Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγκαστικός αποχωρισμός


Lenia16

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχει προκύψει ένα σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα κ χρειάζεται να αφήσω την κόρη μου που είναι 20 μηνων για μια εβδομάδα τουλάχιστον στους παππούδες, οι οποίοι μένουν σε άλλη πόλη. Θα την πάμε Κυριακή κ θα επιστρέψουμε να την πάρουμε το επόμενο Σάββατο. Δε γίνεται να έρθουν οι παππούδες στη δική μας πόλη γιατί αυτοί έχουν το πρβλ κ πρέπει να βρίσκονται στην πόλη τους κ έτυχε εγώ να χρειάζεται να εργαστώ πρωί για κάποιο διάστημα κ αυτος είναι ο λόγος που πρέπει να την αφήσουμε. Με τους παππούδες έχει πάρα πολύ καλή σχέση, είναι δεμένοι κ γνωρίζουν τις συνήθειες της, την κοιμίζουν άνετα κλπ όμως δεν μας έχει αποχωριστεί ποτέ. Έχει συμβεί σε καμία κάτι τόσο απότομο για τόσες μέρες; Κ αν ναι, πως το πήραν τα παιδιά σας; Αν έχετε κάποια συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 55 λεπτά , Lenia16 είπε:

Καλησπέρα, έχει προκύψει ένα σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα κ χρειάζεται να αφήσω την κόρη μου που είναι 20 μηνων για μια εβδομάδα τουλάχιστον στους παππούδες, οι οποίοι μένουν σε άλλη πόλη. Θα την πάμε Κυριακή κ θα επιστρέψουμε να την πάρουμε το επόμενο Σάββατο. Δε γίνεται να έρθουν οι παππούδες στη δική μας πόλη γιατί αυτοί έχουν το πρβλ κ πρέπει να βρίσκονται στην πόλη τους κ έτυχε εγώ να χρειάζεται να εργαστώ πρωί για κάποιο διάστημα κ αυτος είναι ο λόγος που πρέπει να την αφήσουμε. Με τους παππούδες έχει πάρα πολύ καλή σχέση, είναι δεμένοι κ γνωρίζουν τις συνήθειες της, την κοιμίζουν άνετα κλπ όμως δεν μας έχει αποχωριστεί ποτέ. Έχει συμβεί σε καμία κάτι τόσο απότομο για τόσες μέρες; Κ αν ναι, πως το πήραν τα παιδιά σας; Αν έχετε κάποια συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Φαντάζομαι την αγωνία σου που θα πρέπει να την αφήσεις αλλά μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε. Απ' τη στιγμή που είναι δεμένη με τους παππούδες θα είναι μια χαρά. Ίσως λίγο πιο δύσκολο να είναι το βράδυ αλλά κ αυτό θα το συνηθίσει. Είναι μεγάλη πλέον κ με το παιχνίδι μπορεί εύκολα να ξεχαστεί, απ' ότι θυμάμαι έχεις αποθηλασει κιόλας ε?? Οπότε ούτε στο κομμάτι αυτό θα δυσκολευτεί.. :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Καλησπέρα, έχει προκύψει ένα σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα κ χρειάζεται να αφήσω την κόρη μου που είναι 20 μηνων για μια εβδομάδα τουλάχιστον στους παππούδες, οι οποίοι μένουν σε άλλη πόλη. Θα την πάμε Κυριακή κ θα επιστρέψουμε να την πάρουμε το επόμενο Σάββατο. Δε γίνεται να έρθουν οι παππούδες στη δική μας πόλη γιατί αυτοί έχουν το πρβλ κ πρέπει να βρίσκονται στην πόλη τους κ έτυχε εγώ να χρειάζεται να εργαστώ πρωί για κάποιο διάστημα κ αυτος είναι ο λόγος που πρέπει να την αφήσουμε. Με τους παππούδες έχει πάρα πολύ καλή σχέση, είναι δεμένοι κ γνωρίζουν τις συνήθειες της, την κοιμίζουν άνετα κλπ όμως δεν μας έχει αποχωριστεί ποτέ. Έχει συμβεί σε καμία κάτι τόσο απότομο για τόσες μέρες; Κ αν ναι, πως το πήραν τα παιδιά σας; Αν έχετε κάποια συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Κατ'αρχην ειναι πολυ θετικο το οτι ξερουν τις συνηθειες της, μπορουν να την φροντισουν και εχουν πολυ καλη σχεση. Εφοσον δεν μπορει να αποφευχθει ο αποχωρισμος, εκει που θα εδινα εγω περισσοτερη βαρυτητα ειναι στην προετοιμασια. Καθε μερα, πολλες φορες την ημερα μεχρι να χωριστουμε θα της υπενθυμιζα οτι "σε λιγες μερες θα παμε στον παππου και την γιαγια, θα μεινεις εσυ εκει και η μαμα και ο μπαμπας θα φυγουν. Εχουμε μια σοβαρη δουλεια (μπορεις να επινοησεις κατι συγκεκριμενο, αν δεν θελεις να πεις την αληθεια) και θα μεινεις με την γιαγια και τον παππου για λιγες μερες, θα κοιμηθεις εκει, θα τρως εκει, θα παιξετε μαζι, θα περασετε καλα και μετα απο λιγες μερες θα ερθει η μαμα παλι να σε παρει". Να της τονιζεις οτι θα γυρισεις να την παρεις και να μιλατε στο τηλεφωνο τουλαχιστον μια φορα την ημερα υπενθυμιζοντας οτι θα γυρισεις σε λιγες μερες και αναγνωριζοντας το οτι λειπετε ο ενας στον αλλον (χωρις πολλους μελοδραματισμους). Καλο κουραγιο!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

