Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοιμάται σε αγκαλιά


Recommended Posts

Έχω κόψει εδώ και πολύ καιρό τα γαλακτοκομικά γιατί έχει γεμίσει σπυριά. Η γιατρός λέει ότι είναι βρεφική ακμή αλλά δεν το πιστεύω γιατί βγάζει μέχρι και στα χέρια. Γι' αυτό δε θέλω να την πάρω γιατί δεν την εμπιστεύομαι και τόσο... Ωστόσο, δε μπορώ να εμπιστευτώ έναν άκυρο γιατρό καταλόγου. Ξέρω έναν παιδίατρο που τον εμπιστευομαι αλλά είναι μακριά και δε νομίζω να έρχεται..

Το γοπ δεν ξέρω τι είναι..

Πάντα τον σταματάω στο γάλα σκόνη, αλλά δε ρεύεται, αντιθέτως κλαίει σαν να θέλει να συνεχίσει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Έχω κόψει εδώ και πολύ καιρό τα γαλακτοκομικά γιατί έχει γεμίσει σπυριά. Η γιατρός λέει ότι είναι βρεφική ακμή αλλά δεν το πιστεύω γιατί βγάζει μέχρι και στα χέρια. Γι' αυτό δε θέλω να την πάρω γιατί δεν την εμπιστεύομαι και τόσο... Ωστόσο, δε μπορώ να εμπιστευτώ έναν άκυρο γιατρό καταλόγου. Ξέρω έναν παιδίατρο που τον εμπιστευομαι αλλά είναι μακριά και δε νομίζω να έρχεται..

Το γοπ δεν ξέρω τι είναι..

Πάντα τον σταματάω στο γάλα σκόνη, αλλά δε ρεύεται, αντιθέτως κλαίει σαν να θέλει να συνεχίσει

το μωρο αυτη τη στιγμη πρεπει να το πας οπως δηποτε σε εναν παιδιατρο και ας μην τον ξερεις κ ας μην ερχετε σπιτι  (μεχρι να βρεις καποιον να τον εμπιστευεσε ) ακομα κ σε παιδιατρο νοσοκομειου να το δει.... εαν υπαρχει το ενδεχομενο να εχει γοπ και δε ρευεται οσο το αφηνεις κανει πληγες στον οισοφαγο ...το οτι κλαιει μπορει να ανεβενουν τα υγρα στο λαιμο του κ να τον καινε κ γιαυτο να κλαιει και διχνει πως θελει κιαλο γιατι τον ηρεμει εκεινη την ωρα απο το καψημο που ενδεχομενος να νιωθει  ...εαν ειχε αλλεργια και του εδωσες ενα οποιοδηποτε γαλα σε σκονη κ οχι ιδικο για την αλλεργια παλι χειροτερεψε το προβλημα ....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Έχω κόψει εδώ και πολύ καιρό τα γαλακτοκομικά γιατί έχει γεμίσει σπυριά. Η γιατρός λέει ότι είναι βρεφική ακμή αλλά δεν το πιστεύω γιατί βγάζει μέχρι και στα χέρια. Γι' αυτό δε θέλω να την πάρω γιατί δεν την εμπιστεύομαι και τόσο... Ωστόσο, δε μπορώ να εμπιστευτώ έναν άκυρο γιατρό καταλόγου. Ξέρω έναν παιδίατρο που τον εμπιστευομαι αλλά είναι μακριά και δε νομίζω να έρχεται..

Το γοπ δεν ξέρω τι είναι..

