Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες από το βιβλίο No cry sleep solution (ελεύθερη μετάφραση)


marakiz

Recommended Posts

Παρα πολύ ενδιαφέροντα τα όσα γράφονται. Για να είμαι ειλικρινής, βέβαια, προσωπικά δεν εφάρμοσα κάποια μέθοδο στα παιδιά. Υπήρχε μεν μια ρουτίνα, κάναμε μπάνιο, διαβάζαμε βιβλίο, θηλάζαμε και πηγαίναμε για ύπνο, την οποία ωστόσο περισσότερο την υλοποιούσαμε προκειμένου να επέλθει σχετική ηρεμία προ ύπνου. Το ίδιο ισχύει και για την μπέμπα.

Αυτό που θα ήθελα να μου εξηγήσετε, όσες έχετε ασχοληθεί με το θέμα, είναι το εξής: Οι διαφορές ανάμεσα στις μεθόδους εκπαίδευσης ύπνου περιορίζονται στο αν θα υπάρξει ελεγχόμενο κλάμα ή όχι ή υπάρχουν και άλλες διαφορές, γιατί

ομολογουμένως κατά καιρούς έχω ακούσει και έχω διαβάσει για διάφορες "σχολές" συγγραφέων που ασχολούνται με τον βρεφικό ύπνο και μου έχει γεννηθεί μια απορία.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχω διαβάσει άλλα βιβλία περί ύπνου για να έχω σαφή άποψη, θεωρώ όμως πως ναι, η βασική διαφοροποίηση έχει να κάνει με το κλάμα. Υπάρχει το ελεγχόμενο κλάμα και το γνωστό cry out, δηλαδή το αφήνουμε να κλαίει μέχρι να μάθει να κοιμάται μόνο του. Αυτά τα βιβλία, επειδή εμπεριέχουν το κλάμα φέρουν σίγουρα γρηγορότερα αποτελέσματα. Ως προς τον ύπνο, ως προς τη ψυχούλα του μωρού από την άλλη, έρευνες δείχνουν πως τα μωρά νιώθουν εγκατάλειψη. Το no cry solution από το οποίο μεταφέρω αποσπάσματα, δεν έχει να κάνει καθόλου με κλάμα - όπως άλλωστε γράφει και ο τίτλος του. Άρα τα όποια αποτελέσματα έρχονται πιο μακροπρόθεσμα. Πιστεύω λοιπόν πως όλα τα βιβλία περί ύπνου γράφουν κάποια κοινά πράγματα  κοινής βάσης όπως είπαμε και παραπάνω για πχ κύκλους ύπνου, ώρες που έχουν ανάγκη να κοιμούνται κλπ, αλλά και κάποιες ιδέες πχ περί ρουτινών, καλές συνήθειες κλπ. Απλά από τη μία εξετάζουν κάπως ισάξια τις ανάγκες γονιού και μωρού κι από την άλλη οι ανάγκες του μωρού είναι σχεδόν αποκλειστική προτεραιότητα. Κάπως έτσι το βλέπω. Σίγουρα η @Deena που έχει ασχοληθεί περισσότερο και με τα άλλα βιβλία να έχει πιο καλή άποψη να μεταφέρει αν θέλει.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αναπτύξτε λέξεις-κλειδιά ως προς συσχέτιση ύπνου.

Μπορείτε να βοηθήσετε το μωρό σας να αναγνωρίζει ότι είναι ώρα για ύπνο όταν θα λέτε συγκεκριμένες λέξεις με συγκεκριμένο τρόπο. Σκεφτείτε και αποφασίστε ποιες

μπορούν να είναι αυτές οι λέξεις. Το απλό ψιθύρισμα "σςςς" είναι συχνά χρήσιμο επειδή μοιάζει με τον ήχο που το μωρό σας άκουγε στη μήτρα σας. Οι λέξεις-κλειδιά σας μπορούν να είναι κάτι όπως ένα ψιθυριστό "Σςςςς σςςςς, κοιμόμαστε τώρα"  ή "νάνι, νάνι  σςςςς σςςςς, νάνι νάνι." ή "Αρκετά πια,πέσε για ύπνο τώρα!" (Προφανώς, αστειεύομαι με το τελευταίο, αν και θυμάμαι πάρα πολύ καλά ένα βράδυ να λέω έτσι ακριβώς στον Coleton). Ένας εναλλακτικός τρόπος για αυτές τις λέξεις είναι να σιγομουρμουρίζετε μια συγκεκριμένη μελωδία ή κάποιο συγκεκριμένο νανούρισμα. Μόλις αποφασίσετε ποιες θα είναι οι λέξεις-κλειδιά σας, κάνετε το μωρό σας να τις συνηθίσει λέγοντάς τις κάθε φορά που είναι ήρεμο, χαλαρωμένο και έτοιμο να κοιμηθεί. Μόλις το μωρό σας εξοικειωθεί με τις λέξεις, χρησιμοποιήστε τις για να το βάλετε για ύπνο ή όταν ξυπνά κατά τη διάρκεια της νύχτας.

 

Πώς να εισαγάγετε τις λέξεις-κλειδιά σας

Τις πρώτες φορές, χρησιμοποιήστε τις λέξεις-κλειδιά μόνο όταν το μωρό σας είναι έτοιμο να το πάρει ο ύπνος ή κοιμάται πράγματι. Μην χρησιμοποιείτε αυτές τις λέξεις όταν κλαίει ή είναι δυσαρεστημένο, γιατί με αυτό το συναίσθημα θα τις συσχετίσει. Αρχικά λοιπόν, χρησιμοποιήστε τις λέξεις-κλειδιά όταν το μωρό σας βρίσκεται σε μια ήρεμη κατάσταση, σχεδόν κοιμισμένο. Αργότερα, όταν θα έχει γίνει η συσχέτιση, μπορείτε να τις χρησιμοποιήσετε  για να το βοηθήσετε να ηρεμήσει και να κοιμηθεί.

 

Χρησιμοποιήστε μουσική ή ήχους 

Ένα cd με μουσική/νανουρίσματα μπορεί να λειτουργήσει ως συμπλήρωμα -ή εναλλακτικά της τακτικής των λέξεων-κλειδιών. Πρόσφατες έρευνες δείχνουν ότι τέτοια ακούσματα κάνουν πολλά μωρά να χαλαρώσουν και να κοιμηθούν πιο εύκολα. Προσοχή όμως, κάποιες μουσικές (συμπεριλαμβανομένης της τζαζ και της κλασσικής μουσικής) παραείναι περίπλοκες και διεγερτικές. Επιλέξτε απλή, επαναλαμβανόμενη, προβλέψιμη μουσική, όπως παραδοσιακά νανουρίσματα. Η καλύτερη επιλογή είναι συλλογές που έχουν φτιαχτεί ειδικά για όταν βάζουμε ένα μωρό για ύπνο. Επιλέξτε κάτι που θα αρέσει σε εσάς επίσης να ακούτε κάθε βράδυ. 

 

Συλλογές με ήχους της φύσης είναι ευρέως διαθέσιμες και πολύ ωραίες. Μπορούν να λειτουργήσουν το ίδιο καλά με τις  συσκευές λευκού θορύβου που ίσως έχετε δει στα καταστήματα. Οι ήχοι της φύσης (σταγόνες βροχής, τρεχούμενα ρυάκια) είναι συχνά παρόμοιοι με τους χτύπους της καρδιάς σας και τα υγρά του πλακούντα σας, ήχους δηλαδή  που άκουγε το μωρό σας στη μήτρα σας. (Θυμάστε αυτούς τους ήχους που συνόδευαν το χτύπος της καρδιάς του μωρού σας όποτε κάνατε υπέρηχο?) Οι χτύποι ενός ρολογιού ή οι ήχοι από ένα ενυδρείο είναι επίσης υπέροχες επιλογές λευκού θορύβου. Μπορείτε να βρείτε CD με τέτοιες συλλογές ειδικά φτιαγμένες για μωρά ή και άλλες ενηλίκων. Όποια και αν επιλέξετε, ακούστε την πρώτα και αναρωτηθείτε, "Αυτό με χαλαρώνει; Θα με έκανε να νυστάζω αν το άκουγα στο κρεβάτι; "

 

Μόλις το μωρό σας εξοικειωθεί με τις λέξεις-κλειδιά σας, τα χαλαρωτικά σας ψιθυρίσματα ή τη χαλαρωτική μουσική, μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε για να το βοηθήσετε να πέσει ξανά για ύπνο όταν ξυπνά στη μέση της νύχτας. Απλώς το καθησυχάζετε λέγοντας τις λέξεις-κλειδιά ή παίζοντας τη μουσική (πολύ σιγανά) κατά τη διάρκεια που προσπαθείτε να ηρεμήσει και να ξανακοιμηθεί. Αν ξυπνήσει και κλαίει, επαναλάβετε αυτή τη διαδικασία.

 

Εάν το μωρό σας συνηθίσει αυτούς τους ήχους, μπορείτε να πάρετε το cd μαζί  εάν θα είστε μακριά από το σπίτι την ώρα του ύπνου (είτε πρωινού είτε βραδινού).

Η εξοικείωση αυτών των ήχων θα βοηθήσει το μωρό σας να κοιμηθεί σε ένα  άγνωστο περιβάλλον. Τελικά το μωρό σας θα βασίζεται σε αυτή την τεχνική όλο και λιγότερο τόσο για να κοιμηθεί όσο και για να παραμείνει κοιμισμένο. Μπορείτε να βοηθήσετε αυτή τη διαδικασία μειώνοντας κάθε βράδυ λίγο λίγο την ένταση της μουσικής μέχρι που στο τέλος να μην τη χρειάζεται καθόλου.

 

Να σημειώσω εδώ πως εμένα οι λέξεις κλειδιά με έχουν βοηθήσει πάρα πάρα πολύ, ειδικά στο να ξαναπέσει για ύπνο όταν ξυπνά κατά τη διάρκεια της νύχτας ή/και όταν εφαρμόζω την απαλή απομάκρυνση του στήθους (που θα γράψω παρακάτω). ΄Έβαλα στη ρουτίνα μας ένα συγκεκριμένο νανούρισμα που του το τραγουδώ ξανά και ξανά μέχρι να είναι έτοιμος να αποκοιμηθεί και μετά του ψιθυρίζω τις λέξεις.  Πραγματικά, είναι τόσο δυνατή η συσχέτιση που έχει κάνει που πλέον το βράδυ όταν ξυπνάει θηλάζει κι όταν έχει πιει το γάλα του (σε 2-3 λεπτά, ειδικά στο πρώτο ξύπνημα) και συνεχίζει να πιπιλά, του ψιθυρίζω "σσσςςςς, νάνι τώρα, νάνι" και ως επί το πλείστον γυρνάει από την άλλη και κοιμάται. Με αυτές τις λέξεις, χαϊδεύοντας τον ρυθμικά, έχω καταφέρει να τον κοιμίσω χωρίς στήθος κάποιες ελάχιστες φορές. Μια φορά, μέρα μεσημέρι που καθόμασταν στο σπίτι, διηγόμουν αυτή τη συνήθεια στην αδερφή μου και μόλις είπα τις λέξεις "σσςςςς, νάνι τώρα, νάνι" γύρισε το παιδί και με κοίταξε με γνήσια απορία!! "Τι λέει τέτοια ώρα, μέρα μεσημέρι, μέσα στο φως και με άλλους παρέα??". Κλαίγαμε από τα γέλια.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Γράφτηκα μόνο και μόνο για να πω στην @marakiz ευχαριστώ για την μετάφραση του no cry sleep solution. Περιμένω με αγωνία και τις υπόλοιπες δημοσιεύσεις! 

