Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν ξέρω τι συμβαίνει !


Recommended Posts

Just now, vicky86 είπε:

 

 

Ο μπαμπας θα βρει τους δικους του τρόπους με την μικρη

Πίστεψε με αυτό θα σου δώσει ενέργεια κ πολυ καλύτερη διάθεση όταν επιστρεψεις

Αν δ ειναι καλα η μαμα δ θα είναι κ το μωρο

Σίγουρα επηρεάζονται από την ψυχολογία μας

Η κορη μου ηταν ένα μωρό που το καλύτερο βράδυ ήταν να ξυπνάει ανά 3ωρο μέχρι 18μ.καποια στιγμή λόγω δοντιών ξυπνουσε ανά μιση ωρα. Γενικα επειδή καναμε συνκοιμηση έκανε καλό ύπνο. Κ το πρώτο 6μ ήταν μονίμως αγκαλια, μετα κάπως αρχισε να κάθεται. Αλλα γκρινιάρα δ ηταν

εμενα εχει γκρινια,παροτι ασχολουμαστε παρα πολυ μαζι της..γι αυτο κ λεω μηπως το παιδι κατι το ενοχλει .Ελπιζω να καταφερω να βρω μκια ακρη

Κ ειναι λογικο να ξυπνανε,θηλαζουν,οκ,αλλα εχει τετοια ανησυχια κ στριφογυρναει που φαινεται οτι δν ξυπναει για να φαει αλλα επειδη κατι την ταραζει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@despoina34 μην πελαγώνεις! Εσύ θα πορεύεσαι στην μέρα σου με προτεραιότητα το παιδί αλλά χωρίς πανικό και χωρίς να νιώθεις οτι ασφυκτιάς (αυτό πρέπει να το ρυθμίζεις με την αδιάκοπη συμβολή του περίγυρου σου-του ειδικού αν χρειάζεται). Το παιδί το παρακολουθεί ιατρός, αναπτύσσεται, ο ιατρός το βρίσκει υγιές και εσύ αναγνωρίζεις ότι δεν έχει κάτι το σοβαρά παθολογικό. Το φροντίζετε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Και του παρέχετε όλα τα απαραίτητα και πάνω από όλα την αγάπη σας. Δεν ζείτε στην ζούγκλα και ότι προκύψει ιατρικό ή μη θα απευθυνθείτε καταλλήλως και θα το λύσετε. Οπότε αρχικά χαλάρωσε!

 

Και έπειτα άφησε λίγο το θέμα του ύπνου στην άκρη και παρατήρησε το παιδί σου στα υπόλοιπα. Είναι σχεδόν 6μηνών όπως λες.

Έχει ενδιαφέρον για το περιβάλλον γύρω του; Ξεκινήσατε στερεές; Το βάζεις στο καρεκλάκι φαγητού να σε χαζεύει στην κουζίνα όσο μαγειρεύεις; Με παιχνίδια στον δίσκο του να τα πετάει και να του τα δίνεις; Με πολτό μπανάνας/καρότου να βουτάει τα δάχτυλα του να τα γλείφει (σαν παιχνίδι ανακάλυψης, όχι για θρέψη). Στην ηλικία αυτή μπορεί να δημιουργείται εκνευρισμός στα παιδιά γιατί είναι λίγο πριν κάτσουν στον ποπό τους. Οπότε ένας καινούργιος κόσμος ξεδιπλώνεται μπροστά τους. Φεύγει από την φάση του βρέφους που είναι σε οριζόντια θέση κυρίως. Το κρατάς καθιστό στην ποδιά σου ή με υποστήριξη μαξιλαριών να πιάνει παιχνίδια, να τα φέρνει στο στόμα του, βιβλιαράκια, κυπελάκια, υλικά που κάνουν ήχο, διαφορετικών υφών, κλπ; Το βάζεις μπρούμυτα με παιχνίδια μπροστά να τεντώνεται να τα πιάσει; Μπροστά σε καθρέφτη να παρατηρεί τον εαυτό του; Μπροστά στο πλυντήριο που γυρίζει ο κάδος; Στον μάρσιπο να βάζεις υλικά στην κατσαρόλα και εσύ να ανακατεύεις; Αγκαλιά στον καναπέ να βλέπεις ταινία; Βόλτα έξω να χαζέψετε βιτρίνες; Το σκ με τον σύζυγο βόλτα οι τρεις, με έναν ρόφημα που απολαμβάνεις στο χέρι, πικ νικ έξω με στρωσίδι κάτω σε ένα πάρκο ή παραλία; Σε τέτοιες καταστάσεις το παιδί συμπεριφέρεται ανησυχητικά; Αν ναι, τότε πάρε κι άλλη ιατρική γνώμη και 10 κι 100 αν υπάρχει λόγος. Όπως και να έχει όμως να ξέρεις (και το ξέρεις) πως τα παιδιά μας με ή χωρίς ιδιαιτερότητες συμπεριφοράς, οργανικές, συναισθηματικές, κλπ, χρειάζονται να είμαστε όχι γονείς τέλειοι πάντα αλλά όσο γίνεται δυνατοί, ήρεμοι και ισορροπημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

@despoina34 μην πελαγώνεις! Εσύ θα πορεύεσαι στην μέρα σου με προτεραιότητα το παιδί αλλά χωρίς πανικό και χωρίς να νιώθεις να ασφυκτιάς (αυτό πρέπει να το ρυθμίζεις με την αδιάκοπη συμβολή του περίγυρου σου-του ειδικού αν χρειάζεται). Το παιδί το παρακολουθεί ιατρός, αναπτύσσεται, ο ιατρός το βρίσκει υγιές και εσύ αναγνωρίζεις ότι δεν έχει κάτι το σοβαρά παθολογικό. Το φροντίζεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Και του παρέχετε όλα τα απαραίτητα και πάνω από όλα την αγάπη σας. Δεν ζείτε στην ζούγκλα και ότι προκύψει ιατρικό ή μη θα απευθυνθείτε καταλλήλως και θα το λύσετε. Οπότε αρχικά χαλάρωσε!

 

Και έπειτα άφησε λίγο το θέμα του ύπνου στην άκρη και παρατήρησε το παιδί σου στα υπόλοιπα. Είναι σχεδόν 6μηνών όπως λες.

