Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανάδοχος παιδιού


Recommended Posts

Γεια σας !!! 

 

   Ηθελα να ρωτησω σχετικα με την αναδοχη παιδιου της actionaid.. Συγκεκριμένα ηθελα να μαθω αν τα χρηματα αξιοποιούνται σωστα ή ολο αυτο ειναι μια απατη ? Ακουγονται διαφορα γενικα.

Επισης ποια ειναι η διαδικασια για την αναδοχη?

Το παιδι υπαρχει η δυνατοτητα να το γνωρισεις ?

Αν ειναι καποιος απο 'δω αναδοχος ή γνωριζει κατι θα με βοηθουσε πολυ! 

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το παιδί εννοείς να το γνωρίσεις από κοντά? Όχι δεν γίνεται, δεν είναι αναδοχή έτσι όπως το εννοείς εσύ. Ουσιαστικά τα χρήματά σου δεν πάνε προσωπικά στο παιδί του οποίου είσαι ανάδοχος, αλλά στην κοινότητα που ζει και αξιοποιούνται για βελτίωση των υποδομών της κοινότητας (π.χ. καθαρό νερό, σχολειακές υποδομές κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Violetaand είπε:

Γεια σας !!! 

 

   Ηθελα να ρωτησω σχετικα με την αναδοχη παιδιου της actionaid.. Συγκεκριμένα ηθελα να μαθω αν τα χρηματα αξιοποιούνται σωστα ή ολο αυτο ειναι μια απατη ? Ακουγονται διαφορα γενικα.

Επισης ποια ειναι η διαδικασια για την αναδοχη?

Το παιδι υπαρχει η δυνατοτητα να το γνωρισεις ?

Αν ειναι καποιος απο 'δω αναδοχος ή γνωριζει κατι θα με βοηθουσε πολυ! 

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας !

ενταξει γενικα ολες αυτες οι μη κερδοσκοπικες οργανωσεις δεν ειναι αγγελικα πλασμενες μην ψαχνεις να βρεις τι ποσοστο απτα χρηματα παει στα παιδια δεν θα το μαθεις ποτε... καποια χρηματα σιγουρα πανε στα παιδια γιατι αλλιως δεν θα μπορουσαν να αιτιολογησουν την υπαρξη τους. καποια αλλα σιγουρα τα τρωνε. το παιδι οχι δεν μπορεις να το γνωρισεις μονο φωτογραφιες σου στελνουν που κ που. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με το νινάκι, πολλά χρήματα τρώγονται, πολλά χρήματα αξιοποιούνται. Υπήρξα ανάδοχος στην action aid για λίγα χρόνια, μετά σταμάτησα γιατί έκανα παιδί και ακόμα και το εικοσάρικο με ζόριζε να λείπει από το εισόδημα μας. Σου στέλνουν φώτο από το παιδί και κάποιο γράμμα/ζωγραφιά 2 φορές τον χρόνο αν θυμάμαι καλά. Μπορείς κι εσύ να του στείλεις γράμμα. Μπορείς θεωρητικά να το γνωρίσεις αν κανονίσεις να πας ταξίδι με την action aid όταν θα πάει στο μέρος που θα είναι το παιδί σου. Υπάρχουν σχετικά συγκινητικά βιντεάκια στο ytube αν ψάξεις. Αν θες να είσαι πιο σίγουρη για το που πηγαίνουν τα λεφτά σου, μπορείς να ξοδεύεις αυτά τα 20 ευρώ σε κάποιο παιδί μιας φτωχής οικογένειας, κάπως έτσι το σκέφτομαι εγώ αν μου ξαναπερισσέψουν χρήματα για κάθε μήνα (χλωμό αλλά λέμε τώρα).  Η πράξη σου ως πράξη πάντως είναι καλή, εγώ είμαι θετική παρά τα όσα λέγονται.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2018 at 1:22 ΜΜ, Violetaand είπε:

Γεια σας !!! 

