Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts

Λοιπον πηγε ο αντρας μου και πληρωσε μονο τα 220 (μονοκλινο 55 χ 4)επιπλεον του δωματιου. Εδωσε το βιβλιαριο ΙΚΑ που εχω ως ασφαλισμενη και του ζητησαν μονο αυτα (ουτε επιπλεον για εξετασεις η φαρμακα). Οποτε θεωρω οτι την ΚΤ την καλυπτει 100% το ΙΚΑ. Δεν μπορεσε να ρωτησει παραπανω γιατι γινοταν ο κακος χαμος και επιπλεον δεν του φανηκαν ιδιατερα ομιλητικοι...:roll: Κοριτσια σας ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχετε μια καλη γεννα!! Το σημαντικοτερο ολων ειναι τα μωρακια μας να ειναι καλα και υγειη!:)

πραγματι εως το τελοσ του ετους το ικα κα μονο αυτο θα καλυπτει την καισαρικη σαν να ειναι χειρουργιο και δεν θα χρεωμει αλλα αν ειναι τοκετος θα χρεωνετε 800-900. με το νεο ετος το ικα γινετε ενα με δημοσιο και τεβε και χρεωνονται ολα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κι απο μενα,

 

μετα απο όσα διαβασα εδω, πηγα προσωπικα στο ικα της περιοχής μου όπου μου ειπαν τα εξης : το Δημοσιο νοσοκομειο το πληρωνουμε κανονικα, εκτός αν απο τα ιατρεια του ΙΚΑ της περιοχής όπου ανηκει το νοσοκομειο παρω παραπεμπτικο για καισαρική!!! ΟΚ ως εδω!! ΑΛΛΑ, τα χρηματα θα τα πληρώσουμε στο ταμειο και μετα θα καταθεσουμε τα χαρτια μας στις παροχες του ΙΚΑ για να παρουμε πισω 1007Ε.

 

Μου φανηκε πολυ παραξενο όλο αυτο και ετσι πήρα και στα κεντρικα του ΙΚΑ οπου μια κυρια μου ειπε οτι αυτή ειναι η διαδικασια!!

 

Προσωπικα εχω μπερδευτει πολυ απο όλα αυτα! Προκειται να γεννησω σε 5 εβδομαδες. Τελικα που θα γεννησω??? προσπαθω να φτιαξω και το βαλιντζακι μ και δεν ξερω τι να βαλω μέσα!!!! Αν παω στο Αττικο θα παρω μαζι όοοοοοοοολη την προικα του μωρου κ την δικη μου( μου ειπαν πάρε απ ολα) , αν παω στο Ρεα μόνο δικα μου πραγματα!!

 

Τελικα θα είναι οικονομικότερα αν πάω στο ιδιωτικο???

ευχαριστω.....

 

ΩΩΩχχχχ πολλά είπα παλι!!!

κουκλα μου ετσι ειναι μονο που αυτα που θα παρουμε απο το ικα ειναι αυτα που ετσι και αλλιως περναμε σαν επιδομα τοκετου αρα αν περιμενεις φυσιολογικο τοκετο θα εχεις χρεωση, το ξεκαθαρισα εγω αυτο διοτι ειμαι μαια και η κολλητη μου ειχε να διαλεξει αναμεσα σε κρατικο η στη βιοκλινικι της θεσσαλονικησ και τωρα που θα της βγει το ιδιο θα παει στο ιδιωτικο.

Link to comment
Share on other sites

900 ευρω να τα δώσω αλλά τι εννοούν τα πέρνουμε από το ΙΚΑ μετα? Οτι πέρνουμε το επιδομα και τέλος ή πέρνουμε το επίδομα (990ευρω) και επιπλέον κάποιο μέρος ή όλο της γεννας? Αυτά δυστυχώς δεν τα ξεκαθαρίζουν και έχει επικρατήσει ένα χάος. Γιατί όπως και να το κάνουμε το επιδομα ήταν ένα βοήθημα αμα είναι τώρα να το χρησιμοποιούμε για την γέννα πάει. Και με το νέο ενιαίο ταμείο τι θα γίνει? Θα ισχύουν τα του ΙΚΑ ή των άλλων ταμείων?

