shock::shock:

Η σκέψου να σε κλέβουν στον δρόμο και να περνάει ο αστυνομικός και να σου λέει σχόλασα, αν θέλεις βοήθεια θα πληρώσεις κάτι παραπάνω:shock::shock::shock:

Δεν είναι έτσι, είναι υποχρεωμενοι οι γιατροί όπως και όλοι οι υπόλοιποι να κάνουν την δουλειά τους σωστά γιατί απλά αυτή είναι η δουλειά τους.αν το κράτος τους κακοπληρώνει, αυτό δεν έχει καμία σχέση με τον ασθενή που ούτως ή άλλως κάθε μήνα έχει και ο ίδιος κρατήσεις για υποτιθέμενη υγειονομική ασφάλεια!!!

πραγματικά έλεος πια με το Δημόσιο!!!

 

ναι βρε γλυκια μου, αλλα αν εσυ θελεις ενα συγκεκριμενο αστυνομικο να σε βοηθησει, επειδη ξερει το σπιτι σου και την οικογενεια σου προσωπικα, και απαιτεις αυτος και κανενας αλλος να βρεθει εκει στην αναγκη σου ΟΠΟΤΕ αυτη προκυψει, ποιος ειναι ο παραλογος;

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε γλυκια μου, αλλα αν εσυ θελεις ενα συγκεκριμενο αστυνομικο να σε βοηθησει, επειδη ξερει το σπιτι σου και την οικογενεια σου προσωπικα, και απαιτεις αυτος και κανενας αλλος να βρεθει εκει στην αναγκη σου ΟΠΟΤΕ αυτη προκυψει, ποιος ειναι ο παραλογος;

 

Στην προκειμένη περίπτωση υπάρχουν 3-4 κατηγορίες επαγγελμάτων-δημοσίων λειτουργών οι οποίοι έχουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΩΔΙΚΑ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ.

Πρόκειται για το Γιατρό, τον Αστυνομικό, το Νομικό/Δικαστικό και τον ΙΕΡΕΑ.

Σύμφωνα με αυτόν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ τους να σταθούν στο πλευρό του πολίτη, όταν και εάν θα τον χρειαστούν, είναι δυνατόν να χτιστεί σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ τους, είναι λειτουργοί που δεν ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΟΝΤΑΙ για έξτρα ώρες (υπερωρίες) και ΤΗΡΟΥΝ το απόρρητο ΑΠΑΡΕΓΚΛΙΤΑ.

Όλα αυτά, κατα την ορκομωσία τους τα αποδέχονται και τα γνωρίζουν εκ των προτέρων.

Τωρα το αν τα τηρούν, είναι άλλο πονεμένο θέμα.

Ειδικά για τους εξής:

Αστυνομικός: Είναι δυνατόν ο παθων πολίτης για λόγους εμπιστοσύνης, να ζητήσει συγκεκριμένο πρόσωπο που αισθάνεται άνετα για να του εμπιστευθεί μια υπόθεση.

Ιερέας: Το αυτό.

Νομικός/Εισαγγελέας: Δεν έχουν ωράριο και δεν παραδίδουν τη δικογραφία ή το συμβάν στην επόμενη βάρδια.

Γιατρός: Ασχολίαστο.

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση υπάρχουν 3-4 κατηγορίες επαγγελμάτων-δημοσίων λειτουργών οι οποίοι έχουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΩΔΙΚΑ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ.

Πρόκειται για το Γιατρό, τον Αστυνομικό, το Νομικό/Δικαστικό και τον ΙΕΡΕΑ.

Σύμφωνα με αυτόν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ τους να σταθούν στο πλευρό του πολίτη, όταν και εάν θα τον χρειαστούν, είναι δυνατόν να χτιστεί σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ τους, είναι λειτουργοί που δεν ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΟΝΤΑΙ για έξτρα ώρες (υπερωρίες) και ΤΗΡΟΥΝ το απόρρητο ΑΠΑΡΕΓΚΛΙΤΑ.

Όλα αυτά, κατα την ορκομωσία τους τα αποδέχονται και τα γνωρίζουν εκ των προτέρων.

Τωρα το αν τα τηρούν, είναι άλλο πονεμένο θέμα.

