Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ


Recommended Posts

Βρε κορίτσια αντιμετωπίζουμε πρόβλημα στην πολυκατοικία και δεν ξέρω τι να κάνω!

Υπάρχουν άνθρωποι που συστηματικά δεν πληρώνουν κοινόχρηστα, το ασανσέρ χάλασε πριν μία εβδομάδα και η εταιρεία δεν αναλαμβάνει να το φτιάξει εφόσον υπάρχουν οφειλές.

Δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω σε σχέση με την εταιρεία κοινοχρήστων αλλά και σε σχέση με τους ιδιοκτήτες που δεν πληρώνουν.

Μήπως γνωρίζει κάποια πως μπορώ να κινηθώ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω προτεινω να αναλαβει την εισπραξη των κοινοχρηστων η εταιρεια.Επισης αν καποιος ειναι ενοικιαστης η εταιρεια μπορει να παρει τηλεφωνο τον ιδιοκτητη.Στη χειροτερη περιπτωση βγαζεις το ασανσερ εκτος.λειτουργιας και γράφεις ανακοινωση οτι αν δεν εξοφληθουν τα κοινοχρηστα ασανσερ δεν εχει.

On 14/5/2020 at 3:24 ΜΜ, kotsifikos είπε:

Βρε κορίτσια αντιμετωπίζουμε πρόβλημα στην πολυκατοικία και δεν ξέρω τι να κάνω!

Υπάρχουν άνθρωποι που συστηματικά δεν πληρώνουν κοινόχρηστα, το ασανσέρ χάλασε πριν μία εβδομάδα και η εταιρεία δεν αναλαμβάνει να το φτιάξει εφόσον υπάρχουν οφειλές.

Δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω σε σχέση με την εταιρεία κοινοχρήστων αλλά και σε σχέση με τους ιδιοκτήτες που δεν πληρώνουν.

Μήπως γνωρίζει κάποια πως μπορώ να κινηθώ?

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/15/2020 at 7:56 PM, ninika84 said:

Εγω προτεινω να αναλαβει την εισπραξη των κοινοχρηστων η εταιρεια.Επισης αν καποιος ειναι ενοικιαστης η εταιρεια μπορει να παρει τηλεφωνο τον ιδιοκτητη.Στη χειροτερη περιπτωση βγαζεις το ασανσερ εκτος.λειτουργιας και γράφεις ανακοινωση οτι αν δεν εξοφληθουν τα κοινοχρηστα ασανσερ δεν εχει.

 

Εταιρεία κοινοχρήστων τα έχει αναλάβει αλλά και πάλι πολλοί δεν πληρώνουν, το πρόβλημα είναι ότι  το ασανσερ έχει βγει εκτός εδώ και δέκα ημέρες και δεν το φτιάχνουν μέχρι να γίνει εξόφληση, εγώ πληρώνω κανονικά μένω στον 6 όροφο και δεν έχω ασανσερ. Απλά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει νόμος που καλύπτει περιπτώσεις σαν την δική μου, δηλαδή να μην λαμβάνω τις υπηρεσίες τις οποίες πληρώνω επειδή κάποιοι άλλοι χρωστούν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εταιρεία κοινοχρήστων τα έχει αναλάβει αλλά και πάλι πολλοί δεν πληρώνουν, το πρόβλημα είναι ότι  το ασανσερ έχει βγει εκτός εδώ και δέκα ημέρες και δεν το φτιάχνουν μέχρι να γίνει εξόφληση, εγώ πληρώνω κανονικά μένω στον 6 όροφο και δεν έχω ασανσερ. Απλά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει νόμος που καλύπτει περιπτώσεις σαν την δική μου, δηλαδή να μην λαμβάνω τις υπηρεσίες τις οποίες πληρώνω επειδή κάποιοι άλλοι χρωστούν.

