Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες από το βιβλίο No cry sleep solution (ελεύθερη μετάφραση)


marakiz

Recommended Posts

10 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Οι ειδικοί συστήνουν έκθεση στις οθόνες μετά τα 2χρ κι αυτό με μέτρο στην ώρα και στο είδος των θεμάτων που βλέπουν. Μπορείς να βρεις άπειρο υλικό με ένα γκουγκλάρισμα.
 

 

 

Βρε συ @Kellymom με συγχωρείς τώρα το είδα..
Προφανώς δεν έχει νόημα μετά από τόσο καιρό αλλά ναι ακολούθησα τη μέθοδο και ήμουν τυπική, μέχρι εκεί που ήταν δεκτικός, δεν τον άφησα ποτέ να σπαράξει. 

Σε τι φάση είστε?

 

@anemoni1989 Αυτό είναι το θέμα.

Ευχαριστώ!!! :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Πολύ ενδιαφέρον θέμα! Πιστεύετε ότι είναι πολύ νωρίς να τα εφαρμόσω σε μωρό που δεν έχει κλείσει τους εννιά μήνες ακόμα; Μόλις έβγαλε το πρώτο δόντι της και ξέρω ότι ζοριζεται η καημένη. Απλώς και εγώ δε κοιμάμαι... Πότε θεωρείτε ότι είναι καλή ιδέα να ξεκινήσω να εφαρμόζω κάποιες ιδέες; Στη δουλειά , όπως έχω γράψει και σε άλλο θέμα γυρνάω όταν θα έχει κλείσει ένα χρόνο, ωστόσο έχω και βραδινές βάρδιες και τώρα κοιμάται μόνο με στήθος. Θέλω την πιο εύκολη μετάβαση για το μωρό . Μάλλον τώρα που έχει τα δόντια είναι άκυρο, αλλά πότε θα μπορώ να αποσυνδεσω θηλασμό και ύπνο; Ή μήπως δεν είναι νωρίς και τσάμπα ταλαιπωρούμαι κι εγώ τώρα ενώ θα μπορούσα να κοιμάμαι; Μόλις είχα μια ακόμα χάλια νύχτα.Δε θέλω να αποθηλασω, το θηλασμό με τον ύπνο θέλω να αποσυνδεσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Πολύ ενδιαφέρον θέμα! Πιστεύετε ότι είναι πολύ νωρίς να τα εφαρμόσω σε μωρό που δεν έχει κλείσει τους εννιά μήνες ακόμα; Μόλις έβγαλε το πρώτο δόντι της και ξέρω ότι ζοριζεται η καημένη. Απλώς και εγώ δε κοιμάμαι... Πότε θεωρείτε ότι είναι καλή ιδέα να ξεκινήσω να εφαρμόζω κάποιες ιδέες; Στη δουλειά , όπως έχω γράψει και σε άλλο θέμα γυρνάω όταν θα έχει κλείσει ένα χρόνο, ωστόσο έχω και βραδινές βάρδιες και τώρα κοιμάται μόνο με στήθος. Θέλω την πιο εύκολη μετάβαση για το μωρό . Μάλλον τώρα που έχει τα δόντια είναι άκυρο, αλλά πότε θα μπορώ να αποσυνδεσω θηλασμό και ύπνο; Ή μήπως δεν είναι νωρίς και τσάμπα ταλαιπωρούμαι κι εγώ τώρα ενώ θα μπορούσα να κοιμάμαι; Μόλις είχα μια ακόμα χάλια νύχτα.Δε θέλω να αποθηλασω, το θηλασμό με τον ύπνο θέλω να αποσυνδεσω.

