Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Βρε παιδιά εγώ τις παιδικές χαρές της περιοχής μου τόσο καιρό με κόσμο τις έβλεπα και νόμιζα πως επιτρέπονταν , δεν ήξερα πως ήταν κλειστά. 

10 hours ago, love kids said:

Σήμερα με ρωτούσε το παιδί αν θα ανοίξουν τα σχολεία πριν το Πάσχα. Έχει κι αυτό τις αμφιβολίες του πια. Εκεί που μετρούσε τις μέρες να ξαναγυρίσει, έχει αρχίσει και σκέφτεται μήπως ξαναδεί συμμαθητές και δασκάλους τον Μάιο. Τα δικά σας παιδιά πώς το ζουν αυτό; Ειδικά όσα πάνε σε σχολεία σαν της Αττικής ή στη δευτεροβάθμια που είναι καιρό κλειστά;

Εμένα ο γιος μου μου έλεγε σήμερα πως δεν μπορεί να κάνει μάθημα πια έτσι. Καθημερινά λέει πόσο του έχει λείψει το σχολείο και το παιχνίδι με τους φιλους του.  Έχει αρχίσει να τον κουράζει αυτό, βέβαια εμείς δεν βλέπουμε κανέναν, το μόνο που κάνουμε ειναι που βγαίνουμε καθημερινά και ευτυχώς για καλή μας τύχη μένει συμμαθητής του κοντά και κάποιες ημέρες παίζει μαζί του. Οι επιπτώσεις του εγκλεισμού είναι πλέον εμφανείς μπορώ να πω .

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Βρε παιδιά εγώ τις παιδικές χαρές της περιοχής μου τόσο καιρό με κόσμο τις έβλεπα και νόμιζα πως επιτρέπονταν , δεν ήξερα πως ήταν κλειστά. 

Εμένα ο γιος μου μου έλεγε σήμερα πως δεν μπορεί να κάνει μάθημα πια έτσι. Καθημερινά λέει πόσο του έχει λείψει το σχολείο και το παιχνίδι με τους φιλους του.  Έχει αρχίσει να τον κουράζει αυτό, βέβαια εμείς δεν βλέπουμε κανέναν, το μόνο που κάνουμε ειναι που βγαίνουμε καθημερινά και ευτυχώς για καλή μας τύχη μένει συμμαθητής του κοντά και κάποιες ημέρες παίζει μαζί του. Οι επιπτώσεις του εγκλεισμού είναι πλέον εμφανείς μπορώ να πω .

Κι η κόρη μου θα πήγαινε με χαρά σχολείο αλλά μου είπε πως και η τηλεκπαίδευση από την άλλη της αρέσει και δεν έχει πρόβλημα αν συνεχίσουν έτσι. Αυτό το βρίσκω κάπως ανησυχητικό να πω την αλήθεια. Τώρα που ο καιρός ανοίγει και η μέρα έχει μεγαλώσει, εκμεταλλευόμαστε όσο μπορούμε το μπαλκόνι μας και φυσικά βγαίνουμε όσο μας το επιτρέπει το πρόγραμμά μας κι έξω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ανοιξαν οι παιδικές κ ελπίζω κ τα πάρκα κυκλοφοριακης αγωγης.

Ρε παιδια τι γινεται?Πηγαμε παιδικη χαρα κ εκεινη την ωρα την έκλειναν κ 4ην κλείδωσαν.Παω σε άλλες δυο κλειδωμένες.Πηρα στο Δήμο κ μου ειπαν οτι δεν ξέρουν ποτε θα ανοίξουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ρε παιδια τι γινεται?Πηγαμε παιδικη χαρα κ εκεινη την ωρα την έκλειναν κ 4ην κλείδωσαν.Παω σε άλλες δυο κλειδωμένες.Πηρα στο Δήμο κ μου ειπαν οτι δεν ξέρουν ποτε θα ανοίξουν.

ε ναι αυτο ξερω και εγω, χαρηκα με αυτο που εγραψες πριν αλλα δυστυχως ετσι ειναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

ε ναι αυτο ξερω και εγω, χαρηκα με αυτο που εγραψες πριν αλλα δυστυχως ετσι ειναι

Ναο αλλα για την ανοιξαν κ την κλείδωσαν.? Κ στο fb το γραφείο οτι άνοιξαν και στο paixnidaki.Για ποια πάρκα μας μιλούν?Μας δουλεύουν?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ναο αλλα για την ανοιξαν κ την κλείδωσαν.? Κ στο fb το γραφείο οτι άνοιξαν και στο paixnidaki.Για ποια πάρκα μας μιλούν?Μας δουλεύουν?