Έχει ενδιαφέρον για το περιβάλλον γύρω του; Ξεκινήσατε στερεές; Το βάζεις στο καρεκλάκι φαγητού να σε χαζεύει στην κουζίνα όσο μαγειρεύεις; Με παιχνίδια στον δίσκο του να τα πετάει και να του τα δίνεις; Με πολτό μπανάνας/καρότου να βουτάει τα δάχτυλα του να τα γλείφει (σαν παιχνίδι ανακάλυψης, όχι για θρέψη). Στην ηλικία αυτή μπορεί να δημιουργείται εκνευρισμός στα παιδιά γιατί είναι λίγο πριν κάτσουν στον ποπό τους. Οπότε ένας καινούργιος κόσμος ξεδιπλώνεται μπροστά τους. Φεύγει από την φάση του βρέφους που είναι σε οριζόντια θέση κυρίως. Το κρατάς καθιστό στην ποδιά σου ή με υποστήριξη μαξιλαριών να πιάνει παιχνίδια, βιβλιαράκια, κυπελάκια, υλικλά που κάνουν ήχο, διαφορετικών υφών, κλπ; Το βάζεις μπρούμυτα με παιχνίδια μπροστά να τεντώνεται να τα πιάσει; Μπροστά σε καθρέφτη να παρατηρεί τον εαυτό του; Μπροστά στο πλυντήριο που γυρίζει ο κάδος; Στον μάρσιπο να βάζεις υλικά στην κατσαρόλα και εσύ να ανακατεύεις; Αγκαλιά στον καναπέ να βλέπεις ταινία; Βόλτα έξω να χαζέψετε βιτρίνες; Το σκ με τον σύζυγο βόλτα οι τρεις, με έναν ρόφημα που απολαμβάνεις στο χέρι, πικ νικ έξω με στρωσίδι κάτω σε ένα πάρκο ή παραλία; Σε τέτοιες καταστάσεις το παιδί συμπεριφέρεται ανησυχητικά; Αν ναι, τότε πάρε κι άλλη ιατρική γνώμη και 10 κι 100 αν υπάρχει λόγος. Όπως και να έχει όμως να ξέρεις (και το ξέρεις) πως τα παιδιά μας με ή χωρίς ιδιαιτερότητες συμπεριφοράς, οργανικές, συναισθηματικές, κλπ, χρειάζονται να είμαστε όχι γονείς τέλειοι πάντα αλλά όσο γίνεται δυνατοί, ήρεμοι και ισορροπημένοι.

Λοιπον,η μικρη μου ειναι υπερκινητικη κ πολυ ζωηρη.Εδω κ εναν μηνα γυριζει τουμπα κ αντιστροφα.Πιανει τα παντα,χαμογελαει με φωνη,ειναι πανεξυπνη,καθεται εδω πολυ καιρο,μονη με στηριγματα αλλα ειναι πλεον ετοιμη.Καρεκλακι θα παρουμε οππυ να ναι ,θα ξεκινησει στερεες μεσα στο μηνα.Την βαζω καροτσι μαζι μου στην κουζινα να με βλεπει,αλλα γκρινιαζει γτ καταβαση θελει αγκαλια.Κατι το ανησυχητικο δεν βλεπω..σιγουρα ειναι γκρινιαρα σε σχεση με αλλα μωρα.Ειναι ενα φυσιολογικο ,ζωηρο παιδι που εξερευνα τα π[αντα.Απο υψος κ βαρος στις ανωτερες καμπυλες...Απλα ανησυχη,αυτο ευελπιστω ν διορθωθει

Link to comment
Share on other sites

Όλα πολύ καλά λοιπόν!

Και μια προτροπή, να μην στοχεύεις να "διορθωθεί η ανησυχία της" διότι πιθανόν μιλάμε περισσότερο για ενεργητικότητα και ενδιαφέρον για την ζωή γύρω της. Οπότε θα έλεγα να στοχεύεις στο να της δίνεται η δυνατότητα να την διοχετεύει ωφέλιμα και μετέπειτα δημιουργικά. Και επειδή ένα παιδί γεμάτο ενέργεια είναι χάρμα οφθαλμών αλλά και λόγος εξάντλησης για τον φροντιστή, καλύτερα στόχευσε στην αποφόρτιση την δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,προσωπικά εκτός από μια θετική μαγερ(η οποία από ότι διάβασα δεν έχει επαναληφθεί για να δεις τη γίνεται)δεν βλέπω κάτι άλλο ανησυχητικό σε αυτό το μωράκι,έχει γκρίνια πολλά μωράκια έχουνε γκρίνια,θέλει συνέχεια αγκαλιά και μόνο εκεί ηρεμεί απόλυτα φυσιολογικό για ένα μωράκι 6 μηνών.συμφωνω με κάτι που αναφέρθηκε παραπάνω έχεις επικεντρωθεί στον ύπνο στον οποίο δεν βρίσκω τίποτα αφύσικο έτσι όπως τα περιγράφεις,το δικό μου παιδί κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο από μωρό,είναι 12 μηνών και υπάρχουν βράδια που ξυπνάει κάθε τρεις ώρες να πιεί γάλα και στο ενδιάμεσο κάνει ήχους γυρίζει δεξιά αριστερά συνεχώς δεν ησυχάζει καθόλου.θα σου πρότεινα έφοσον θεωρείς πως το παιδι σου έχει κάποιο πρόβλημα και έχει όλη αυτή τη συμπεριφορά να αλλάξεις παιδίατρο να σε καθοδήγηση και ας έχεις αλλάξει ήδη 4.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μαμάδες.Έχω ξαναγράψει το θέμα με τη μικρή μου σε άλλα ποστ αλλά ανοίγω νέο για να τα γράψω μαζεμένα και εύχομαι όποια μανούλα έχει αντίστοιχη εμπειρία και μπορεί ας μου δώσει τα φώτα της.Η μπέμπα μου είναι 5,5 μηνών.Από τις πρώτες μέρες στο σπίτι είχαμε κλάματα,σχεδόν όλη μέρα,η πρώτη παιδίατρος είπε κολικοί..Δώσαμε σταγόνες,κι εγώ δεν ξέρω πόσες,βάζαμε τζελ στην κοιλιά,κάναμε μασάζ...Τίποτα,αποτέλεσμα μηδέν.Θήλαζα αλλά μπήκα στον πειρασμό να δώσω ξένο γάλα μπας κ πεινούσε αλλά καμία διαφορά,όμως κοιμόμασταν τα βράδια.Ξυπνούσε γύρω στις 3 φορές για να πιει γάλα κ μετά πάλι ύπνο.όταν φτάσαμε στους 3 μήνες άρχισε να έχει τρομερη ανησυχία στον ύπνο,κομόμασταν πάντα οι δυο μας στο κρεβάτι,δν άλλαξε τίποτα στις συνθήκες.Ξαφνικά έβλεπα μια ανησυχία ,στριφογυρνούσε,δεν έκλαιγε αλλά δεν κοιμόταν καλά.έλεγα μήπως φταίει η ήπια γοπ που έχει ή το γεγονός ότι πλέν τη θ'ηλαζα ξαπωτά κ δεν την ΄σηκωνα να ρευτεί.Το δοκίμασα,άλλοτε έπιανε άλλοτε όχι.Οσο περνούσε ο καιρός γινόταν η ανυσχία όλο και πιο έντονη.Στο στήθος ηρεμούσε,κοιμόταν κ μετά από 2 ώρες τα ίδια.Ξένο γάλα δεν δίνω ε δώ και καρό...Της έκανα μάγιερ χωρίς να βλέπω αίμα κ βγήκε θετική.Ο γοατρός μας επιμένει ότι το μωρό δεν έχει εικόνα παιδιού με αλλεργία.Εγώ ξεκίνησα πριν 20 μέρες αποχή από γαλ/κά,σόγια και μοσχαρι,εννοείται κ ίχνη.Πήρα και καθαρη d να της δίνω και προβιοτικά.όχι απλά δεν καλυτερεύουμε,χειροτερεύουμε.Δεν κοιμάται παραπάνω από 2 ώρες σερί,κ πολυ λέω.Συνέχεια σηκώνει τα πόδια,στριφογυρίζε,κάνει τούμπες και δεν βρίσκει ησυχία πουθενά.Τη μέρα εννοεόται πως έχει γκρίνια και μουρμούρα.Εγώ στα πρόθυρα νευρικής κρίσης.Να πω επίσης ότι έχουμε βλέννες,παντα είχαμε και πολλές ακούω την κοιλιά της σαν να γουργουρίζει,αέρια δεν έχει.Δεν ξέρω τι φταίει,ειλικρινά,είμαι απεπισμένη,άυπνη κ προβληματισμένη.Που να απευθυνθώ δεν ξέρω,έχω πελαγώσει ,ο γιατρός μας δεν βλέπω να μπορεί να βοηθήσει.Λέει μπορεί να ναι στο παιδί,εγω αυτα τα χαζά δεν τα πιστέυω.Κάτι της φταίει αλλά τι???όποια μπορεί ας βοηθήσει...