Νομιζω στο βιβλίο λέει από 4μ,αν δ κανω λαθος

Απλα φροντίζεις να είναι καλή χρονική στιγμή για το μωρο σου. Να μην είναι άρρωστο, εχει ενόχληση από δοντια η πχ αν τώρα περνάτε το sleep regression των 8-10μ

Γενικα νομιζω στους 10μ είναι μια καλή χρονική στιγμή 

Αλλα επειδη δ το εχω κανει σε τοσο μικρό μωρο, δ ξερω τι αποτελεσματικότητα εχει

Αν τα πας καλά με τα αγγλικά, κατέβασε όλο το βιβλιο

Αν όχι, νομιζω το βιβλίο "τα μωρα είναι άνθρωποι της νύχτας" είναι στο ίδιο στυλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Νομιζω στο βιβλίο λέει από 4μ,αν δ κανω λαθος

Απλα φροντίζεις να είναι καλή χρονική στιγμή για το μωρο σου. Να μην είναι άρρωστο, εχει ενόχληση από δοντια η πχ αν τώρα περνάτε το sleep regression των 8-10μ

Γενικα νομιζω στους 10μ είναι μια καλή χρονική στιγμή 

Αλλα επειδη δ το εχω κανει σε τοσο μικρό μωρο, δ ξερω τι αποτελεσματικότητα εχει

Αν τα πας καλά με τα αγγλικά, κατέβασε όλο το βιβλιο

Αν όχι, νομιζω το βιβλίο "τα μωρα είναι άνθρωποι της νύχτας" είναι στο ίδιο στυλ

 

Σε ευχαριστώ, τώρα μπόρεσα να σου απαντήσω,θα το δω σίγουρα το βιβλίο!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μολις ειδα οτι εχει μεταφραστεί απο το 2018 το βιβλίο της Pantley "No cry sleep solution". Λέγεται "Η λύση στο προβλημα του υπνου για νεογέννητα χωρίς δάκρυα" για οποιον ενδιαφερεται!

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Μολις ειδα οτι εχει μεταφραστεί απο το 2018 το βιβλίο της Pantley "No cry sleep solution". Λέγεται "Η λύση στο προβλημα του υπνου για νεογέννητα χωρίς δάκρυα" για οποιον ενδιαφερεται!

Ευχαριστω πολύ θα το διαβάσω! Έχω θέμα με τον μικρό μου , 8 μηνών .. κάτι άλλαξε ξαφνικά και εδώ και μια μισή εβδομάδα ξυπνάει ανα 2 ώρες την νύχτα και θέλει μόνο θηλασμό για να ξανά κοιμηθεί. Είναι φουλ κουραστικό. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Ευχαριστω πολύ θα το διαβάσω! Έχω θέμα με τον μικρό μου , 8 μηνών .. κάτι άλλαξε ξαφνικά και εδώ και μια μισή εβδομάδα ξυπνάει ανα 2 ώρες την νύχτα και θέλει μόνο θηλασμό για να ξανά κοιμηθεί. Είναι φουλ κουραστικό. 

Δεν θα σου πω ψέματα,δεν έχω ακούσει 8 μηνων μωρό να μην περνάει ζόρικο άλμα ανάπτυξης.Ειναι η πιο δύσκολη ηλικία για μενα στον ύπνο,το πέρασα και με τους δύο.Το καλό είναι ότι συνήθως κρατάει μερικές εβδομάδες και όχι αιωνια:P

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Δεν θα σου πω ψέματα,δεν έχω ακούσει 8 μηνων μωρό να μην περνάει ζόρικο άλμα ανάπτυξης.Ειναι η πιο δύσκολη ηλικία για μενα στον ύπνο,το πέρασα και με τους δύο.Το καλό είναι ότι συνήθως κρατάει μερικές εβδομάδες και όχι αιωνια:P