το φεκ δεν λεει για παιδικεσ, εννοουν ισως τα παρκα τα χωρις παιδικες. ναι, μας δουλευουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήγα προς την παιδική χαρά της περιοχής μου για να δω. Αν πάω, θα σας ενημερώσω τι γίνεται και σε άλλη περιοχή. 

Όσο για τα σχολεία, πολλά τα σενάρια. Πριν διάβαζα για 5 Απρίλη ότι θέλουν να τα ανοίξουν. Άλλα δημοσιεύματα θέλουν τη δευτεροβάθμια να ανοίγει πρώτα κι άλλα όλα μαζί. Άλλα να έπονται του ανοίγματος του λιανεμπορίου ενώ άλλος ειδικός λέει ότι θα μπορούσαν να ανοίξουν και ταυτόχρονα. 

Just now, maripoz είπε:

το φεκ δεν λεει για παιδικεσ, εννοουν ισως τα παρκα τα χωρις παιδικες. ναι, μας δουλευουν

Μήπως υποτίθεται δεν τις ανοίγουν γιατί πιάνουν τόσα παιδικά και όχι μόνο χέρια τα παιχνίδια και η απολύμανση είναι δύσκολη άρα και οι πιθανότητες να κολλήσεις τον ιό; Δεν ξέρω, λέω τι θα μπορούσαν να πουν πού να έχει και μια βάση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Δεν πήγα προς την παιδική χαρά της περιοχής μου για να δω. Αν πάω, θα σας ενημερώσω τι γίνεται και σε άλλη περιοχή. 

Όσο για τα σχολεία, πολλά τα σενάρια. Πριν διάβαζα για 5 Απρίλη ότι θέλουν να τα ανοίξουν. Άλλα δημοσιεύματα θέλουν τη δευτεροβάθμια να ανοίγει πρώτα κι άλλα όλα μαζί. Άλλα να έπονται του ανοίγματος του λιανεμπορίου ενώ άλλος ειδικός λέει ότι θα μπορούσαν να ανοίξουν και ταυτόχρονα. 

Μήπως υποτίθεται δεν τις ανοίγουν γιατί πιάνουν τόσα παιδικά και όχι μόνο χέρια τα παιχνίδια και η απολύμανση είναι δύσκολη άρα και οι πιθανότητες να κολλήσεις τον ιό; Δεν ξέρω, λέω τι θα μπορούσαν να πουν πού να έχει και μια βάση.

Ποια σχολεία.Ουτε το εμπόριο ανοιγει.

Γενικότερα δεν παμε καλά.Και η Γαλλία σε λοκνταουν κ η Γερμανία αναμένεται το ιδιο.Κλεινει κ τα σχολεια. 

Link to comment
Share on other sites

Αν άνοιξαν οι παιδικες αυριο κοπάνα από το τηλεμαθημα και τους οδυσσεες Ανδρούτσους!!! Γιουπιιι:mrgreen:

Έλεος ποσα τσαρούχια ακόμα θα ζωγραφισω-ουμε???? :confused:

Αυτή τη στιγμή ακουω που τους ξεγέλασαν οι τουρκοι τους δικους μας και τους Περικυκλωσαν κ το Ζάλογγο. Δεν αντέχω άλλοοοοο!!!!! Από την περασμένη βδομάδα :sad::sad: καλή η δασκάλα δεν λεω πολυ καλη αλλά εγώ δεν αντέχω :grin: θέλω παιδική θέλω παιδικη:grin:

Δεν ξέρω εγώ ποτε δε τα συγκρατησα έτσι. Αν με πήγαιναν εκδρομή εκεί όμως όλα τα θυμόμουν.... Νομιζω την τελευταία βδομάδα έχω υπερκινητικοτητα -είναι βαρετά όλα αυτά :roll:

Έχετε γεια βρυσουλες.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , love kids είπε:

Δεν πήγα προς την παιδική χαρά της περιοχής μου για να δω. Αν πάω, θα σας ενημερώσω τι γίνεται και σε άλλη περιοχή. 

Όσο για τα σχολεία, πολλά τα σενάρια. Πριν διάβαζα για 5 Απρίλη ότι θέλουν να τα ανοίξουν. Άλλα δημοσιεύματα θέλουν τη δευτεροβάθμια να ανοίγει πρώτα κι άλλα όλα μαζί. Άλλα να έπονται του ανοίγματος του λιανεμπορίου ενώ άλλος ειδικός λέει ότι θα μπορούσαν να ανοίξουν και ταυτόχρονα. 