Νομίζω εχεις ξαναγραψει και σου χω απαντησει. Δεν είμαι σίγουρη. Όπως περιγράφεις το μωρό σου είναι σα να περιγραφεις το δικο μου μωρό. Τον χαραητηριζουμε μεταξύ μας με τον αντρα μου ο βασιλιας της γκρίνιας, είναι οντως. Στον ύπνο εκανε απο νεογέννητο όπως περιγραφεις, απελπιζομουν,πιστευα οτι κατι τον πειραζε απο αυτα που ετρωγα ή ότι δεν ετρωγε αρκετά, δεν εκανα όμως κατι μεχρι που η παιδίατρος μου εγραψε καλλιεργεια κοπρανων και μαγιερ και βγηκε θετική. Τωρα κάνω αποχη 5 μήνες, και η γκρίνια που οφειλόταν σε ενοχλησεις του έχει μειωθεί, βέβαια γκρίνια εχει ακομα γιατί έχει χαρακτήρα. Είναι υπερκινητικος, δεν εχει κάτσει στιγμή ξαπλωμενο και ήρεμο,μονο τώρα τελευταία και ειναι δέκα μηνων. Τέλος πάντων για να μη σε πρηζω με τα δικά μου, δε θέλω να μειωσω τον προβληματισμό σου αλλα ίσως αυτό που εσυ βλέπεις ως πρόβλημα δεν είναι. Στη θέση σου ίσως συμβουλευομουν αλλον παιδίατρο. Ποσο καιρό κάνεις αποχη; εγω είδα διαφορά στους 1.5-2 μηνες αποχη. Υπομονη. Οσο θυμάμαι τι απελπισία που με επιανε οταν τον αφηνα κατω και εκει που ελεγα ουφ ας κοιμηθώ κι εγώ, αυτος τοτε αρχιζε να στριφογυρναει και αυτο γινοταν απειρες φορές μέσα στη νύχτα μιας και την ημέρα δεν κοιμοταν ποτε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 είπε:

Νομίζω εχεις ξαναγραψει και σου χω απαντησει. Δεν είμαι σίγουρη. Όπως περιγράφεις το μωρό σου είναι σα να περιγραφεις το δικο μου μωρό. Τον χαραητηριζουμε μεταξύ μας με τον αντρα μου ο βασιλιας της γκρίνιας, είναι οντως. Στον ύπνο εκανε απο νεογέννητο όπως περιγραφεις, απελπιζομουν,πιστευα οτι κατι τον πειραζε απο αυτα που ετρωγα ή ότι δεν ετρωγε αρκετά, δεν εκανα όμως κατι μεχρι που η παιδίατρος μου εγραψε καλλιεργεια κοπρανων και μαγιερ και βγηκε θετική. Τωρα κάνω αποχη 5 μήνες, και η γκρίνια που οφειλόταν σε ενοχλησεις του έχει μειωθεί, βέβαια γκρίνια εχει ακομα γιατί έχει χαρακτήρα. Είναι υπερκινητικος, δεν εχει κάτσει στιγμή ξαπλωμενο και ήρεμο,μονο τώρα τελευταία και ειναι δέκα μηνων. Τέλος πάντων για να μη σε πρηζω με τα δικά μου, δε θέλω να μειωσω τον προβληματισμό σου αλλα ίσως αυτό που εσυ βλέπεις ως πρόβλημα δεν είναι. Στη θέση σου ίσως συμβουλευομουν αλλον παιδίατρο. Ποσο καιρό κάνεις αποχη; εγω είδα διαφορά στους 1.5-2 μηνες αποχη. Υπομονη. Οσο θυμάμαι τι απελπισία που με επιανε οταν τον αφηνα κατω και εκει που ελεγα ουφ ας κοιμηθώ κι εγώ, αυτος τοτε αρχιζε να στριφογυρναει και αυτο γινοταν απειρες φορές μέσα στη νύχτα μιας και την ημέρα δεν κοιμοταν ποτε. 

Είσαι η ίδια περίπτωση. Παιδίατρο δν βρίσκω λόγο να αλλάξω ο ίδιος άλλωστε μ είπε γ την αποχή λόγω της μαγιερ. Κάνω μόνο 20 μέρες. Οπότε δν μπορώ ν δω διαφορά ακόμη γι αυτό κάνω υπομονή.. Εμείς όπως έγραψα είμαστε έτσι από 3 μηνών. Εσείς ξανακάνατε μαγιερ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 είπε:

Είσαι η ίδια περίπτωση. Παιδίατρο δν βρίσκω λόγο να αλλάξω ο ίδιος άλλωστε μ είπε γ την αποχή λόγω της μαγιερ. Κάνω μόνο 20 μέρες. Οπότε δν μπορώ ν δω διαφορά ακόμη γι αυτό κάνω υπομονή.. Εμείς όπως έγραψα είμαστε έτσι από 3 μηνών. Εσείς ξανακάνατε μαγιερ; 

 

Εμφανής διαφορά με αποχή υπάρχει μετά από 2-3  μέρες, ουσιαστική διαφορά μετά από 7-10. Αν μετά από 2 εβδομάδες δεν αλλάζει τίποτα, δεν υπάρχει καμία βελτίωση, τότε από όσο ξέρω είναι ασφαλές να υποθέσεις ότι δεν έφταιγαν τα γαλακτοκομικά. Όπως και να έχει, δεν περιγράφεις και κανένα σύμπτωμα αλλεργίας ή δυσανεξίας στο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εμφανής διαφορά με αποχή υπάρχει μετά από 2-3  μέρες, ουσιαστική διαφορά μετά από 7-10. Αν μετά από 2 εβδομάδες δεν αλλάζει τίποτα, δεν υπάρχει καμία βελτίωση, τότε από όσο ξέρω είναι ασφαλές να υποθέσεις ότι δεν έφταιγαν τα γαλακτοκομικά. Όπως και να έχει, δεν περιγράφεις και κανένα σύμπτωμα αλλεργίας ή δυσανεξίας στο γάλα.