να μιλάτε όσο το δυνατόν περισσότερο στο τηλέφωνο και στο skype.

Επίσης να την κρατούν συνεχώς απασχολημένη ώστε να μη μελαγχολήσει.

δύο μέρες περίπου θα της πάρει να προσαρμοστεί, μετά νομίζω ότι θα είναι εντάξει. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, για μένα θελω συμβουλές όχι για τη μικρη!:P Πέρα από την πλάκα, νομίζω πως εγώ θα είμαι χειρότερα. Ξέρω ότι θα περάσει καλά με τους γονείς μου αλλά φοβάμαι ότι θα νιώθει ότι την αφήσαμε για πάντα. Εδώ στο σπίτι είμαστε κ όταν ο άντρας μου φεύγει απτό οπτικό της πεδίο νομίζει ότι εξαφανίστηκε, δε θέλω καν να φανταστώ πως θα νιώσει όταν συνειδητοποιησει ότι δε θα γυρίσουμε αμέσως. Ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Lenia16 είπε:

Κορίτσια, για μένα θελω συμβουλές όχι για τη μικρη!:P Πέρα από την πλάκα, νομίζω πως εγώ θα είμαι χειρότερα. Ξέρω ότι θα περάσει καλά με τους γονείς μου αλλά φοβάμαι ότι θα νιώθει ότι την αφήσαμε για πάντα. Εδώ στο σπίτι είμαστε κ όταν ο άντρας μου φεύγει απτό οπτικό της πεδίο νομίζει ότι εξαφανίστηκε, δε θέλω καν να φανταστώ πως θα νιώσει όταν συνειδητοποιησει ότι δε θα γυρίσουμε αμέσως. Ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια...

Η αλήθεια είναι ότι για σένα δεν έχω καμία συμβουλή γιατί ξέρω πόσο δύσκολο θα είναι, δεν μπορώ ούτε να το φανταστώ να πρέπει να λείψω μια εβδομάδα.. απλά κάνε υπομονή κ να σκέφτεσαι ότι είναι σε καλά χέρια κ περνάει μια χαρά.. λογικά αυτό που θα σ πω δεν θα γίνεται για να μην το κάνεις αλλά υπάρχει περίπτωση να μπορούσες να πάρεις άδεια από την δουλειά σου για 1 εβδομάδα για να πας κ εσύ στην κόρη σου???