 

   Ηθελα να ρωτησω σχετικα με την αναδοχη παιδιου της actionaid.. Συγκεκριμένα ηθελα να μαθω αν τα χρηματα αξιοποιούνται σωστα ή ολο αυτο ειναι μια απατη ? Ακουγονται διαφορα γενικα.

Επισης ποια ειναι η διαδικασια για την αναδοχη?

Το παιδι υπαρχει η δυνατοτητα να το γνωρισεις ?

Αν ειναι καποιος απο 'δω αναδοχος ή γνωριζει κατι θα με βοηθουσε πολυ! 

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας !

Θα συμφωνήσω με τις προηγούμενες απόψεις. Δίνεις ένα ποσό και εκείνο αξιοποιείται για διάφορες ανάγκες. Το παιδί δεν μπορεί να έρθει πχ Ελλάδα να σας γνωρίσει. Μέσω της οργάνωσης μαθαίνεις νέα και αν θέλεις μπορείς να πας εσύ ένα ταξίδι.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας !!

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Συμφωνώ κι εγώ με το νινάκι, πολλά χρήματα τρώγονται, πολλά χρήματα αξιοποιούνται. Υπήρξα ανάδοχος στην action aid για λίγα χρόνια, μετά σταμάτησα γιατί έκανα παιδί και ακόμα και το εικοσάρικο με ζόριζε να λείπει από το εισόδημα μας. Σου στέλνουν φώτο από το παιδί και κάποιο γράμμα/ζωγραφιά 2 φορές τον χρόνο αν θυμάμαι καλά. Μπορείς κι εσύ να του στείλεις γράμμα. Μπορείς θεωρητικά να το γνωρίσεις αν κανονίσεις να πας ταξίδι με την action aid όταν θα πάει στο μέρος που θα είναι το παιδί σου. Υπάρχουν σχετικά συγκινητικά βιντεάκια στο ytube αν ψάξεις. Αν θες να είσαι πιο σίγουρη για το που πηγαίνουν τα λεφτά σου, μπορείς να ξοδεύεις αυτά τα 20 ευρώ σε κάποιο παιδί μιας φτωχής οικογένειας, κάπως έτσι το σκέφτομαι εγώ αν μου ξαναπερισσέψουν χρήματα για κάθε μήνα (χλωμό αλλά λέμε τώρα).  Η πράξη σου ως πράξη πάντως είναι καλή, εγώ είμαι θετική παρά τα όσα λέγονται.

Ααα τελειαα!! Δηλαδη μπορω να πηγαινω να βλεπω το παιδακι ?!

Απλα εχω μια απορια.. εφοσον τα χρηματα τα μοιράζονται ολα τα παιδακια τοτε πως γινεται και  "εχεις " ενα παιδακι ? 

Καλη ιδεα του να τα ξοδευω σε καποιο παιδακι φτωχης οικογενειας αλλα δεν γνωριζω καποια φτωχη οικογενεια επισης εδω στην Ελλαδα ισως να μην φτανουν αυτα τα 20 ευρω. Ισως να χρειαζεται  περισσοτερα.. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Violetaand είπε:

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας !!

Ααα τελειαα!! Δηλαδη μπορω να πηγαινω να βλεπω το παιδακι ?!

Απλα εχω μια απορια.. εφοσον τα χρηματα τα μοιράζονται ολα τα παιδακια τοτε πως γινεται και  "εχεις " ενα παιδακι ? 