Link to comment
Share on other sites

Από τις πρώτες μέρες μέχρι και σήμερα, δέκα μήνες μετά, κάθε φορά που ο μικρός νυσταζει τον κοιμιζω λέγοντας  ένα συγκεκριμένο και επαναλαμβανόμενο νανούρισμα με δικούς μου στίχους. Ή αλήθεια είναι πως πιάνει! Μόλις το ακούσει παίρνει την γνωστή του θέση για ύπνο (ματάκια γλαρωμενα, πόδια μαζεμενα). Οι λέξεις κλειδιά δεν μου είχαν πέρασει καν απ το μυαλό. Θα είναι αρκετά χρήσιμες το βράδυ φαντάζομαι για να συντομευει ή διαδικασία. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι!! Πιάνει γιατί τα μωρά αγαπάνε τη ρουτίνα, χαίρονται όταν ξέρουν τι θα ακολουθήσει, νιώθουν καλά με κάτι που τους είναι οικείο. Κι όσο πιο συγκεκριμένα είναι τα βήματα της ρουτίνας τόσο περισσότερο βοηθιούνται.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάξτε τη συσχέτιση ύπνου του μωρού σας

Το μωρό σας έχει μάθει να συσχετίζει το πιπίλισμα (έχοντας τη θηλή σας ή ένα μπιμπερό ή μια πιπίλα στο στόμα του) με τον ύπνο. Οι περισσότεροι ειδικοί ύπνου αναφέρονται σε αυτό ως μια "αρνητική συσχέτιση ύπνου". Διαφωνώ απόλυτα όπως είμαι σίγουρη το ίδιο θα διαφωνούσε και το μωρό μου. Είναι μάλλον η πιο θετική, φυσική, ευχάριστη συσχέτιση ύπνου που μπορεί να έχει ένα μωρό.

 

Αποκλειστικά θηλάζοντα μωρά

Το πρόβλημα με τη συσχέτιση του θηλασμού με τον ύπνο δεν είναι η συσχέτιση αυτή καθαυτή, αλλά οι πολυάσχολες ζωές μας. Αν δεν είχατε τίποτα να κάνετε εκτός από τη φροντίδα του μωρού σας, αυτό θα ήταν ένας πολύ ευχάριστος τρόπος να περνάτε τις μέρες σας μέχρι να ξεπεράσει αυτή την ανάγκη με φυσικό τρόπο. Ωστόσο στις μέρες μας, λίγοι γονείς έχουν την πολυτέλεια να βάζουν όλα τα υπόλοιπα στη ζωή τους σε αναμονή έως ότου το μωρό τους μεγαλώσει. Βάση αυτού λοιπόν θα σας δώσω μια σειρά από ιδέες ώστε να μπορέσετε σταδιακά και με αγάπη να βοηθήσετε το μωρό σας να μάθει να κοιμάται χωρίς αυτή την τόσο υπέροχη και δυνατή συσχέτιση.

 

Πώς να ελαττώσετε το συσχετισμό «πιπιλάω μέχρι να κοιμηθώ»

Όταν το μωρό σας ξυπνά και ψάχνει για μπιμπερό, πιπίλα ή στήθος, πιθανότατα αντικαθιστάτε την πιπίλα ή το θηλάζετε μέχρι να ξανακοιμηθεί. Το πρόβλημα εδώ είναι η δυνατή συσχέτιση ύπνου του μωρού σας και πιθανότατα δεν πρόκειται να αλλάξει χωρίς τη βοήθειά σας. Γιια να αλλάξετε αυτή τη συσχέτιση, θα πρέπει να περιπλέξετε τα νυχτερινά ξυπνήματα για μια εβδομάδα ή ακόμα και ένα μήνα, αλλά μακροπρόθεσμα θα μπορείτε να κόψετε από το μωρό σας τη χρήση της πιπίλας, του μπιμπερό, ή του στήθους σας ως τη μόνη συσχέτιση με το βραδινό ύπνο. Με άλλες λέξεις, να είστε έτοιμοι να αναστατώσετε τις νύχτες σας για λίγο ώστε να κάνετε ορισμένες σημαντικές, μακροπρόθεσμες αλλαγές που να αξίζουν τον κόπο.

 

Το σχέδιο απαλής απομάκρυνσης της Pantley

Όταν το μωρό σας ξυπνήσει, δώστε την πιπίλα ή το μπιμπερό ή θηλάστε το. Αλλά, αντί να το αφήσετε να πιπιλίζει και να επιστρέψετε στο κρεβάτι, ή να το αφήσετε να κοιμηθεί στο στήθος σας κάντε το εξής: αφήστε το να  πιπιλίσει για λίγα λεπτά έως ότου το πιπίλισμα επιβραδύνει, το μωρό έχει χαλαρώσει και είναι έτοιμο να κοιμηθεί. Τότε αφαιρέστε απαλά με το δάχτυλο σας την πιπίλα ή τη θηλή. Συχνά, ειδικά στις αρχές, το μωρό σας θα αντιδράσει και θα αναζητήσει τη θηλή. Προσπαθήστε πολύ απαλά να κρατήσετε το στόμα του κλειστό με το δάκτυλο σας κάτω από το πηγούνι του. Χρησιμοποιήστε τις  λέξεις κλειδιά εάν έχετε αρχίσει να τις χρησιμοποιείτε. Αν αρχίζει να αντιδρά και να αναζητά τη θηλή σας (ή την πιπίλα ή το μπιμπερό) ή απλά δείχνει πολύ αναστατωμένο, σταματήστε και αντικαταστήστε τη θηλή ή την πιπίλα, αλλά επαναλάβετε τη διαδικασία απομάκρυνσης όσο συχνά  χρειάζεται μέχρις ότου κοιμηθεί.

 

Πόσο χρονικό διάστημα μεταξύ των απομακρύνσεων; Κάθε μωρό είναι διαφορετικό, αλλά περίπου δέκα έως εξήντα δευτερόλεπτα μεταξύ των απομακρύνσεων συνήθως λειτουργούν. Θα πρέπει ακόμα να παρακολουθήσετε το πως ακριβώς πιπιλάει το μωρό σας. Αν ένα μωρό πιπιλάει έντονα ή καταπίνει κανονικά γιατί τρώει, περιμένετε λίγα λεπτά μέχρι να επιβραδύνει το ρυθμό του. Δίνοντας προσοχή στο πως καταπίνει το μωρό σας μπορείτε να καταλάβετε πότε ξεκινά να χαλαρώνει και να το επιχειρήσετε εκείνη ακριβώς τη στιγμή, αλλά θα πρέπει να σταματήσετε τη ροή του γάλακτος με το χέρι σας ή να περιμένετε ένα λεπτό μέχρι να  υποχωρήσει η ροή. Συνήθως, μετά το αρχικό έντονο πιπίλισμα, το μωρό σας θα μεταβεί σε ένα πιο χαλαρό ρυθμό.  Αυτή είναι μια καλή στιγμή για να ξεκινήσετε τις προσπάθειες απομάκρυνσης. Μπορεί να χρειαστούν δύο έως πέντε (ή ακόμα περισσότερες) προσπάθειες, αλλά τελικά το μωρό σας θα κοιμηθεί χωρίς την πιπίλα ή τη θηλή στο στόμα του. Όταν θα το έχει κάνει αυτό αρκετές φορές σε ένα διάστημα ημερών, θα δείτε ότι οι απομακρύνσεις θα είναι πολύ ευκολότερες, και οι αφυπνίσεις λιγότερο συχνές.

 

Το σχέδιο απαλής απομάκρυνσης της Pantley μοιάζει με κάτι τέτοιο.

(Αυτό το παράδειγμα αφορά ένα μωρό που θηλάζει, αλλά το σχέδιο είναι το ίδιο για το μωρό που θηλάζει, πίνει γάλα από μπιμπερό ή χρησιμοποιεί πιπίλα).

Το μωρό είναι ξύπνιο και θηλάζει έντονα.
Τα μάτια του μωρού είναι κλειστά κι ο ρυθμός του θηλασμού επιβραδύνεται.
Απομακρύνετε απαλά τη θηλή σας.
Το μωρό αντιδρά και ψάχνει με ανοιχτό στόμα τη θηλή 
Προσπαθείτε να κρατήσετε κλειστό το πηγούνι του, αλλά δεν το δέχεται με τίποτα!
Το ξαναβάζετε στο στήθος
Μετράτε: ένα, δύο. . . είκοσι.*
Απομακρύνετε απαλά τη θηλή σας.
Το μωρό αντιδρά και ψάχνει πάλι τη θηλή με το στόμα του.
Προσπαθείτε να το σταματήσετε, αλλά δεν σας αφήνει.
Το βάζετε πίσω στο στήθος.
Μετράτε: ένα, δύο. . . είκοσι.*
Απομακρύνετε απαλά τη θηλή σας.
Το μωρό ψάχνει τη θηλή σας.
Το βάζετε πίσω στο στήθος.
Μετράτε: ένα, δύο. . . είκοσι.*
Απομακρύνετε απαλά τη θηλή σας.
Το μωρό κινείται λίγο, και εσείς απαλά κρατάτε το στόμα του κλειστό.
Το μωρό δεν αντιστέκεται. είναι σχεδόν αποκοιμισμένο.
Βάζετε το μωρό στο κρεβάτι.
Κοιμάται.

 

* Το μέτρημα  είναι στην πραγματικότητα  περισσότερο για σας, ένας τρόπος για να μετράτε το χρόνο σας και ένας τρόπος για να κρατάτε τον εαυτό σας ψύχραιμο κατά τις επαναλαμβανόμενες προσπάθειες. Μπορείτε να είστε ευέλικτοι καθώς καταλαβαίνετε τι χρονική απόσταση μεταξύ των προσπαθειών σας λειτουργεί καλύτερα για εσάς και το μωρό σας.

 

Επαναλάβετε αυτή τη διαδικασία κάθε βράδυ μέχρι το μωρό να μάθει ότι μπορεί να κοιμηθεί χωρίς να θηλάσει, πιει γάλα από μπιμπερό ή χρησιμοποιήσει πιπίλα. Αν το μωρό σας κοιμάται εύκολα στους ημερήσιους ύπνους μπορείτε να χρησιμοποιήσετε εξίσου αυτήν την τεχνική. Αν το μωρό σας δεν κοιμάται εύκολα την ημέρα, δεν χρειάζεται να παιδέψετε τον εαυτό σας. Να θυμάστε ότι καλοί ημερήσιοι υπνάκοι σημαίνουν καλύτερο νυχτερινό ύπνο- και ο καλύτερος νυχτερινός ύπνος σημαίνει καλύτεροι ημερήσιοι ύπνοι. Είναι ένας κύκλος όλο αυτό. Μόλις καταφέρετε να κάνετε το μωρό σας να κοιμάται καλύτερα τη νύχτα, τότε μπορείτε να δουλέψετε με τους ημερήσιους-αν και όταν λύσετε τη νυχτερινή συσχέτιση, οι ημερήσιοι ύπνοι μπορεί να φτιάξουν από μόνοι τους.