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , mama16 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι για σένα δεν έχω καμία συμβουλή γιατί ξέρω πόσο δύσκολο θα είναι, δεν μπορώ ούτε να το φανταστώ να πρέπει να λείψω μια εβδομάδα.. απλά κάνε υπομονή κ να σκέφτεσαι ότι είναι σε καλά χέρια κ περνάει μια χαρά.. λογικά αυτό που θα σ πω δεν θα γίνεται για να μην το κάνεις αλλά υπάρχει περίπτωση να μπορούσες να πάρεις άδεια από την δουλειά σου για 1 εβδομάδα για να πας κ εσύ στην κόρη σου???

Όχι γιατί η άδεια μου τελειώνει αύριο κ θα δουλεύω πρωί απογευμα γιατι θα λείπει το αφεντικό μου κ θα είμαι εγω στο πόδι του.:| Την επόμενη εβδομάδα μάλλον θα μπορέσει να πάρει ο άντρας μου ξανα άδεια οπότε θα την κρατήσει αυτος. Άρχισα σήμερα να της λεω ότι θα πάμε εκδρομή στον παππού κ στη γιαγιά κ η μαμά θα φύγει με το μπαμπά γιατί δουλεύουν αλλά ο παππούς θα σε πάει βόλτα με το τρένο κ θα τρώτε παγωτό κ γενικά φαίνεται να χαίρεται αλλά δεν ξέρω πως θα το πάρει όταν θα φύγουμε. Τεσπά, υπάρχουν κ χειροτερα, θα δείξει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Lenia16 είπε:

Όχι γιατί η άδεια μου τελειώνει αύριο κ θα δουλεύω πρωί απογευμα γιατι θα λείπει το αφεντικό μου κ θα είμαι εγω στο πόδι του.:| Την επόμενη εβδομάδα μάλλον θα μπορέσει να πάρει ο άντρας μου ξανα άδεια οπότε θα την κρατήσει αυτος. Άρχισα σήμερα να της λεω ότι θα πάμε εκδρομή στον παππού κ στη γιαγιά κ η μαμά θα φύγει με το μπαμπά γιατί δουλεύουν αλλά ο παππούς θα σε πάει βόλτα με το τρένο κ θα τρώτε παγωτό κ γενικά φαίνεται να χαίρεται αλλά δεν ξέρω πως θα το πάρει όταν θα φύγουμε. Τεσπά, υπάρχουν κ χειροτερα, θα δείξει!

Στη μικρούλα εννοείται ότι θα λείψετε αλλά θα ξεχνιέται πιστεύω με τα παιχνίδια.. εσύ κάνε υπομονή κ θα περάσουν οι μέρες!!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Καλησπέρα, έχει προκύψει ένα σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα κ χρειάζεται να αφήσω την κόρη μου που είναι 20 μηνων για μια εβδομάδα τουλάχιστον στους παππούδες, οι οποίοι μένουν σε άλλη πόλη. Θα την πάμε Κυριακή κ θα επιστρέψουμε να την πάρουμε το επόμενο Σάββατο. Δε γίνεται να έρθουν οι παππούδες στη δική μας πόλη γιατί αυτοί έχουν το πρβλ κ πρέπει να βρίσκονται στην πόλη τους κ έτυχε εγώ να χρειάζεται να εργαστώ πρωί για κάποιο διάστημα κ αυτος είναι ο λόγος που πρέπει να την αφήσουμε. Με τους παππούδες έχει πάρα πολύ καλή σχέση, είναι δεμένοι κ γνωρίζουν τις συνήθειες της, την κοιμίζουν άνετα κλπ όμως δεν μας έχει αποχωριστεί ποτέ. Έχει συμβεί σε καμία κάτι τόσο απότομο για τόσες μέρες; Κ αν ναι, πως το πήραν τα παιδιά σας; Αν έχετε κάποια συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Σε εμάς ή  οξεία σκωληκοειδίτιδα έγινε αιτία να αποχωριστω πολύ απότομα το μωρακι μου για μερες που τότε ήταν μόλις εννέα μηνών.

  Τελείως διαφορετικη ή δική σας περίπτωση βέβαια αλλά θέλω να πω πως καταλαβαίνω την αγωνια κ τις ανησυχίες σου. 