νομίζω είσαι λάθος.15 μερες θελει να καθαρισει ο οργανισμος της μαμας κ αλλες τοσες απο του παιδιου.Το εχω μελετησει παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 είπε:

νομίζω είσαι λάθος.15 μερες θελει να καθαρισει ο οργανισμος της μαμας κ αλλες τοσες απο του παιδιου.Το εχω μελετησει παρα πολυ

Nαι, αλλά θα έβλεπες βελτιωση. Δεν γίνεται να έχεις μία έντονη αλλεργία που να δικαιολογεί πόνους μέρα νύχτα και όσο μειώνεται η ποσότητα των πρωτεϊνών του στο γάλα σου να μην αλλάζει τίποτα απολύτως. Δεν είναι δηλαδή ότι θα περάσει ο μήνας και ξαφνικά όλα θα φτιάξουν, βλέπεις βελτίωση μετα από τις πρώτες μέρες,και όσο περνάει ο καιρός καλύτερα. Aλλά σε τόσο έντονους πόνους από αλλεργία που να δικαιολογούν μία συνεχή δυσφορία θα είχατε και άλλα συμπτώματα: διάρροια, αέρια, δυσκοιλιότητα, βλέννες, αίμα, εξανθήματα, κάτι τέλος πάντων θα είχε παραξενέψει το γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Nαι, αλλά θα έβλεπες βελτιωση. Δεν γίνεται να έχεις μία έντονη αλλεργία που να δικαιολογεί πόνους μέρα νύχτα και όσο μειώνεται η ποσότητα των πρωτεϊνών του στο γάλα σου να μην αλλάζει τίποτα απολύτως. Δεν είναι δηλαδή ότι θα περάσει ο μήνας και ξαφνικά όλα θα φτιάξουν, βλέπεις βελτίωση μετα από τις πρώτες μέρες,και όσο περνάει ο καιρός καλύτερα. Aλλά σε τόσο έντονους πόνους από αλλεργία που να δικαιολογούν μία συνεχή δυσφορία θα είχατε και άλλα συμπτώματα: διάρροια, αέρια, δυσκοιλιότητα, βλέννες, αίμα, εξανθήματα, κάτι τέλος πάντων θα είχε παραξενέψει το γιατρό.

τα ξερω αυτα,θα ψαξω να βρω τι φταιει...Μπορει κ τιποτα,γνωμες ηθελα να ακουσω.Ειμαι λιγο σκασμενη η αληθεια να λεγεται

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

 

 

μπορεις να μου πεις τα συμπτωματα σας?

Η μικρή εμφάνισε αλλεργία όταν ήταν είκοσι ημερών, φαινόταν ότι κάθε φορά που θήλαζε πονούσε αφόρητα και έκλαιγε , εγώ όμως είδα και αίμα στα κακά της. Είχα τρελαθεί εκείνη την περίοδο, μέχρι που έκοψα τα γαλακτοκομικά. Μας το επιβεβαίωσε και ο παιδογαστρεντερολογος ότι έχει αλλεργία, γιατί όπως αναφέρθηκε πιο πάνω το αίμα στα κακά μπορεί να είναι και από άλλες αιτίες. 

Όπως είπαν τα κορίτσια παραπάνω, προσπάθησε όσο μπορείς να έχεις βοήθεια με το μωράκι σου γιατί πραγματικά και θέματα να μην έχουν , θέλουν όλη την μέρα να ασχολείσαι μαζί τους και ίσως είναι ψυχοφθόρο, πόσο μάλλον όταν κλαίνε και δε ξέρεις γιατί. Αντιλαμβάνονται τα πάντα και η διάθεση μας τα επηρεάζει. Πολλές φορές όταν νιώθω ότι σκάω γιατί δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο εκτός από το να φροντίζω το μωρό ή τσακώνομαι με τον άντρα μου και δυσανασχετω, το μωρό αλλάζει κι αυτό διάθεση. Δύο μέρες είχα κι εγώ τις μαύρες μου και η μικρή ήταν κατσουφα. Όταν το κατάλαβα μου χτύπησε καμπανάκι και προσπάθησα να αλλάξω κι εγώ διάθεση και τσουπ πήρε τα πάνω της.

 

Βεβαιώσου ότι δεν είναι κάτι παθολογικό, και προσπάθησε να αλλάξατε διάθεση μαζί με το μωράκι σου. Σε καταλαβαίνω, ώρες ώρες νιώθω ότι είναι το πιο δύσκολο πράγμα του κόσμου. Σου εύχομαι να είναι όλα καλά!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Είσαι η ίδια περίπτωση. Παιδίατρο δν βρίσκω λόγο να αλλάξω ο ίδιος άλλωστε μ είπε γ την αποχή λόγω της μαγιερ. Κάνω μόνο 20 μέρες. Οπότε δν μπορώ ν δω διαφορά ακόμη γι αυτό κάνω υπομονή.. Εμείς όπως έγραψα είμαστε έτσι από 3 μηνών. Εσείς ξανακάνατε μαγιερ; 

Ναι ξαναέκανα και βγήκε αρνητικη, σε αυτό το διάστημα εφαγα λιγο ιχνη και νομίζω πάλι τον πειραξε γιατί ειχε γκρίνια αλλα μπορεί να ηταν τυχαιο γεγονός. Πάντως αποψε ετυχε και ειχε πάλι ανησυχίες μεσα σε δύο ωρες ύπνου που κοιμαται εως τωρα ξυπνησε 4 φορές και κουνιοταν. Πιο μεγάλη διαφορά είδα όταν αρχισε να πηγαίνει οπου θελει μονος του και γενικά να στέκεται στο χωρο και να εκφράζεται. Πρίν τους 6 μηνες δεν τον ευχαριστιομουν καθόλου γιατί ηταν μεστη γκρίνια και για να μην είναι ανησυχος ήταν μονιμα στο βυζι, νομιζα ότι ήμουν η μοναδικη. 

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς είδαμε διαφορά μετά το περπάτημα και με την ομιλία. 

Βοηθά το παιδί να έχει σωματική αυτονομία και να μπορεί να εκφράζεται πιο άμεσα και κατανοητά.

Αλλά δεν σημαίνει ότι σταμάτησε η δυσφορία που προκαλεί την γκρίνια.

Απλά το παιδί και ο γονιός έχουν περισσότερα εργαλεία για να την διαχειριστούν.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Ναι ξαναέκανα και βγήκε αρνητικη, σε αυτό το διάστημα εφαγα λιγο ιχνη και νομίζω πάλι τον πειραξε γιατί ειχε γκρίνια αλλα μπορεί να ηταν τυχαιο γεγονός. Πάντως αποψε ετυχε και ειχε πάλι ανησυχίες μεσα σε δύο ωρες ύπνου που κοιμαται εως τωρα ξυπνησε 4 φορές και κουνιοταν. Πιο μεγάλη διαφορά είδα όταν αρχισε να πηγαίνει οπου θελει μονος του και γενικά να στέκεται στο χωρο και να εκφράζεται. Πρίν τους 6 μηνες δεν τον ευχαριστιομουν καθόλου γιατί ηταν μεστη γκρίνια και για να μην είναι ανησυχος ήταν μονιμα στο βυζι, νομιζα ότι ήμουν η μοναδικη. 