 

Η πιο σημαντική στιγμή για να χρησιμοποιήσετε την απαλή απομάκρυνση της  Pantley

Καλύτερα να ξεκινήσετε με τον πρώτο ύπνο της νύχτας. Συχνά, ο τρόπος που κοιμάται το μωρό σας θα επηρεάσει τις υπόλοιπες νυχτερινές του αφυπνίσεις. Φαίνεται πως ο τρόπος με τον οποίο αποκοιμιέται για βράδυ είναι αυτό που αναμένει να γίνεται όλο το βράδυ. Επειδή δεν θέλουμε να κλάψει καθόλου το μωρό μας, αυτή δεν είναι λύση μιας ημέρας. Αλλά μέσα σε δέκα ημέρες, καθώς σπάτε απαλά αυτή την ισχυρή συσχέτιση ύπνου, θα πρέπει να δείτε μια σημαντική μείωση του αριθμού των νυχτερινών αφυπνίσεων του μωρού σας.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε το μωρό σας να ξανακοιμηθεί μόνο του ενώ συνεχίζετε θηλασμό και συγκοίμηση

Όταν θηλάζετε και κάνετε συγκοίμηση, μπορεί να διαπιστώσετε ότι το μωρό σας ξυπνάει πιο συχνά απ ' ό, τι αν βρισκόταν σε μια κούνια μακριά από το δωμάτιο σας. Μπορεί όμως να αισθάνεστε ότι οι λόγοι που κρατάτε το μωρό σας στο κρεβάτι σας να υπερβαίνουν την ταλαιπωρία λίγων νυχτερινών ξυπνημάτων. Όπως εσείς, έχω επιλέξει θηλασμό και συγκοίμηση για πολλούς λόγους που είναι σημαντικοί για μένα- και το έκανα και με τα τέσσερα μωρά μου. (Αν δεν το έχετε κάνει ήδη, προτείνω να διαβάσετε το Attachment Parenting από Katie Granju και Betsy Kennedy, Pocket Books, 1999. Πρόκειται για ένα υπέροχο βιβλίο που θα σας βοηθήσει να καταλάβετε και να απολαύσετε τις επιλογές που κάνετε σε σχέση με το που και πώς κοιμάται το μωρό σας.)

 

Ένα σημαντικό πράγμα που πρέπει να θυμάστε είναι ότι "και αυτό θα περάσει". Όπως όλα τα παιδιά μου πλέον κοιμούνται όλη τη νύχτα, έτσι θα γίνει και με το δικό σας. Παρόλα αυτά, υπάρχουν τρόποι με τους οποίους μπορείτε να συντομεύσετε αυτή την εξέλιξη - ακόμη και όταν κρατάτε το μικρούλι σας στο κρεβάτι μαζί σας. Βεβαιωθείτε ότι έχετε διαβάσει τη λίστα ασφαλείας στο κεφάλαιο 1, διαβάστε καλά τη λίστα και ακολουθήστε ευλαβικά όλα τα μέτρα ασφαλείας.

 

Η πρόκληση με το θηλασμό και τη συγκοίμηση της δυάδας μητέρας-μωρού είναι ότι κάθε μέλος της δυάδας είναι σε τόση αρμονία με το άλλο που με την παραμικρή κίνηση ή θόρυβο ξυπνούν εκατέρωθεν. Η μαμά και ο μπαμπάς καταλήγουν να προκαλούν επιπλέον ξυπνήματα πέρα αυτών που θα έκανε έτσι κι αλλιώς το μωρό, δημιουργώντας έτσι μια νύχτα όλο αφυπνίσεις. Το κόλπο είναι να συνηθίσει το μωρό να κοιμάται δίπλα σας, αλλά να μπορεί να επιστρέψει στον ύπνο χωρίς τη βοήθειά σας (όπως συνήθως κάνετε με θηλασμό). Μπορείτε να το κάνετε αυτό αν συντομεύσετε τη νυχτερινή σας βοήθεια . Ξέρω ότι αυτό είναι δυνατό επειδή σήμερα ο γιος μου Coleton είναι δεκαοχτώ μηνών - ακόμα θηλάζει και κοιμόμαστε μαζί - και κοιμάται δέκα ώρες τη νύχτα χωρίς να κάνει κιχ. Μιλάμε για το ίδιο μωρό που πριν από μερικούς μήνες ξυπνούσε κάθε ώρα σχεδόν για να θηλάσει.

 

Είμαι λοιπόν η ζωντανή απόδειξη ότι δεν χρειάζεται να εγκαταλείψετε μια συνθήκη ύπνου που αγαπάτε μόνο για να μπορέσετε να κοιμάστε περισσότερο. Δεν θα ανταποκριθούν όλα τα μωρά όπως έκανε ο Coleton, φυσικά. Αλλά πολλές από τις μαμάδες που συμμετείχαν στις έρευνες μου συνέχιζαν να θηλάζουν και να κάνουν συγκοίμηση, και πολλές πέτυχαν να κοιμηθούν χωρίς να χρειάζεται να μετακινήσουν τα μωρά τους από τα κρεβάτια τους. Κάποια επίμονα μικρούλια  χρειάζονται να μεταφερθούν σε άλλο δωμάτιο προτού να εγκαταλείψουν την πολυτέλεια των νυχτερινών θηλασμών, αλλά δοκιμάστε όλες τις ιδέες μου για μερικές εβδομάδες πριν υποθέσετε ότι αυτό είναι το σωστό για το μωρό σας. (Αν αποφασίσετε ότι ήρθε η ώρα να μετακινήστε το μωρό από το κρεβάτι σας, θα βρείτε ιδέες για μια ήπια, απαλή μετάβαση στη σελίδα 137.)

 

Όταν το μωρό ξυπνά, ακολουθείτε μια ρουτίνα ώστε να το κάνετε να ξανακοιμηθεί. Για τον Coleton και εμένα αυτό ήταν ο θηλασμός. Συνήθιζα να  τον θηλάζω μέχρις ότου κοιμόταν εντελώς. Η θηλή κυριολεκτικά θα έπεφτε από το στόμα του. Κάθε μία ώρα, ακολουθούσαμε μια συγκεκριμένη επανάληψη. Ο Coleton ξυπνούσε, τον μετατόπιζα στην άλλη πλευρά, τον φιλούσα στο κεφαλάκι του ενώ αυτός θήλαζε- Είχαμε ένα όμορφο, καταπραϋντικό τελετουργικό κάθε φορά που ξυπνούσε. Μερικές φορές θα ξυπνούσε και θα σηκωνόταν, αναζητώντας το φιλί και τη μετατόπιση. Όσο γλυκό κι αν ήταν όλο αυτό, μετά από δώδεκα μήνες αυτής της ωριαίας επανάληψης, εγώ χρειαζόμουν απεγνωσμένα μια αλλαγή.

 

Σταματήστε να ταίζετε ένα κοιμισμένο μωρό

Όπως και με τη συγγραφή αυτού του βιβλίου έτσι και το να μάθω πώς να αλλάξει μια  συσχέτιση ύπνου ήταν μια σταδιακή, στοχαστική διαδικασία που απαιτούσε μεγάλο αυτοέλεγχο. Ανακάλυψα ότι ανταποκρινόμουν στον Coleton τόσο γρήγορα και άμεσα που τον έβαζα στο στήθος προτού καν κάνει πραγματικό θόρυβο - απλώς μπορεί να κουνιόταν λίγο, να μουρμούριζε στον ύπνο του ή να ρουθούνιζε και εγώ τον έβαζα αμέσως στο στήθος. Άρχισα να το συνειδητοποιώ, όταν ξεκίνησα την προσπάθεια αποσύνδεσης και σε ένα σωρό περιπτώσεις ξανακοιμόταν τελικά χωρίς τη βοήθεια μου. Όπως γνωρίζετε, είμαι οπαδός του κανόνα "μην αφήνετε ποτέ το μωρό σας να κλαίει" και μάλλον το παραπήρα σοβαρά. Αυτό που δεν καταλάβαινα ωστόσο είναι ότι τα μωρά κάνουν διάφορους ήχους στον ύπνο τους και αυτοί οι ήχοι δεν σημαίνουν πάντα ότι το μωρό χρειάζεται να θηλάσει.  Τα μωρά αναστενάζουν, μουγκρίζουν, αναπνέουν με θόρυβο, κλαψουρίζουν μέχρι και που κλαίνε κανονικά στον ύπνο τους. Τα μωρά μπορούν ακόμα και να θηλάζουν στον ύπνο τους.

 

Το πρώτο βήμα για να βοηθήσετε το μωρό σας να κοιμηθεί περισσότερο είναι να καθορίσετε τη διαφορά μεταξύ θορύβων ύπνου και θορύβων ξυπνημάτων. Όταν το μωρό κάνει ένα θόρυβο, σταματήστε. Ακούστε. Περιμένετε. Κρυφοκοιτάξτε. Όσο ακούτε με προσοχή τους θορύβους που κάνει και το παρακολουθείτε, θα μάθετε τη διαφορά ανάμεσα στο ρουθούνισμα που μπορεί να κάνει στον ύπνο του και το "Ξυπνάω και σε χρειάζομαι τώρα". Όταν άνοιξαν τα μάτια μου και κατάλαβα όλες αυτές τις πληροφορίες άρχισα να το παίζω ότι κοιμάμαι όταν ο Coleton έκανε ένα θόρυβο τη νύχτα. Απλώς άκουγα και παρακολουθούσα  εξαιρετικά αθόρυβη μέχρι να αρχίσει να κάνει πραγματικούς θορύβους αφύπνισης. Μερικές φορές, δεν ξυπνούσε. Απλά επέστρεφε για ύπνο!

 

Συντομεύστε τις νυχτερινές ώρες θηλασμού

Μπορείτε να συνεχίσετε να κάνετε ότι κάνατε-να βάζετε το μωρό σας στο στήθος και στη συνέχεια και οι δυο σας να ξαναπέφτετε για ύπνο. Είναι πολύ εύκολο να γίνει αν σκεφτείτε πως ο θηλασμός απελευθερώνει ορμόνες που κάνει τη μαμά να νυστάζει, όπως ακριβώς κάνει και το γάλα στο μωρό. Το πρόβλημα είναι ότι το μωρό σας αποκοιμιέται στο στήθος και πιστεύει ότι έχοντας τη θηλή στο στόμα του είναι ο μόνος τρόπος για να μπορεί να κοιμηθεί. Επομένως, κάθε φορά που φτάνει σε ένα ελαφρύ ξύπνημα, ψάχνει να δημιουργήσει την ίδια συνθήκη που του προκάλεσε τον ύπνο. Μπορείτε να βοηθήσετε το μωρό σας να μάθει να κοιμάται χωρίς αυτή τη βοήθεια μειώνοντας τα χρονικά διαστήματα των νυχτερινών σας θηλασμών. Όταν είστε βέβαια ότι το μωρό σας είναι ξύπνιο και ψάχνει για να θηλάσει, αφήστε το να θηλάσει για λίγο. Μείνετε ξύπνια! Καθώς επιβραδύνει το ρυθμό που καταπίνει και δεν πίνει γάλα πλέον απλά πιπιλά για να χαλαρώσει, μπορείτε απαλά να το αποδεσμεύσετε από το στήθος ενώ  το τρίβετε ή χτυπάτε ρυθμικά την πλατούλα του.. (Βλ. Σχέδιο απαλής απομάκρυνσης της Pantley που περιγράφεται στις σελίδες 126-129.)

 

Μερικές φορές μπορείτε να βάλετε το χέρι του μωρού σας στο στήθος σας κατά τη διάρκεια την απομάκρυνσης, δεδομένου ότι πολλά μωρά θα δεχτούν αυτό το άγγιγμα ως υποκατάστατο του θηλασμού. Είναι σαν να σας κρατά «ενωμένους» και σαν να ξέρει ότι το γάλα είναι κοντά αν το χρειαστεί. Μια άλλη επιλογή είναι να κάνετε την πρόσβαση λιγότερο άνετη και βολική για το μωρό σας. Έτσι, αντί να ξαπλώνετε κοιλιά με κοιλιά με το μωρό σας, μετατοπίστε  τον εαυτό σας ελαφρώς επάνω στην πλάτη σας έτσι ώστε να πρέπει να παιδευτεί λίγο για να κρατήσει τη θηλή στο στόμα του. Συχνά θα αποφασίσει ότι είναι πάρα πολύ μεγάλη προσπάθεια και θα την αφήσει για να πέσει πάλι για ύπνο.

