Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καρυοτυπος ζευγους


Recommended Posts

Καλησπέρα ενδιαφερομαι για την κουμπαρα μου η οποια εχει κανει ηδη 2 αποβολες και ο γιατρος της ,της εγραψε να κανει το πακετο των εξετασεων καρυοτυπος-αυτοανοσα-θρομβοφιλια

Εχετε υπ'οψιν σας κατι νεοτερο για το που κ το πως γινονται.

Εννοω εκτος απο το Παιδων κ τη διαδικασια που αναφερεται πιο πανω, εχετε μαθει για κατι νεωτερο?Τα παιδια μενουν επαρχια κι επειδη η ηλικια της ειναι λιγο τσιμπημενη ισως να μην εχουν την ευχερεια να περιμενουν 2-3 μηνες να γινει ολη αυτη η διαδικασια μεχρι να παρουν τα αποτελεσματα στα χερια τους.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • 3 months later...

Σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να γίνει αυτή η εξέταση?

Ξεκινάμε προσπάθειες με τον αντρούλη μου σιγα σιγά. Εχω δρομολογήσει ήδη τον προγεννητικό έλεγχο, εξέταση στίγματος και κυστικής ίνωσης, μήπως πρέπει να κάνουμε και αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να γίνει αυτή η εξέταση?

 

Ξεκινάμε προσπάθειες με τον αντρούλη μου σιγα σιγά. Εχω δρομολογήσει ήδη τον προγεννητικό έλεγχο, εξέταση στίγματος και κυστικής ίνωσης, μήπως πρέπει να κάνουμε και αυτή?

 

 

 

ειναι εξιδικευμενη εξεταση,δεν την κανουμε στα πλαισια του προγεννετικου...συνηθως μετα απο επαναλαμβανομενες αποβολες η οταν μπαινει ενα ζευγαρι στον κοσμο της εξωσωματικης και παλι υστερα απο αρνητικες προσπαθειες εξωσωματικης...δεν ειναι εξεταση ρουτινας...αυτα που εχεις δρομολογησει ειναι αυτα που πρεπει και απαιτουνται στα πλαισια του προγεννετικου...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Στην οικογένεια μου έχουμε ιστορικό συνδρομου down και δεν ξέρω εαν μπορώ να κάνω κάτι σχετικά με αυτό, με προβληματίζει λιγάκι???

Εχω υποψην μου για αμνιοπαρακεντιση αλλά σκεφτόμουν εαν υπήρχε κάποια εξέταση που μπορούσα να ψαχτώ απο τώρα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

 

Στην οικογένεια μου έχουμε ιστορικό συνδρομου down και δεν ξέρω εαν μπορώ να κάνω κάτι σχετικά με αυτό, με προβληματίζει λιγάκι???

 

Εχω υποψην μου για αμνιοπαρακεντιση αλλά σκεφτόμουν εαν υπήρχε κάποια εξέταση που μπορούσα να ψαχτώ απο τώρα ...

 

 

δεν ξερω αν υπαρχει εξεταση για προληψη του συνδρομου,σιγουρα ομως πρεπει να κανεις αμνιοπαρακεντηση ακομα και αν ολες σου οι εξετασεις οπως αυχενικη και β επιπεδου βγουν αριστες...σε μια αναλογη ερωτηση στον γυναικολογο μου οταν εμεινα εγκυος,μου απαντησε οτι απαντησεις παιρνουμε μονο μεσω της αμνιο (τουλαχιστον για οσο μπορει να μας δωσει πληροφοριες)

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν ο δοτης ειναι απο το κεντρο ε τοτε λογηκα θα πρεπη να ειναι ελεγμενος γηα τα παντα ........... αν ομως οχη τοτε μαλλον πρεπη να την κανει αλλα και παλλη δεν ειναι απολητο γηατη τον καρεοτηπο τον ελεγχουν σε υπογονημα ζευγαρηα οι στης καθεξην αποβολες οι οταν ηπαρχη καποιος στην οικογενηα με χρωμοσωμηακες ανωμαληες εση τον εκανες ?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα κι΄απο μενα κοριτσια!!!!!!!!!!!

Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη!!!!!!!!!!!

Μετα απο δυο παλλινδρομες κυησεις ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να κανω ενα πακετο εξετασεων μεσα σ΄αυτο ειναι και ο καρυοτυπος.

Πηρα τηλ.στο χωρεμειο ερευνητικο εργαστηριο του Παιδων τηλ.210 7467789 και μιλησα με μια ευγεστατη κοπελα, η οποια μου ειπε οτι γινεται αυτη η εξεταση δωρεαν αρκει να υπαρχουν δυο παρεπεμπτικα (ενα για μενα και ενα για τον συζυγο μου) απο τον γιατρο για να γινει καρυοτυπος μετα απο καλλιεργεια ιστων.

Μιλησα με τον γιατρο και μου ειπε οτι η εξεταση που θα μου γραψει θα λεει καρυοτυπος-χρωμοσωμιακος ελεγχος περιφερικου αιματος.

Στην ουσια κολλαμε στις λεξεις...Μου εξηγησε η κοπελα απο το Παιδων οτι και τα δυο ειναι καλλιεργεια αιματος.Απλα θελουν να το γραψει διαφορετικα ο γιατρος για να παρουν απο το ταμειο 56 ευρω το ατομο ενω στην αλλη εξεταση 25 το ατομο.Το ειπα στον γιατρο αλλα δεν το δεχτηκε...

Επισης, αναρωτιεμαι αν τελικα το εγραφε σε μενα πως ειναι δυνατον ενας γυναικολογος να εγραφε σε εναν αντρα καρυοτυπο μετα απο καλλιεργεια ιστων;;;;;;Δεν ξερω αν το εχω καταλαβει καλα...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι παιρνουν κομματι απο την αποξεση και το καλλιεργουν;;;;

εσεις κοριτσακια μου τι λετε;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης, αναρωτιεμαι αν τελικα το εγραφε σε μενα πως ειναι δυνατον ενας γυναικολογος να εγραφε σε εναν αντρα καρυοτυπο μετα απο καλλιεργεια ιστων;;;;;;Δεν ξερω αν το εχω καταλαβει καλα...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι παιρνουν κομματι απο την αποξεση και το καλλιεργουν;;;;

εσεις κοριτσακια μου τι λετε;;;

 

O καρυότυπος απο την απόξεση αφορά στο έμβρυο. Ο καρυότυπος ζέυγους γίνετια με αιμοληψία απο τους γονείς και αφορά στον καθε γονέα χωριστά (ένας για σένα και ένας για τον άντρα). Μετα απο παλλίνδρομες εκανα και τα τρία και ήταν 3 ξεχωριστά πραγματα. Τώρα για το τι πρέπει να γράψει ο γιατρός ακρβώς δεν ξέρω να σου πω. Εγω τα έκανα σε ιδιωτικό ιατρείο και βγήκε ο κούκος αηδόνι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα!

πηρα τα αποτελεσματα απο τον καρυοτυπο ζευγους εχουμε και οι δυο αριθμο αναλυθεντων κυτταρων 20, και οτι δεν αποκαλυφθηκε χρωμοσωματικη ανωμαλια.

χρωμοσωματικο τυπο 46,ΧΧ και ο συζηγος 46,ΧΥ

 

πειτε μου τη γνωμη σας.

 

(να σημειοσω οτι σε προιγουμενο κεντρο που ημουν για να παρει επιπλεων 3.000 μας προτυνε των προεμφυτευτικο ελεγχω και μας ειχε πει οτι υπαρχουν χρωμασωματικες ανωμαλιες στα εμβρυα που εξεταστηκαν, χωρις να εχω στα χερια μου καποιο εγραφω, γιατι πολυ απλα δεν μου εδωσαν)

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

πηρα τα αποτελεσματα απο τον καρυοτυπο ζευγους εχουμε και οι δυο αριθμο αναλυθεντων κυτταρων 20, και οτι δεν αποκαλυφθηκε χρωμοσωματικη ανωμαλια.