Πάντα τον σταματάω στο γάλα σκόνη, αλλά δε ρεύεται, αντιθέτως κλαίει σαν να θέλει να συνεχίσει

Γοπ είναι γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, δηλαδή η ροή του γάλατος επιστρέφει προς τα πάνω. Επειδή ο σφικτήρας του στομάχου στα μωρά σε αντίθεση με τους ενήλικες είναι ανοιχτός περίπου μέχρι 14-15 μηνών το γάλα μπορεί να ανέβει πολύ εύκολα. Η τεράστια διαφορά έγκειται στο ότι το μητρικό γάλα και να ανέβει προς τα πάνω δεν θα κάψει τον οισοφάγο του μωρού λόγω σύνθεσης και η πέψη γίνεται πιο γρήγορα. Δεν έχει νόημα να έχεις κόψει εσύ τα γαλακτοκομικά και παράλληλα να δίνεις αγελαδινό σε σκόνη είναι δώρο άδωρο εκτός αν του δίνεις υποαλλεργικό γάλα. Για το ρέψιμο αν δεν ρεύεται στο ενδιάμεσο κράτα το οπωσδήποτε μισή ώρα όρθιο αγκαλιά, αλλά πήγαινε άμεσα σε παιδίατρο μη το καθυστερείς.

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΕΙΔΙΚΟΙ ΗΜΑΣΤΕ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ Σ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΕΙΔΗ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΙΔΙΚΑ ΑΜΑ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... ??... ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΜΑΣ ΚΡΑΤΗΣΑΝ 10 ΜΕΡΕΣ ....ΓΤ ΑΚΟΥΓΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΡΑ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΛΕΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Έχω κόψει εδώ και πολύ καιρό τα γαλακτοκομικά γιατί έχει γεμίσει σπυριά. Η γιατρός λέει ότι είναι βρεφική ακμή αλλά δεν το πιστεύω γιατί βγάζει μέχρι και στα χέρια. Γι' αυτό δε θέλω να την πάρω γιατί δεν την εμπιστεύομαι και τόσο... Ωστόσο, δε μπορώ να εμπιστευτώ έναν άκυρο γιατρό καταλόγου. Ξέρω έναν παιδίατρο που τον εμπιστευομαι αλλά είναι μακριά και δε νομίζω να έρχεται..

Το γοπ δεν ξέρω τι είναι..

Πάντα τον σταματάω στο γάλα σκόνη, αλλά δε ρεύεται, αντιθέτως κλαίει σαν να θέλει να συνεχίσει

Εχεις κόψει τα γαλακτοκομικά αλλά δίνεις γάλα σκόνη;;;; Αυριο να το κόψεις, θέλει τουλάχιστον 2 βδομάδες να συνέλθει το παιδί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΩΡΑΡΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ 15 ΜΗΝΩΝ .ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΩΡΑΡΙΑ ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ....ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ...ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ..ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΕ ΠΟΛΥ ΑΛΛΕΣ ΛΙΓΟ ΑΛΛΕΣ ΜΕ ΚΟΥΝΗΜΑ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΕ ΜΟΝΟ Τ ..ΑΠΛΑ Τ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΛΟΥΘΕΙΣ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑΑ ..ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΝΟΥ Π.Χ 9 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ..ΤΟ ΑΛΛΟ ΒΡΑΔΥ 9 ΠΑΛΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ...ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΤΙ ....ΑΛΛΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΛΑ ΓΤ ΤΩΡΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΜΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΧρύσαΜ είπε:

Ωραία κορίτσια ευχαριστώ γι' αυτό.

Όσον αφορά το θέμα του ύπνου έχετε να μου προτείνετε κάτι;;

μα πως θα κοιμηθει ενα μωρακι που ενδεχομενος κατι το ενοχλει η ποναει ;; εσυ οταν πονας καπου μπορεις να κοιμηθεις

για να βρεις λυση στο θεμα του υπνου πρεπει πρωτα να δεις απο που προερχετε το εντονο κλαμα η αρνηση για φαγητο κ ο εμμετος που κανει..