 

Αν το μωρό σας  σε οποιοδήποτε σημείο κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας απομάκρυνσης αρχίσει να κλαψουρίζει  ή με κάποιο τρόπο σάς δείξει ότι είναι έτοιμο  να ξυπνήσει, σταματήστε το σχέδιο και θηλάστε το. Έπειτα επαναλάβετε τη διαδικασία και απομακρύνετε τη θηλή πριν το μωρό σας κοιμηθεί βαθιά. Μερικές φορές, μπορεί να χρειαστούν τρεις έως πέντε φορές μέχρι το μωρό σας τελικά να κοιμηθεί. Μετά από μια εβδομάδα χρήσης αυτής της τεχνικής, ο Coleton, άρχισε να αποδεσμεύει τον εαυτό του από μένα, μου γυρνούσε την πλάτη και έπεφτε από την άλλη για ύπνο! Ήταν υπέροχα! Ίσως μόνο μια μαμά που θηλάζει και κάνει συγκοίμηση μπορεί να καταλάβει πόσο γλυκιά είναι η πλάτη του μωρού σε μια τέτοια στιγμή. Στην πραγματικότητα, ο Coleton (που όσο γράφω όσα γράφω είναι δεκαοχτώ μηνών) εξακολουθεί να το κάνει αυτό. Θηλάζει μέχρι να νιώσει πολύ άνετα και στη συνέχεια κυλά μακριά από μένα και συνεχίζει τον ύπνο του. Τώρα που κοιμάται δέκα ώρες σερί, τον αφήνω στο κρεβάτι με τον αδελφό του Ντέιβιντ στον υπνοδωμάτιό μας (δείτε τη φωτογραφία στη σελίδα 3), και εγώ είμαι ελεύθερη να πάω στον σύζυγό μου στο δωμάτιο που έχουμε για να περνάμε χρόνο ως ζευγάρι.

 

Μετακινήστε το γάλα

Αφού θηλάσετε το μωρό σας, απομακρύνετε τον εαυτό σας από αυτό. Αν είναι χωμένο στην αγκαλιά σας, θα ξυπνάει και θα θέλει να θηλάζει συχνότερα, μερικές φορές -όπως ανέφερα νωρίτερα- ακόμα και στον ύπνο του. Εάν το μωρό σας είναι συνηθισμένο στο να σας νιώθει κοντά του, τότε ίσως θέλετε να δοκιμάσετε ένα μεταβατικό αντικείμενο (ή αλλιώς «νάνι») προς αντικατάστασή σας. Ένα μικρό λούτρινο ζωάκι είναι ιδανικό για αυτή τη περίπτωση. (Δείτε σελίδες 117-119.) Απλά τοποθετήστε το παιχνίδι δίπλα στο σώμα του μωρού σας  ή τα πόδια (μακριά από το πρόσωπό του) όταν απομακρύνεστε, έτσι ώστε να αισθάνεται κάτι πάνω του.

 

Για εκείνα τα επίμονα νυχτερινά θηλάζοντα μωρά, μπορεί να θέλετε μέχρι και να  αλλάξετε τη μέχρι τώρα ρύθμιση του ύπνου σας για μερικές εβδομάδες μέχρι να φτάσετε υπό έλεγχο τις συχνές νυχτερινές αφυπνίσεις. Εγώ έβαλα δύο στρώματα στο πάτωμα το ένα δίπλα στο άλλο στο υπνοδωμάτιό μας.  Κατά τη διάρκεια της περιόδου αυτής της αλλαγής, άρχισα να θηλάζω τον Coleton στο ένα κρεβάτι. Μόλις αυτός κοιμόταν, πήγαινα στο άλλο. Εγγυημένα θα πω πως μπορεί να ήταν μόνο ένα μέτρο μακριά, αλλά αρκετά μακριά μου ώστε να μην προκαλώ επιπλέον αφυπνίσεις. Αν έχετε κούνια, μπορείτε να δοκιμάσετε να τη βάλετε κολλητά δίπλα στο κρεβάτι σας και να αφήσετε το μωρό να έχει τη δική του κρεβατοκάμαρα. (Με κίνδυνο να φανώ εμμονική, ακολουθήστε όλα τα μέτρα ασφαλείας εάν το κάνετε αυτό.) Πρέπει να σας πω, όμως, ότι κάποια πολύ επίμονα μωρά που ξυπνάνε τις νύχτες είναι λες και έχουν μαμαδοραντάρ και μπορεί να συνεχίσουν τα πολυάριθμα ξυπνήματα έως ότου η μαμά και το μωρό κοιμούνται σε διαφορετικά δωμάτια. Αν δοκιμάσετε όλες τις άλλες ιδέες μου και βρείτε ότι το μωρό σας εξακολουθεί να ξυπνάει συχνά, θα πρέπει να κάνετε στον εαυτό σας αυτή την ύστατη ερώτηση- Τι είναι πιο σημαντικό αυτή τη στιγμή? Να κοιμόμαστε μαζί ή να κοιμόμαστε σκέτο? Δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση για σας, και δεν υπάρχει σωστή απάντηση. Θα χρειαστεί να εξετάσετε τις ανάγκες κάθε μέλους της οικογένειάς σας για να καθορίσετε ποια διαδρομή θα πρέπει να ακολουθήσετε. Ακόμη και εάν αποφασίσετε να μετακινήσετε το μωρό σας σε διαφορετικό σημείο ύπνου, θυμηθείτε ότι, όταν θα κοιμάται πια σταθερά όλη τη νύχτα, μπορείτε να τον καλωσορίσετε και πάλι στο κρεβάτι σας οποιαδήποτε στιγμή.

 

Μπορεί επίσης να θέλετε να χρησιμοποιήσετε τις λέξεις κλειδιά για να βοηθήσετε το μωρό σας να ξανακοιμηθεί. (Δείτε σελίδες 121-122.) Τελικά, οι λέξεις-κλειδιά και τα τρυφερά αγγίγματα θα αντικαταστήσουν το θηλασμό, και κάποια στιγμή θα εξαφανιστούν και αυτά και το μωρό σας θα κοιμάται περισσότερο χωρίς να σας ξυπνά. Ακριβώς όπως οι περισσότερες ιδέες σε αυτό το βιβλίο, έτσι κι αυτή βασίζεται σε σταδιακή αλλαγή με την πάροδο του χρόνου - χωρίς γρήγορες διορθώσεις ή μεταβάσεις που επιφέρουν κλάματα.

 

 

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Να είστε υπομονετική

Ένα κοινό που παρατήρησα ανάμεσα σε πολλές από τις μαμάδες που συμμετείχαν στις έρευνες μου, ήταν η  απίστευτη προθυμία για τη γρήγορη επίτευξη αποτελεσμάτων. Αυτό είναι απολύτως κατανοητό! Αλλά η υπομονή, όπως λέει μια παλιά παροιμία, είναι αρετή. Μερικές από αυτές τις μαμάδες δεν μπορούσαν να περιμένουν δέκα ημέρες για να καταγράψουν την επιτυχία τους, έτσι κατέγραφαν τα αποτελέσματα από την πρώτη νύχτα ελπίζοντας να δούνε την αλλαγή μέρα με τη μέρα, και να απογοητεύονται όταν η επιτυχία δεν είναι εμφανής. Ένα ημερολόγιο ύπνου θέλει το χρόνο του για να γραφτεί. Συμπληρώστε ένα περίπου κάθε δέκα ημέρες για να δείτε πόσο μακριά έχετε προχωρήσει,  κανένα όμως στο ενδιάμεσο. Ομοίως, μην παρακολουθείτε το ρολόι όλη τη νύχτα. Απλά ακολουθήστε το σχέδιό σας και αρκετά σύντομα τόσο εσείς όσο και το μωρό σας θα κοιμάστε καλύτερα.

 

Φτιάξτε ένα ημερολόγιο δέκα ημερών

Τώρα που έχετε ακολουθήσει το νέο σας σχέδιο ύπνου για τουλάχιστον δέκα ημέρες, ήρθε η ώρα να κάνετε μια άλλη σειρά αρχείων όπου θα αναλύσετε την επιτυχία σας και θα κάνετε τις απαραίτητες αλλαγές στο σχέδιό σας. Αυτό θα το κάνετε μετά από κάθε δέκα ημέρες που ακολουθείτε το σχέδιο ύπνου σας (Κεφάλαια 9 και 10) μέχρι να επιτύχετε τα αποτελέσματα με τα οποία θα αισθάνεστε άνετα. Το νούμερο δέκα δεν είναι ένας μαγικός αριθμός - μπορείτε να καταγράψετε οποιαδήποτε στιγμή σας ταιριάζει καλύτερα. Σας προτείνω όμως να περιμένετε τουλάχιστον δέκα ημέρες μεταξύ των καταγραφών σας ώστε να δώσετε στον εαυτό σας και το μωρό σας αρκετό χρόνο για να προσαρμόσετε τις αλλαγές σας στη ρουτίνα σας. Εάν καταγράφετε πιο συχνά από αυτό, μπορεί απλά να απογοητευτείτε πολύ με το να εστιάζετε στην επιθυμία σας για ύπνο και να αναζητάτε υπερβολική επιτυχία υπερβολικά γρήγορα (όπως θέλει κάποιος να αδυνατίσει από την πρώτη μέρα όταν ξεκινήσει μια δίαιτα). Χρησιμοποιώντας τις παρακάτω φόρμες, δημιουργήστε τα αρχεία σας. Βεβαιωθείτε ότι έχετε διαβάσει τις οδηγίες και απαντήστε στις ερωτήσεις. Διαβάστε τις πληροφορίες στα κεφάλαια  που ακολουθούν κάθε ημερολόγιο και στο επόμενο κεφάλαιο, το οποίο θα  σας βοηθήσει να αναλύσετε τα αρχεία καταγραφής.

 

Εγγραφή ρουτίνας δέκα ημερών

Ημερομηνία:
Πόσες μέρες ακολουθήσατε το σχέδιό σας;
Λέξεις κλειδιά:

Δραστηριότητα: ενεργή, μέτρια ή ήρεμη
Θόρυβος: δυνατός, μέτριος ή ήσυχος
Φως: φωτεινό, αχνό ή σκοτεινό

 

Ώρα

Τι κάναμε

Επίπεδο δραστηριότητας

Επίπεδο θορύβου

Επίπεδο φωτός

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Για τις τελευταίες δέκα ημέρες, περίπου πόσες ημέρες ακολουθήσατε
την τυπική σας ρουτίνα για το βραδινό ύπνο;
2. Είναι η ώρα πριν τον ύπνο ως επί το πλείστον χαλαρωτική, ήρεμη και με χαμηλό φωτισμό;
3. Η ρουτίνα που ακολουθείτε  βοηθά το μωρό σας να χαλαρώσει και να προετοιμαστεί για ύπνο;
4. Είναι η νυχτερινή σας ρουτίνα συνεπής, ώστε όσα κάνετε να ξέρει το μωρό σας πως θα το οδηγήσουν για ύπνο?
5. Είναι η ρουτίνα ύπνου χαλαρωτική και ευχάριστη για σας την ίδια;

 

Εγγραφή ρουτίνας δέκα ημερών για τα νυχτερινά ξυπνήματα

Ημερομηνία:
Πόσες μέρες ακολουθήσατε το σχέδιό σας;

ΒΡΑΔΙΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Ώρα

Πως  με ξύπνησε

Πόση ώρα έμεινε ξύπνιο/τι κάναμε

Ώρα που κοιμήθηκε
ξανά

Πως κοιμήθηκε ξανά

Ώρες που κοιμήθηκε/
Διάρκεια

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ώρα ύπνου: 
Ώρα αφύπνισης: 
Συνολικός αριθμός αφυπνίσεων: 
Μεγαλύτερη διάρκεια ύπνου:
Συνολικές ώρες ύπνου: 

 