χρωμοσωματικο τυπο 46,ΧΧ και ο συζηγος 46,ΧΥ

 

πειτε μου τη γνωμη σας.

 

(να σημειοσω οτι σε προιγουμενο κεντρο που ημουν για να παρει επιπλεων 3.000 μας προτυνε των προεμφυτευτικο ελεγχω και μας ειχε πει οτι υπαρχουν χρωμασωματικες ανωμαλιες στα εμβρυα που εξεταστηκαν, χωρις να εχω στα χερια μου καποιο εγραφω, γιατι πολυ απλα δεν μου εδωσαν)

kalispera exoyme skopo me ton andra moy na thn kanoyme kai emeis aythn thn eksetasi..mporeis se parakalo na moy peis poso pliroses kai an to kaliptei to ika?

Link to comment
Share on other sites

kalispera exoyme skopo me ton andra moy na thn kanoyme kai emeis aythn thn eksetasi..mporeis se parakalo na moy peis poso pliroses kai an to kaliptei to ika?

 

 

καλησπερα η εξετασει κοστισε 500 και για τους δυο.

δυστηχος δεν την καλυπτει κανενα ταμειο.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καρυότυπο κάνουν στο Παπαγεωργίου στο εργαστήριο μοριακής βιολογίας στη Θεσσαλονικη με 70 ευρώ. Μόνο που έχει λίστα αναμονής: σήμερα ο άντρας μου έκλεισε ραντεβού για 5 Νοεμβρίου. Το τηλ. του εργαστηρίου για ραντεβού νομίζω ότι είναι 2313323690. Εμείς την πρώτη μας προσπάθεια θέλουμε να την κάνουμε νωριτερα, αλλά κλείσαμε το ραντεβού για να υπάρχει, και η βιολόγος που δουλεύει εκει (να ναι καλά η κοπέλα) κράτησε το τηλέφωνό μας να μας ειδοποιήσει σε περίπτωση που ακυρωθεί κάποιο ραντεβού νωρίτερα.

Καλή επιτυχία σε όλες μας!

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρε κοριτσια , εχω πελαγώσει!!!

Τελικα τι γινεται με τον καρυότυπο?

 

Απο Κρητη ξερει καμια αν γινεται σε κανενα νοσοκομειο?

 

Στην Αθηνα τελικα εκτος του Χωρεμειου που θελουν 300 ευρω

ξερετε κανενα αλλο δημοσιο που να ειναι πιο οικονομικο?

 

εκτος Παγκαλου κ αλφα λαμπ που ειναι ιδιωτικα

line_line_typew6_beg_d_typew4_time_1156564800_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

Mrt ο καρυοτυπος ζευγους στο χωρεμειο δεν κστιζει τιποτα αν εισαι ασφαλισμενη στον ΕΟΠΠΥ!πηγα και πηρα την παρασκευη τα αποτελεσματα 1 μηνα μετα τη δειγματοληψια περιπου και αν και εγραφε οτι η συμμετοχη μας με το ταμειο μας ειναι 8 ευρω περιπου για τον καθενα απο 56 ευρω που κοστιζει κανονικα για το ατομο δεν πληρωσαμε ουτε αυτα.παντως ειναι πολυ καλοι ολοι εκει και τηλεφωνικα πολυ εξυπηρετικοι!συγκεκριμενα στο ινστιτουτο υγειας και παιδιου στο παιδων αγια σοφια το εκανα.(ερευνητες του χωρεμειου κατι τετοιο).πας στο γυναικολογο και σε ενα ουρολογο-ανδρολογο για τον αντρα σου και σου γραφει στο παραπεμπτικο "καρυοτυπος μετα απο καλλιεργεια ιστων" αφου δωσεις αιμα και μετα που κοντευουν να βγουν τα αποτελεσματα το κανεις αυτο.αρχικα κλεινεις ραντεβου και σε ειδοποιουν αυτοι για το ποτε θα πας και δινεις απλως αιμα χωρις να πληρωσεις κατι.

