Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγγλικά :ιδιαίτερα ή φροντιστήριο;


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, vvassoula είπε:

 

Πρεπει να αποδειξεις την επάρκεια στην γλώσσα, σαφώς.

Αν έχεις σπουδάσει στην Αγγλία (ή έχεις κάνει εκεί μεταπρυχιακό), θα σου ζητήσουν proficiency?

 

 

Δεν έχω σπουδάσει στην Αγγλία. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Χαίρετε!

Θα μπορούσατε να μου πείτε: α) στο φροντιστήριο ξένων γλωσσών χρεώνουν 9μήνες/έτος παρακολούθηση; και β) τους μήνες πχ Χριστουγέννων/Πάσχα/αργιών εξοφλείται το πλήρες ποσό του μήνα (παρόλου που είναι λιγότερες μέρες παρακολούθηση); Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, samsympan είπε:

Χαίρετε!

Θα μπορούσατε να μου πείτε: α) στο φροντιστήριο ξένων γλωσσών χρεώνουν 9μήνες/έτος παρακολούθηση; και β) τους μήνες πχ Χριστουγέννων/Πάσχα/αργιών εξοφλείται το πλήρες ποσό του μήνα (παρόλου που είναι λιγότερες μέρες παρακολούθηση); Ευχαριστώ πολύ!

Απ' ότι γνωρίζω κάθε χρόνο λένε ένα συνολικό ποσό.. οπότε δίνεις κάθε μήνα το ποσό που αναλογεί, δια 9 πχ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω πως λένε συνολικά το ποσό.

Εγώ έχω αποφασίσει ιδιαίτερα στην ξένη γλώσσα..θα δείξει βέβαια όταν ξεκινήσει, σκέφτομαι είτε στο ξεκίνημα της Τρίτης δημοτικού είτε φέτος μετά τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 15/9/2022 at 5:28 ΜΜ, samsympan είπε:

Χαίρετε!

Θα μπορούσατε να μου πείτε: α) στο φροντιστήριο ξένων γλωσσών χρεώνουν 9μήνες/έτος παρακολούθηση; και β) τους μήνες πχ Χριστουγέννων/Πάσχα/αργιών εξοφλείται το πλήρες ποσό του μήνα (παρόλου που είναι λιγότερες μέρες παρακολούθηση); Ευχαριστώ πολύ!

 

καλησπέρα, 

 

Εμείς πληρώνουμε 9 μήνες, ένα μηνιάτικο τη φορά, από Σεπτέμβριο μέχρι και Μάιο.

Τους μήνες των αργιών δίνουμε το πλήρες ποσό του μήνα. 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, ειδικά σε μικρές τάξεις, τα φροντιστήρια είναι προτιμότερα του ιδιαίτερου μαθήματος. Πιστεύω ότι τα παιδιά μου θα μισούσαν τα αγγλικά εάν τους έκανα ιδιαίτερο.

Αλλά αυτό είναι πως ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία του καθενός, της κάθε οικογένειας και επίσης πρέπει να ληφθούν υπόψιν και άλλες παράμετροι (πχ εμείς μένουμε σε κεντρική πλατεία κ έχει πολλά φροντιστήρια κοντά, εάν έπρεπε να διανύουμε αποστάσεις για τα μαθήματα, ενδεχομένως τα ιδιαίτερα να τα έβλεπα με άλλο μάτι). 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έτσι είναι όπως είπατε.

 

Έτσι για να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μας (είναι κι από τις λιγότερο συχνές η περίπτωση μας), εμείς πέρυσι, νήπιο (5μήνες πριν τα 6έτη), ξεκινήσαμε Αγγλικά Prejunior. Με ιδιαίτερα διαδικτυακά μαθήματα. Ήταν ένα project που ξεκίνησε με ένα ερωτηματικό και για διαφόρους λόγους, κυρίως:

- ιδιοσυγκρασίας του παιδιού (της άρεσε, το ήθελε, είναι το παιδί που θα κάτσει να ασχοληθεί με την καθιστική δραστηριότητα στο τραπέζι, είναι προχωρημένη για την ηλικία της στην ανάγνωση-γραφή)

- αλλά και συγκυρίας (εξοικείωση με εξαποστάσεως σχολικό μάθημα λόγο covid).

Και δούλεψε πολύ καλά για εμάς. Πραγματικά το παιδί απέκτησε μια πολύ καλή βάση στα Αγγλικά. Κατέκτησε το αντίστοιχο λεξιλόγιο για το επίπεδο, λύθηκε η γλωσσίτσα της, απέκτησε σωστή προφορά (η καθηγήτρια μας ήταν native speaker), αντιλαμβάνεται περισσότερα από όσα έμαθε, προς το τέλος έκαναν μικρούς διαλόγους, πλέον διαβάζει κάποιες άγνωστες αγγλικές λέξεις καθώς αναγνωρίζει τα γράμματα-φωνήματα, και όλα αυτά με χαρά και παιχνίδια.

Το θέμα είναι φέτος, Α'Δημοτικού, δεν μπορούμε να συνεχίσουμε με την καθηγήτριά μας (για προσωπικό της λόγο). Επίσης, όσο κι αν δούλεψε άριστα το εξ'αποστάσεως μάθημα σε εμάς, το θεωρώ σαφώς λύση ανάγκης και υποδεέστερο του αντίστοιχου δια ζώσης. Και τέλος, ακόμη και το πιο οικονομικό ιδιαίτερο είναι σαφώς ακριβότερο από το φροντιστήριο. Μακάρι να μπορούσαμε να το υποστηρίξουμε σε βάθος χρόνου, αλλά ακολουθεί και η μικρή, και λοιπές ανάγκες και είναι ένα θέμα. 

 

Οπότε, στο σήμερα, συνεχίζουμε  Junior A (πιθανόν και B για εφέτος ...;!) σε φροντιστήριο αλλά ευτυχώς σαν ιδιαίτερο (2παιδάκια). Κι αυτό ένα project με ερωτηματικό. Μιας και το παιδί, όπως είπα, τώρα ξεκίνησε Α'Δημοτικού. Ξέρω πως η πλειοψηφία γονέων και εκπαιδευτικών έχει ενστάσεις σχετικά με την πρώιμη έναρξη. Το έχω μελετήσει το θέμα σχετικά. Το έχω συζητήσει και με την προηγούμενη και με την νυν καθηγήτρια της αναλυτικά. Εννοείται χωρίς πίεση στο παιδί κι όσο τραβάει με χαρά, προχωράμε και αναλόγως πράττουμε. Θα δούμε πως θα εξελιχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...