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση έχω ακούσει και εγώ για το άλμα των οκτώ μηνών. Και απ’ όσο θυμάμαι σε εκείνη τη φάση το πέρασε και ο πρώτος μου γιος τόσο έντονα. Και φαντάσου ότι χθες το βράδυ έκατσα και έψαχνα μήπως είχα γράψει κάτι σχετικά με το πρώτο μου γιο για αυτό τότε στο φόρουμ  γιατί δε θυμάμαι καλά. Αλλά δε βρήκα κάτι. Οπότε γενικά θεωρώ λάθος αυτή τη στιγμή που ξεκίνησα να απόθηλάσω. Μίλησα και με την παιδίατρο ξανά και είπαμε ότι θα δοκιμάσω και κάποια άλλα γάλατα γιατί αυτό το συγκεκριμένο είναι αντί αλλεργικό και το έπαιρνε και ο πρώτος μου γιος.. Επειδή είχαμε ιστορικό στην οικογένεια και ο άντρας μου είχε θέμα με το ξένο γάλα. Οπότε θα δοκιμάσω κι άλλα γάλατα και θα δω πως θα πάει. Αν όχι απλά θα μειώσω όσο μπορώ τους θηλασμούς και σε αντικαταστήσω με περισσότερα μικρά γεύματα. Και θα περιμένω μέχρι το χρόνο μήπως και περάσουμε αμέσως στο φρέσκο γάλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Ευχαριστω πολύ θα το διαβάσω! Έχω θέμα με τον μικρό μου , 8 μηνών .. κάτι άλλαξε ξαφνικά και εδώ και μια μισή εβδομάδα ξυπνάει ανα 2 ώρες την νύχτα και θέλει μόνο θηλασμό για να ξανά κοιμηθεί. Είναι φουλ κουραστικό. 

Λοιπόν επειδή έχω κάνει διατριβή στο θέμα ύπνος, είναι φουλ φυσιολογικό να ξυπνάει συχνά σε αυτή την ηλικία. Και εγώ διάβασα το βιβλίο και λύση δε βρήκα! Δε ξέρω, πρέπει να πιάνει σε ελάχιστα παιδιά αυτή η μέθοδος γιατί με όσες το έχω συζητήσει αυτό συμβαίνει με τον ύπνο των μωρών. Ίσως δεν έχουμε την υπομονή και επίσης θέλει καιρό για αποτελέσματα. Εγώ τη πάλεψα πολύ με συγκοιμηση και αποδοχή. Πριν κοιμόταν μόνο με θηλασμό ή υπήρχαν και άλλοι τρόποι; Αν μπορεί να αρχίσει να τον κοιμίζει ο μπαμπάς του θα ήταν πολύ καλό. Εμένα μπόρεσε να γίνει αργότερα λόγω δουλειάς, αλλά είναι πολύ μεγάλο πράγμα αν το καταφέρετε. Θα κλάψει, αλλά πρέπει να κοιμάται και με άλλους ανθρώπους.  Έχεις δύο παιδιά και χρειάζεται να είσαι καλά

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Annitamik είπε:

Λοιπόν επειδή έχω κάνει διατριβή στο θέμα ύπνος, είναι φουλ φυσιολογικό να ξυπνάει συχνά σε αυτή την ηλικία. Και εγώ διάβασα το βιβλίο και λύση δε βρήκα! Δε ξέρω, πρέπει να πιάνει σε ελάχιστα παιδιά αυτή η μέθοδος γιατί με όσες το έχω συζητήσει αυτό συμβαίνει με τον ύπνο των μωρών. Ίσως δεν έχουμε την υπομονή και επίσης θέλει καιρό για αποτελέσματα. Εγώ τη πάλεψα πολύ με συγκοιμηση και αποδοχή. Πριν κοιμόταν μόνο με θηλασμό ή υπήρχαν και άλλοι τρόποι; Αν μπορεί να αρχίσει να τον κοιμίζει ο μπαμπάς του θα ήταν πολύ καλό. Εμένα μπόρεσε να γίνει αργότερα λόγω δουλειάς, αλλά είναι πολύ μεγάλο πράγμα αν το καταφέρετε. Θα κλάψει, αλλά πρέπει να κοιμάται και με άλλους ανθρώπους.  Έχεις δύο παιδιά και χρειάζεται να είσαι καλά

