Recommended Posts

Θα ήθελα να εκφράσω το παράπονο μου και να μου πείτε γνώμες για ένα ‘μικρο’ θεματάκι που προέκυψε στη σχολή χορου

η κόρη μου είναι κοντά 4 χρόνων ( Γενάρη)

ξεκινησμε μέσα Σεπτέμβρη στη σχολή χορού όπου της αρέσει πολύ.

εκεί ως γνωστών φοράνε τα μικρούλια συγκεκριμένη στολή την οποία μας  είπαν να την προμηθευτούμε από το κέντρο της Αθήνας.

εμεις μένουμε παρά πολύ μακρυά ΑΠο το κέντρο ,συν της άλλης έχω ένα νεογέννητο στο σπίτι, μπαμπά πυροσβέστη με δύσκολα ωράρια κ δε μπορέσαμε να την αγορασουμεακόμα.

Εχθές η μικρη στο άσχετο είπε στο μπαμπά της ότι στο χορό η κυρία δεν την άφησε να κάνει υπόκλιση επειδή δε φοράει στολή....... η μικρή μ είναι ώριμο κ ξέρει να εκφράζετε.όπως και να έχει όμως εγώ σήμερα της πήρα από ένα άλλο μαγαζί, κοντά στη περιοχή μας, μια να μοιάζει Και το παιδί ενθουσιάστηκε.

ξενερωσα λοιπόν γιατί  αν η στολή είναι τόσο θέμα έπρεπε να το πουν σε εμένα κ όχι να εξαιρεθεί το παιδί από κάτι ( υπόκλιση) στο μάθημα.

επειδη είναι η πρώτη φορά που τη γράψαμε σε δραστηριότητα 

Πειτε μου πως θα το χειριζοσασταν;.

Διαφημίσεις

Just now, elenip είπε:

Ειλικρινά δεν ξέρω τι ζόρι τραβάνε στις σχολές μπαλέτου! Μία φίλη μαμά που έχει κόρη μου έλεγε για ένα χορευτικό που θα έκαναν, έπρεπε να αγοράσουν στολή 150 ευρώ παρακαλώ και επειδή νευρίασε (καθότι τους ζητάγανε διάφορα έξτρα) είχε πει ότι η κόρη της δεν θα συμμετάσχει. Και από την σχολή τους είπαν να μην πηγαίνει στα μαθήματα και καλά γιατί έκαναν πρόβες μόνο για το χορευτικό της γιορτής για να μην αισθάνεται μειονεκτικά το παιδί. Μετά από αυτό σταμάτησε την μικρή από το μπαλέτο.

Εγώ θα πήγαινα στην σχολή και θα τους έλεγα ότι επειδή δεν είναι για όλο τον κόσμο πάρα πολύ εύκολο να γυρίσουν όλη την Αθήνα για να πάρουν μία στολή και ότι το παιδί το πηγαίνεις εκεί για να μάθει και να περάσει καλά και όχι να περιθωριοποιείται, ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, πείτε μου τι σας χρωστάω μέχρι τώρα και γεια σας. Σχολές μπαλέτου δόξα τω Θεώ υπάρχουν πολλές!

Προσωπικά το θεωρώ αστείο έως γελοίο να μην αφήσεις ένα παιδί να κάνει υπόκλιση επειδή δεν φοράει στολή, αυτό και μόνο εμένα μου λέει πολλά για την ποιότητα των ανθρώπων. Σε τέτοιους "επιχειρηματίες" ούτε λεφτά θα έδινα ούτε θα έστελνα το παιδί μου να χαλιέται!

Είσαι μέσα στο μυαλό μου,

ημουνα να σκάσω εχθές.

θα ‘’ψάρεψω’’ διακριτικά άλλη μια την μικρη μου να είμαι σίγουρη και στο επόμενο μάθημα θα δράσω!

δε ξέρω πολλά από δραστηριότητες και σχολεία γιατί τώρα ξεκινήσαμε αλλά τελικά τα πράγματα δεν είναι απλά θέλει προσοχή!!!

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!

To μπαλέτο δυστυχώς έχει αυτή την κουλτούρα: στολες, συχνά και ακριβές και καθόλου παιδικίες, κότσος, μακιγιάζ από πολύ μικρές ηλικίες, αυστηρότητα, έλεγχος στο βάρος. Είναι αυτή η νοοτροπία, δεν μοιάζει με άλλα είδη γυμναστικής, διαχρονικά. Μπαλέτο και ρυθμική έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες γενικότερα, που ή σου ταιριάζουν ή όχι. Εμάς όχι σαν οικογένεια, το δοκίμασε η κόρη μου ενα χρόνο και το έκοψε, εκεί στα προνηπια γιατί δεν μας ταίριαζε σαν φιλοσοφία όχι ο χορός ο ιδιος, αλλά τα γύρω γύρω. Επίσης στις σοβαρές σχολές μπαλέτου, δεν πας για μία δραστηριότητα γενικώς ούτε για να περάσει καλά το παιδί, η φιλοοφίοα είναι ότι και από τα 4-5 το βλέπει σοβαρα και θα έχει και την αντίστοιχη πειθαρχία σε όλα, από εμφάνιση και βάρος, ως στάση σώματος.

