Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δείχνει αλλά όχι με τον δείκτη


Recommended Posts

Γεια σας μανουλες 

Ανοίγω το θέμα καθώς δε βρήκα όπου και να έψαξα κάτι αντίστοιχο 

Έχω έναν μπεμπη 14 μηνών 

Από 12 μηνών δείχνει αλλά με τον μέσο και όχι με τον δείκτη 

Επίσης και όταν επεξεργάζεται αντικείμενα κτλ τα επεξεργαζεται με τον μέσο 

Κάποιες φορές με το δεξί χέρι δείχνει με τον δείκτη αλλά είναι λίγες 

Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε ότι ίσως αυτό φτιάξει στο μέλλον αλλά κι αν δεν φτιάξει στην χειρότερη έχει να κάνει με μαθησιακές δυσκολίες 

Έχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία 

Που να έφτιαξε στη πορεία?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η πρώτη μου κόρη άρχισε να δείχνει κανονικά όταν έγινε 15 μηνών, μέχρι τότε έδειχνε με όλο το χέρι. Βέβαια εγώ την έκανα φυσικοθεραπείες λόγω προωρότητας κ η φυσικοθεραπευτρια έλεγε ότι είναι λόγω αυτού. Τώρα είναι 5 και είναι μια χαρά. Δεν ξέρω αργότερα αν θα έχει μαθησιακές δυσκολίες αλλά προς το παρόν μαθαίνει εύκολα ότι της λέω και μπορεί να συγκεντρωθεί σε κάτι

Link to comment
Share on other sites

Έτσι απλώς το καταγράφω να υπάρχει στο topic (δεν είναι τόσο σπάνιο θεωρώ). Εμάς η 3ετών κόρη μας, έδειχνε και δείχνει αρκετές φορές, με δείκτη και μέσο (σε V τα δαχτυλάκια), με δείκτη και αντίχειρα (σε Γ τα δαχτυλάκια), με 3 δαχτυλάκια (δεικτη-μέσο-παράμεσο). Δεν μου πέρασε από το μυαλό να ρωτήσω καν την παιδίατρο. Η ανάπτυξη της είναι κατά τα άλλα τυπική για την ηλικία της.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει κάνει πολύ εντύπωση αν και μου φαίνεται κ λίγο αστείο να σου πω την αλήθεια

Έχω ακούσει ότι πρέπει να δείχνουν με τον δείκτη.τα παιδάκια και για αυτό και την ρώτησα 

Μου είπε ότι μπορεί να δείξει με τον δείκτη από μόνος του για αυτό ήθελα να δω εμπειρίες από μαμάδες 

Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...