  Είναι πολύ ευχάριστο που έχεις κάποιο χρόνο μπροστά σου για να την προετοιμασεις. Είναι κ μεγάλη σχετικά οπότε μπορεί να το αντιληφθεί καλύτερα. 

  Αν δεν έχετε μείνει χώρια μέχρι στιγμής, έχε στο νου σου ότι μπορεί να σου κανει μούτρα όταν θα γυρίσεις. Βασικά ο δικός μου έκανε αλλά ίσως είναι κ θέμα χαρακτήρα ή ηλικιας. Δεν ξερω. Ή πρόθεση μου είναι φιλική κ το αναφέρω σε περίπτωση που γινει να ξέρεις πως συμβαίνει αλλά ξεπερνιέται γρηγορα.  

 

Ή συμβουλή μου για σένα είναι να προσπαθήσεις να χαλαρωσεις κ να περάσεις όσο καλύτερα μπορείς πηγαίνοντας στα μαγαζια, για καφε ακόμα και για ποτο στον ελεύθερο χρόνο σου. Δες το σαν μία ευκαιρία να κάνετε πράγματα που δεν μπορειτε με ένα παιδάκι. Ξέρω πως είναι δύσκολο κ το μυαλό σου θα είναι πίσω αλλά θα ανανεωθεις! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι η μικρη θα περασει μια χαρα.αφου ξερουν τις συνηθειες της,κ μπορουν να την κοιμισουν.αφου τα πανε καλα,θα περασει σουπερ.να σκεφτεσαι οτι η μικρη θα παει διακοπες.στο ενδιαμεσο να της μιλας συχνα γι αυτο,κ να της λες παντα οτι θα πατε μετα απο μερικες μερες να την παρετε.οπως κ οταν μιλατε στο τηλ

οπωσδηποτε να πας κ καμια βολτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Σε εμάς ή  οξεία σκωληκοειδίτιδα έγινε αιτία να αποχωριστω πολύ απότομα το μωρακι μου για μερες που τότε ήταν μόλις εννέα μηνών.

  Τελείως διαφορετικη ή δική σας περίπτωση βέβαια αλλά θέλω να πω πως καταλαβαίνω την αγωνια κ τις ανησυχίες σου. 

  Είναι πολύ ευχάριστο που έχεις κάποιο χρόνο μπροστά σου για να την προετοιμασεις. Είναι κ μεγάλη σχετικά οπότε μπορεί να το αντιληφθεί καλύτερα. 

  Αν δεν έχετε μείνει χώρια μέχρι στιγμής, έχε στο νου σου ότι μπορεί να σου κανει μούτρα όταν θα γυρίσεις. Βασικά ο δικός μου έκανε αλλά ίσως είναι κ θέμα χαρακτήρα ή ηλικιας. Δεν ξερω. Ή πρόθεση μου είναι φιλική κ το αναφέρω σε περίπτωση που γινει να ξέρεις πως συμβαίνει αλλά ξεπερνιέται γρηγορα.  

 

Ή συμβουλή μου για σένα είναι να προσπαθήσεις να χαλαρωσεις κ να περάσεις όσο καλύτερα μπορείς πηγαίνοντας στα μαγαζια, για καφε ακόμα και για ποτο στον ελεύθερο χρόνο σου. Δες το σαν μία ευκαιρία να κάνετε πράγματα που δεν μπορειτε με ένα παιδάκι. Ξέρω πως είναι δύσκολο κ το μυαλό σου θα είναι πίσω αλλά θα ανανεωθεις! 

 

 

Είμαι έτοιμη για τα μούτρα. Μετά θα ξεκινήσει κ παιδικό, μαλλον θα κάνει αίτηση για αλλαγή μητερας! 