Πωπω τραγωδια. Έχω ζήσει κάτι αντίστοιχο στην πολυκατοικία που έμενε ο σύζυγός μου σαν φοιτητής. Κ εκεί χρωστούσαν πολλά λεφτά αρκετοί ένοικοι, το ευτυχές ήταν ότι το δικό του διαμέρισμα ήταν στο ισόγειο. Δε θυμάμαι τι έγινε τελικά, θα τον ρωτήσω κ θα σου πω. Παίζει να στείλεις εξώδικο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 said:

Πωπω τραγωδια. Έχω ζήσει κάτι αντίστοιχο στην πολυκατοικία που έμενε ο σύζυγός μου σαν φοιτητής. Κ εκεί χρωστούσαν πολλά λεφτά αρκετοί ένοικοι, το ευτυχές ήταν ότι το δικό του διαμέρισμα ήταν στο ισόγειο. Δε θυμάμαι τι έγινε τελικά, θα τον ρωτήσω κ θα σου πω. Παίζει να στείλεις εξώδικο;

Μόνη μου όχι, γιατί γενικότερα πολλοί ενοχλούνται από διάφορα εδώ και δεν λαμβάνουν μέτρα αν δεν το κάνω εγώ. Δεν μπορώ να το αναλάβω μόνη μου και αυτό. Σκέφτομαι να προτείνω σαν πολυκατοικία αν μπορούμε να στείλουμε σε αυτούς που χρωστούν. Το θέμα είναι πως έχει καταναλωθεί και το αποθεματικό και η εταιρεία δεν ανακοινώνει ποιοι χρωστούν, και αναρωτιέμαι εγώ που πληρώνω και δεν έχω υπηρεσίες δεν πρέπει να ξέρω που πήγαν τα χρήματα μου και δεν έχω ασανσέρ?δεν πρέπει να ξέρω ποιοι χρωστούν?

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Μόνη μου όχι, γιατί γενικότερα πολλοί ενοχλούνται από διάφορα εδώ και δεν λαμβάνουν μέτρα αν δεν το κάνω εγώ. Δεν μπορώ να το αναλάβω μόνη μου και αυτό. Σκέφτομαι να προτείνω σαν πολυκατοικία αν μπορούμε να στείλουμε σε αυτούς που χρωστούν. Το θέμα είναι πως έχει καταναλωθεί και το αποθεματικό και η εταιρεία δεν ανακοινώνει ποιοι χρωστούν, και αναρωτιέμαι εγώ που πληρώνω και δεν έχω υπηρεσίες δεν πρέπει να ξέρω που πήγαν τα χρήματα μου και δεν έχω ασανσέρ?δεν πρέπει να ξέρω ποιοι χρωστούν?

Στη δική μας περίπτωση -που βέβαια ήταν προ gdpr- η διαχειριστρια είχε φτάσει στο αμήν κ είχε γράψει ένα κατεβατο 4 σελίδες μαζί με τα ονόματα και τα ποσά των οφειλετών. Δεν πτοήθηκε κάνεις αν θυμάμαι καλά. Πρέπει να συμβουλευτείς ένα δικηγόρο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Το θέμα είναι πως έχει καταναλωθεί και το αποθεματικό και η εταιρεία δεν ανακοινώνει ποιοι χρωστούν, και αναρωτιέμαι εγώ που πληρώνω και δεν έχω υπηρεσίες δεν πρέπει να ξέρω που πήγαν τα χρήματα μου και δεν έχω ασανσέρ?δεν πρέπει να ξέρω ποιοι χρωστούν?

Όσοι δεν πληρώνουν, δεν θα έχουν αποδείξεις στο όνομα τους, σωστά; Τις αποδείξεις κοινοχρήστων ποιός τις μοιράζει; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan said:

Όσοι δεν πληρώνουν, δεν θα έχουν αποδείξεις στο όνομα τους, σωστά; Τις αποδείξεις κοινοχρήστων ποιός τις μοιράζει; 

H εταιρεία κοινοχρήστων, αυτή τα έχει όλα!

 

Just now, Lenia16 said:

Στη δική μας περίπτωση -που βέβαια ήταν προ gdpr- η διαχειριστρια είχε φτάσει στο αμήν κ είχε γράψει ένα κατεβατο 4 σελίδες μαζί με τα ονόματα και τα ποσά των οφειλετών. Δεν πτοήθηκε κάνεις αν θυμάμαι καλά. Πρέπει να συμβουλευτείς ένα δικηγόρο καλύτερα.

Ξέρεις τι μου την έχει δώσει? ότι πχ τα δικά μου χρήματα (κοινοχρήστων και αποθεματικού) τα έχουν χρησιμοποιήσει για αλλού, για να καλύψουν χρέη άλλων, ζητάω να μάθω τι πληρώθηκε με τα δικά μου χρήματα και τίνος το υπόλοιπο κάλυψαν και δεν μου λένε. Δεν έχω δικαίωμα να μάθω που πήγαν τα λεφτά μου?