Αναλύστε την επιτυχία σας

Ήρθε η ώρα να σκεφτείτε τι έχει συμβεί από τότε που αρχίσατε να ακολουθείτε το νέο σχέδιο σας ύπνου. Είναι επίσης καιρός να τροποποιήσετε αυτό σχέδιό και να κάνετε οποιεσδήποτε αλλαγές έχετε κρίνει ότι είναι απαραίτητες για να βοηθήσουν το μωρό σας να κοιμάται καλύτερα. Έχω δημιουργήσει αυτό το κεφάλαιο για να σας βοηθήσει να καταλάβετε ποια μέρη του σχεδίου σας δουλεύουν καλά και ποια πρέπει να αλλάξουν. Ξεκινήστε χρησιμοποιώντας τις πληροφορίες από τα αρχεία καταγραφής στο Κεφάλαιο 7 για να ολοκληρώσετε τη σύγκριση που ακολουθεί. Συμπληρώστε τις ώρες από τα δύο αρχεία και τις αλλαγές που έχουν γίνει:

 

 

Πρώτη καταγραφή

10 μέρες

Αλλαγές

Αριθμός ημερήσιων ύπνων

 

 

 

Διάρκεια ημερήσιων ύπνων

 

 

 

Ώρα βραδινού ύπνου

 

 

 

Ώρα αφύπνισης

 

 

 

Αριθμός αφυπνίσεων

 

 

 

Μεγαλύτερη διάρκεια ύπνου

 

 

 

Συνολικές ώρες ύπνου

 

 

 

 

Τώρα αφιερώστε μερικά λεπτά για να απαντήσετε στις ακόλουθες ερωτήσεις.  Αυτό θα σας βοηθήσει να αναλύσετε τις προσπάθειές σας. Εάν μπορείτε, μιλήστε για τις πληροφορίες με το σύζυγό σας, το γονιό σας ή κάποια άλλη μητέρα που ακολουθεί το δικό της σχέδιο ύπνου. Η υποστήριξη από άλλους γονείς που περνούν ακριβώς τα ίδια με σας μπορεί να είναι πολύ χρήσιμη και διαφωτιστική.

 

Αξιολογήστε το σχέδιο ύπνου

Τις τελευταίες δέκα μέρες, κατά πόσο ακολουθήσατε το σχέδιό σας;
__Παρακολούθησα όλα τα μέρη του σχεδίου μου ακριβώς για όλες τις δέκα ημέρες.

__Παρακολούθησα ορισμένα μέρη του σχεδίου μου, αλλά όχι όλα.

__Ξεκίνησα υπέροχα, αλλά επέστρεψα πίσω στις παλιές μου συνήθειες.

__Σχέδιο? Τι σχέδιο; (Ωχ, καλύτερα ξεκινήστε από το Βήμα Ένα!)

 

Έχετε παρατηρήσει θετικές αλλαγές σε τουλάχιστον ένα σημείο (για παράδειγμα: μια δεκαπεντάλεπτη αύξηση σε κάποιον ύπνο, να κοιμάται νωρίτερα για βράδυ, μια μείωση του αριθμού των νυχτερινών ξυπνημάτων);

 

Ποια σημεία παρουσιάζουν τις περισσότερες αλλαγές;

 

Γιατί νομίζετε ότι συμβαίνει; (Τι κάνατε για να το επηρεάσετε αυτό?)

 

Ποια σημεία δείχνουν την ελάχιστη αλλαγή;

 

Γιατί νομίζετε ότι είναι συμβαίνει αυτό;  Πως νομίζετε ότι το επηρεάσατε?


Τι έχετε μάθει για τις συνήθειες ύπνου του μωρού σας  τις τελευταίες δέκα μέρες;


Ποια μέρη του σχεδίου σας φαίνεται να έχουν την καλύτερη επιρροή στον ύπνο του μωρού σας; 

Ποιες αλλαγές νομίζετε ότι πρέπει να κάνετε τώρα;

Πώς θα κάνετε αυτές τις αλλαγές;

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το μωρό σας κοιμάται τώρα όλη τη νύχτα (πέντε ή περισσότερες διαδοχικές ώρες)

Συγχαρητήρια! Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη που έχετε δει τόσο μεγάλη επιτυχία τόσο γρήγορα. Υποψιάζομαι ότι έχετε περισσότερη ενέργεια και αισθάνεστε ευτυχισμένοι ακόμα κι αν ο ύπνος σας έχει βελτιωθεί μόνο λίγες ημέρες. Είναι εκπληκτικό το πώς ένας μικρός ύπνος μπορεί να έχει τέτοιες χαλαρωτικές επιπτώσεις στη ζωή σας, έτσι δεν είναι; Τώρα που έχετε δει κάποια επιτυχία θα πρέπει να ασχοληθούμε με ορισμένα θέματα.

Πρώτον, αυτό είναι μόνο η αρχή! Τώρα που το μωρό σας μπορεί να κοιμηθεί πέντε ή περισσότερες ώρες σερί, πιθανότατα θα δείτε αυτή τη διάρκεια να αυξάνεται σιγά-σιγά, νύχτα με τη νύχτα. Μπορείτε να βοηθήσετε σε αυτό σμε το να συνεχίσετε να ακολουθείτε το σχέδιό σας. Είναι πολύ σημαντικό να συνεχίσετε επειδή το υπνικό πλαίσιο του μωρού σας έχει αλλάξει μόλις πρόσφατα. Εάν επιστρέψετε στις παλιές σας συνήθειες είναι πιθανό το ίδιο να κάνει και το μωρό σας. Μετά από τόσο κόπο που έχετε κάνει, αυτό θα ήταν πολύ απογοητευτικό. Μείνετε με το σχέδιό σας για λίγο (τουλάχιστον λίγες εβδομάδες) για να βεβαιωθείτε ότι οι αλλαγές ήρθαν για να μείνουν.

Να θυμάστε ότι οι υπνικές συνήθειες των μωρών διακυμαίνονται. Μην αποθαρρύνεστε από μια περιστασιακή νύχτα, ή ακόμα και μια εβδομάδα, διαταραχών ύπνου. Κάθε λογής πραγμάτων μπορούν να επηρεάσουν τον ύπνο του μωρού σας: οδοντοφυΐα, ασθένειες, διακοπές, επισκέπτες, εμβολιασμοί ή απλά έστω και περιστασιακά μη τήρηση της καθημερινής σας ρουτίνας. Μείνετε σταθερή στο σχέδιό σας, και τους αμέσως επόμενους μήνες θα δείτε τον ύπνο του μωρού σας να σταθεροποιείται  σε ένα πολύ άνετο πλαίσιο που θα επηρεάζεται όλο και λιγότερο από καθημερινές μικροαλλαγές.  Δώστε στον εαυτό σας ένα μεγάλο μπράβο και στο μωρό σας μια μεγάλη αγκαλιά. Τα κατάφερατε!.

 

Είστε υπομονετική;

Ξέρω. Είστε κουρασμένη. Θέλετε να κοιμηθείτε. Απόψε. Πάρτε μια βαθιά ανάσα. Μπορείτε να το κάνετε αυτό. Δεν θα διαρκέσει για πάντα. Αν εστιάζετε στο τι πηγαίνει λάθος αντί για το τι πηγαίνει σωστά απλά θα κάνετε τον εαυτό σας να νιώσει χάλια. Μπορεί να έχετε ακούσει για τα καταπληκτικά "αποτελέσματα σε 2 μόνο ημέρες" που κάποιος είχε με μια εκπαίδευση cry-it-out, και ελπίζατε να δείτε την ίδια  γρήγορη αλλαγή στο μωρό σας - χωρίς το κομμάτι του κλάματος φυσικά. Μόνο που έχουν περάσει δέκα ολόκληρες μέρες, και έχετε δει ελάχιστη ή καμία βελτίωση. Τα πράγματα μπορεί να φαίνονται ακόμα χειρότερα από πριν.

Θυμηθείτε λίγο όταν συστηθήκαμε για πρώτη φορά - στην εισαγωγή. Υποσχέθηκα ότι θα μπορούσα να κάνω το μωρό σας να κοιμάται όλη τη νύχτα. Δεν υποσχέθηκα ένα γρήγορο θαύμα. Επίσης, είναι πιθανό  ο ύπνος να είναι πολύ χειρότερος για εσάς τώρα που προσπαθείτε να λύσετε το πρόβλημα. Πριν από σήμερα, ήταν πιο εύκολο να παίξετε τη στρουθοκάμηλο – χωρίς προθυμία να αναγνωρίσετε την πραγματική συχνότητα των νυχτερινών αφυπνίσεων του μωρού σας ή πόσο αρνητικά επηρέαζαν τη ζωή σας. Τώρα που δουλεύετε στο να κάνετε το μωρό σας να κοιμάται περισσότερο, θα είστε πολύ επικεντρωμένη σε αυτό το κομμάτι της ζωής σας και επομένως θα αντιλαμβάνεστε πολύ περισσότερο της δική σας έλλειψης ύπνου.

Είμαι σίγουρη ότι το μωρό σας δεν είναι τόσο διαφορετικό από όλα τα άλλα που έχουν βρει επιτυχία με αυτή τη μέθοδο. Πάρτε μια βαθιά ανάσα, εξετάστε όλες τις ιδέες και αναλύστε το σχέδιο ύπνου σας. Είμαι πρόθυμη να στοιχηματίσω ότι οι επόμενες δέκα μέρες θα σας φέρουν πιο κοντά στα αποτελέσματα που ελπίζετε.

 

Έχετε αφοσιωθεί πλήρως στο σχέδιο σας;

Μερικές φορές οι γονείς ξεκινούν το σχέδιο με μισή καρδιά και ελπίζουν  να δουν θαυματουργές αλλαγές.  Διαβάζουν τις ιδέες ύπνου, επιλέγουν μία ή δύο που φαίνονται εύκολες ή γρήγορες και στη συνέχεια βρίσκουν τον εαυτό τους δέκα μέρες αργότερα, χωρίς καμία αλλαγή στον ύπνο του μωρού τους. Δεν πρόκειται να δουν επιτυχία μέχρι να δεσμευτούν πραγματικά στο σχέδιό τους.  Μόνο εσείς μπορείτε να διαπιστώσετε εάν έχετε δημιουργήσει ένα βατό σχέδιο, για το οποίο κάνετε ειλικρινές προσπάθειες, και το ακολουθείτε πιστά.

Τώρα που έχετε ακολουθήσει το σχέδιο ύπνου σας για τουλάχιστον ένα δεύτερο σετ δέκα ημερών, ήρθε η ώρα να καταγράψουμε άλλο ένα ημερολόγιο ύπνου, να αναλύσουμε την επιτυχία σας και να κάνετε και πάλι τις απαραίτητες αλλαγές στο σχέδιό σας. Θα χρησιμοποιείτε αυτές τις καταγραφές κάθε φορά μετά από κάθε δέκα ημέρες μέχρι να αισθανθείτε ικανοποιημένοι με το πώς κοιμάται το μωρό σας. Χρησιμοποιώντας αυτές τις φόρμες, δημιουργήστε τα νέα αρχεία καταγραφής και, πάλι, μη ξεχάσετε να διαβάσετε τις οδηγίες που ακολουθούν. Φωτοτυπήστε τις φόρμες για να έχετε αρκετές αν χρειαστείτε μέχρι να φτάσετε στις υπνικές συνθήκες που σας καλύπτουν, ή δημιουργήστε δικές σας σε ένα σημειωματάριο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς να πω πως τα αποσπάσματα του βιβλίου που μετέφρασα για προσωπική χρήση και τα μετέφερα εδώ τελειώσανε.  Εμείς είμαστε σε φάση που ακολουθούμε αρκετά από όσα έχω γράψει και μας έχουν βοηθήσει πολύ,  είναι εμφανέστατα καλύτερα τα πράγματα. Έχουμε όμως αρκετές αφυπνίσεις ακόμα αλλά και περιθώρια βελτίωσης καθώς ναι μεν ακολουθώ ιδέες,  όχι όμως στο 100% τους.  Ελπίζω να βρω χρόνο αύριο να το αναπτύξω καλύτερα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το βιβλίο.