δυστυχως παιρνεις απλα το επιδομα οπως πριν και μονο αυτο...το τσεκαρα χτες

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγε ο αντρας μου και πληρωσε μονο τα 220 (μονοκλινο 55 χ 4)επιπλεον του δωματιου. Εδωσε το βιβλιαριο ΙΚΑ που εχω ως ασφαλισμενη και του ζητησαν μονο αυτα (ουτε επιπλεον για εξετασεις η φαρμακα). Οποτε θεωρω οτι την ΚΤ την καλυπτει 100% το ΙΚΑ. Δεν μπορεσε να ρωτησει παραπανω γιατι γινοταν ο κακος χαμος και επιπλεον δεν του φανηκαν ιδιατερα ομιλητικοι...:roll: Κοριτσια σας ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχετε μια καλη γεννα!! Το σημαντικοτερο ολων ειναι τα μωρακια μας να ειναι καλα και υγειη!:)

 

κ εμενα το ιδιο πηγε σημερα κ πληρωσε ο αντρασ μου 220 για μονοκλινο με κτ κ ικα γεννησα στις 11/10 αλλιως χωρισ ικα ηταν 1741 ευρω μονο το ικα καλυπτει την κτ με τα αλλα ταμεια ειναι 1600

Link to comment
Share on other sites

συνεπώς γεννάω στο Αττικο και πληρώνω μοναχα την διαφορα θέσης, σωστα; Θα πρεπει να παρω παραπεμπτικο γι αυτο ομως;

Εχουν πει σε καποια αλλη γι αυτο;

ευχαριστώ

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω αν ρωταω στο σωστο μερος αλλα μηπως εχει ακουσει κανεις για τις νεες τιμες στα νοσοκομεια;ακουσα πως για να κανουμε οτιδηποτε πρεπει να πληρωνουμε(αποξεση,τοκετος,χειρουργειο)

ειναι αληθεια 'ή ραδιο αρβιλα;

Link to comment
Share on other sites

αν οντως ισχυει αυτο τοτε τη βαψαμε,οι τιμες ειναι σαν να πας σε ιδιωτικη κλινικη

καλα πλακα μας κανουν,δεν υπαρχει περιπτωση να βρουμε ολα αυτα τα λεφτα

οι ανθρωποι δεν πα;νε καλα.......

Link to comment
Share on other sites

αν οντως ισχυει αυτο τοτε τη βαψαμε,οι τιμες ειναι σαν να πας σε ιδιωτικη κλινικη

καλα πλακα μας κανουν,δεν υπαρχει περιπτωση να βρουμε ολα αυτα τα λεφτα

οι ανθρωποι δεν πα;νε καλα.......

δυστυχως τα πραγματα εχουν ετσι...800 για φυσιολογικο τοκετο και 1400-1600 για καισαρικη, για χειρουργεια και αποξεσεις ομως δεν πληρωνεις γιατι θεωρειται ασθενεια, μεχρι 31/12/11 το ικαθα καλυπτει την καισαρικη και μετα γινεται ενα με το δημοσιο και δεν καλυπτει πια τιποτα...τα καναν πλακακια ο λοβερδος με τους κλινικαρχες για να αυξηθει η δουλεια τους...και οι γιατροι το συνυπογραπσαν γιατι προτιμουν να εχουν γεννες στα ιδιωτικα οπου μπορουν να πληρωθουν νομιμα και σιγουρα...δεν ειναι τυχαιο που ταυτοχρονα με αυτη την αποφαση ακυρωθηκε ενας παλιος νομος που απαγορευε σε καποιους πανεπηστιμιακους να ξεγενναν σε ιδιωτικα...ΜΑΦΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αλλες λενε οτι τελικα δεν υσχει τπτ απο αυτες της τιμες!!!!!κ οτι η κ.τ καλυπτεται πληρως απο το ικα σας βαζω ενα sait που διαβασα καπου για να δειτε!!!!! http://www.tovima.gr/society/article/?aid=426427

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρωτηστε τοτε τις κοπελιτσες που τα εχουν πληρωσει ολα κανονικα! Κι οσον αφορα τις καισαρικες τις οποιες δηθεν καλυπτουν τα ταμεια, το δικο μου, αμα πληρωσω τα 1600 που λενε, δε θα μου δωσει πισω ουτε τα μισα!