• Ευχαριστώ! 1

14 hours ago, Mummyof2 said:

Είσαι μέσα στο μυαλό μου,

ημουνα να σκάσω εχθές.

θα ‘’ψάρεψω’’ διακριτικά άλλη μια την μικρη μου να είμαι σίγουρη και στο επόμενο μάθημα θα δράσω!

δε ξέρω πολλά από δραστηριότητες και σχολεία γιατί τώρα ξεκινήσαμε αλλά τελικά τα πράγματα δεν είναι απλά θέλει προσοχή!!!

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!

Σε αυτές τις ηλικίες τα παιδιά μπορούν να πάνε σε διάφορων ειδών δραστηριότητες, εμείς θυμάμαι τα είχαμε δοκιμάσει όλα! και μουσική προπαιδεία και θεατρική αγωγή και κουνγκ φου και κολυμβητήριο μέχρι και παραδοσιακούς χορούς :), όχι την ίδια χρονιά έτσι?

Εγώ θα σε συμβούλευα να βρεις και τίποτε άλλο, όχι αποκλειστικά μπαλέτο, και να πας την μικρή να κάνει διάφορα δοκιμαστικά. Πλέον όποια δραστηριότητα και να θες να πας σε αφήνουν να κάνεις 1  - 2 δοκιμαστικά δωρεάν. Η μικρή εάν ήταν η πρώτη της δραστηριότητα λογικό να της αρέσει, πήγαινε την να κάνει και αλλού κανένα δοκιμαστικό να δεις τι παίζει.

• Ευχαριστώ! 1

Όταν πήγα μπαλέτο από πρώτη έως τρίτη δημοτικού, δεκαετία 90, μας έλεγαν ότι επιτρέπεται να τρώμε μόνο ένα μικρό σοκολατάκι τύπου Τζοκόντα την εβδομάδα! Εντωμεταξύ εγώ δεν ήμουν και το πιο ευλύγιστο παιδάκι και ήμουν και ελαφρώς αγοροκόριτσο οπότε ένιωθα ότι μας τραβολογάνε, μας καταπιέζουν κλπ. Πήγα 3 χρόνια με το ζόρι. Ταυτόχρονα έκανα και παραδοσιακούς που δεν είχαν καμία σχέση και μου άρεσαν πολύ και τους συνέχισα μέχρι τα 25 (κι ακόμα πηγαίνω πότε πότε)!

• Ευχαριστώ! 1

Έκανε δοκιμαστικά πολλά και καταλήξαμε στη συγκεκριμένη σχολή γιατί μου κάρι μου άρεσε, ίσως ότι παίζουν πιάνο οι δασκάλες κατά τη διάρκεια του μαθήματος.εμεις σαν οικογένεια καμία σχέση με χορό ειδικά μπαλέτο κ εμένα δεν μου άρεσε ποτέ εξάλλου ασχολειθηξα με πρώταθλητισμο βολλευ κ ο σύζυγος μπάσκετ ( καθόλου κομψά αθλήματα!!!!)

σκεφτομαι να τη πάω κ κολυμβητήριο να δούμε αν θα της αρέσει η ιδέα!

δε περιμένω να γίνει χορεύτρια εννοείται 

απλά ήθελα να ξεκινήσουμε κάτι καθώς δε πάει παιδικό , να είναι μέρος μιας ομάδας κ βλέπω ότι τα πάει πολύ καλα καθότι πολύ κοινωνική 

κορίτσια θα δοκιμάσουμε διαφορά μέχρι να καταλήξει εκείνη τι θέλει να κάνει!

Τελικά οσο για την Υπόκλιση το παιδί δεν έπλασε την ιστορία , όντως είναι κάτι που έγινε!!

Ευχαριστω για το χρόνο σας!

Just now, erin0000 είπε:

Εγώ δεν πήγα τα παιδιά μου μπαλέτο ακριβώς για τους λόγους που περιγράφετε.

Κ εμείς για κανα χρόνο  το κόβω..

κ εγώ αυτά τα πολύ αυστηρά ειδικά με το βάρος δε τα θέλω για το παιδί μου, εκτός και αν στο μέλλον εκείνη το διαλέξει.