ετσι ακριβως νιωθω κ γω

6 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Η μικρή εμφάνισε αλλεργία όταν ήταν είκοσι ημερών, φαινόταν ότι κάθε φορά που θήλαζε πονούσε αφόρητα και έκλαιγε , εγώ όμως είδα και αίμα στα κακά της. Είχα τρελαθεί εκείνη την περίοδο, μέχρι που έκοψα τα γαλακτοκομικά. Μας το επιβεβαίωσε και ο παιδογαστρεντερολογος ότι έχει αλλεργία, γιατί όπως αναφέρθηκε πιο πάνω το αίμα στα κακά μπορεί να είναι και από άλλες αιτίες. 

Όπως είπαν τα κορίτσια παραπάνω, προσπάθησε όσο μπορείς να έχεις βοήθεια με το μωράκι σου γιατί πραγματικά και θέματα να μην έχουν , θέλουν όλη την μέρα να ασχολείσαι μαζί τους και ίσως είναι ψυχοφθόρο, πόσο μάλλον όταν κλαίνε και δε ξέρεις γιατί. Αντιλαμβάνονται τα πάντα και η διάθεση μας τα επηρεάζει. Πολλές φορές όταν νιώθω ότι σκάω γιατί δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο εκτός από το να φροντίζω το μωρό ή τσακώνομαι με τον άντρα μου και δυσανασχετω, το μωρό αλλάζει κι αυτό διάθεση. Δύο μέρες είχα κι εγώ τις μαύρες μου και η μικρή ήταν κατσουφα. Όταν το κατάλαβα μου χτύπησε καμπανάκι και προσπάθησα να αλλάξω κι εγώ διάθεση και τσουπ πήρε τα πάνω της.

 

Βεβαιώσου ότι δεν είναι κάτι παθολογικό, και προσπάθησε να αλλάξατε διάθεση μαζί με το μωράκι σου. Σε καταλαβαίνω, ώρες ώρες νιώθω ότι είναι το πιο δύσκολο πράγμα του κόσμου. Σου εύχομαι να είναι όλα καλά!!!

 

 

προσπαθω πολυ να ειμαι ηρεμη γιατι σαφως τα νιωθουν τα νευρα κ την ενταση.Εγω θα επαναλαβω μια μαγιερ ετσι για το τυπικο κ θα μιλησω παλι με τον παιδιατρο μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου!

Δεν κατάφερα να διαβάσω όλα τα ποστ όμως θα σου περιγράψω τους πρώτους μήνες μητρότητας όπως τους έζησα εγώ.

Ο γιος μου ως βρέφος κοιμόνταν 6-8 ώρες το 24ωρο, τις υπόλοιπες έκλαιγε, όλη μέρα, όλη νύχτα!Έκλαιγε χωρίς διακοπή.Ο χρόνος που κοιμόταν σερί δεν ήταν πάνω από μία ώρα. Επέμενα πως είχα ένα παιδί γκρινιάρικο και απαιτητικό, ο παιδίατρος επέμενε πως δεν συνέβαινε τίποτα περίεργο, πως δεν ήταν γκρινιάρικο απλά είχε κολικούς και ήταν βρέφος, ήθελε χρόνο και αγκαλιά! Υπήρξαν άπειρες φορές που έκλαιγα γιατί με θεωρούσα υπεύθυνη για αυτό που συνέβαινε στο παιδί.

Εν τέλη ακολούθησα την εντολή του γιατρού, οπότε έκανα υπομονή και ήμασταν όλη ημέρα αγκαλιά. Μία ακόμη συμβουλή που μου έδωσε  ήταν όσο μπορώ να ξεκουράζομαι γιατί ο νέος μου ρόλος είναι πολυ απαιτητικός, κάτι που επίσης έκανα.

Καλό είναι που ψάχνεις να βρεις την αιτία, όμως αυτό που ζεις τώρα έτσι όπως το περιγράφεις είναι κάτι που λίγο πολυ το ζούμε όλες τους πρώτους μήνες.

Να έχεις στο μυαλό σου πως όλα τα βρέφη είναι απαιτητικά όχι μόνο το δικό σου, αν θέλει αγκαλιά και με αυτό ηρεμεί τότε πάρε το αγκαλιά (να είσαι σίγουρη πως θα έρθει η εποχή που θα θες να το πάρεις αγκαλιά και εκείνο δεν θα θέλει), ο μοναδικός τρόπος για να εκφράσει ένα βρέφος την δυσαρέσκεια του σε κάτι είναι το κλάμα, είναι ο μόνος τρόπος επικοινωνίας που έχει οπότε και αυτόν θα χρησιμοποιήσει.Εμένα αυτό που  με βοήθησε πολύ (αφού είχαμε αποκλείσει τα παθολογικά αίτια) ήταν όταν σταμάτησα να έχω προσδοκίες, όταν δέχθηκα πως εφόσον είναι μωρό ακόμα θα περάσουμε αυτή την κατάσταση, οπλίστηκα με υπομονή, εκμεταλλεύτηκα τις φορές που μπορούσα να ξεκουραστώ, γιατί πραγματικά το να μην κοιμάται κανείς είναι εξουθενωτικό, και σιγά σιγά  έληξε αυτή τη φάση.....και ήρθαν άλλες!B)

 

Link to comment
Share on other sites

@despoina34Θα συμφωνησω κι εγω με αρκετες κοπελες οτι αυτα που γραφεις μου φαινονται φυσιολογικα. Ειναι σε μια ηλικια που θελουν να εξερευνησουν το περιβαλλον τους αλλα η κινητικες τους δυνανοτητες δεν τους το επιτρεπουν, κατι το οποιο αντιλαμβανονται και εκνευριζονται. Γι'αυτο και συνηθως σταματανε αν τους εχεις αγκαλια και περπατας κανοντας τουρ σε ολο το σπιτι. Ενας μαρσιπος θα σε βοηθουσε πολυ οταν δεν καθεται καθολου (και στους ημερησιους υπνους). Οσον αφορα το βραδυ...καθε 2 ωρες ειναι απολυτα φυσιολογικο να ξυπναει (ο πρωτος μου μεχρι 14-15 μηνων ανα 2 ωρες ξυπνουσε και μετα ανα 3 μεχρι τα 2 χρ). Ειδικα τωρα απο τον 5ο που αρχιζει η οδοντοφυϊα, εχει και αλματα, μεχρι και τον 8ο-9ο μηνα ειναι λιγο πιο ζορικα τα πραγματα. Δεν θυμαμαι αν εγραψες, συγκοιμηση εχεις δοκιμασει;