Link to comment
Share on other sites

Στα δημόσια μόνο το ΙΚΑ δίνει πίσω επίδομα τοκετού και απο το νέο έτος όλα τα ταμεία θα συγχωνευτουν

Το ΤΣΜΕΔΕ δίνει 2500 είτε γεννήσεις σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο, το ΤΕΒΕ δίνει 800 επίσης ανεξάρτητα που θα γεννήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω θα γεννησω την αλλη βδομαδα σε δημοσιο νοσοκομειο (Γεν. Πανεπιστ. Νοσοκομειο Αλεξ/πολης ) και τελικα ποσο θα πληρωσω για νοσιλεια (θα γεννησω με φυσιολογικο τοκετο), εφαρμοζεται νεος νομος, θα πληρωσω 800 ευρω.....:-( Πειτε κοριτσια οποια εχει γεννησει προσφατα .......τι με περιμενει !:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον πηγε ο αντρας μου και πληρωσε μονο τα 220 (μονοκλινο 55 χ 4)επιπλεον του δωματιου. Εδωσε το βιβλιαριο ΙΚΑ που εχω ως ασφαλισμενη και του ζητησαν μονο αυτα (ουτε επιπλεον για εξετασεις η φαρμακα). Οποτε θεωρω οτι την ΚΤ την καλυπτει 100% το ΙΚΑ. Δεν μπορεσε να ρωτησει παραπανω γιατι γινοταν ο κακος χαμος και επιπλεον δεν του φανηκαν ιδιατερα ομιλητικοι...:roll: Κοριτσια σας ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχετε μια καλη γεννα!! Το σημαντικοτερο ολων ειναι τα μωρακια μας να ειναι καλα και υγειη!:)

 

αχ συγχαριτιρια να σου ζησει το μωρακη σου κ να ειναι καλοτυχο στη ζωουλα του...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω θα γεννησω την αλλη βδομαδα σε δημοσιο νοσοκομειο (Γεν. Πανεπιστ. Νοσοκομειο Αλεξ/πολης ) και τελικα ποσο θα πληρωσω για νοσιλεια (θα γεννησω με φυσιολογικο τοκετο), εφαρμοζεται νεος νομος, θα πληρωσω 800 ευρω.....:-( Πειτε κοριτσια οποια εχει γεννησει προσφατα .......τι με περιμενει !:shock:

800 για φτ και αν θελεις μονοκλινο οσο επιπλεον κοστιζει η μερα σε αυτο το νοσοκομειο, αν χρειαστει να χρησιμοποιηθει βεντουζα νομιζω κοστιζει 200 επιπλεον...βεβαια εσυ δεν εχεις καποια εναλλακτικη διοτι αν δεν κανω λαθος στην πολη σου δεν υπαρχει καποια σοβαρη ιδιωτικη κλινικη...

Link to comment
Share on other sites

Καλά εδωσες 1800ε αμοιβή γιατρού στο αττικό και τώρα που θα πληρώνουμε και στα δημόσια θα ανέβει πιο πάνω από τα ιδιωτικά;Ελεος τι λένε δηλαδή;Αυτά ακουσα και απελπίστηκα οταν και σε μία φίλη μου ζήτησε γιατρός στο δημόσιο 1600 και 1600 η κτ στο δημόσιο χωρίς επισκληρίδιο και χωρίς αναισθησιολόγο.Πάνε καλά τα έχουν ισοπεδώσει όλα.Τώρα που απευθύνθηκα σε ιδιώτη θα μου στοιχίσει 1100ε ο γιατρός και το το μαιευτήριο 1500 με φπα και πίσω θα δώσει το ικα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αλλες λενε οτι τελικα δεν υσχει τπτ απο αυτες της τιμες!!!!!κ οτι η κ.τ καλυπτεται πληρως απο το ικα σας βαζω ενα sait που διαβασα καπου για να δειτε!!!!! http://www.tovima.gr/society/article/?aid=426427

 

Τελικά τι ισχύει για τις γέννες? Πληρώνουμε όντως ή έγινε λάθος ερμηνεία του νόμου? Καμια κοπέλα που γέννησε πρόσφατα ή θα γεννησει και έχει κάποιο νεο υπάρχει να μας πει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ γέννησα τον Απρίλιο στο Νοσοκομείο του Αγίου Νικολάου στη Κρήτη με ΙΚΑ και δε πλήρωσα τίποτα. Εμεινα μέσα δύο βδομαδεσ γιατί είχα συσπάσεις γέννησα με καισαρική και μου παν ότι δε πληρώνω γιατί θεωρείται χειρουργίο. Δε ξέρω αν έχει αλλαξει κάτι.