 

Γράφει πολλά πολλά παραπάνω σε σχέση με όσα έχω γράψει εδώ και θα πρότεινα σε όποια κοπέλα νομίζει πως της ταιριάζει και έχει εξοικείωση με τα αγγλικά να το διαβάσει ολόκληρο, κυκλοφορεί στο ίντερνετ και εύκολα μπορεί να το κατεβάσει. Χρησιμοποιεί εύκολα αγγλικά, ένα επίπεδο lower νομίζω πως αρκεί. Δεν αναφέρω διάφορα που είναι πολύ σημαντικά όπως παθολογικούς παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν τον ύπνο ενός μωρού αλλά και κανόνες ασφαλείας για συγκοίμηση και άλλα διάφορα βασικά πράγματα περί ύπνου. Εκτός από τις ιδέες της Pantley είναι πολύ σημαντικό αρχικά να κατανοήσουμε τον ύπνο των μωρών, γιατί ξυπνάνε τόσο συχνά, να το αποδεχτούμε ως γεγονός και πάνω σε αυτό να δημιουργήσουμε το όποιο πλάνο λειτουργεί καλύτερα για εμάς, το μωρό μας και γενικά την οικογένεια μας. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να έχουμε μέτρο στις προσδοκίες μας, το θέμα είναι να δούμε βελτίωση και να προσμένουμε περισσότερη, δεν γίνονται θαύματα σε λίγες μόνο προσπάθειες όταν δεν θέλουμε να κλάψει το μωρό μας.

 

Σχετικά με τις δικές μου προσπάθειες.

 

Το παιδί έχει ακόμα βραδινές αφυπνίσεις όμως είναι λες και μιλάμε για άλλο παιδί σε σχέση με αυτό που ήταν το καλοκαίρι. Οι παρατηρήσεις που έχω να κάνω είναι οι εξής: 

  • Τις φόρμες τις χρησιμοποίησα σε κάποια φάση, όμως δεν μου λειτούργησε ώστε να το συνεχίσω γιατί προσωπικά με κούρασε, βασικά δεν είχα και το χρόνο. Ωστόσο κατάλαβα πολλά με αυτές, όσο αφορά τις κακές συνήθειες που είχαμε πριν. Τις περισσότερες τις άλλαξα ή τις προσάρμοσα και μπόρεσα να δω με τις αλλαγές που έκανα τα αποτελέσματα, λίγα ίσως αλλά υπαρκτά.
  • Προσπάθησα να τον κάνω να δεθεί με ένα αρκουδάκι αλλά δεν συγκινήθηκε.
  • Φροντίζω να πέφτει για ύπνο χορτάτος από φαγητό. Δεν του δίνω γλυκά αλλά ακόμα και μάφιν με μέλι που του φτιάχνω φροντίζω να τα δίνω πρωινές ώρες.
  • Φροντίζω η θερμοκρασία του δωματίου να είναι η ιδανική, ούτε να κρυώνει, ούτε να υπερθερμαίνεται με τον υπνόσακο.
  • Προσπαθώ να του δίνω περισσότερο στήθος την ημέρα, ειδικά τα ΣΚ μιας και τις καθημερινές είμαι στη δουλειά τις περισσότερες ώρες.
  • Προσπαθήσαμε να έχουμε πιο σταθερή ώρα ύπνου, τόσο για τον ημερήσιο όσο και για το βραδινό ύπνο. Για να γίνει αυτό κάναμε πιο συγκεκριμένη τη ρουτίνα που ακολουθούσαμε.
  • Παλιότερα έπαιρνε στη νταντά πολύ ώρα να τον κοιμίσει, τόσο που ανησυχούσα σοβαρά για τη μέση της μιας και ο δικός της τρόπος να τον κοιμίζει ήταν να τον κουνάει. Σιγά σιγά συμφωνήσαμε να μην τον κουνάει, απλά να τον περπατάει, έτσι να μικρύνουμε τη βοήθεια που του δίνεται. Κάποιες φορές η προσπάθεια κατέληγε σε κλάματα οπότε τον έβγαζε από το δωμάτιο για να ξαναπροσπαθήσει αργότερα, κάποιες φορές άρχισε να γκρινιάζει με το που τον πήγαινε στο δωμάτιο παρότι νύσταζε ξεκάθαρα. Έτσι δεν υπήρχε και τόσο σταθερή ώρα που κοιμόταν μέσα στην ημέρα. Έκανε δύο ύπνους που δεν συμπλήρωναν πάντα ολόκληρη ώρα έκαστος, άρα μάλλον δεν ξεκουραζόταν επαρκώς. Τώρα μετά την πρωινή τους βόλτα, τρώει κάτι και μετά από λίγο αποκοιμιέται ήρεμος στην αγκαλιά της σε λίγα μόνο λεπτά. Αυτό γίνεται κάθε μέρα την ίδια ώρα 11.15-11.30 και κοιμάται κατά κανόνα ένα δίωρο αλλά ενίοτε κυμαίνεται σε 1.30-2.30 ώρες. 
  • Παλιότερα έπαιρνε και σε μένα πάρα πολύ ώρα να τον κοιμίσω το βράδυ. Όχι πάντα αλλά αρκετές φορές. Μπορεί να περνούσε και μισάωρο ή και 45λεπτο με το μωρό στο στήθος μέχρι που να έφτανα πλέον σε εκνευρισμό και είτε να δαγκωνόμουν αφήνοντας τον να με πιπιλάει παρότι ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ απλά για να τελειώνουμε και να βγω στο σαλόνι να ηρεμήσω, είτε να μην άντεχα πλέον το πιπίλισμα και να βγαίναμε μαζί στο σαλόνι, μεταφέροντας του ίσως τον εκνευρισμό μου. Έτσι, πάλι δεν ήταν σταθερή η ώρα του βραδινού ύπνου. Προσπαθούσα να ακολουθώ τα σημάδια νύστας και να τον βάζω έγκαιρα ή προσπαθούσα να μην λείπουμε από το σπίτι όταν κόντευε η ώρα της ρουτίνας. Ανακάλυψα μετά από προσεχτική παρατήρηση ότι τελικά δεν ήταν και τόσο σταθερό το πρόγραμμά μας κι ότι συχνά ήμαστε έξω κι από τη πολύ βαβούρα προσπαθούσα να τον βάλω ξαφνικά σε φάση ύπνου. Τώρα, αποφεύγω να είμαστε εκτός σπιτιού το απόγευμα και αφού φάει το βραδινό του, μετά τις 18.00 επικρατεί χαμηλός φωτισμός στο σπίτι και παίζουμε ήρεμα και σχετικά χαμηλόφωνα.Τώρα κατά τις 19.00 κάνουμε μπάνιο ή απλά αλλάζουμε πάνα, πλένουμε δόντια, πάμε στο δωμάτιο, κλείνουμε κουρτίνες, βάζουμε υπνόσακο, θηλάζει, του τραγουδάω ένα συγκεκριμένο νανούρισμα και κοιμάται το πολύ σε ένα τέταρτο. Κάνουμε ακριβώς τα ίδια, με την ίδια σειρά κάθε μέρα.
  • Κάποιες φορές, πολύ σπάνια, αφού τον θηλάσω, του τραγουδάω το νανούρισμα, τον χαϊδεύω, αυτός στριφογυρνάει μουρμουρίζοντας και πολλές φορές χαζογελώντας και στο τέλος τον παίρνει ο ύπνος χωρίς στήθος. Αυτό μας παίρνει πιο πολύ ώρα, αλλά αν μου έλεγες το καλοκαίρι πως θα καταφέρω να τον κοιμίσω σύντομα χωρίς στήθος θα σε κοιτούσα ως εξωγήινο. Την πρώτη φορά που συνέβη βγήκα έξω πανηγυρίζοντας.
  • Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ κάποιες λέξεις κλειδιά, συγκεκριμένα ψιθυρίζω "σσσςς,νάνι τώρα νάνι", αρχικά όσο πήγαινε να τον πάρει ο ύπνος και πλέον όταν θέλω να αφήσει το στήθος και να κοιμηθεί ή να ξανακοιμηθεί μετά από αφύπνιση. Έχω και μια μουσική-νανούρισμα που χρησιμοποιώ για τις αφυπνίσεις (ε δυσκολεύομαι να του τραγουδάω τέτοιες ώρες..).
  • Ξεκίνησα  δειλά δειλά να αποσυνδέσω το στήθος από τον ύπνο και εφάρμοσα την απαλή απομάκρυνση τόσο στον πρώτο ύπνο όσο και στις αφυπνίσεις. Στην αρχή μπορεί να απομάκρυνα τη θηλή και 5 και 6 φορές. Τώρα στον πρώτο ύπνο χρειάζονται  μόνο 1-2 φορές και στις νυχτερινές αφυπνίσεις κατά κανόνα αφού πίνει γάλα του ψιθυρίζω τις λέξεις κλειδιά αφήνει μόνος του τη θηλή και γυρνάει από την άλλη. Πλέον δυσκολεύεται να αφήσει την θηλή μόνο όσο ξημερώνει  και πάλι όμως τον βλέπω πως το παλεύει να κοιμηθεί μόνος του, δεν τα καταφέρνει και τη ξαναζητά.
  • Παλιότερα ξυπνούσε 3-6 φορές μέσα στο βράδυ, μπορεί να ξυπνούσε και μια ώρα μετά τον πρώτο ύπνο. Τώρα ξυπνάει συνήθως μέχρι 3 φορές κι ο πρώτος του ύπνος είναι 3-4 ώρες. Κάποια στιγμή έκανε και 5ωρα και ξυπνούσε μόνο 2 φορές μέσα στο βράδυ όμως τα σταμάτησε πάλι εδώ και δυο εβδομάδες περίπου δυστυχώς.
  • Περνάμε ωραίο χρόνο μαζί το πρωί, περί τις 2 ώρες πριν έρθει η νταντά κι εγώ φύγω για τη δουλειά. Τρώμε πρωινό παρέα και παίζουμε. Προσπαθώ να είμαι 100% παρούσα σε αυτή την επαφή κι ας νυστάζω ώρες ώρες ανυπόφορα.
  • Ακολουθούμε σταθερή ρουτίνα και σταθερές ώρες κάτι λιγότερο από δυο μήνες κι αυτό που έχει αλλάξει γενικά αλλά ουσιαστικά είναι ότι αφήνεται πλέον να χαλαρώσει και δουλεύει καλύτερα το βιολογικό του ρολόι. Πχ προχθές είχαμε παιδίατρο και φύγαμε από το σπίτι στις 19.00, ώρα που κανονικά θα ετοιμαζόταν για ύπνο. Ε, μόλις μπήκε στο καρεκλάκι του αυτοκινήτου και ξεκινήσαμε τον πήρε ο ύπνος. Όταν πάμε στο κρεβάτι να του βάλω τον υπνόσακο, ενώ αρχικά ψιλογκρίνιαζε, τώρα ξαπλώνει από μόνος του και περιμένει. Σε αυτό πιστεύω πως έχει βοηθήσει πολύ η σταθερή ρουτίνα κι οι σταθερές ώρες.