Μαγαζιά αποκλείονται λόγω ωραρίου αλλά ένα θερινό σινεμα μου έχει λείψει πάρα πολύ! Μόνο αυτό μου δίνει κουράγιο!;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

@Lenia16Πως τα πατε;

Άστα, δε θέλει να μας μιλήσει καθόλου... Παίρνω τηλ κ όταν της λένε έλα να μιλήσεις στη μαμα κλαίει κ λέει όχι..:( Χτες όταν με είδε στο σκαιπ έβαλε τα κλάματα κ έφυγε.. Παρόλα αυτά περνάει τελεια, οι γονείς μου την πάνε συνέχεια βολτες, παίζει με τα γειτονοπουλα, κοιμάται καλά, απόψε την άκουγα απτό τηλ που τραγουδούσε. Άλλες δύο μερες, που θα πάει θα περασουν!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Lenia16 είπε:

Άστα, δε θέλει να μας μιλήσει καθόλου... Παίρνω τηλ κ όταν της λένε έλα να μιλήσεις στη μαμα κλαίει κ λέει όχι..:( Χτες όταν με είδε στο σκαιπ έβαλε τα κλάματα κ έφυγε.. Παρόλα αυτά περνάει τελεια, οι γονείς μου την πάνε συνέχεια βολτες, παίζει με τα γειτονοπουλα, κοιμάται καλά, απόψε την άκουγα απτό τηλ που τραγουδούσε. Άλλες δύο μερες, που θα πάει θα περασουν!

Αχ υπομονή Λένα μου, φαντάζομαι πόσο ψυχοφθόρο θα είναι αυτό για σένα κ για την μικρούλα βέβαια αλλά τουλάχιστον ευτυχώς περνάει καλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμέ! Ήμασταν σαν εκπομπή του πάμε πακέτο. Εγώ δεν την άφηνα από την αγκαλιά μου κ τη φιλούσα κ κλαψουριζα κ αυτή με κοίταζε σα να τα χει χαμένα. Μετά από καμιά ώρα όλα καλά!

Εσείς καλά περάσατε; Πως πάει ο ύπνος; Συνεχίζεται το καλό σερί;;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Αμέ! Ήμασταν σαν εκπομπή του πάμε πακέτο. Εγώ δεν την άφηνα από την αγκαλιά μου κ τη φιλούσα κ κλαψουριζα κ αυτή με κοίταζε σα να τα χει χαμένα. Μετά από καμιά ώρα όλα καλά!

Εσείς καλά περάσατε; Πως πάει ο ύπνος; Συνεχίζεται το καλό σερί;;

Τέλος καλο, όλα καλά, λοιπόν! 

Πάλι καλά που κράτησε μόνο μία ώρα ή σύγχυση της! Ο δικός μου ήθελε μέρες για να σταματήσει τα μούτρα. Ίσως έχει να κάνει και ή ηλικία, καταλαβαίνουν καλύτερα όταν μεγαλώσουν λίγο! Να την χαίρεσαι! 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Αμέ! Ήμασταν σαν εκπομπή του πάμε πακέτο. Εγώ δεν την άφηνα από την αγκαλιά μου κ τη φιλούσα κ κλαψουριζα κ αυτή με κοίταζε σα να τα χει χαμένα. Μετά από καμιά ώρα όλα καλά!

Εσείς καλά περάσατε; Πως πάει ο ύπνος; Συνεχίζεται το καλό σερί;;

 

Χαχα!! γλυκούλες μου!

Εμείς πολύ ωραία, ήμαστε και 3 εβδομάδες μαζί και χορταστήκαμε!! Είναι απίστευτο να είσαι όλη μέρα με το παιδί σου, στεναχωρέθηκα λίγο που θα αργήσει πάλι αυτό. Κι αυτός σαν να άνθισε, άλλο παιδάκι είναι πια, είναι παιδάκι πια. Είναι πιο ήρεμος και μιλάει ακατάπαυστα. Το σερί, σχεδόν σερί, καλά πάει. Κατά κανόνα ξυπνάει μια φορά και ζητάει γάλα, πάω του βάζω κρύο το πίνει κ κοιμάται. Πιο σπάνια το παίρνει όλο σερί. Τώρα προσπαθώ να του μάθω ότι δεν χρειάζεται να πίνει γάλα το βράδυ. Για να δούμε!!