Εγραψες οτι ειναι ετσι απο τον τριτο μηνα. Εφ'οσον το θεμα με τις αλλεργιες το εξεταζεις και το εχεις υποψιν σου, ισως θα επρεπε να δωσεις βαση και σε κατι αλλο που μπορει να την ενοχλει. Μηπως θελει να εξερευνησει το περιβαλλον της και δυσκολευεται; Μηπως να προσπαθησεις να δεις τι της αρεσει να ασχολειται πχ καποια παιδια προτιμουν πραγματα με συγκεκριμενες υφες να απασχολουνται, ολα τα αλλα ειναι απλα βαρετα! Δοκιμασε να της δωσεις μια βρεγμενη πετσετα, μια ξυλινη κουδουνιστρα ή αλλα ξυλινα παιχνιδια για την ηλικια της, εχει ωραια μασητικα χειροποιητα στο etsy (το ξυλο προσφερει περισσοτερα αισθητηριακα ερεθισματα απο το πλαστικο), ενα μομπιλ απλο (αυτα που κυκλοφορουν τυπου Φισερ πραις ειναι απλα βομβαρδισμος ερεθισματων για μενα), βαλτε μουσικουλα και χορεψε της ή χορεψτε μαζι αγκαλια. Γενικως, παρατηρησε την για να καταλαβεις τι της αρεσει και τι οχι. Δεν πιστευω οτι υπαρχουν "γκρινιαρικα" μωρα αλλα μωρα που μιλανε και δεν τα καταλαβαινουμε. Καλα κανεις και κοιτας αν ειναι κατι παθολογικο αλλα καποιες φορες οι γονεις δινουμε περισσοτερη βαρυτητα στα "παθολογικα" γιατι ειναι πιο ευκολο να τα "θεραπευσουμε". Αν ομως κοιτουσαμε καλα και προσπαθουσαμε να καταλαβουμε τι μας λεει ο ανθρωπος απεναντι μας τοτε θα τον αντιμετωπιζαμε σαν γριφο που καλουμαστε να λυσουμε, οχι σαν γκρινιαρη (βαζοντας την ταμπελα αλλαζει ολη η αντιμετωπιση του ανθρωπου).

 

Δες κι εδω (αν αναζητησεις "γκρινια" θα δεις κι αλλα)

Yπαρχει και ενα θεμα που εχει ξανασυζητηθει για η συνεχη "γκρινια" αλλα δεν το βρισκω, αν το βρω θα το βαλω

 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου!

Δεν κατάφερα να διαβάσω όλα τα ποστ όμως θα σου περιγράψω τους πρώτους μήνες μητρότητας όπως τους έζησα εγώ.

Ο γιος μου ως βρέφος κοιμόνταν 6-8 ώρες το 24ωρο, τις υπόλοιπες έκλαιγε, όλη μέρα, όλη νύχτα!Έκλαιγε χωρίς διακοπή.Ο χρόνος που κοιμόταν σερί δεν ήταν πάνω από μία ώρα. Επέμενα πως είχα ένα παιδί γκρινιάρικο και απαιτητικό, ο παιδίατρος επέμενε πως δεν συνέβαινε τίποτα περίεργο, πως δεν ήταν γκρινιάρικο απλά είχε κολικούς και ήταν βρέφος, ήθελε χρόνο και αγκαλιά! Υπήρξαν άπειρες φορές που έκλαιγα γιατί με θεωρούσα υπεύθυνη για αυτό που συνέβαινε στο παιδί.

Εν τέλη ακολούθησα την εντολή του γιατρού, οπότε έκανα υπομονή και ήμασταν όλη ημέρα αγκαλιά. Μία ακόμη συμβουλή που μου έδωσε  ήταν όσο μπορώ να ξεκουράζομαι γιατί ο νέος μου ρόλος είναι πολυ απαιτητικός, κάτι που επίσης έκανα.

Καλό είναι που ψάχνεις να βρεις την αιτία, όμως αυτό που ζεις τώρα έτσι όπως το περιγράφεις είναι κάτι που λίγο πολυ το ζούμε όλες τους πρώτους μήνες.

Να έχεις στο μυαλό σου πως όλα τα βρέφη είναι απαιτητικά όχι μόνο το δικό σου, αν θέλει αγκαλιά και με αυτό ηρεμεί τότε πάρε το αγκαλιά (να είσαι σίγουρη πως θα έρθει η εποχή που θα θες να το πάρεις αγκαλιά και εκείνο δεν θα θέλει), ο μοναδικός τρόπος για να εκφράσει ένα βρέφος την δυσαρέσκεια του σε κάτι είναι το κλάμα, είναι ο μόνος τρόπος επικοινωνίας που έχει οπότε και αυτόν θα χρησιμοποιήσει.Εμένα αυτό που  με βοήθησε πολύ (αφού είχαμε αποκλείσει τα παθολογικά αίτια) ήταν όταν σταμάτησα να έχω προσδοκίες, όταν δέχθηκα πως εφόσον είναι μωρό ακόμα θα περάσουμε αυτή την κατάσταση, οπλίστηκα με υπομονή, εκμεταλλεύτηκα τις φορές που μπορούσα να ξεκουραστώ, γιατί πραγματικά το να μην κοιμάται κανείς είναι εξουθενωτικό, και σιγά σιγά  έληξε αυτή τη φάση.....και ήρθαν άλλες!B)

 

To ποστ το εγραψα για να παρω γνωμες απο μανουλες που μπορει να περασαν τα ιδια.Γιατι υπαρχουν κ πολυ καλοβολα βρεφη,εγω ημουν ενα απο αυτα!!!Η μαμα μου εχει να το λεει.Ουτε κολικους καταλαβε,ουτε δοντια ουτε γκρινια ουτε αυπνια.Με το που γυρισε απο το μαιευτηριο με εβαλε στην κουνια κ απλα κοιμηθηκα ολο το βραδυ.Κ στην αδερφη μου περασε εξισου ευκολα,τυχερη μαμα !!!!Παιρνω δυναμη απο αυτα που μου γραφετε γιατι εννοειται πως κ αλλες τα περασαν,οχι μονο εγω!Το χειροτερο σεναριο ειναι να πιστευεις πως κατι εχει το παιδι σου κ να σε τρωει αυτο ολη μερα κ να ψαχνεσαι.Καμια φορα λεω τελος δεν θα ασχοληθω,ειναι γερη,θα μεγαλωσει κ θα ηρεμησει.Μετα παλι με τρωει.

Ισως πρεπει να το παρω αποφαση,γιατι εννοειται οτι μας παρακολουθει παιδιατρος και δεν βρισκει κατι ανησυχητικο.Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Ειμαι λιγο ατυχη ως προς το κομματι της βοηθειας.Γονεις κ αδερφη σε αλλη πολη.Πεθερα καπως κοντα αλλα οχι τοσο διαθεσιμη.Φιλες λιγες γιατι κι εγω απο αλλη πολη ειμαι μκ ζω λιγα χρονια στην τωρινη μου κατοικια,κ ο αντρας μου δουλευει με βαρδιες κ κουραζεται πολυ.Αν μπορουσε το κομματι αυτο να βελτιωθει θα μουν σιγουρα πολυ καλυτερα

 

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, despoina34 είπε:

To ποστ το εγραψα για να παρω γνωμες απο μανουλες που μπορει να περασαν τα ιδια.Γιατι υπαρχουν κ πολυ καλοβολα βρεφη,εγω ημουν ενα απο αυτα!!!Η μαμα μου εχει να το λεει.Ουτε κολικους καταλαβε,ουτε δοντια ουτε γκρινια ουτε αυπνια.Με το που γυρισε απο το μαιευτηριο με εβαλε στην κουνια κ απλα κοιμηθηκα ολο το βραδυ.Κ στην αδερφη μου περασε εξισου ευκολα,τυχερη μαμα !!!!Παιρνω δυναμη απο αυτα που μου γραφετε γιατι εννοειται πως κ αλλες τα περασαν,οχι μονο εγω!Το χειροτερο σεναριο ειναι να πιστευεις πως κατι εχει το παιδι σου κ να σε τρωει αυτο ολη μερα κ να ψαχνεσαι.Καμια φορα λεω τελος δεν θα ασχοληθω,ειναι γερη,θα μεγαλωσει κ θα ηρεμησει.Μετα παλι με τρωει.