Link to comment
Share on other sites

@kotsifikos πωπωωω! Αυτό το πρόβλημα με τα κοινόχρηστα, πετρέλαιο, εργασίες συντήρησης, κλπ υπάρχει σε πολλές πολυκατοικίες και είναι πραγματικά γρίφος το πως να λυθεί αφενός και χωρίς να δημιουργηθούν εντάσεις αφετέρου. Αυτό με το "είναι προσωπικά δεδομένα το ποιός δεν πληρώνει" όταν συγκατοικείς σε ένα κτίριο... πρώτη φορά το άκουσα εδώ από εσένα τώρα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

H εταιρεία κοινοχρήστων, αυτή τα έχει όλα!

 

Ξέρεις τι μου την έχει δώσει? ότι πχ τα δικά μου χρήματα (κοινοχρήστων και αποθεματικού) τα έχουν χρησιμοποιήσει για αλλού, για να καλύψουν χρέη άλλων, ζητάω να μάθω τι πληρώθηκε με τα δικά μου χρήματα και τίνος το υπόλοιπο κάλυψαν και δεν μου λένε. Δεν έχω δικαίωμα να μάθω που πήγαν τα λεφτά μου?

Δεν είναι έτσι. Δεν είναι ότι είναι ότι πληρώνεις εσύ για τους άλλους. Μπορεί τα χρήματα σου να πήγαν μεν σε πετρέλαιο που κατανάλωσαν όλοι (και εγώ που είμαι διαχειρίστρια και μπορεί κάποιοι να χρωστάνε μήνες πολλούς, με τα λεφτά όσων πληρώσουν θα βάλω πετρέλαιο), όμως οι οφειλές κοινοχρήστων δεν παραγράφονται. Αφού τα έχει εταιρία, εκείνη θα πρέπει να κινήσει τις διαδικασίες και να κινηθούν νομικά. Έχουν απλήρωτα κοινόχρηστα χρόνων?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Δεν είναι έτσι. Δεν είναι ότι είναι ότι πληρώνεις εσύ για τους άλλους. Μπορεί τα χρήματα σου να πήγαν μεν σε πετρέλαιο που κατανάλωσαν όλοι (και εγώ που είμαι διαχειρίστρια και μπορεί κάποιοι να χρωστάνε μήνες πολλούς, με τα λεφτά όσων πληρώσουν θα βάλω πετρέλαιο), όμως οι οφειλές κοινοχρήστων δεν παραγράφονται. Αφού τα έχει εταιρία, εκείνη θα πρέπει να κινήσει τις διαδικασίες και να κινηθούν νομικά. Έχουν απλήρωτα κοινόχρηστα χρόνων?

Eίναι συγκεκριμένοι οι οποίοι δεν πληρώνουν δυστυχώς χρόνια και αυτό δημιουργεί πρόβλημα, όμως και εγώ έχω φτάσει στο αμην...πόσο πια να ανεβαίνω τόσους ορόφους από τις σκάλες, και το παιδί το ίδιο? Δηλαδή μπορούμε να δώσουμε εντολή στην εταιρεία να κινήσει διαδικασίες νομίκά? Το γνωρίζεις αυτό?

 

Just now, samsympan said:

Αυτό με το "είναι προσωπικά δεδομένα το ποιός δεν πληρώνει" όταν συγκατοικείς σε ένα κτίριο... πρώτη φορά το άκουσα εδώ από εσένα τώρα :confused:

Και εγώ δεν το ήξερα, το ταμείο είναι κοινόχρηστο είναι δυνατόν να μην πρέπει να γνωρίζουμε ποιος πληρώνει τι??

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Eίναι συγκεκριμένοι οι οποίοι δεν πληρώνουν δυστυχώς χρόνια και αυτό δημιουργεί πρόβλημα, όμως και εγώ έχω φτάσει στο αμην...πόσο πια να ανεβαίνω τόσους ορόφους από τις σκάλες, και το παιδί το ίδιο? Δηλαδή μπορούμε να δώσουμε εντολή στην εταιρεία να κινήσει διαδικασίες νομίκά? Το γνωρίζεις αυτό