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση και την συμβουλή. Δυστυχώς όμως ο μπαμπάς του δουλεύει όλη μέρα και έρχεται για έναν ύπνο όποτε δεν μπορώ να του ζητήσω να κοιμήσει το μωράκι εκείνος. Στα ρεπό του τρέχει και για άλλες δουλειές και σπάνια χαλαρώνει. Σταμάτησα να κάνω συγκοιμηση γιατί μου έπεσε 2 φορές από το κρεβάτι ενώ έχω βάλει προστατευτική μπάρα γύρο γύρο ... την σκαρφάλωσε και έπεσε. Είναι φουλ ανεπτυγμένος για 8 μηνών αυτά που κάνει αυτός ο μεγάλος μου δεν τα έκανε στο χρόνο. Με τον μεγάλο μου έκανα συγκοιμηση καιρό και δεν φοβόμουν ποτέ ... πάντα ξύπναγε και ξύπναγε και εμένα. Αυτός ο μικρός φεύγει αθόρυβα και από την κούραση μου δεν τον καταλαβαίνω και ξυπνάω όταν έχει φάει την τούμπα. Όποτε είπα τέλος πάει στο κρεβατακι του γιατί μου έχει κάνει ψυχολογικά. Το κρεβατακι του είναι δίπλα μας. Ξυπνάει την νύχτα και σηκώνεται και μας κοιτάει και είναι τόσο γλυκούλης και παρά την κούραση τον παίρνω τον θηλάζω και περιμένω να ξανά κοιμηθεί και τον ξανά βάζω στην κούνια .. αν κοιμόταν μαζί μου δεν θα έχανα και εγώ χρόνο από τον ύπνο μου γιατί ίσως να έκανε καλύτερο ύπνο. Είναι και ο μεγάλος που μερικές φορές ξυπνάει και αυτός και αν ξυπνήσει αυτός είναι που δεν ξανά κοιμάται ... πάω και μπαίνω στην παιδική κούνια μαζί του και μερικές φορές με παίρνει ο ύπνος εκεί και ξυπνάω πιασμένη :p  απλά ο μικρός μέχρι πριν μια εβδομάδα κοιμόταν 6 με 7 ώρες σίγουρα σερί και άντε ξύπναγε μια φορά την νύχτα. Άλλο μια άλλο όμως αυτό που κάνει τώρα .. πω πω δεν ξέρω καταλήγω στο ότι μάλλον είναι φάση που περνάνε στους 8 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Super.mum είπε:

πω πω δεν ξέρω καταλήγω στο ότι μάλλον είναι φάση που περνάνε στους 8 μήνες. 

Σίγουρα είναι η φάση.Πιστευω ότι αν ανταποκριθείς στην ανάγκη του για εγγύτητα και ασφάλεια, πιθανοτατα μολις περάσει η φάση (στους 9,10 μηνες;) θα συνεχίσει από εκεί που το αφησε:6-7 ώρες σερί. Αν αποθηλασεις τώρα που περνάει το ζόρι,πιθανοτατα να "παλινδρομησει" και να ξυπνάει αρκετά ακόμη και μετά το αλμα.Δεν ξέρω αν γίνεται αντιληπτο το σκεπτικό μου και σίγουρα δεν πρέπει να πιέζεσαι αλλά σκέψου το λίγο παραπάνω γιατί μπορει να σου βγει αντίστροφα αν του σταματήσεις την ασφάλεια του θηλασμου τώρα που την χρειάζεται περισσότερο.Γενικως,θυμάμαι τον παιδιατρο να μου λέει ότι η καλύτερη περίοδος για μεγαλες αλλαγές(ειδικά στον υπνο) είναι γύρω στους 10 μήνες.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου να μεταφράσεις και να παραθέσεις όλα αυτά τα κείμενα. Το μωρό μου είναι μόλις 5 μηνών αλλά αντιμετωπίζουμε πρόβλημα με τον ύπνο του λόγω νευροδερματιτιδας. Δεν μπορώ να εφαρμόσω κατά γράμμα τη μέθοδο λόγω ηλικίας και του προβλήματος, αλλά εφάρμοσα κάποιες ιδέες και από τη 2η κιόλας μέρα είδα μικρή βελτίωση των ημερήσιων ύπνων. Θα διαβάσω σίγουρα ολόκληρο το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...