Ισως πρεπει να το παρω αποφαση,γιατι εννοειται οτι μας παρακολουθει παιδιατρος και δεν βρισκει κατι ανησυχητικο.Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Ειμαι λιγο ατυχη ως προς το κομματι της βοηθειας.Γονεις κ αδερφη σε αλλη πολη.Πεθερα καπως κοντα αλλα οχι τοσο διαθεσιμη.Φιλες λιγες γιατι κι εγω απο αλλη πολη ειμαι μκ ζω λιγα χρονια στην τωρινη μου κατοικια,κ ο αντρας μου δουλευει με βαρδιες κ κουραζεται πολυ.Αν μπορουσε το κομματι αυτο να βελτιωθει θα μουν σιγουρα πολυ καλυτερα

 

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις!!!

Οι μαμαδες μας,εχω παρατηρησει,οτι εχουν οτι αναμνησεις τους βολευουν απο την παιδικη μας ηλικια :-) 

η δικη μου υποστηριζει οτι εκοψα την πανα ενος ετους, το μπιμπερο ομως.. σχεδον 5! (Λογικα κανενα απο τα δυο δεν ισχυει!)

και βεβαια οτι ημουν καλοβολη, σωστη, κοιμομουν παντα μονη μου κλπ κλπ. 
Οποτε,με καλη διαθεση προς ολες τις μαμαδες μας το λεω, μην εισαι σιγουρη οτι το πρωτο βραδυ κοιμηθηκες σερι... απλα δεν θυμουνται!

απλα εμεις συγκρινουμε και αγχωνομαστε γιατι μετραμε την αποψη τους!

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου λέει η μαμά μου πως ήμουν πολυ καλόβολο μωρό, πως δεν έκλαιγα πως δεν γκρίνιαζα κτλ, δεν είναι όμως ψέματα πως η πλειοψηφία των γονιών της γενιάς αυτών που τώρα είναι 35+ , μεγαλώσαμε λίγο πολυ στον αυτόματο. Εγώ θεωρώ πως ακόμα και αν έκλαιγα πολυ η μαμά μου θα έκανε λίγο ότι δεν ακούει , όταν γεννήθηκα είχε ακόμα ένα μωρό 17 μηνών, δούλευε νύχτα (για να μας κρατάει το πρωί) και δεν είχε βοήθεια από πουθενά...ε πόσο να ασχοληθεί με τους κολικούς μου πχ?? Όταν ένα μωρό μάθει πως όταν κλαίει δεν ανταποκρίνεται κάποιος τότε κάποια στιγμή σταματάει να κλαίει. Φυσικά και δεν το λέω για να κατηγορήσω κανέναν, αλίμονο, ότι μπορούσαν έκαναν, όμως πιστεύω πως δεν υπάρχει σύγκριση καθώς τα δεδομένα των γονιών μας με τα δικά μας διαφέρουν πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Οι μαμαδες μας,εχω παρατηρησει,οτι εχουν οτι αναμνησεις τους βολευουν απο την παιδικη μας ηλικια :-) 

η δικη μου υποστηριζει οτι εκοψα την πανα ενος ετους, το μπιμπερο ομως.. σχεδον 5! (Λογικα κανενα απο τα δυο δεν ισχυει!)

και βεβαια οτι ημουν καλοβολη, σωστη, κοιμομουν παντα μονη μου κλπ κλπ. 
Οποτε,με καλη διαθεση προς ολες τις μαμαδες μας το λεω, μην εισαι σιγουρη οτι το πρωτο βραδυ κοιμηθηκες σερι... απλα δεν θυμουνται!

απλα εμεις συγκρινουμε και αγχωνομαστε γιατι μετραμε την αποψη τους!

Αυτα μου τα λεει χρονια κ οχι τωρα που εκανα παιδι :)Μπορει να τα λεει οπως θελει,τι να πω,αν κ δεν το πιστευω κ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι η μάνα μου λέει ότι ήμουν καλόβολο μωρό και κοιμόμουν 6ωρο σερί και μάλιστα της έκανε τόση εντύπωση, που ερχοταν πάνω από την κούνια να δει αν αναπνέω. Το πρώτο της παιδί, δεν κοιμόταν καθόλου. Εγώ ήμουν δεύτερη. Είχε να συγκρίνει. 

 

Ως προς την θεματοθέτρια, σου προτείνω να αφήσεις την γκρίνια και την αυπνία στην άκρη και να παρατηρήσεις αν το παιδί είναι ξεκούραστο μετά τον ύπνο.

Εσένα δηλαδή μπορεί να σου φαίνεται λίγο και να μην έχεις ξεκούραση, αλλά για να πεις αν το παιδί είναι υπερβολικά γκρινιάρικο, κι όχι σαν κάθε ανήσυχο μωράκι, προσπάθησε να παρατηρήσεις και να εκτιμήσεις πώς αισθάνεται το ίδιο.

 

Ξυπνάει με χαμόγελο και διάθεση να παίξει ή ξυπνάει με κλάματα, ανήσυχο, με έντονη δυσφορία και στην συμπεριφορά και στο πρόσωπο;

Απολαμβάνει τα παιχνίδια, το στήθος, τη βόλτα, την αγκαλιά σου; Η΄σου ζητάει μια το ένα, μια το άλλο και δεν απολαμβάνει τίποτα; 

Είναι απλώς δραστήρια και περίεργη και απαιτητική (αν δεν δώσεις αυτό που θέλει κλαίει και γκρινιάζει) ή ενώ είναι ήρεμη και μια χαρά, στα καλά καθούμενα αρχίζει να διαμαρτύρεται, μορφάζει, κλαίει, χωρίς αίτημα - απλά φαίνεται να δυσφορεί;

 

Παράδειγμα:

η κόρη μου δεν κοιμόταν μέχρι πρόσφατα. 

ο γίος μου δεν κοιμάται επίσης.

Η διαφορά τους: αυτή όταν ξυπνούσε ήταν πάντοτε χάλια, ξυπνούσε με κλάματα, φωνές και ουρλιαχτά, ταλαιπωρημένη αντί για ξεκούραστη. 

Αυτός ξυπνάει με κόκκινα μάγουλα, χαμογελαστός και κεφάτος, έτοιμος για παιχνίδια και αγκαλιές. 

 

Κι αυτός γκρινιάζει, φωνάζει και απαιτεί όλη μέρα και δεν με αφήνει να κοιμηθώ λόγω πολλών ξυπνημάτων, αλλά το παιδί δεν είναι ταλαίπωρο. Οταν παίρνει αυτό που θέλει, χαίρεται. Σαν αίσθηση δηλαδή, είναι πασιφανές, ποιος είναι καλά και ποιος όχι. Η κόρη μου, ακόμη και τώρα 4 ετών, όταν δεν είναι καλά, μπορεί να μην γκρινιάζει και να κλαίει, αλλά είναι σκυθρωπή και κακόκεφη. 