αυτα ελπιζω να σε κατατοπισα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!! και βεβαια με κατατοπισες.. αλλα επειδη εχω μιλησει

απειρες φορες με Χωρεμειο(για αλλους λογους) μιλησα κ την περασμενη εβδομαδα

κ μου ειπαν 150e ο καθενας.. Εσυ σε ποιο τηλ πηρες στο χωρεμειο?

να παρω κι εγω εκει να ρωτησω..

line_line_typew6_beg_d_typew4_time_1156564800_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

Πήρα στο 2107467468.πάρε και ρώτα πως θες να κάνεις καρυότυπο ζεύγους για να σε βάλουν σε λίστα αναμονής ή μπορεί και κατευθείαν.εγώ είχα πάρει μέσα ιουλίου και μου είχαν πει για 30 ιουλίου αλλά επειδή θα έλειπα πήγα πάλι μετά τον 15αυγουστο.καλή τύχη!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια!

θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει νόημα να κάνει καρυότυπο ο σύζυγός μου. Εχουμε ολιγοσπερμία και οι 2 εξωσωματικές μία αρνητική και μία βιοχημική. Η γιατρός μου όμως είπε να κάνουμε.

Υπάρχει λόγος αφού δεν έχουμε ιστορικό αποβολών? Και ανοσολογο που είχαμε επισκεφτεί τον μάιο και κάναμε εξετάσεις θρομβοφιλίας μας είχε πει ότι έχουμε τόσο καλό ιατρικό ιστορικό που δεν ήθελε να να μας κάνει ακόμα καρυότυπο ήταν νωρίς....

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει νόημα να κάνει καρυότυπο ο σύζυγός μου. Εχουμε ολιγοσπερμία και οι 2 εξωσωματικές μία αρνητική και μία βιοχημική. Η γιατρός μου όμως είπε να κάνουμε.

Υπάρχει λόγος αφού δεν έχουμε ιστορικό αποβολών? Και ανοσολογο που είχαμε επισκεφτεί τον μάιο και κάναμε εξετάσεις θρομβοφιλίας μας είχε πει ότι έχουμε τόσο καλό ιατρικό ιστορικό που δεν ήθελε να να μας κάνει ακόμα καρυότυπο ήταν νωρίς....

 

Καλημερα! leuta μου, μετα απο πολλες αποτυχημενες εξωσ. κ μια παλλινδρομιση που ειχα ο γιατρος μας προτεινε να κανουμε καρυοτυπο ζευγους ευτυχος δεν υπηρχε προβλημα. Πιστευω οτι οι γιατροι οχι ολοι, θελουν να βρουν πια μπορει να ειναι η πιθανη αιτια που οδηγη στο αρνητικο αποτελεσμα.

Εγω προσωπηκα πριν ξεκινησω την 6η εξωσ.(συν3 σπερμ) εκανα παρα πολλες εξετασεις, μεσα σε αυτες ηταν και η υστεροσκοπηση στην οποια βρεθηκε πολυποδακι το οποιο αφαιρεθηκε κ προχωρησαμε στην εξωσ.

η οποια πετυχε.

Σε μενα πιστευω οτι εκει ευθυνοταν οι αποτυχιες μου στον πολυποδα, γιατι εμποδιζει τη συλληψη.

