Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρωμοσωμικες ανωμαλίες και νέα κύηση.


Smurf123

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. 

Πριν μερικές μέρες έκανα διακοπή κύησης λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιών που εντοπίστηκαν στο έμβρυο (5ος μήνας)

Ο πόνος πολύς όμως ήδη σκέφτομαι και ανυπομονω να περάσει ο καιρός για να μπορέσουμε να κάνουμε νέα προσπάθεια. 

Μου λείπει πολύ η κοιλίτσα μου, οι κλωτσιές , θέλω τόσο πολύ να πάρω στην αγκαλιά μου επιτέλους ένα μωράκι και όχι άλλο δάκρυ, στεναχώρια και άγχος. 

 

Είμαι 27. Κάναμε έλεγχο καρυότυπου και εγώ και ο άντρας μου και βγήκαν φυσιολογικοί. 

Συνεπώς ήταν ένα τυχαίο γεγονός. 

 

Θέλω να ρωτήσω όσες έχουν βρεθεί σε αυτή τη θέση (και με τις ίδιες προϋποθέσεις, δηλαδή φυσιολογικοί γονείς, τυχαία χρωμοσωμικη ανωμαλία) , στην επόμενη προσπάθεια που κάνατε είχατε ξεκινήσει φυλλικό οξύ νωρίτερα? 'η κάτι άλλο ? 

 

Φοβάμαι δεν μπορώ να πω, είναι και πρόσφατος ο πόνος ακόμα αλλά θέλω να οργανωθω καλύτερα αυτή την φορά. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κοπέλα μου.Είχα διαβάσει και χθες το μήνυμα σου.Αχ μου ερχονται δικες μου αναμνήσεις πριν 10 χρόνια.Κι εγώ 27 με την πρώτη έμεινα έγκυος μεσα στην τρελή χαρα όλα καλά θα πανε και πήγαμε στην αυχενική να δούμε το φυλο έτσι νόμιζα και ξαφνικα το χαος.Εμένα έλειπαν όλοι οι δείκτες οποτε ήταν σχεδον σιγουρο πιθανοτητα 1/4 για τρισωμια 21 καναμε και την τροφοβλάστη και απλα το επιβεβαιωσε.Γκρεμιστηκε ο κοσμος μου.Τουλαχιστον εμενα ηταν πιο μικρο και εγινε σαν αποξεση δεν ηταν γεννα δεν πονεσα.Στο Αρεταιειο που εκανα τη διακοπη μιλησα με την υπευθυνη του παθολογοανατομικου και να μου λεει δεν ξερω ψαξτε το αλλα δυσκολα τα πραγματα δεν το βλεπω να κάνετε υγιες παιδι και γενικα ενταξει για βρισιμο ηταν η γυναικα.ηταν που ηταν η ψυχολογια μου με αποτελειωσε.Φυσιολογικο καρυοτυπο οι γονεις το παιδι ειχε τη μορφη της τυχαιας τρισωμιας πηγαμε σε γενετιστη μας ηρεμησε λεμε τωρα...ηθελα σαν τρελλη να μεινω εγκυος αμεσως οποτε ο γιατρος μου ειπε μετα την πρωτη περιοδο μπορω να προσπαθησω.Δεν περιμενα παραπανω και εμεινα εγκυος αμεσως αγχος τεραστιο οχι δεν εκανα τιποτα διαφορετικο ουτε φυλικο επαιρνα νωριτερα και δεν εκανα ουτε αμνιοπαρακεντηση γιατι φαινοντουσαν ολα καλα και περασα 9 μηνες με πολυ αγχος.Ολα καλα ομως εχω 2 υγιεστατα παιδάκια τώρα.Αφού οι δικοί σας καρυοτυποι είναι φυσιολογικοι πολύ δύσκολο να ξανατυχει σε σας το τυχαίο γεγονός

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, lazariska είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου.Είχα διαβάσει και χθες το μήνυμα σου.Αχ μου ερχονται δικες μου αναμνήσεις πριν 10 χρόνια.Κι εγώ 27 με την πρώτη έμεινα έγκυος μεσα στην τρελή χαρα όλα καλά θα πανε και πήγαμε στην αυχενική να δούμε το φυλο έτσι νόμιζα και ξαφνικα το χαος.Εμένα έλειπαν όλοι οι δείκτες οποτε ήταν σχεδον σιγουρο πιθανοτητα 1/4 για τρισωμια 21 καναμε και την τροφοβλάστη και απλα το επιβεβαιωσε.Γκρεμιστηκε ο κοσμος μου.Τουλαχιστον εμενα ηταν πιο μικρο και εγινε σαν αποξεση δεν ηταν γεννα δεν πονεσα.Στο Αρεταιειο που εκανα τη διακοπη μιλησα με την υπευθυνη του παθολογοανατομικου και να μου λεει δεν ξερω ψαξτε το αλλα δυσκολα τα πραγματα δεν το βλεπω να κάνετε υγιες παιδι και γενικα ενταξει για βρισιμο ηταν η γυναικα.ηταν που ηταν η ψυχολογια μου με αποτελειωσε.Φυσιολογικο καρυοτυπο οι γονεις το παιδι ειχε τη μορφη της τυχαιας τρισωμιας πηγαμε σε γενετιστη μας ηρεμησε λεμε τωρα...ηθελα σαν τρελλη να μεινω εγκυος αμεσως οποτε ο γιατρος μου ειπε μετα την πρωτη περιοδο μπορω να προσπαθησω.Δεν περιμενα παραπανω και εμεινα εγκυος αμεσως αγχος τεραστιο οχι δεν εκανα τιποτα διαφορετικο ουτε φυλικο επαιρνα νωριτερα και δεν εκανα ουτε αμνιοπαρακεντηση γιατι φαινοντουσαν ολα καλα και περασα 9 μηνες με πολυ αγχος.Ολα καλα ομως εχω 2 υγιεστατα παιδάκια τώρα.Αφού οι δικοί σας καρυοτυποι είναι φυσιολογικοι πολύ δύσκολο να ξανατυχει σε σας το τυχαίο γεγονός