Ακούγονται πολλά? Δεν είναι και τόσα, τα περισσότερα είναι συνήθειες που είτε υπήρχαν είτε διαμορφώθηκαν. Αυτό που μένει να κάνω τώρα είναι να είμαι πιο σταθερή ακόμα στην αποσύνδεση του στήθους. Τι εννοώ. Στις αφυπνίσεις προς ξημερώματα, ναι μεν επιχειρώ να βγάλει το στήθος από το στόμα αφού πιει γάλα, όμως είμαι τόσο κουρασμένη που δεν έχω το κουράγιο να τον βοηθήσω πιο ουσιαστικά, να του ψιθυρίσω, να του τραγουδήσω, να τον χαϊδέψω κλπ κλπ έτσι ώστε να αφήσει πιο εύκολα το στήθος.  Αντίστοιχα, επειδή ξυπνάει πολλές φορές πολύ νωρίς, από τις 6, δεν έχω το κουράγιο να σηκωθώ από τόσο νωρίς να ξεκινήσουμε τη μέρα μας και τον αφήνω πάλι στο στήθος και χουζουρεύουμε έτσι μπορεί και καμιά ώρα. Με αυτόν τον τρόπο φαντάζομαι πως δεν του κάνω ξεκάθαρο πως στήθος και ύπνος δεν πάνε απαραίτητα μαζί. Οπότε πρέπει να αποφασίσω πότε θα σταματήσω αυτό το χουζούρι και μάλλον θα το κάνω σε ένα μήνα που έχω μια βδομάδα άδεια.

 

Αυτά από μένα! Καλές προσπάθειες!

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καταφερει να αλλαξεις παρα πολλα! Μπραβο που το προσπάθησες και ειδες αποτελεσμα! Θελω κι εγω να αλλαξω καποια πράγματα πχ μια πιο συγκεκριμένη ρουτινα ύπνου, λιγοτερες αφυπνισεις. Το μονο που καταφερα να σταματησω είναι το κουνημα και αυτο λογο αναγκης. Εκανα ενα χειρουργείο και δεν μπορούσα να τον σηκωσω. Η αληθεια ειναι πως το δεχτηκε ευτυχως αδιαμαρτυρητα. Περιμένω λοιπον να αναρρωσω πληρως για να έχω αντοχες και να ξεκίνησω τις προσπαθειες.

Και πάλι να σαι καλά για τον κόπο που έκανες και μετέφρασες κάποια μέρη του βιβλίου για να πάρουν μία ιδέα και οι μαμάδες που δεν το έχουν διαβάσει ακόμη.  

Link to comment
Share on other sites

Ναι τώρα που τα βλέπω μαζεμένα, υπάρχουν όντως αρκετές θετικές αλλαγές, παρά τα ακόμα υπαρκτά προβλήματα!! Εύχομαι σε όλες μας σύντομα να ευχαριστιόμαστε ύπνο!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, marakiz είπε:

 Αυτό που μένει να κάνω τώρα είναι να είμαι πιο σταθερή ακόμα στην αποσύνδεση του στήθους. Τι εννοώ. Στις αφυπνίσεις προς ξημερώματα, ναι μεν επιχειρώ να βγάλει το στήθος από το στόμα αφού πιει γάλα, όμως είμαι τόσο κουρασμένη που δεν έχω το κουράγιο να τον βοηθήσω πιο ουσιαστικά, να του ψιθυρίσω, να του τραγουδήσω, να τον χαϊδέψω κλπ κλπ έτσι ώστε να αφήσει πιο εύκολα το στήθος.  Αντίστοιχα, επειδή ξυπνάει πολλές φορές πολύ νωρίς, από τις 6, δεν έχω το κουράγιο να σηκωθώ από τόσο νωρίς να ξεκινήσουμε τη μέρα μας και τον αφήνω πάλι στο στήθος και χουζουρεύουμε έτσι μπορεί και καμιά ώρα. Με αυτόν τον τρόπο φαντάζομαι πως δεν του κάνω ξεκάθαρο πως στήθος και ύπνος δεν πάνε απαραίτητα μαζί. Οπότε πρέπει να αποφασίσω πότε θα σταματήσω αυτό το χουζούρι και μάλλον θα το κάνω σε ένα μήνα που έχω μια βδομάδα άδεια.

 

Βασικό είναι να επικεντρωθείς στο πρώτο κοίμισμα, αν σταθεροποιήσει να αποκοιμιέται χωρίς στήθος στην αρχή της νύχτας, γρήγορα οι αφυπνίσεις θα μειωθούν ακόμα περισσότερο και σύντομα θα σταματήσουν ή θα μπορείς να τον κοιμίσεις στην μέση της νύχτας χωρίς καν να τον θηλάσεις.

 

Αφού επιτύχεις να αποκοιμιέται χωρίς στήθος, αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις να τον απομακρύνεις από το κρεβάτι σου. Δεν αποκλείεται καθόλου κάποιες αφυπνίσεις να "οφείλονται" και στο ότι άθελά σου μπορεί να τον ξυπνάς, ειδικά στην φάση του ελαφρύ ύπνου. Νομίζω ότι κάπου το γράφει και το βιβλίο σε κάποιο από τα αποσπάσματα που έβαλες, ότι μπορεί από ένα σημείο και πέρα η συγκοίμηση να δημιουργεί αφυπνίσεις.

 

Το λέω κάνοντας υποθέσεις, δεν έχω εμπειρία από συγκοίμηση, αν και την επιχείρησα όταν η κόρη μου ήταν νεογέννητη. Ήταν όμως από τα μωρά που δεν κοιμούνται καλά όταν είναι άλλος μαζί τους. Ακόμα και τώρα, που κοντεύει 3 ετών, είναι μετρημένες στο ένα χέρι οι φορές που έχω καταφέρει να την κοιμίσω μαζί μου στο ίδιο κρεβάτι όταν χρειάζεται (αρρώστια, ταξίδι κ.λπ.), ειδικά το καλοκαίρι στις διακοπές ένα βράδυ που χρειάστηκε να κοιμηθούμε μαζί σε ένα διπλό κρεβάτι, έκανε μαύρο ύπνο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γράφει μια από τις παραθέσεις που έχω κάνει ότι μπορεί η συγκοίμηση να φέρει επιπλέον αφυπνίσεις. Αυτό με ξένισε να σου πω την αλήθεια καθώς η συγκοίμηση βάση του attachment parenting ηρεμεί τα μωρά που είναι στη φωλιά των γονιών τους και τα κάνει να κοιμούνται καλύτερα. Προς το παρόν αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως η πρώτη αφύπνιση γίνεται την ίδια ώρα, είτε έχω πάει στο κρεβάτι είτε δεν έχω πάει ακόμα, άρα βάση αυτού δεν έχει διαφορά. Όπως και να έχει θέλω αρχικά να αποσυνδέσω το στήθος από τον ύπνο, να κοιμάται καλύτερα και μετά να προχωρήσω σε άλλες μεγάλες αλλαγές, όπως αλλαγή δωματίου και αποθηλασμό. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2017 at 4:01 ΜΜ, marakiz είπε:

συνέχιζαν

Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα!

Εχω μια κορη 2.5 ετων και ενα αγορακι 3 μηνων. Γενικα κοιμουνται καλα και τα δυο! Αυτο ομως που με ανησυχει ειναι οτι,ενω στην κορη μου παντα ειχαμε συγκεκριμενη ρουτινα υπνου και ωραριο κλπ,στο μωρο δεν μπορω να το τηρησω γιατι συμπιπτουν οι ωρες τους το βραδυ ή δεν μπορω να τον ξεκιναω χαλαρα νωριτερα γιατι η μεγαλη κανει φασαρια. Επομενως υπαρχει παντα μια αναστατωση και ο μικρος κοιμαται με φωτα,με φωνες γυρω γυρω κλπ,οτι ωρα τυχει (ειναι βεβαια και μικρος για σταθερη ωρα νομιζω). Συχνα ειμαι και μονη μου με τα δυο παιδια και υπαρχουν μερες που δεν προλαβαινω ουτε να τον κανω μπανιο. 

Ναι μεν κοιμαται μια χαρα αλλα φοβαμαι οτι μεγαλωνοντας θα τον δυσκολευουν αυτες οι συνθηκες. Συν το οτι εμενα δεν μου αρεσει που γινεται ετσι προχειρα και στην τυχη η προετοιμασια του υπνου του. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως μικρούλι το μωρό σου για να ανησυχείς αν και το ότι κοιμάται ήδη καλά είναι θετικό, παρότι μπορεί να αλλάξει στην πορεία. Μπορεί το ότι έχει μάθει να κοιμάται με φασαρία να σας βγει σε καλό και γενικά να μην αντιμετωπίσετε πρόβλημα παρά τις συνθήκες,  λογικές όταν υπάρχει μεγαλύτερο παιδάκι. Το ότι είσαι μόνη σου δεν βοηθάει,  θα μπορούσες να σκεφτείς απλά μια ρουτίνα που δεν περιλαμβάνει απαραίτητα μπάνιο προ ύπνου αλλά συγκεκριμένα βήματα, ήχους ή/και μουσική που να σηματοδοτεί τον ύπνο και κατά τη διάρκεια του ύπνου  στο δωμάτιο που κοιμάται να υπάρχει σκοτάδι και ησυχία. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα εχεις καταφερει @marakiz! Εγω το μονο που αλλαξα πριν καποιο καιρο (λογω μειωμενων αντοχων) ηταν οτι τον περπατουσα (και τον θηλαζα) για να κοιμηθει, ωσπου μια μερα απλα σταματησα να τον περπαταω (και μη σου πω πιο γρηγορα κοιμαται απο πριν, γιατι οταν τον περπατουσα παρατηρουσε περισσοτερο τα πραγματα μεσα στο δωματιο ενω τωρα βλεπει μονο μια γωνια:wink: ) και πλεον τον κοιμιζω στην αγκαλια (καθιστη) θηλαζοντας, νανουριζοντας και λικνιζοντας ελαφρως.

Θελω καποια στιγμη μολις ηρεμησει λιγο (γιατι με αποζηταει πολυ τους τελευταιους 2 μηνες)  να προσπαθησω να αποσυνδεσω το στηθος απο τον υπνο. Απλα ειμαι λιγο μπερδεμενη. Απο τη μια θα ηθελα να κοιμαται περισσοτερο και να μην ξυπναει καθε 2 ωρες αλλα απο την αλλη λεω μηπως απλα να ακολουθησω αυτο που ειναι κατι απολυτα φυσικο για τα παιδια μας, μεχρι να νιωσει ετοιμος να κοιμηθει μονος του; Απο τη μια πιστευω οτι πρεπει να κανω αυτο που μου "δειχνει", απο την αλλη αναρωτιεμαι μηπως εγω δεν ευνοω τον υπνο του κανοντας τον να αποζηταει στηθος συχνα. Νομιζω, κατι αλλο που επισης με "πιεζει"  να τον κανω να κοιμαται ευκολοτερα χωρις την τοση βοηθεια μου ειναι οτι καποια στιγμη μπορει να χρειαστει να αλλαξουμε συνηθειες αποτομα (πχ 2ο παιδακι) και θα μου ηταν ευκολοτερο (νομιζω και αυτος θα το δεχοταν καλυτερα) αν απο πριν ειχε συνηθισει σε εναν αλλον τροπο και να μην "πασχιζω" να τον αλλαξω σε 9 μηνες και μου γινει εμμονη τελικα.

Οπως και να 'χει, ειναι πολυ χρησιμα αυτα που εγραψες και με την πρωτη ευκαιρια θα ξαναδιαβασω το βιβλιο που εχω, θα αποφασισω τι θα κανω τελικα, και θα ενημερωνω εδω για τις εξελιξεις:)

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Sentir σε αυτο που λες εχεις δικιο. Αν πχ ερθει 2ο παιδακι θα σκεφτεις οτι θελεις να αλλαξεις διαφορα,εγω το επαθα. Αλλα τα παιδακια εχουν διαισθηση. Εμενα κοιμοταν συνεχομενα ολο το βραδυ και αποκοιμιοταν και μονη της και μολις εμεινα εγκυος,οταν ηταν 19 μηνων,αρχισε ξαφνικα να με θελει διπλα της για να κοιμαται και να ξυπναει και το βραδυ. Οποτε εκει να δεις ποσο αγχωθηκα για το τι θα κανω οταν γεννησω. 