 

 

Για να νιώθει ο "ανάδοχος" πως βοηθάει συγκεκριμένα ένα παιδάκι. Κι ότι υπάρχει μια σχέση μεταξύ τους έστω κι εξ αποστάσεως. Εσύ βλέπεις φωτογραφίες του που μεγαλώνει κι αυτό (θεωρητικά) ξέρει πως υπάρχει κάποιος από μακριά που νοιάζεται γι αυτό. Τα χρήματα πηγαίνουν (θεωρητικά πάντα) στην περιοχή όπου μένει το παιδάκι για φαγητό, ιατρικό εξοπλισμό, σχολεία κλπ. Άρα μέσω αυτών επωφελείται και το ίδιο.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να πηγαίνεις να βλέπεις το παιδάκι, συχνά δηλαδή, νομίζω γίνεται μόνο μέσω της action aid. Αλλά αν έχεις τόσα χρήματα για συχνά ταξίδια στην Αφρική ίσως όλα να μπορούν να γίνουν. 

 

20 ώρες πρίν, Violetaand είπε:

 

Καλη ιδεα του να τα ξοδευω σε καποιο παιδακι φτωχης οικογενειας αλλα δεν γνωριζω καποια φτωχη οικογενεια επισης εδω στην Ελλαδα ισως να μην φτανουν αυτα τα 20 ευρω. Ισως να χρειαζεται  περισσοτερα.. 

 

Κι εγώ αυτό απαντούσα όταν μου έλεγαν να βοηθήσω κάποιο παιδί στην Ελλάδα. :) 

Στο πρότεινα γιατί αναρωτιέσαι αν τα χρήματα πηγαίνουν όντως εκεί.

Αν τα δώσεις σε κάποιο παιδάκι εδώ στην Ελλάδα, δεν θα αλλάξει ποιοτικά η ζωή του βάση οικονομικών, ωστόσο για ένα παιδάκι που στην οικογένεια του δεν περισσεύουν καθόλου χρήματα, ένα παιχνίδι, ένα βιβλίο, ένα νόστιμο φαγητό, ένα γλυκό, μια έξοδος, διάφορα πράγματα που γίνονται με 20 ευρώ θα είναι μια πολύ ευχάριστη μηνιαία "συνδρομή". Κάπως έτσι το σκέφτομαι πια. Στο τέλος όμως δεν έχει σημασία που και ποιον θα βοηθήσουμε, σημασία έχει να το κάνουμε όντως, αν μπορούμε, έστω κι αυτό το λίγο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2018 at 3:20 ΜΜ, Violetaand είπε:

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας !!

Ααα τελειαα!! Δηλαδη μπορω να πηγαινω να βλεπω το παιδακι ?!

Απλα εχω μια απορια.. εφοσον τα χρηματα τα μοιράζονται ολα τα παιδακια τοτε πως γινεται και  "εχεις " ενα παιδακι ? 

Καλη ιδεα του να τα ξοδευω σε καποιο παιδακι φτωχης οικογενειας αλλα δεν γνωριζω καποια φτωχη οικογενεια επισης εδω στην Ελλαδα ισως να μην φτανουν αυτα τα 20 ευρω. Ισως να χρειαζεται  περισσοτερα.. 

Ακομη και τα 20€ για κάποιους ανθρώπους είναι σωτήρια. 

Σε οικονομικό επίπεδο εντος πολης προσωπικα με είχε βοηθήσει ένας καλός πατερ της ενορίας μου (δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις με παπάδες αλλά ο συγκεκριμένος είναι υπέροχος άνθρωπος) που μου σύστησε κάποια οικογένεια με πραγματικό πρόβλημα.

Πρακτικά μπορείς να διαθέσεις ένα ποσό αγοράζοντας εσύ παιχνίδια , είδη ανάγκης και να τα πας σε οργανώσεις (χαμόγελο, κιβωτό) η ορφανοτροφεία.