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα τον Αυγουστο σε δημοσιο νοσοκομειο.

στον γιατρο δεν εδωσα τιποτα και νοσοκομειακα εξοδα 600 περιπου ευρω με καισαρικη και βιβλιαριο δημοσιου,το ικα με καισαρικη δε πληρωνε εντελως τιποτα.

να ρωτησω κατι ?

σε δημοσιο γιατι λετε για αμοιβη γιατρου και 1600?εξωτερικος δηλ ποσο παιρνει?

εμεις δεν πληρωνουμε γιατρο αν θελουμε εμεις δινουμε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ γέννησα τον Απρίλιο στο Νοσοκομείο του Αγίου Νικολάου στη Κρήτη με ΙΚΑ και δε πλήρωσα τίποτα. Εμεινα μέσα δύο βδομαδεσ γιατί είχα συσπάσεις γέννησα με καισαρική και μου παν ότι δε πληρώνω γιατί θεωρείται χειρουργίο. Δε ξέρω αν έχει αλλαξει κάτι.

 

εγω γεννησα τον Αυγουστο σε δημοσιο νοσοκομειο.

στον γιατρο δεν εδωσα τιποτα και νοσοκομειακα εξοδα 600 περιπου ευρω με καισαρικη και βιβλιαριο δημοσιου,το ικα με καισαρικη δε πληρωνε εντελως τιποτα.

να ρωτησω κατι ?

σε δημοσιο γιατι λετε για αμοιβη γιατρου και 1600?εξωτερικος δηλ ποσο παιρνει?

εμεις δεν πληρωνουμε γιατρο αν θελουμε εμεις δινουμε κατι.

 

 

Από Οκτώβριο όμως έχουν αλλάξει τα πράγματα. Όσο για τον γιατρό που λες glam, εφόσον πηγαίνεις στο νοσοκομείο με τον δικό σου γιατρό και σου προγραμματίζει τοκετό, ε τον πληρώνεις συνήθως, αλλιώς πας και γεννάς με τον εφημερεύοντα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.Τι κανετε?Να σας ρωτησω κατι...ειναι ασχετο με το θεμα της ενοτητας αλλα.............Εχω ιδιωτη γιατρο αλλα λογο οικονομικου δεν θα μπορεσω οταν ερθει με το καλο η ωρα να παω στη κλινικη να γεννησω.Ποτε πρεπει να ξεκινησω να πηγαινω να με παρακολουθει ο γιατρος του νοσοκομειου?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.Τι κανετε?Να σας ρωτησω κατι...ειναι ασχετο με το θεμα της ενοτητας αλλα.............Εχω ιδιωτη γιατρο αλλα λογο οικονομικου δεν θα μπορεσω οταν ερθει με το καλο η ωρα να παω στη κλινικη να γεννησω.Ποτε πρεπει να ξεκινησω να πηγαινω να με παρακολουθει ο γιατρος του νοσοκομειου?Ευχαριστω

 

Το συντομότερο. Όσο πιο πολλές φορές σε δει, τόσο το καλύτερο. Θα κλείσεις ραντεβού και θα σου ανοίξουν φάκελο. Την πρώτη φορά θα σε δει ένα γιατρός στην τύχη. Αν μείνεις ευχαριστημένη, τα επόμενα ραντεβού θα ζητάς να τα κλείνεις με τον ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλσπέρα. Δε ξέρω πόσο μηνών είσαι όμως το συντομότερο πρέπει να βρεις γιατρό εκεί που θα γεννήσεις για να σε παρακολουθεί και αυτός και να ανπτύξεις και κάποια σχέση μαζί του ώστε όταν έρθει η ωρ της γέννας να σαι πιο χαλαρή!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...