Κοίτα, εμείς που κάποια στιγμή είχαμε κοιτάξει για εταιρία, μας είχαν πει ότι αναλαμβάνουν τα πάντα, και τους ένοικους που δεν πληρώνουν , εάν υπάρχουν τέτοιοι. Ρώτησε τους, πώς σκοπεύουν να κινηθούν. Επίσης εφόσον έχει αναλάβει εταιρία, το θεωρώ απαράδεκτο να κλείνουν το ασανσέρ επειδή κάποιοι δεν πληρώνουν. Να το πάρουν πάνω τους. Τότε τι τους έχετε? Για να βγάζουν τα κοινόχρηστα και να τα μοιράζουν? Να απαιτήσεις να λειτουργήσει το ασανσέρ σήμερα κιόλας. Πες τους θα σταματήσετε συνεργασία . Δεν είμαστε καλά να ανεβοκατεβαίνεις 6 ορόφους καλοκαιριάτικα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna said:

Κοίτα, εμείς που κάποια στιγμή είχαμε κοιτάξει για εταιρία, μας είχαν πει ότι αναλαμβάνουν τα πάντα, και τους ένοικους που δεν πληρώνουν , εάν υπάρχουν τέτοιοι. Ρώτησε τους, πώς σκοπεύουν να κινηθούν. Επίσης εφόσον έχει αναλάβει εταιρία, το θεωρώ απαράδεκτο να κλείνουν το ασανσέρ επειδή κάποιοι δεν πληρώνουν. Να το πάρουν πάνω τους. Τότε τι τους έχετε? Για να βγάζουν τα κοινόχρηστα και να τα μοιράζουν? Να απαιτήσεις να λειτουργήσει το ασανσέρ σήμερα κιόλας. Πες τους θα σταματήσετε συνεργασία . Δεν είμαστε καλά να ανεβοκατεβαίνεις 6 ορόφους καλοκαιριάτικα!

Είμαι στα όρια πραγματικά! Το θεωρώ εντελώς εκβιαστικό ως προς εμάς αυτό. Υποτίθεται ότι έτσι θα γίνονταν, ότι θα αναλάμβαναν εκείνοι και αυτούς που δεν πληρώνουν αλλά δεν!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, πέρα από τα αυτονόητα (αν είναι δυνατόν εσείς στον 6ο να μην μπορείτε να κάνετε χρήση του ασανσέρ στην καθημερινότητα σας) εάν πχ στην πολυκατοικία διέμενε άτομο με κινητικό περιορισμό;! Ή δεχθείτε επίσκεψη από ηλικιωμένο, από μητέρα με καρότσι μωρού, από άτομο με αμαξίδιο, κλπ. Δεν θα έπρεπε όπως και να έχει το ασανσέρ να λειτουργεί;!

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan said:

Δηλαδή, πέρα από τα αυτονόητα (αν είναι δυνατόν εσείς στον 6ο να μην μπορείτε να κάνετε χρήση του ασανσέρ στην καθημερινότητα σας) εάν πχ στην πολυκατοικία διέμενε άτομο με κινητικό περιορισμό;! Ή δεχθείτε επίσκεψη από ηλικιωμένο, από μητέρα με καρότσι μωρού, από άτομο με αμαξίδιο, κλπ. Δεν θα έπρεπε όπως και να έχει το ασανσέρ να λειτουργεί;!

Bλέπω έχει χαθεί η ανθρωπιά.

Σκέψου μόνο πως η κυρία που ζει δίπλα μου έχει ΧΑΠ και ζει μόνη (της ψωνίζει ο άντρας μου όταν βγαίνει), δεν μπορεί ούτε για εξετάσεις να πάει, στην πολυκατοικία επίσης ζει οικογένεια με μωρό, γενικότερα υπάρχουν ηλικιωμένοι και παιδιά, παρόλα αυτά είναι απτόητοι. Αυτοί που δεν  πληρώνουν δεν ζουν εδώ μόνιμα οπότε δεν τους νοιάζει καθώς θεωρούν πως δεν είναι δικό τους πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Κοίτα, εμείς που κάποια στιγμή είχαμε κοιτάξει για εταιρία, μας είχαν πει ότι αναλαμβάνουν τα πάντα, και τους ένοικους που δεν πληρώνουν , εάν υπάρχουν τέτοιοι. Ρώτησε τους, πώς σκοπεύουν να κινηθούν. Επίσης εφόσον έχει αναλάβει εταιρία, το θεωρώ απαράδεκτο να κλείνουν το ασανσέρ επειδή κάποιοι δεν πληρώνουν. Να το πάρουν πάνω τους. Τότε τι τους έχετε? Για να βγάζουν τα κοινόχρηστα και να τα μοιράζουν? Να απαιτήσεις να λειτουργήσει το ασανσέρ σήμερα κιόλας. Πες τους θα σταματήσετε συνεργασία . Δεν είμαστε καλά να ανεβοκατεβαίνεις 6 ορόφους καλοκαιριάτικα!