 

Η μικρή σου ξυπνούσε στη γιαγιά?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

 

Χαχα!! γλυκούλες μου!

Εμείς πολύ ωραία, ήμαστε και 3 εβδομάδες μαζί και χορταστήκαμε!! Είναι απίστευτο να είσαι όλη μέρα με το παιδί σου, στεναχωρέθηκα λίγο που θα αργήσει πάλι αυτό. Κι αυτός σαν να άνθισε, άλλο παιδάκι είναι πια, είναι παιδάκι πια. Είναι πιο ήρεμος και μιλάει ακατάπαυστα. Το σερί, σχεδόν σερί, καλά πάει. Κατά κανόνα ξυπνάει μια φορά και ζητάει γάλα, πάω του βάζω κρύο το πίνει κ κοιμάται. Πιο σπάνια το παίρνει όλο σερί. Τώρα προσπαθώ να του μάθω ότι δεν χρειάζεται να πίνει γάλα το βράδυ. Για να δούμε!!

 

Η μικρή σου ξυπνούσε στη γιαγιά?

Όχι περισσότερο από ότι με εμάς. Μια μέρα ξύπνησε μονο μια φορά για νερό. Νομίζω ότι πάμε καλά!

Είναι μεγάλη υποθεση να βλέπεις το παιδί σου ήρεμο επειδή σε νιώθει μαζί του κ σε νιώθει κ 100% εκεί. Το είδα κ εγώ στην κόρη μου, στις διακοπές μας κοίταζε κ τους δύο κ έλαμπε το πρόσωπο της, μας βουτούσε απτό λαιμό κ μας εσφιγγε πάνω της. 

Αν το πίνει το γάλα μήπως σημαίνει ότι πειναει; Γιατί να του το κόψεις; Εγώ ίσως το άφηνα λίγο ακόμα, ειδικά από τη στιγμή που το κάνει μια φορά κ του βάζεις πλέον κ φρεσκο. Τρώει ικανοποιητικά το βράδυ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Όχι περισσότερο από ότι με εμάς. Μια μέρα ξύπνησε μονο μια φορά για νερό. Νομίζω ότι πάμε καλά!

Είναι μεγάλη υποθεση να βλέπεις το παιδί σου ήρεμο επειδή σε νιώθει μαζί του κ σε νιώθει κ 100% εκεί. Το είδα κ εγώ στην κόρη μου, στις διακοπές μας κοίταζε κ τους δύο κ έλαμπε το πρόσωπο της, μας βουτούσε απτό λαιμό κ μας εσφιγγε πάνω της. 

Αν το πίνει το γάλα μήπως σημαίνει ότι πειναει; Γιατί να του το κόψεις; Εγώ ίσως το άφηνα λίγο ακόμα, ειδικά από τη στιγμή που το κάνει μια φορά κ του βάζεις πλέον κ φρεσκο. Τρώει ικανοποιητικά το βράδυ;

 

Ναι ρε παιδί μου, πραγματικά ήταν ευτυχισμένος που ήμαστε κι οι 3 μας όλοι μέρα μαζί.

Να του κόψω το βραδινό γάλα γιατί νομίζω πως το ζητάει από συνήθεια, του δίνω και πίνει μικρή ποσότητα. 

Τρώει ικανοποιητικά ΟΛΗ μέρα, θα φάει κι εμάς σε λίγο! :mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , marakiz είπε:

 

Ναι ρε παιδί μου, πραγματικά ήταν ευτυχισμένος που ήμαστε κι οι 3 μας όλοι μέρα μαζί.

Να του κόψω το βραδινό γάλα γιατί νομίζω πως το ζητάει από συνήθεια, του δίνω και πίνει μικρή ποσότητα. 