προσφερε του για αρχη  μεχρι να μηλησεις με παιδιατρο πολυ μικρα κ συχνα γευματα (κ ας ειναι κ 20 με 30 μλ καθε μιση ωρα ) και κρατατον απο τεταρτο μεχρι μιση ωρα για να ρευτει.. ισως αυτο να τον βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα το μωρό κάτι έχει εμφανεστατα. Ακόμα και γοπ ή αλλεργια να μην είναι, κάτι το ενοχλεί κ πρέπει να το δει παιδίατρος. Αν δε θες τη δικη σου πήγαινε σε κάποιον άλλον. Προσπαθησε να το θηλάζεις κ αν δεν πιάνει, βγάζε με θηλαστρο κ δίνε του με μπιμπερο. Αυτό στο λεω όχι για κανέναν άλλο λόγο απλά γιατί το μητρικό, εφόσον κάνεις κ αποχή, δεν παίζει να τον πειράξει καθόλου κ πουθενά. Όταν λέμε αποχή εννοούμε κ τα κρυμμένα γαλακτοκομικά πχ ψωμί τοστ κ ίσως έχει αλλεργία κ σε κάτι άλλο. Αν το παιδί ποναει πώς περιμένεις να κοιμηθεί; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρέπει να πας το παιδί σου σε έναν παιδίατρο οπωσδήποτε, εδώ  δεν μπορεί κανείς να σου βγάλει ιατρική διάγνωση (καλά κάνεις και δεν εμπιστεύεσαι έναν παιδίατρο που θεωρείς πως δεν σε καλύπτει, όμως μην εμπιστεύεσαι ούτε άσχετα με την ιατρική άτομα να σου πουν τι συβμαίνει και κυρίως μέσω ιντερνετ) . Το θέμα του ύπνου έρχεται δεύτερο.

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα ήδη κλείσει ραντεβού με γιατρό όταν έγραψα το ποστ, για το θέμα του ύπνου το έγραψα πιο πολύ. Πήγαμε σήμερα σε άλλο παιδίατρο..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Lenia16 είπε:

Κ τι σας είπε;

Ότι όντως μπορεί να το παθαίνει αυτό με την παλινδρόμιση, να το αφήνω μόνο μισή ώρα στο στήθος, γιατί από εκεί και έπειτα δεν έχω μεγάλη ροή για να τραβήξει και γενικά αφού δεν κάνει μετά από κάθε γεύμα εμετό να μην ανησχώ..

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να κάνει σε κάθε γεύμα εμετό για να ανησυχήσεις; Αυτό με τη ροή μετά το μισάωρο δεν κατάλαβα να σου πω την αλήθεια που κολλαει. Για το κλαμα κ τον ύπνο σου πρότεινε κάτι; Τελικά η διάγνωση του ποια ήταν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω σε τι γιατρό πήγες, ωστόσο στην υποψία ΓΟΠ θα σε παρέπεμπε σε εξετάσεις προκειμένου να διαπιστωθεί το αν υφίσταται τέτοιο θέμα. Επίσης, δε διέγνωσε έστω κλινικά σε πρώτη φάση τα εξανθήματα; Δεν σας έδωσε γενικότερες συμβουλές για τη σίτιση; Δεν έκρινε αναγκαία την επανεξέταση;

Επειδή πρόκειται για νεογνό νομίζω ότι τόσο ο παιδίατρος όσο και εσύ δε δίνετε την πρέπουσα βαρύτητα. Με συγχωρεις, αλλά αντί να αναζητάς διακαώς λύσεις για το πώς θα κοιμηθεί το παιδί σου, θα έπρεπε πολύ πιο επισταμένως να ασχοληθείς με το να εξηγηθούν και να αντιμετωπιστούν όλα αυτά τα συμπτώματα που παρουσιάζει.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Αννα 35 είπε:

Δεν ξέρω σε τι γιατρό πήγες, ωστόσο στην υποψία ΓΟΠ θα σε παρέπεμπε σε εξετάσεις προκειμένου να διαπιστωθεί το αν υφίσταται τέτοιο θέμα. Επίσης, δε διέγνωσε έστω κλινικά σε πρώτη φάση τα εξανθήματα; Δεν σας έδωσε γενικότερες συμβουλές για τη σίτιση; Δεν έκρινε αναγκαία την επανεξέταση;

Επειδή πρόκειται για νεογνό νομίζω ότι τόσο ο παιδίατρος όσο και εσύ δε δίνετε την πρέπουσα βαρύτητα. Με συγχωρεις, αλλά αντί να αναζητάς διακαώς λύσεις για το πώς θα κοιμηθεί το παιδί σου, θα έπρεπε πολύ πιο επισταμένως να ασχοληθείς με το να εξηγηθούν και να αντιμετωπιστούν όλα αυτά τα συμπτώματα που παρουσιάζει.