Επίσης , δεν το λέω με βέβαιοτητα αλλά το ψάχνω (ας απαντήσει αν ξέρει κάποιο μέλος) αν έχεις παιδί που μεγαλώνει και κάποια πράγματα δεν του χρειάζονται ιδιαίτερα μωρουδιακα (φορμακια σε καλή κατάσταση  , παιχνιδάκια) αν τα δέχονται στα νοσοκομεία για τα εγκατέλειμενα βρέφη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Dust pink είπε:

 

Επίσης , δεν το λέω με βέβαιοτητα αλλά το ψάχνω (ας απαντήσει αν ξέρει κάποιο μέλος) αν έχεις παιδί που μεγαλώνει και κάποια πράγματα δεν του χρειάζονται ιδιαίτερα μωρουδιακα (φορμακια σε καλή κατάσταση  , παιχνιδάκια) αν τα δέχονται στα νοσοκομεία για τα εγκατέλειμενα βρέφη.

 

Σίγουρα πάντως τα δέχονται στο χαμόγελο του παιδιού! ;)

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , marakiz είπε:

 

Σίγουρα πάντως τα δέχονται στο χαμόγελο του παιδιού! ;)

 

Στο χαμόγελο σίγουρα δέχονται απ' όλα. Δεν ξέρω αν θέλουν πολύ βρεφικά είδη (φορμακια 0-1 μηνών ,αποστειρωτες)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/7/2018 at 11:33 ΠΜ, marakiz είπε:

 

Για να νιώθει ο "ανάδοχος" πως βοηθάει συγκεκριμένα ένα παιδάκι. Κι ότι υπάρχει μια σχέση μεταξύ τους έστω κι εξ αποστάσεως. Εσύ βλέπεις φωτογραφίες του που μεγαλώνει κι αυτό (θεωρητικά) ξέρει πως υπάρχει κάποιος από μακριά που νοιάζεται γι αυτό. Τα χρήματα πηγαίνουν (θεωρητικά πάντα) στην περιοχή όπου μένει το παιδάκι για φαγητό, ιατρικό εξοπλισμό, σχολεία κλπ. Άρα μέσω αυτών επωφελείται και το ίδιο.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να πηγαίνεις να βλέπεις το παιδάκι, συχνά δηλαδή, νομίζω γίνεται μόνο μέσω της action aid. Αλλά αν έχεις τόσα χρήματα για συχνά ταξίδια στην Αφρική ίσως όλα να μπορούν να γίνουν. 

 

 

Κι εγώ αυτό απαντούσα όταν μου έλεγαν να βοηθήσω κάποιο παιδί στην Ελλάδα. :) 

Στο πρότεινα γιατί αναρωτιέσαι αν τα χρήματα πηγαίνουν όντως εκεί.

Αν τα δώσεις σε κάποιο παιδάκι εδώ στην Ελλάδα, δεν θα αλλάξει ποιοτικά η ζωή του βάση οικονομικών, ωστόσο για ένα παιδάκι που στην οικογένεια του δεν περισσεύουν καθόλου χρήματα, ένα παιχνίδι, ένα βιβλίο, ένα νόστιμο φαγητό, ένα γλυκό, μια έξοδος, διάφορα πράγματα που γίνονται με 20 ευρώ θα είναι μια πολύ ευχάριστη μηνιαία "συνδρομή". Κάπως έτσι το σκέφτομαι πια. Στο τέλος όμως δεν έχει σημασία που και ποιον θα βοηθήσουμε, σημασία έχει να το κάνουμε όντως, αν μπορούμε, έστω κι αυτό το λίγο.

Ναι εχεις απολυτο δικιο. Δεν το ειχα σκεφτεί ετσι. Θα δω τι μπορω να κανω. Γιατι αυτους που βλεπω στους δρομους και ζητιανευουν ναι μεν τους λυπαμαι και θελω να προσφερω τν βοηθεια μου αλλα απ την αλλη οι περισσότεροι ειναι χρηστες ουσιων και φυσικά δε θελω να πηγαινουν εκει τα χρηματα μου. Επισης ειναι ενα κοριτσακι εδω στη γειτονια μου ( 9 ετων μου ειπε οτι ειναι ) τις προαλλες μου ζητησε να της αγορασω φαγητο. Ετσι πηγα στο σουπερ μαρκετ και της πηρα διαφορα τροφιμα και εθδη πρωτης αναγκης. Της τα εδωσα και μολις τη ρωτησα αν την αγαπανε οι γονεις της ? Εφυγε σχεδον τρέχοντας. Δε μπορεσα να την ακολουθησω καθως ειχα βγει με τη μικρη μου. Τν εχω ξαναδεί απο τοτε αλλα δεν ξέρω αν ειναι σωστο να της μιλησω ή τελοσπαντων τι να κανω..?! 

3 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Ακομη και τα 20€ για κάποιους ανθρώπους είναι σωτήρια. 

Σε οικονομικό επίπεδο εντος πολης προσωπικα με είχε βοηθήσει ένας καλός πατερ της ενορίας μου (δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις με παπάδες αλλά ο συγκεκριμένος είναι υπέροχος άνθρωπος) που μου σύστησε κάποια οικογένεια με πραγματικό πρόβλημα.

Πρακτικά μπορείς να διαθέσεις ένα ποσό αγοράζοντας εσύ παιχνίδια , είδη ανάγκης και να τα πας σε οργανώσεις (χαμόγελο, κιβωτό) η ορφανοτροφεία.

Επίσης , δεν το λέω με βέβαιοτητα αλλά το ψάχνω (ας απαντήσει αν ξέρει κάποιο μέλος) αν έχεις παιδί που μεγαλώνει και κάποια πράγματα δεν του χρειάζονται ιδιαίτερα μωρουδιακα (φορμακια σε καλή κατάσταση  , παιχνιδάκια) αν τα δέχονται στα νοσοκομεία για τα εγκατέλειμενα βρέφη.

Δεν ηξερα δεχονται και μωρουδιακα. Θα το ψαξω.. σ ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/6/2018 at 1:43 PM, Dust pink said:

Ακομη και τα 20€ για κάποιους ανθρώπους είναι σωτήρια. 

Σε οικονομικό επίπεδο εντος πολης προσωπικα με είχε βοηθήσει ένας καλός πατερ της ενορίας μου (δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις με παπάδες αλλά ο συγκεκριμένος είναι υπέροχος άνθρωπος) που μου σύστησε κάποια οικογένεια με πραγματικό πρόβλημα.

Πρακτικά μπορείς να διαθέσεις ένα ποσό αγοράζοντας εσύ παιχνίδια , είδη ανάγκης και να τα πας σε οργανώσεις (χαμόγελο, κιβωτό) η ορφανοτροφεία.

Επίσης , δεν το λέω με βέβαιοτητα αλλά το ψάχνω (ας απαντήσει αν ξέρει κάποιο μέλος) αν έχεις παιδί που μεγαλώνει και κάποια πράγματα δεν του χρειάζονται ιδιαίτερα μωρουδιακα (φορμακια σε καλή κατάσταση  , παιχνιδάκια) αν τα δέχονται στα νοσοκομεία για τα εγκατέλειμενα βρέφη.

 

Καλησπέρα σας, ακριβώς όπως τα λέτε. Για κάποιους ανθρώπους τα 20 ευρώ είναι το ψωμί τους για ένα μήνα. Μου κάνει εντύπωση που διαβάζω ότι κάποιες κοπέλες δεν έχουν γνωρίσει ποτέ φτωχές οικογένειες, αυτό δείχνει ότι τα έφερε ο Θεός έτσι και έχουν την βόλεψή τους και μπράβο τους.

Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο η περιοχή που διαμένει κανείς, στην περιοχή μου γνωρίζω πολλές οικογένειες που δύσκολα τα φέρνουν βόλτα.

Αν και γενικότερα σκεπτόμενη στην Ελλάδα της κρίσης πολλές οικογένειες τα φέρνουν δύσκολα βόλτα.

Πάντως όπως και όσο μπορεί ο καθένας να βοηθήσει καλό κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...