Τελικα μολις γεννησα αρχισε παλι να κοιμαται ολο το βραδυ,απλα με θελει δίπλα της για να κοιμηθει. Αλλα αυτο δεν το βρισκω και παραλογο,λεμε διαφορα, κανενα παραμυθι κλπ και μετα απλα της κανω παρεα να κοιμηθει. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, irin είπε:

Sentir σε αυτο που λες εχεις δικιο. Αν πχ ερθει 2ο παιδακι θα σκεφτεις οτι θελεις να αλλαξεις διαφορα,εγω το επαθα. Αλλα τα παιδακια εχουν διαισθηση. Εμενα κοιμοταν συνεχομενα ολο το βραδυ και αποκοιμιοταν και μονη της και μολις εμεινα εγκυος,οταν ηταν 19 μηνων,αρχισε ξαφνικα να με θελει διπλα της για να κοιμαται και να ξυπναει και το βραδυ. Οποτε εκει να δεις ποσο αγχωθηκα για το τι θα κανω οταν γεννησω. 

Τελικα μολις γεννησα αρχισε παλι να κοιμαται ολο το βραδυ,απλα με θελει δίπλα της για να κοιμηθει. Αλλα αυτο δεν το βρισκω και παραλογο,λεμε διαφορα, κανενα παραμυθι κλπ και μετα απλα της κανω παρεα να κοιμηθει. 

Εμενα το θεμα μου δεν ειναι να ξαπλωνω διπλα του για να τον παρει ο υπνος αλλα τα πολλα ξυπνηματα (λογω θηλασμου;). Επισης, επειδη πιθανοτατα θα αποθηλασω στην μελλοντικη εγκυμοσυνη αν τον θηλαζω ακομη, δεν θα ηθελα να τον φορτωσω με πολλες ταυτοχρονες αλλαγες : αλλαγες στον υπνο, αποθηλασμος, ερχομος νεου μελους, συν οτι πιθανοτατα να ειναι σε ηλικια σταματηματος πανας. Βεβαια, μου φαινονται λιγο αστεια τωρα που τα γραφω γιατι ειναι τελειως υποθετικα απλα ειναι οι σκεψεις που κανω. Σκεφτομαι πως να βοηθηθουμε ολοι για εναν καλυτερο υπνο.

 

Παντως, απο το αντιστοιχο ελληνικο βιβλιο που ειχα διαβασει, αυτα που εφαρμοσα ηταν (και ειναι) τα εξης:

-Ρουτινα : χαλαρο παιχνιδι (οχι παντα χαλαρο-αναλογως την διαθεση του), αλλαγη πανας (και μπανιο 2-3 φορες/εβδομαδα), πιτζαμες, πλυσιμο δοντιων, πινουμε νερακι, υπνοσακος και ξεκιναω να τον θηλαζω και να του τραγουδαω

-σχετικα με το τραγουδι ακολουθησα τη "συμβουλη" του βιβλιου να μην υπερβαινω τα 2-3 νανουρισματα τη φορα για να μην μπαινουμε σε κλιμα μουσικης διασκεδασης. Γενικως, ξεκιναω με ενα, αν βλεπω οτι μετα απο 5 λεπτα δεν συγκινειται λεω ενα δευτερο και το τριτο ειναι σπανια περιπτωση.

-στερεο γευμα λιγο πριν κοιμηθει (οχι πανω απο 1,5ωρα) για να ειναι χορτατος

-μουσικη υποκρουση οσο κοιμαται : το εφαρμοζω (οχι παντα) μονο στον πρωινο υπνο και εχω παρατηρησει οτι κοιμαται περισσοτερο

-αυτο που δεν εκανα ποτε ηταν να δημιουργησω σκοταδι για να κοιμαται. Προτιμω να κοιμηθει με το φυσικο φως σε ηλιολουστο δωματιο και να ξερει οτι ειναι μερα παρα να κατεβασω τα πατζουρια για να κοιμηθει περισσοτερο.

-μαρσιπος: μεχρι 15 μηνων (μετα καλοκαιριασε και αρχισαν οι ζεστες) τον πρωινο του τον υπνο (ενιοτε και τον μεσημεριανο του) τον επαιρνε στο μαρσιπο στη πλατη μου. Πλεον ο μαρσιπος εκτος απο μεσο μεταφορας ειναι η εσχατη λυση κοιμισματος :-D σε συνδυασμο ομως με θηλασμο, και οταν κοιμηθει τον ξαπλωνω.

Aν θυμηθω κατι αλλο που μπορει να φανει χρησιμο θα το προσθεσω

 

Παντως, συμφωνω με @marakiz στο οτι το βιβλιο περα απο το κομματι της "εκπαιδευσης" προσφερει πολλες γνωσεις σχετικα με την φυσιολογια του υπνου, τη συγκοιμιση, την ιστορικη αναδρομη της εφευρεσης της κουνιας και του ξεχωριστου δωματιου, τα ειδη ανατροφης σε διαφορα μερη του κοσμου (και πως καποια συνδεονται με ενδιαφερουσες στατιστικες μελετες πχ με το ΣΑΒΘ κα). Προσωπικα, διαβαζοντας το ηρεμησα πολυ γνωριζοντας ολα αυτα που περιστρεφονται γυρω απο αυτα τα ζητηματα και πηρα ευκολοτερα και πιο συνειδητοποιημενα τις αποφασεις μου. Προτεινω ολες οι μελλουσες μανουλες να ενημερωθουν για να μην πελαγωσουν :wink: 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να μειώσω τον κόπο που όλες κάνουμε για να ξεκουραστούμε κι εμείς και τα παιδιά, οφείλω να πω ότι όσα απέδιδα σε δικό μου κόπο και προσεκτική αλλαγή συνηθειών στο πρώτο μωρό, διαπίστωσα με το δεύτερο και πολυ περισσότερο με το τρίτο, ότι πολλά από αυτά γίνονται και αναπτυξιακά από μόνα τους. Δηλαδή για παράδειγμα, στην ίδια ηλκία το #2 άρχισε να κοιμάται χωρίς να θηλάζει μετά από εβδομάδες προσπαθειών μου και πολύ πανηγυρισμό και το #3 τελικά πάνω κάτω στην ίδια ηλικία δε  θήλαζε για ύπνο, από μόνο του ;) Οπότε ίσως καμιά φορά και απλά η υπομονή και το πέρασμα του χρόνου να αρκούν για κάποιες αλλαγές,

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Εμενα το θεμα μου δεν ειναι να ξαπλωνω διπλα του για να τον παρει ο υπνος αλλα τα πολλα ξυπνηματα (λογω θηλασμου;). Επισης, επειδη πιθανοτατα θα αποθηλασω στην μελλοντικη εγκυμοσυνη αν τον θηλαζω ακομη, δεν θα ηθελα να τον φορτωσω με πολλες ταυτοχρονες αλλαγες : αλλαγες στον υπνο, αποθηλασμος, ερχομος νεου μελους, συν οτι πιθανοτατα να ειναι σε ηλικια σταματηματος πανας. Βεβαια, μου φαινονται λιγο αστεια τωρα που τα γραφω γιατι ειναι τελειως υποθετικα απλα ειναι οι σκεψεις που κανω. Σκεφτομαι πως να βοηθηθουμε ολοι για εναν καλυτερο υπνο.

 

 

 

Εμένα πάντως καθόλου αστεία δεν μου φαίνονται,  μάλιστα σκέφτομαι ακριβώς τα ίδια. Θέλω πρώτα να αποσυνδέσω το στήθος από τον ύπνο και μετά κάποια στιγμή να προχωρήσουμε σε αποθηλασμό, θα του έρθει καλύτερα πιστεύω. Τάντεμ δεν παίζει να κάνω δεν θα το αντέξω και δεν το θέλω κιόλας.  Όλα αυτά πριν μείνω έγκυος -πρώτα ο Θεός- στο δεύτερο. Να κοιμάται καλά και να έχει αποθηλάσει πριν το δεύτερο παιδάκι,  θα είναι σωστό και προς όλους όταν θα έρθει με το καλό. Αρχικά για το μεγάλο να μην ενταθεί ότι ενταθεί με το νέο μέλος,  για το νέο μέλος ώστε να λάβει όση αποκλειστικότητα γίνεται αλλά και για τη μαμά,  εμένα,  να μπορέσω να κοιμηθώ σαν άνθρωπος  λίγο  - έστω λίγο- πριν ακόμα μια γύρα πιθανών άπειρων ξενυχτιών. Όπως καταλαβαίνεις σε καταλαβαίνω απόλυτα! ! :)

 

Και στα υπόλοιπα συμφωνώ.  Αν μας διαβάζει κάποια εγκυούλα ή μωρομανούλα,  συστήνω κι εγώ να διαβάσει οπωσδήποτε κάποια από αυτά τα βιβλία,  θα καταλάβει πολλά για τον ύπνο του μωρού,  ότι όσα συμβαίνουν είναι φυσιολογικά και πιθανόν όλα αυτά θα την κάνουν πιο έτοιμη να τα αντιμετωπίσει. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Σεντιρ θυμισε μου ποσο ειναι ο μικρος σου;

Εμεινα εγκυος οταν η κορη μου ηταν 18μηνων.θηλαζε παρα πολυ συχνα.πανω απο 8φορες.κ ξυπνουσε κ ανα 4ωρο το πολυ.χωρις να κανω κτ το πρωτο τριμηνο αρχισε να κοιμαται 6-8ωρες.κ πλεον μεσα στη μερα ηθελε μονο οταν νυσταζε,δλδ μεσημερι.αν ειμασταν μονες σπιτι κ βαριοταν θα επινε κ καμια φορα παραπανω.επισης εκεινη την εποχη αρχισε οταν ηθελε να κοιμηθει το βραδυ να κανει πολλες εναλλαγες στηθους κτ το οποιο ηταν λιγο ενοχλητικο για μενα.δ ξερω αν ειχε μειωθει το γαλα λογω εγκυμοσυνης,η γτ γενικα δ επινε πολυ η αλλαζε στηθος γτ ηθελε να κοιμηθει αλλα οχι στο στηθος πια.οποτε κ γω της ελεγα θα πιουμε λιγο γαλα,θα γυρισεις πλατουλα,θα σε χαιδεψω κ θα κοιμηθουμε αγκαλια.αρχισε τα βραδια οταν ξυπναει να θελει απλα αγκαλια,η νερο η σπανια λιγο φρεσκο.μεχρι να γινει 23μηνων κ γω 6ειχε αποθηλασει ενω δ προσπαθουσα,ειχα συμβιβαστει με την ιδεα του ταντεμ.κ εκεινο τον μηνα μετακομισαμε κιολας.δ ζητησε ξανα να θηλασει ουτε αφου γεννησα.την πανα την εβγαλε 6μηνες μετα ενω το χειμωνα λεγαμε οτι εχουμε καρεκλακι κ αν θελει να παει.λιγο μετα την μετακομιση της φτιαξαμε κ δωματιο κ αρχισε να κοιμαται στο κρεβατι της,δυο χρονια κανανμε συνκοιμηση στο ιδιο κρεβατι.πηγε καλα κ με το δικο της κρεβατι αλλα λογω του μικρου επεστρεψε στο διπλο,οπου ζητησε μονη να φυγει 9μηνες μετα.εννοειται οταν ειναι να κοιμηθει θα κατσει καποιος μαζι της για παραμυθι κ χαδια,αλλα ειναι 3,οποτε μου φαινεται λογικο.ξυπναει συχνα για νερο-τουαλετα,αλλα ειναι στο παιδι.κ ερχεται τα πρωινα για χουζουρι.σπανια μετα απο ονειρο θα φωναξει τον μπαμπα να ξαπλωσει μαζι της.η πρωτη φορα που κοιμηθηκε χωρις εμενα ηταν οταν γεννησα.οποτε θα ενημερωθεις,θα κανεις καποια βηματα αλλα θα σε οδηγησει κ το παιδι,καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.κ πολλες φορες ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι περιμενουμε 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...