Μήπως υποτίθεται δεν τις ανοίγουν γιατί πιάνουν τόσα παιδικά και όχι μόνο χέρια τα παιχνίδια και η απολύμανση είναι δύσκολη άρα και οι πιθανότητες να κολλήσεις τον ιό; Δεν ξέρω, λέω τι θα μπορούσαν να πουν πού να έχει και μια βάση.

Εντωμεταξυ αν δείτε στο ιντερνετ αναφέρεται σε πολλα σημεία οτι ειναι ανοιχτές κ μάλιστα με ακριβείς οδηγιες για αποστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Και στην δική μου περιοχή άνοιξαν οι παιδικές χαρές και ένα πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής που έχουμε.

Αυτο νομιζα κ εγω ρε παιδι μου αλλα δεν ....

Τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Αυτο νομιζα κ εγω ρε παιδι μου αλλα δεν ....

Τι γινεται?

Λοιπόν έμαθα ότι θα ανοίξουν από αυτό το σκ, λογικά δηλαδή στο επόμενο σετ χαλαρωτικων (sic) μέτρων. Μάλλον κάποιοι δήμοι, όπως ο Δήμος Βύρωνα όπως διάβασα, τις άνοιξαν ήδη αλλά δεν υπάρχει τέτοια επίσημη απόφαση στο φεκ

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα της παιδικής χαρά δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα, όμως δεν θα με χάλαγε καθόλου να μπορώ να πάρω το αμάξι μου να πάω μία εκδρομή στο βουνο να κάνουμε ένα πικνικ..να πάρουμε λίγο τον αέρα μας βρε παιδί μου, αν αυτό φαντάζει μακρινό ακόμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Λοιπόν έμαθα ότι θα ανοίξουν από αυτό το σκ, λογικά δηλαδή στο επόμενο σετ χαλαρωτικων (sic) μέτρων. Μάλλον κάποιοι δήμοι, όπως ο Δήμος Βύρωνα όπως διάβασα, τις άνοιξαν ήδη αλλά δεν υπάρχει τέτοια επίσημη απόφαση στο φεκ

Κατι εχει παιχτεί για να ερθει ο φύλακας να κλείσει αυτη που πήγαμε.

Just now, kotsifikos είπε:

Η ιδέα της παιδικής χαρά δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα, όμως δεν θα με χάλαγε καθόλου να μπορώ να πάρω το αμάξι μου να πάω μία εκδρομή στο βουνο να κάνουμε ένα πικνικ..να πάρουμε λίγο τον αέρα μας βρε παιδί μου, αν αυτό φαντάζει μακρινό ακόμα.

Σημαντικό.πολυ.εγω θα έμπαινα αν δεν γινόταν χαμος

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, love kids είπε:

Σήμερα με ρωτούσε το παιδί αν θα ανοίξουν τα σχολεία πριν το Πάσχα. Έχει κι αυτό τις αμφιβολίες του πια. Εκεί που μετρούσε τις μέρες να ξαναγυρίσει, έχει αρχίσει και σκέφτεται μήπως ξαναδεί συμμαθητές και δασκάλους τον Μάιο. Τα δικά σας παιδιά πώς το ζουν αυτό; Ειδικά όσα πάνε σε σχολεία σαν της Αττικής ή στη δευτεροβάθμια που είναι καιρό κλειστά;

χθες με ρωτησε πρωτη φορα ποτε θα ανοιξει το σχολειο,εμεις ειμαστε λιγο καιρο κλειστα κ παντα της αρεζε η τηλεκπαιδευση,οποτε μου εκανε εντυπωση(6χρ)

της ειπα οτι δ ξερω,δ θελω να της δωσω ελπιδες,ειδικα απο την στιγμη που δ πιστευω οτι θα ανοιξουν συντομα

εχουμε κ πολυ χαλια καιρο τοσες μερες,ουτε για περπατημα δ παμε

κ σημερα με ρωτησε γτ δ κανουν το πρωι,της ειπα οτι κανουν τα μεγαλα παιδια,κ ειπε οτι επρεπε να βαλουν αυτους:-Pειναι πρωινος τυπος

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, love kids said:

Αυτό το βρίσκω κάπως ανησυχητικό να πω την αλήθεια.