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Ένιωσα μια ανακούφιση με αυτά που μου είπες , ιδίως που ήσουν κ εσύ στην ηλικία μου και είχατε βρει και εσείς πρόβλημα χρωμοσωμικο στο έμβρυο. 

Δεν πίστευα ποτέ ότι μια κοπέλα 27 χρόνων θα μπορούσε να μην κανει ένα υγιές μωρό. Δεν ήξερα πόσοι παράγοντες παίζουν ρόλο. Δεν ήξερα ότι και σε αυτές τις ηλικίες έχεις πιθανότητες (λιγότερες βέβαια) να παράξεις ένα 'κακο' ωάριο και να γονομοποιηθει. 

Κι αν παραξω κι άλλο κακό ωάριο? 

Δεν μπορώ ούτε να σκέφτομαι σε ενδεχόμενο ίδιο σενάριο με αυτό που περάσαμε τώρα. Ήταν ένας Γολγοθάς καθημερινός με άγχος, κλάμα και φουλ στεναχώρια. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ετσι νομιζα ότι είμαι μικρή ούτε παρακέντηση θα χρειαστω ολα καλα και σου λεω πηγα να δω το φυλο κι οταν αρχισε ο γιατρος να λεει εμεινα.Ενταξει μεχρι να ξαναμεινω εγκυος σα να ειχε παγωσει ο χρονος φουλ κλαμα νομιζα οτι δε θα κανω παιδι γερο ποτε..Αλλα ενταξει δοξα τω θεω ολα καλα τελικα.Που να δεις και μετα στο δευτερο παιδι στο γιο μου που παω στην αυχενικη και μου βρισκουν αυχενικη 3 και πιθανοτητα 1/62 ε με αποτελειωσε με επιασε ενα παραπονο οτι παλι τα ιδια και γιατι...κανω τροφοβλαστη και ενω περναω 2 μερες μαρτυρικες με παιρνουν τηλ και μου λενε οτι δε μου πηραν καλο υλικο και δεν εχω αποτελεσμα και να κανουμε και αμνιοπαρακεντηση τη 17η βδομαδα.Αντε αλλο ενα μηνα μεσα στο αγχος.Ολα καλα ομως.Δε θα σου ξανατυχει μη φοβασαι.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, lazariska είπε:

Κι εγώ ετσι νομιζα ότι είμαι μικρή ούτε παρακέντηση θα χρειαστω ολα καλα και σου λεω πηγα να δω το φυλο κι οταν αρχισε ο γιατρος να λεει εμεινα.Ενταξει μεχρι να ξαναμεινω εγκυος σα να ειχε παγωσει ο χρονος φουλ κλαμα νομιζα οτι δε θα κανω παιδι γερο ποτε..Αλλα ενταξει δοξα τω θεω ολα καλα τελικα.Που να δεις και μετα στο δευτερο παιδι στο γιο μου που παω στην αυχενικη και μου βρισκουν αυχενικη 3 και πιθανοτητα 1/62 ε με αποτελειωσε με επιασε ενα παραπονο οτι παλι τα ιδια και γιατι...κανω τροφοβλαστη και ενω περναω 2 μερες μαρτυρικες με παιρνουν τηλ και μου λενε οτι δε μου πηραν καλο υλικο και δεν εχω αποτελεσμα και να κανουμε και αμνιοπαρακεντηση τη 17η βδομαδα.Αντε αλλο ενα μηνα μεσα στο αγχος.Ολα καλα ομως.Δε θα σου ξανατυχει μη φοβασαι.

Πω πω. Αυτό κι αν ήταν αγωνία. 

Με έχουν πιάσει και εμένα οι αγωνίες μου για το 'μετα' όμως προσπαθώ να βάζω φρενο στις σκέψεις μου γιατί με αγχωνουν πολύ και δεν ωφελεί. Ας κοιτάξω το παρόν και έχει ο Θεός. 

Χαίρομαι που τελικά αυτές οι ιστορίες έχουν ένα χαρούμενο τέλος. 

Σε λίγους μήνες που θα έχουμε το 'ελευθερο' από την γιατρό θα ξανά προσπαθήσουμε και εύχομαι αυτή την φορά να πάνε όλα καλά. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Καλησπέρα! Επαναφέρω το θέμα μου , μιας και είμαι πάλι έγκυος στις 9 εβδομάδες. 

Έχω αγχωθει ήδη και σκέφτομαι την αυχενική. 

Πείτε μου αν μπορείτε κι άλλες κοπελες με μια έστω χρωμοσομικη ανωμαλία σε έμβρυο , κάνατε μετά κάτι επεμβατικό για να δείτε αν όλα ήταν καλά? Τι σας είπαν οι γιατροί?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...