Τρώει ικανοποιητικά ΟΛΗ μέρα, θα φάει κι εμάς σε λίγο! :mrgreen:

Τότε οκ. Να σε δω σε λίγο καιρό να γράφεις ότι κοιμάσαι 8ωρο σερί κ το πρωί προσπαθείς να τον ξυπνήσεις κ δεν ξυπνάει, καλό ε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Τότε οκ. Να σε δω σε λίγο καιρό να γράφεις ότι κοιμάσαι 8ωρο σερί κ το πρωί προσπαθείς να τον ξυπνήσεις κ δεν ξυπνάει, καλό ε;

 

Χαχα! Κι όμως πιστεύω θα γίνει κι αυτό! Βασικά το 7ωρο σερί το έχουμε στανταράκι. Αυτός δηλαδή, γιατί εγώ είπαμε, από συνήθεια ξυπνάω συχνότερα. :roll:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα ! Αρχές Οκτώβρη με το καλό θα γεννήσω το δεύτερο μωράκι μου. Το θέμα μου είναι η ψυχολογία του πρώτου παιδιού. Δεν θέλω να αγχωθεί ότι θα τον αφήσω .. :( θέλω να μου πείτε την γνώμη σας η κάθε μια από εσας , γιατί έχω 2 λύσεις. Η μια λύση είναι να τον αφήσω στην μάνα μου που μένει Αθήνα και θα μπορεί να τον προσέχει μέσα στην μέρα. Ο άντρας μου θα κοιμόταν εκεί τα βραδιά γιατί θα τον βόλευε στο να πηγαινοέρχεται στο νοσοκομείο σε εμένα γιατί είναι σχετικά κοντά στο πατρικό μου. Όποτε ναι μεν το παιδί τις νύχτες κοιμάται με τον μπαμπά του και αυτό είναι πλεονέκτημα γιατί ο άντρας μου ξέρει τα κουμπιά του και πως να τον ηρεμεί. Το μειονέκτημα όμως είναι ότι την δικιά μου μαμά (Που θα τον κρατάει μέσα στην μερα την βλέπει ανα δυο ευδομαδες) και το πατρικό μου δεν του είναι οικείο. Άλλο πλεονέκτημα είναι ότι εφόσον σπίτι-νοσοκομείο θα είναι κοντά , ο άντρας μου θα μπορεί να μου τον φέρνει για λίγο μέσα στην μέρα να τον βλέπω. Η δεύτερη λύση είναι το μωρό να μείνει στην πεθερά μου που την βλέπει πολύ συχνά και αυτήν κ το σπίτι Της το ξέρει και του είναι όλα γνώριμα. Όμως ο άντρας μου θα αναγκαστεί να πηγαινοέρχεται κάθε μέρα για μεγαλύτερη απόσταση γιατί το σπίτι της πεθεράς από το νοσοκομείο είναι 1 ώρα και μισή σχεδόν. Είναι έξω από την Αθήνα. Άλλο μειονέκτημα είναι ότι η πεθερά μου όσο και να της μιλήσω δεν θα ακολουθήσει το προγραμμα που κρατάω εγώ για το μωρό , ούτε τις ώρες ύπνου και είμαι σίγουρη ότι θα πέφτουν και πολλά γλυκά αντί για φαγητό :/ η μάνα μου από την άλλη θα κρατήσει το προγραμμα μου η τουλάχιστον όσο μπορεί. Τι με συμβουλεύεται να κάνω. Αν το μωρό μείνει κ στην πεθερά δεν θα μπορώ κ να τον βλέπω. Είναι 14 μηνών , όταν γεννήσω θα είναι 15 μηνών. Εγώ στο νοσοκομείο θα μείνω 4 νύχτες την 5 μέρα θα φύγω γιατί θα πάω με καισαρική. 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα γράφεις θα προτιμουσα στο πατρικό σου αλλά μπορεί να είμαι κ προκατειλημμενη:mrgreen:

Δ μπορειτε να πάτε λίγες μέρες στο πατρικό σου; εφόσον την γιαγια την βλέπει τακτικά δ νομιζω οτι υπάρχει πρόβλημα τόσο με το σπιτι

Θα βοηθήσει φυσικά να πάτε αγαπημένα του πράγματα 

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από τη συννενόηση με την πεθερά και το γεγονός οτι δεν του είναι οικείο το περιβάλλον, θα έλεγε στο σπίτι με το μπαμπά του. Κι ας ταλαιπωρηθεί λίγο παραπάνω 4 μέρες με το πήγαινε-έλα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...