Το καλο ειναι να γινοντε και περαιτερω εξετασεις για να αποκλεινετε καθε εμποδιο συλληψης.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! leuta μου, μετα απο πολλες αποτυχημενες εξωσ. κ μια παλλινδρομιση που ειχα ο γιατρος μας προτεινε να κανουμε καρυοτυπο ζευγους ευτυχος δεν υπηρχε προβλημα. Πιστευω οτι οι γιατροι οχι ολοι, θελουν να βρουν πια μπορει να ειναι η πιθανη αιτια που οδηγη στο αρνητικο αποτελεσμα.

Εγω προσωπηκα πριν ξεκινησω την 6η εξωσ.(συν3 σπερμ) εκανα παρα πολλες εξετασεις, μεσα σε αυτες ηταν και η υστεροσκοπηση στην οποια βρεθηκε πολυποδακι το οποιο αφαιρεθηκε κ προχωρησαμε στην εξωσ.

η οποια πετυχε.

Σε μενα πιστευω οτι εκει ευθυνοταν οι αποτυχιες μου στον πολυποδα, γιατι εμποδιζει τη συλληψη.

Το καλο ειναι να γινοντε και περαιτερω εξετασεις για να αποκλεινετε καθε εμποδιο συλληψης.

 

 

Απλά το θέμα είναι και τα χρήματα :(

Πάμε ήδη για την 3η και πρέπει να γίνει και σαλπιγγογραφία για την επιτροπή και διάνοιξη τραχήλου...Και μέσα σε όλα αυτά μου ζήτησε και καρυότυπο ενώ δεν έχουμε κάποια αποβολή ή ένδειξη..Αν ήταν φτηνή εξέταση θα την έκανα όπως και οι περισσότερες κοπέλες πιστεύω, και αυτές και άλλες εξετάσεις, μονο και μόνο για να αποκλείσουμε ενδεχόμενα...όλες αυτές οι εξετάσεις όμως είναι δυστυχώς ακριβές με αποτέλεμσα ο περισσότερος κόσμος να τις κάνει όταν υπάρχουν ενδείξεις..

Έχουμε κάνει ήδη απο μόνοι μας θρομβοφιλία και κυστική ίνωση...να δώσω και χρήματα για καρυότυπο χωρίς ενδείξεις?????

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Απλά το θέμα είναι και τα χρήματα :(

Πάμε ήδη για την 3η και πρέπει να γίνει και σαλπιγγογραφία για την επιτροπή και διάνοιξη τραχήλου...Και μέσα σε όλα αυτά μου ζήτησε και καρυότυπο ενώ δεν έχουμε κάποια αποβολή ή ένδειξη..Αν ήταν φτηνή εξέταση θα την έκανα όπως και οι περισσότερες κοπέλες πιστεύω, και αυτές και άλλες εξετάσεις, μονο και μόνο για να αποκλείσουμε ενδεχόμενα...όλες αυτές οι εξετάσεις όμως είναι δυστυχώς ακριβές με αποτέλεμσα ο περισσότερος κόσμος να τις κάνει όταν υπάρχουν ενδείξεις..

Έχουμε κάνει ήδη απο μόνοι μας θρομβοφιλία και κυστική ίνωση...να δώσω και χρήματα για καρυότυπο χωρίς ενδείξεις?????

Καλημέρα κορίτσι μου και εγώ έκανα καρυότυπο πριν από την τελευταία εξωσωματική και η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν να μην την κάνω την εξέταση.Βγήκε πολύ καλή.Αφου σου τη ζήτησε ο γιατρός κανε τη.Στο locus medicus Αθήνα στοιχίζει 300? και για τους 2, άρα αν είναι να την κάνει μόνο ο σύζυγος θα στοιχίσει λογικά 150?.Φιλιά!

a%3Ea%3E
Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΜΕΝΑ, ΤΩΡΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΙΚΡΟΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ, ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ!!!!

ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ ΑΡΑΓΕ?:confused:

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ?:?::P

an1cHhX0g410010Njc2NDcyczR8MTAwMDk5OHNhfHdlIGhhdmUgYmVlbiBtYXJyaWVkIGZvcg.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...