Ειδικά για τους εξής:

Αστυνομικός: Είναι δυνατόν ο παθων πολίτης για λόγους εμπιστοσύνης, να ζητήσει συγκεκριμένο πρόσωπο που αισθάνεται άνετα για να του εμπιστευθεί μια υπόθεση.

Ιερέας: Το αυτό.

Νομικός/Εισαγγελέας: Δεν έχουν ωράριο και δεν παραδίδουν τη δικογραφία ή το συμβάν στην επόμενη βάρδια.

Γιατρός: Ασχολίαστο.

 

Μήπως θυμάσαι από ποια επίσημη πηγή βρήκες τα παραπάνω και τι σημαίνει στην περίπτωση των γιατρών ασχολίαστο; Θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζουμε την πηγή στην περίπτωση που μας χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Απορω που τα βρισκεται αυτα???Με την κοινη λογικη δεν μπορεις να ζητας απο εναν γιατρο που ειναι σπιτι του να ερθει και να σε ξεγεννησει εκτος και αν τυχει να ειναι εκει...

Το οτι δινει ορκο δεν σημαινει οτι θα σε υπηρετει οπου κοποτε το θελησεις!!!Κατα τ'αλλα ο γιατρος που εφημερευει και ειναι σε βαρδια εκεινη τη στιγμη ειναι υποχρεωμενος να σε περιθαλψει και να σε βοηθησει γιατι αυτη ειναι η δουλεια του!!!

Οπως προειπα ειναι επιλογη του καθενος αν θελει να γεννησει με τον εφημερευοντα γιατρο που παρεχει το νοσοκομειο ανα πασα ωρα και στιγμη η να εχει καποιον αλλο συγκεκριμενο (που θα τον πληρωσει για την εξτρα υπηρεσια)!!

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάσαι από ποια επίσημη πηγή βρήκες τα παραπάνω και τι σημαίνει στην περίπτωση των γιατρών ασχολίαστο; Θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζουμε την πηγή στην περίπτωση που μας χρειαστεί.

 

 

Δεν επεκτείνομαι περισσότερο, αλλά ανήκω σε μια από τις παραπάνω κατηγορίες.

Το πιο λογικό θα ήταν να καθίσω στο σπιτάκι μου, μετά το πέρας του 8ωρου μου, αλλά ΠΟΤΕ δεν το έχω κάνει όταν υπήρχε περιστατικό και κάποιος με ζήτησε ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.

Και μαζί με τον ΟΡΚΟ αποδέχεσαι και τον κώδικα δεοντολογίας.Και πιστέψτε με ποτέ μα ποτέ δεν έχω μετανιώσει. Δεν υπάρχει τίποτε στη δουλειά μου,που να γεμίζει την ψυχή μου περισσότερο από το "ευχαριστώ" και το χαμόγελο του απλού πολίτη.

Στην περίπτωση του γιατρού, ο καρδιολόγος που παρακολουθούσε τη μαμά μου όταν έπαθε την ανακοπή, δεν ήταν ο εφημερεύων, αλλά ο προσωπικός της θεράπων, οποίος έφτασε 4 τα ξημερωματα στον Ευαγγελισμό, και την έσωσε στο παρά πέντε με βηματοδότη. Θα πέθαινε αν περνούσαν 10-15 λεπτά. Δεν ζήτησε τίποτε και όταν τον ρωτήσαμε για ποιο λόγο, μας απάντησε πως είναι στις υποχρεώσεις του να μην αφήνει τον ασθενή του.

 

Και για όσες κυρίες έχουν αμφιβολίες ή ειρωνική διάθεση, δεν έχουν παρά να πάνε στο Δικηγορικό Σύλλογο Αθηνών,τον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών, στο Υπουργείο ΠΡΟ-ΠΟ, και στην Ιερά Μητρόπολη και να ζητήσουν τον κώδικα δεοντολογίας. Θα βρουν και τα σημεία που αναφέρονται στον πολίτη και τη σχέση εμποστσύνης.

Στην Ελλάδα που ζούμε, είμαστε όλοι κάθετοι και αμίλεικτοι με τα εργασιακά δικαιώματα,αλλα δεν φροντίζουμε να μαθαίνουμε "λεπτομέρειες" για τις υποχρεώσεις. Ψιλά γράμματα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...