Αυτή είναι η μόνη λύση. Είχαμε παρόμοιο πρόβλημα στο εξοχικο, γτ ειναι σε μικρή πολυκατοικία. Λόγω χρεών από άλλους μας κόβαμε το ρευμα

Πρέπει να βάλετε χέρι στην διαχειριστικη να μαζέψει τα χρωστουμενα

Αλλιώς σταματατε την συνεργασία σας, δ γινεται να σας αφήνει χωρίς ασανσερ

Link to comment
Share on other sites

Στις παλιότερες εποχές οπου δεν είχαν τόσο ενεργό ρόλο οι εταιρείες κοινοχρήστων, η διαδικασία ήταν ότι η γενική συνέλευση της πολυκατοικίας εξουσιοδοτούσε τον διαχειριστή να κινήσει διαδικασίες διεκδίκησης των οφειλομένων, π.χ. να αποστείλει εξώδικο, να κάνει αγωγή κ.λπ. Πλέον, τον ρόλο του διαχειριστή τον έχουν αυτές οι εταιρείες που έχουν διαδικασίες διεκδίκησης των οφειλομένων από όσους δεν πληρώνουν. Πρέπει να κοιτάξετε και στην σύμβαση που έχετε υπογράψει μαζί τους, τί προβλέπεται για την περίπτωση που κάποιος δεν πληρώνει.

 

Δυστυχώς, δεν έχω σχετική επαγγελματική εμπειρία ούτε μένω σε πολυκατοικία ώστε να σε βοηθήσω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Deena said:

Πρέπει να κοιτάξετε και στην σύμβαση που έχετε υπογράψει μαζί τους, τί προβλέπεται για την περίπτωση που κάποιος δεν πληρώνει.

 

Δυστυχώς, δεν έχω σχετική επαγγελματική εμπειρία ούτε μένω σε πολυκατοικία ώστε να σε βοηθήσω περισσότερο.

Ζήτησα ήδη αντίγραφο της σύμβασης επειδή θυμάμαι πως εκείνοι είχαν πει εξ αρχής ότι θα αναλάβουν εκείνους που δεν πληρώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Συχνό φαινομενο αυτοι που δεν πληρωνουν κοινοχρηστα.

 

Αλλα σιγουρα μια συνελευση όπως γινεται και σε εμας τον χρονο μια φορα ειναι απαραιτητο για να ξερετε τι σας γινεται Διαφορετικά αν δεν βγαζεις ακρη πρεπει να τα βαλεις με την εταιρεια γιατι στην ουσια δικη τους δουλεια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, eleana24 said:

Συχνό φαινομενο αυτοι που δεν πληρωνουν κοινοχρηστα.

 

Αλλα σιγουρα μια συνελευση όπως γινεται και σε εμας τον χρονο μια φορα ειναι απαραιτητο για να ξερετε τι σας γινεται Διαφορετικά αν δεν βγαζεις ακρη πρεπει να τα βαλεις με την εταιρεια γιατι στην ουσια δικη τους δουλεια ειναι.

Mε την εταιρεία τα βάζω επειδή ακριβώς είναι δική τους δουλειά, γιατί αντί να φροντίσουν να εισπράξουν τα χρήματα έχουν αφήσει το ασανσερ χαλασμένο σχεδόν δύο εβδομάδες ουσιαστικά εκβιάζουν πως αν δεν πληρώσουν τα οφειλόμενα ποσά δεν θα φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έρχομαι με νεότερα, δεν έχει γίνει ακόμα τίποτα, το ασανσερ ακόμα δεν έχει φτιαχτεί, υποτίθεται ότι έγινε η εξόφληση των οφειλόμενων όμως ακόμα τίποτα.

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή, λέτε να γίνει τίποτα ή τσάμπα θα το κάνω? γνωρίζετε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις κάτι να το κάνεις από το τίποτα καλύτερο είναι Αλλά προτού κάνεις οποιαδήποτε κίνηση να ενημερώσεις την εταιρεία για αυτήν σου την κίνηση μήπως κινηθεί διαφορετικά.Άλλη λύση ίσως να βρεις κάποια τιμή από τεχνικούς ασανσερ και να κάνεις μια συνέλευση για το πως θα μοιραστεί το ποσό επισκευής.Ελπίζω να βρεθεί λύση πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...