Ίσως να έχεις δίκιο και να μη δίνω την πρέπουσα βαρύτητα στο παιδί μου... Τι να πω ρε παιδιά...

 

Γενικά μου είπε κι άλλα πολλά, εγώ απλά σας έγραψα ένα δείγμα των όσων μου είπε γιατί θεώρησα ότι δεν υπάρχει κάποιος λόγος να κάθομαι να γράφω κατεβατά :-P:-P:-P

 

Σχετικά με το θηλασμό, αυτό που εννοούσε εν ολίγοις είναι ότι πιθανόν μετά το μισάωρο να μη βγάζω μεγάλη ποσότητα και απλά να κάνει πιπίλα το στήθος μου και να μη χορταίνει, διότι τον τάιζα κάθε δυο ώρες και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πάντα την ίδια ποσότητα. Αν έχω, συνεχίζω να του δίνω όμως..

Επεξεργάστηκαν by ΧρύσαΜ
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είσαι ουσιαστικά σε φάση επαναγαλακτισμου, μπορεί πράγματι να μην επαρκεί το γάλα σου. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζονται πολύ συχνότεροι θηλασμοί. Σε θηλάζον νεογνό ακόμα και αν δεν υφίσταται θέμα επαναγαλακτισμου το δίωρο ανάμεσα στα γεύματα συχνά είναι μεγάλο διάστημα. Τα δίδυμα περίπου στο πεντάμηνο θήλαζαν κάθε δίωρο, πριν μπορεί να αναζητούσαν το στήθος και στη μισή ή μία ώρα.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Ίσως να έχεις δίκιο και να μη δίνω την πρέπουσα βαρύτητα στο παιδί μου... Τι να πω ρε παιδιά...

 

Γενικά μου είπε κι άλλα πολλά, εγώ απλά σας έγραψα ένα δείγμα των όσων μου είπε γιατί θεώρησα ότι δεν υπάρχει κάποιος λόγος να κάθομαι να γράφω κατεβατά :-P:-P:-P

 

Σχετικά με το θηλασμό, αυτό που εννοούσε εν ολίγοις είναι ότι πιθανόν μετά το μισάωρο να μη βγάζω μεγάλη ποσότητα και απλά να κάνει πιπίλα το στήθος μου και να μη χορταίνει, διότι τον τάιζα κάθε δυο ώρες και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πάντα την ίδια ποσότητα. Αν έχω, συνεχίζω να του δίνω όμως..

 

Ωραια, χρειάζεσαι άλλο γιατρό, αυτός από θηλασμό δεν καταλαβαινει. Σε ποια περιοχή είσαι, μήπως μπορούμε να σε βοηθησουμε να βρεις κάποιον να ξέρει όντως το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:
πρίν από 48 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:και η αλήθεια ειναι ότι δεν έχω πάντα την ίδια ποσότητα.

 

Συμφωνω με την @Αννα 35. Για να καταφέρεις να εxεις το γάλα που χρειάζεται το μωρό σού θα ήταν καλό να θηλαζεις συχνά στην μία ακόμα και στην μισή ώρα. Ισχύει ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης. 

 

πρίν από 48 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

πιθανόν μετά το μισάωρο να μη βγάζω μεγάλη ποσότητα και απλά να κάνει πιπίλα το στήθος μου και να μη χορταίνει

Το πιπιλιμα αυξάνει την παραγωγή. 

Link to comment
Share on other sites

@Αννα 35 πόση ώρα έτρωγαν;

@ΑΡΓΚ θα σου στείλω μήνυμα

Τι να σας πω ρε κορίτσια, γι' άλλη μια φορά ακούω διαφορετικές απόψεις... Θα απευθυνθώ και σε ένα κέντρο θηλασμού που υπάρχει στην περιοχή και θα δω....