 

Προσπάθησε να εκτιμήσεις την κατάσταση του παιδιού, ανεξάρτητα από την δική σου κούραση.

Να ξεμπερδευτείς με το αν έχει κάτι το παιδί ή αν το πρόβλημα είναι η έλλειψη βοήθειας από το περιβάλλον σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

Εμένα πάλι η μάνα μου λέει ότι ήμουν καλόβολο μωρό και κοιμόμουν 6ωρο σερί και μάλιστα της έκανε τόση εντύπωση, που ερχοταν πάνω από την κούνια να δει αν αναπνέω. Το πρώτο της παιδί, δεν κοιμόταν καθόλου. Εγώ ήμουν δεύτερη. Είχε να συγκρίνει. 

 

Ως προς την θεματοθέτρια, σου προτείνω να αφήσεις την γκρίνια και την αυπνία στην άκρη και να παρατηρήσεις αν το παιδί είναι ξεκούραστο μετά τον ύπνο.

Εσένα δηλαδή μπορεί να σου φαίνεται λίγο και να μην έχεις ξεκούραση, αλλά για να πεις αν το παιδί είναι υπερβολικά γκρινιάρικο, κι όχι σαν κάθε ανήσυχο μωράκι, προσπάθησε να παρατηρήσεις και να εκτιμήσεις πώς αισθάνεται το ίδιο.

 

Ξυπνάει με χαμόγελο και διάθεση να παίξει ή ξυπνάει με κλάματα, ανήσυχο, με έντονη δυσφορία και στην συμπεριφορά και στο πρόσωπο;

Απολαμβάνει τα παιχνίδια, το στήθος, τη βόλτα, την αγκαλιά σου; Η΄σου ζητάει μια το ένα, μια το άλλο και δεν απολαμβάνει τίποτα; 

Είναι απλώς δραστήρια και περίεργη και απαιτητική (αν δεν δώσεις αυτό που θέλει κλαίει και γκρινιάζει) ή ενώ είναι ήρεμη και μια χαρά, στα καλά καθούμενα αρχίζει να διαμαρτύρεται, μορφάζει, κλαίει, χωρίς αίτημα - απλά φαίνεται να δυσφορεί;

 

Παράδειγμα:

η κόρη μου δεν κοιμόταν μέχρι πρόσφατα. 

ο γίος μου δεν κοιμάται επίσης.

Η διαφορά τους: αυτή όταν ξυπνούσε ήταν πάντοτε χάλια, ξυπνούσε με κλάματα, φωνές και ουρλιαχτά, ταλαιπωρημένη αντί για ξεκούραστη. 

Αυτός ξυπνάει με κόκκινα μάγουλα, χαμογελαστός και κεφάτος, έτοιμος για παιχνίδια και αγκαλιές. 

 

Κι αυτός γκρινιάζει, φωνάζει και απαιτεί όλη μέρα και δεν με αφήνει να κοιμηθώ λόγω πολλών ξυπνημάτων, αλλά το παιδί δεν είναι ταλαίπωρο. Οταν παίρνει αυτό που θέλει, χαίρεται. Σαν αίσθηση δηλαδή, είναι πασιφανές, ποιος είναι καλά και ποιος όχι. Η κόρη μου, ακόμη και τώρα 4 ετών, όταν δεν είναι καλά, μπορεί να μην γκρινιάζει και να κλαίει, αλλά είναι σκυθρωπή και κακόκεφη. 

 

Προσπάθησε να εκτιμήσεις την κατάσταση του παιδιού, ανεξάρτητα από την δική σου κούραση.

Να ξεμπερδευτείς με το αν έχει κάτι το παιδί ή αν το πρόβλημα είναι η έλλειψη βοήθειας από το περιβάλλον σου.

 

Το πρωι παντα ξυπναει με χαμογελο κ ειναι χαρουμενη,μπορει συντομα ομως να αρχιζει τη γκρινια.Οποτε θεωρω πως μαλλον δν χορατσε υπνο.Οπως κ μεσα στη μερα,πολλες φορες ξυπναει με γκρινια,αν κοιμηθει λιγο κ αλλες φορες ξυπναει χωρις να την καταλαβουμε.Σημερα πχ το πρωι κοιμηθηκε πανω απο μια ωρα κ απο κει κ μετα ηταν πολυ καλοδιαθετη αλλα ημουν κ γω κ επαιζα μαζι της .Οταν ειμαιεργω καλα πιθανον ειναι κ κεινη κ το αντιθετο φυσικα.Τωρα,ως προς το εαν εχει κατι,θελει να πιστευω οχι,δν μπορω να ξερω.Γι αυτο λεω οτι προβληματιζομαι μηπως κατι την ενοχλει κ της βγαινει σε γκρινια.Σε πρωτη φαση θα προσπαθησω να ηρεμησω κ να της δινω καθε φορα αυτο που θελει.Μακαρι να ναι πιο ηρεμη ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

Ως προς την θεματοθέτρια, σου προτείνω να αφήσεις την γκρίνια και την αυπνία στην άκρη και να παρατηρήσεις αν το παιδί είναι ξεκούραστο μετά τον ύπνο.

Εσένα δηλαδή μπορεί να σου φαίνεται λίγο και να μην έχεις ξεκούραση, αλλά για να πεις αν το παιδί είναι υπερβολικά γκρινιάρικο, κι όχι σαν κάθε ανήσυχο μωράκι, προσπάθησε να παρατηρήσεις και να εκτιμήσεις πώς αισθάνεται το ίδιο.

 

Ξυπνάει με χαμόγελο και διάθεση να παίξει ή ξυπνάει με κλάματα, ανήσυχο, με έντονη δυσφορία και στην συμπεριφορά και στο πρόσωπο;

Απολαμβάνει τα παιχνίδια, το στήθος, τη βόλτα, την αγκαλιά σου; Η΄σου ζητάει μια το ένα, μια το άλλο και δεν απολαμβάνει τίποτα; 

Είναι απλώς δραστήρια και περίεργη και απαιτητική (αν δεν δώσεις αυτό που θέλει κλαίει και γκρινιάζει) ή ενώ είναι ήρεμη και μια χαρά, στα καλά καθούμενα αρχίζει να διαμαρτύρεται, μορφάζει, κλαίει, χωρίς αίτημα - απλά φαίνεται να δυσφορεί;

 

Συμφωνώ. Είναι όντως πολύ πιθανόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Και ο δικός μου οταν αρχισα να τον παρατηρω έβλεπα ότι δεν ξεκουραζοταν γιατί μόλις τον αφηνα κατω ξυπναγε και στριφογυρνουσε, αλλα μόλις το πήρα χαλαρα και τον αφηνα πάνω μου να κοιμηθεί ηταν καλύτερα στο θέμα όρεξης. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς  έτσι κι αλλιώς μαζί κοιμόμασταν πάντα. Δεν είναι ότι ήθελε πιο πολύ επαφή και δεν την είχε. Υπνο, μπάνιο, τουαλέτα, τα πάντα μαζί. Δεν μπορουσε να σταθεί μακρυά μας, ούτε καν σε απόσταση από εμάς. Μιλάμε για έντονο άγχος και στεναχώρια, όχι απλά "θέλω αγκαλιά".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...