Εξαρτάται από το πόσο χρονών είναι, εμένα είναι 5 1/2 οπότε δεν τον χωρά το τόπος όπως καταλαβαίνεις, φουλ ενέργεια και ένταση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

χθες με ρωτησε πρωτη φορα ποτε θα ανοιξει το σχολειο,εμεις ειμαστε λιγο καιρο κλειστα κ παντα της αρεζε η τηλεκπαιδευση,οποτε μου εκανε εντυπωση(6χρ)

της ειπα οτι δ ξερω,δ θελω να της δωσω ελπιδες,ειδικα απο την στιγμη που δ πιστευω οτι θα ανοιξουν συντομα

εχουμε κ πολυ χαλια καιρο τοσες μερες,ουτε για περπατημα δ παμε

κ σημερα με ρωτησε γτ δ κανουν το πρωι,της ειπα οτι κανουν τα μεγαλα παιδια,κ ειπε οτι επρεπε να βαλουν αυτους:-Pειναι πρωινος τυπος

Πιστεύω κι εγώ πως το πρωινό ωράριο είναι καλύτερο για τα παιδιά αλλά τι να γίνει... Η κόρη μου λόγω ιδιωτικού σχολείου κάνει μάθημα πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

χθες με ρωτησε πρωτη φορα ποτε θα ανοιξει το σχολειο,εμεις ειμαστε λιγο καιρο κλειστα κ παντα της αρεζε η τηλεκπαιδευση,οποτε μου εκανε εντυπωση(6χρ)

της ειπα οτι δ ξερω,δ θελω να της δωσω ελπιδες,ειδικα απο την στιγμη που δ πιστευω οτι θα ανοιξουν συντομα

εχουμε κ πολυ χαλια καιρο τοσες μερες,ουτε για περπατημα δ παμε

κ σημερα με ρωτησε γτ δ κανουν το πρωι,της ειπα οτι κανουν τα μεγαλα παιδια,κ ειπε οτι επρεπε να βαλουν αυτους:-Pειναι πρωινος τυπος

Εμείς σε αυτή την καραντίνα κάνουμε πρωί μάθημα, σε σχέση με την προηγούμενη έχει μεγάλη διαφορά, γιατί το παιδί είναι πιο ξεκούραστο και έχουμε και λίγο την ψευδαίσθηση πως κρατάει το πρόγραμμα του (λέμε τώρα), πάντως αυτές οι ηλικίες δεν είναι για να κάνουν μάθημα μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εξαρτάται από το πόσο χρονών είναι, εμένα είναι 5 1/2 οπότε δεν τον χωρά το τόπος όπως καταλαβαίνεις, φουλ ενέργεια και ένταση.

9 είναι. Από ενέργεια άλλο τίποτα αλλά δεν έχει βαρεθεί την τηλεκπαίδευση. :-|

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

 

κ σημερα με ρωτησε γτ δ κανουν το πρωι,της ειπα οτι κανουν τα μεγαλα παιδια,κ ειπε οτι επρεπε να βαλουν αυτους:-Pειναι πρωινος τυπος

 

Καλά λέει το παιδί :-D

 

Τα δικά μου τις δύο προηγούμενες καραντίνες με την αντίστοιχη αναστολή των σχολείων τις έβγαλαν αδιαμαρτύρητα, τώρα όμως αντιδρούν, όταν μετά από έναν μήνα μάθημα τους είπαν πάλι οι δάσκαλοι ότι θα κλείσει το σχολείο, είχαμε δράματα. Ο μεγάλος ειδικά είναι πολύ πιεσμένος και στενοχωριέται.

 

Μαθησιακά είναι ΟΚ και τα δύο, δεν ανησυχώ για αυτό (θα δείξει βέβαια) αλλά η διάθεση δεν είναι πολύ στα καλά της. Ευτυχώς οι φίλοι τους μένουν κοντά, πολλά απογεύματα πια βρίσκονται σε εξωτερικούς χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ελληνικό κ Άνω Γλυφάδα ανοιχτές οι κούνιες.τι να πω...

Παντως σε εμας κ κλειστες που ηταν μπαιναν ηταν ευκολο οποτε δεν εδειξε καμια διαφορα τωρα που ανοιξαν οσοι πηγαιναν πηγαινουν κ τωρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Παντως σε εμας κ κλειστες που ηταν μπαιναν ηταν ευκολο οποτε δεν εδειξε καμια διαφορα τωρα που ανοιξαν οσοι πηγαιναν πηγαινουν κ τωρα. 

Είχα πάει νωριτερα για περπάτημα.Ηταν ορθάνοιχτα η πόρτα μιας παιδικής χαράς του Δήμου μου.Δεν καταλαβαίνω τη λογικη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...