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Ότι όντως μπορεί να το παθαίνει αυτό με την παλινδρόμιση, να το αφήνω μόνο μισή ώρα στο στήθος, γιατί από εκεί και έπειτα δεν έχω μεγάλη ροή για να τραβήξει και γενικά αφού δεν κάνει μετά από κάθε γεύμα εμετό να μην ανησχώ..

Εγώ θα σε συμβουλευα εφόσον θηλαζεις να πας σε ένα παιδίατρο που είναι κ σύμβουλος θηλασμού γιατί οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να σ δίνει λάθος οδηγίες σχετικά με το θηλασμό είτε από άγνοια είτε από συμφέρον.. Τώρα όσον αφορά το ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς εφόσον το μωρό δεν κάνει σε όλα τα γεύματα εμετό είναι μύθος. Πολλές φορές οι γιατροί λένε ότι εφόσον το μωρό παίρνει βάρος δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι για την παλινδρόμηση. Έτσι ήταν κ η δικιά μ περίπτωση, έκανε εμετό σε 2-3γευματα την ημέρα από τα 8 κ τους 3 πρώτους μήνες έπαιρνε κανονικά βάρος. Αλλά από τον 4ο μήνα κ μετά που επιδεινώθηκε η κατάσταση κάθε φορά που έπινε γάλα γκρινιαζε παρά πολύ, την ταιζα με το ζόρι κ η ώρα του φαγητού διαρκούσε 1,5 ώρα. Αφού πήγα σε παιδογαστρεντερολογο μ είπε ότι το παιδί είχε βαριάς μορφής παλινδρόμηση που του είχε κάνει οισοφαγίτιδα.. Μόνο με το φάρμακο άρχισε να ηρεμεί. Οπότε μην εμπιστευεσαι ότι σ λέει ο κάθε γιατρός, εμπιστευσου το ένστικτο σ κ βρες κάποιον καλό που θα σε παραπέμψει κ σε εξετασεις ή σε παιδογαστρεντερολογο κ αλλεργιολογο!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

@Αννα 35 πόση ώρα έτρωγαν;

@ΑΡΓΚ θα σου στείλω μήνυμα

Τι να σας πω ρε κορίτσια, γι' άλλη μια φορά ακούω διαφορετικές απόψεις... Θα απευθυνθώ και σε ένα κέντρο θηλασμού που υπάρχει στην περιοχή και θα δω....

Στην ηλικία που είσαστε, μπορεί να θηλάζαμε και πάνω από ώρα, και μετά από μια ώρα άντε πάλι και το βράδυ και 4 ώρες σερί. Μην πανικοβάλλεσαι, αυτό κραταει κάποιες βδομάδες, μετά το ίδιο παιδί μπορεί και σε 10 λεπτά να χορταίνει

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα σε τρελάναμε. Σου είπαμε να πας σε παιδίατρο και τώρα σου λέμε πως δεν στα λέει καλά. :)

Έλα όμως που όπως φαίνεται δεν ξέρει από θηλασμό και σου δίνει λάθος οδηγίες και αρχίζουμε να γκρινιάζουμε πάλι οι θηλάζουσες κινδυνεύοντας να γίνουμε γραφικές. :) 

Το ιδανικό θα ήταν να πας σε κάποιον παιδίατρο που να είναι παράλληλα και σύμβουλος θηλασμού.

Για λεπτομέρειες περί ΓΟΠ δεν ξέρω, τα κορίτσια που σε συμβουλεύουν πιο πάνω φαίνεται να το ξέρουν καλά το θέμα.

Εδώ είναι οι λίστα με τους πιστοποιημένους συμβούλους θηλασμούς. Δες ποιος παιδίατρος είναι κοντά σε σένα.

 

https://www.thilasmos.com/ibclc/simvouloi-ibclc/

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...