προς το παρών βλέπω ότι περνάει ωραία 

περιμενει το μάθημα πως κ πως 

μαθαινει τραγουδάκια και γνωρίζει και αλλά παιδάκια συμμετέχοντας σε μια ομάδα!

Ομως αν ξανά πέσει στην αντίληψη μας περίεργη συμπεριφορά εκ μέρους της. Δασκάλας, όπως έγραψα στο αρχικό ποστ, την πήρα κ έφυγα.

Just now, Mummyof2 είπε:

Κ εμείς για κανα χρόνο  το κόβω..

κ εγώ αυτά τα πολύ αυστηρά ειδικά με το βάρος δε τα θέλω για το παιδί μου, εκτός και αν στο μέλλον εκείνη το διαλέξει.

προς το παρών βλέπω ότι περνάει ωραία 

περιμενει το μάθημα πως κ πως 

μαθαινει τραγουδάκια και γνωρίζει και αλλά παιδάκια συμμετέχοντας σε μια ομάδα!

Ομως αν ξανά πέσει στην αντίληψη μας περίεργη συμπεριφορά εκ μέρους της. Δασκάλας, όπως έγραψα στο αρχικό ποστ, την πήρα κ έφυγα.

Αυτό να κάνεις.  Έχε το νου σου τι μηνύματα περνάνε στα παιδιά...

Διαφημίσεις

Σιγουρα αν έγινε κτ τετοιο είναι πάρα πολύ ασχημο

Ειναι κ ο τρόπος που θα μιλήσουν σε ένα παιδι

Εγω την δικιά μου ήθελα να την γράψω αυτοάμυνα εκείνη σε 5-6δραστηριοτητες,οποτε επέλεξε το μπαλετο

Αδυνατουλα δ την λες, αλλά ούτε κ ολα τα παιδακια, κ σε μεγαλύτερες τάξεις. Εχουν κορμακια, κ να μην πάρεις κ πας με κτ παρόμοιο δ θα σου πουν κτ. 

Η συμμετοχή στην παρασταση στο τέλος είναι προεραιτικη, φυσικά συνεχίζεις μαθήματα κ να μην χορέψεις. 

Δλδ δ βλέπω πίεση. Κ ισα ισα τους έχουν πει να μην φοράνε πολλά κοσμήματα στο μάθημα κ τπτ, ουτε μακιγιάζ στην παρασταση(από έφηβες κ πάνω είδα μακιγιάζ) 

Οποτε είναι κ στιλη σχολή. Δείτε άλλη δραστηριότητα η άλλη σχολη

Εμενα ξεκίνησε στα 3,5αντι μουσικό κινητική, κ επειδη δ πηγαινε σχολειο κ ζηταει να συνεχίσει. Προς το παρον

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Ξέχασα να σημειώσω πως ενώ τότε είχα τόση απέχθεια για το μπαλέτο, δεν την ἐχω ακόμα. Όταν ήμουν φοιτήτρια μου άρεσε και έψαξα να γραφτώ, αν και δεν το έκανα τελικά. 

Τι να σας πω.. το να πει μια δασκάλα μπαλέτου σε μια σχολή όπου πληρώνουμε τόσα λεφτά « δε θα κανεις υπόκλιση γιατί δε φοράς στολή» είναι αντιπαιδαγωγικό.

ενα παιδάκι τόσο μικρό αμέσως αμέσως το κάνει να νιώθει περίεργα.

επρεπε

να πιάσει το γονιό και να πει πάρτε της στολή και τέλος.

οχι το παιδί.

Μια μουσικό κινητική κάνουν σε μικρά παιδιά 

ελεος δηλαδή.

Εγώ βασικά εκτός των άλλων δεν καταλαβαίνω πού κολλάει η υπόκλιση με τη στολή. Γιατί ειδικά η υπόκλιση δηλαδή; Σε όλα τα υπόλοιπα συμμετείχε κανονικά; Και όλο αυτό αφορούσε υποκλιση στο μάθημα ή σε παράσταση; Όχι ότι σε παράσταση θα έπρεπε να πει κάτι τέτοιο, απλά σε μάθημα θα μου έκανε ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση.

Just now, little lamb είπε:

Εγώ βασικά εκτός των άλλων δεν καταλαβαίνω πού κολλάει η υπόκλιση με τη στολή. Γιατί ειδικά η υπόκλιση δηλαδή; Σε όλα τα υπόλοιπα συμμετείχε κανονικά; Και όλο αυτό αφορούσε υποκλιση στο μάθημα ή σε παράσταση; Όχι ότι σε παράσταση θα έπρεπε να πει κάτι τέτοιο, απλά σε μάθημα θα μου έκανε ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση.

Ναι στο μάθημα έγινε. Ήρθε η ώρα της υπόκλισης και της είπε να μην κάνει.

μεγαλη εντύπωση κ εμένα.απο όσο κατάλαβα στα αλλά ( στο μάθημα) συμμετείχε.

Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Mummyof2 είπε:

Έκανε δοκιμαστικά πολλά και καταλήξαμε στη συγκεκριμένη σχολή γιατί μου κάρι μου άρεσε, ίσως ότι παίζουν πιάνο οι δασκάλες κατά τη διάρκεια του μαθήματος.εμεις σαν οικογένεια καμία σχέση με χορό ειδικά μπαλέτο κ εμένα δεν μου άρεσε ποτέ εξάλλου ασχολειθηξα με πρώταθλητισμο βολλευ κ ο σύζυγος μπάσκετ ( καθόλου κομψά αθλήματα!!!!)

σκεφτομαι να τη πάω κ κολυμβητήριο να δούμε αν θα της αρέσει η ιδέα!

δε περιμένω να γίνει χορεύτρια εννοείται 

απλά ήθελα να ξεκινήσουμε κάτι καθώς δε πάει παιδικό , να είναι μέρος μιας ομάδας κ βλέπω ότι τα πάει πολύ καλα καθότι πολύ κοινωνική 

κορίτσια θα δοκιμάσουμε διαφορά μέχρι να καταλήξει εκείνη τι θέλει να κάνει!

Τελικά οσο για την Υπόκλιση το παιδί δεν έπλασε την ιστορία , όντως είναι κάτι που έγινε!!

Ευχαριστω για το χρόνο σας!

Δυστυχώς οι σοβαρές σχολές μπαλέτου, καλώς ή κακώς, από την αρχή περιμένουν ότι το παιδί προετοιμάζεται για να γίνει χορεύτρια, κι ας ακολουθεί τελικά 1 στα 20 παιδιά αυτό το δρόμο. Είναι δυστυχώς και δύσκολο να γίνεις μπαλλαρίνα αν δεν ξεκινήσεις από πολύ μικρή ηλικία. Αν πας στα 10 π.χ. που σε οποιοδήποτε άθλημα θα σε καλοδεχτούν, στο μπαλέτο συνήθως σου ξεκόβουν από την αρχή, εκτός αν έχουν γενικές τάξεις για χορό ως άσκηση. Αν απλά ψάχνετε μία δραστηριότητα, υπάρχουν και τμήματα μουσικοκινητικής αγωγής, συνήθως σε ωδεία, που είνα καθαρά κοινωνικοποίηση, παιχνίδι και εξοικείωση με το ρυθμό.

Απαράδεκτο αυτό που είπαν, έκαναν ένα παιδάκι μικρο να νιώσει άσχημα, πραγματικά τι παράδειγμα δίνουν?

Άσε που ενδεχομένως δημιουργεί και αίσθημα δυσαρέσκειας από το παιδί ως προς τους γονείς καθώς το πιο πιθανό είναι να σκεφτεί πως αν οι γονείς είχαν φροντίσει να της πάρουν την στολή δεν θα συνέβαινε αυτό...τραγικό ! Εγώ δεν θα περίμενα δεύτερο συμβάν, θα φεύγαμε από την σχολή αυτή σίγουρα.

Με αυτά που διαβάζω με τρόμαξατε. Δεν ήξερα ότι είναι τόσο αυστηρά. Εγώ την πάω εναμισυ χρόνο μουσικοκινητικη - μπαλέτο. Κάνουν δηλαδή και μπαλετικα πράγματα αλλά πιο πολύ παιχνίδι με μουσική. Κάνουν όμως χορογραφια αλλά και ασκήσεις με πόδια κουντουπιε κ τέτοια. Είχα σκοπό από του χρόνου να την γραψω σε κανονική σχολή. Κάνει ήδη κι άλλο άθλημα οπότε έχουμε εναλλακτική. Καλά και ποδόσφαιρο μου ζήτησε τώρα. Αλλά έκανα ότι δεν άκουσα :D Πάντως της αρέσει πολύ εκεί.. Δε θα ήθελε δηλαδή με τίποτα να σταματήσει. Γενικά βέβαια χωρίς να είμαι κ σίγουρη ακόμα νομίζω πως η δική μου η κόρη ειναι της πειθαρχίας. Την τραβάει αυτό δηλαδή. Θα δείξει ομως.

Εγώ βέβαια τη δασκάλα δεν τη χωνεύω καθόλου. Είναι ξυνη. Όντως είναι τόσο αυστηρα παντού? Γιατί κι εγώ στο δημοτικό έκανα μπαλέτο κάνα δυο χρόνια αλλά δε θυμάμαι τέτοια πράγματα. Ίσα ίσα είχα μια πολύ γλυκιά δασκάλα.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα